PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kadet (i prometni fakultet)



Kron
09-04-2008, 13:21
zanima me jeli zna tko sto o ovome, ja sam mislio ici za vojnog pilota, kakav je prometni fakultet, jel tesko upasti?

Blek_Stena
09-04-2008, 13:23
Ja sam bio za vojnog pilota al nisam prosao zbog kraljeznice jer mi nije 100% savrsena! Moras biti tip top da prodes! Od zubiju, kraljeznice, vid.. ma sve sve! Ostalo ne znam!

Kron
09-04-2008, 13:26
bemti kičmu da ti bemje. od sada spavam na vratima

di si na kraju isao?

Blek_Stena
09-04-2008, 13:32
Zavrsio sam na informatici na FOIu :D :D ODusto od faxa otisao u vojsku, ponudili mi posao ali nakon sta sam vidio kakvi ljudi tamo rade i kakvi su uvjeti, reko zajebi ti to! :) Dobio posao u Croatia Osiguranju i tu mi je jebeno! :D

streetrace777
09-04-2008, 13:33
I da kako mi je rekla profa. Placaju ti fax dok ne zavrsis zatim si obavezan ici u HR vojsku 10 godina minimalno :)

Blek_Stena
09-04-2008, 13:34
I ako recimo dodes do druge godine i odustanes moras im vratiti pare sto su ti placali za fax :D

Kron
09-04-2008, 13:35
hehe

a za u prašinare ići, jel trebaju isto takve predispozicije ili?

Blek_Stena
09-04-2008, 13:35
Ma sad po novom se prijavis za ovg profesionalnog vojnika i to je to! :)

Kron
09-04-2008, 14:08
a nista, moracu skoknuti do ureda za obranu

jel ima itko iskustva sa prometnim faksom?

Dreadlock
09-04-2008, 15:11
iskreno,mislim da ti se bas i ne isplati...hr ima samo par migova,doci ce neki novi al ko zna koliko komada aviona i kad ce se upotrebljavati...

Blacky_123
09-04-2008, 19:11
Meni tu nesto ne stima, jer ipak dobivas free stan,free knjige,free jelo itd.
Ipak je to velik finacijski teret drzavi
Neznam kaj njima ide u korist to sto ce neko ici za kadeta??

Kron
09-04-2008, 19:17
netko ce im obavezno crnčit i to isplatit?

streetrace777
09-04-2008, 20:13
Pa kazem ti ti ces 10 godina morat biti u vojsci i to neces ici se borit kad nas netko napadne nego oni imaju pravo slati te bilo gdje na svijetu :)

Istina da je placa doba ali ako se vama ide do iraka, your choice :)

W3DR4N
09-04-2008, 20:47
Odustani od toga. Nije da te obeshrabrujem, no...
Na par stotinjaka prijavljenih upadne 60 godišnje. Bar je tako bilo kad sam ja išao.
Osim na savršene rezultate iznimno iscrpnog sistematskog, gledaju ti da imaš 5.0 prosjek ocjena u srednjoj i zapažene sportske rezultate. Ono, zilch.

Ako ipak uspiješ, ideš na Črnomerec, u vojarnu. Tamo živiš i svako toliko ideš doma. Ako si iz Zagreba, mislim da nemaš problem da ideš i svaki dan. Imaš tri odlična obroka dnevno, raznolika, kompletna i hranjiva. Imaš tamo terene za mali nogomet i košarku, poligon za trčanje s preprekama i slično. Također imaš teretanu, stolni tenis. Uglavnom, nije ti tamo loše. Također, imaš besplatan zetov prijevoz pa se vozikaš po gradu, a već si praktički u centru grada.

Ovo o polaganju je istina. Moraš davati sve godine u roku, jer pad godine automatski znači prekid ugovora. Prekid ugovora znači plaćanje SVEGA što je vojska uložila u tebe, a ne samo cijenu godine na fakultetu. Vjeruj, od ukupne cifre zaboli glava.

Kad si gotov s fakultetom, moraš u vojsci raditi 5 godina, ne 10. Pod tih deset se misli na to da si pet godina u školi, a pet na poslu. Po završenoj kadetskoj školi automatski dobivaš čin Poručnika, što znači dobar kancelarijski posao s plaćom od 4-5 tisuća kuna. Ukoliko ostaneš u vojsci, svake tri godine možeš dobiti promaknuće u veći čin, po zaslugama i zapaženom radu. Otprilike s 35-40 možeš već biti Bojnik.

Ako ipak ne odlučiš ostati u vojsci, nakon tih pet godina svatko ide na svoju stranu, i totalno nije greda. Kao fakultetski obrazovano vojno lice ćeš privatni posao u struci dobiti u roku keks.


Profesionalci-prašinari ili u realnom imenu - dobrovoljni ročnici, su hrpetina lijenih likova kojima se nije dalo ići u školu ili kojima se ne radi u životu, pa dolaze ispucavati ego u vojsku. Uglavnom, uz rijetke iznimke, ove koje sam ja upoznao su hrpa debila. Oni se seljakaju po cijeloj hrvatskoj, nemaju ni pola prava kao kadeti i uglavnom, ako možeš, izbjegni to pod svaku cijenu.

Koliko se oružanim snagama isplati investicija u kadete?
Briga njih. Oni od državnog proračuna dobiju lovu za to. To plaćamo ti i ja kroz porez.
Hrvatska želi imati profesionalnu vojsku, obrazovane ljude u OSRH, i ovo je i za njih i za mlade ljude dobitna situacija da to i ostvare. Win-win situacija.

Kron
09-04-2008, 21:08
de nemoj me przat, 5.0??? pa steta je da tako pametan covijek izgine negdje lol :D
sto nije potrebno samo upisati se na faks koji treba i kod njih proci psihofizicki test?

Ps1ho
09-04-2008, 22:23
govori ti za pilota il sta vec
mos ti ic preko vojske i sa malo losijim ocijenama brijem

Kron
09-04-2008, 22:24
pa to i govorim, za vojnog pilota

W3DR4N
10-04-2008, 06:16
Ako se prijavi 1000 ljudi, sigurno će ih biti barem dvjestostotinjak s 4.8, 4.9, 5.0.

Kažem, lako ti odeš dobrovoljno u vojsku kao DVO. Djelatni vojno osoblje su u biti šljakeri u uniformama. Sve što trebaš je proći klasičan vojni liječnički i potpisati ugovor. Al takva karijera je preloša za bilo koga tko se može razviti u nešto više. I tko očekuje više od života.

Al skužio sam. Vidio si reklamu za kadete na telki. Sve je to lijepo i krasno. Od A3 plakata na policiji su prešli na jumbo plakate po gradu, pa im je ovo sljedeći korak kroz godine postojanja.
Na reklami možeš vidjeti sobe u kojima su kadeti na črnomercu, u sklopu vojno obrazovnog centra Petar Zrinski. Također možeš vidjeti i menzu, gdje objeduje kompletno vojno iz te vojarne.

Blek_Stena
10-04-2008, 07:41
Znam da je po starom bilo ako si zavrsio bilo koji fakultet (ne nuzno vojni) i ako si dosao na odsluzenje vojnog roka, nakon sto ti to zavrsio mogao si raditi u vojsci i dobio bi odmah cin porucnika! Ne znam kak sad to funkcionira po novom..

W3DR4N
10-04-2008, 13:38
Hm, nisam ni ja siguran. Koliko mi je poznato, nakon završenog fakulteta moraš ići na šest mjeseci obuke za poručnika. To uključuje tri mjeseca neke vojne škole i tri mjeseca praktičnog rada. Zatim ide prisega na memorijalnom groblju u Vukovaru i to je to, poručnik si.

To je bez kadetskih prava, nakon što vlastitim novcem završiš fakultet koji bi vojsci mogao biti koristan.
Znači filozofski otpada, učiteljska akademija, novinarstvo...
Poželjni su elektrotehnički, prometni, građevinski, pravni...

Kron
10-04-2008, 21:05
mislis da bi mi mogli oni to detaljnije objasnit u uredu za obranu? ili ce me u startu spržit, s obzirom da sam tek treći razred (jbg, moram to riješiti što ranije, želim do početka 4. već sigurno i sto posto znati di idem i alternativu za to)

W3DR4N
10-04-2008, 21:43
Možeš pitati što želiš, i tu i tamo. Najviše se bojim da će ti tamo lošije objasniti nego što ti ja tu mogu. Znam o čemu se radi, bio sam tamo. Za razliku od njih.
Jedino što će ti dati je hrpetina adresa nekakvih, propekata, brojeva telefona i hrpu drugog smeća. Ništa konkretno nećeš izvući.

Kron
10-04-2008, 22:01
Znaci ajmo ukratko, ja sam to ovako skuzio:
Upisem prometni fakultet
Prijavim se za kadeta, za vojne pilote
oni na temelju ocijena i fizičke spreme odluce koga ce stipendirati
ako upadnem, imam sve ono sto su nabrojali
redovito pohađam faks
e sad dolazi onaj dio koji nisam skuzio, ja sma smjesten u vojarni, i sto tamo radim? imam li neke obaveze, imam li fizičku obuku?

W3DR4N
10-04-2008, 22:17
Nope, fulao si raspored.
Prijave kreću već u drugom mjesecu, dok si još četvrti srednje.
Ne upišeš ti ništa, jer si već tako fulao bit stipendije.

Odeš taman kad upišeš četvrtu godinu u ured za obranu, tada kod njih ispunjavaš upitnik ili nešto, šalješ neke molbe za stipendiju i tako to.

Šta se bojiš fizičke obuke? A bio bi vojnik danas sutra. ^^
Mislim da toga nemaš, jedina briga ti je davanje fakulteta. Možda imaju još kakav vojni program, ali to je sve sa strane.
Šta radiš u vojarni? Živiš kao u studentskom domu. Imaš fino morhov internet, odličnu knjižnicu, teretanu, a i visiš u gradu kad hoćeš. Džeparac ti je oko 1000 kuna mjesečno. Naravno, mogu tebi još i starci poslati koji dinar, i da se fino živiti.

E da, zaboravih napomenuti. Dobiješ plavu KADET trenirku. :)

Blek_Stena
11-04-2008, 06:31
Nemoj mislit da je to ko kad ides u odsluzenje vonog roka! :D Mozes slobodno na wc bez pitanja! :P

Kron
11-04-2008, 08:39
fizicka aktivnost mi je mozda i glavni razlog zasto bi isao tamo, jer sam ja živčan kad ne vozimi bike ili nesto radim (ne bi se reklo inače :) )

znaci ja se prijavim i onda moram upasti na faks sam?

i znaci jedinu brigu sto imam je zavrsiti faks.
al onda, whats the point? mislim, di cu ja naucit letit lol

Da_killah
11-04-2008, 11:38
pa moja zgrada ima 26 katova, sigurno i u zadru ima nebodera viših od par katova, pa metoda pokušaj-pogreška :D

Kron
12-04-2008, 21:33
joj daj nemojte mi sad reci da mi nitko nemoze odgovorit na ovo :cry:
@Wedran
crap, nosim samo crno :(

W3DR4N
12-04-2008, 21:39
Kakvo letenje? Dobiješ simulaciju.
Pa hrvatska nema avione za one s godinama staža, a ne za školarce ili novopečene pilote.
Jedino što ćeš kao vojni pilot imati veze s avionima je to da ćeš raditi na Plesu ili u Zemuniku.

Vjeruj, stvarnost je puno ružnija od Top Guna. Ono, je zakon reći da si vojni pilot pred frendovima ili curama, no daleko je to od zalaska sunca, pilotskog kombinezona i RayBanki.


Šta se tiče upisa, pa oni te u sve upute. Kažem, potrebno se samo na vrijeme prijaviti.

Kron
12-04-2008, 21:49
jao koji krep....


nego, jel ima ta simulacija MP? :D

RayDX
13-04-2008, 01:17
jao koji krep....


nego, jel ima ta simulacija MP? :D

Yap, sa flashy 2D grafikom... A vjerojatno je puno bolji doživljaj nego let na antikvitetu poput MiGa =)

Kostolomac
18-04-2008, 11:58
e btw što se tiče plaća tih profesionalnih vojnika sad ne nešto priča o znatnom podizanju jer je prije bila valjda oko 3 i pol a sad bi trebala bit oko 4 i pol.

K4ciga
18-04-2008, 15:37
Trebaju li se kakvi psihofizički testovi proći za kadeta? Jesu li mjere jednako...hm stroge,kao kod pilota ( za kojeg ti,usput budi rečeno,ne smije lijevo jaje biti spuštenije od desnog ) ili...?

W3DR4N
18-04-2008, 22:15
e btw što se tiče plaća tih profesionalnih vojnika sad ne nešto priča o znatnom podizanju jer je prije bila valjda oko 3 i pol a sad bi trebala bit oko 4 i pol.

Super to zvuči, ali stvarnost je potpuno drugačija.
Profesionalni vojnik je u stvari "profesionalni" šljaker.

Ovo što se priča za pilote i sistematski je teško pretjerivanje kacigo. Ne vjeruj svemu što ti kažu.
Pa takvu predselekciju nema američki svemirski program.


Uglavnom, MORH je previše uložio u promociju i to vas je sve privuklo. Ne nasjedajte na jeftine trikove i ako vam je do studiranja, ma sami osnovnu akademsku godinu zaradite kroz dva mjeseca, i držite se civilstva.