PDA

Pogledaj cijelu verziju : Bojkot OI u Pekingu



Guber
14-04-2008, 14:34
Bili Amerika trebala bojkotirat Olimpijske igre u Pekingu?

Ja mislim da bi. Treba postaviti svoje čvrsto mišljenje protiv sustava rada u Kini.

Sickmanno1
14-04-2008, 14:48
NE! Pogotovo ne sad kad je ostalo, koliko stotinjak dana do pocetka?

Neven <R>
14-04-2008, 15:06
Ne, olimpijada se ne smije koristit u političke svrhe. Bio bi krajnji debilizam i licemjerje da SAD ili bilo tko drugi bojkotira OI pošto su oni znali za stanje u Tibetu kada su odabirali Kinu kao domaćina.

Rex Regis.cro
14-04-2008, 15:52
Ne, olimpijada se ne smije koristit u političke svrhe. Bio bi krajnji debilizam i licemjerje da SAD ili bilo tko drugi bojkotira OI pošto su oni znali za stanje u Tibetu kada su odabirali Kinu kao domaćina.
Slažem se. Ne sviđa mi se što Kina radi ali politiku što dalje od sporta. Ako ih žele bojkotirati, nek si sami počnu Ameri proizvoditi svoje stvari. Kini bi prihod pao za pola.

flander
14-04-2008, 15:59
ne

The Great Duck
14-04-2008, 16:04
1.Zar ovo nije politika,i zar to nije strogo zabranjeno na forumu?Stoga mislim da ovo treba pod hitno zaključati i prebaciti u banned.
2.Mislim da ne bi trebalo bojkotirati OI,ali se oštro protivim kineskom ponašanju i mislim da bi Tibet i Tajvan trebali biti nezavisni (ili bi kopnena Kina trebala doći pod vlast Tajvana).
3.Za kraj,evo jednog bisera sa protukineskih prosvjedu u San Franciscu koju sam našao na jednom forumu:
http://img396.imageshack.us/img396/4429/2403957312247d108ea9770cx0.jpg (http://imageshack.us)
Moguće je da je to sarkastično rečeno,ali ako nije,onaj tko je to napisao je stvarno idiot.

Vukas15
15-04-2008, 12:40
ja kažeb das bi trebalo, vidite samo što glupi kinezi rade u tibetu, da bar ugase olimpijsku baklju na putu, šta bi dao
kinezi krše ljudska prava.

Guber
15-04-2008, 13:06
Ovo nije politika, ovo je jednostavno razgovor o pravima ljudi, a istina je da je to stanje u Kini gadno.

Aerial
15-04-2008, 17:22
Kina je sad u stadiju u kojem je bila svaka pred-tranzicijska zemlja i tu ništa nije čudno. Gradovi eksplodiraju i industrija počne zapošljavati ogromni broj ljudi koje više-manje eksploatira kao jeftinu radnu snagu.

Problem je u tome što je tih radnika JAKO puno i zbog toga vlasnici firmi mogu s njima raditi što hoće (riječ "zamjenjiv" nema nigdje jače značenje nego u Kini), a narod se ne buni jer i cijeli kolektivni mentalitet još uvijek na toj pred-tranzicijskoj fazi tj. brže-bolje u grad zaposliti se i naći neki jeftini smještaj da mogu priskrbiti nešto love ostatku familije (koja je vrlo vjerojatno ruralna zajednica).
Ogroman broj radnika i jebeno visok koeficijent rasta gospodarstva koji se pojavio u Kini predstavlja veći problem trenutnim ekonomskim silama svijeta nego samim građanima Kine. Kina počinje rasturati svijetsku ekonomiju, baš zato jer ih ima ogroman broj, proizvode brzo i jeftino. Kineze boli briga, 70% stanovništva je ionako polupismeno ruralno stanovništvo koje jedva čeka da se zaposli u nekoj građevinskoj firmi u kojoj će dobiti 5 puta više love nego bi zaradio da nastavi raditi u polju riže (koliko god to malo bilo). Očito, to ne odgovara velikim facama, pa se bune...

Vukas15
15-04-2008, 20:19
no kad se promjeni jedna generacija u kini kina će stat sa rastom jer imaju zakon o 1djetetu, pa kako je rekao moj prijatelj Gabrijel bit će problem sa starim ljudima, treba se o njima brinut.............. i smanjit će im se radna snaga....

Ogg The Dogg
15-04-2008, 21:38
al ne mogu se oni još dugo razvijat na račun proizvodnje patika i sličnih pizdarija. morat će uvodit malo sofisticiraniju industriju a za to im trebauškolovaniji radici, što oni nemaju i tu će usporit s rastom. za razliku od indije koja ima i obrazovane ljude i veliki natalitet. indija će pwnat Kinu za par desetljeća.

unknown
15-04-2008, 22:11
kina će postati za desetak godina najača ekonomska sila na svjetu i ne govorim ništa protiv kine jer lama uzima od amerike novac da bi trenirao gerilce samo da bi se mogao vratiti na vlast jer je tamo prije nego što je kina došla(ne govorim da je to bolje), ali svećenici su živjeli kao povlaštena kasta(isto kao i svećenici u europi u srednjem vijeku) i kazne poput vađenja očiju i čupanja jezika su bile uobičajene

The Great Duck
16-04-2008, 15:19
Lama je bio klinac kad je Tibet okupiran,što je bila čista i neopravdana agresija.

Nodakim
16-04-2008, 15:36
tibet je kineski teritorij,sta je i l(j)ama rekao

The Great Duck
16-04-2008, 16:09
EDIT:Ups,krivo sam pročitao.

Lord AngelRI
16-04-2008, 19:17
ja sam za općenito bojkot cijelih OI jer stanje na tibetu ponašanje kineza je grozno... žalosno je da se to još dešava u navodno civiliziranom svijetu...

Empe Tri
16-04-2008, 19:47
glasao za DA
i onako ih necu gledat tako da se uopce ne opterecujem oi igrama... razlog zasto sam da se prekinu jer ludi naoruzani kinezi kolju svoj narod i ruse svoju tradiciju, svoje nacionalno blago sto se ne dobiva svakih par godina i to sve radi olimpijskih igara, ja bi im odma zabranio igre da se mene pita :P

al opet to je samo moje misljenja xD

Lord AngelRI
17-04-2008, 20:01
i onako ih necu gledat tako da se uopce ne opterecujem oi igrama...

ma ja hoću mora se navijat za naše!!! :D

Nodakim
18-04-2008, 22:12
ajmo ovako neka prvo nam daju OI,onda ih tko god želi može prebiti na mrtvo ime?

W1k1n6
23-04-2008, 15:16
Mislim da Amere Kina muči zbog drugih stvari a ne zbog Tibeta, kad se tek sada nakon toliko godina javlja po tom pitanju. Njima je Kina kost u grlu zbog ekonomske eksplozije koja se tamo dešava, prijeteći učiniti ono što čak ni Japanci nisu uspjeli - potkresati nožice američkoj industriji do pimpeka. Bojkot Olimpijade nije nova stvar i svaki se puta pokazao besmislenim, nanoseći najveću štetu sportašima zemlje koja je bojkotira.

Vukas15
23-04-2008, 21:25
al ne mogu se oni još dugo razvijat na račun proizvodnje patika i sličnih pizdarija. morat će uvodit malo sofisticiraniju industriju a za to im trebauškolovaniji radici, što oni nemaju i tu će usporit s rastom. za razliku od indije koja ima i obrazovane ljude i veliki natalitet. indija će pwnat Kinu za par desetljeća.
ovak za novu tehnologiju već sad kradu uvelike tehnologiju od amera, tako će se razvijati dalje još neko vrjeme, no nakon nekog vremena nagomilat će im se dost problema pa će malo morat stat s rastom zbog npr. radna snaga će se smanit, stari ljudi(mirovine, brinuti o njima...), ako se razviju ko sad onda ce morati sami proizvodit novu tehnologiju, znaci morat ce početi ulagati na razvoj školstva kod sebe, pa onda s razvojem time mogu se ljudi opametit pa pobunit zbog takve vlasti....
no kak uništavaju naljeđe to je nevjerovatno npr. potopili jednu dolinu da naprave branu, a u toj dolini bilo strašno bogato nalazište.....

Da_killah
23-04-2008, 22:55
da, samo kradu, kako to da se nitko drugi toga nije sjetio lol, i još se na račun toga razvijaju :)
teško da će se njima radna snaga smanjiti, preko milijardu ljudi baš i nije zanemariv broj
a što se uništavanja naslijeđa tiče, toga ima svugdje, a ne samo u kini...

da je bilo pameti i sreće i hrvatska bi zaradila nešto od sveg toga, jer ne znam ako znate, ali bivša jugoslavija je bila glavni izvoznik iz kine, mislim čak i ekskluzivni...

Aerial
24-04-2008, 09:40
ali bivša jugoslavija je bila glavni izvoznik iz kine, mislim čak i ekskluzivni...

1) Izvoznik u kinu
2) uvoznik iz kine

Biraj jedno od ovo dvoje, jer ne može biti "izvoznik iz Kine" (to je zapravo Kina) :)

Guber
24-04-2008, 14:27
Ukupni udio kineskih proivoda u RH uvozu je , koliko se sjećam, 6.5 %, dok je recimo njemačke oko 16 %.

Dobro tu je stvar da je tu stvar u količini novaca, a u onih 6.5 posto kineskih stvari dođe hrpa jeftinih proizvoda.

Da_killah
24-04-2008, 14:38
[quote="Da_killah":1bwxknhm]ali bivša jugoslavija je bila glavni izvoznik iz kine, mislim čak i ekskluzivni...

1) Izvoznik u kinu
2) uvoznik iz kine

Biraj jedno od ovo dvoje, jer ne može biti "izvoznik iz Kine" (to je zapravo Kina) :)[/quote:1bwxknhm]

ako se ja ne varam, mislim da je jugoslavija imala ekskluzivno pravo transportirati proizvode iz kine dalje u svijet, pa je u tom smislu i bila nekakav izvoznik :P
ali ako moram birat jedno od 2 gornja, onda ovo drugo :) premda je sfrj uvozila u sfrj, a izvozila drugdje, malo zbrčkano al jebiga... :)

W1k1n6
25-04-2008, 13:46
Čuo sam iz prve ruke kako jednoj našoj domaćoj tvornici namještaja (Jadran) dolazi iz Kine zapakirani namještaj na čijim kutijama piše "originalni hrvatski proizvod". Dakle, očito je Kina u stvari samo jedna hrvatska županija, a time je i Tibet zapravo hrvatski problem, što ćemo riješiti tako da mu damo autonomiju tipa Republike Pešćenice ili Nacionalnog parka Plitvice.

Čux
25-04-2008, 15:00
niš čudno, vidio sam ja doslovno tonu proizvoda koji reklamiraju hravtsku, recimo imaju natpise tipa "Croatia adventure" i slično, a svi do jednog su naravno iz čajne kobase.

Lord AngelRI
25-04-2008, 18:19
hm, to se nebi smjelo dagađat, jer inače kad mogu birat između dva proizvoda uvijek biram naš tako da to što se (ako se) radi me nimalo ne veseli...

cropir
25-04-2008, 18:44
sta nije olimpijada jedan od simbola mira i prijateljskog natjecanja?

Lord AngelRI
25-04-2008, 18:53
sta nije olimpijada jedan od simbola mira i prijateljskog natjecanja?

a da otkada to??

Vukas15
25-04-2008, 19:05
da, samo kradu, kako to da se nitko drugi toga nije sjetio lol, i još se na račun toga razvijaju :)
teško da će se njima radna snaga smanjiti, preko milijardu ljudi baš i nije zanemariv broj
a što se uništavanja naslijeđa tiče, toga ima svugdje, a ne samo u kini...

da je bilo pameti i sreće i hrvatska bi zaradila nešto od sveg toga, jer ne znam ako znate, ali bivša jugoslavija je bila glavni izvoznik iz kine, mislim čak i ekskluzivni...

as ne ono ne kradu,lol, pa baš sam gledo na tv kak govore kolko ameri moraju trošiti para da zaštite svoje prouizvode tj. ne trošiti para već kolko se trude da te krtice iz nutra swe rješe, ameri više lude zbog togha. Je da kina se razvije na račun toga, al jel sam ja možda reko da se isključivo na račun toga razvija, ne , naravno da ne, al da razvija se na račun toga.č
neće sad smanjit radna snaga, praktički uvijek će je imat puno, no naći će se u problemima kada im se smanji zbog tih zakona, sada im to paše da se smanjuje zbog toga jer ako bi bilo previše ljudi oni bi gladovali, no kako se kina bude razvijala promjenit će se to.
ima svugdje uništavanja nasljeđa, ali u kini posebno, ukini ih boli briga praktički

Jack v2.0
25-04-2008, 19:07
kina će uništit SAD i to gospodarski a sada i sportski

olio
25-04-2008, 20:52
može mi netko objasnit o čemu se radi sve to ? :roll:

Čux
25-04-2008, 20:55
sta nije olimpijada jedan od simbola mira i prijateljskog natjecanja?

a da otkada to??

od prije kojih 3000 godina, al izgleda da danas više nema veze s tim :yuck:

Joco
26-04-2008, 06:50
Uprpali su se oni zbog brzog razvitka kine, a ne zbog nekog tamo Tibeta...isto kao i na Bliskom Istoku.
A Kina ce postati veliki ekonomski gigant na svetu za manje od 15 godina, hteli to Ameri ili ne :)
P.S Ne treba

Jack v2.0
26-04-2008, 10:30
kina će sjebat cijeli svijet isto kao i SAD,potrovat će zrak,zemlju i sve

Gregor847
26-04-2008, 12:34
1.Zar ovo nije politika,i zar to nije strogo zabranjeno na forumu?Stoga mislim da ovo treba pod hitno zaključati i prebaciti u banned.
2.Mislim da ne bi trebalo bojkotirati OI,ali se oštro protivim kineskom ponašanju i mislim da bi Tibet i Tajvan trebali biti nezavisni (ili bi kopnena Kina trebala doći pod vlast Tajvana).
3.Za kraj,evo jednog bisera sa protukineskih prosvjedu u San Franciscu koju sam našao na jednom forumu:
http://img396.imageshack.us/img396/4429/2403957312247d108ea9770cx0.jpg (http://imageshack.us)
Moguće je da je to sarkastično rečeno,ali ako nije,onaj tko je to napisao je stvarno idiot.
2. Zašto bi Kina trebala doći pod vlast Tajvana?? Po kojoj logici bi to išlo?
3. Samo dokazuje kako je vecina ljudi ispranog mozga i ne znaju ni protiv čega protestiraju. http://www.olympic.org/uk/games/past/in ... &OLGY=1936 (http://www.olympic.org/uk/games/past/index_uk.asp?OLGT=1&OLGY=1936)

Lord AngelRI
27-04-2008, 11:29
kina će sjebat cijeli svijet isto kao i SAD,potrovat će zrak,zemlju i sve

nemojmo pretjerivat, to će napravit ako im dopustimo a čisto sumljam da bi im to netko dopustio...

Gregor847
27-04-2008, 13:22
[quote="Jack v2.0":3gbu91ta]kina će sjebat cijeli svijet isto kao i SAD,potrovat će zrak,zemlju i sve

nemojmo pretjerivat, to će napravit ako im dopustimo a čisto sumljam da bi im to netko dopustio...[/quote:3gbu91ta]
A znate li šta je uzrok zagađenja? Kapitalizam (pare, zarada)

Jack v2.0
28-04-2008, 11:28
kina i sad su glavni zagađivači,a kina pogotovo i briga ih za okoliš

Lord AngelRI
28-04-2008, 19:45
ma da skratimo OI će bit i to je to...

The Great Duck
29-04-2008, 16:19
1.Zar ovo nije politika,i zar to nije strogo zabranjeno na forumu?Stoga mislim da ovo treba pod hitno zaključati i prebaciti u banned.
2.Mislim da ne bi trebalo bojkotirati OI,ali se oštro protivim kineskom ponašanju i mislim da bi Tibet i Tajvan trebali biti nezavisni (ili bi kopnena Kina trebala doći pod vlast Tajvana).
3.Za kraj,evo jednog bisera sa protukineskih prosvjedu u San Franciscu koju sam našao na jednom forumu:
http://img396.imageshack.us/img396/4429/2403957312247d108ea9770cx0.jpg (http://imageshack.us)
Moguće je da je to sarkastično rečeno,ali ako nije,onaj tko je to napisao je stvarno idiot.
2. Zašto bi Kina trebala doći pod vlast Tajvana?? Po kojoj logici bi to išlo?

Po kojoj logici Kina ne bi trebala ponovno doći pod vlast vlade koja je danas na Tajvanu?

Da_killah
29-04-2008, 17:04
najbolje da mi, srbi, crnogorci, makedonci, slovenci i bosanci dođu pod vlast potomaka kraljeva prve jugoslavija?

previše je politike u ovom topicu, a čudim se što nije zatvoren i od samog početka...

The Great Duck
29-04-2008, 19:03
Jest,slažem se,i mislim da bi,da izbjegnemo daljnje politiziranje,trebalo izrisati temu.

Lord AngelRI
29-04-2008, 19:54
previše je politike u ovom topicu, a čudim se što nije zatvoren i od samog početka...

politika je danas prisutna u svim sportovima tako da...

Gregor847
29-04-2008, 19:55
Po kojoj logici Kina ne bi trebala ponovno doći pod vlast vlade koja je danas na Tajvanu?
Hmmm, pa recimo ovako. Bio je građanski rat. Komunisti su pobijedili i preuzeli kontrolu nad cijelim kopnenim dijelom Kine, dok su 2 miliona nacionalista (kuomintang) pobjegli na KINESKI otok Tajvan. E sad da skratimo priču, kakva to prava ti kinezi sa tajvana polazu na ostatak Kine?
Ali sve je ovo offtopic na kraju krajeva :)

W1k1n6
30-04-2008, 01:56
Malo su vam se pobrkali ločići. Tajvan ne želi vladati Kinom, već Kina želi Tajvan, jer ga smatra svojim teritorijem.
BTW, ovakav oblik politikantstva toleriramo na forumu, sve dok se ne radi o našoj regionalnoj politici može proći.

unknown
30-04-2008, 11:11
hehe..... tajvan je autonomna pokrajna kine (po meni), a tibetancima tko im je kriv što su ih pokorili tj. umjesto jednih tiranina došli drugi uuuuu razlike

Lord AngelRI
30-04-2008, 20:51
hehe..... tajvan je autonomna pokrajna kine (po meni), a tibetancima tko im je kriv što su ih pokorili tj. umjesto jednih tiranina došli drugi uuuuu razlike

ne slažem se s ničim što si reko, i tajvan i tibet bi trebali biti neovisni...

Gregor847
30-04-2008, 22:13
w1k1n6, coek je rekao da bi kina trebala doci pod vlast tajvana pa zato... 8)
Dobro je da se tolerira ovakvo politiziranje :thumbs2:

unknown
30-04-2008, 23:50
w1k1n6, coek je rekao da bi kina trebala doci pod vlast tajvana pa zato... 8)
Dobro je da se tolerira ovakvo politiziranje :thumbs2:


što bi dobro iz toga proizašlo....

Usporedbe radi to ti kao da kažeš da češka dobije vlast nad rusijom

The Great Duck
01-05-2008, 09:19
Po kojoj logici Kina ne bi trebala ponovno doci pod vlast vlade koja je danas na Tajvanu?
Hmmm, pa recimo ovako. Bio je gradanski rat. Komunisti su pobijedili i preuzeli kontrolu nad cijelim kopnenim dijelom Kine, dok su 2 miliona nacionalista (kuomintang) pobjegli na KINESKI otok Tajvan. E sad da skratimo pricu, kakva to prava ti kinezi sa tajvana polazu na ostatak Kine?
Ali sve je ovo offtopic na kraju krajeva :)
Tajvan de facto nije nikad bio pod vlašcu komunista,jer je poslije kapitulacije Japana u 2.svj.ratu vracen Kini pod vlašcu KMT-a i Chiang Kai-Sheka,a komunisti nisu bili medunarodno priznati sve do 1979.,i NR Kina nema diplomatske odnose s državam koje priznaju Republiku Kinu zbog svoje politike da može biti samo jedna Kina.
Zašto bi cijela Kina trebala biti pod vlašcu Republike Kine?Tajvan je demokracija,a NR Kina nije (iako se postupno demokratizira ),i Tajvan ne želi nezavisnost iz etnickih razloga,kao npr. Tibet,nego iz politickih,jer je situacija slicna kao s dvije Koreje.
PS.Ispricavam se zbog politike,i zbilja mislim da bi da se u buducnosti ona izbjegne,bila ona HDZ-SDP,Hrvatska-Srbija ili nešto svjetski važno kao Tibet,ova tema trebala biti izbrisana.
EDIT:


w1k1n6, coek je rekao da bi kina trebala doci pod vlast tajvana pa zato... 8)
Dobro je da se tolerira ovakvo politiziranje :thumbs2:


što bi dobro iz toga proizašlo....

Usporedbe radi to ti kao da kažeš da češka dobije vlast nad rusijom
Kao što sam već rekao,to nije kao da damo Rusiju Češkoj (dobro,jest kad usporedimo njihove teritorije),nego kao da damo Sjevernu Koreju Južnoj.Kao što sam već rekao,dobro koje bi proizišlo iz toga je da bi cijela Kina bila demokratska,jer je Tajvan (čije je ime Republika Kina) nakon diktature Chiang Kai-Sheka postao demokracija,Kina se počela otvarati i demokratizirati kad je Deng Xiaopeng došao na vlast,ali je ostala autoritativna i de facto jednostranačka država.