PDA

Pogledaj cijelu verziju : vježba iz mjerenja



la50
15-05-2008, 20:30
evo ovako danas me pito vježbu iz mjerenja i pobro komad,al ne kužim šta sam pogriješio

ovako izgleda shema(nju sam dobro spojio)

shema http://img137.imageshack.us/my.php?image=shemayn8.png

kako sam spojio http://img504.imageshack.us/my.php?image=8vjebanr1.png

na voltmetru sam stavio mjernji opseg 60(ostali opsezi su 30,12,120),klizač na promijenjivom otporu(sa klizačem) mi je u gornjem položaju
profa mi je reko da moram dovest kazaljku voltmetra sa 0 do kraja skale,ja povučem klizač skroz dolje,al mi kazaljka ne bude na max položaju nego na nekih 25 V,nisam znao šta bi trebao te mi je reko profa da smanjim mjerni opseg(ali ja to nisam napravio jer sam mislio da je to krivo,jer zašto smanjivat ako je izvor napona 48 a prvi veći od 48 mi je 60)

ti tako on meni neš srao te mi zabio komad(imbecil glupi,pijandura)

pa ako neko zna šta bi trebo napravit nek mi savjetuje,(na kraju je moje mišljenje je da sam ipak trebo smanjit opseg te onda uz pomoć pomicanja klizača otpora prema dolje doć do max napona)

Ubizec Corporation
25-05-2008, 18:01
Jel ti ides mozda u teslu?

Ivan_87
25-05-2008, 21:48
daj slikaj malo tu vježbu iz mjerenja sa aparatom ili mobitelom da vidim cjelu vježbu,pošto sam završio el tehničku valjda mi nešto ostalo u glavi al se sjećam da smo mi imali svaku vježbu posebno na papiru aj postaj sliku onda ...

Tsumetai Ryujin
25-05-2008, 22:25
Kako si nacrtao na slici, dobro je spojeno. A i da si neke krivo spojio, nebi ti radio strujni krug. Mislim da si sam reko rijesenje svojeg problema... Mjerenja mi nisu jaca strana al mi se cini da si si sam odgoorio na pitanje (zadnja zagrada).

Ubizec Corporation
26-05-2008, 19:13
E ak oces vjezbat te spojeve skini si program Electronics Workbench pre dobar je mi ga svakodnevno u shool koristimo stvarno je prelagan! :kill:

M1M3
26-05-2008, 20:09
pa sam si odgovorio na pitanje. po shemi mi se čini da ako kliznik promjenjivog otpora postaviš na najniže onda se može desiti kratki spoj. ti si reka da si dobio 25 V? pa prebaci mjerni opseg na 30 i skoro ćeš dobiti punu skalu :P ili ti možeš staviti mjerni opseg na najveći (to radiš ako ne znaš koliki ti je napon onoga što mjeriš) i postupno ga smanjuješ. ako radiš sa analognim instrumentom onda pazi na polaritet i naravno na mjerni opseg, jer ako ti je mjerni opseg manji od napona ili struje koju mjeriš kazaljka instrumenta se može iskriviti i mora se mehanički pokušat popraviti. i naravno ako ti je izvor 48 V zašto misliš da će napon biti 48 V na potrošaču?

la50
26-05-2008, 22:50
E ak oces vjezbat te spojeve skini si program Electronics Workbench pre dobar je mi ga svakodnevno u shool koristimo stvarno je prelagan! :kill:
thx na programu