PDA

Pogledaj cijelu verziju : Desetljeće dobrih igara



Daniel666
07-03-2008, 00:04
Već je vidim godina 2008. Kad sam upalio komp bio sam malac još u 1999. I prve igre - drito današnji kultovi - Homeworld 1 i System Shock 2.

Ovaj topic je da se podsjetimo legendi, da natjeramo ovu gaming mlađariju da odigraju nešto pošteno umjesto nfs i fife, da se zapitamo vječno pitanje:

Kamo u 3 pičke materine su otišle igre??
Zašto nema više psihopatskih prijetnji Shodan?
Zašto nema dobrih priča?
Šta se zbilo sa gaming carevima - Konami npr. koji su svoje priče vadili iz fizikalnih hipoteza Carla Sagana?

I naravno da pljujemo po smeću koje se usuđuje danas nazvati igrom. Čast izuzecima - DoW npr.

mrs.croft
07-03-2008, 00:19
o da, prošlo desetljeće je bilo predobro što se tiče svega (filmova, glazbe itd, ne samo igara). danas svima fali inspiracije i para, pa se redaju smeće za smećem. al bar me veseli što recimo 3-4 igre mogu spasit godinu, često su to nastavci popularnih igara al dok god su igrivi, meni paše. tak i tak mi nije problem instalirat neku staru igru i uživat ko čovjek. my point je da mislim da još uvijek ima i predobrih ideja za neku igru, ali developeri moraju dobro zagrijat stolicu da u protivnom igra nebi prošla kao i većina današnjih ''igara'', jer to je jedan od većih problema danas, silna žurba da bi igra što prije izašla na tržište. :nonono:

Megger
07-03-2008, 00:29
Ne naravno da nije pocetak tamnog doba igara..
Je da su prije igre bile bolje i imale duha, mogo si u njima uzivat i mjesecima... Al moramo dat priliku i svim novim naslovima, istina je i da su nove vecina smece, al onda se pojavi jedna ili nekoliko u godini, od kojih ostanemo bez daha...
...Necu nabrajat, jer svako ima drukciji okus....

Bilo je to drukcije prije, radilo se malo naslova godisnje al smo ih sve voljeli, barem vecinu... Sada se naravno radi sto vise naslova samo kako bi se zaradilo, toliko da vise ne mozes normalno ni pratit naslove.
I od toga vecina smece, al zato se nadje jedan il dva dragulja koja nadoknade sve...
Tako da smo na istome sad ko i prije, uz iznimku da imamo nesto, sto nam popunjava vrijeme dok cekamo te naslove...

HalF-DeaD
07-03-2008, 09:20
Uzmite za primjer Audiosurf - vgg koju je napravio JEDAN čovjek i uopće nije pohlepan za parama jer igra košta 10$.

Peyo
07-03-2008, 09:33
Istina je da se igre svaki dan štancaju ko lude jer vidim po netu da svakih 2 do 3 dana izađe nova igra. Prije je bilo bolje u onome smislu jedna ali vrijedna i više su se u to vrijeme programeri trudili, makar i danas ima dobrih naslova, al opet ponavljam nije kao prije. Danas od 100% igara koje izađu, 70% njih su čisti sladoled, ali me ipak gaming industrija uspije zadovoljit skoro kao i prije, jer ipak igre sve više teže realnošću, a meni se to sviđa, čim je realnija igra, tim mi je bolja, ne odnosi se samo na grafiku da me krivo ne shvatite, nego na ukupni dojam i u ovo ne ubrajam igre sa bilo kakvom SF tematikom, jer svi znamo što je SF. Meni kao istinskom gameru je na prvom mjestu igrivost, a onda dolazi ostalo. To bi bilo moje mišljenje o igrama prije deset godina, sadašnjim igrama i budućim igrama. :wink:

Korpse
07-03-2008, 11:10
Ja sam relativno mlad gejmer, evo gejmam 1 godinu i 1 mjesec, od tada sam vidio stvarno dobrih igara i ono stvarno loših, npr nastavke nekih dobrih igara koji su proizvođači nabrzaka sklepali i lijepo upakirali i fanovi su pokupovali i razoćčarali se, a ovi dobili para, a ima i poprilično dobrih igara kao npr Bioshock koji je uu svakom gaming časopisu dobro prošao, a mislim da ovo nije tamno doba gejminga.

shai_hulud
07-03-2008, 11:24
ako kažem da je zaista tmurno, etiketiram se ko da me vrijeme pregazilo. stranputica u kvaliteti bilo koje karakteristike igara bilo je u proslom desetljecu, a bit ce ga i u iducem. tim više kaj je kritika danas toliko subjektivna da treba jednostavno imati vlastiti filter.
kak vele, vrline pamti, mane zaboravljaj.

Nodakim
07-03-2008, 11:37
2007 zadnja godinja mog gaminga,sada igram samo cod 4 i gw vec dobrih 3 mjeseci

Jerry
07-03-2008, 11:50
prvi komp sam dobio 99`,znaći od tada visim na igrama i kompu,od 2006 na netu igram samo CoDove online,sp riijetko odigram jer se rijetko,jako rijetko izbaci za sp da je kvalitteno,već dobrih godinu dana nisam odigrao dobaar sp....
wow igram tu itamo sastrana,ali cod mi je main game..

prcko
07-03-2008, 11:52
2008 ce zasigurno biti jedna od godina dobrog gaminga,a i 2007 je to isto pokazala.Igre su dozivjele jedan dobar vrhunac igrivosti i graficke izrade kojem se mozemo diviti godinama unaprijed,a naravno grafika ce i dalje ici prema naprijed i igre ce sve lijepše izgledati.Ali ja mislim da je veci problem to što sp umire!!!ugl. svaka igra koja sad izlazi radi se za dobro online iskustvo,a sp se samo nabaca bez nedovoljno kvalitetne price.

mravojed20
07-03-2008, 12:02
Ma ne umire niti će ikad umrijeti, to ti se samo čini. Stalker, Bioshock, Orange Box, The Witcher su samo primjeri odličnih singleplayer igara koje su izašle u posljednjih nekoliko mjeseci. A ima ih još brdo. A tek nadolazeći Mass Effect, Alan Wake,Mafia 2,GTA4...

prcko
07-03-2008, 12:10
A znam da nece umrijeti,al ce se uglavnom radit igre za mp,ali ja se nadam da ce ipak izlazit kvalitetni sp naslovi jer meni je i jedno i drugo dobro.

Korpse
07-03-2008, 12:10
Far Cry 2 mora biti dobar.

Nodakim
07-03-2008, 12:18
Meni kvalitetne igre iz 2007 i 2008 do sada
stalker,witcher,eotn,cod 4,aj i orange box makar to nije igra nego koleckija?

Arbiter of Change
07-03-2008, 12:21
Kamo u 3 meteori materine su otišle igre??
Zašto nema više psihopatskih prijetnji Shodan?
Zašto nema dobrih priča?
Šta se zbilo sa gaming carevima - Konami npr. koji su svoje priče vadili iz fizikalnih hipoteza Carla Sagana?

I naravno da pljujemo po smeću koje se usuđuje danas nazvati igrom. Čast izuzecima - DoW npr.
Sličnog sam mišljenja i podržajem to "čast iznimkama".

"Zašto nema nema dobrih priča" je usko povezano sa "nekadašnjim gaming carevima" pitanjem - promjena "gamerske demografije" i većinska zastupljenost mlađih gamera koji niti su vidjeli dragulje gaming industrije niti ih zanimaju i kojim se (imam deja vu više koliko sam ovo puta pisao) ide u potpunosti na ruku plitkim i lako shvatljivim pričama (neću u gameplay sada) dok tu i tamo koji developer u nadi zaluta u ozbiljnije vode po pitanju priče samo da bi ih na kraju, neizbježno, ostatak povukao za sobom.

Rang€r
07-03-2008, 13:06
nije tamno doba gaming... witcher, audiosurf, Assassin's Creed ce sad izaci, pa ce doci SC2

Arbiter of Change
07-03-2008, 13:08
nije tamno doba gaming... witcher, audiosurf, Assassin's Creed ce sad izaci, pa ce doci SC2
Tamno je doba ako ima nekoliko dobrih igara u moru loših.

Rang€r
07-03-2008, 13:14
[quote="Rang€r":1iede8yl]nije tamno doba gaming... witcher, audiosurf, Assassin's Creed ce sad izaci, pa ce doci SC2
Tamno je doba ako ima nekoliko dobrih igara u moru loših.[/quote:1iede8yl]

dobro je ako ima netko(witcher) ko ne hypea igro a ispadne nes najbolje sto si probo... al to je rjetkost

Tricerotaps
07-03-2008, 13:17
Tamno doba? Sumnjam, ali da su se kriteriji promijenili, to sigurno je istina. Grafika je sada najbitnija, jer, crysis je samo zato uzrokovao onakvu pompu, a da je pruzio nesto sto dosad stvarno nismo vidili (izuzev grafike),i nije.
Prije je prica bila bitan element kojim bi se nadomjestila oku bas ne privlacna grafika, danas je vise graficara i programera zaduzenih za fiziku nego razvojnog tima zaduzenog za pricu, questove, originalnost navedenih.
Jos uvijek imamo igre koje nas ugodno iznenade, mene je npr Bioshock ugodno iznenadio mada nisam veliki ljubitelj FPS-ova (izuzev UT-a).
Sada dobre igre izlaze rjedje, igre koje nude nesto novo ne mogu naci izdavaca jer nemaju veliku publiku. Vec smo vidili dosta naslova koje bi pale u vodu zbog slabog interesa, ili je projekt bio pozurivan i dobili bi poluproizvod.
Sto cete, kapitalizam je osvojio i gaming industriju. A sad kako ipak izlazi vise igara lakse je prepoznati odlicnu igru od osrednje. Kak bi rekli, moras procitat losu knjigu da bi znao prepoznat dobru, isto je i s igrama :P

Nodakim
07-03-2008, 18:46
ima izvrsnih igra u 2007,samo je pitanje koliko ih je i koliko je postotak isti u moru igra iz te godine,sumnjam da je veci od 0.1%

Lord Ragnarok
07-03-2008, 18:51
ne, def ne... svi iv ocete originalnost.. ali toga vise nemoze biti, nema vise neke legende/price koju nisu ekranizirali za pc/konzole, nema vise svijeta kojeg mozes izmisliti a da nece liciti na Lordaeron/Meduzemlje/nes trece. tamno doba? hell no! izaslo/izaci ce jos puno igri koje ce se i kasnije pamtiti i jos duugo igrati (Sc2, qw-barem za mene etc)

Daniel666
07-03-2008, 22:11
Ma nije ovo kraj samo gaminga to je kraj umjetnosti uopće. The art is dead. Stvaraju se filmovi po starim predlošcima itd...

Sve u smislu zarade. Ma jeb! kapitalizam je glup ko k!rac! Samo kad shvati kad me ne može blatiti smećem i još tražiti da to kupujem. Ma je!o mater onima koji su uništili dobre projekte samo zbog zarade. Malo sam pretjerao ali istina je.

Mislim da više neću ni igrati, nema smisla, svi naslovi su idiotski. Nema doba Silent Hill 2 sa onom atmosferom, niti Homeworlda koji je bio tako dirljiv...

:yuck: :yuck: :yuck:

Rang€r
07-03-2008, 22:19
ne, def ne... svi iv ocete originalnost.. ali toga vise nemoze biti, nema vise neke legende/price koju nisu ekranizirali za pc/konzole, nema vise svijeta kojeg mozes izmisliti a da nece liciti na Lordaeron/Meduzemlje/nes trece. tamno doba? hell no! izaslo/izaci ce jos puno igri koje ce se i kasnije pamtiti i jos duugo igrati (Sc2, qw-barem za mene etc)

sign... kakav bjesni kapitalizam, ajd kad ste tak pametni saljite studijima(ubisoft, blizzard...) svoje scenarije pa mozd nes i bude, ak ne bude pisite knjigu mozd vam se za 100 god dogodi isto sto i tolkienu...(cist sumnjam :P )

Daniel666
07-03-2008, 22:26
Kapitalizam ce propasti kad-tad...

A hoće li ono nakon njega biti bolje od njega? ...

Lord Ragnarok
07-03-2008, 23:01
a jbg, ec sam napomenuo, vecina stvari je vec odradena negdje/nekako

ima stvari koje se mogu napraviti (tbh neznam koje, ali portal je dokaz da se moze), ili barem neko staro smece se moze preraditi nabolje ako se ljudi potrude

a sto se tice igri koje ce postati klasici, to ce biti 1/100 onih dobrih, ako i toliko

W3DR4N
07-03-2008, 23:32
Bez obzira na nečiji ukus, ajmo statistički razgledati situaciju. Evo, stavljam popis od 150 kritički najuspješnijih igara u zadnje tri godine, iz svake godine po pedeset. Sad recite da su igre loše i da se niste naigrali. Svaka ovakva tema je nepotrebna jer ne cilja na ništa. Loše? Mda...

2005.

Civilization IV
Grand Theft Auto: San Andreas
Tom Clancy's Splinter Cell Chaos Theory
Battlefield 2
Psychonauts
Guild Wars
Worldwide Soccer Manager 2006
F.E.A.R.
Falcon 4.0: Allied Force
World Soccer Winning Eleven 8 International
Silent Hunter III
Pro Evolution Soccer 5
Brothers in Arms: Road to Hill 30
Call of Duty 2
Freedom Force vs. The Third Reich
GTR FIA Racing
Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
Warhammer 40,000: Dawn of War: Winter Assault
SWAT 4
Darwinia
Indigo Prophecy
The Movies
MVP Baseball 2005
Brothers in Arms: Earned in Blood
NASCAR SimRacing
Prince of Persia: The Two Thrones
Fable: The Lost Chapters
City of Villains
Hearts of Iron II
Fate
Act of War: Direct Action
Dangerous Waters
TrackMania Sunrise
Rome: Total War Barbarian Invasion
Age of Empires III
NHL: Eastside Hockey Manager 2005
Disney's Toontown Online
Quake 4
Need for Speed Most Wanted
Day of Defeat: Source
Nancy Drew: Secret of the Old Clock
Nancy Drew: The Last Train to Blue Moon Canyon
EverQuest: Dragons of Norrath
X-Men Legends II: Rise of Apocalypse
Dungeon Siege II
FIFA 06
The Sims 2 University
Codename: Panzers, Phase Two
EverQuest II: Desert of Flames
Star Wars Republic Commando



2006.

Out of the Park Baseball 2007
Company of Heroes
The Elder Scrolls IV: Oblivion
GTR 2
NHL: Eastside Hockey Manager 2007
Medieval II: Total War
Galactic Civilizations II: Dread Lords
Lego Star Wars II: The Original Trilogy
Warhammer 40,000: Dawn of War - Dark Crusade
Half-Life 2: Episode One
Worldwide Soccer Manager 2007
Guild Wars Factions
TOCA Race Driver 3
GT Legends
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas
Space Rangers 2: Rise of the Dominators
EverQuest II: Echoes of Faydwer
Final Fantasy XI: Treasures of Aht Urhgan
The Lord of the Rings, The Battle for Middle-earth II
Prey
The Elder Scrolls IV: Knights of the Nine
OutRun 2006: Coast 2 Coast
DEFCON: Everybody Dies
Guild Wars Nightfall
Civilization IV: Warlords
Dominions 3: The Awakening
Marvel: Ultimate Alliance
Xpand Rally
Hitman: Blood Money
Rise of Nations: Rise of Legends
Neverwinter Nights 2
Eets
Sam & Max Episode 101: Culture Shock
Tom Clancy's Splinter Cell Double Agent
Tomb Raider: Legend
Age of Empires III: The WarChiefs
SWAT 4: The Stetchkov Syndicate
Madden NFL 07
Battlefield 2142
RoboBlitz
Titan Quest
Bookworm Adventures Deluxe
SpellForce 2: Shadow Wars
Baseball Mogul 2007
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter
The Sims 2: Open for Business
1701 A.D.
Star Wars: Empire at War
Microsoft Flight Simulator X
Condemned: Criminal Origins



2007.

The Orange Box
BioShock
Call of Duty 4: Modern Warfare
Team Fortress 2
Galactic Civilizations II: Dark Avatar
World of Warcraft: The Burning Crusade
Crysis
Portal
Half-Life 2: Episode Two
World in Conflict
Sam & Max: Season 1
Company of Heroes: Opposing Fronts
Supreme Commander
The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar
Gears of War
Civilization IV: Beyond the Sword
The Elder Scrolls IV: Shivering Isles
Command & Conquer 3 Tiberium Wars
Everquest II: Rise of Kunark
Medieval II: Total War Kingdoms
Peggle Deluxe
Mr. Robot
Tomb Raider: Anniversary
DiRT
Enemy Territory: Quake Wars
Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2007
Unreal Tournament 3
Europa Universalis III
RACE 07 - The WTCC Game
Supreme Commander: Forged Alliance
Sam & Max Episode 105: Reality 2.0
Myst Online: Uru Live
Sam & Max Episode 201: Ice Station Santa
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
Neverwinter Nights 2: Mask of the Betrayer
Overlord
Titan Quest: Immortal Throne
Jade Empire: Special Edition
Flight Simulator X: Acceleration
Sam & Max Episode 104: Abe Lincoln Must Die!
Shadowgrounds Survivor
The Witcher
Sam & Max Episode 106: Bright Side of the Moon
TrackMania United
Test Drive Unlimited
Guild Wars: Eye of the North
Sword of the Stars: Born of Blood
Age of Empires III: The Asian Dynasties
Sam & Max Episode 102: Situation: Comedy
Tabula Rasa

W3DR4N
07-03-2008, 23:43
Pa recimo, kad spominješ HOMM, ova petica mi je u početku bila loša, ali kako su došle ekspanzije, pogotovo onaj tribes of the east, igra je porasla u prefantastičnu zabavu. Nova mehanika ragea i blood rituala je prejaka, zapravo toliko osvježenje u žanru i serijalu.

Nodakim
07-03-2008, 23:50
2007 puna nastavka,ekspanzija,konverzija?

Snake
07-03-2008, 23:50
"People's values change over time."

ne treba žaliti za prošlošću, treba izvlačiti najbolje iz sadašnjosti i budućnosti. iako možda izgleda kao da je budućnost gaminga tamna (pogotovo za pc platformu) zapravo je jako svijetla - razvoj grafike će kad tad stati a onda će na red doći priča/inovativnost. nisu sve igre danas smeće čija priča ništa ne vrijedi, ima ih, samo u manjim količinama. U gamingu moraš dakle probati sve i svašta da bi znao prepoznati prave vrijednosti i igre poput nedavnih audiosurfa, the witchera, penumbre i portala. Dok god je Willa Wrighta, Chrisa Taylora, Sida Meiera, Petera Moneylux (ili kako se već preziva), pogotovo Hidea Kojime i Gabea Newella, Johna Carmacka, gaming neće poći krivim putem.

Nodakim
07-03-2008, 23:56
ja iz tih navedenih igri iz 2007 tek sam pola igrao,druge sam odmah izbacio zbog nečega što mi se ne da(priča npr),za neke nisam ni čuo,ali od onih kojih sam igrao barem je 2/3 igra bila muka igrati,ajmo za tiberium igra mi se nikako nije dopala,nije loša sama po sebi,ali zbog nečega m ise čini da to nije to,nisam to očekivao i imao sam krivi pristup igri

Ogg The Dogg
07-03-2008, 23:58
Ma nije ovo kraj samo gaminga to je kraj umjetnosti uopće. The art is dead. Stvaraju se filmovi po starim predlošcima itd...

Sve u smislu zarade. Ma jeb! kapitalizam je glup ko k!rac! Samo kad shvati kad me ne može blatiti smećem i još tražiti da to kupujem. Ma je!o mater onima koji su uništili dobre projekte samo zbog zarade. Malo sam pretjerao ali istina je.

Mislim da više neću ni igrati, nema smisla, svi naslovi su idiotski. Nema doba Silent Hill 2 sa onom atmosferom, niti Homeworlda koji je bio tako dirljiv...

:yuck: :yuck: :yuck:
anije ti palo na pamet dabezjeb. kapitalizmane bi imo ovakavkomp kaki imaš, da ne bi uopće igro računalne igre, ne bi imo DSL....

Daniel666
08-03-2008, 00:47
Dosta offtopica. Da kapitalizam jest dobar nekim ljudima, ali ja nisam jedan od nijih.

2m4j 64m3r
11-03-2008, 15:27
što?
pogledaj crysis, cod-ove, ut
normalno da nije i bit če još boljih igara

Iron Storm
11-03-2008, 16:04
Bilo je, bilo je izvrsnih igara i ne mislim da slijedi "tamno doba gaminga". Da vidimo... avanture su se vratile, StarCraft 2 se vraća, svi iščekuju Warhammer online, zatim Far Cry 2, The Clum, novi Total War naslov (ureknite me - ne mogu se sjetiti imena), zatim šuška se o novom SW:KotORu (hoće li biti SW?), također i o novom PoPu (pročitao sam na Wikipediji da će se otprilike zvati Ghosts of the Past, no uklonili su taj dio sa Wikipedije)... dolazi Mafia 2, Turok, Spore, Sam&Max je tu, Infinity Wards nas gađa izvrsnim CoD-ovima (only-console CoD-ove ne računam jer ih nije radio Infinity Wards) i još će biti... zatim je tu Witcher, po mnogima izvrstan RPG u zadnje vrijeme... i onda govorite da dolazi tamno doba gaminga? Istina je da danas svi samo štancaju nove naslove koji se furaju na grafiku a zaboravljaju igrivost i priču, no ima i ovakvih dragulja i sve dok ovakve igre izlaze, neće biti tamnog doba.

EDIT: Addan Witcher, koji je prethodno bio zaboravljen :wink:

IGoR_2803
11-03-2008, 16:37
@Iron Storm: zaboravio si witchera... :wink:

Rang€r
11-03-2008, 18:10
Bilo je, bilo je izvrsnih igara i ne mislim da slijedi "tamno doba gaminga". Da vidimo... avanture su se vratile, StarCraft 2 se vraća, svi iščekuju Warhammer online, zatim Far Cry 2, The Clum, novi Total War naslov (ureknite me - ne mogu se sjetiti imena), zatim šuška se o novom SW:KotORu (hoće li biti SW?), također i o novom PoPu (pročitao sam na Wikipediji da će se otprilike zvati Ghosts of the Past, no uklonili su taj dio sa Wikipedije)... dolazi Mafia 2, Turok, Spore, Sam&Max je tu, Infinity Wards nas gađa izvrsnim CoD-ovima (only-console CoD-ove ne računam jer ih nije radio Infinity Wards) i još će biti... zatim je tu Witcher, po mnogima izvrstan RPG u zadnje vrijeme... i onda govorite da dolazi tamno doba gaminga? Istina je da danas svi samo štancaju nove naslove koji se furaju na grafiku a zaboravljaju igrivost i priču, no ima i ovakvih dragulja i sve dok ovakve igre izlaze, neće biti tamnog doba.

EDIT: Addan Witcher, koji je prethodno bio zaboravljen :wink:

sign... no neko je vec reko, izasle su dobre igre, al kolko ih je lose izaslo... dakle ima dobrih igara al vise je onih lsih, zato bi tu trebo biti pcplay da se ne kupuju lose igre...