PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ubrzanje i optimizacija windows boot procesa



marijanovic
17-05-2008, 10:22
Vidim da je "The Big Boss" spominjao nešto o ubrzanju dizanja windowsa.
Pošto nisam dugo pisao ništa korisno, najavljujem svoj povratak ovim tekstom.

Idemo započeti

Potrebni alati:
Za defagmentaciju: Ugrađeni u windowse, PageDefrag, Diskeeper, PerfectDisk, OOdefrag, UltimateDefrag ili slični.
Za čišćenje: CCleaner, nCleaner, alat iz TuneUP Utilities (2006, 2007 ili 2008) ili slični
Za čišćenje registry-a: RegSupreme pro, RegCleaner ili alat ugrađen u TuneUp utilities
Za defragmentaciju registra iz TuneUp utilities ili sličan
Za optimizaciju boot procesa: Microsoft Bootvis (http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/BootVis.shtml)

Mislim da će se većina vas nasmijat na ovo:
Upalite komp (ako ste ga slučajno iz nekog razloga ugasili dok ovo čitate), uđite u windowse, stavite si od ovih nabrojanih
alata one koje mislite koristiti (ne sve pobogu)... i nstavite pratiti ove upute.

Napomena: Kad kod se od vas zatraži restart -> dozvolite.

Korak prvi:

U biosu ugasite prikaz Boot slike proizvođaća matične ili proca i uljučite opciju Quick Boot. Ako imate opciju Memory
check, nju valja isključiti. Boot sekvencu postavite da je prvi boot device onaj s kojeg se dižu windowsi
Ovo će vam osjetno ubrzati sam proces podizanja biosa.

Korak drugi:

Pogasite tj blokirajte sav hardwer koji ne koristite unutar Device managera.
Windowsi podižu sve drivere prilikom boot procesa, i one za hardware koji imate a ne koristite, što ih dodatno uspori.
Evo sta trebate uciniti... Uđite u device manager, nađite hardwer tipa FireWire adaptera, PCMCIA i sličnih i desnim klikom na njih pa Disable. Disejblani hardware može se kasnije istim postupkom enejblat.

Korak treći:

Pogasite nepotrebne servise
Kolege Bartuc i Amd Freak obradili su u svojem tekstu Instalacija i optimizacija windowsa ovu temu pa nema svrhe da
ponavljam. Njihov tekst pogleajte na http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=6&t=16289.

Korak ćetvrti:

Pogasite programe koji vam se ne trebaju podizati prilikom dizanja windowsa.
Ovo ćete najlakše učiniti tako da pokrenete Run i utipkate msconfig.exe. U tom alatu odete na Services i odaberete "Hide
all microsoft services" te odznačite one koje ne želite da vam se dižu s paljenjem.
Nakon toga odete na "Startup" i ovdije odznačite nepotrebne.
Ako neznate šta koji znači, google je vaš najbolji prijatelj... Zatvorite alat. Prilikom idućeg boota pokazat će vam se
popup prozor u kojem označite "Do not show this message again".

Korak peti:

Uklonite smeće s diska i očistite registar.
Za ovo upotrebite CCleaner, TuneUp utilities ili bilo koji od drugih alata kojim vjerujete.
Procedura je vrlo jednostavna, ne traži dodatna objašnjenja;

Korak šesti:

Defragmentirajte disk i registar
Za ovo iskoristite preferirani alat za defragmentaciju diska. Preporučeno izvršiti boot defragmentaciju ako alat to podržava.
Isto tako, u TuneUp utilities pokrenete Registry defragmenter.
Ako niste navikli redovito defragmentirati, ovo ce vam generalno ubrzati rad, tj smanjiti poznati "loading".

Korak sedmi:

Pravilno podesite prefetcher:
Prefetcher ubrzava dizanje programa, ali usporava dizanje windowsa. Najbolje ga je postaviti ovako:
Registry editor: HKEY_LOCAL_MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Control - Session manager - Memory managment
- Prefetch parameters.
Promijenite vrijednost od Enable prefetcher na 1 -> optimizira dizanje programa, a ne usporava dizanje widowsa.

Korak osmi:

Iskoristite Bootvis:
Pokrenite bootvis, idite Trace i tu "optimize system". Kad se restarta komp će optimizirati.
Ponovite ovo s Bootvisom još jednom.

Korak deveti:

Windowsi bi se sad trebali dizati znatno brže.
Ako netko ima još kakav prijedlog, nek se javi na PP pa ćemo i to ubacit.

Pozdrav.

Luka
17-05-2008, 10:26
Zaboravio si staviti link na AMDovu i Bartucovu temu .. inače GG ;)

marijanovic
17-05-2008, 10:29
Zaboravio si staviti link na AMDovu i Bartucovu temu .. inače GG ;)

Nisam stavio jer ga nisam imao pri ruci. Ubačeno. Zahvaljujem.

SkunK
17-05-2008, 11:41
GJ!

miska10
19-05-2008, 18:27
I....koliko dugo se vam sad boota????
Ja sad prolazim kroz proces.....
Hvala unaprijed za ovu temu......

miska10
19-05-2008, 20:39
E.....prosao sam kroz postupak....boota mi se za oko 10 sec....ali jako sporo ucitava programe, na startanju winsa...prvih nekoliko minuta sve radi sporo...ali posle je ok.....dali je to normalno??? il???? mozda sam negdje zeznuo....ali ne vjerujem....

Luka
19-05-2008, 21:40
pročitaj opis za prefetch

marijanovic
19-05-2008, 22:59
Neznam zašto nemogu editirati svoj post pa evo ovdije dodajem dopunu...

Postavke prefetchera:
1 - Nakon bootanja optimizira pokretanje programa koji se ćesto pokreću (brže boota;
al se zato oko pola minute nakon bootanja pokrenuti programi sporije pokreću jer još nisu prefetchani)
2 - Dok boota optimizira podizanje programa koji se ćesto pokreću (Sporije boota, ali programi odzivniji odmah)
3 - 1 + 2 (Ko bi još ovo stavio? Sporo boota + pola minute sporo otvara programe samo kako bi bio brži :) )

miska10
20-05-2008, 14:06
eh...hvala....skuzio...stavio sam na 2....bar je meni tako bolje....boota mi se za nesto manje od 20 sec...provjereno s boottimerom...

Gregor847
20-05-2008, 15:42
:bravo: Stickyyy!

Pacman
22-06-2008, 12:44
ja ne kuzim ovo prvo

znaci di u biosu maknem da mi za maticnu i to skrati vrijeme

marijanovic
11-05-2009, 23:05
Evo još jedna opcija za korisnike Viste i Win7 koji imaju višejezgreni proc:

Pokrenite msconfig.exe (na Run ili odmah u start search).
Tu pod Boot imate Advanced options.
Za "Number of procesors" postavite koliko jezgri imate, potvrdite i restartajte komp.

Eto, to ubrza za đabe. I još ako se koristi usb stick kao readyboost...

Public Enemy
18-05-2009, 12:06
Jedna od stvari koju ja koristim za XP je TuneXP 1.5.Ubrzava komp nevjerojatno dobro ali ubrzava boot čak i do 300%(tako piše ne vucite me za riječ i onu stvar :rotfl: ).Dakle pod izbornikom Memory and file system imate "ultra fast booting" to izaberite pa će ubrzati proces bootanja.Kad se sve završi restartajte stroj i mjerite.

cyberangel
10-01-2010, 19:45
Vidim da je "The Big Boss" spominjao nešto o ubrzanju dizanja windowsa.
Pošto nisam dugo pisao ništa korisno, najavljujem svoj povratak ovim tekstom.

Idemo započeti

Potrebni alati:
Za defagmentaciju: Ugrađeni u windowse, PageDefrag, Diskeeper, PerfectDisk, OOdefrag, UltimateDefrag ili slični.
Za čišćenje: CCleaner, nCleaner, alat iz TuneUP Utilities (2006, 2007 ili 2008) ili slični
Za čišćenje registry-a: RegSupreme pro, RegCleaner ili alat ugrađen u TuneUp utilities
Za defragmentaciju registra iz TuneUp utilities ili sličan
Za optimizaciju boot procesa: Microsoft Bootvis (http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/BootVis.shtml)

Mislim da će se većina vas nasmijat na ovo:
Upalite komp (ako ste ga slučajno iz nekog razloga ugasili dok ovo čitate), uđite u windowse, stavite si od ovih nabrojanih
alata one koje mislite koristiti (ne sve pobogu)... i nstavite pratiti ove upute.

Napomena: Kad kod se od vas zatraži restart -> dozvolite.

Korak prvi:

U biosu ugasite prikaz Boot slike proizvođaća matične ili proca i uljučite opciju Quick Boot. Ako imate opciju Memory
check, nju valja isključiti. Boot sekvencu postavite da je prvi boot device onaj s kojeg se dižu windowsi
Ovo će vam osjetno ubrzati sam proces podizanja biosa.

Korak drugi:

Pogasite tj blokirajte sav hardwer koji ne koristite unutar Device managera.
Windowsi podižu sve drivere prilikom boot procesa, i one za hardware koji imate a ne koristite, što ih dodatno uspori.
Evo sta trebate uciniti... Uđite u device manager, nađite hardwer tipa FireWire adaptera, PCMCIA i sličnih i desnim klikom na njih pa Disable. Disejblani hardware može se kasnije istim postupkom enejblat.

Korak treći:

Pogasite nepotrebne servise
Kolege Bartuc i Amd Freak obradili su u svojem tekstu Instalacija i optimizacija windowsa ovu temu pa nema svrhe da
ponavljam. Njihov tekst pogleajte na http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=6&t=16289.

Korak ćetvrti:

Pogasite programe koji vam se ne trebaju podizati prilikom dizanja windowsa.
Ovo ćete najlakše učiniti tako da pokrenete Run i utipkate msconfig.exe. U tom alatu odete na Services i odaberete "Hide
all microsoft services" te odznačite one koje ne želite da vam se dižu s paljenjem.
Nakon toga odete na "Startup" i ovdije odznačite nepotrebne.
Ako neznate šta koji znači, google je vaš najbolji prijatelj... Zatvorite alat. Prilikom idućeg boota pokazat će vam se
popup prozor u kojem označite "Do not show this message again".

Korak peti:

Uklonite smeće s diska i očistite registar.
Za ovo upotrebite CCleaner, TuneUp utilities ili bilo koji od drugih alata kojim vjerujete.
Procedura je vrlo jednostavna, ne traži dodatna objašnjenja;

Korak šesti:

Defragmentirajte disk i registar
Za ovo iskoristite preferirani alat za defragmentaciju diska. Preporučeno izvršiti boot defragmentaciju ako alat to podržava.
Isto tako, u TuneUp utilities pokrenete Registry defragmenter.
Ako niste navikli redovito defragmentirati, ovo ce vam generalno ubrzati rad, tj smanjiti poznati "loading".

Korak sedmi:

Pravilno podesite prefetcher:
Prefetcher ubrzava dizanje programa, ali usporava dizanje windowsa. Najbolje ga je postaviti ovako:
Registry editor: HKEY_LOCAL_MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Control - Session manager - Memory managment
- Prefetch parameters.
Promijenite vrijednost od Enable prefetcher na 1 -> optimizira dizanje programa, a ne usporava dizanje widowsa.

Korak osmi:

Iskoristite Bootvis:
Pokrenite bootvis, idite Trace i tu "optimize system". Kad se restarta komp će optimizirati.
Ponovite ovo s Bootvisom još jednom.

Korak deveti:

Windowsi bi se sad trebali dizati znatno brže.
Ako netko ima još kakav prijedlog, nek se javi na PP pa ćemo i to ubacit.

Pozdrav.


Dodaj onu foru sa višejezgrenim procesorima.



1. Otvorite RUN (Windows Key + R, Start>Run)
2.Upišite MSConfig
3.Kliknite Boot
4.Odaberite operativni sistem, ako ih imate više instaliranih na računalu, ako ne preskočite
5.Stisnite Advanced Options
6.Podesite number of processors na najveći mogući broj

RIDER32
10-01-2010, 21:26
Eo igrao sam se sa tim sranjima i valda sam i nešto ubrzao... ugl sad me užasno živcirašto me svaki puta pita koji windows želim pokreniti (obican ili onaj neki od TuneUp-a) i tu me svaki puta zadrži 4 (nije 3 nego 4 :-x ). Kako da namjestim da me to uopce nepita?
Ako je dosada moglo bez toga onda može i od sada.

marijanovic
18-01-2010, 12:27
Eo igrao sam se sa tim sranjima i valda sam i nešto ubrzao... ugl sad me užasno živcirašto me svaki puta pita koji windows želim pokreniti (obican ili onaj neki od TuneUp-a) i tu me svaki puta zadrži 4 (nije 3 nego 4 :-x ). Kako da namjestim da me to uopce nepita?
Ako je dosada moglo bez toga onda može i od sada.

Martine, samo trebaš taj red s TuneUP Utilities backup boot bla bla obrisati u boot.ini.
To je sva filozofija.

Kako doći do boot.ini. progooglaj.

RIDER32
19-01-2010, 20:01
zahvaljujem :pray:

Eo vamo piše kako doci: http://support.microsoft.com/kb/289022/hr

andivearm
19-01-2010, 20:31
Da se uz pozdrav ukratko predstavim,lakse cete svariti moja pitanja i dileme.Dama obicno ne govori o godinama pa cu samo usput nabaciti da sam vjerojatno medu starijim koisnicima i kada ovako upadnem medu vas strucnjake osjecam se ko´ IT medu zemljanima.Sve te vase kratice ,biosi i sl...I ovo malo sto znam mi nije jasno.Ali da vas vise ne gnjavim:danas sam pokusala sa ovim uputama i nesto sam napravila ali opet ova kanta nece da radi kako treba.Posto sam navedenu kantu naslijedila od kcerki mozete misliti kakva je.Pobrisala sam sta sam stigla i znala od njihovog smeca .Htjela bih sve komplet pobrisat i ponovo instalirati,ali nemam instalacijski disk.Samo me nemojte slat na googl -bila vidila i nista nasla.Moze za pocetak upustvo kako naci i snimit taj instalacijski disk.Uff,koliko rijeci za ovako glupo pitanje,vjerojatno cete reci.Nadam se ipak pomoci.

marijanovic
26-03-2011, 11:02
BUMP