PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ljuibičasta slika



Stryder
27-05-2008, 15:47
Naime ovaj problem mi se počeo dešavati prije možda mjesec dana...Igrao sam Warcraft III TFT na gareni i odjednom mi je slika poljubičastila... i pokuašao sam ga restartirati ali mi je i dalje bila takva "smrljana" slika, čak i kad se dizao windows...jedino je pomoglo kad sam ga ugasio pa upalio (ne na restart tipku) i taj problem mi se dogadja oko 1-2 tjedno.Uhvatio sam ss dok sam bio u igri, prvo sam mislio da je problem u monitoru jer sam pročitao da se stvara takozvan hladan lem (mislim), imam LG FLATRONezT710B ali sada mislim da je problem u grafi....neznam jel mi se pojavljuje i u drugim aplikacijama , jedino mi se u warcraftu ali njega najviše i igram, mislim da nije pregrijavanje grafe jer nekada igram po par sati pa ne bude ništa, a sada sam prije otprilike sat vremena upalio komp i taman kad sam počeo igrat mi se to desilo...grafa je ATI Sapphire 9600XT 256mb, tako da mi nije prevelik bed ako je u njoj problem jer mislim kupovat novi komp ....

Kenyi
27-05-2008, 15:51
To su ti artefakti, i to gadni, provjeri temperaturu grafe.

Stryder
27-05-2008, 15:57
Zaboravio sam napomenuti grafa nije clockana, everest kaže da je temperatura 33 °C, kučište mi je otvoreno, grafa nije vruća ...

Kenyi
27-05-2008, 16:05
ajd, sad kreni igrat, i javi nam temperaturu.

zoky
27-05-2008, 16:18
Najvjerojatnije ti je grafa problem! Iil se pregrijava ili je na izdahu! ako je moguće pokušaj nabaviti neku drugu grafu od nekog frenda pa isprobaj da vidiš....

Stryder
27-05-2008, 17:38
igrao sam warcraft III 60minuta i temperatura nije prelazila 45 °C , za vrijeme igranja sam je popipao i nije bila prevruća.... nakon igranja temperatura je pala na 36 °C

C
27-05-2008, 18:58
Ja sam imao točno takvih iskustava. Ali zbog previše overclockiranja grafičke, ali i zbog drugih stvari.
Naime, vjerojatno ti je softwareska greška, a ako je hardware-ska, onda je memorija od grafičke u banani, i u oba slučaja, to se dešava samo s 2D (prije nego s 3D).

Ako hoćeš, poslati ću ti jedan testni program od Asus-a za takve stvari, i s njime ćeš moći vidjeti dali ima problema, i moći ćeš fino overclockirati do najsitnijih detalja.

Program radi na principu:
Kada ga pokreneš, odmah puni grafičku memoriju do maximuma, randomizira sve u njezinoj memoriji, i slaže, te prilikom slaganja tebi pokazuje sliku. Na dnu ima progress bar, i možeš radnju prekinuti samo pritiskom na ESC tipku.
Ako je test neuspješan, tj. ako se grafička suspendira ili stane, moraš resetirati, naglo, inače ti može početi mjenjati rezolucije (što inače ne radi ni kada ga pokreneš), a svakako nećeš moći ništa uraditi.

Testovi s njime:
Nakon što pokreneš, ona slika koju ti upravo vidiš na svom monitoru će ti biti u obliku puzli isječena i raštrkana, te će se velikom brzinom te puzle premještavati, i na kraju kada ti postigne sliku koja ti je upravo bila na manitoru, tada je sve OK.

A za raspoznati greške, vrlo je jednostavno. Prilikom svakog tog koraka koji radi, GPU se može suspendirati, ili stati, što znači da nešto ne može. Recimo ako stane pri punjenu grafičke memorije, znači da je tu problem, ali većinom stane pri slaganju i čitanju iz memorije.

Kada sam rekao da s njime možeš fino podesiti grafičku, nisam mislio da on ima taj progam u sebi, nego recimo, primjer:
Na svojoj grafičkoj, radni takt sam s 750 MHz-a dignuo na 1000 MHz-a, a taktove memorije na 1000 na 1199 MHz-a.
Testovi su bili:
750/1000 - Solidnih 5 sekunde.
1000/1199 - Brzih 3 sekunde.
1000/1200 - Artifakta na sve strane.
1000/1202 - Sporih 10 sekundi.
...i na takav način možeš vidjeti šta je bolje za OC.
(Ove sekunde su u biti polovice od sekunde, ili čak trolovice, he, he.)

Taj programčić ti ne služi za popravak, ali s njime možeš otkriti kvar. S obzirom da nisi OC grafu, znači software nije u pitanju (možda Driveri), nego hardware, ali ako su testovi sasvim solidni i uspješno završeni, znači da nije kvar na memoriji od grafičke, niti GPU, već nešto drugo, ali barem možeš prekrižiti ono na što sumnjaš.

Edit: Evo Download, malden je, ima 64 KB-a.
http://depositfiles.com/files/5634959

Edit 2: Tu tvoju sliku ću staviti na desktop.
Dušu dalo za desk. :friends: :D

Stryder
27-05-2008, 19:26
thx evo sad ću probat
edit: probao i na brzinu mi sastavi tu sliku, ni ne stignem pročitat šta piše tamo u dnu xD

C
27-05-2008, 20:17
Znači da ti GPU i memorija od grafičke savršeno rade, tj. grafička nema nekih problema, već je normalna.
Ako ti se to dešava samo u Warcraftu, pokušaj s reinstalom Warcrafta.

Stryder
27-05-2008, 20:32
sjetio sam se u čemu bi mogao biti problem...mislim da sam instaliro drajvere za grafu, ali sam imao problema sa CCC , pa sam nešto kemijo pa je moguče da sam sjebo drajvere, mislim da mi se od onda događaju takva sranja (ne često oko jednom tjedno)

C
27-05-2008, 20:45
Pa, reinstall drivera i amen.

Ivan_87
28-05-2008, 09:35
ako nije do drivera može bit i do napajanja odnosno napajanje nedaje dovoljno struje grafičkoj kartici,može bit i da se 2 pločice rama kolju međusobno pa ako neriješiš nikako probaj skinut 1 pločicu rama pa igrat samo na jednoj pa vidi ako će problem nestat,al naravno najprije drivere nove stavi i stare detaljno izbriši ...

zoky
28-05-2008, 09:53
Stare drivere izbriši pomoću Driver Cleaner-a....

Stryder
28-05-2008, 15:48
ako nije do drivera može bit i do napajanja odnosno napajanje nedaje dovoljno struje grafičkoj kartici,može bit i da se 2 pločice rama kolju međusobno pa ako neriješiš nikako probaj skinut 1 pločicu rama pa igrat samo na jednoj pa vidi ako će problem nestat,al naravno najprije drivere nove stavi i stare detaljno izbriši ...

vrlo moguče da je do napajanja, ovaj komp mi ima slabo napajanje (230V) i na njega sam stavio tu grafu prije par mjeseci a ta grafa guta više nego ona moja stara....tako da je vrlo lako moguće da je u tome problem....a i imam 2pločice rama, al ne vjerujem da je u njima problem ;)
btw. jedva čekam novi komp :)

@zoky
znam kako se brišu driveri al svejedno thx na pomoči ;)

zoky
28-05-2008, 15:55
Za svaki slučaj da napomenem... ;)

Lord Jambrek
29-05-2008, 10:09
Probaj jednostavno otvorit riva tuner i malo downclockat memoriju (spustit taktove memorije) frendu se slična sranja dešavaju i to smo riješili na dotični način.