PDA

Pogledaj cijelu verziju : Blade Runner



peko
18-04-2008, 22:40
Aaah, Blade Runner... :oops:

Legendarni Philip K. Dick walktrough iz 1997. godine, igra vjernija knjizi nego što je to bio ionako fenomenalan film. Ono što me najviše fasciniralo jest sama "režija" igre, koja je tijekom gameplaya zbunjivala igrača do samog kraja, tek na kraju otkrivši sudbinu protagonista igre, pomalo smotanog rookie policajca Raya McCoya. Uz nekoliko različitih (ali svejedno vrlo bliskih i suptilno razdvojenih) izbora tijekom igre, igra je nudila nekoliko završetaka posve vjernih idejama romana. Dodamo li tu dosta randomiziranih faktora (primjerice, alignment likova se malo mijenjao svaki put kad bi ponovno odigrao igru, pa bi dijalozi bili drugačiji), te gotovo hipnotički prekrasno oslikan svijet futurističkog Los Angelesa koji bi u svakoj sceni nudio toliko detalja da niti u stotinjak prolaza igrač ne bi mogao napasati oči, Blade Runner je bila igra s mnogo replay value bodova. Ako sam ikad igrao igru rađenu s ljubavlju, to je bio ovaj nostalgični, čak filozofski fotoalbum vlažnih losanđeleskih pločnika, tmurnog jazza i moćne, uistinu moćne poruke legendarnog K. Dicka.

Sanjaju li androidi doista električne ovce? Film me nikad nije toliko vezao za tragične sudbine replikanata u 2019. godini koliko je to uspjela ova igra. Doista, Blade Runner je golden oldie. Pravi klasik, kultna digitalna novela koja s pravom može stajati bok uz bok i romanu i filmu kao ultimativni (i do sada neprevaziđeni) multimedijalni dodatak franšizi.

Ima li ju tko na lageru, svrbi me nostalgični živac? :cry:

Neven <R>
18-04-2008, 22:48
Hmm nisam igrao, ali se sjećam da mi je prijatelj stalno tupio o ovoj igri, kako ima raznih krajeva te ovo te ono, ali ja nisam ni film pogledao nažalost.

peko
18-04-2008, 22:53
ali ja nisam ni film pogledao nažalost.

:shock: Nevene, opća kultura. Prvo film, pa onda knjiga (da se ne razočaraš ako ideš obrnuto, kako to inače biva), a zatim sam proživi sve kroz igru. :wink:

Primjer gameplaya, početak igre:
pBBn-OvC ... re=related (pBBn-OvCHaM&feature=related)

peko
18-04-2008, 23:03
Action scene :D
tdqCHSNF ... re=related (tdqCHSNFAkk&feature=related)

Gothmog
19-04-2008, 00:54
Ako se ne varam,igra je izasla na onda nenormalnih 6-7 cd-a...isprobao sam je tek kad sam nabavio cd pogon,na svojoj uber 486-ici...

Film je takodjer,odlican...Harrison Ford!

peko
19-04-2008, 10:31
Ako se ne varam,igra je izasla na onda nenormalnih 6-7 cd-a...isprobao sam je tek kad sam nabavio cd pogon,na svojoj uber 486-ici...

Ustvari, bila je na 4 CD-a, a kasnije je izdana na DVD-u.

4 CD medija za 1997. i nije bilo baš toliko nenormalno, pogotovo ako uzmeš u obzir da je 1994. izašao legendarni Wing Commander III: Heart of the tiger (onaj u kojem je po prvi puta neka igra imala budžet od čak 4 milijuna dolara te full-motion video). U ovoj svemirskoj simulaciji glavnu ulogu imao je glumac Mark Hamill (klincima ipak poznatiji kao Luke Skywalker is Lucasove trilogije), a jedan od glavnih sporednih likova je bio i poznati američki komičar Tom Wilson (poznatiji iz serijala "Povratak u budućnost" kao školski nasilnik). Ta igra je izašla na 4 CD-ROM medija, što je u '94. godini bilo nečuveno. Ono što je bilo još nečuvenije je činjenica da je igra u potpunosti bila 3D, a prvi pravi 3D grafički procesori su se pojavili tek koju godinu kasnije (s nostalgijom se sjećam 3dfx Voodo add-on kartice iz 1996. koja se spajala na 2D grafičku pomoćnim kabelom kao sister-kartica :rotfl: ). To znači da je WC3 sav 3D računao na centralnom procesoru i trebala ti je makina da ju pokreneš.

WC3 je također po prvi puta koristio napredne tehnologije greenscreeninga i CGI pozadinskih scena koje su u potpunosti bile generirani računalno, puno prije nego je to Lucas isprostituirao na kinoplatnima. Mislim da je u potpunosti generiran računalni svijet u pozadini stvarnog filmskog sadržaja na kino platna sletio tek u filmu Star Wars: Episode III. A to je bilo gotovo 10 godina kasnije. Neka me netko ispravi ako griješim.**

Godinu dana kasnije Wing Commander IV: The Price of Freedom (imam original doma, btw, triple-double kutiju s CD-ima, nešto fenomenalno za vidjeti) izašao je na čak 6 CD-ROM medija. (!!!) Igra je CGI scene zamijenila pravom scenografijom, ponovno angažirala Hamila i ekipu i dosegnula frenetičan budžet od 12 milijuna dolara.

Dakle, Blade Runner jest bio velik tehnološki pothvat čak i za 1997., ali ništa spektakularno u odnosu na 2-3 godine ranije kad je Origin Games svojim WC serijalom praktički redefinirao paradigme game developmenta i radio neke stvari čak i prije Hollywooda. ;)

Wing Commander 5 je, nažalost, usrao cijelu franšizu. Pardon my French.


**EDIT: Evo, ispravit ću sam sebe, jer sam malo blentav i senilan. Malo sam guglao. Film koji je revolucionarno realno spojio CGI s full-motion videom i označio prekretnicu u filmskoj grafici jest Jurassic Park iz 1993. godine. Iako se CGI intenzivno koristio i ranije... Terminator 2 (1991.), The last starfighter (1984. --btw, prelud film, moram ga opet pogledati) i legendarni Tron (1983.) Tron je bio prvi film koji je koristio CGI i neslavno je propao. Ali bio sam blizu, intenzivno korištenje CGI grafike za pozadinskeSscene jest započelo u 21. stoljeću, i jest George Lucas bio taj koji je CGI isprostituirao. Danas to fura svaki film.

Gothmog
19-04-2008, 13:26
Na koliko god CD-a bio blade runner,u to doba je bio prevelik zalogaj za hrvaško...bar za moj upgrading budget...

I kad smo vec kod WC serijala,jel ti meni vjerujes da nisam odigrao ni jedan dio,hehe...mozda jer je uvijek bio prezahtjevan...pa sam se rađe drzao Descenta...

peko
19-04-2008, 13:41
Na koliko god CD-a bio blade runner,u to doba je bio prevelik zalogaj za hrvaško...bar za moj upgrading budget...

I kad smo vec kod WC serijala,jel ti meni vjerujes da nisam odigrao ni jedan dio,hehe...mozda jer je uvijek bio prezahtjevan...pa sam se rađe drzao Descenta...

Khehe... Ja sam '97 godine imao P1 133 MHz @ 66 MHz FSB, 32 MB RAM, i BTC 10x CD-ROM drive koji ponekad ne bi zaustavio CD prije nego bi otvorio vrata, pa bi medij preletio preko sobe kao frizbi. :rotfl: A WC4 sam kao original dobio od sestrinog muža iz njemačke. Ima njemačke titlove. :rotfl:

Onda sam u njega upiknuo još legendarni 2D/3D 3dfx Voodoo Rush na Hercules kartici. E, gaming snova. U bundleu s grafuljom je dolazio Turok, al' ja sam sate i sate vrtio WC4. Potrgao sam dva joysticka. :rotfl: Mislim da je taj komp još uvijek živ i fura Win 98 kod moje sestrične. :o

Na istom kompu sam '98. godine prvi put odigrao Blade Runner. Sniff. Uspomene... :cry: Moram iskopat tu igru na torrentima i otići kod sestrične po taj PC, restaurirati ga, puknuti gore nove Windowse, pronaći negdje još malo RAM-a i napraviti pilu za vintage igre. :D

Outmind
19-04-2008, 18:27
Točno se sjećam kad sam ga prvi put išao instalirati i prenerazio se kada sam vidio da je max install 1gb, dakle polovica mog ondašnjeg diska! Zakon avantura, igrao sam ju ponovno pred neke 3 godine i začudio se kako mi prije nije bila toliko kockasta :)

Sickmanno1
19-04-2008, 18:55
Peko sve stoji dude, samo stvarno i 97 je nenormalno bilo da igra ide na 4 CD-a...pogotovo dok uzmes u obzir da se i danas zna zaletiti igra (sigurno ne takve kvalitete) koja ide na par CD-a, a proslo je vise od 10 godina ^^...

Kad smo vec kod mase CD, se sjeca ko X-Files-a :/

E to je islo na masu CD...necu bubat al oko 10 ^^

DrunkyDuck
19-04-2008, 20:57
Za FMV avanture je ~6CD-a bilo sasvim normalno - video kompresija je bila nikakva.

Blade Runner je pri minimalnoj instalaciji sve ucitavao s CD-a. Morao sam se odluciti za tu opciju jer nisam imao dosta prostora na HD-u, s druge strane, CD-Rom mi je bio na izdisaju pa ni to nije nikako islo. Kod umetanja 2. CD-a (drugi "dan" igre) je stalno crashalo.

peko
19-04-2008, 21:16
Yep. Ja sam imao sličan problem. Sjećam se da mi BTC nije dobro čitao medije (previše su "plutali" gore-dolje pri vrtnji, jer je loše fiksirao medij - zato je znao nekad izletjeti van pri otvaranju ladice), pa bi mi read rate jako varirao. Znao mi je učitavati znatno duže od normalnog, a Blade Runner međuscene su bile trzave i isprekidane. Dok sam igrao WC serijal (koji je pak gotovo cijeli full-motion video) morao sam ići do te mjere da sam selotejpom lijepio komadiće hamer papira na CD medije kao "utege" da ih otežam gram-dva, i onda bi medij manje zujao po ladici i lakše bi podnio full-motion video stream. :rotfl:

Jata mu divljih Isusa, koja su to vremena bila. :D Sad bih nogom zdrobio DVD pržilicu, al' onda je to koštalo cijelo bogatstvo.

peko
19-04-2008, 21:35
Peko sve stoji dude, samo stvarno i 97 je nenormalno bilo da igra ide na 4 CD-a...pogotovo dok uzmes u obzir da se i danas zna zaletiti igra (sigurno ne takve kvalitete) koja ide na par CD-a, a proslo je vise od 10 godina ^^...

Pa budući da su već '94. takve igre izlazile, očito to nije bio takav šok u '97. Meni nije, ježiga.

Uostalom, lijepo ti reče Pijani Patak, za avanture je to bilo uobičajeno s obzirom da je su tek igre poput Carmageddona ili StarCrafta (taman tu negdje, '97. i '98) donijele prihvatljivu kvalitetu videa u Smacker Video (kasniji Bink Video) kompresiji. Prije Carmageddona nisam ni čuo za UČINKOVITU real-time video dekompresiju u igrama, ustvari. :o Uglavnom, sve je to bilo vrrrrlo new-age i u povojima, i tko god je poznavao limite tehnologije nije osuđivao takve prakse.

A današnje igre koje su tehnološki high-end (ako ćemo uzeti analogne tehnološke dosege tada i sada, je l') dolaze na multiple DVD-ovima, tak' da... Nuff said. :D

Sickmanno1
19-04-2008, 23:02
94 takve igre izlazile....ma koliko ih je izaslo od 94 do 97 na 4 cd-a? mozes ih nabrojat na prste...

covjece 94 nisam ni imao CD-ROM <_<...Imao jedva 386icu ^^...koju su mi starci masno platili xD

DrunkyDuck
20-04-2008, 12:03
1994:
Wing Commander III - 4 CDa
Under a Killing Moon 4 CDa
1995:
Phantasmagoria - 7 CDa
The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery - 6 CDa
1996:
Wing Commander IV - 6 CDa
Tex Murphy: The Pandora Directive - 6 CDa
Phantasmagoria: A Puzzle of Flesh - 5 CDa
Urban Runner - 4 CDa
1997:
Byzantine: The Betrayal - 6 CDa
Riven (Nastavak Mysta) - 5 CDa
Blade Runner - 4 CDa
Temujin - 7 CDa
A Fork In The Tale - 5 CDa

Uglavnom FMV avanture s tim da su ovo poznatije, siguran sam ih je jos, pogotovo u tom razdoblju kad su bile najpopularnije.

Inace, takve igre su izlazile i ranije od '94e, cak i za konzole (SEGA CD).

Neven <R>
20-04-2008, 12:14
@peko: Kaj nije 11th hour izašao na jednom CD-u, a isto je bio FMV igra i to negdje 95' ili 96'?

DrunkyDuck
20-04-2008, 12:30
To ovisi o kvaliteti i kolicini video clipova. No najvise kolicini.

peko
20-04-2008, 12:59
11th hour, nažalost, nikad nisam odigrao... Ma gle, bilo je puno FMV igara na samo jednom CD-u, ali tu govorimo o količini videomaterijala. Štajaznam, imao si FMV još u Lucasovoj prvoj Star Wars CD-ROM igri, Star Wars: Rebel Assault. I u nekim Star Trek igrama. To su igre u kojima su likovi ili pojedini segmenti animacija bili u videoformatu, a punih full-resolution FMV cut scena je bilo relativno malo.

Ako je 11th hour bila FMV avantura na samo jednom CD-u, a sadržavala je sličnu količinu videomaterijala kao i Blade Runner, onda je imala ili svenovski dobru kompresiju zbog koje se tvorac kasnije morao dobro obogatiti (a za takvog sretnika nisam čuo) ili vrlo malo cut-scena. Ali u to doba nisi imao i ovce i novce kao u kasnijim devedesetima. To ranije jednostavno tehnološki nije bilo moguće. Mislim, revolucionarni, legendarni codec koji je zauvijek promijenio lice i naličje multimedije - DivX 3.11 Alpha (tad još ilegalan, krekani Microsoft MPEG-4 codec) - pojavio se tek 1998. godine. Stavimo stvari malo u perspektivu, kako je prije toga, prije Binka, Smacka i sličnih tehnologija, neki full-length cinematic FMV mogao stati na jedan CD-ROM? :D

To sum it up: Igra magnitudeSjednog Blade Runnera / Wing Commandera / Phantasmagorie, s desecima sati videomaterijala, a koja je prije '97. mogla stati na manje od tri CD-a, bila bi čudo tehnologije za koje ja još nisam čuo. Nisu te igre izmislile FMV, ali su ga koristile na do tada nezamislive načine i u nezamislivoj količini.

Neven <R>
20-04-2008, 13:25
Ok 11th Hour ima oko sat i pol video scena (16 bitna boja), ali sam to uspoređivao sa Starcraftom i Carmageddonom za koje veliš da su prvi koristili te kompresije, a definitivno imaju manje videa od 11th Hour-a. Mislim da je bila posebna kompresija napravljena za 11th hour, ali ne poznajem tehničke pojedinosti.

peko
20-04-2008, 13:34
Da, Starcraft i Carm sam spominjao u kontekstu učinkovitih video codeca, ne u kontekstu količine videomaterijala. A što se 11th houra tiče, ja znam manje od tebe, nije me toliko interesirala... samo znam da je bila kontroverzna. :)

Nego, back to the topic... IMA LI TKO BLADE RUNNERA? :D

Sickmanno1
20-04-2008, 15:29
*cut*

Kao sto reko mozes nabrojati na prste igre koje su izasle na CD-u za PC, a da broje vise ili 4 CD-a...a i uglavnom te igre nisu postavile nikakve granice danasnjeg gejmanja (cast izuzecima kao sto je Blade Runner(koji uglavnom nije nista novo ponudio, prakticki, jer svi znamo da su najbolje avanture prakticki napravljene do Runnera), o kojem bi i trebali pricati lol i WC...al stavljanje igara kao sto je Phantasmagoria, igre ne da suxxa, vec jos vise suxxa kad vidis da ide na 7CD, jos dok se sjetim da bi to trebala biti neka horor avantura, lol, place mi se....

A i to u vezi video kompresije mislim da svi znamo...pa pogledajte npr C&C (onaj prvi) Igra je dolazila na 2 CD-a, bez animacija je igra velika 20MB ^^

Uglavnom neshvacas moj point...

A Sega CD mi nemoj spominjati molim te...bljuje mi se dok to cujem...to je najveca promasaj SEGE ikad. (dobro ima i veci...Sega 32x)...jadan Genesis :(

SkunK
20-04-2008, 15:33
PM me

DrunkyDuck
20-04-2008, 16:21
Uglavnom neshvacas moj point...
Sickmanno, shvacam sto zelis reci. Kazes da nije normalno da igra izlazi na toj kolicini CDa, ja mogu samo reci da nije uobicajeno. Zapravo sam htio reci da je u ovim slucajevima takva kolicina diskova bila neizbjezna i nije ni trebala garantirati kvalitetu igre.

C&C, tu se fino vidi kako filmici utjecu na velicinu igre (s tim da su CDi napunjeni i audio trackovima). Stvar je u tome da je u C&C koristena grafika sa 256 boja. Zato nisu mogli napraviti veliku igru niti da su htjeli. Danas su animacije izvedene u engineu igre ali zato jedna tekstura ima pola MBa i vise, a da ne govorim o glazbi i zvucnim efektima.

Sickmanno1
20-04-2008, 16:43
Da zapravo ja sam se krivo izrazio...to sam htio reci, da je bilo neubicajeno, a ne nenormalno kao sto sam napisao na pocetku.

W3DR4N
20-04-2008, 17:09
Nego, back to the topic... IMA LI TKO BLADE RUNNERA? :D

Jedan tip s Blade Runnerom ti se svakog prvog u mjesecu šetka redakcijom. :)


Enivej, što se tiče ovih diskova, Wing Commander IV je naknadno izdan na dva DVD-a, u FMV-u visoke razlučivosti. Užitak za igrati.
Ali, osim što je igra prilagođena novim windowsima, vizualno je ostala ona ista.
I to posjedujem, negdje u dubinama.


Što se tiče Blade Runnera, najbolji detalj u igri su mi korištenja mašinerije poput onog stroja za analizu fotografija i Voight-Kampffog testa. Vrh.
Također, cijela adrenalinska žurba oko pronalaženja dokaza i detalja može dovesti do promaknutog detalja, pričem vas drugi isrebljivači preteknu u poslu.

Najbolja SF avantura za PC. Bez stvarne konkurencije.

Uz Sanitarium, Longest Journey, Fate of the Atlantis i prvi Broken Sword, čini zlatnu avanturističku petorku. IMO

Sickmanno1
20-04-2008, 17:20
Najbolja SF avantura za PC. Bez stvarne konkurencije.

Khm, khm, khm, Poslanik, khm, khm khm...

I'm death serius...

xD

peko
20-04-2008, 18:00
Nego, back to the topic... IMA LI TKO BLADE RUNNERA? :D

Jedan tip s Blade Runnerom ti se svakog prvog u mjesecu šetka redakcijom. :)

Ma je li? Ništa, moraćemo onda uredit neku razmjenu s tom misteriJoznom personom. ;)


Enivej, što se tiče ovih diskova, Wing Commander IV je naknadno izdan na dva DVD-a, u FMV-u visoke razlučivosti. Užitak za igrati.
Ali, osim što je igra prilagođena novim windowsima, vizualno je ostala ona ista.
I to posjedujem, negdje u dubinama.

Aaaah, oduvijek sam htio taj DVD edition! Imam 6 CD-ROM original, al' mi više ne radi (je l', ne podržava nove grafičke :rotfl:), a fakat bih htio ponovo odigrati WC4. Ajd' iskopaj to negdje, plaćam Velebitska tamna svaki put kad dođeš u redakciju. :pray:


Što se tiče Blade Runnera, najbolji detalj u igri su mi korištenja mašinerije poput onog stroja za analizu fotografija

Rula. Presvenovski. Pogotovo kad analiziraš neku atmosferičnu fotku, pa se vrtiš po njoj u 3D-u i ne možeš doć' k sebi koliko je dobro izveden chiaroscuro. :shock:


Uz Sanitarium, Longest Journey, Fate of the Atlantis i prvi Broken Sword, čini zlatnu avanturističku petorku. IMO

:thumbs2:

DrunkyDuck
20-04-2008, 21:55
Uz Sanitarium, Longest Journey, Fate of the Atlantis i prvi Broken Sword, čini zlatnu avanturističku petorku. IMO
A sto je sa MI trilogijom, Grim Fandangom, ostalim LA klasicima, Leisure Suit Larry (osim MCL)...
Ja se ne mogu odluciti niti za top 10...


Jos nesto. RTFM n00bs (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=46&t=10867). :P

Neven <R>
20-04-2008, 22:15
Eh eh kad search ne radi za bilo koji post prije update foruma. Ostavit ću ovaj topic, a lockat stari onda.

W3DR4N
20-04-2008, 23:11
Uz Sanitarium, Longest Journey, Fate of the Atlantis i prvi Broken Sword, čini zlatnu avanturističku petorku. IMO
A sto je sa MI trilogijom, Grim Fandangom, ostalim LA klasicima, Leisure Suit Larry (osim MCL)...
Ja se ne mogu odluciti niti za top 10...


Jos nesto. RTFM n00bs (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=46&t=10867). :P

Daj ne stavljaj sol na ranu. Jedva sam i ovaj složio. :)


BTW
Prošle godine je Superknjižara imala neku rasprodaju knjiga (ona knjižara na Rooseveltovom trgu, kod Mimare) i tada sam uzeo potpuno novu Blade Runner (Sanjaju li androidi električne ovce?) knjigu za mizernih 20 kuna.

Od "kovčega" sam odustao iz osobnih razloga.

Death By Sexy
21-04-2008, 17:00
eeee nabavit ću do kraja tjedna blade runnera i sanitariuma... ne mogu vjerovat da to nisam igrao