PDA

Pogledaj cijelu verziju : Info: Anim8or + Ogre = Cre8or



C
18-05-2008, 18:52
Samo informativno.

Anim8or (http://www.anim8or.com/)S- Poznat kao program za 3D modeliranje i animiranje. Za sada je na putu da dostigne svoju prvu verziju. Sada je trenutno u verziji 0.9.x.x.

Ogre (http://www.ogre3d.org/)S- Poznat kao engine za igre. Ne treba ga puno objašnjavati.

Cre8or (http://www.cre8or3d.com/)S- Novo nastali program za izradu igara. Za sada je u svojoj 0.0.7.x verziji, tj. jako je daleko od prve verzije. S obzirom na to, možete raditi neku high igru, ali će vam trebati programiranje u C++|-u. Možete napraviti "malene" igre u 3D bez puno napora, i da budu jednostavne.

Rad:

Ogre nećete niti vidjeti.
Prvo trebate izmodelirati sve što vam je potrebno za igru nekim programom za modeliranje i texturiranje.
Sve modele spremite u *.OBJ formatu, kako bi bili što bolje čitljivi Anim8or-u. Otvorite Anim8or, i u njega ubacite sve te modele, te im podesite materijale, i sve ostale efekte vezane uz materijale, i obradite modele s Smooth Angle-om, što će povećati kvalitetu modela, ali neće biti više polygona.
Zatim pokretnim modelima ubacite tzv. kostur, i podesite ga kako treba, te za svaku kost stavite da nema granica vrtnje po X, Y i Z osi. I animirajte lika kako hoda, kako trči, skače, šuta, lupa rukama i sl., sve ono što će taj lik izvoditi u igri.
Nakon toga otiđite praviti scenu. To vam je vrlo lako. Drugim riječima level design. Slažite svoje modele, ovisno kakav level želite, stavite glavnog pokretnog lika u čijoj je ulozi igrač, i na taj lik stavite opciju "target", te glavnu kameru koja snima scenu podesite da prati metu (target), i postavite je kako da prati metu. Sve jednostavno.
Ako želite više levela, napravite više scena, ali nipošto nemojte animirati scenu. Za svaku sigurnost, stavite da scena ima samo 2 FPS-a, i 2 frame-a.
Kada to sve sredite, završili ste preko pola posla. Pokreniti Cre8or, i ubacite u njega rad koji ste pravili s Anim8or-om (format *.an8).
U Cre8or-u podesite fiziku svakog materijala, te podesite tipke na tastaturi (W - naprijed, S - nazad, A - lijevo, D - desno, Space - skok, Shift - trčati/hodati, itd.), i vaša igra je gotova. Kako biste ju distribuirali odete na Tools>Export Standalone ZIP, i spremite negdje na vaš HDD.

Taj *.ZIP možete davati drugima, besplatno, kao vašu igru, te se otpakiranjem *.ZIP-a otpakirava kompletna igra.

Pokretačka aplikacija je Engine.EXE, s ikonicom glave dinosaura, i ta ikona se može zamjeniti s nekom drugom. Kada pokrenete, otvoriti će vam se prozor za biranje Render-a (OpenGl ili DirectX), i u oba slučaja, otvoriti će vam se odmah ispod opcije za Anti-Alisang, texture, VSync, fullscreen opcija, rezolucija, NVPerfHUD opcija i sl., ne znam na pamet šta već sve ima. Klikom na OK se pokreće igra, a na Cancle se zatvara Ogre-ov Setup Engine.

Ako imate jaču grafičku, uz trud možete napraviti igre s odličnom grafikom, ali ja vam to ne preporučujem, jer Cre8or + Ogre još nemaju opciju za Save/Load, Pause i ostalo. Ali vjerojatno uz programiranje bi se moglo napraviti sve.

Download programa potražite na linkovima koje sam naveo na početku ove teme. Uz Cre8or ćete dobiti i par igara, te testove fizike i sl.

Ukratko, jako je jednostavno. Samo trebate znati modelirati, i ništa više.

DrunkyDuck
22-05-2008, 21:40
Odlicno, ide u bookmarkse! Svejedno, cekam nesto noviju verziju.

Luka
22-05-2008, 22:23
Zanimljivo .. premda ja iz nekog razloga više volim sam sve napraviti pa ovakve stvari i nisu za mene. Ipak zanimljivo :)

Macolla
30-06-2008, 16:59
e ovako uvjek sam sanjao da pravim igre ovo definitivno isprobavam i svaka cast na postu!!

C
09-07-2008, 20:56
Yo, yo, nema na čemu.
Nisam još napisao da u Cre8or-u ima još puno opcija, a ne samo one za fiziku i sl.
To sam zaboravio napisati, a i nisam ga puno prostudirao, da bih mogao reći koje sve opcije ima, ali ono što sam već vidio, to sam i rekao. A i u verziji je 0.0.7.x, tj. vrlo mlad.

ponco1234
09-10-2008, 16:48
a sta je to neki Game maker ??

fps_gamer
09-10-2008, 17:52
Ne vec engine

ponco1234
09-10-2008, 18:23
aha hvala na odgovoru

C
09-10-2008, 18:47
To ti je u biti sve u jednom. Level Design ti je u Anim8or-u, kao i 3D modeli, tj. možeš ih modelirati u kojem god hoćeš programu, pa sve to na kraju spajaš, dodaješ fiziku i sl. preko Cre8or-a. Tj. on je engine, kako je već kolega rekao.
I vrlo je jednostavan, on ti je više game engine, nego game maker.