PDA

Pogledaj cijelu verziju : brzina svjetla



Ogg The Dogg
21-04-2008, 21:16
eh... prije nekoliko dana mi malo pričali pod fizikom o toj brzini svjetla, kako je einstein ustvrdio da je to najveća moguća brzina i sve to... sad vi meni recite šta vi mislite, što bise desilo kad bi se neko tijelo, npr pištolj kretao brzinom svjetla. i onda iz njeg aispalimo metak. kojom brzinom bi taj metak išao, ako je C maksimalna moguća brzina?

W3DR4N
21-04-2008, 21:24
Ako se kompletni pištolj, tj. svaki njegov pomičan dio, kreću brzinom svjetlosti, sam mehanizam okidanja bi trebao biti brži da bi se zrno ispalilo.

Therefore, nemoguća radnja.

cropir
21-04-2008, 21:35
i mislim da bi iskra bila vise manje nemoguca pri toj brzini. tj mozda bi se i dogodila al nebi mogla doci do baruta u cahuri koji bi ispalio zrno.

C
21-04-2008, 22:36
Minimlna brzina je nula, a maximalna brzina beskonačna, samo je treba postignuti. Kod pištolja je kao i u sporijim brzinama. Recimo, krećeš pištolj sa 5 km/h, i metak se ispali s brzinom od 100 km/h. Takvim proračunom ne možeš doći do toga, ako krećeš pištolj npr. sa 200 km/h, sa kolikom će brzinom ispaljeni metak letiti? Stvar je u postocima. Recimo pištolj koji stoji, ispali metak koji leti 100 km/h, ali se sve treba računati u postocima, što bi značilo da se metak ubrzaje 100% za razliku od pištolja. Sada, kada bi kretao pištolj npr. 1 000 km/h, i ispaljivanje metka, računalo bi se brzina okidača, brzina izgaranja baruta u čahuri skupa sa dotokom zraka pomoću kojeg gori, pa kada se metak ispaljuje otpor zraka pri probijanju metka (za Safe-Action jedan proračun, za Single-Action drugi proračun, za Double-Action posebno treći proračun jer sljedeći metak leti u vakumu; nema otpora), računala bi se brzina pomaka navlake, brzina opruge koja vraća navlaku, skupa s otporom brzine zraka, te trenje metka od cijev, i smišljeni trzaj, vlaga u zraku bi bila faktor otpora zraka, itd.
I kada to sve sabereš i oduzmeš, s time da je sve u postocima, dobiti ćeš točnu brzinu ispaljenog metka, pri svim tim okolnostima. Tj. na kraju, brizini pištoljla sabereš dobiveni postotak, i dobiješ točnu brzinu kojom bi se kretao taj metak.

Pa ti sada računaj. :hangin:

Edit: To bi ti sve vrijedilo i za veće brzine, za brzinu svjetlosti, pa čak i za brzinu veću od brzine svjetlosti.
BTW Brišite donji post.
Edit 2: Fala, vrlo si poslušan. :D

Kron
22-04-2008, 21:16
Ako brzina svjetla JE najbrža na svijetu, onda se okidač ne bi pomakao, jer bi morao imati (u odnosi na neki mirujući sistem) brzinu veću od brzine svjetlosti.

C
22-04-2008, 21:42
On kaže da je brzina svjetla najveća brzina, a ja kažem da je brzina neograničena, samo je treba postići.
Zašto nitko ne vjeruje u moje teorije? :(

B4j4
22-04-2008, 21:45
a brzina mraka ? :D

Ogg The Dogg
22-04-2008, 22:00
ehehe... ako je vjerovat einsteinu,a svi mu vjeruju, brzina svejtlosti je najveca moguca brzina. e sad, malo me pati djeljenje s nulom. u matematici nas uče da to još nije definirano, dok u fizici učimo,baš u ovo m gradivu da je t oonda beskonačno. e sad, kad bi se (po nekim formulama, sutra ću vam ih napisat) tijel okretalo brzinom svjetlosti, imalo bi beskonačnu masu^^. eh, pošto to nije tako, znanstvenici tvrd da je samo inercija beskonačna. što je mene dovelo do zaključka da se metak ne bi pomaka sa svoga mjesta. također, kada bismo se kretali brzinom svjetlosti, ne bismo se mogli micat, barem ne u smijeru u kojem se krečemo, tj, ne bismo mogli, npr. prižit ruke pred sebe, ali mogli bismo ih pomaknit prema nazad.

kripton32000
22-04-2008, 23:00
eh... prije nekoliko dana mi malo pričali pod fizikom o toj brzini svjetla, kako je einstein ustvrdio da je to najveća moguća brzina i sve to... sad vi meni recite šta vi mislite, što bise desilo kad bi se neko tijelo, npr pištolj kretao brzinom svjetla. i onda iz njeg aispalimo metak. kojom brzinom bi taj metak išao, ako je C maksimalna moguća brzina?

Ako se sve krece brzinom svjetlosti znaci i da se krece sam mehanizam tako da bi ga ispalio za tu brzinu normalno. Ako je speed of light ona tom brzinom

Jopax
22-04-2008, 23:19
To je ona fora ako se vozite u autu brzinom svjetlosti i upalite farove što će se desiti :P

B4j4
23-04-2008, 09:08
To je ona fora ako se vozite u autu brzinom svjetlosti i upalite farove što će se desiti :P
nista... ko da ih nisam ni upalio ? :?

cropir
23-04-2008, 09:27
farovi, tj svjetlo koje proizvode, bi ostali iza auta.

kripton32000
23-04-2008, 21:13
Ako se sve krece, jel nece i ono sto izleti biti brže? Kad ti stojis i recimo pljuneš (glupa usporedba al ajd) past ne negdi, al kad trcis i pljunes nju ce i brzina kojom trcis izbacit brze i sve tako da ce ona dalje odletit. Ovo je pokusno probano hah :)

Nije bez razloga da se na olimpijskim igrama bacači koplja zalete i bace koplje, dalje odleti nego kad stoje. Ova usporedba je puno bolja lol

Ogg The Dogg
24-04-2008, 20:12
e o tom vam i pričam. po einsteinovim teorijama postoje dilatacija vremena, relativistička promjena mase, gustoće i kontrakcija duljina.
a mo govorimo o masi. formual za izračunavanje promjene mase ide ovako:


m=m₀/√(1-v^2/c^2)

m₀= početna brzina
v= brzina kojom se tijel okreće
c=brzina svjetlosti

e sad po toj formuli, ako je masa tijela 1 kg a tijel ose giba brzinom svjetlosti:

m=1/0. a mi ne znamo koliko je to 1:0. neki znanstvenici tvrde da je t obeskonaćno. ako je tako, onda tijelo koje se kreće brzinom svjetlosti ima neograničenu masu, št oje ofkors nemoguće, pas e tu govori o inerciji. dakle tijelo koje se kreće brzinom svjetla ima neogranićenu inerciju, pa ga je nemoguće pogurnuti većom brzinom.

MoNDi
24-04-2008, 20:32
Ja se krecem brze od svijetla kada vidim palacinke. :D I jadransko more.

CRO.Monster
25-04-2008, 13:35
Ako se mene pita brzina svjetla je najbrža koja postoji... Zasad. Za par stotina godina to možda neće bit tako.

Luka
28-04-2008, 18:34
ehehe... ako je vjerovat einsteinu,a svi mu vjeruju, brzina svejtlosti je najveca moguca brzina. e sad, malo me pati djeljenje s nulom. u matematici nas uče da to još nije definirano, dok u fizici učimo,baš u ovo m gradivu da je t oonda beskonačno. e sad, kad bi se (po nekim formulama, sutra ću vam ih napisat) tijel okretalo brzinom svjetlosti, imalo bi beskonačnu masu^^. eh, pošto to nije tako, znanstvenici tvrd da je samo inercija beskonačna. što je mene dovelo do zaključka da se metak ne bi pomaka sa svoga mjesta. također, kada bismo se kretali brzinom svjetlosti, ne bismo se mogli micat, barem ne u smijeru u kojem se krečemo, tj, ne bismo mogli, npr. prižit ruke pred sebe, ali mogli bismo ih pomaknit prema nazad.

Djeljenjem neki broj podjeliš na n jednakih skupina jedinica.

Npr.
9 / 3 = 111 111 111
Rezultat je 3 jer se u (svakoj) skupini nalazi 3 jedinice.

Ili npr.
9/1 = 111111111
Rezultat je 9 jer je u svakoj skupini (premda je samo jedna) 9 jedinica.

Za nulu :
9/0 = nema skupina.
S obzirom da ne postoji skupina iz koje bi dobili broj, rezultat nije 0, nego rješenje ne postoji. Rezultat je 0 ako postoje skupine koje nemaju brojeva u sebi (0 / 5 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 , a to je 0)

Ogg The Dogg
28-04-2008, 19:01
e da si do kraja pročito tu rečenicu ne bi mi ovo moro objašnjavat. e ja ću to te bi objasnit još jednostavnije:

sve operacije u matematici imaju svoju suprotnu operaciju, tj. način kako od jela doć do sastojaka to g jela.

9:3=3 => 3*3=9
a ako je 5:0=0 prema tome bi bilo 0*0=5. št onije. eto jednostavno bez previše pisanja i djeljenja na jedinice. i da, kak ćeš podijelit 7 na 9 s tim tvojim skupovima ?? :)

Maja
28-04-2008, 21:04
ja samo znam jednu "mudrost" sa majice neke: i mrak putuje brzinom svjetlosti :pray:

nešt najbrže, valjda :D

Edi Sm187
29-04-2008, 15:10
e sad, malo me pati djeljenje s nulom.
Ne brini se ti.
Dok se nula može podijeliti s nulom sve će biti u redu.

A za svijetlost, iako nas u školi uče da je to najveća brzina, mislim da ima i veće.
Trebamo prvo otkriti kako upravljati vremenom, onda možemo lagano izbaciti pojam brzina iz svih rječnika.

Luka
29-04-2008, 16:17
e da si do kraja pročito tu rečenicu ne bi mi ovo moro objašnjavat. e ja ću to te bi objasnit još jednostavnije:

sve operacije u matematici imaju svoju suprotnu operaciju, tj. način kako od jela doć do sastojaka to g jela.

9:3=3 => 3*3=9
a ako je 5:0=0 prema tome bi bilo 0*0=5. št onije. eto jednostavno bez previše pisanja i djeljenja na jedinice. i da, kak ćeš podijelit 7 na 9 s tim tvojim skupovima ?? :)

ti si rekao da je po fizici rez. beskonačan, e pa ja kažem da nije beskonačno velik broj nego da je operacija nelogična

C
29-04-2008, 18:30
5:0= Nedopuštena formula
0:5=0

I iz toga:
5×0=0

Ili:
0×5=0

Wishmaster
05-05-2008, 18:41
heh..zanimljiva tema..
moj pokušaj:
Ako se cijeli sustav sa pištoljem giba brzinom svjetlosti onda bi po toj nekoj logici pistolj normalno opalio...
npr. Zemlja se giba nekom brzinom a mi koji smo na njoj se isto gibamo ali opet moremo recimo ispaliti metak iz pistolja makar se Zemlja giba brze od metka...
...otprilike tak sam ja čul...kolko je krivo ili točno neznam...

Plexihack
07-05-2008, 21:00
Ništa se neće dogoditi jer se metak već kreće...

D'oh,,,

C
07-05-2008, 21:34
Ali eksplozija baruta će ga ubrzati valjda...

C
07-05-2008, 22:01
Vidi se da ti je matematika slabija strana. :P Ja sam učio matematiku, kao mali kockajući, u bombone. :oops:
He, he, ja znam da je korijen iz 9 jabuka čitavo stablo jabuka. 8)

Paran0a
15-03-2010, 19:44
Slazem se sa tobom

Macolla
15-03-2010, 20:13
10 godina poslije teorije relativiteta Einstein je izbacio teoriju generalnog relativiteta u kojoj je dopusteno kretanje brzinom vecom od brzine svjetlosti ali naravno postoje neka ogranicenja. Kao prvo tijelo da bi se kretalo brzinom svjetlosti nesmije imati masu ili bar masu neizmjerljivo malu. Zbog toga se fotoni mogu tako brzo kretati iako pogresno je i shvacanje da se oni krecu samo u toj konstantnoj brzini svjetla, naime oko crnih rupa svjetlost se krece od 10m/s do 100 000 000 000 000m/s sto zavisi od gravitacijskog polja.


I da... Pistolj ne bi opalio pri brzini svjetlosti jer bi veze u molekulama popustile i dobili bi samo rasprseni metal.

bornathepicek
15-03-2010, 23:43
Ovaj paranoa ne da je bot neg je i necromancer

C
16-03-2010, 00:00
I da... Pistolj ne bi opalio pri brzini svjetlosti jer bi veze u molekulama popustile i dobili bi samo rasprseni metal.
Izostavi to.

Elraxery
16-03-2010, 02:56
Lol e ovo je stvarno tema pravo pogođena: My theory - Ako bismo u trenutku ispaljivanja pištolj kretao C tada se metak nebi ni ispalio jer bi se za okidanje obarača trebala postić brzina veća od C, no ako bi nekako uspjeli okinuti, metak nebi ni krenu jer bi ostao u cijevi, razlog tomu je brzina kojom on putuje koja je ZNATNO manja od C :P
sutra prvi sat imam fiziku a profa nam je "doktorica znanosti" (to je titula....kao....??) , pa ću nju pitat ona bi to trebala znat :)

croat1gamer
16-03-2010, 03:22
Samo pojedinacne cestice mogu ici brzinom svjetlosti jer ce se u suprotnome slucaju zabijati u okolne cestice sto ce dovoditi do usporavanja.

C
16-03-2010, 09:32
Lol e ovo je stvarno tema pravo pogođena: My theory - Ako bismo u trenutku ispaljivanja pištolj kretao C tada se metak nebi ni ispalio jer bi se za okidanje obarača trebala postić brzina veća od C, no ako bi nekako uspjeli okinuti, metak nebi ni krenu jer bi ostao u cijevi, razlog tomu je brzina kojom on putuje koja je ZNATNO manja od C :P
sutra prvi sat imam fiziku a profa nam je "doktorica znanosti" (to je titula....kao....??) , pa ću nju pitat ona bi to trebala znat :)
Ja sam već s profesorima zakvim razgovarao, i sve se može gledati iz aspekta teorije, može biti svašta u teoriji, onako, ovako, svakako, ali nemamo mogućnosti i da to u praksi napravimo, i vidimo kako će završiti. :)
Jedan profesor veli da će biti ovako, drugi onako, treći svakako, itd.