PDA

Pogledaj cijelu verziju : RADEON X1950 PRO



Bens
02-05-2008, 00:04
Prije par mjeseci kupio sam radeonku x1950pro,pci-e,256/256
U zadnje vrijeme tijekom igranja igara čuju se zvukovi koji dolaze od grafe..kao neka pištanja.
Danas mi je izletio jedna prozor koji mi kaže kako se grafa pregrijala,te kako treba spustit radni takt grafe...
Zanima me kako da riješim problem tog pištanja i pregrijavanja...
Kad pogledam temp u katalist kontrolu zna bit preko 100*C.
Hvala na pomoći... :D

vex
02-05-2008, 05:49
Jesi ju overclockirao? Ako nisi , to se ne bi smjelo događati , ako imaš garanciju nosi ju tamo gdje si ju kupio možda ti oni pomognu.

Kakve su ti ostale temperature , je li kučište zatvoreno ili otvoreno , postoji li protok zraka?

(Ako se ima para kupi nekog zalmana: vf700 alcu/cu ili vf900 alcu/cu , idu oba gore)


EDIT
sad sam vidio, zvukovi iz grafe , da li se vent uopće vrti?

Pippin
02-05-2008, 07:21
za pocetak skini rivatuner, upute imash na netu.

Pogledaj na kolko % se vrti ventilator od grafe, jer tu zna biti problem. Naime, vecina prve serije hd38xx je imala problem s tom vrtnjom, gdje brzina venta nije prelazila 25% ni u full loadu - pa moguce da se to dogadja i kod tebe.
E sad, ako vratis u servis neznam dal ce ti moci zamjeniti jer je grafa deklarirana da radi na 100c, ali ipak ambijent treba biti ispravan - dakle ne zatvoreno kuciste bez ikakvih ventilatora i pregrijavanja ostalih komponenata posebice kod ovakvih vanjskih temp. (a i tu ta vrtnja od 25% nista ne pomaze).

Rjesenje je jednostavno ako je takav slucaj - dodati koji vent u kuciste da upuhuje/ispuhuje zrak te svladati rivatuner koji nije prekopliciran (malo potrazi prijasnje teme na podforumu, naci ces link s uputama) i sloziti si razlicite profile s razlicitim vrtnjama ventilatora u njemu, ovisno o iskoristenosti grafe i temperaturi.

02-05-2008, 07:50
pipin u kojem si ti filmu?? :)

Ovak to pištanje može biti zbog hladnjaka.Navoji di su šrafovi zbog vrtnje znaju popustiti pa olabave i hladnjak ne stoji 100% na procesoru grafe.Ono kaj bi trebao napravit je skinuti hladnjak,očistiti staru pastu,staviti novu i opet vratiti hladnjak i dobro ga zategnuti,ali opet ne prejako da ne oštetiš gpu.

Kada grafa ima tolike temperature jedino kaj može biti je to da hladnjak ne sjedi dobro na gpu-u.
Neznam koji sad pro model imaš dotične ali znam da oni večinom imaju bolje hladnjake od gt-ejke.
A kaj se tiče vrtnje venta automatski se ubrzava po količini celzijusa.

Ukoliko imaš garanciju grafu odnesi na servis.Jer kao ako vadiš hladnjak gubiš garanciju.No ako sve napraviš kak spada i ne oštetiš ništa garancija ti i dalje vrijedi.

Da si i brutalno overklokao uz veće temperature imao bi artefakte i rušenje u igrama.A to kod tebe očito nije slučaj. :wink:

Pippin
02-05-2008, 08:04
hm, da previdio sam pistanje.

medjutim, temp mogu itekako biti tako velike i kad stock hladnjak sjeda super na gpu.
Radi cega? - jer su obicno stock hladnjaci srot, a cijela ta jedna atijeva serija je imala problem s kontrolom venta. Ovo govorim iz iskustva - stalno se vrti brzina na 25%, temp. u idleu 55c, u loadu preko 80c. I to kad je kuciste otvoreno, a pushe jedan 120 mm vent preko diskova na grafe i 2x 120mm isisuju van zrak (i to josh u zimi!).

E sad uracunaj tu povecanje temp za oko 15c od tad, vjerojatno zatvoreno kuciste s loshim protokom zraka i eto ti 100-tke samo tako...

Mislim volim ja ati i sve to, imam 2 3870-tice u crossfireu ali bios tim prvim posiljkama je sjeban do jaja. Jel su tu krivi proizvodjaci i njihov dizajn? Iskreno neznam, ali temp su koma

02-05-2008, 08:12
Pro modeli imaju bolje hladnjake naspram GT modela dakle mala je vjerovatnost tvorničke greške.
Temperature od 100 celzijusa a da cooler dobro sjeda i vent se vrti su nekaj jako neobično da si dozvolim reć nemoguća stvar.Naravno osim ako postoji kakva tvornička greška.
A kaj se tiče venta kako sam i rekao povišenjem temperatura on i brže vrti.

Pippin
02-05-2008, 08:17
Pro modeli imaju bolje hladnjake naspram GT modela dakle mala je vjerovatnost tvorničke greške.
Temperature od 100 celzijusa a da cooler dobro sjeda i vent se vrti su nekaj jako neobično da si dozvolim reć nemoguća stvar.Naravno osim ako postoji kakva tvornička greška.
A kaj se tiče venta kako sam i rekao povišenjem temperatura on i brže vrti.


ok, sve je to super. Medjutim meni nije jasno jel ti uopce procitas moj post ili nakon prve recenice vec skaces davati svoja objasnjenja?

Jel ti znas uopce koji tocno on ima model graficke? Od kojeg proizvodjaca? napisao je samo da ima radeonku 1950pro i to je to...
Lako moguce da nema problem kao ja s hd3870-ticama, a to ce najlakse napraviti instalirajuci rivatuner i promatrajuci brzinu vrtnje vent. ovisno o loadu.
A ako ti se cini 100c nemoguce za graficku, lijepo u google upishi hd3870 first series temperature problems i da vidis... voila - pregrijavanja, artefakti, powerplay issues i svega zivog ko u prici.
Sav se pitam jel ima nvidia slicne probleme

02-05-2008, 08:23
pa već sam napisao da neznam koja firma je u pitanju.

I 8800Gt passive može doć do 120c pa je čitava.

A ovdje uz temp dolaze i čudni zvukovi sa grafe što jedino možete biti do hladnjaka.

I čemu takav glup ton?Ne napadam te ni ništa već dajem riješenje problema.
Nemožeš mi doć ovdje i počet spiku o nekakvim apstraktim temperaturama govoreći da znaš da je ima 3870 model ali nisi siguran za 1950 seriju.

Pippin
02-05-2008, 08:38
I čemu takav glup ton?
Nemožeš mi doć ovdje i počet spiku o nekakvim apstraktim temperaturama govoreći da znaš da je ima 3870 model ali nisi siguran za 1950 seriju.

Jel mi mozes reci radi cega ne?

rekao sam da nisam siguran, ali sam naletio vec prije na takve opisane probleme s 1950pro (izuzev pistanja, ali vjerojatno i toga ima) pa sam ponudio i ja jednu opciju. Izgleda da moje rijeci nisu dovoljne, pa idemo s par linkova:

link1 (http://www.techsupportforum.com/hardware-support/video-card-support/241877-x1950pro-overheating-issues.html)
link2 (http://www.hwupgrade.com/articles/video/34/sapphire-and-his-radeon-x1950pro-revisiting-agp-part-2_4.html)S- moguce da ima cijela sapphireova serija probleme, pogledaj na grafu temp u loadu (mada je agp izvedba isti je dizajn), a pri ovim mjerenjima je bilo otvoreno kuciste kao i kod vecine testova
link3 (http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=26832)Spostovi pri dnu


samo malo googlanja. Eto, sry ako je ton bio krivi, ali uhvatilo se malo vremena na poslu (vecina ima produzeni vikend heh) i pokusalo malo pomoci ali je izgleda sve otislo u krivom smjeru...

02-05-2008, 08:47
Ma sve je ok...

Pa da temp pojedinih proizvođaća jesu veće ali to neznači da su i opasne.Takve tvorničke kartice moraju izdržati i te poveće temperature.Jer da to one ne izdrže ta dogledna firma s takvim greškama bi već bila u stečaju.Zato i kažem da bi mjenjanje paste i ponovno "zatezanje" coolera riješilo nekoliko stupnjeva te vjerovatno čudne zvukove coolera.Opet postoji mogučnost da mu je grafa prašnjava te dotična uzrokuje nepotrebne vibracije,zvukove ali i povišene temperature.
Tek kada se to sredi tada prelazimo na štelanje vrtnje hladnjaka.Jer nikad se nezna u čem je problem.Bolje iči od početka nego od sredine zar ne?Ja mislim da da.

bezimeni
02-05-2008, 08:50
Prije par mjeseci kupio sam radeonku x1950pro,pci-e,256/256
U zadnje vrijeme tijekom igranja igara čuju se zvukovi koji dolaze od grafe..kao neka pištanja.
Danas mi je izletio jedna prozor koji mi kaže kako se grafa pregrijala,te kako treba spustit radni takt grafe...
Zanima me kako da riješim problem tog pištanja i pregrijavanja...
Kad pogledam temp u katalist kontrolu zna bit preko 100*C.
Hvala na pomoći... :D

Pošto je stara par mjeseci fino ju izvadi i odnesi tamo gdje si ju kupio,opiši problem i nadrobi još xy stvari i dobiš novu grafu.Stvarno ne vidim smisla da se zezaš sa time dok je pod garancijom.Ja sam znao vratiti komponentu i za 5 puta manju stvar.

Bens
02-05-2008, 08:53
Ovak..grafa je ista kao ova na slici
http://regmedia.co.uk/2006/10/16/powerc ... 950pro.jpg (http://regmedia.co.uk/2006/10/16/powercolor_x1950pro.jpg)
Dalje....komp je stalno otvoren,svi ventovi uredno i tiho rade...Prvo zam zabrijo da vent od grafe ne radi,pa sam stavio ruku ispod njega i sve OK.
Samo još nešta...zanima me...taj zvuk...proizvodi grafa ili onaj mali zvučnik na kompu...kolko ja znam grafa nema nikakve izvore zvučnog signala u sebi,a danas sam baš propuhivo komp i pogledo taj vent na grafi....sve dobor stoji,niš se ne mrda...sve 5.
Ja ću ovako..grafa ima 18 mjeseci garanciju...ak se nekaj desi fino mi ju zamjene i sve 5!
Još jedan podatak...sada sam pogledo temp grafe čim se komp upalio..iznosi 55*C!

02-05-2008, 08:55
Dakle imaš artic cooling hladnjak što i nije šljam.

Nego mene muči jedna stvar...a to je kaj ti neznaš jel taj zvuk zvuk zvučnika ili zvuk coolera...a lol

Pippin
02-05-2008, 08:57
oke, ajde sad jednostavno skini taj rivatuner i pogledaj na koliko se % vrti ventilator (u iddle-u i alt-tabaj prilikom neke igre) i probaj mjenjati brzinu...

ako nije u tome problem, a nedati se zezat s onim sta je amd predlozio (a to se nekad isplati napraviti i kad direkt dodje nova grafa iz ducana jer zna biti sve slampavo slozeno) lijepo na reklamaciju i zamoli za rjesenje

Bens
02-05-2008, 09:48
Dakle imaš artic cooling hladnjak što i nije šljam.

Nego mene muči jedna stvar...a to je kaj ti neznaš jel taj zvuk zvuk zvučnika ili zvuk coolera...a lol
ma nije zvuk s grafe,zvuk dolazi s onog hebenog zvučnika na kučištu kompa(štos je u tome kaj se to prije nije događalo)...štos je u tom kaj se taj zvuk pojavi baš kad igram igre...kad je komp na suho onda sve 5.
Evo sad sam igro BLACK & WHITE 2 I temp je sada 103*C
Kaj da da idem do vemila mjenjat grafu il kaj? :D

Edit:
Skinuo sma riva tuner..kaj da sad napravim...
Ima neki slider koji je na 63% stavljen....da ga pomaknem skroz desno da vfent radi na full speed*?

Pippin
02-05-2008, 09:59
da, stavi skroz desno i prouci "odoka" dal se vent uistinu brze vrti ili ne i eventualnu promjenu temp. Onda vrati na taj auto i u igru i altabaj i pogledaj brzinu vrtnje i temp (trebala bi u teoriji biti drugacija brzina vrtnja, ovisno o temp graficke i loadu).

Ako je to sve oke, onda ti preostaje reklamacija jer je problem hardverski - ukratko ono sta je amd rekao. Mozes i sam skinuti i namjestiti, ali nestrucnim radom lako izgubis garanciju. U servisu im nece biti prezahtjevno, opisi problem i kako ga mogu reproducirati i rjesit ce to.

Bens
02-05-2008, 10:15
ma sad sam ih zvao i lik mi kaže da ak danas odfuram,biće gotovo u ponedjeljak...a meni komp treba danonoćno...moram prvo nać zamjensku grafu onda nosim tam...INAČE PREK OVOG RIVA TUNERA...OVAJ SLIDER JE SKROZ DESNO i niš nisam primjetio da se nekaj vent brže vrti..tak da ono neznam kaj sad...Temp je sada 65*C

02-05-2008, 11:19
beepanje ti javlja na hardwersku grešku...nemora uopče biti do grafe. :o

Bens
02-05-2008, 13:04
Da,al to bipanje je počelo baš onda kad se grafa počela pregrijavač..strange :o