PDA

Pogledaj cijelu verziju : Luk i strijela



MTF*
22-05-2008, 21:12
Dakle, ima li tko na forumu da se koristi lukom i strijelom, da ide na streljastvo ili nesto takvo?
mene osobno jako privlaci luk i strijela, no nemam vremena za streljastvo...
zanima me znate li neke ducane u RH gdje bi mogao kupit luk neki, naravno ne neki preskup, tek tolko za rekreaciju bi volio... :roll:

Lord Jambrek
22-05-2008, 21:41
Dakle, ima li tko na forumu da se koristi lukom i strijelom, da ide na streljastvo ili nesto takvo?
mene osobno jako privlaci luk i strijela, no nemam vremena za streljastvo...
zanima me znate li neke ducane u RH gdje bi mogao kupit luk neki, naravno ne neki preskup, tek tolko za rekreaciju bi volio... :roll:

Hunter & KŽ u Tomašićevoj.
http://www.hunter-kz.hr/index.php?base=akcije&id=139&cid=58

Imaš i u Pevecu na jankomiru onaj lovački dućan na 1. katu, oni isto imaju dobru opremu, ali ako želiš bilo šta za ubit, pucat, sijeć, odi u Hunter & KŽ, imaju još jako puno stvari čega nemaju na online cijeniku.

Ako ne misliš izdvojit barem 500-600kn za luk, onda zaboravi uopće.

MTF*
22-05-2008, 22:00
500-600 mi je jos prihvatljivo...gledo sam taj hunter vec i neki cico-sport...
ali htio bi cut ovak ajmo rec, neke preporuke, razlike izmedju classic bow, long boy, compound i te spike..

Lord Jambrek
22-05-2008, 22:37
Nemam pojma, valjda u balansu, mogućnosti dodavanja balansera bla bla bla.

Ja sam osobno pucao iz classic bow-a i mogu reć da je fkt gušt

MTF*
22-05-2008, 22:54
a jel bi preporucio neko classic, compound, long il koji vec?
za apsolutnog pocetnika i ovak malo, za rekreaciju :D
jos ak se ufuram u dark messiah, zapalim strijelu i krenem ljudima radit HSeve :D

MoNDi
22-05-2008, 23:08
Ma luk i strijela obicna, pah, puno bolje je KyudoS(prevedeno od japanskog: put luka).

Kyudo
Kyudo (the Way of the Bow) is Japanese archery, which has been practised since ancient times. There are several schools of kyudo, the most prominent being the Ogasawara, Heki and Honda schools. The Amateur Archery Federation of Japan was established in 1949 and membership runs to about 300,000. Archery from horseback is still part of several festivals held each year.

Kyudo Archers wear a traditional costume which includes a yugake (deerskin glove) on the drawing hand and tabi (Japanese-style socks). They stand with a stance equal to half their height. The 2.21 meter bow is held with two thirds of the bow above the grip. As a martial art influenced by Zen Buddhism, the emphasis is on form rather than accuracy. In competition, there are long-range and short-range matches. In the former, the target is 100cm in diameter and 60m from the archer while in the latter, there is a 36cm target at a distance of 28m.

Kyudo looks deceptively simple to the uninitiated. But even the simplest of movements must be practiced over and over to make them look that effortless. Even without the bangs and knocks of other martial arts, the barriers to the beginner – aching muscles and endless frustration – are not dissimilar.

http://www.merlinarcherycentre.co.uk/resource/resource_images/kyudo_1.jpgShttp://www.bridgewater.edu/~dhuffman/soc306/f05grp3/kyudo.jpg

source: http://www.japan-zone.com/omnibus/martial.shtml

flander
22-05-2008, 23:21
ja ti velim

otrgni jednu javorovu granu, špage malo i napravi si luk

MoNDi
22-05-2008, 23:25
ja ti velim

otrgni jednu javorovu granu, špage malo i napravi si luk
:D Ma sve to ide. Ali ne izgleda tako cool kao Kyudo. :P

Lord Jambrek
22-05-2008, 23:27
Taj Kyudo bi rađe spojio na traktor i stavio neku oštru žicu gore i slijekao kuruzu s time, pre veliko za moj ukus.

MoNDi
22-05-2008, 23:35
E vidis kak je super Kyudo. Kako te ljepo inspirira da moderniziras seljacke poslove. :D

Jopax
22-05-2008, 23:37
Izgleda ko da je iz Elf šume ispalo :rotfl:
Al i ja bih volio malo sa lukom i strijelom, tek tako da malo se opuštam, i meni najmoćnije izgleda long bow, prava mrcinska alatka za ubijanje, da bi se pravi srednjovjekovni long bow nategnuo do kraja treba ga povući jačinom kojom bi podigli oko 130 kila :o
Ugl flandova preporuka je najbolja, nađi negdje granu dobru, otkini malo izgladi, uzmi konopca ili nečeg sličnog i viola imaš luk, strijele su nešto teže :D

flander
22-05-2008, 23:55
pa meni pokojni dida (rip :( )napravil heben luk, skoro sam babu ubil jednom ( još živa, dosadna je :( trebal sam bit precizniji darm), napravilm mi luk i strijele i na vrh svake strijele omotaš malo bakrene žice, da ima težište, da vidiš kad okineš, kor Bravehart scena, blood mavles :D

MoNDi
23-05-2008, 10:21
pa meni pokojni dida (rip :( )napravil heben luk, skoro sam babu ubil jednom ( još živa, dosadna je :( trebal sam bit precizniji darm), napravilm mi luk i strijele i na vrh svake strijele omotaš malo bakrene žice, da ima težište, da vidiš kad okineš, kor Bravehart scena, blood mavles :D
:rotfl: :rotfl: Jadna tvoja baka. XD

flander
23-05-2008, 10:24
jadan ja :(

Kostolomac
24-05-2008, 11:10
http://www.history.uk.com/images/articles/3e18789fc580ebowmen1.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/English_longbow
da best bow :pray:

MTF*
24-05-2008, 19:33
napravio bi ja sam luk, imam doma ljesku, ali neznam sto bi koristio ko tetivu, tj nemrem obicnu spagu...
i da, nije to to, home made noobish look i neki pravi luk :D

Wishmaster
25-05-2008, 10:22
ma fučkaš plastične i željezne...home mejd su najbolji. Ja sam si napravil jednog i strijela ide prek 70 m 8) ..Strijele su ti dobre od trstike ali ih moraš poravnati malo z upaljačem ili nad svijećom... Inače nemoj si uzimati lijesku jer nije dobra...

MTF*
25-05-2008, 10:30
a sto si ti koristio za izradu luka?
ak ti nije prob neki tekstic da si mogu sam... ^^
dakle, luk, tetiva, kak si to povezo, etc :D
hvala

Wishmaster
25-05-2008, 11:42
Za luk sam našel neku malo deblju granu ok 1.80m (za vrstu drva nisam siguran ali je bilo malo sivkasto i jako tvrdo) pa sam ga malo s nožem stanjil sa svake strane da se lakše svija...Za tetivu zam uzel običnu plastičnu(onu čvrstu pletenu) špagu..povezivanje je čisto jednostavno:na jednu stranu čvrsto zavežeš tetivu i svineš luk do neke pozicije i drugom kraju tetive napraviš omču i jednostavno zakvačiš tak da kasnije možeš otpustiti kad luk ne koristiš..
Strijele nek budu tanke ali da se ne svijaju...ako uzimas trstiku možeš sa upaljačem ili nad svijećom malo zagrijati svinute djelove pa ravnati...na vrh staviš neš za težinu(ja sam omotal malo gume).
Nema neke mudrosti...ono sve rađeno od oka i ako je drvo dobro i čvrsto i savitljivo onda je sve ok...
mislim da ima na netu negdje dobar forum o izradi luka i strijele...Mislim da je Paleoplanet pa tam probaj(ima dosta slika)..
Ti home made lukovi nemaju rok trajanja po par godina ali za jednu godinu su čisto ok (drvo se vjerojatno s vremenom svine).

MTF*
25-05-2008, 17:01
hvala, sam moram probat drvo nac... :D
a jel moze flaks za pecanje? :D

Matilda Mother
25-05-2008, 17:35
radije si ga napravim ko uvijek nego dam 600kn :o

MTF*
25-05-2008, 17:46
os mi ga ti ond napravit? :D

Matilda Mother
25-05-2008, 17:52
daj mi 600kn :rotfl:

MTF*
25-05-2008, 18:11
ovisi o kvaliteti uradjenog ^^

Babitz
25-05-2008, 19:01
Ja sam ko klinac imao to. Stari mi napravio. Čudo da se nitko nije ozlijedio.

Wishmaster
25-05-2008, 19:03
hvala, sam moram probat drvo nac... :D
a jel moze flaks za pecanje? :D

flaks...flaks.....flaks.......hmmm...ne :)
uzmi neš malo debljeg...kudelja ili kak se to zove....ili običnu pletenu plastičnu špagu,jako su čvrste i dosta debele...

MTF*
25-05-2008, 19:06
a flaks za tune? XD
ugl shvatio sam poantu, samo me mat za luk hebe... :\

Lord Jambrek
25-05-2008, 19:13
uzmi sajlu za bicikl :D

Wishmaster
25-05-2008, 19:20
*uzimaš sjekiru,zabaciš preko ramena,prošećeš naseljem da te čim više ljudi vidi,skreneš do šume,odabereš jednu dvije bolje grane,odsječeš,zabaciš prek ramena,opet prošečeš naseljem rastjeraš radoznale klince i ostaneš cool...* :D

King tiger
25-05-2008, 19:40
i ja sam imo to kad sam bio mali, i prilicno je pwno, dosta daleko i precizno je djelovao.
al izgubih strele :(

Demon Hunter
27-05-2008, 21:38
A jel znate jel ima jos negdi koja trgovina tako s lovackom opremom i da imaju veci asortiman Lukova!

MTF*
27-05-2008, 22:05
http://www.cico-sport.com/poc_oprema.htm

lachbe
13-07-2010, 22:46
neznam od kad je ova tema ali da odgovorim :P

ovo mozes koristiti:

Gorski jasen
Javor
Grabovi
Brijest
Bagrem

zapravo zavisi kakav zelis raditi
npr. take down recurve(tak nekak)
mozes riser laminirani od oraha i hrasta(lupetem napamet) i krakove od bagrema, ili opcija koja uvijek pali(nisam probao ali tak se prica) skije.(pogledaj na netu kak zgleda to)

ili longbow(ja sam koristil bagrem iliti agaciju), zapravo nisam ni siguran da je bil longbow, nekaj u tom stilu, nisam ni ja mešter za to ali pokušavam

tisa je bog i batina za ELB al je zasticena, ugrozena i otrovna pa ono.

drvo mora biti suho(ne presuho, jer gubi svojstva neka) i najbolje da je sušeno prirodno.

pozdrav

angel eye
13-07-2010, 22:53
Koji bump! :pray:

Ne koristim luk i strijelu, a bavila sam se streljaštvom (zračna puška). A želja mi je trenirat sa pištoljima. Puno para to dođe, pa budem o tom razmišljala kad skupim nešt :s

sickpetey
13-07-2010, 22:57
Ja sam probo steljarstvo al me nisu primili :(

lachbe
13-07-2010, 22:59
ne trzam na datume :fof:

necro :gitara:

sam da se nadovezem na svoj post, ove vrste drva koje sam nabrojao, od njih se luk moze dobiti samo skidanjem kore, dok agacija nije baš prejaka na sile kompresije i voli plosnati poprečni presjek, znači nije klasični longbow dizajn.

Lord Ragnarok
13-07-2010, 23:02
ti shvacas da 99.994% ljudi koje je procitalo to sto si napisao nije shvatilo apsolutno nista?

lachbe
13-07-2010, 23:04
gugel iz jour frend :D

kaj se ne kuzi, od ovih vrsta koje sam nabrojal se skida kora i stavi string(nije mudrost), a za agaciju tak presjhek to nije jasno ili kaj?(pravokutni presjek)

niko nije gledal robin huda i to? sam malo mašte treba

angel eye
13-07-2010, 23:05
Nisam znala da je tisa otrovna :o
Ma jesi 100 % siguran?

Niko Bellic
13-07-2010, 23:08
niko nije gledal robin huda i to? sam malo mašte treba
Jesam, gledao sam.

lachbe
13-07-2010, 23:08
jep.

Niko Bellic
13-07-2010, 23:13
gugel iz jour frend :D
http://www.narodnilijek.com/storage/luk001.jpgSi http://www.psk.hr/Slike/WEB-slikecStrijela.jpg

lachbe
13-07-2010, 23:19
hahah :D

Silvery
14-07-2010, 11:00
Nisam znala da je tisa otrovna :o
Ma jesi 100 % siguran?


Laž. Neistina.

Samo je plod (bobica) otrovna, drvo kao drvo NIJE.

Neznalice.

Delirium
14-07-2010, 11:28
pa meni pokojni dida (rip :( )napravil heben luk, skoro sam babu ubil jednom ( još živa, dosadna je :( trebal sam bit precizniji darm), napravilm mi luk i strijele i na vrh svake strijele omotaš malo bakrene žice, da ima težište, da vidiš kad okineš, kor Bravehart scena, blood mavles :D

Ane, meni je ujak napravio jedan, i dan danas se sjecam kako, ful dobar, strijele ko iz midivl ere, a onda sam ga ostavio na kiši pa mi potruno :cry:

lachbe
14-07-2010, 12:22
Nisam znala da je tisa otrovna :o
Ma jesi 100 % siguran?


Laž. Neistina.

Samo je plod (bobica) otrovna, drvo kao drvo NIJE.

Neznalice.
a jesi siguran?

sjemenka je otrovna, vanjski dio nije i jestivi je(znači ne možeš reci bobica je otrovna)
mislim da su i iglice otrovne. obrada drva se ne radi bez zaštite dišnih puteva(kolko ja znam)

u krajnjem slucaju di sam ja napisal tocno da je drvo otrovno? mada mislim da je prakticki cijela tisa otrovna.

Silvery
14-07-2010, 12:44
Opet, krivo.

Al' gle; oćeš napravit luk od tise. Napraviš ga, alles gut. Luk ćeš samo držat u rukama tijekom upotrebe, pa ne može te to otrovat ono. Pa neće ga valjda Angel Eye gurat sebi u p... ček malo.

angel eye
14-07-2010, 13:03
Wtf Silvery?!

Pitam za tisu, jer sam radila neki projekt u kojem mi je trebalo čvrsto drvo koje ne truli i za eksterijere, ali ako je je otrovna nema smisla... dobro je znat.

beba nema zvečku
14-07-2010, 13:29
e čekaj kaj nije samo "plod" tise otrovan

Silvery
14-07-2010, 15:01
e čekaj kaj nije samo "plod" tise otrovan

Napokon! Netko tko zna! Bravo, bravo. Dao bih ti cookie da ga imam.


Wtf Silvery?!

Pitam za tisu, jer sam radila neki projekt u kojem mi je trebalo čvrsto drvo koje ne truli i za eksterijere, ali ako je je otrovna nema smisla... dobro je znat.

Kakav projekt?

lachbe
14-07-2010, 19:09
Opet, krivo.

Al' gle; oćeš napravit luk od tise. Napraviš ga, alles gut. Luk ćeš samo držat u rukama tijekom upotrebe, pa ne može te to otrovat ono. Pa neće ga valjda Angel Eye gurat sebi u p... ček malo.

majko mila nisam napisao da ce se otrovati od luka, od kud ti to citas? da se od toga moze tak otrovati ne bi se radili lukovi od tise, nemas bas neku logiku.(napisal sam da je otrovna)

a od tih tvojih otrovnih bobica se rade sirupi itd. sjemenka je otrovna.

ako ne vjerujes : http://www.fer.hr/gorski_kotar/tekstovi_i_price/tisa

ili bilo di na netu procitas, ili pitas nekog ko se kuzi u to.

pozdrav

angel eye
14-07-2010, 19:32
Kakav projekt?
Ma jedan projekt, dizajn klupice za eksterijer; mislila sam staviti tisu, pošto je ona full čvrsta, ali na kraju sam se odlučila za orah...

lachbe
14-07-2010, 19:50
orah je jako divan :D

Silvery
14-07-2010, 21:50
Opet, stari mi je stolar, ja sam apprentice, i kao takav, angel eye preporučujem ti kombinaciju hrasta i jasena, lakirano sa više slojeva.

lachbe
14-07-2010, 21:56
e daj onda pliz daj mi reci dal kod laminiranja bil dosta drvofiks ili mozda neka epoksidna smola? u ovo nisam siguran pa mozda znas. koliko sam do sad skuzil drvofiks jako dobro prime, al sam i vidio da koriste "tutkala" pa vise nisam siguran .

hvala :pray:

Silvery
14-07-2010, 22:27
More information required.

lachbe
14-07-2010, 22:36
hmm, pa to je kad lijepis vise dascica drveta zajedno da bi dobio neki uzorak(mozda je u orginalu zbog neceg drugog) i cvrstine ja mislim, ako na to mislis.

tocnije trebam za ovak nekaj(za riser, ovo u sredini, drška):


http://img824.imageshack.us/img824/7849/71102901.jpg

angel eye
14-07-2010, 22:55
Opet, stari mi je stolar, ja sam apprentice, i kao takav, angel eye preporučujem ti kombinaciju hrasta i jasena, lakirano sa više slojeva.
Jaoo, ja zaboravila, nakraju sam odustala od oraha (jer mu treba pun qurac da se suši, cca 1cm godišnje O:),tako da sam se odlučila na javor i hrast (pošto će biti od dvije boje)...

@lachbe_predobro izgleda :thumbs2:

lachbe
14-07-2010, 22:58
aa nije to moje, to bi ja htel napraviti. :P

a nemozes doci do suhog oraha? mada je skupi ko zlato.

angel eye
14-07-2010, 23:00
Preskupo i nema ga baš za kupit u toj količini koja meni treba :D

lachbe
14-07-2010, 23:05
a cuj, jos bi se i moglo naci, ali cijena je ogroman problem. ja inace obozavam orah, ali isto, tesko dolazim do njega.

Wishmaster
14-07-2010, 23:08
Ova slika gore mi dala ideju...
Samo da opet sve ne ostane na planovima.

E, a je neko probal raditi one zviždeće strele?

angel eye
14-07-2010, 23:13
a cuj, jos bi se i moglo naci, ali cijena je ogroman problem. ja inace obozavam orah, ali isto, tesko dolazim do njega.
Ja nevolim baš orah, neznam... a mogu doć do njega bez problema... ponesem kliješta, popnem se na drvo i jedem.

@Wishmaster_ lol, objasni.. šta zvižde?

lachbe
14-07-2010, 23:15
Ova slika gore mi dala ideju...
Samo da opet sve ne ostane na planovima.

E, a je neko probal raditi one zviždeće strele?

vidis i ja imam puno ideja ali nikako da realiziram :cry:

a kaj se tiče ovih strijela, ja nisam.

lachbe
14-07-2010, 23:17
a cuj, jos bi se i moglo naci, ali cijena je ogroman problem. ja inace obozavam orah, ali isto, tesko dolazim do njega.
Ja nevolim baš orah, neznam... a mogu doć do njega bez problema... ponesem kliješta, popnem se na drvo i jedem.

@Wishmaster_ lol, objasni.. šta zvižde?

aaaa, orah se mora voljeti :D uz crni hrast,najljepše drvo :D

koja klješta, to se rukama lomi :rambo:

Wishmaster
14-07-2010, 23:23
koja klješta, to se rukama lomi
I tri štrige ti se rabeže po rukama kad otvoriš :D


@Wishmaster_ lol, objasni.. šta zvižde?
Pa da. Imaju umjesto vrha ko neku komoru s rupama tak da kad odapneš djeluju ko nekva fućka. Ima na jubitou, neda mi se tražiti...

angel eye
14-07-2010, 23:29
aaaa, orah se mora voljeti :D uz crni hrast,najljepše drvo :D

koja klješta, to se rukama lomi :rambo:
Ali crni hrast nemogu jest :/

:D

Bome si faca ako možeš rukama trgat orah :D

@Wishmaster_budem ja potražila... ne sada spava mi se.
Ln

McPingvin_v2.0
14-07-2010, 23:32
http://frmarkdwhite.files.wordpress.com/2010/01/woody-woodpecker.jpg

Silvery
15-07-2010, 07:58
Preskupo i nema ga baš za kupit u toj količini koja meni treba :D


a cuj, jos bi se i moglo naci, ali cijena je ogroman problem. ja inace obozavam orah, ali isto, tesko dolazim do njega.

Ha! Nama susjed da četri pune daske oraha, mi njemu napravimo robu i još nam ostane, tako da mi profitiramo ^^

lachbe
15-07-2010, 10:09
dobro ti je to :D