PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nekoliko mojih igara,pomažem u vezi sa GM...



svengerencir
23-05-2008, 13:34
Evo,ja već duuuugo vremena nisam bio na forumu aktivan ali sada sam odlučio da to malo promjenim,kako vidim,opet se pojavljuju postovi tipa "Ja bih htio napravit igru" i dobije se odgovor da je najlakši način uzeti GM koji je negdje tisuću puta bio popljuvan od strane tisuća i tisuća ljudi. Eto,nakon što sam malo naučio C++(Ali samo onak najjednostavnije stvari),ipak sam se odlučio vratiti Game Makeru jer zapravo me baš ni ne zanima raditi neke ogromne 3d igre itd,dovoljno je meni da mogu radit 2d igre i koji FPS onako meni za zabavu i ako se nekom svidi neka i ta osoba uživa.Ovdje dolje vam je popis mojih igara koje sam bio napravio,a ako nekom treba malo pomoći oko korištenja GM,jednostavno se može ovdje javiti i ja mu mogu sve objasnit jer sam već sa svojim iskustvom ušao među neku vrstu pro poznavatelja Game Makera:

Moja prva igra:
Zombie killer I:The wicked rebellion (http://http://www.yoyogames.com/games/show/28807)

Moj prvi FPS:
Dark corridors part I (http://www.yoyogames.com/games/show/24904)

Score igre:
Bone collector (http://www.yoyogames.com/games/show/35229)
Blind attack (http://www.yoyogames.com/games/show/25550)

Ostale:
Painkillers (http://www.yoyogames.com/games/show/25509)(Dost dobar AI)
Great Archon (http://www.yoyogames.com/games/show/29353)(Ovu morate probati,predobra je igra,jako je downrejtana)
The messenger (http://www.yoyogames.com/games/show/34043)(Jako originalna igra,za malo pametnije igrače,također downrejtana)

Također,sada radim na nekoliko igara,ali ne želim još davati screenshotove,ali evo vam imena tih igara na kojim radim:
FrankyTheVampireBoss(score igra,vi ste vamp0ir i harate gradom,svakim levelom vam se povećava grad koji harate)
Persia Avenger(2d avantura)
Wacked up brothers(co-operation igra,towerdefense sistem plus nekoliko varijacija)
Solo killers(Igra u kojoj izvršavate questove,nema kraja igra jer program sam radi nove nivoe)
Zombie killer II:The underground(nastavak jedinice)
Deathbringers(3d race igra(slično NFS,naravno samo gameplay),upravljate NLO-om,razaranje tuđih letjelica...)
Creep Tennis(3d čudovišta igraju tenis,omogućeno igranje sa tri igrača gdje je treći sudac koji se glupira sa lopticom i zbunjuje ostala dva igrača)
WiZaRdLaNd(Moj prvi RPG,2d)

Game_Fan
16-06-2008, 22:02
Evo ija sam poceo raditi u game makeru pa bi zelio malo pomoci ako moze?

Ovako: 1.kako da napravim u game makeru da mi se lik krece ko u super maria da ga prati kamera kud god se krece i kako se pravi da skace onako ko mario.

2. kad imam prite od tenjka kako da napravim da meci izlaze iz cijevi i da kad se okrenem npr na lijevu stranu da metak izlazi i dalje iz cijevi
to sam pokusavao napraviti uz pomoc tutoriala al nejde nikako :cry:

bio bi ti veom zahvalan kad bi mi pomogao u ovim mukama :pray: .
Ako zelis evo ti moj MSN jasmin_destiny@hotmail.comSpa da ja i ti nesta napravimo voljan sam uciti i brzo ucim mogli bi nesta sklepati.

Dux
17-06-2008, 23:37
evo probao ja te igre, i ok su, ali ...kod prve mi se ne sviđa što te napadaju sličice :D
i ona igra nije za pametne igrače nego za brze, sa dobrim refleksima :D

inače zanimljive su, dobre ideje, samo obavezno doraditi grafiku na većini njih, uz sve rekao bih da ti je to najslabija točka.

streetrace777
18-06-2008, 09:48
Uh jos jedan iz Pule :)
Kasnije skinem igre pa probam :)

ponco1234
06-07-2008, 17:36
evo ti moj msn pa ak bi mi htio pojasnit neke stvari i tak ponco123@hotmail.com

Luka
06-07-2008, 17:42
evo ti moj msn pa ak bi mi htio pojasnit neke stvari i tak ponco123@hotmail.com

pošalji mu pp

svengerencir
06-08-2008, 17:14
Lijepo da ova moja tema nije izumrla,et,ovima dvojici sada sam krenio pomagat oko GM,Dux,hvala što si isprobo moje igre,doduše,ja sam koristim paint za grafiku i GM za animacije,naime dosta sam bio neaktivan jer mi je komp bio na popravku pa nisam odmah bio odgovorio na pitanja koja su gore postavljena,morat ću editat post jer su mi sa kompom crkli svi gore navedeni projekti,naime frankya ću probat ponovno napravit kako je to bila jedna od mojih stvarno najboljih ideja,a radim na još jednoj igri,po meni najboljoj,zasada sve držim u tajnosti,ovdje ću postat kad ju uploadam ak to nikom ne smeta

Dux
07-08-2008, 12:42
odlično, budem ja tokom dana ponovno uploadao neke svoje igre, pogotovo CASTLE LORDS. Pa ćete moći isprobati, samo nastavite raditi i ako šta dovršite ili bar malo veći demo obavezno stavite na forum. :thumbs2:

svengerencir
11-08-2008, 11:35
Et ga,kako sam sada drastično smanjio broj projekata na kojima radim,brzo sam završio igru koja se zove Redemtion.U igri se radi o tri bivša zatvorenika kojima je ekipa iz više klase ponudila slobodu ako otjeraju troje velike gamadi,kontrole su lagane,sve je original u igri,a igra sudjeluje na jednom natjecanju,tak da molim svakog da ju proba i ako se nekom svidi da se regga i rejta igru.
Imam i trailer:NJsszUyDjpA
A tu je link od igre:http://www.yoyogames.com/games/show/48125

Dux
11-08-2008, 13:39
zanimljivo, kao the lost vikings by blizzard :) , evo ja sam stavio svoju staru igru na yoyo games
http://www.yoyogames.com/games/show/48140S

i šteta šta je Mark Overmars dodjelio prava yoyogamesu, otkad je kod njih program ne izlaze uopće nove verzije.

svengerencir
11-08-2008, 16:35
Odigro sam tvoju igru,imaš komentar,prejaka je:),the lost vikings mi je bila zapravo baza za ideju za igru,kak si samo skužio,lijepo...

foxmen
12-08-2008, 01:38
ovako ja sam totalni početnik imam gm6 i sad ja znam napravit igru na već zadanu temu,ali kako da ja napravim svoju temu,neka mi neko pomogne,plizz!
i ako neko ima link di mogu skinut fps creator ili tako nešto...
molim vas za pomoć!

ponco1234
17-08-2008, 08:34
pa kaj je to samo nas 4 sa foruma radimo igre u GM???sto posto jos netko radi.

Luka
17-08-2008, 13:36
izbrisan offt

fps_gamer
17-08-2008, 13:37
:(

ponco, daj da vidimo koju tvoju igru u gm

SkunK
17-08-2008, 13:50
Ma pokazat ce on tebi igre u c++ -u. :)

ponco
18-08-2008, 07:54
jos ucim GM jer ono kaj ja zelim napravit jos trebam znat neke stvari za to...sorryte zbog provociranja.

Game_Fan
18-08-2008, 18:34
sven igrao sam tvoju igru mogu ti reci da je cool napravljena.E sad da ti kazem sta mi se nesvidja kodtebe u izradi igara nemoj se uvrijediti.

1.Zasto ne uzmes nekog da ti crta sprite koji zna profesionalno crtati u ps ili nekim drugim programu.ovako neko ti se moze podsmjevati jos ne izgleda igra dobro sa bezz nekim spriteovima.

2.Jel ti kupis sa neta sound ili radis sam,ako neradis ti trebalo bi ti i neko ko radi tonove jbg ovako nevalja krasti tudze.

I to je to,nes se naljutiti al ovo je samo moje misljenje.

Luka
18-08-2008, 18:40
kad već koristi game maker neka barem assete sam napravi

ponco
20-08-2008, 09:45
jel mi moze netko rec neki program za radit muziku i sounde??
evo vam moj game napravio sam jako je kratka stavio sam tudu muziku. http://www.yoyogames.com/games/show/49441

Dux
20-08-2008, 13:12
ljudi pa kuda žurite sa izradom igre, vidim ja da vi igru napravite u 30-40 minuta i onda je odmah stavljate na web, pa dajte usavršite to malo bolje, evo sad ta legend of sry...pa mislim nemojte to stavljati na web odmah, pitajte prvo prijatelja jel mu se sviđa testirajte, napravite bolju grafiku, zvukove, fiziku tako ćete možda i dobiti pozitivne "feedbacke" ovako ovo ne VALJA!...bar sam iskren :o

RayDX
20-08-2008, 14:23
Ostavite se najbolje gamemakera i odite se van igrati sa loptom.

Plexihack
20-08-2008, 14:34
Ostavite se najbolje gamemakera i odite se van igrati sa loptom.

A ja bi se igrao skrivača :cry:

RayDX
20-08-2008, 14:44
Ne možemo se sakriti od Luke, ima naš IP :(

Luka
20-08-2008, 14:57
:evil:

ray još 28 godina.. sve je bliže :friends:

RayDX
20-08-2008, 19:46
1982... Još 10 ostalo :)

svengerencir
20-08-2008, 20:46
Dobro,za igru Great Archon i Messenger sam radio glazbu u GP4, a spriteovi su mi makar original u većini igara(Paint grafika xD),osim u ZK jedan neprijatelj,drvo,lifeovi i meso i igra Blind attack nije uopće na nekom mom dizajnu,glazbu obično nabavljam okolo,al za ove dvije igre sam radio sam glazbu,al puno oduzme vremena,za igru redemtion sam se dogovorio s likom da mogu koristit njegovu glazbu...

Meni ove trenutne igre koje imam i na kojima radim ni ne namjeravam prodavat pa zašt onda da se previše trudim za rađenje glazbe osim ako imam želje i inspiracije,meni su zasada igre samo hobi i to će mi ostat,doduše imam već dugo vremena plan za igru koju bih mogo izbacit na tržište koju nisam nigdje spomenuo(RPG),al i za to mi treba vremena,pa ne želim previše o velikim parama razmišljat dok to ne napravim

Luka
20-08-2008, 21:02
:pray:

hehehe.. ne misliš valjda da bi netko išao kupiti game maker igru?

fps_gamer
20-08-2008, 21:04
that :hail:

isto sam mislio...

SkunK
20-08-2008, 21:19
:pray:

Plexihack
20-08-2008, 21:36
Dobro,za igru Great Archon i Messenger sam radio glazbu u GP4, a spriteovi su mi makar original u većini igara(Paint grafika xD),osim u ZK jedan neprijatelj,drvo,lifeovi i meso i igra Blind attack nije uopće na nekom mom dizajnu,glazbu obično nabavljam okolo,al za ove dvije igre sam radio sam glazbu,al puno oduzme vremena,za igru redemtion sam se dogovorio s likom da mogu koristit njegovu glazbu...

Meni ove trenutne igre koje imam i na kojima radim ni ne namjeravam prodavat pa zašt onda da se previše trudim za rađenje glazbe osim ako imam želje i inspiracije,meni su zasada igre samo hobi i to će mi ostat,doduše imam već dugo vremena plan za igru koju bih mogo izbacit na tržište koju nisam nigdje spomenuo(RPG),al i za to mi treba vremena,pa ne želim previše o velikim parama razmišljat dok to ne napravim

Ti i još 5 milijona ljudi.Evo,znam 10 puljana koji žele napravit igru i planiraju to već 3 godine -.-'

fps_gamer
20-08-2008, 22:02
Ti i još 5 milijona ljudi.Evo,znam 10 puljana koji žele napravit igru i planiraju to već 3 godine -.-'


remember this guy -> viewtopic.php?f=45&t=23978&st=0&sk=t&sd=a (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=23978&st=0&sk=t&sd=a)

evo radimo na igri i jos nije propalo kako ste govorili...
lijepo napredujemo 8) 8)

heodox
20-08-2008, 22:38
evo radimo na igri i jos nije propalo kako ste govorili...
lijepo napredujemo 8) 8)

za sad :)

Luka
20-08-2008, 22:49
@fps, oni ne rade u GM-u ali da imaju loš početak (20 programera, neki s nikakvim, neki s odličnim znanjem, ali nitko sa bilo čim vezanim uz igre), imaju

btw, http://gamedev.dailyforum.net/viewtopic.php?f=24&t=101S :D

RayDX
20-08-2008, 23:02
Joj, kakve su ovo gluposti sa timovima... Sami radite :(

koki007
20-08-2008, 23:04
@fps, oni ne rade u GM-u ali da imaju loš početak (20 programera, neki s nikakvim, neki s odličnim znanjem, ali nitko sa bilo čim vezanim uz igre), imaju

btw, http://gamedev.dailyforum.net/viewtopic.php?f=24&t=101S :D

Gdje si nasao brojku od 20 programera? :shock:

koki007
20-08-2008, 23:06
Joj, kakve su ovo gluposti sa timovima... Sami radite :(

Lijepo je sam radit, samo je najveci problem sto trebas biti "majstor za sve"
.... i meni jos (naj)veci sto (pre)brzo dosadi... :D

Luka
20-08-2008, 23:07
k.. nije 20.. svejedno previše

koki007
20-08-2008, 23:09
k.. nije 20.. svejedno previše

6 aktivnih programera trenutno... i oko 100kb koda (igra + editor, sa komentarima :D )

Luka
20-08-2008, 23:28
.. a koliko je to linija?

i koliko vam je trebalo da to napišete?

što ste napisali dosada? neki osnovni framework ili?

heodox
20-08-2008, 23:28
k.. nije 20.. svejedno previše

6 aktivnih programera trenutno... i oko 100kb koda (igra + editor, sa komentarima :D )

2 aktivna programera, 500 kb (engine + collada exporter) bez komentara :) (zapravo jedan programer, drugi ce se poslije baviti s tim, sad je u ulozi 3d artista)

ali ne kuzim sto na sto ste 100 kb uspjeli nabit (da mozda slucajno ne racunate onaj skriveni svn direktorij?)

fps_gamer
21-08-2008, 00:05
mi radimo u pygame-u (luka, i ja sam u grupi)...
sada, koliko je to linija neda mi se gledati jer je sve rasporedeno u fileove...


heodox, na cemu ti radis??

heodox
21-08-2008, 00:13
heodox, na cemu ti radis??

Na enginu koji bi trebao biti gotov do kraja ljeta, pa zatim na igri koja ce, ja se nadam, biti komercijalna (postoji jedan obecavajuc dogovor)

RayDX
21-08-2008, 00:28
heodox, na cemu ti radis??

Na enginu koji bi trebao biti gotov do kraja ljeta, pa zatim na igri koja ce, ja se nadam, biti komercijalna (postoji jedan obecavajuc dogovor)

Radiš na engine-u? Zanimljivo :D Može par pitanja iz znatiželje:

1. Koji programski jezik?
2. Koji API si odlučio upregnuti za engine?
3. Kako si rješio organizaciju scene?
4. Koliko se oslanjaš na programabilni pipeline?
5. Što možemo od enginea očekivati da podržava grafički?
6. Jesi li možda razvio kakve helper stvarčice da olakšaju razvoj na engineu?
7. Pošto pretpostavljam da se radi o engineu za igru, kakav imaš animacijski sustav, detekciju sudara, fizikalni sustav možda?
8. Razvijaš li nekakav skriptni jezik?
9. Jesi razvio kakva sučelja za manipulaciju resursima i njihovu raspodjelu?
10. Malo o općoj strukturi/konstrukciji i dizajnu enginea ako možeš napisati?

heodox
21-08-2008, 01:08
1. Koji programski jezik?

c++ (planirao sam nesto asemblija da se iskoriste SSE naredbe, kasnije intrinsics zbog kompatibilnosti, ali za to vjerojatno nece biti vremena)



2. Koji API si odlučio upregnuti za engine?

opengl + (SOIL za loadanje textura, OpenAL sound, SDL window managment, SDL_net)



3. Kako si rješio organizaciju scene?

Trenutno nije rjesena, uskoro cu na tome radit (koristit cu quadtree zato jer odgovara igri u potpunosti)



4. Koliko se oslanjaš na programabilni pipeline?

skroz :) (prvo sam radio GLSL, ali glupi intel ima lose drivere za graficke kartice koje ne podrzavaju GLSL pa se sad koristi Cg)



5. Što možemo od enginea očekivati da podržava grafički?

Sva geometrija na sebi moze imati Normal mapu + Specular mapu + Light mapu + shadow mapu + biti osvjetljeno sa 1 do 3 svjetla (za sto se brine jedan shader koji se moze dinamicno kompajlirati u 192 razlicita shadera, ne kuzim di su u half lifeu uspjeli doc od ~1900 :) ). Za sjene se koristi shadow mapping i LiSPSM algoritam za perspektivu shadow mape. Dodat ce se vjerojatno nekoliko full screen efekata kad za to dode vrijeme.
Tu je naravno i particle engine, GUI engine...

Medu glavnim stvarima engina je to da ce raditi i na prilicno starom hardwareu (kolko starom jos se ne zna :) )



6. Jesi li možda razvio kakve helper stvarčice da olakšaju razvoj na engineu?

Naravno, oko skoro sveg se nalazi neka razina apstarkcije.



7. Pošto pretpostavljam da se radi o engineu za igru, kakav imaš animacijski sustav, detekciju sudara, fizikalni sustav možda?

Collision detection je in-development. Sustav za animaciju sam sam napravio (postoji CPU i GPU verzija), blendanje razlicitih animacija (npr. iz hodanja u trcanje), stavljanje objekata na kosti (npr. puska u ruku), overidanje kostiju (programsko upravljanje transformacijama, npr. okretanje torsa za ciljanje), modeli se loadaju iz naseg formata koji se eksporta iz collade. Fizika nije planirana (to jos nismo skroz odlucili za igru).



8. Razvijaš li nekakav skriptni jezik?

Ne, makar je moj skripni jezik u verziji 4 (ali to je staro oko godinu dana), koristi ce se Squirrel skriptni jezik za igru (misije i slicno).



9. Jesi razvio kakva sučelja za manipulaciju resursima i njihovu raspodjelu?

Naravno, ResourceManager se brine o svim resoursima (preko njega se loadaju, validiraju i koriste).



10. Malo o općoj strukturi/konstrukciji i dizajnu enginea ako možeš napisati?

Nije bas tipicna, pogotovo za c++, jako se malo OOP vidi krajnjem korisniku koji radi igru (koji sam isto ja :) ). Postoji par glavnih namespacea (Renderer, Animator ...)

evo jednostavan primjer:



int main(int, char**)
{
RGE::initializeFromSettings("settings.ini");

int GoblinT = RGE::loadTextureFromFile("Goblin.png", RS::TextureFromSettings, true);
int GoblinM = RGE::loadModelFromFile("Goblin.reo");
int GoblinA = RGE::createAnimationInstance(GoblinM);


while (RGE::gRunning)
{

RGE::handleEvents();

if (RGE::gKey[SDLK_ESCAPE])
RGE::gRunning = false;

Animator::updateAnimationInstance( GoblinA, RGE::gTime );

RGE::renderStart();


Renderer::start3D();

Renderer::drawModelAnimated(vec3n, vec3n, vec3o, GoblinA, GoblinT);

Renderer::end3D();


RGE::renderEnd();

}


RGE::destroy();

return 0;
}

RayDX
21-08-2008, 02:38
Lijepo, nije loše.. Samo... Malo mi je naopako što nisi radio na organizaciji scene dosad... Nebitno, samo nastavi. :D

svengerencir
21-08-2008, 10:33
Nisam reko da želim napravit tu igru u GM, jer onda je prejednostavno drugima da prekopiraju, osobito kako GM sam po sebi nije baš za kreiranje 3d igara,al da krenem po blenderu pićit za grafiku(što me ide,samo treba previše vremena),u GP napravim si kakve background glazbe, opićim po mikrofonu za sound efekte,mogo bih napravit dobru dugačku igru,samo što za to treba malo inspiracije da se ja sad moram patit za sto gradova radit za svaki drugačiju background glazbu,svaki detalj lijepo radit kojih sat-dva u blenderu,onda sve to treba povezat u GM,zapravo bih imo isto posla ko ovi timovi,samo je jedina razlika što ja preko GM radim igre a oni njih ajmo reć 20,svaki je zadužen za nešto,a ja tu moram ko neki rob sve sam radit,mog i ja radit u C++ na izradi enginea,al koja mi je poanta da ja na tom radim sam sto godina kad na tržište izađu 500 puta bolji enginei za to vrijeme od strane raznih timova,a onda da još krećem igru radit,isse,navršio bih pedesetu,napravio bih igru i izgledala bi na kraju naspram ostalih igara ko sada pacman naspram Crysisa(doduše pacman je bolji po igrivosti:D)

koki007
21-08-2008, 10:35
2 aktivna programera, 500 kb (engine + collada exporter) bez komentara :) (zapravo jedan programer, drugi ce se poslije baviti s tim, sad je u ulozi 3d artista)

Opa, radi se.. :)

Ne znam da li mi je gdje pobjeglo ali nigdje ne vidim kakva ce se igra razvijati iz toga? Koji zanr?


ali ne kuzim sto na sto ste 100 kb uspjeli nabit (da mozda slucajno ne racunate onaj skriveni svn direktorij?)

Ne nisu uracunati .svn direktoriji koji su kod mene prilicno vidljivi.. :D



.. a koliko je to linija?

i koliko vam je trebalo da to napišete?

što ste napisali dosada? neki osnovni framework ili?

Nemam pojma koliko je to linija jer ne koristim nikakav IDE da mi to kaze samo Notepad++. Pa sluzbeno smo poceli pred 2 mj. ali smo tek zadnjih mjesec dana poceli nesto brze i konkretnije radit...

Pa za sad je igra po funkcionalnosti otprilike na razini Super Maria :D

RayDX
21-08-2008, 11:04
Nisam reko da želim napravit tu igru u GM, jer onda je prejednostavno drugima da prekopiraju, osobito kako GM sam po sebi nije baš za kreiranje 3d igara,al da krenem po blenderu pićit za grafiku(što me ide,samo treba previše vremena),u GP napravim si kakve background glazbe, opićim po mikrofonu za sound efekte,mogo bih napravit dobru dugačku igru,samo što za to treba malo inspiracije da se ja sad moram patit za sto gradova radit za svaki drugačiju background glazbu,svaki detalj lijepo radit kojih sat-dva u blenderu,onda sve to treba povezat u GM,zapravo bih imo isto posla ko ovi timovi,samo je jedina razlika što ja preko GM radim igre a oni njih ajmo reć 20,svaki je zadužen za nešto,a ja tu moram ko neki rob sve sam radit,mog i ja radit u C++ na izradi enginea,al koja mi je poanta da ja na tom radim sam sto godina kad na tržište izađu 500 puta bolji enginei za to vrijeme od strane raznih timova,a onda da još krećem igru radit,isse,navršio bih pedesetu,napravio bih igru i izgledala bi na kraju naspram ostalih igara ko sada pacman naspram Crysisa(doduše pacman je bolji po igrivosti:D)

Da je Pacman bolji od Crysisa je privatno mišljenje. Tvoje mišljenje. Ja radim sam na svom projektu, napisao sam engine u godinu dana koji je sasvim solidan i ne bližim se svojoj 50-oj godini. Programiranje igara nije nešto što se završi u mjesec dana.

koki007
21-08-2008, 11:27
Da je Pacman bolji od Crysisa je privatno mišljenje. Tvoje mišljenje. Ja radim sam na svom projektu, napisao sam engine u godinu dana koji je sasvim solidan i ne bližim se svojoj 50-oj godini. Programiranje igara nije nešto što se završi u mjesec dana.

Jel to govoris za onaj Marked3D?

Imas kakav blog o tome? Imam ovaj link http://marked.blog.hr/Sali ima samo jedan unos... :(

heodox
21-08-2008, 11:34
Lijepo, nije loše.. Samo... Malo mi je naopako što nisi radio na organizaciji scene dosad... Nebitno, samo nastavi. :D

Eh, ja vjerojatno imam malo drukciju logiku od tebe za scene manager. Ja sam si uvijek zamisljao scene manager negdje izmedu engina i igre (i nije mi ga bilo smisla raditi dok engine nije gotov). Konkretno meni ce se scene managaer brinut za collision, odredivanje vidljivosti, LOD (koji su svi prilicno svojstveni za svaki od zanrova, za razliku od engina koji bi odgovarao svakoj igri)

Da kako tvoj engine (featurevi...) ?




Opa, radi se.. :)

Ne znam da li mi je gdje pobjeglo ali nigdje ne vidim kakva ce se igra razvijati iz toga? Koji zanr?


Zanr je mix nekoliko zanrova i neda mi se sad bas objasnjavat, ako sve dobro prode za 2 mjeseca ces sve znat :)


Ne nisu uracunati .svn direktoriji koji su kod mene prilicno vidljivi.. :D
Mislim i meni su, ali su oni opcenito skriveni.

koki007
21-08-2008, 11:45
Zanr je mix nekoliko zanrova i neda mi se sad bas objasnjavat, ako sve dobro prode za 2 mjeseca ces sve znat :)

Demo? :D

heodox
21-08-2008, 12:08
Demo? :D

nikako, ne bi mi palo na pamet izdat demo dok igra nije gotova :)

RayDX
21-08-2008, 12:14
Marked je prešao u Hybrid3.0 jer sam počeo planirati Big Bang projekt. Engine sam rastavio i uzeo najbolje dijelove te nastavio raditi na Hybridu i nakon godine dana, spreman je u potpunosti da podrži projekt. Neke potpuno nepotrebne dijelove za razvoj sam izbacio. Uzet ću ona svoja pitanja pa ću tako odgovoriti na njih.



1. Koji programski jezik?


ANSI/ISO nativni C++, no editore ću najvjerojatnije napisati kao wrappere oko enginea u C#u



2. Koji API si odlučio upregnuti za engine?


Win32 i DirectX 9.0, cjelokupni framework. No uzeo sam u obzir i redizajniranu arhitekturu DirectX 10 frameworka jer ga planiram implementirati ubrzo. Čisto kao izazov.



3. Kako si rješio organizaciju scene?


Implementirao sam octrees za organizaciju scene i radio sam na runtime streamanju podataka in'n'out da mogu izvesti prijelaze iz interijera u eksterijer i obratno. Uz to sam izgradio i LoD sustav.



4. Koliko se oslanjaš na programabilni pipeline?


Potpuna integracija HLSLa, a sa DX10 implementacijom to nije ni upitno jer je uklonjen fixed function pipeline u potpunosti. A radujem se radu sa geometry shaderom.



5. Što možemo od enginea očekivati da podržava grafički?


dinamična svjetla i posljedično tome, sjene, osvjetljenje po pixelu ili vertexu, parallax occlusion, skybox, bump mapping, normal mapping, svjetlosne mape, displacement mapping, animacija tekstura. Na volumetričnom osvjetljenju radim, no imam problema zasad. Od postprocessinga tu je bloom i motion blur, a radim na HDRL implementaciji



6. Jesi li možda razvio kakve helper stvarčice da olakšaju razvoj na engineu?


Razvio sam par helper klasa te uz to cijeli engine sam zamislio kao jedan veliki apstracijski sloj, u obliku sučelja, tako da će mi to u budućnosti dakako olakšati posao.



7. Pošto pretpostavljam da se radi o engineu za igru, kakav imaš animacijski sustav, detekciju sudara, fizikalni sustav možda?


Animacijski sustav... Podržava skeletalnu animaciju, razvijen je sustav za olakšano blendanje između animacija, zasad programiram inverznu kinematiku ( da stane "čvrsto" na tlo ), a razvio sam i par različitih kontrolera za animacije koji se mogu po potrebi koristiti. Što se tiče collision detectiona, sustav je baziran na "najjednostavnijem" principu, bounding box. Fizikalni sustav razvijam, ali eksterno izvan enginea, ali imam velikih problema s njim zasad.



8. Razvijaš li nekakav skriptni jezik?


Razvio sam skriptni jezik, no još uvijek je u eksperimentalnoj fazi... Tako da neću još ništa o njemu govoriti.



9. Jesi razvio kakva sučelja za manipulaciju resursima i njihovu raspodjelu?


Dizajnirao sam menadžment resursa za efikasno manipuliranje svim objektima unutar igre. Sumnjam da ikog zanimaju detalji, a ako budem imao vremena budem napisao malo više o tom kad mi ne bude lijeno kao danas :)



10. Malo o općoj strukturi/konstrukciji i dizajnu enginea ako možeš napisati?


Dušu sam dao OO pristupu, tako da imam što veću ponovnu iskoristivost i urednost kôda. Malo sam nespretan kod komentara pa ću morati to kasnije odraditi, a sam engine. No, kako mnogi poslovi u gaming industriji imaju: "znati gdje OO pristup nije potreban", ne brinite za to :)

Evo par testnih screenshota, zahvaljujem se za generirane zvijezde kolegi bureku... Ovo je samo test stabilnosti enginea i osnovnih funkcija, tako da je ružan ali radi :)

http://www.imagesforme.com/out.php/t124701_nebula.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/124701_nebula.jpg)Shttp://www.imagesforme.com/out.php/t124702_test1.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/124702_test1.jpg)

Big Bang - Firefly E1 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=7&t=25564)
Više o projektu na linku gore.

HD Teaser BBFE1 (http://rapidshare.com/files/136357906/BigBangE1.mov.html)
HD Teaser za maleni uvod. Gledati u QuickTime-u only.

fps_gamer
21-08-2008, 12:28
sta marked si prebacio u hybrid, onaj od bureka??

RayDX
21-08-2008, 12:32
sta marked si prebacio u hybrid, onaj od bureka??

Nope, nego je to samo ime u čast burekovog enginea. Njegov zadnji je bio 2.0... Ovaj je 3.0 :)
Jednom sam pričao s njim u kasno tako i rekao mi je da koliko god sranja je napravio, uvijek je radio besprijekorno :)
"Anti-screw up technology."

A i Hybrid zvuči opakije od Marked :)

fps_gamer
21-08-2008, 12:39
;) nego...

btw malo smo otisli u offtopic?? hmmm

Luka
21-08-2008, 12:58
mah.. cijela ova tema je offtopic

fps_gamer
21-08-2008, 13:16
to luka :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

svengerencir
22-08-2008, 11:13
To,moja tema postala glavna tračaona,anyway,evo jedna igra koju sam davno započeo,pa sam našo na svom starom kompu i doradio ju malo,trebate napravit pakao,što manje trupa gradite,a više radite na izgradnji,to vam je veći score u igri:
http://www.yoyogames.com/games/show/49740

ponco1234
06-09-2008, 06:12
Nisam reko da želim napravit tu igru u GM, jer onda je prejednostavno drugima da prekopiraju, osobito kako GM sam po sebi nije baš za kreiranje 3d igara,al da krenem po blenderu pićit za grafiku(što me ide,samo treba previše vremena),u GP napravim si kakve background glazbe, opićim po mikrofonu za sound efekte,mogo bih napravit dobru dugačku igru,samo što za to treba malo inspiracije da se ja sad moram patit za sto gradova radit za svaki drugačiju background glazbu,svaki detalj lijepo radit kojih sat-dva u blenderu,onda sve to treba povezat u GM,zapravo bih imo isto posla ko ovi timovi,samo je jedina razlika što ja preko GM radim igre a oni njih ajmo reć 20,svaki je zadužen za nešto,a ja tu moram ko neki rob sve sam radit,mog i ja radit u C++ na izradi enginea,al koja mi je poanta da ja na tom radim sam sto godina kad na tržište izađu 500 puta bolji enginei za to vrijeme od strane raznih timova,a onda da još krećem igru radit,isse,navršio bih pedesetu,napravio bih igru i izgledala bi na kraju naspram ostalih igara ko sada pacman naspram Crysisa(doduše pacman je bolji po igrivosti:D)

cek,cek,jel sam ja to dobro skonto ti zelis napravit model u blenderu i prebacit ga u GM...cool nisam znao da se i to moze...

RayDX
06-09-2008, 13:09
Pončo, aj spavat'.

ponco1234
06-09-2008, 16:04
budem iso al ne kontam jednostavno kaj je napiso

svengerencir
27-09-2008, 09:58
Evo ljudi još jedna igra je izbačena:)
Sada je kviz,al molim vas da mu ne pristupate kao nekom "You have to know it" tipu kviza jer ovaj kviz je zapravo sličan IQ testu,tojest vuče se na vašu inteligenciju. Sva pitanja su tobož dosta teška,tako da morate dobro razmisliti prije neg što odgovorite.
Još više morate paziti kak odgovarate,jer igru se može igrati samo jednom.
U svakom pitanju morate naći odgovor preko kojeg biste mogli izbjeći pripadnost trenutnom rovu VIII.kruga pakla po Danteu.
U igri imate takozvanog đokera "call ChoBaN" koji vam u igri može odgovoriti na jedno pitanje.:D
Već ste shvatili po uzoru na koju knjigu sam radio igru,tak da-isprobajte;):
http://www.yoyogames.com/games/show/53876

kvecoman
05-10-2008, 18:53
Ja sam tu malo novi, (nisam baš bio aktivan) malo sam ja čitao kaj tu sve pišete i drago mi je da ne pljuju svi po gamemakeru. Inaće htio sam reći kako game maker 7.0 (baš 7.0) nije ograničen na one svoje jednostavne 3d funkcije već postoji 3d engine zvan "Ultimate 3d". Ima pixel shadere, sjene, levels of details itd. a jednostavan je i za početnike i moćan za napredne. On vam dolazi u obliku dll-a ili extension package. Također sam primjetio kako dosta nas ima problema sa grafikom (tj. nemirnom rukom) pa bih zamolio moderatore da kad objavimo da tražimo nekoga za grafiku da ne pomisle kak ne znamo igru radit il tak nekej (jer ja zbilja imam loše oko i trzavu ruku).

Luka
05-10-2008, 18:58
stvar je u tome što GM za tebe napravi skoro cijeli posao, pa nema nekog smisla tražiti nekog drugog za grafiku

fps_gamer
06-10-2008, 10:58
Ja sam tu malo novi, (nisam baš bio aktivan) malo sam ja čitao kaj tu sve pišete i drago mi je da ne pljuju svi po gamemakeru. Inaće htio sam reći kako game maker 7.0 (baš 7.0) nije ograničen na one svoje jednostavne 3d funkcije već postoji 3d engine zvan "Ultimate 3d". Ima pixel shadere, sjene, levels of details itd. a jednostavan je i za početnike i moćan za napredne. On vam dolazi u obliku dll-a ili extension package. Također sam primjetio kako dosta nas ima problema sa grafikom (tj. nemirnom rukom) pa bih zamolio moderatore da kad objavimo da tražimo nekoga za grafiku da ne pomisle kak ne znamo igru radit il tak nekej (jer ja zbilja imam loše oko i trzavu ruku).

:hangin:

kvecoman
06-10-2008, 18:50
Luka kaže da gm napravi veći dio posla. to je točno, ali samo na polju programiranja(tj. da ne moraš programirat ak nećeš), pa onda osim ak ne postoji u njemu neka funkcija koja mi automatski nacrta likove, bonuse, world itd
ja pitam zašto game devolepment timovi trebaju nekog za zvuk, nekog za spritove, nekog za animaciju itd. Sve igre koje sam do sada radio sam bi ili imale bad grafiku ili bi spritovi bili skinuti sa interneta. Pa ako bilo tko može napraviti sve za igru baš sam, onda mu svaka čast
:bravo:

DragonSoul
06-10-2008, 19:40
viewtopic.php?f=7&t=27040 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=7&t=27040)

Dizajner ovo radi, kompletno. Bez GMa, čisto programiranje i dizajniranje.

Luka
06-10-2008, 20:44
Luka kaže da gm napravi veći dio posla. to je točno, ali samo na polju programiranja(tj. da ne moraš programirat ak nećeš), pa onda osim ak ne postoji u njemu neka funkcija koja mi automatski nacrta likove, bonuse, world itd
ja pitam zašto game devolepment timovi trebaju nekog za zvuk, nekog za spritove, nekog za animaciju itd. Sve igre koje sam do sada radio sam bi ili imale bad grafiku ili bi spritovi bili skinuti sa interneta. Pa ako bilo tko može napraviti sve za igru baš sam, onda mu svaka čast
:bravo:

hhh, zato što se ti timovi bave izradom igra

gm-ovi su igračke s kojima možeš napraviti nešto nalik igri, ali su i dalje samo igračka, a ne alat za izradu igra