PDA

Pogledaj cijelu verziju : Što se događa s percepcijom igrača?



Phronesis
14-04-2008, 00:25
Nešto me muči već tjednima, a evo prije pola sata je došlo do mini vrhunca pa sam morao sve to zajedno natipkati jer moram priznati da nisam više siguran tko je ovdje lud.

Ok, znamo da igre odlaze u tri, kako kome naravno, većina s kojom se družim, s kojima komuniciram i koje čitam osjećaju prijezir prema razvoju igara i možemo pretpostaviti da je svaka današnja igra uredovno lošija od nekog prethodnog klasika, čast iznimkama. Uzmimo da je to tako pa makar trenutno smatrali da sam u krivu. Ono što me posebno zaintrigiralo od kada imam Playstation 2 (izuzev općeg razočarenja) jest odnos RPG igrača prema RPG igrama i odnosu kompanija na iste.

Kao što nisam siguran tko je ovdje lud – nisam niti siguran u čemu je točno stvar, samoobmanjivanju ljudi zbog nekih religiozno-primitivnih ciljeva poput očuvanja imena konzole, nevjerojatnom popuštanju i odlijevanju inteligencije pred industrijskom inicijativom (Ili možda, neka im je, zažmiri na jedno oko ovaj put) ili jedan čovjek doista jest lud, a druge uvjerava da s njima nešto nije u redu (Ili da je nešto trulo u zraku i smrdi na ribu u umaku od starih jaja).

Naime, o čemu trkeljam? Trkeljam o tome što me RPG na Playstationu 2 nevjerojatno, bezgranično razočarao (u biti 95% igara al otom-potom), što smatram da se radi o dnu, što se kaže ponekad, dno dna, po pitanju ljepote i igrivosti, ali istovremeno, ako samo odemo na Gamespot i pogledamo sveukupne recenzije igrača, moja recenzija s ocjenom «1» za Final Fantasy X nalazi se između sto pedeset recenzija s ocjenama 10 i 9, prije no što naiđemo na iduću lošu ocjenu. To iskustvo s FFX-om, i ta moja recenzija FFX-a, potaknula je stotine igrača da mi se jave PM-om, a mene da odigram baš sve RPG-e na PS2 (čiji jezik razumijem) koje nudi, te iznesem mišljenje, koje se, na kraju, nikako ne poklapa s prosjekom. Štoviše, drastično odskače.

Ono što me doista bocka po glavi (a za informaciju, inače se opterećujem sa svim socijalnim elementima) jest, iz moje perspektive, kako je moguće da jedan fan Final Fantasya, koji je kroz svoje ruke i stotine sati uloženih u igru provukao naslove 7, 8 i 9, vjeruje kako se radi o najboljem RPG-u ikad. Jednako tako, neshvatljivo mi je kako može doći do toga da jedan nazovi-tako okorjeli RPG igrač proglasi bilo koji RPG s PS2 fenomenalnim masterpieceom koji mijenja standarde, a bilo koji igrač koji «uočava» glazbeni scoring smatra kako se ti naslovi glazbeno trebaju nagrađivati.

Baš neki dan (jer ta igra jest igra okosnica ove teme), tokom partija Magica, pričao sam s prijateljem o FFX-u, koji ga je kritički razorio gore od mene. Razgovarali smo o tome koliko je igra loša gotovo sat vremena, a onda smo u isto vrijeme primjetili da možemo dulje i više pričati o tome koliko je/su ta/te igra/igre loša/loše nego koliko je neka igra dobra, što me neugodno iznenadilo, a zatim smo malo promislili u glavi i istovremeno došli do toga da možemo navesti materijala za blaćenje igre za barem još nekoliko dobro ispunjenih sati, a ako nastavimo o ostalima, barem još sedam-osam dana.

Dakle, hajde da pokušam predočiti:
Element 1: Grafika. Znači, svi su oduševljeni grafikom. Ok, ali zašto? Modeli su finiji, teksture veće, u redu. Black visiona nema, u redu. Mogu napraviti ogromne lijepe, fine pozadine, ili pak krasne fine obojane prostore u anime stilu (Suikoden, Tales of the Abyss). Ok, i toga ima. A gdje su detalji i gdje je život tih grafika? Sjetite se Final Fantasya 9 ili Chrono Crossa. Ne postoji jedan metar prostora, a da nešto nije u njemu. Prvo i osnovno – nema tekstura. Nema ponavljanja patterna. Sve je rukom crtano, sve je bojano, uređivano, svaka pločica je drugačija jer se ne radi o 3D grafici već renderiranim prostorima. Ako hodamo ulicom u FF9, na tlu su razbacani predmeti, djeca trče, ljudi se gibaju, svaka kuća drugačije uređena, svaki vrt drugi karakter ima, pred dućanom se nalazi 10 sanduka robe, svaki sanduk je drugačiji. Ako hodamo šumom Chrono Crossa, svaki pedalj mahovine je drugačiji, svako stablo svoj zasebni izgled ima, a svjetlost i sjene lome se u 90,000 fpsa. A što imate u šumama Suikodena V ili Tales of the Abyssa? Identična stabla svakih 5 metara. Lijepo za igru iz 2005. godine. Sjetite se FF8, tamo smo gledali animacije koje su bile spojene sa samim ingameom. Sjetite se Suikodena ili Valkyrie Profilea, koji su stari 2D, a svaki mali 10x10 square drugi sadržaj ima. Ili animacija. Pa usporedite animaciju FFX Bahamuta gdje se ovaj sagne i izbljuje vatru, i animacije iz FF9, gdje ti treba dvije i pol minute da opišeš doživljaj, obavezno koristeći gestikulacije. Ili 2D spellova koji imaju pedeset rukom nacrtanih frameova. Što privlači, kamera u prostoru? Zar vam je zbilja veći gušt nabiti se na nevidljivi zid dok kamera skakuće gore dolje s vašim likom od nailaženja na niz uređenih stjena koje «prirodno» ograđuju put? I zaista je toliko fora kad na kraju svake borbe likovi izgovaraju «And that's how it's done, baby.» sa subtitlovima umjesto što sami u glavi stvaramo glasove, a baš sve emocije nam savršeno prenose window porukama i njihovim art profilima? Ne razumijem kako itko može biti u stanju reći da se radi o ljepšoj grafici, koji je to argument kojim ti ljudi beskompromisno poriču detalje i životnost PSX RPG-a, ja iskreno ne znam.

Element 2: Glazba. Baš čitam danas, «FFX has the most beautiful soundtrack ever.». Pa gledam malo dalje, pa opet. Pa gledam još, pa opet pohvala. Pa sve gledam i pitam se, ljudi, jeste vi ikad čuli Chrono Cross soundtrack? Onaj što je pokupio oko 15 svjetskih nagrada, e taj da, zbog kojeg su ljudi prvi put u životu stali na mapi i čekali. Glazba na PS2 RPG igrama nekakvi su «orkestralni» komboi s nejasnim ritmičnim udaranjima jedno-te-istih nota praćenih 30 godina starim drum machine loopovima neutralnog ugođaja, koje niti su za prostor, niti su za stanje zbivanja (Ako vas interesira moje subjektivno mišljenje radi se o neprofesionalnim kompozicijskim prdežima koje igrač nije zaslužio.), a prosjek skladanja, prema mojoj procjeni kompozicijske kompleksnosti, traje otprilike 12 sati. Na jednoj strani imamo 8 jednoličnih pjesama koje se protežu kroz 40 sati igre, a s druge strane imamo 50 skladbi kroz 20 sati igre. Možda stvarno jesam lud i glazbena izobrazba ništa ne znači, možda sam čak poremećen pa čujem tko zna što, ali nikako ne mogu shvatiti da se ljudi uz kompozicije kakve su predstavili FFX ili recimo Suikoden V mogu opustiti i uživati, to mi jednostavno ne ide u glavu. Metodika skladanja i ritam, uporaba instrumenata i osjećajna prilagodba koju je činio jedan Mitsuda ne smije (i ne može) biti potisnuta jednom ovakvom glazbenom degradacijom. Pa opet, svakog dana čitam kako su ti soundtrackovi 21. stoljeća vrh stvaralaštva. W-T-F.

Element 3: Priča i radnja. Ovdje čovjek doista ima što pričati, ali možemo li to sažeti u sljedeće: PS2: Sin ima tatu koji ga voli ali je zločest prema njemu. Tata je ustvari bog kojeg će sin ubiti. Ima neki zločesti koji isto želi ubiti njegovog tatu, a u međuvremenu se zacopaju u istu curu. Ili: Oteta je princeza, kraljevstvo tone. Nađi orb sunca i spasi kraljevstvo od tame. To je to. Možda je nekom mama vještica eventualno.

Sad vas pitam, može li mi tko sažeti cijelu priču nekog PSX RPG-a u dvije rečenice? I don't think so. Probajte, neće ići. Zašto? Zato jer su uz svaku priču stvorili trideset likova i deset sekundarnih priča s pedeset logičnih poveznica i desetke ljudskih problema zbog čega je moguće napisati pet trilogija pojedinačno tri puta većih od Songs of Fire and Ice kompilacija. Priče su ogromne. O priči Chrono Crossa (uber-posebno), Persone, Valkire, FF9, Alundre, čovjek ima što pričat satima, ima što, uostalom, raspravljati satima. O Chrono Crossu se dan danas, nakon 8 godina, raspravlja. S obzirom na neke PS2 naslove, čak i Diablo ima smisleniju i kompleksniju priču. Za razliku od ost-a i grafike, o pričama i radnjama – pak – ne piše nitko. Samo o dizajnu. Dizajn, dizajn, dizajn. Gledam walkthroughe na gamefaqs. Walkthrough za stare igre: Konkretno što treba, što se tamo nalazi, + eventualno priča. «Press X on the front wall. You may pay attention to the symbols above the door. After animation, go left.» Nove igre: «Press X on the front wall with pretty flashing orbs. We'll see a really cool animation of XY moving with some stunning close-ups. I love the song here. Go left.»
Ovo me posebno muči. Fantastična priča kažu, a ja nikako ne mogu, a da ne pogledam u stranu, počešem se po bradi i pomislim «Ha ljudi moji kog vraga ste vi do sad igrali...»

Konačno, danas primim jednu od reakcija na moju osobnu recenziju FFX-a: you must really be fucked up in the head to describe final fantasy X as "disastrous". i'm sorry but you don't understand a thing about games, gaming reviews or just plain playing. choose another area because your vision of things is simply wrong.

Moj odgovor tome je bio
«The funny part about your message is fact I received 20 more positive responses to my FFX review, summed up to "You rock". That's quite amusing, don't you think?
I'm sorry if my review brought incredible feel of unfairness to you, but I must deflect your attempt to dishonor my gaming experience. I game since I was 7, which now comes up to 15 years of gaming experience, from paper and commodore 64 to PSIII, along with recenzenship, for one I am actually paid for, so you in no terms available can degrade my sense for games. Forth, I can only say that, you being a FF fan, it is sad how your taste for games degraded, taking into concern how beautiful and meaningful FF 7,8 or 9 projects are, worth every second of spent time, and that liking FFX only makes you a sold n-gen gamer caring for cheap dazzles. I'm sorry, but I do know what I'm standing behind.»

Ali, sasvim moguće, dovodim sebe u pitanje jer sam apsolutno neoborivo uvjeren da RPG PS2 generacije i nadalje ne zaslužuju apsolutno niti trunku pozornosti ili dobrih riječi naspram onoga što su nam kompanije pružale u PSX generaciji, PC generaciji, generaciji 20. stoljeća, pa opet, nižu se stotine i stotine hvala i uzdizanja u nebesa.

Ne znam, osjećam kao da svim tim ljudima nije više važno koliko je igra dobra, nego da je samo bitno da je novi naslov. To je sve.

Pa pitam ja vas, tko je tu lud?

Tsumetai Ryujin
14-04-2008, 07:47
+1
Svaka cast na trudu. Iako nikad nisam odigrao neki RPG naslov na konzolama (tek sam prosli tjedan kupil PS2, ima jos vremena) suosjecam se sa tobom i shvacam o cemu pricas jer toga ima i previse u PC generaciji. O tome se na ovome forumu raspravljalo bezbroj puta, no i dalje imam dojam kako svi pricaju jedno a rade (igraju) drugo. Ali treba o tome jos tolko puta razgovarati, mozda im jednom napokon ude u glave. Mislim da je problem u tome kaj ima puno vise mladih, samoprozvanih, "gamera" koji ne znaju cijeniti prave igre. Ustvari ih ni ne krivim, jer, najvaznije od svega, nisu nikada igrali prave igre pa ih ne mogu ni prepoznati (ja ne kazem da sam ja odigrao sve prave igre niti da znam prepoznati iste, covjek sam ko i svi drugi). Pod pravim igrama smatram igre koje su donijele nesto novoga u gaming industriju, nesto novoga osim nove grafike. Danasnja gaming industraija je ona koja forsira na graficki izgled, a zanemaruje sve ostalo. Zemite recimo Half life serijal, Half life jedinica ima odlicnu pricu, no ovi, tkzv., "gameri" iz mog razreda prvo pitaju kakva je grafika. Ajde dobro, pocnu igrati, ali onda kazu kako netko moze napraviti igru sa tako "kockastom" grafikom. Nisam igrao HL2, al u praksi obicno stoji da se prvo odigra/procita/pogleda predhodni nastavak igre/knjige/filma kako bi se sto bolje shvatila prica, iako se danas igre rade tako da ti ne trebas odigrati predhodne nastavke da bi svatio pricu i pratio je, mozda zato sto niti nemaju neku kvalitetnu pricu?

A sto je najgore od svega, ti samoprozvani "gameri" idu okolo i blate svakog onog ko kaze ista losega o nekoj igri. Ustvari jos gore je kaj to rade bez ikakvih argumenata. Svako ima pravo na svoje misljenje i svoj odabir i postujem to, ali ne postujem ljude koji mi ne znaju objasniti, tj. argumentirati zasto mu je neka igra najbolja ili najgora (oni kazu najgluplja) nego dizu igre u nebesa samo zato sto su vidjeli ostale kako to rade i zato kaj igra ima nesto bolju grafiku.

Sramotno...


Mislim kako bi bilo dolje ovo preseliti u "Gaming opcenito" jer ce puno vise ljudi vidjeti ovu temu, a to je ono sto ustvari zelimo postici. Na neki nacin otvoriti oci takvim ljudima.

nosferatu25
14-04-2008, 11:33
iako ps2 rpg nije pc rpg, oba pate od istih problema: pojednostavljanja i onog "tipičnog". tipična fantasy priča, tipičan inventar, tipičan način borbe i tipični questovi. i meni je to dosadilo.

W3DR4N
14-04-2008, 12:19
Najbolje je igru usporediti s kriglom. Kad imaš onu jednu Medvedgrad kriglu doma, gušt ti je piti iz nje.
Kad imaš doma dvadesetak (bok Rebel :)))))))) ), onda imaš cijeli set, i više ti nisu posebne, pa pivu piješ iz boce.

Outmind
14-04-2008, 12:27
Oči su mi skoro ispale, ali pročitao sam cijeli tvoj post. Slažem se da je rpg od svih žanrova najviše degenerirao (teško da jedan fps može degenerirati) i da je komplexnost dotičnih prije bila mnogo vrijednija od njihove grafičke prezentacije. Od naslova koje si spomenuo igrao sam samo ff7 i 9, ali i to mi je dovoljno kako bih mogao reći da se radi o 2 izvrsna rpg-a. No budimo iskreni, igrači konzola ne vole komplexnost, a u većini slučajeva im se ona niti ne nudi u konzolaškim igrama. Druga je stvar zabrinjavajući podatak da grdosija od gaming industrije očito sve više svoj fokus usmjerava ka lukrativnom svijetu eyecandy konzolaških igara.

Očito gameri koji već imaju dosta iskustva sve više žale za dobrim starim vremenima (s pravom?), no to što nas par, za gaming već pomalo "starih prndekala" nešto trubimo o igrama kao što su betrayal at Krondor, ADOM, bard's tale, baldur's gate, morrowind itd očito nema utjecaja na ljde koji o tome stvarno i odlučuju. Kao što sam rekao u jednoj davnoj temi, bolje mi je bilo tamo negdje 98-e kada su me kao gamera smatrali čudnim, nego sada kad je svaki klinac "gamer" samo zato što je to u zadnjih par godina postalo popularno a time i lukrativno.

No vrijedi li očajavati? Trebamo li se držati svih tih starih predivnih igara kao utopljenik za slamku samo zato što nam se sadašnjost ne sviđa? Iako se u potpunosti slažem sa time da je industrija igara danas krenula u smijeru koji ne odgovara mojim afinitetima, ipak se mogu nadati da će s vremena na vrijeme doći nekakav underdog koji će me natjerati na to da ga odigram barem još jedanput, a da pri tom ne osjećam dosadu ili repetitivnost. Recimo the Witcher je jedna takva igra, a nadajmo se da će ih biti još.

Snake
14-04-2008, 13:13
rpg igre su najviše nekako za gamere ovisnike - one koji imaju malo više slobodnog vremena na raspolaganju i to vrijeme koriste na igre. pojavom konzola broj gamera je narastao, no smanjio se broj gamera ovisnika. pojam današnjeg igrača nije osmogodišnji klinac nego čovjek u ranim tridesetim, koji od igara traži zabavu i kvalitetu na nekoliko sati. takvi igrači znaju da im se ne isplati igrati kompleksne rpg-ove u kojima trebaš doseći minimalno 70. level da bi mogao završiti igru. Da bi se došlo do tog levela potrebno je uložiti sate i sate igranja, a ako znaš da ti za igranje takve igre dnevno ostane svega nekih 2 sata (tu je posao, tu je obitelj, škola ili slično) lako je izračunati da bi ti za završavanje takve igre trebalo više mjeseci. zato proizvođači ciljaju na jednostavnost - pogotovo na konzolama. jer moderni gamer nema vremena na bacanje, a ono malo što mu je preostalo za igre radije će utući na assassin's creedu ili online partiji cod-a.
ipak, witcher je pokazao da još uvijek postoji publika gamera koji vole kompleksnost, koji se ne boje inovativnosti. zato uvijek kažem da bi cd project trebao biti uzor mnogim proizvođačima

Outmind
14-04-2008, 14:55
Dakle u suštini tebe ne pogađa to što se gamere sustavno zatupljuje? Ne, krivo sam se izrazio, tebe ne pogađa to što se gaming prilagođava PROSJEČNOM čovjeku? Jošmalo, pa će se za standard gamera isključivo uzimat ameri, a onda ćemo tek biti u banani...

Phronesis
14-04-2008, 15:20
No vrijedi li očajavati? Trebamo li se držati svih tih starih predivnih igara kao utopljenik za slamku samo zato što nam se sadašnjost ne sviđa?

To možda zavisi o tome koliko prihvaćaš nešto. Zaista, ja isprobam/odigram svaku igru koja izađe (Uglavnom). Osobno, ja bih vrlo rado te sve nove što izlaze, ali ih jednostavno ne mogu zato jer me njihova igrivost i ono što ti nude jednostavno odvraća od igre. Što se konkretno tiče RPG-a s konzola, užasavaju me svi aspekti, ali...recimo...Jedan od boljih primjera je Company of Heroes, koji me zaista oduševio, da bih zatim skontao kako se svaka misija prolazi na isti način, i kako svaku na isti način mogu proći. I ja to više neću igrati. Ili npr. Crysis. Prvo i osnovno, samo po sebi se radi o jednoj velikoj promociji grafike i ničega više, što je više-manje moguće zaključiti i po samim imenima igri. I kako onda da igram takav fps. Mislim. samo malo, ok, fps imaju najniže zahtjeve, ali, što je onda Deus Ex? System Shock? Medal of Honor? AvP? Bioshock? Half Life? Sve su to FPS-i, ali sadrže i hibridizaciju koja pridonosi igrivosti, i jednu složenu priču, i jedan novi pogled na igru, i personalizaciju likova, itd. Pa čekaj malo kad je izašao recimo Diablo II, ljudi automatski bili ne-baš-toliko oduševljeni jer se praktički radilo o identičnoj igri u kojoj su izmijenjeni detalji. I kad je izašao nastavak (Npr. Empire Earth) koji je bio blago rečeno kopija, ljudi su to uzeli s ljutnjom i negodovanjem. Kad su naši carevi napravili Serious Sam, igra je prihvaćena kao potpuna glupost koja je genijalna zajebancija i jednostavno je tako napravljena da je moraš igrati, ali nitko nikad nije pohvalio to što je bezglava, kao i što se spljuvao Painkiller koji je praktički njegova mračna replika. A danas izađe Crysis, koji je POTPUNO IDENTIČAN Farcryu, i rulja je oduševljena, gamespotu plate da mu da 9.3, i imamo igru koja prema ocjeni preskoči Bioshock ili klasik Deus Ex, ili Heroes V, koja je kao bog i batina, a bilo kojem razumnom igraču je i više nego jasno da ga i stari Disciples II dere bezgranično, sve naslovi koji bi po standardu trebali biti lošiji. Evo mene šokira što ja sebe nalazim surfajući po gamespot all pc-games listama i tražim naslove od 1995 do 2000 koje bi mogao odigrati (još jednom), dok mi se profil puni negativnim recenzijama novih igara.

Jučer me na pisanje nagnalo i to što je Silent Hill 3 od igrača dobivao devetke i desetke, a isti pišu "The most frightening in series", "Truly horrorful", "Incredible", "Revolutionary". Svoju osobnu recenziju sam napisal, i lupil igri 4.5/10, iz razloga što sam igru prošao i niti jedanput se nisam niti cimnuo, niti osjećao da naprežem mozak, niti bio zainteresiran za daljni tok igre, a baš tjedan prije toga sam igrao Silent Hill izvorni, i uredno sam se cimnuo, uredno sam opet morao misliti što dalje i kako riješiti tu vražju zagonetku, i zanimalo me što se događa (jer sam zaboravil sve). I onda odem na net i čtam kako je Silent Hill 3 strašan. Strašan?! Ok...možda gadan, ali strašan... - JEDINOS- što me navelo misliti - desetogodišnjaku.



rpg igre su najviše nekako za gamere ovisnike - one koji imaju malo više slobodnog vremena na raspolaganju i to vrijeme koriste na igre. pojavom konzola broj gamera je narastao, no smanjio se broj gamera ovisnika. pojam današnjeg igrača nije osmogodišnji klinac nego čovjek u ranim tridesetim, koji od igara traži zabavu i kvalitetu na nekoliko sati.

A kaj ne cilja industrija na tinejdžere? Ak pikira na njih onda mislim da se i pojam igrača oblikuje u adolescenta koji gubi vrijeme.


iako ps2 rpg nije pc rpg, oba pate od istih problema: pojednostavljanja i onog "tipičnog". tipična fantasy priča, tipičan inventar, tipičan način borbe i tipični questovi. i meni je to dosadilo.

PC RPG-a NITI NEMA više. Ili avantura. Samo i isključivo FPS-i, mmorpgi (Koji za mene nisu RPG) loši besplatni i skupi finiji, i razno-razne strategije -> E da, i tri izdavačke firme, to se odmah zna kakva je igra. Blažen i blagoslovljen bio Strategy First, on je posljednji od takvih vjernih, požrtvovnih, marljivih i neobrativih firmi.


o i dalje imam dojam kako svi pricaju jedno a rade (igraju) drugo.

Spot skill +10. To možebitno ima veze s onim mojim dojmom da se jednostavno popušta pred proizvođačima, koji su k tome postali i nevjerojatno bezobrazni - ali i opet igrači popuštaju. Kad kažem bezobrazni onda mislim na to da izdaju prerano igre po visokim cijenama koje ne rade i tjeraju nas da čekamo dva tjedna na prvi patch od 200 mb s kojim će ispraviti 1% ionako usrane igre ali nismo još u stanju zaključiti da je usrana jer je niti ne možemo pokrenuti. Zatim smo dužni visjeti na njihovim stranicama i čekati idućih 12 verzija.

Iskreno, da sam ja proizvođač - i sada govorim o TES: Oblivionu - mene bi bilo SRAM do grobaSda dva korisnika sa svoja 2 moda potpuno promijene grafičku prezentaciju i grafički saržaj tako da igra doista izgleda nevjerojatno, i da unesu 1500 indepth korekcija kojima ispravljaju sve nedostatke igre. Vidjeti tako nešto prije 5-6-10 godina bilo bi ravno propasti igre. Jedini bojkot koji sam vidio unatrag godina jest Hellgatea.


ali ne postujem ljude koji mi ne znaju objasniti, tj. argumentirati zasto mu je neka igra najbolja ili najgora (oni kazu najgluplja)

E da, a toga je najviše. Kažeš da imala ta igra realnu grafiku ili ne i bila ona samo za raditi pet super komboa na čudovištima, i dalje je loša. "Ti si idiot, odi se ubij." I takvom čovjeku (a onda bude da mu je 13) ne možeš ništa reči. Ali, sad se kao izvlačimo na to da su oni mladi, ali, sorry, i ja sam imal nekad 13 godina i s tih 13 godina sam znao što je sranje, a što nije, i zašto je, a danas bi kao ta sva djeca i te sve nove generacije trebale biti inteligentnije i sposobnije od nas.

Ono što mi se čini jest da se mijenja situacija gledanja na video-igre: Nekad su govorili da je igra gubljenje vremena, a stvaral su se takve igre koje su bile jednostavno remek-djela doživljaja i trudile se, zajedno sa igračima, opovrgnuti to primitivno stajalište da igra ništa ne donosi. Danas imam dojam da se radi upravo suprotno - igru se izrađuje tako da ona bude jednostavno nekakva provjerena igra, iz već ne znam kojih razloga. Svrhu zarade or whatever ->

Jer, evo, argument tome nalazim u sljedećem: takvu stvar moguće je uočiti ingame: Planescape Torment umjesto start game, exit to windows, load game, itd, ima "Begin", "Abyss", i slično. AvP tijekom loadanja nivoa ima pušku marinca kojoj se puni streljivo od 00 do 99. Chrono Cross je napravio čitavu jednu priču oko iplementacije Save opcija u igru, čitavu jedno teoriju. Danas tijekom loadanja fino piše: "Steel Productions present you the Neverending Tale game, please visit http://www.spnt.comSfor great features.", ili Crytek. Prva je na dalekom otoku i nazovu je Farcry, druga je ratna pa je nazovu Crysis. I to je to, promocija igre, i to toliko daleko da se nalazi unutar igre, i da jasno ukazuje da je igra; Nikakva atmosfera, nikakvo uvlačenje u svijet. Ništa.


Jošmalo, pa će se za standard gamera isključivo uzimat ameri, a onda ćemo tek biti u banani...

Upravo ovo mi je prošlo kroz pamet taman kad sam te išao čitati.

W3DR4N
14-04-2008, 15:54
Phronesis, uspio si napisati hrpu teksta bez da si išta rekao.
Ona moja pošalica ti je najbolje objasnila situaciju.

U svom pogledu na igre, iznad audio-vizualne prezentacije, iznad priče i gameplaya, najviše cijenim ideju.
Cijenim kad netko pokuša nešto novo, i makar ne uspije u potpunosti, pokušao je, i to mu se mora odati.

Kad ti nabrajaš igre, uzmeš se cijele jedne dekade, i izvlačiš hitove. Lako u deset godina nabrojati deset hitova, no probaj ih nabrojati u godini, u istom žanru naravno, kao što ti radiš.
Istina je da su neke igre lošije od svojih predhodnika, i to prvenstveno zbog recikliranja ideja ili promjene developera (ipak izdavač u većini slučajeva drži prava na ime).
Ali gledaj svijetle primjere. Call of Duty 4 je najbolji nastavak u serijalu. Total War je iz nastavka u nastavak sve bolji, opširniji i kompleksniji. Autosimulacije nikad nisu bile na tanjoj crti realizma...

A ovi detalji.
Imaju toga i novije igre. Sjećaš se kako je Max imao za quit>yes nešto kao I'm tired...
Recenzirani Experience112 ima masu predobrih detalja, samo što je igra europska i nezavisna, pa tko bi je takvu uopće igrao.
Loading iz isto tako Call of Dutya 4 je prevrhunska stvar. Praktički je loading kompletna priča, bez da remeti igru.
Prince of persia, kad pogineš, Prince ti kaže da je nešto zabrljao u prepričavanju, pa da će se pokušati prisjetiti ponovno, pošto je igra retrospektiva.
Ma ono, masa detalja...

Recimo, ja sam ko klinac u osnovnoj pušio Excitebike. To mi je bila relikvija, svetac, totem i spomenica. Probao sam isti preko emulatora nedavno.
Daj me nemoj... pa to je preloše. Ono, žališ se danas na monotonost, a daj snimi da voziš motor po 2d mapi. Radije ću sad odabrati MotoGP.

bezimeni
14-04-2008, 16:19
W3DR4N ja te FAKAT ne kužim.To što si sada napisao ja uporno trubim cijelo vrijeme.Igre su sve kvalitetnije i bolje.Ali upravo si ti više puta tvrdio kako su današnje igre lošije nego nekadašnje.Od kuda taj zaokret za 180 stupnjeva.

Helena
14-04-2008, 16:26
Pao i udario se u glavu? I to jako?

Miles
14-04-2008, 16:28
sori ak oftopičarim,al malo sam progugalo o chrono crossu i zanima me jel se može igrati na piceku uz pomoć emulatora?

Phronesis
14-04-2008, 17:40
Phronesis, uspio si napisati hrpu teksta bez da si išta rekao.
Ona moja pošalica ti je najbolje objasnila situaciju.

Pošalica ti baš nije uspjela pa sam i ignorirao, ali kad me već tjeraš da reagiram, ne, nisam siguran da sam napisao hrpu teksta bez da sam išta rekao budući da jasno piše o čemu propovijedam u prva 4 paragrafa. Biti će da si se zagubio putem.


U svom pogledu na igre, iznad audio-vizualne prezentacije, iznad priče i gameplaya, najviše cijenim ideju. Cijenim kad netko pokuša nešto novo, i makar ne uspije u potpunosti, pokušao je, i to mu se mora odati.

Ideja može biti bilo što. Igra s autima je ideja. Igra s autima koji se razbijaju je ideja. Igra s pseudo-autima koji su preslika dobro-loše konflikta u ljudskoj glavi je ideja. I dok prvog i drugog ima svaki mjesec, treće još nitko nije napravio, a ti djelujes kao da pokusavas reci da su danasnje igre originalne skrivajući se iza "cijenim ideju". Kakav je to standard gledišta, i Hour of Victory je isto ideja pa kaj bi trebali, odati priznanje za milijunput prožvakano. Umjesto da danas kad svijet pršti od potencijalnih ideja, i ima nas milijarde koji svakog dana imaju nove, originalne ideje, rade se igre, sve redom, koje sam vidio još dvadeset puta prije toga. Hebeš takvu ideju.


Kad ti nabrajaš igre, uzmeš se cijele jedne dekade, i izvlačiš hitove. Lako u deset godina nabrojati deset hitova, no probaj ih nabrojati u godini, u istom žanru naravno, kao što ti radiš.

A o čemu drugom pričam nego o generacijama? Neću valjda navoditi za reprezentativne primjerke Desi&Dodo iz 1994. za koji ne zna 99,95% svijeta jer je firma propala iste godine zbog 0 prodanih primjeraka, nego ću valjda pričati o najboljem što jedna dekada nudi, i najbolje što druga dekada nudi, i tu se osjeća razlika. I naveo sam pozamašan broj RPG-a, štoviše, naveo sam gotovo sve RPG-e s Playstationa koji su obilježili dekadu, i sve RPG-e s dvojke, i uporedio sam ih. Tako da mi djeluješ besmisleno. Ako se trebaju navoditi klasici to zaista nije problem, i poprilično je lagano uz gamespot jer je i više nego jednostavno pogledati tablicu scorea i uočiti postotak igara prije 2001. prisutnih u prvih 50, i nakon 2001, oduzimanjem ovog ili onog naslova (Npr. redukcija Warcraft ekspanzija u - Warcraft), gdje se radi o 65% 1995-2000/1, i 35% 2001/2+. To je vrh ponude, pa prema tome molim lijepo pogledaš li bilo koje ime s tih lista nema druge nego reći "Da, to je bila genijalna igra.". S time da, što je i bila okosnica ove teme, RPG, ima poražavajuće rezultate.


Istina je da su neke igre lošije od svojih predhodnika, i to prvenstveno zbog recikliranja ideja ili promjene developera (ipak izdavač u većini slučajeva drži prava na ime). Ali gledaj svijetle primjere. Call of Duty 4 je najbolji nastavak u serijalu. Total War je iz nastavka u nastavak sve bolji, opširniji i kompleksniji. Autosimulacije nikad nisu bile na tanjoj crti realizma...

Biti najbolji nastavak u svom serijalu je poprilično nebitna stvar naspram činjenice da jedan čitav žanr praktički umire, ili spram činjenice da postoje 3 naslova vrijedna spomena u 21. stoljeću, s obzirom na to koliko je FPS-a izašlo, te možda tri teme. Dvajstprvo stoljeće a 3 teme.



Recenzirani Experience112 ima masu predobrih detalja, samo što je igra europska i nezavisna, pa tko bi je takvu uopće igrao.

Da, originalna igra. Jedna u godini. I tko bi takvu igrao, jel? Eto.


Recimo, ja sam ko klinac u osnovnoj pušio Excitebike. To mi je bila relikvija, svetac, totem i spomenica. Probao sam isti preko emulatora nedavno.
Daj me nemoj... pa to je preloše. Ono, žališ se danas na monotonost, a daj snimi da voziš motor po 2d mapi. Radije ću sad odabrati MotoGP.

Da, Excitebike i MotoGP se zaista mogu uspoređivati kao FF9 i FFX, to je zbilja usporedba svjetska. :nonono: Uostalom, Excitebike je dobra igra. Sam zato jer je iz 1994. ne znači da je loša. A to je bila 1992., a danas je 2008., i ne mogu napraviti ništa novo. Odnosno ne žele.


sori ak oftopičarim,al malo sam progugalo o chrono crossu i zanima me jel se može igrati na piceku uz pomoć emulatora?

Može bez problema.

W3DR4N
14-04-2008, 22:03
@bezimeni

Nemam pojma kakav si dojam stekao. Iskreno. Nije da mijenjam mišljenje preko noći da bih tvrdio svaki put drugu stvar.

Ali vidi ovo, tri primjera:
Zadnji call of duty je bolji od svih prijašnjih.
Prvi deus ex je bolji od drugog i snowblinda.
Srednji, tj. system shock 2 je bolji i od jedinice i od bioshocka.
Jednostavno gledam pojedinačno.

Gledajući recimo 1998. i 2006., prva je daleko, daleko plodnija godina. Usporedivši 1998. s 2007., odgovor je puno teži. Pitanje je vremena kad će prošlogodišnji hitovi postati istinski klasici, jer im kvalitete ne manjka, a tu ćemo se obojica složiti?

@helena
suzdrži se sličnih komentara. kultura je gg, kk?

@Phronesis
Umoran sam, ali ajde, može rasprava.

Fora je u biti metafora za unikatnost.

Ne. Carmageddon je ideja. Micro Machines je ideja. ToCA je obična simulacija vožnje. To je još i Lotus imao. S editorom.

Ne pričam o orginalnosti današnjih igara. Ta prvi sam i dugo jedini pljuvao Assassins Creed radi njegove neorginalnosti. S druge strane, neorginalnu je ideju timskog online shootera inovativnim pristupom Valveov Team Fortress uzdigao iznad konkurencije. Reci mi koliko ljudi igra Quake Wars, ili Frontlines, pa zatim vidi online communitye i klanove koji se u hrvatskoj stvaraju oko ove makljaže. Treći primjer apsolutno inovativnog i orginalnog pristupa žanru je Kim Swiftin koncept Portal, kojeg je isto tako Valve objeručke prihvatio. Katamari Damaci. Guitar Hero. Black & White. Daj ne pričaj gluposti da nema orginalnosti.

U sljedećem paragrafu se dotičeš RPG, koji je kao lošiji u ovoj dekadi nego u prošloj. Daj skuži da dekada traje još pune četiri godine, a i u ovih šest je rpg bolji nego ikada. Mogu ti i pomoći. Baldur's Gate II s ekspanzijom, KOTOR i dvojka, Morrowind, Neverwinter Nights + ekspanzije, moduli, također NWN 2 + ekspanzija i moduli, genijalni Freedom Force s nastavkom, Icewind 2, Arcanum, Gothic - kompletna trilogija, posljednji Witcher i na kraju naravno ogroman prodor komercijalnog MMORPGa za kojeg ne možeš reći da je loš prosto zato jer ga ti ne igraš.
Ne kažem da nije bilo fallouta, prvog baldura, tormenta i diabla devedesetih, no gledaj retrospektivno 2011. i čuditi ćeš se koliko je genijalnih RPG-ova izašlo u dekadi.

Sljedeći paragraf.
Da, FPS drito umire. I kak da te sad uzmem ozbiljno kad ovo bubneš?

Ne, izašli Experience je primjer da je moguće toliko genijalnih ideja ugurati u proizvod da postane nepristupačan. Takvih je primjera malo, i nije ih prije bilo više. U biti, da sad Lucas proba politiku devedesetih, bio bi popljuvan. Znaš što je bilo? Ista mehanika s drugačijim settingom, kompletni scumm s početka devedesetih, do pojave Sam & Maxa. Tada je bilo odlično, i danas ih igramo s guštom, no danas si developer ne može priuštiti kompletno isti sustav izbornika i grafiku u nekoliko različitih naslova i serijala.

Pa ne mogu se uspoređivati EB i MGP, samo ti kažem. Uzmi kao primjer novi Outrun, Crazy Taxi ili Burnout. Orginalna zajebancija i danas prolazi, nisu samo Gran Turismi i Forze u trendu.
Znači mogu raditi nešto novo, i rade. Idem totalno krivim smjerom s ovim paragrafom.

Uzmi primjer Chrono Trigger. Tad je bio mesija, a danas takav RPG složi srednjoškolac u RPG makeru za tri sedmice. I nemoj mi o genijalnosti, jer ne pušim to.

Helena
14-04-2008, 22:16
@helena suzdrži se sličnih komentara. kultura je gg, kk?
Ovo moje nije po ničemu bilo nekulturno srećo. Samo usputan komentar i još k tome bezvezan. Ne uzimaj to k srcu.

W3DR4N
16-04-2008, 20:49
K čemu?

Bishop_45_(2)
16-04-2008, 21:05
Da, ia veki pravo, trebas reci 'ka srcu' jer ti je ono, a , kuiš, ono ks tesko izgovorit pa ti treba a, OMG precepcija kroz prozor....




oke, sad kad smo presli preko toga, mogu iznesti svoje dvije teorije:
1) Populacija gamera se povecala, i nastavlja rasti, kao takva obuhvaca razlicite ljude razlicitih zanimanja, iskustava, obrazovanja, godista.... sve u svemu prosjecni je IQ jako nizak, sto vodi k(a) drugoj stvari:
2) Tebi je cilj prodati igru, ne?; pa zar nema vishe smisla izdat prosjecno sranje, podignut veliki hajp i nabaviti par ljudi na pravom mjestu u pravo vrijeme da kazu kako je stvar predivna i lijepa, samim time povucu onu podleznu i idiotsku masu ljudi koja ce tu igru kupovati, hvaliti, voliti i diviti joj se; mozda cak i igrati !

i da, zaboravljate jednu stvar; to su igre, one su zabava (ima jedna zanimljiva rijec: razonoda), velik dio ljudi ne prate scenu, pa njih ni ne boli kurac sto je najbolje i najkvalitetnije; njima se ljepo objasni, igra ima ljepu grafiku, mozes pucat, puno ljudi to potvrdi kao dobro i lijepo, i voila imas si kupca.

Ovo je kapitalizam, kvaliteta ti znaci isto sto i moralna nacela, vjera, ... samo jos jedna od stvari koja se kroz vrijeme oblikuje i prilagodjava tako da bi drzala opcu populaciju u redu, dok vazni ljudi beru pare i trose ih na .... pa na nista pametno.

(Koja konfliktna prespektiva, Marx?, nikad cuo...:P )

Snake
07-05-2008, 15:39
pojam današnjeg igrača nije osmogodišnji klinac nego čovjek u ranim tridesetim, koji od igara traži zabavu i kvalitetu na nekoliko sati. takvi igrači znaju da im se ne isplati igrati kompleksne rpg-ove u kojima trebaš doseći minimalno 70. level da bi mogao završiti igru. Da bi se došlo do tog levela potrebno je uložiti sate i sate igranja, a ako znaš da ti za igranje takve igre dnevno ostane svega nekih 2 sata (tu je posao, tu je obitelj, škola ili slično) lako je izračunati da bi ti za završavanje takve igre trebalo više mjeseci. zato proizvođači ciljaju na jednostavnost - pogotovo na konzolama. jer moderni gamer nema vremena na bacanje, a ono malo što mu je preostalo za igre radije će utući na assassin's creedu ili online partiji cod-a.

ovakvo mišljenje očito ima i Emil Pagliarulo, glavni dizajener jednog od najiščekivanijih rpg-ova 2008, Fallouta 3
"People like myself and some people that work here actually grew up as hardcore PC guys, and now we're older, we have kids, we don't have that much time, so we've transitioned. We're console players now."
dakle nije u pitanju samo percepcija igrača već i onoga tko igru radi. očito više ništa ne može zaustaviti prilagođavanje gaming industrije modernom čovjeku

Phronesis
12-05-2008, 12:18
Fora je u biti metafora za unikatnost.

Da. Il' jeftin trik.


Ne. Carmageddon je ideja. Micro Machines je ideja. ToCA je obična simulacija vožnje. To je još i Lotus imao. S editorom.

And none point made.


Ne pričam o orginalnosti današnjih igara. Ta prvi sam i dugo jedini pljuvao Assassins Creed radi njegove neorginalnosti. S druge strane, neorginalnu je ideju timskog online shootera inovativnim pristupom Valveov Team Fortress uzdigao iznad konkurencije. Reci mi koliko ljudi igra Quake Wars, ili Frontlines, pa zatim vidi online communitye i klanove koji se u hrvatskoj stvaraju oko ove makljaže. Treći primjer apsolutno inovativnog i orginalnog pristupa žanru je Kim Swiftin koncept Portal, kojeg je isto tako Valve objeručke prihvatio. Katamari Damaci. Guitar Hero. Black & White. Daj ne pričaj gluposti da nema orginalnosti.

Guitar hero nema veze s originalnošću, a B&W je izašao 2001., uopće ne pratiš što pišem.


U sljedećem paragrafu se dotičeš RPG, koji je kao lošiji u ovoj dekadi nego u prošloj. Daj skuži da dekada traje još pune četiri godine, a i u ovih šest je rpg bolji nego ikada. Mogu ti i pomoći. Baldur's Gate II s ekspanzijom, KOTOR i dvojka, Morrowind, Neverwinter Nights + ekspanzije, moduli, također NWN 2 + ekspanzija i moduli, genijalni Freedom Force s nastavkom, Icewind 2, Arcanum, Gothic - kompletna trilogija, posljednji Witcher i na kraju naravno ogroman prodor komercijalnog MMORPGa za kojeg ne možeš reći da je loš prosto zato jer ga ti ne igraš.

Da, sve si izbrojal, gotovo sve prije 2003., s nastavcima koji su lošiji od originala, s jednim kvalitetnim rpgom, a ostalih niti nema. I sad će nam doći fallout; koji neće imati baš ništa posebno, ništa novo, i neće biti ni blizu Falloutu 2, a svi će ga popušiti.

...a ja sam otvoril topic u consoleumu i očito s razlogom, no netko se mora praviti pametan...

@mmo: Rofl, zato imam 10 instaliranih mmorpga, jel. Koji su svi isto smeće..





Kako da ja tebe uzmem za ozbiljno kada niti ne pratiš što pišem.


[quote]Pa ne mogu se uspoređivati EB i MGP, samo ti kažem. Uzmi kao primjer novi Outrun, Crazy Taxi ili Burnout. Orginalna zajebancija

:rotfl: :rotfl:


Uzmi primjer Chrono Trigger. Tad je bio mesija, a danas takav RPG složi srednjoškolac u RPG makeru za tri sedmice.

Što sam i sam spomenuo, čime je za očekivati nevjerojatno prodorne nove radove - kojih ima u tragovima. Ako.


I nemoj mi o genijalnosti, jer ne pušim to.

Ovo ti baš ništa ne predstavlja.

Bishop_45_(2)
12-05-2008, 13:44
ovaj je razgvor jednosmjeran, polovicu sto ti covjek napisao nisi skuzio, nije da bih ja ikad branio "hip-pocetnika" poput wekija ...ali ovo ne funkcionira.

Phronesis
12-05-2008, 18:13
ovaj je razgvor jednosmjeran, polovicu sto ti covjek napisao nisi skuzio, nije da bih ja ikad branio "hip-pocetnika" poput wekija ...ali ovo ne funkcionira.

Npr ovo of FPS-u, jel, gdje je potpuno promašio čitav paragraf. Meni se čini da ti baš ne loviš raspravu.

W3DR4N
12-05-2008, 18:37
Guitar hero nema veze s originalnošću, a B&W je izašao 2001., uopće ne pratiš što pišem.

Pa da, di mi je bila pamet. Pa sjećam se kad smo još na amigi igrali simulaciju gitare, s autentičnim komadom igraće opreme. DOH!

Prvi si počeo pričati kako je dekada neorginalna. B&W spada u ovu dekadu, a kao takva, igra nije stara. Radi na čemu, directx-u 7? 8? Neš ti stare igre.



Da, sve si izbrojal, gotovo sve prije 2003., s nastavcima koji su lošiji od originala, s jednim kvalitetnim rpgom, a ostalih niti nema. I sad će nam doći fallout; koji neće imati baš ništa posebno, ništa novo, i neće biti ni blizu Falloutu 2, a svi će ga popušiti.

...a ja sam otvoril topic u consoleumu i očito s razlogom, no netko se mora praviti pametan...

@mmo: Rofl, zato imam 10 instaliranih mmorpga, jel. Koji su svi isto smeće..

To je sad stvar ukusa, ali imo:
Icewind 2>jedinica
Baldur 2>jedinica
Neverwinter 2>jedinica
Gothic 2>jedinica

Jedina s popisa koja ima boljeg prethodnika je kotor, jer je dvojka izbačena prerano, a o tome smo imali teme. Prvi kotor je bolji isključivo radi svježe ideje i bolje razrađene radnje. Dvojka ima dublje likove i dublju mehaniku, samo mu fali poliranja.

Mislim da fallout 3 niti ne pokušava parirati prethodniku. Em mu nije konkurencija, em svojom perspektivom cilja na potpuno drugačiji krug igrača. Oni koji očekuju nastavak fallouta biti će razočarani. Oni koji čekaju zabavno postapokaliptično napucavanje bi mogli doći na svoje. Ja čekam novog stalkera.

Što se tiče mmo-a, vrijedi pravilo koliko para-toliko muzike. Od onih s pretplatom se očekuje da će imati bolju tehničku podršku, više sadržaja koji se nadograđuje i općenito kvalitetniju igru. MMO priča priču isključivo kroz lore (izuzev guild warsa), tako da je potpuno drugačija pjesma od klasičnog crpga. S druge strane, reći da je wow loš je neutemeljen odgovor.



Kako da ja tebe uzmem za ozbiljno kada niti ne pratiš što pišem.

Rekao si da su u zadnjih sedam godina izašle samo tri pucačine vrijedne spomena. Možeš li ih objelodaniti, da vidimo na čemu leži tvoja teorija?

DrunkyDuck
12-05-2008, 22:06
Pa da, di mi je bila pamet. Pa sjećam se kad smo još na amigi igrali simulaciju gitare, s autentičnim komadom igraće opreme. DOH!
Dance dance revolution je stariji. Mozda su u ovom slucaju pucali na osobe koje su prerasle air guitar ali koncept je prakticki isti.

Sto se tice RPGova na playstationu 2... koga briga? Kad su uopce bili kvalitetni?


Mislim. samo malo, ok, fps imaju najniže zahtjeve, ali, što je onda Deus Ex? System Shock? Medal of Honor? AvP? Bioshock? Half Life? Sve su to FPS-i, ali sadrže i hibridizaciju koja pridonosi igrivosti, i jednu složenu priču, i jedan novi pogled na igru, i personalizaciju likova, itd.
Bioshock? Slozena prica u MoH, AvP i Half life? Personalizacija likova u svim navedenim?


PC RPG-a NITI NEMA više. Ili avantura.
Indie developeri avantura su zaposleniji nego ikada, sve zahvaljujuci open source/freeware softwareu.


[quote:y63kvdsc]Jošmalo, pa će se za standard gamera isključivo uzimat ameri, a onda ćemo tek biti u banani...
Upravo ovo mi je prošlo kroz pamet taman kad sam te išao čitati.[/quote:y63kvdsc]
JOOOOOOOOOJ. Dosta ovakvih komentara, molit cu. Ono sto vi smatrate amerikanizacijom je kod nas vec jako dugo. Tragovi toga se vide i u komentarima ove teme.


U svom pogledu na igre, iznad audio-vizualne prezentacije, iznad priče i gameplaya, najviše cijenim ideju.
Cijenim kad netko pokuša nešto novo, i makar ne uspije u potpunosti, pokušao je, i to mu se mora odati.
Recimo, ali, sljivis ideju ako igra nije igriva. Takodjer, sljivis nedostatak ideje u obrnutoj situaciji (CoD4 recimo).


Pitanje je vremena kad će prošlogodišnji hitovi postati istinski klasici, jer im kvalitete ne manjka, a tu ćemo se obojica složiti?
Pa sto? Postat ce klasici zbog nekog recenzenta koji ne daje niske ocjene razvikanim igrama i gamera koji razmisljaju slicno. Pogledaj popularnost Simsa kojima novi sadrzaj stize na kapaljku, a fino se placa. Svejedno, obozavatelje ne sprecava da nabave svaki kilobajt "novog" sadrzaja. Jesi vidio trojku mozda? To bi trebala biti patchirana dvojka a ne nastavak. Nema veze, siguran sam da ce biti hit. Klasik ako zelis.

Kad si vec spomenuo Luca$ Art$, drago mi je da su odustali od Full Throttle-a 2. Sudeci po forspanima, bio bi to unisten klasik.


i na kraju naravno ogroman prodor komercijalnog MMORPGa za kojeg ne možeš reći da je loš prosto zato jer ga ti ne igraš.
Zelis reci da su kvalitetni u odnosu na prave igre? Hocemo opet o simsima? :D


ovakvo mišljenje očito ima i Emil Pagliarulo, glavni dizajener jednog od najiščekivanijih rpg-ova 2008, Fallouta 3
"People like myself and some people that work here actually grew up as hardcore PC guys, and now we're older, we have kids, we don't have that much time, so we've transitioned. We're console players now."
dakle nije u pitanju samo percepcija igrača već i onoga tko igru radi. očito više ništa ne može zaustaviti prilagođavanje gaming industrije modernom čovjeku
Bullsit. To je samo priprema za jos jednu igru pojednostavljenu za konzole. In other news, CliffyB kaze da je gaming na PC-u mrtav. Da, a nakon toga je otisao doma, upalio PC, napravio mapu-dvije i nakon toga ih testirao na tom istom PC-u u igri koja "nece izaci za PC".


SOni koji očekuju nastavak fallouta biti će razočarani. Oni koji čekaju zabavno postapokaliptično napucavanje bi mogli doći na svoje.
E vidis, zasto onda igru nazvati Fallout? Ocito je da ih ne zanima ono na cemu su prva dva nastavka utemeljena.


Što se tiče mmo-a, vrijedi pravilo koliko para-toliko muzike. Od onih s pretplatom se očekuje da će imati bolju tehničku podršku, više sadržaja koji se nadograđuje i općenito kvalitetniju igru. MMO priča priču isključivo kroz lore (izuzev guild warsa), tako da je potpuno drugačija pjesma od klasičnog crpga. S druge strane, reći da je wow loš je neutemeljen odgovor.
Ma kakvu pricu? Nanizani questovi koji ce proci svi koji su iskesirali.


Rekao si da su u zadnjih sedam godina izašle samo tri pucačine vrijedne spomena.
Mislim da si je postavio jos tezi zadatak, rekao je samo 3 naslova, nije spomenuo zanr, a ako je rijec o jednom zanru mislim da je govorio o RPG-u.

W3DR4N
12-05-2008, 22:33
Dance dance revolution je stariji. Mozda su u ovom slucaju pucali na osobe koje su prerasle air guitar ali koncept je prakticki isti.

Sto se tice RPGova na playstationu 2... koga briga? Kad su uopce bili kvalitetni?

DDR je tepih. GH je gitara. Meni neusporedivo. Prije svega je uostalom bio parappa, ali on je bio na kontroleru. Vjerojatno je i prije svih navedenih postojala rytham button smash igra.

Ovo drugo ne igram, pa ne znam, što više ne znam od kud si to izvukao.



Recimo, ali, sljivis ideju ako igra nije igriva. Takodjer, sljivis nedostatak ideje u obrnutoj situaciji (CoD4 recimo).

Je, u pravu si. Ali bolja prosječna igra s vrhunskom idejom je bolja od dobre s lošom. Bar kad se potonjih zasitiš.



Pa sto? Postat ce klasici zbog nekog recenzenta koji ne daje niske ocjene razvikanim igrama i gamera koji razmisljaju slicno. Pogledaj popularnost Simsa kojima novi sadrzaj stize na kapaljku, a fino se placa. Svejedno, obozavatelje ne sprecava da nabave svaki kilobajt "novog" sadrzaja. Jesi vidio trojku mozda? To bi trebala biti patchirana dvojka a ne nastavak. Nema veze, siguran sam da ce biti hit. Klasik ako zelis.

Ne razumijem. Želiš reći da se o jednom Witcheru za deset godina neće pričati kao o vrhunskom RPG-u? O stalkeru isto tako.



Zelis reci da su kvalitetni u odnosu na prave igre? Hocemo opet o simsima? :D

I mmorpg je prava igra. Kakva je to uopće podjela igara na prave i krive? WoW, EVE i razne druge su daleko kvalitetnije od većine "pravih" igara, jer je tržište veće, konkurentnije i profitabilnije.





E vidis, zasto onda igru nazvati Fallout? Ocito je da ih ne zanima ono na cemu su prva dva nastavka utemeljena.

Zbog imena. Zašto se bioshock zove bioshock, a ne Rapture? Ovo shock je bitno.



Ma kakvu pricu? Nanizani questovi koji ce proci svi koji su iskesirali.

Guild wars ima poprilično dobro osmišljenu radnju. Boz zna više o tome, ako se odluči uključiti u raspravu.

DrunkyDuck
12-05-2008, 22:49
DDR je tepih. GH je gitara. Meni neusporedivo. Prije svega je uostalom bio parappa, ali on je bio na kontroleru. Vjerojatno je i prije svih navedenih postojala rytham button smash igra.
Pa da, ali gdje je onda ideja? U tome sto su ovog puta kontroler modelirali u obliku gitare?

Inace, postoji jedna "igra" koja se igra preko midi kontrolera, tocnije klavijatura. Vjerujem da GH zna biti kompliciran samo sa 5 tipki, prosjecna midi klavijatura ih ima 50ak. :D BTW, ovo nije nikakav point u raspravi, samo sam spomenuo.


Ovo drugo ne igram, pa ne znam, što više ne znam od kud si to izvukao.
Ma air guitar je kad se pravis da sviras gitaru bez iceg u rukama.


Je, u pravu si. Ali bolja prosječna igra s vrhunskom idejom je bolja od dobre s lošom. Bar kad se potonjih zasitiš.
Ovisi, nano suit me nije natjerao da predjem Crysis. S druge strane CoD4 (koji nema nikakve nove gameplay elemente) sam presao uzduz i poprijeko, nekoliko puta.


Ne razumijem. Želiš reći da se o jednom Witcheru za deset godina neće pričati kao o vrhunskom RPG-u? O stalkeru isto tako.
Ne, bas suprotno, govorit ce se o njima kao o vrhunskim igrama ovog vremena ali ce na popisu s njima biti i Assasin's Creed, Crysis i ostali prosjek. Ove sam spomenuo jer nemam namjeru traziti mediokritete koji su izasli prosle godine (a inace se smatraju kvalitetnim igrama).


I mmorpg je prava igra. Kakva je to uopće podjela igara na prave i krive? WoW, EVE i razne druge su daleko kvalitetnije od većine "pravih" igara, jer je tržište veće, konkurentnije i profitabilnije.
Igra na koju se pretplacuje i koja se razvija kad developer odluci da treba jos novaca za mene nije prava igra.


Zbog imena. Zašto se bioshock zove bioshock, a ne Rapture? Ovo shock je bitno.
That was my point. Stvar je u tome da kazu "ne ocekujte Fallout", a s druge strane igru tako nazivaju da bi namamili obozavatelje Fallouta.

Babitz
13-05-2008, 02:50
meni su ovdje najzabavniji helenini fejlovi za ownanjem vedrana

W3DR4N
13-05-2008, 06:20
Pa da, ali gdje je onda ideja? U tome sto su ovog puta kontroler modelirali u obliku gitare?

Inace, postoji jedna "igra" koja se igra preko midi kontrolera, tocnije klavijatura. Vjerujem da GH zna biti kompliciran samo sa 5 tipki, prosjecna midi klavijatura ih ima 50ak. :D BTW, ovo nije nikakav point u raspravi, samo sam spomenuo.

Da. Da.

To je korištenje opreme u svrhu zabave. Sumnjam da se radi o konkretnoj igri.
Najbolji i najzabavniji pokušaj implementacije instrumenta u igru su oni bubnjevi u Donkey Kongu na Gamecubeu.


Ma air guitar je kad se pravis da sviras gitaru bez iceg u rukama.

Mislio sam na ps2 i rpg.



Ovisi, nano suit me nije natjerao da predjem Crysis. S druge strane CoD4 (koji nema nikakve nove gameplay elemente) sam presao uzduz i poprijeko, nekoliko puta.

Nano suit je loša kopija augmentation sistema iz deus exa. Eventualno je dobar izbornik, no ne dozvoljava uporabu dva ili više odjednom. Čak je i promašena pucačina Chrome imala bolju implementaciju.



Ne, bas suprotno, govorit ce se o njima kao o vrhunskim igrama ovog vremena ali ce na popisu s njima biti i Assasin's Creed, Crysis i ostali prosjek. Ove sam spomenuo jer nemam namjeru traziti mediokritete koji su izasli prosle godine (a inace se smatraju kvalitetnim igrama).

Ne znam baš. Dosta "kvalitetnih" igara padne u zaborav. To su danas kao kvalitetne, a dugoročno gledano će ih pojesti vrijeme. Sindrom prvog Half-Lifea.



Igra na koju se pretplacuje i koja se razvija kad developer odluci da treba jos novaca za mene nije prava igra.

To postoji i u offline igrama. Zove se ekspanzija, koja će često manje sadržajna od live updatea nekog mmorpga.
Dobar developer drži svoju igru kao čašu na dlanu, te mu se to višestuko vraća kroz ogroman community.



That was my point. Stvar je u tome da kazu "ne ocekujte Fallout", a s druge strane igru tako nazivaju da bi namamili obozavatelje Fallouta.

Ne, mislim da je psihološki element u igri. Fora koju marketing koristi u svim branšama.
Naime, u deset godina (cca 98-99, kad su izašli fallout 2 i sysshock2) se dogodila generacijska promjena među igračima, i kako stariji gunđaju da su navedene bile odlične igra, a današnje šljam, novi igrači žele dio tog kolača. Kako su stare igre prearhaične za konzumiranje, treba napraviti novu s istim imenom, makar s prethodnim nema veze.
Ali toga je bilo i prije, isto tako s trojkom. Sjeti se ogromne razlike između swata 2 i 3. Danas gledano, swat 3 je definirao budućnost serijala i po takvom ga pamtimo, dok smo prethodnike gotovo i zaboravili. Možda se isto desi i falloutu s godinama. Ma...

thechosentwo
13-05-2008, 11:29
Fallout 3 će biti fenomenalna igra. Nemojte mi protiv te igre.
Bit će loša za one koji imjau sat vremena dnevno za igrat.
Ma ko ih je.. igrajte tetris onda kre..
Šta bi svi sad trebali pravit igre ala super mario????

A stvarno ima odličnih igrica u zadnje vrjeme, the witcher, pa sad
će mass effect, fallout 3 krajem godine!!!!! Kako nema dobrih rpg-ova?

Kid A
14-04-2009, 16:44
U svim igrama postoji nesto sto jednostavno mozemo nazvati "factor x".....to je ona atmosfera u igri koja vas drzi prikovane za ekran.U zadnjih dve-tri godine sam prosao hrpu PC naslova i u svakoj sam ocekivao ono nesto.Sjecam se kad sam je Playstation bio kralj,svaka igra je bila unikatna i pruzala nesto nova.Sramota je sto su sve igre nakon tog na PS2 konzoli bili nastavci tipa REsident,Silent Hill itd...nijednog originala.Playstation je imao bezbroj igara po kojima cemo pamtiti konzolu,a PS2?Nista.Jedan jako bitan faktor(bar meni) u igrama je prica....tipa Chrono Cross,Silent Hill,MGS.Danasnjim igrama manjka toga pa nas navlaca 8.0 pixel shaderima,trostrukim anti aliasingom,q-syncom itd....kao da mi je to ikad bilo vazno.Sjetimo se samo tih vremena kad je odredjen broj ljudi iz gaming industrije pravio igre ne misleci samo na zaradu,nego i na to da potrosac bude zadovoljan.Mislim da Akira Yamaoku vise zanima koliko ce nam se muzika iz njegove igre svidjeti i kakve ce efekte imati na nas,nego u koliko primjeraka ce mu se prodati OST iz najnovije igre.Tuzno je to,ali nema vise ljubavi u pravljenju igara,samo glad za parama.Svejedno,vjerujem da tamo negdje ima neki studio sa skupinom gaming entuzijazista koji ce napraviti nesto kvalitetno i pokazati sta cini dobru igru.

Aral
14-04-2009, 17:34
Jednostavno je...prije je bilo malo igara, tko god da ih je napravio bio je sretan i ljudi su bili sretni. Danas svaki, ama bas svaki dan, izlazi barem po par naslova, rade ih od klinaca u garazi do multimiljarderskih kompanija, sto mi u biti i ne smeta, bas me briga od kud dolazi, bitno da se ja mogu fino igrat. Vidim da se spominju konzole al posto ja konzole bas i nevolim govorit cu o gameplayu na piceku! Mlatio bi praznu slamu i govorio da sam uzivao u toj i toj igri, da ova ima super atmosferu, da ova ima dobru igrivost itd...mislim da svi znamo koje igre valjaju a koje ne, to je onaj globalni "ovo valja a ovo ne". Ima tu i dosta iznimaka, tipa nekima je WoW odlican, meni je smece na smece itd.
Cinjenica je da nam je danasnje vrijeme, danasnja snaga racunala, danasnje sve donijelo puno bolji osjecaj igranja i nadam se, uzivanja u nekoj igri. Jedan od odlucujucih faktora je naravno grafika, koji svi pokusavaju maknuti na stranu i reci da nije bitna ali hej, necemo se zavaravat, u barem u 95% slucajeva je bitna. Onih 5% su hvale vrijedni naslovi kod kojih niti to ne gledamo ili su, u najmanju ruku, tesko smece.
Dolazim i do problema tzv. "losih nastavaka"...njih ima, ali nisu nuzno losi, npr cod2 je odlicna, ovaj world at war je uber sranje, a izmedju se smjestio jos bolji cod4. A opet svatko ima svoj ukus, tesko je o tome objektivno govoriti, na kraju krajeva se sve svodi na to da je ovaj naslov bolji od onog drugog i tako dalje. Mozete govorit da su stariji naslovi bili bolji, ne kazem da jesu, al "neki" danasnji ih daleko sisaju. I onda se jos bunimo a u neko skorije vrijeme cemo dobiti, nadam se, neke remakeove starih igara. Pitam se zasto je disney ulozio 300M $ u Tron 2.0 film...ono...
Svi smo upali u mainstream, hocemo ili necemo priznat, i zaigrat cemo svaku proketu igru koju nam serviraju, marketing je jaka stvar, bez nje ne bi ni imali danasnja racunala kod kuce kakva imamo nego nesto sasvim deseto. Ja sam zadrzao truncicu savjesti i fino se prepustio tim mainstream vodama, zasto bi si uskratio zadovoljstvo igranja danasnjih naslova od kojih su neki smece a neki briljiraju i opet ih na kraju krajeva sve igramo ^^

Insert
14-04-2009, 17:50
Svi smo upali u mainstream, hocemo ili necemo priznat

Zasto?

To što igre prilagođavaju što širim masama ne znaci da ne postoje i one koje su namjenjene užoj publici mada je i takvih sve manje. :(

Kid A
14-04-2009, 17:54
Svi smo upali u mainstream, hocemo ili necemo priznat, i zaigrat cemo svaku proketu igru koju nam serviraju, marketing je jaka stvar, bez nje ne bi ni imali danasnja racunala kod kuce kakva imamo nego nesto sasvim deseto.
E tu se vec ne slazem....Ne moze mene neko naterati da igram Assassins Creed ako mi se ne svidja.Screw marketing,mislim svojom glavom.Developeri uvek za svoje igre govore najbolje,ali ako me je ista iskustvo u igranju naucilo to je da vjerujem prvo sebi pa drugima.Cuj,ima danas ljudi kojima je i Silent Hill Homecoming dobar i strasan :)

Aral
14-04-2009, 18:12
Ajde dobro, malo sam se krivo izrazio, htio sam rec da cemo "probat" manje vise svaku igru, kak ces inace znat jel ti se svidja ili ne :D Nekad sam cak u stanju igrat nes a da mi se uopce ne svidja :o

Deadwalker
15-04-2009, 12:50
Jedan od odlucujucih faktora je naravno grafika, koji svi pokusavaju maknuti na stranu i reci da nije bitna ali hej, necemo se zavaravat, u barem u 95% slucajeva je bitna. Onih 5% su hvale vrijedni naslovi kod kojih niti to ne gledamo ili su, u najmanju ruku, tesko smece.

tu se ne slazem. Jest bitan faktor, ali nikako nije odlucujuci. Kod igre je najvaznije da bude zabavna, igriva i da ima dobar replay value. Grafika je tu jedan od vaznijih elemenata, al opet, ne mora npr. svaka pucacina imati grafiku Crysis-a ili Stalker-a da bi bila dobra.


Mozete govorit da su stariji naslovi bili bolji, ne kazem da jesu, al "neki" danasnji ih daleko sisaju. I onda se jos bunimo a u neko skorije vrijeme cemo dobiti, nadam se, neke remakeove starih igara.

cinjenica je da su stariji naslovi bili bolji, jer je bilo daleko vise originalnosti u igrama. Kada si u zadnje vrijeme vidio da je stvoren neki novi lik vrijedan pamcenja kao sto je Lara Croft, Đuka, Serious Sam i sl. Ajda, možemo uzeti u obzir igru Witcher i Geralta, ali to je igra temeljena na knjizi. Ono sto je danas problem je da se previse rade nastavci, a premalo novih ideja. Naime, ako pogledas onaj topic koje igre dolaze ovo proljece, vidjet ces da 80% naslova su igre rađene prema filmu, koje ce biti zaboravljene vec do jeseni. Dobro, lagao bih kada bih rekao da nema danas dobrih naslova, ali da fali ideja i originalnosti u igrama, to da...


Svi smo upali u mainstream, hocemo ili necemo priznat, i zaigrat cemo svaku proketu igru koju nam serviraju, marketing je jaka stvar, bez nje ne bi ni imali danasnja racunala kod kuce kakva imamo nego nesto sasvim deseto.

a cuj sad, to ovisi od osobe do osobe. Ako si povodljiv i vjerujem svemu onome sta te marketing uvjerava da valja, onda da, postao si "rob danasnjeg marketinga". Ne mora to biti lose ako ti uzivas u tome, al s druge strane, velike kompanije zarađuju na takvim igracima kojima je cilj odigrati sve sto dođe na trziste. Zato upravo postoje casopisi tipa Pcplay da pokazu igracu u moru tih naslova, sta valja, a sta ne. Zato mi je uvijek drago kada casopis recenzira i one igre za koje nisu bas ljudi culi previse, a mogu biti potencijalno dobar naslov i bolji od puno onih sa americkog trzista.

Da ne duljim previse, ocu samo reci da danas igranje je bolje nego ikada prije jer ponuda je ogromna, stvarno covjek moze naci sve i svasta za svoj ukus. To nosi i svoje negativne strane jer marketing je danas vrlo snazna masinerija i cesto pokusava uvaliti nam "macka u vreci". Treba zato biti pametan i odvojit svoje vrijeme za naslove koji to zasluzuju. Posebice treba obratiti pozornost na male produkcijske kuce koje cesto znaju biti izvor novih i kvalitetnih ideja te nas onda iznenade naslovi kao sto su bili npr. Witcher ili Sins of Solare Empire...

The Fury
16-04-2009, 08:40
Odigrajte si lijepo Disgaeu ili Front Mission, Gladius pa onda pričajte... Ima dobrih RPG- za ps2

Arbiter of Change
16-04-2009, 13:22
Uf, tko ovo oživi... Dobro je OP rekao već ranije; ovo je trebalo ostati u Consoleumu (ako se dobro sjećam) jer se on primarno fokusirano na PS i PS2 igre gdje ga ja savršeno razumijem budući da sam odigrao sve ove igre koje je on naveo kao dobre i većinu ovih loših.

Stvar je u stagnaciji jRPG žanra koji se jedva mijenjao kroz... pa, više od 15+ godina i sad sva ta lijenost dolazi na naplatu jer su se jRPG naslovi već dobrano probili na zapadnjačko tržište koje definira glad za novim i drugačijim (uvjetno rečeno, u svrhu kontra-argumentacije), za razliku od istočnjačkog koje izgleda više privlače već prokušani recepti i formule koje se mogu ponavljati ad nauseum. E sad, nove igre se čine lošije jer je uobičajeni pristup takav da se zbog uber smexy grafike nešto žrtvuje, a kod jRPG-a koji nije napredovao i time nije dobio ništa novo, na kraju dolazi do toga da ima ne samo manjak NOVOG sadržaja već dolazi i do rezanja STAROG sadržaja kako bi se dobilo na vizualnoj prezentaciji. Naravno, činjenica da se stalno i iznova recikliraju iste stvari nimalo ne pomaže.