PDA

Pogledaj cijelu verziju : Proklet bio Conane, krvi ti se napijem!



W3DR4N
27-05-2008, 16:40
Uglavnom, kako glasi priča.
Uložio sam između dvije i tri tisuće kuna u računalo početkom godine kako bih si barem za ovu godinu osigurao lagodnije igranje. Nažalost, nije prošlo ni šest mjeseci, a računalo traži dodatna ulaganja. Trenutno konfiguraciju pokreće x2 4000+, 2GB DDRAMa i HD3850 512MB.

Stvar je u tome da se Age Of Conan pri low postavkama, rezoluciji 1280x1024, bez AA i bilinearim filtriranjem vuče u 15-40 sličica u sekundi. Ne želim ni razmišljati što će biti kad se dignem još koji level i kad krenu siegovi od 500 ljudi, s hrpom spellova, eksplozija i modela.
Ma Crysis je mica-maca za ovu odvratnu zahtjevnost.

Hvala na brizi, računalo nema virusa, spyware i slične gamadi, sve je uredno očišćeno.
Također, instalirani su posljednji driveri za grafičku karticu.

Mislio sam staviti još 2 keksa identičnih rama, jer su jeftini, pa mi ne pada teško investicija.
Osim njih, teško da ću za nešto otvoriti kesu. Škrt sam, imam drugih financijskih troškova, i nema tog boga da za računalo odvojim još koju tisućicu u tako kratkom razmaku. Eventualno mogu nešto prodati pa doložiti novac, ali ništa komplicirano, jer nemam ni vremena ni volje za takvo što.
Također, pri kupnji rama sam mislio staviti Vistu na računalo, jer je potrebujem radi inih stvari.

Savjeti, prijedlozi, praktične i pomogućnosti jeftine solucije za ugodno haračenje Cimerijom?

Sickmanno1
27-05-2008, 16:52
Rami ti apsolutno nista znacajno nece pomoci...moj savijet bi bio nabavka jace grafe i procesora....sad to zahtijeva prevelika ulaganja...

Al evo dok bi barem mogao nekome "uvaliti" grafulju za 700kn, pa nadodati 450kn i ubosti 8800GTS 512Mb mislim da bi ti se trzanje smanjilo. No onda ce se desiti da procesor bude kocnica, jerbo obaj tvoj jedva da moze tu grafulju iskoristit do maximuma, ako je uopce i moze...

Evo ljudi pa kupujte AMD...NHF...

vex
27-05-2008, 17:32
U što se ovo sve pretvara.. kupiš finu konfu ; ne prođe ni jedna godina , već ne možeš bez trzanja..
:thumbs1:

W3DR4N
27-05-2008, 17:56
Ma fora je u tome da smo baš tu na forumu slagali konfiguraciju za kolegu, i meni se toliko svidjelo da sam malo preoblikovao ponudu, te kupio i sebi.

Ova 8800GTS mi se čini premali korak naprijed, a i kao takva je preskupa da bih je kupovao. Štoviše, žao mi je tih 500 kuna razlike za tih 5 mjeseci.
U biti, kad sagledam, apsolutno svaka komponenta u prihvatljivoj cjenovnoj nadogradnji mi se čini kao bezrazložno ulaganje, a da opet dam 2-3 tisuće kuna, nedam.

Rame sam mislio kupiti radi Viste, a i da to nije razlog, investicija je nekih 270 kuna.

The Boz
27-05-2008, 17:57
Čini se da danas Admini kupuju kompove :P

27-05-2008, 17:59
Investicija u više rama je svakako must have...iz prostog razloga što namjeravaš staviti Vistu.
Dakle jedinu pažnju posveti da su pločice identične.

Što se tiče ostalih dijelova nema di nema kočnice.Proc spada polako u granicu low end proceva a ni grafa bome nije na boljem položaju.

Ono što bi ti bilo najpametnije je prodati proc,ploču i grafu te preći na intelov 775 socket.
Ukoliko imaš "muda" i "znanja" možeš uzeti jeftini 2160 intelov proc te ga dići na laganih 2.7-2.9Ghz.Uglavnom s procom koji je u rangu sa 4000+ x2 bit češ automatski u rangu s procom 6400+ x2 pa razmisli i o tome.

Sveobuhvatno gledajući i nemaš toliko loš pc...ali da na 1280x1024 neke igra lagga bez AA,AF i ostalih điđa miđa to je već problem.No mislim da je više stvar u lošoj optimizaciji igre negoli tvojem hardweru.No kako to danas biva ukoliko želiš biti IN,a vjerujem da da,jer se baviš takvim "poslom" nabavak boljeg i jaćeg hardwera ti ne gine.A automatski i neke investicije isto tako.

Sickmanno1
27-05-2008, 18:01
Ova 8800GTS mi se čini premali korak naprijed, a i kao takva je preskupa da bih je kupovao. Štoviše, žao mi je tih 500 kuna razlike za tih 5 mjeseci.
U biti, kad sagledam, apsolutno svaka komponenta u prihvatljivoj cjenovnoj nadogradnji mi se čini kao bezrazložno ulaganje, a da opet dam 2-3 tisuće kuna, nedam.

Rame sam mislio kupiti radi Viste, a i da to nije razlog, investicija je nekih 270 kuna.

Vjerujem da ti je zao...al eto nema druge dude...a i vjeruj mi razliku ces osjetiti....8800GTS je ZNATNO bolja od 3850 graficke...dapace, cak owna dvije 3850 u CF ^^

Sto se tice rama...a cuj ak imas kupuj, al sumljam da ce ti pomoci sta u Conanu ^^...

W3DR4N
27-05-2008, 18:14
Sveobuhvatno gledajući i nemaš toliko loš pc...ali da na 1280x1024 neke igra lagga bez AA,AF i ostalih điđa miđa to je već problem.No mislim da je više stvar u lošoj optimizaciji igre negoli tvojem hardweru.No kako to danas biva ukoliko želiš biti IN,a vjerujem da da,jer se baviš takvim "poslom" nabavak boljeg i jaćeg hardwera ti ne gine.A automatski i neke investicije isto tako.

Ista je konfiguracija gurala CoD4 na ultra i Crysis na mid-high detaljima. Conan je... bolestan.



meni samo neide u glavu
AMD 6000 x2
3870 X2 ati
4 gb corsair
700 W napajanje

detalji nisu ni na max i nemogu natjerati aoc preko 15 MAXXXX 20 fps-a

Dobro, može biti da je igra neoptimizirana za ATI, ali frajer ima grafičku skuplju od kompletne moje konfiguracije. Znam da bi 9800 riješio sve probleme, ali kažem, takvo rješenje ne dolazi u obzir.

Ono, totalno mi ne možeš reći da je jedno pristojno računalo low klasa jer igre vrti poprilično dobro. Do sad mi se nije dogodilo da je igra ovako neigriva. Ovo bih mogao pripisati nemaru developera za optimizacijom, no doista je razočaravajuć podatak da se mašina treba kupovati i nadograđivati u tako kratkim intervalima.

27-05-2008, 18:22
Pa s obzirom na hardwer....

Dok postoji npr 8200 koji jede tvojeg amd-a spadao bi u neku srednju klasu...i isto tako dok postoje teškaši poput 8500 i Q6550 proc pa gotovo da ti i spada u low klasu.Spašavaju ga jedino celeroni i jednojezgreni athloni...mada se mene pita za gaming jedan x2 4000+ minimala.


Što se pak tiće grafe ista situacija...jedna 8800GT-JKA,ili gts-ice jede tvoju 3850 a opet spadaju u srednji rang,za teškaše opet postoji 9800GX2...dakle zaključak za gaming po meni imaš neku minimalu od grafe.

Istina jeste da se trenutno svi ti teškaši ne isplate no ako želiš derati igre na višim rezolucijama uz visoke detalje veće investicije ti ne ginu.Nažalost je tako...i osobno se pitam dokle če to ići tako.

W3DR4N
27-05-2008, 18:31
evo, slovkam ti

GRID ide na ultra pri aa x4
Stalker: clear sky isto tako
Soulstorm isto tako
Turok isto tako

jel ima uopće još što novog?
znači ja tu pričam o više nego optimalnom stroju za igranje, koji će 80% igara ipak vući pri maksimalnim postavkama u nativnoj 5:4 LCD rezoluciji

Imam dva pitanja.
Kako opravdavaš gorenavedeni citat s vanjskog izvora, koji već spada u višu srednju klasu (po tvojem računanju) od cca 6-7000kn.
Kako i kada uopće kupovati novi hardver? Kad izlazi i nazire li se nešto zbilja dobro a cjenovno prihvatljivo?

27-05-2008, 18:39
Probay Crysis ili Dirt...uglavnom igre koju su optimizirali pa--neznam kako da ih nazovem...shvati to kao novi 3d mark u posebnom izdanju...to za mene nisu igre...

nadalje..što se tiče pravog tajminga kupnje hardwera...ima jednostavan odgovor....a on je da ne postoji.No ono što znam je da je dobro uzeti npr grafu iz visokog ranga i ostati miran barem jednu godinu.Druge ti nema.A i sam znaš koliko dođu grafe u tome rangu.

Što se tiče dotične igre nisam je još isprobao ali namjeravam se informirati o njoj pa ti javim jel zbilja problem u samoj igri ili nečem drugome.

W3DR4N
27-05-2008, 18:52
Gle, za Crysis sam napisao da radi u mid-highu, što je prihvatljivo za peri-deri igru (metafora za prođi-zaboravi).
DIRT sam probao i isto je kako tako prihvatljiv na nekim srednjim detaljima, no igra mi nije napeta uopće.

Conan je drugo. Conan je MMO, da napomenem, vrhunski MMO, koji će se razvijati i pri kojem mislim ostati barem godinu-dvije. Obično sam takav igrač da kupim tu i tamo neku igru koje se držim, tako da nemam problema s traženjem i igranjem dosadne ponude.

To je sad potpuno irelevantno za temu.

Point je da ne tražim igru kojom ću testirati stroj. Nije me briga što je zahtjevno, što ne, i time ne razbijam glavu.
Uopće ne razumijem tvoj način razmišljanja, ali ne mogu, niti ne želim razmišljati u fazonu - kupim grafičku za četiri oca, možda će durati do sljedećeg ljeta. Odbijam prihvatiti da je to rješenje.

27-05-2008, 18:59
Ček ti mene napadaš jer ti konfa ne vrti igru kako spada? :rotfl:

Ako ti je OS u stanju kakvom treba biti očito da je problem u slabom hardweru a ne meni ili tebi.

Eto informirao sam se oko AOC-a...i saznao da za high detalje trebas imat neku od 8800 ili 3870 generacije il vise što se tiče grafa.Proc ti još i može proći :wink:

bezimeni
27-05-2008, 19:03
1.ne treba se zamarati sa 2-3 igre koji su poluproizvodi
2.sa takvim kompom možeš igrati 99% svih do sada izašlih igri za pc bez ikakvi problema a ima ih na desetine jako kvalitetnih
3.kupi PS 3 ili X360ako želiš biti bez nadogradnji duži vremenski period ( pod uvjetom da ti takve igre odgovaraju)
4.pomiri se sa sudbinom pc gamera i nastavi ulagati u mašine dok ti ne dosadi takav hobi ( pitam se kada će meni napokon dosaditi...)

W3DR4N
27-05-2008, 19:15
Ne napadam ja tebe AMD, nisi u tolikom centru pažnje.


Ali, objasni mi zašto 3870x2 vrti igru u 15-20 na high detaljima, i prihvaćam svaki tvoj odgovor ubuduće.

27-05-2008, 19:16
na rezi od 1280x1024 sigurno ne.

W3DR4N
27-05-2008, 19:23
pitadoh, rezolucija je 1680. svejedno nedovoljan razlog

usput, pogledao sam ove 9800 s 512 rama za nekih 2-2,5 tisuće, kakve su?

zoky
27-05-2008, 19:53
Za 2.5 tisuće možeš dobiti Radeon 3870 X2

Pippin
28-05-2008, 07:40
bok,

evo neznam dal je ovo prekasno - mozda si vec i dobio odgovor na aochr siteu ili negdje drugdje...

Igra je neoptimizirana, ne prezahtjevna nego neoptimizirana.

Ukratko, igra zdere preko 2 gige rama sama, sto duze igras povecava se koristenje rama (provjeris lako preko task managera) - kad se napuni to, ide sve preko pf-a i harda i dodje do random lagova... Netko je bio napisao da je to funcom sredio tako da je onemogucio koristenje pf-a, pa ima duzeg i cesceg ucitavanja ali slabije dolazi do padanja fps-a.

Nadalje, igra ima ogromne probleme bash s ati kartimaca, djelomice i nekim nvidiama.
Meni se recimo fps vukao izmedju 20 i 30 na high, a imam 2 3870-tice u crossfireu i naclockan procesor i memu. Imash hrpu savjeta od kojih dosta pali. Evo primjerice ja sam iskljucio shadowe i instant dobio nekih 10 do 15 fpsa.
Poanta je da funcom kuzi te sve probleme i danonocno radi na tome, zato i tolko patcheva i server downa (patchevi vec sada valjda imaju 1 gigu) - tako je jucer 27. doslo do velikog boosta za ati grafulje (a bude i bolje) - meni je recimo fps skocio na 60-80 (i dalje shadowi iskljuceni), a to je fakat napredak s 40-tak ili 20-30 kao prije.

Samo se malo treba strpiti i dati igri vremena, pa i sam ati ce napraviti hotfix/ dodati sadrzaj za aoc u 8.6 drivere. Tak su napravili i u crysisu, a bogme ce i u ovome jer im se dosta ljudi zali i prijeti da ce prijeci na nvidiu :gitara:.

Ukratko, pricekaj s grafom i procesorom moci ce to pristojno gurat. Radje dodaj josh gigu rama, jer igra trosi abnormalno a ni vista nije "besramna" po tom pitanju

Xeno Zero
28-05-2008, 08:02
pa kad danas svi gledaju na tu trulu grafiku, a igrivost ostaje u kamenom dobu za mene su igre poput diabla 1i 2 Lod, te Fallouta 2 jedu sve današnje igre bez bed-a.

IGoR_2803
28-05-2008, 08:19
pa kad danas svi gledaju na tu trulu grafiku, a igrivost ostaje u kamenom dobu za mene su igre poput diabla 1i 2 Lod, te Fallouta 2 jedu sve današnje igre bez bed-a.

a objasni ti to ovim "novim" gejmerima koji čine većinu potražnje za igrama, pa je i normalno da se developeri ravnaju prema njima...

MasaKrisT
28-05-2008, 12:12
bas stigao conan patcha se,vidjet cemo kak ce na mojoj konfi ic:)

MasaKrisT
29-05-2008, 00:08
nemam tipke edit...dakle na mojoj konfi x2 3600+(@2.2),2gb ram, i x1950 gt , na 1950gt 512ra, reza 1280x1024,shadows on characters ostalo manje vise default 32fps prosjek ...eto meni dovoljno za igranje mmorpga:)

W3DR4N
29-05-2008, 22:51
Pazite kako sam riješio problem.

Naime, igra je munjena u glavu. Frend koji isto igra mi je rekao da stavim postavke na high, shader maksimalni, AAx4, ma sve u nebo. Reko, jesi ti puko, i ovo se vuče, ono neće loadati do sutra.
Stvar je u tome da je s AA i punim detaljima frame narastao dvostruko, i sad je igra i više no igriva te se vrti u sasvim solidnih 45. Još kad ATI izda hotfix u 8.6 driverima, Conan će postati milina.

Ali ovo, nije normalno.

bezimeni
30-05-2008, 04:56
Pazite kako sam riješio problem.

Naime, igra je munjena u glavu. Frend koji isto igra mi je rekao da stavim postavke na high, shader maksimalni, AAx4, ma sve u nebo. Reko, jesi ti puko, i ovo se vuče, ono neće loadati do sutra.
Stvar je u tome da je s AA i punim detaljima frame narastao dvostruko, i sad je igra i više no igriva te se vrti u sasvim solidnih 45. Još kad ATI izda hotfix u 8.6 driverima, Conan će postati milina.

Ali ovo, nije normalno.

Kao što ti je rekao Sick u drugom postu u ovoj temi.Nije ti to do igre to ti je do lošeg amd-ovog procesora i do loše grafe :hangin: .

Pippin
30-05-2008, 07:11
Kao što ti je rekao Sick u drugom postu u ovoj temi.Nije ti to do igre to ti je do lošeg amd-ovog procesora i do loše grafe :hangin: .


nadam se da je ovo receno u ironiji, jer je to neistina...

Igra ima neke specijalne efekte i u vecem dijelu super grafiku, ali da je nesto revolucionarno kao crysis - nije. Radjena je 5 godina, neoptimizirana je (posebice nakon prvog grada) i ima dosta bugova.

Tvrdim 100% da je to do igre, cak bi rekao da W3dr4n moze zahvaliti djelomicni fps bump nakon jednog patcha - nije potvrdjeno u sluzbenim updateovima, ali kako sam i naveo prije do bumpa za ati je doslo nakon toga i to su zamjetili igraci i stavili na sluzbeni forum kao dodatak.
Speglat ce se to dobro, doci ce hotfix od atija, funcom ce srediti igru (bilo je govora da igra ne koristi ati grafulju dosta - da bude iskoristivost od 20 do 30% samo. U tom slucaju je jasno sta je krivac, doduse osobno nisam mjerio to ali lako napravim)

bezimeni
30-05-2008, 09:49
Naravno da je bila ironija.

Sickmanno1
30-05-2008, 09:53
Naravno da je bila ironija.

:yuck:

Pa gle ako je mom frendu normalno radila na High sa 8800GT i Intel procesorom povezao sam 2 sa 2 xD

nosferatu25
30-05-2008, 19:31
verovatno je problem bio u tome što na manjim detaljima i rezoluciji glavnu ulogu ima proc, koji nije dovoljno dobar da bi izvukao prihvatljiv framerate. na high postavkama glavna je grafička, a 3850 je sposoban za ugodnu igru.

bezimeni
30-05-2008, 20:01
citat:
Iskljucivanjem AA, AF i sjena (te blooma ako vec nije iskljucen) dobiva se jako puno - dakako, ovisi i o udaljenosti iscravanja, ali tu pretezno stradava vise RAM (vise su hi-rez tekstura gura) nego graficka.

Kod mene je stanje ovakvo - Core 2 Duo 6600 (2,4 GHz), 4 GB RAM-a (no trenutno sam na 32-bitnom OS-u tako da kao da i nemam toliko; jos uvijek sam lijen isprobati na 64-bitnoj Visti SP1), GeForce 8800 GTS 640 MB; reza je 1280x1024, ukljucene su sjene (na low) samo od likova, AA i AF su na 2x, teksture na high, voda na full, ucitavanje hi-rez tekstura na 33%, vidljivost na 1500 m. U prosjeku sve gura oko 45-50 fpsa; osim dakako u Fields of Dead gdje sam sretan s 30, ali i to je super kako je prije bilo :) I da, igra je na posebnom disku gdje se rijetko kad nesto pise/brise, a i defragmentiram redovito

LINK (http://forum.bug.hr/forum/topic/age-of-conan-hyborian-adventures/1202.aspx?sort=asc&view=flat&page=11)

Igra je jednostavno loše optimalizirana i na malo to kompova ide konstantno glatko....Mnogi se žale da na otvorenim prostorima padne broj fps-a na dvadesetak.

Gwin
31-05-2008, 00:17
verovatno je problem bio u tome što na manjim detaljima i rezoluciji glavnu ulogu ima proc, koji nije dovoljno dobar da bi izvukao prihvatljiv framerate. na high postavkama glavna je grafička, a 3850 je sposoban za ugodnu igru.
????


a da.. točno.. kad podigneš detalje, onda proc naglo ima manje stvari za obrađivat.. :twisted: :killyou:

Kostolomac
06-06-2008, 22:15
Pazite kako sam riješio problem.

Naime, igra je munjena u glavu. Frend koji isto igra mi je rekao da stavim postavke na high, shader maksimalni, AAx4, ma sve u nebo. Reko, jesi ti puko, i ovo se vuče, ono neće loadati do sutra.
Stvar je u tome da je s AA i punim detaljima frame narastao dvostruko, i sad je igra i više no igriva te se vrti u sasvim solidnih 45. Još kad ATI izda hotfix u 8.6 driverima, Conan će postati milina.

Ali ovo, nije normalno.
vjerojatno si već vidio ali evo za svaki slučaj :)
8.6 beta za xp 32/64 (http://downloads.guru3d.com/ATI-Catalyst-8.6--Windows-XP-Beta-(32|64)-download-1941.html)
8.6 beta za vistu 32/64 (http://downloads.guru3d.com/ATI-Catalyst-8.6--Windows-Vista-Beta-(32|64)-download-1942.html)