PDA

Pogledaj cijelu verziju : Natjecanja iz informatike



Luka
09-03-2008, 19:28
Primjetio sam da velik broj forumaša ide na neko natjecanje, pa sam otvorio ovu temu ...

Ako neznate nešto rješiti ili samo želite javiti da idete na neko natjecanje .. postajte ;)

RayDX
09-03-2008, 20:35
Primjetio sam da velik broj forumaša ide na neko natjecanje, pa sam otvorio ovu temu ...

Ako neznate nešto rješiti ili samo želite javiti da idete na neko natjecanje .. postajte ;)

Možda na natjecanju imaju net pristup, pa dofurajte zadatke ehhhe :D

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
09-03-2008, 21:04
hehe, cisto sumnjam da ce imati net pristup, ali moglo bi se preko moba poslati stogod... :D

Burek_fr0m_SPACE
09-03-2008, 22:17
Da, redovno učestvujem u takvim manifestacijama. Prošle godine sam bio 2. u Republici Srpskoj, 3. u Bosni i Hercegovini, i cca 200. u svijetu. Imam još jednu, ovu, godinu "fore" učestvovati, pa se nadam još boljim rezultatima. Istina, u međuvremenu sam se žestoko ulijenio... pa je sve to upitno.

DragonSoul
09-03-2008, 22:26
Ja idem sutra, ali ne smijem imati nikakvi elektronički uređaj kod sebe :( Informatika, Logo. Danas sam uzeo žestoko knjigu iz informatike(koja je starija od mene), i nakon 20 min je bacio, jer 70% tih naredbi imaju greške, a 30% je zastarjelo i nema naredbe :twisted: Ali ono, dosta sam naučio ispravljajući greške autora :D

Luka
09-03-2008, 22:37
neznam jesi li prije bio na natjecanju, ako nisi, možeš na natjecanju birati između MSW i PC Loga

DragonSoul
10-03-2008, 06:49
Znam, u uputama za profesore piše da se mora prije najaviti koja je verzija. Ali ono, svejedno, bitno da ja dođem do PC Logoa, jer MSW logo se dosta razlikue od PC Logoa(nema pola naredbi kao u PC Logu, ima foreach, ima blesavu sintaksu, ima sintaksu!). Za manje od 2 i pol sata je natjecanje!

Tracer
10-03-2008, 07:46
"Napišite program koji će ispisati koliko palindroma ima unesena riječ."

Ovo je bio jedan od zadataka na prvenstvu Zagreba u programiranju iz C-a, Pascal-a i Basic-a kad sam osvojio prvo mjesto. To je bilo dosta davno, kad sam bio 3. srednje, ali zadatak je svakako zanimljiv. Naizgled zvuči kratko i jednostavno, no kad ga se pokuša riješiti... ;)

Burek_fr0m_SPACE
10-03-2008, 09:16
Sna prvenstvu Zagreba u programiranju iz C-a, Pascal-a i Basic-a kad sam osvojio prvo mjesto.
Jesi išao na IOI ikada?

Tracer
10-03-2008, 09:50
Sna prvenstvu Zagreba u programiranju iz C-a, Pascal-a i Basic-a kad sam osvojio prvo mjesto.
Jesi išao na IOI ikada?
Ne... neznam zašto me nisu zvali, a bio sam u obje kategorije prvi (programiranje i softwareski radovi).

Burek_fr0m_SPACE
10-03-2008, 10:53
Ja sam prvi put bio prošle godine, tu u Zagrebu. Ove godine je u Egiptu, pa bi se bilo jako lijepo plasirati...

Tracer
10-03-2008, 11:18
sretno ;)

Luka
10-03-2008, 11:55
evo rasporeda natjecanja danas ...

LOGO
09:00-11:00

BASIC/PASCAL
13:30-15:30

PASCAL/C/C++
09:00-12:00

Osnove informatike
13:30-14:30

DragonSoul
10-03-2008, 13:24
Evo me! Zadatci su bili brutalno teški. Ono, jedan sam riješio kompletan, na drugom mi fali zadnja osnovica trokuta koji spaja točke pravilnog n-terokuta (na isti kalup kao onaj koji sam ovdje pitao), u trećem se nisam mogao sjetiti formule za visinu na hipotenuzu jednakokračnog trokuta pa sam ga totalno "ukakio", a zadnji....., nemam komentar. Ono, prisluškivao sam šta pričaju oni koji su nas čuvali i kažu da sam jedini koji je riješio drugi zadatak uspješno(djelom). A ja jučer ko konj učim rad s listama i riječim, a na grafiku se nisam ni koncentrirao :twisted: Kad i oni mjenjaju svoj način testiranja iz godine u godinu. Ono, imat ću cca 50%, ja zadovoljan :D Mislim, da mi prof nije u bolnici i da me je netko nešto učio bio bi bolji rezultat, a ovako sam sretan što nisam morao na hrvatski. Sutra je njemački, a njega neću napisati ispod 90%. Eto, toliko od mene.

Luka
10-03-2008, 16:03
upravo se vratio .. loše napisao .. 3. u županiji

DragonSoul
10-03-2008, 20:30
Kod nas je bila komedija. Prvo smo došli u neku prostroju gdje ćemo se dogovoriti. To je pošlo u roku 5 min i nakon toga su nam rekli da idemo u sobu 5. E, svi koji smo bili u skupini 2 nikad nisu bili u domu tehnike, pa gdje je sad soba 5. Došla neka profesorica, traži ona ne nađe ni ona. 10 min traži sobu 5. Tih 10 min je ona stojala kraj sobe 5 a nije skontala. Nakon toga nije mogla okrenuti ključ, pa zovi drugog profesora, pa zovi voditelja. Ključ se okreće na drugu stranu. Onda smo se napokon smjestili. Dijele oni diskete, i sada treba provjeriti diskete. U pola u kompa ne radi floppy, a 4 ih je dobilo disketu koja ne radi. I ovi sad razmišljaju kako će oni prebaciti te napisane programe, a svi kompovi umreženi i imaju pristup netu. Mislim, ajd što nisu tražili da dolazimo bez mobitela, ali nisu spomenuli ni da ih ugasimo. Mislim trebalo nam je 30-40min dok smo se smjestili. Da je se netko htio švercat (ukoliko je to moguće kod informatike) mogao je do mile volje. Mislim, ajd što ne može jedna osoba odjednom nadgledati 16, ali mogli su barem net ugasiti. Ja sam krepavao od smijeha. I ajd počelo. Sad, neki mali za svaki problem pita kak ide, a ova mu uvijek kaže da mu ne može reći, ali mali je uporan ostao, 2h. Uvodi za zadatke su tipa "Udari me ciglom". Ja sam preskako uvode, da me ne dekoncentriraju. O općem obliku zadataka neću govoriti. Iz godine u godinu mjenjaju način postavljanja zadataka, s čime bezveze ozežavaju (primjer sa listama je bio napraviti zatvorski prozor koji će prikazati onaj prozor sa rešetkama, a lista sadržava podliste koje sadrže mjesta gdje je rešetka prerezana). Provjeriti znanje iz listi se moglo napraviti i na drugi način, jer crtanje bezveze produžuje proces rada, što je dosta nepotrebno. Sve u svemu, komedija. 2h je prošlo dok si rekao keks. E da, nisam spomenuo da je bilo jako teško naći Logo. Jer kompovi su puni Conter-Strikea, Half-Life 2, WoW, CoD2 i drugih multiplayer igri. Ja ne znam ćemu oni kompove služe, ali ako mogu slutiti po sadržaju, ja bi jako rado bio tamo često. Ne znam šta da vam više kažem. Komedija i točka. Kome god se pruži prilika ići na bilo koje natjecanje neka ide.

Luka
10-03-2008, 21:25
za sve koji su išli na natjecanje iz osnova inf. .. došli su rezultati : http://hsin.hr/zup08/rezultati.php?kate ... nformatike (http://hsin.hr/zup08/rezultati.php?kategorija=osnove_informatike)

kad pogledam ostale, nisam niti tako loše napisao

DragonSoul
10-03-2008, 21:37
:o Već sam se ukakio što me nema na listi. Kad će rezultati iz logoa :twisted: (što volim taj smajlić)
EDIT: Ti si 74.?

Luka
10-03-2008, 21:42
da .. ustvari prilično dobro ako gledaš samo moj razred .. onda sam 10. od 44 (+/-)

DragonSoul
10-03-2008, 21:54
Ma ko da je važno koje je mjesto, bito ne sudjelovati. Koliko je bilo max bodova?

Luka
10-03-2008, 21:55
30 .. zanimljivo je da je u prvim razredima najviše bodova bilo 20

Luka
10-03-2008, 22:18
svi rezultati su došli :

http://hsin.hr/zup08/

DragonSoul
11-03-2008, 06:52
:rambo: Nisam zadnji! E, kad pogledam na kojem sam mjestu i pomislim da me netko učio bilo bi odlično! Hehe, za 2h i 8 min je natjecanje iz Njemačkog.
EDIT: Evo da ne spamam topic offtopicom, samo da javim da sam prvi u županiji što se tiče njemačkog! 90.6% imam, ali opet nisam sretan, jer mi je umro profesor iz matematike :cry:

Tracer
11-03-2008, 09:42
Čestitke svima ;)

Luka
03-04-2008, 15:18
HSIN je objavio tko je pozvan na državno (Primošten, 15.-20. travanja) - pogledajte na http://www.hsin.hr/dmih08

thonchek
25-06-2008, 20:45
ja sam isto bio na natjecanju u logu, pod kojom si se županijom ti natjecao?

DragonSoul
25-06-2008, 21:55
ja sam isto bio na natjecanju u logu, pod kojom si se županijom ti natjecao?
Tko? Ja? Ja sam iz Osijeka, pa pretpostavi u kojoj sam županiji :rotfl:

Tsumetai Ryujin
25-06-2008, 22:41
O da... bio ja jednom na natjecanju... na skolskom sam drugi bio... ... sa 6 boda... ... ... od 60... prvi razred srednje... sramota... profesor je nama pojedincima reko samo da moramo doc tad i tad u skolu, al nije reko zasto a kamo li nas onda jos pripremao za ispit... fala profesore...

DragonSoul
26-06-2008, 05:35
O da... bio ja jednom na natjecanju... na skolskom sam drugi bio... ... sa 6 boda... ... ... od 60... prvi razred srednje... sramota... profesor je nama pojedincima reko samo da moramo doc tad i tad u skolu, al nije reko zasto a kamo li nas onda jos pripremao za ispit... fala profesore...
O da, i meni je to poznato. Ja sam u ta 2 tjedna imao toliko natjecanja, da sam ja samo išao u prostoriju gdje su sva natjecanja održana, bez da sam znao što zapravo pišem :rotfl:

Luka
18-01-2009, 16:11
*bump*

gl svima koji idu sutra ;)

DragonSoul
18-01-2009, 18:54
Hvala, također!

Luka
07-02-2009, 00:32
http://hsin.hr/zup09/upute_za_natjecatelje.pdf

Napokon nešto dobro od HSINa. Btw, županijsko je u pon, u 9h (programiranje).

DragonSoul
09-02-2009, 15:07
Ja sam drugi u županiji! Ja sam drugi u županiji! Ja sam drugi u županiji! Ja sam drugi u županiji! Ja sam drugi u županiji! :rotfl: :rotfl: :friends: :friends: :rambo:

Luka
09-02-2009, 15:09
Gj :)

Koliko bodova?

Ja prvi sa 60 :rotfl:

Tracer
09-02-2009, 16:44
Čestitke obojici! :bravo:

DragonSoul
09-02-2009, 17:02
Ja drugi s 25. A mogo sam imati 45, samo da sam vražije polje u prvom zadatku rastego na 800, a ne na 200 ko što sam ja -_-

Luka
09-02-2009, 18:03
Ali nisi ni trebao koristiti polja. :) Ako govorimo o istom zadatku (binarni kod starog procesora, dodavanje NOPova), nije bitna sama konverzija koda nego broj NOPova, a njega dobiješ tako da od 3 oduzmeš broj argumenata svake naredbe (jer je svaka naredba 4 bytea, a naredba = naredba + argumenti). Samo si trebao paziti na poseban slučaj kad broj argumenata prelazi 3, tada se ti argumenti prebacuju u novi byte, pa više ne oduzimaš od 3 nego od 7. To može i dalje ići (11, 15...) ali nije problem srediti...

thx Tracer :)

DragonSoul
09-02-2009, 19:28
Ja sam to drugačije napravio :shock:
Ja sam prvo napravio taj antiniz, nakon toga sam smjestio velika slova gdje trebaju ići. Uništio ih u izvornom nizu. Nakon toga sam premjestio argumente na svoje mjesto. Antiniz sam na početku ispunio nulama. Nakon toga sam gledao, gdje se pojave 4 uzastopne 0 (jer se to može dogoditi samo iza zadnje naredbe), i odatle popunio niz sa \0. Na kraju sam samo prebrojao nule i dobio broj NOPova.

Luka
09-02-2009, 19:52
Hehe :D

Kaže hsin da će danas navečer/sutra ujutro doći rezultati za cijelu Hr...

DragonSoul
09-02-2009, 22:24
Vidio sam već. Meh, ja znam da ću biti u zadnjoj petini.

koki007
09-02-2009, 22:51
Opa! Bravo za decke, cestitam... ;)

Luka
10-02-2009, 09:15
Došli rezultati...

1. podskupina (1. i 2. razredi zajedno) (http://hsin.hr/zup09/nesluzbeni_rezultati.php?kategorija=pas_c_cpp&podskupina=1)
1. razred (http://hsin.hr/zup09/nesluzbeni_rezultati.php?kategorija=pas_c_cpp&razred=1)
2. razred (http://hsin.hr/zup09/nesluzbeni_rezultati.php?kategorija=pas_c_cpp&razred=2)

(na listi su samo oni sa više od 0 bodova...)

fps_gamer
11-02-2009, 22:56
luka suxa :D :D :D :D

Luka
11-02-2009, 23:54
tiho ti tamo :D

Tracer
12-02-2009, 09:21
200 bodova je bio maksimum?

Gdje su ti zadaci da ih vidim? :)

Luka
12-02-2009, 10:31
Zadaci: http://hsin.hr/zup09/pasccpp1_zadaci.pdf
Test-podaci: http://hsin.hr/zup09/pasccpp1_testpodaci.zip

Tracer
12-02-2009, 11:42
Ok... prvi zadatak mi se ne čini težak. Koliko vidim, treba samo pobrojati ove no operation naredbe. Jedino što u zadatku piše da se memorija dohvaća u grupama po 4 bajta pa tu sigurno treba ići neki brojač u stilu da kada naiđe na malo slovo da provjeri njegovu poziciju u toj grupi od 4 bajta i da broji no operation naredbe u toj grupi. Znači, preći cijeli string i analizirati grupe po 4. Barem bih ja tako...

Drugi zadatak (plinovodi) - Uff.. Očito je ovdje problem kako uopće postaviti zadatak jer veliki je broj kombinacija. Ovo bi svakako ostavio rješavati za kraj jer mi se čini da bih pola sata izgubio samo da pokrijem sve moguće smjerove kud bi plin išao - komplikacija.

Treći zadatak - Čim je riječ o polju RxS odmah znači da je riječ matrici tj. 2D polju, a to znači gomila operacija s dvostrukim for petljama. Neda mi se sad baš detaljno studirati zadatak ali tko zna dobro raditi s matricama ovdje ne bi trebao imati problema. Trebalo bi samo obratiti pozornost na detalje u zadatku I NJIH SMJESTITI UNUTAR TIH DVOSTRUKIH FOR PETLJI.

Četvrti zadatak - Opet mi se nekakvo svodi na rad s 2D poljima, ali da budem iskren nemam vremena sad da previše detaljno gledam. U svakom slučaju se čini najkompliciraniji.

Sve u svemu zadaci imaju određenu težinu :) Možda čak malo i preteško za vaš uzrast. Nisam dosta dugo radio ovakve zadatke jer mi ni ne trebaju u praksi pa i ja malo "štekam" :D ali kad bih imao 3 sata vjerujem da bih prva 3 uspio rješiti. Ovaj zadnji.. možda i njega.. no nisam 100% siguran da li bi imao vremena jer ovakve zadatke uvijek prvo rješavam analitički s olovkom i papirom pa tek onda u editoru.

U svakom slučaju još jednom moje čestitke na rezultatima ;)

Luka
12-02-2009, 12:05
Da, prvi je dosta lagan.. nekih 20min mi je trebalo da rješim.

Drugi nije tako težak kao što izgleda, ja sam rješio tako da sam prilikom učitavanja napravio listu zahtjeva svakog bloka, i nakon učitavanja samo izbacivao zahtjeve koji su zadovoljeni... a nakon toga će ostati 2 ili 4 zahtjeva (4 ako je + blok, 2 za sve ostale). I onda se samo provjeri o kojim se zahtjevima radi - npr. ako se traži da plin dolazi od gore i od dolje onda je "|" blok.

I nakon toga mi je ostalo 1h za ostala 2 :D
Robote sam većim dijelom rješio, ali sam imao neki bug u izbacivanju elemenata liste sa istom vrijednosti (pozicije robota sam pamtio u listi, da bih im mogao što brže pristupiti), a nisam imao vremena za ispravljanje. Mislim da bih ga rješio sa dodatnih 30min - 1h.

A 4. nisam ni pogledao :D
Svakako je daleko teži od ostalih koji se uglavnom svode na čitanje zadataka...

DragonSoul
12-02-2009, 20:29
http://hsin.hr/zup09/

PLAYER
12-02-2009, 20:53
Ovaj lik koji je prvi u drugom razredu iz programiranja je stvarno genijalac.Prošle godine je bio prvi na državnom iz matematike sa 100% riješenog testa , a na informatici postiže iste rezultate. :shock:

Tracer
12-02-2009, 23:03
Ovaj lik koji je prvi u drugom razredu iz programiranja je stvarno genijalac.Prošle godine je bio prvi na državnom iz matematike sa 100% riješenog testa , a na informatici postiže iste rezultate. :shock:

Tko god postiže takve rezultate to radi uz mnogo truda i odricanja, i na kraju je vrhunski programer/matematičar, dok je u većini slučajeva zapostavio mnoštvo drugih stvari jer im se ne može stići posvetiti. Nitko nije glup da ne može biti prvi. Talent nema ni 5% veze koliko vježba i rad, i uglavnom se sve svodi na to tko je spreman žrtvovati po npr. 5 sati dnevno matematici i programiranju. Zato, svaka čast dečku koji je to ostvario, no pitanje je da li je to zaista toliko isplativo.

koki007
13-02-2009, 12:22
Da, lijepo receno, dzaba ti to sve ako nakon x godina kad se okrenes vidis da nisi zivio zivot...
Ali opet, ako je upravo to ono sto decko voli i sto ga interesira ona palac gore jer rijetko tko moze ili ima vremena raditi ono sto voli, u danasnjem kapitalistickom svijetu bi se to mogla nazvati i luksuz

Luka
27-02-2009, 00:13
HSIN je ponovno evaluirao sve i stavio rezultate - http://hsin.hr/zup09/S:)

Neki bodovi su bili krivi, ali nema nekih bitnijih promjena (barem u 1. podskupini srednjih škola :D)... dobro je što su stavili bodove za pojedinačne zadatke, izgubio sam bodove na prvom (15/35) :oops:

Davian
30-01-2010, 10:23
Ja sam upravo na na "satu" informatike.
Inace radim u MSW i cist je OK.
I ako netko ima savjete u vezi rekurzije, keep me posted.

Luka
30-01-2010, 12:44
Ja sam upravo na na "satu" informatike.
Inace radim u MSW i cist je OK.
I ako netko ima savjete u vezi rekurzije, keep me posted.

MSW Logo? Ok IDE, nisam već godinama koristio, ali ostao mi je u dobrom sjećanju...

Što se tiče rekurzije, radi se o jednoj (ne bi vjerovao koliko) složenoj grani filozofije, matematike, informatike... Tako da ćeš morati biti specifičniji :)