PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zaključan bios, kako uci u njega?



kripton32000
09-03-2008, 16:02
Imam 1 problem. Prijatelj je kupio komp prije 3 godine i dobio zaključani bios. Neznam kako uci u njega a bas nam treba. Jel se to uopce moze nekako sredit?

FioPro
09-03-2008, 16:03
Imam 1 problem. Prijatelj je kupio komp prije 3 godine i dobio zaključani bios. Neznam kako uci u njega a bas nam treba. Jel se to uopce moze nekako sredit?

Resetiraj ga sa matične...

džidži buffon
09-03-2008, 16:04
Šta se to može dogodit?

Inače koja je matična u pitanju?

kripton32000
09-03-2008, 16:09
Asusica SLi ali neznam koji model. Mislim da je socket 754

džidži buffon
09-03-2008, 16:15
Asusica SLi ali neznam koji model. Mislim da je socket 754

treba vam za podešavanje ili za klokanje?

FioPro
09-03-2008, 16:36
Pa svejedno za šta im treba....

kripton32000
09-03-2008, 17:32
Podešavanje....a mozda se i nesto clockne

Filip_k
09-03-2008, 17:40
Imam 1 problem. Prijatelj je kupio komp prije 3 godine i dobio zaključani bios. Neznam kako uci u njega a bas nam treba. Jel se to uopce moze nekako sredit?
Postoji vrlo jednostavan način.
Na svakoj matičnoj imaš takozvane jumpere. Jadan od nakolicine briše šifre u biosu, e sad ako imaš priručnik koji si dobio sa matičnom(ustvari tvoj frend) tada malo pregledaj i sigurno ćeš nači. O čemu se radi. na matičnoj ti se nalaze male ''iglice'' na kojima je smješteno neka mala stvarčica=jumper.
Kod tog jumpera koji tebi treba imaš 3 uzastopne iglice. Jumper se nalazi na dvije. E sad ti trebaš taj jumper premjestiti sa onog početnog položaja na drugi koji je moguč tako da ti je jumper uvijek nalazi na dvije iglice. Nakon nekoliko sekundi ponovno stavi na početni položaj i problem rješen.

Gwin
09-03-2008, 18:51
bože.. koji savjeti.

iskopčaj komp iz struje, izvadi bateriju sa matične
za svaki slučaj stisni power gumb (na nekim matičnima kondenzatori znaju ostat puni)
nakon 60 sekundi vrati bateriju.
uštekaj komp u struju
upali komp
bios je na default postavkama, što znači bez passworda

FioPro
09-03-2008, 21:04
bože.. koji savjeti.

iskopčaj komp iz struje, izvadi bateriju sa matične
za svaki slučaj stisni power gumb (na nekim matičnima kondenzatori znaju ostat puni)
nakon 60 sekundi vrati bateriju.
uštekaj komp u struju
upali komp
bios je na default postavkama, što znači bez passworda

Šta ga nebi bilo lakše resetati nego micati bateriju ( mislim, i to je resetanje, ali malo kompliciranije, mislim da nepotrebno ) ? 8)

McPingvin_v2.0
09-03-2008, 21:08
Ako se ne snalazi baš po pitanju jumpera i ne zna gdje su, lakše je s baterijom :)

Ivan_87
09-03-2008, 21:13
Ako se ne snalazi baš po pitanju jumpera i ne zna gdje su, lakše je s baterijom :)

jumperi su max 1cm od baterije i 2mm jedna žičica od druge,samo ih takneš nečim metalnim odnosno spojiš i držiš 3 sekunde i to je to :)

Gwin
09-03-2008, 21:25
mda..

http://www.dfi.com.tw/Upload/Product_Pi ... 0SLI-D.jpg (http://www.dfi.com.tw/Upload/Product_Picture/LP%20UT%20nF4%20SLI-D.jpg)

koji bi to točno jumper bio ?? s obzirom da su na mojoj matičnoj 3 jumpera udaljena 1cm od baterije ? bez manuala se možeš slikat..

a s obzirom da su njih dvojica toliko tehnički neiskusni da ne znaju očistit bios, onda im je baterija jednostavniji princip..

McPingvin_v2.0
09-03-2008, 21:37
jumperi su max 1cm od baterije i 2mm jedna žičica od druge,samo ih takneš nečim metalnim odnosno spojiš i držiš 3 sekunde i to je to :)
Ne mora biti, ako se ne varam, na mojoj Asus P4C800 jumper je u donjem desnom dijelu ploče, dok je baterija gore desno.

Sickmanno1
09-03-2008, 21:39
ma kakav jumper vas spopao...slusajte gwina...znaci cupaj bateriju van...

vservera
09-03-2008, 22:08
Nek izvadi bateriju van, nek je drzi vani na 2 minute ili krace nek na 1 sekundu spoji (+) i (-) sa nekom zicicom , nek je vrati natrag i onda neka odabere clear CMOS , pojavit ce se kad upali komp mislim da se treba stisnut F1 ili F2 nexnam tocno....

bezimeni
09-03-2008, 22:14
Imaš jumper clear CMOS i njega sa položaja 1 staviš u položaj 2 i pričekaš 2-3 sekunde te ga vratiš u prvobitni položaj.Naravno komp prvo isključiš iz struje.Jednostavnije nego vaditi bateriju.

Sickmanno1
09-03-2008, 22:18
da bezimeni puno je lakse traziti jumper nego izvaditi na oko vidljivu bateriju :rolleyes:

bezimeni
09-03-2008, 22:23
Pismeni ljudi to nađu u roku keks..piše ti na ploči a ima i u uputama :kolutam okicama:

09-03-2008, 22:31
Pošto sam za novi broj obrađivao temu overclocking naveo sam i načine resetiranja biosa...

"Ukoliko se računalo ne pali nakon spremljenih opcija ugasite napajanje,izvadite bateriju s matične ploče te je nakon par sekundi opet vratite nakon čega če se postavke vratiti na default. Ili pak na novijim pločama najčešće ispod baterije postoji mali jumper koji iz 2-3 moda postavimo na 1-2 mod te ponovno vratimo na 2-3. Najčešće je na ploči označen slovima CCMOS ili CMOS. Ukoliko niti to ne pomaže poželjno je imati uključen zvučnik na matičnu putem kojeg čemo dobiti određene zvučne signale te prema njima odrediti dali je koja komponenta otišla u vječna lovišta. Za razumijevanje zvučnih signala pogledajte u priručnik od ploče."

http://www.infopackets.com/graphics/cmos+jumper.gif

Gwin
09-03-2008, 22:38
ko što je reko sickmanno..

bateriju nemreš fulat.. a za jumper ti treba povećalo

Sickmanno1
09-03-2008, 22:40
Pismeni ljudi to nađu u roku keks..piše ti na ploči a ima i u uputama :kolutam okicama:

ja se smatram pismenim (mogu to i dokazati lol) i da mi se tako nesto desi bez razmisljanja bi izvadio bateriju, koju je priznao ti ili ne lakse naci (netreba ti manual) siguran si da je na svakoj ploci, i ako se i nalazi na razlicitom mjestu na maticnoj uocljivljija je od hebenog jumpera kojeg nemogu ni izvaditi sa svojim cevapima! :D

09-03-2008, 22:42
Više manje je praktičnije izvaditi bateriju.No UKOLIKO SE ONA NALAZI malo ispod grafe to opet predstavlja problem :)

A u biti isti je vrag...kako ti je lakše tako napraviš...

Tak da daljnje rasprave nemaju smisla.

bezimeni
09-03-2008, 22:45
Imam i ja čevape pa zato koristim pincetu iz ženine šminke :D .
Za ozbiljno...taj jumper se u gotovo uvijek nalazi pored baterije i nema se tu kaj puno trežiti niti se ima kaj zahebati..zato i stavljaju taj jumper da se to napravi kulturno a ne ko prvi ljudi....

Sickmanno1
09-03-2008, 22:47
ja nemam zenu :( (ili :) )

Uglavnom da...rasparava je glupa i osjecam se glup uopce sto raspravljam sta je bolje skinut jumper ili bateriju lol

09-03-2008, 22:48
djeco moja :)

vservera
09-03-2008, 23:07
Sta kaze autor teme na to?

Gwin
09-03-2008, 23:36
Imam i ja čevape pa zato koristim pincetu iz ženine šminke :D .
Za ozbiljno...taj jumper se u gotovo uvijek nalazi pored baterije i nema se tu kaj puno trežiti niti se ima kaj zahebati..zato i stavljaju taj jumper da se to napravi kulturno a ne ko prvi ljudi....
imaš link na prošloj stranici..

koji jumper je ccmos.. crveni ili plavi..oba su pored baterije. ??

bezimeni
09-03-2008, 23:58
Imam i ja čevape pa zato koristim pincetu iz ženine šminke :D .
Za ozbiljno...taj jumper se u gotovo uvijek nalazi pored baterije i nema se tu kaj puno trežiti niti se ima kaj zahebati..zato i stavljaju taj jumper da se to napravi kulturno a ne ko prvi ljudi....
imaš link na prošloj stranici..

koji jumper je ccmos.. crveni ili plavi..oba su pored baterije. ??

Pa i slijepac vidi da je to onaj crveni jumper pored baterije na kojemu piše CCMOS.

kripton32000
10-03-2008, 00:23
Izvadim bateriju ili jednostavno resetiram bios jumperom ako sam dobro shvatio.

Gwin
10-03-2008, 11:22
bezimeni.. i sad mi reci kaj je bilo jednostavnije za uočit. bateriju ili tekst pored jumpera??
i onda to pokušaj objasnit osobi koja ne zna pročitat model matične ploče ??

bezimeni
10-03-2008, 12:10
bezimeni.. i sad mi reci kaj je bilo jednostavnije za uočit. bateriju ili tekst pored jumpera??
i onda to pokušaj objasnit osobi koja ne zna pročitat model matične ploče ??

Znam da je pitanje retoričko ali ipak ću odgovoriti u stilu: nemoj gladnome davati ribu nego ga nauči pecati :D .
Bateriju je jednostavnije uočiti ali proizvođači ne stavljaju te jumpere za ukras i zato ih treba i koristiti a ako netko nezna za jumper ili kako ga koristiti onda bolje da nitša ni ne dira po biosu.Zbog takvih se i stavljaju lozinke.

Lord Jambrek
10-03-2008, 12:18
U kojem je dućanu kupljeno? Obično dućani stavljaju šifru 1234

Cali
10-03-2008, 16:47
u životu mi je prošlo milijun kompova kroz ruke, i nikad još nisam vadio bateriju da bih resetirao bios... iskreno mi je teže izvadit bateriju nego potražit i premjestit jumper.

callista
10-03-2008, 17:03
Izvadim bateriju ili jednostavno resetiram bios jumperom ako sam dobro shvatio.
naravno, u što gledaš? :)
možda je lakše premjestiti i vratiti jumper, ako ga odmah nađeš, nego vadit bateriju. po mom mišljenju.
no kritična rasprava, sve u svemu. imamo oba načina, možemo koristit koji hoćemo. sad svejedno koji ćemo...

Filip_k
10-03-2008, 17:56
Zbog jednog načina koji sam naveo toliko zbrke, pa ćemu to? Naveo sam taj način jer mislim da je efikasniji od vađenja baterije, a kaj se tiče gdje se nalazi taj jumper odmah sam napisao da pogleda u priručniku ako nezna gdje je i amen. Mislim da se trebaju navest što više rješenja tako da čovjek koji je autor može birat kojim putem krekuti.

10-03-2008, 19:46
Pitanje nije na koji način resetirate bios vi osobno nego sami načini istog...Ovakve rasprave su djetinjaste...lejmeri jedni :P