PDA

Pogledaj cijelu verziju : Game engine! Molim objasnjenje!



Greatboy
06-03-2008, 18:49
Moze li mi netko reci kako se radi game engine i cemu sluzi, jer meni se kao 3d modelatoru cini kako se moze i bez tog enginea!

Znaci zelim znati sto se to pise u C++ da bi se napravio game engine za neku igru! Neki kazu da je to najtezi dio posla?! :?

DragonSoul
06-03-2008, 19:16
Bez game enginea ti ništa ne radi, jer engine ti je za igru kao motor za auto. U C++u moraš pisati sve što koristiti u igri, definicije klasa, struktura, funkcija, baze podataka itema, grafička obrada 3d modela koje si ti modelirao, osvjetljenje, izvor svjetla, pad sjene, lom svjetla i jednostavno srce i duša igre. Onda se najčešće pravi SDK za engine da bi designeri mogli dizajnirati levele, zagonetke, postavljati izvor svjeta, praviti svijet u kojem se igra odvija. Znači, engine je neophodan!

Plexihack
06-03-2008, 21:25
I meni je u početku to bilo malo teže shvatiti,ali kad počneš programirati je lako.

Uzmimo za primjer neki FPS.Možeš ti napraviti cijeli animirani film koji je kao FPS i neka ti to bude igra bez interakcije.Engine će dodati interakciju tj. kretanje,akcije,pucanje,mijenjanje oružja.Onda fizikalni engine će gledati dali lik možda ne hoda po zraku,da ne leti kad skače,da stvari ne propadaju (tu se sudara sa collision engine-om) i sve ostalo vezano uz fiziku.Collision engine pazi na sudaranje predmeta kao npr,protivnik da ne prolazi kroz zid,metak kroz njega itd.

3D modeler može biti potreban tek kasnije u proizvodnji igre jer se u početku mogu koristiti placeholderi,tj. stvari koje zauzimaju mjesto nekog predmeta dok modeler ne napravi bolji.

Greatboy
06-03-2008, 23:23
Taj Game Engine mi nikad nije bio jasan! Sad ste mi pojasnili malo, ali jos nekuzim kako se to sve programira i opisuje, mislim na koji nacin! Al dobro, nisam programer!

Sve to (i game engine i programiranje) mi se cini sto puta kompliciranije od ikakvog modeliranja i animacije, iako nikad nisam programirao, samo radim u Action Scriptu 3.0 u Flashu i to je sve!

Burek_fr0m_SPACE
07-03-2008, 09:53
Previše se ljudi i drže sa sam pojam "game engine" kao da je to nešto strogo definisano, kao da je to neki standardni dio koji se serijski proizvodi. Praktično se cijeli programski kod može nazvati engineom jer sve je to tu samo u cilju da što bolje i efikasnije upotrijebi "gorivo", tj. materijale i resurse (modeli, texture, shaderi, zvukovi, muzika, šta sve već ne). Bez "enginea", tj. bez programskog koda se jednostavno ne može. Ne možete štancati proizvode ako imate samo skladište sa sirovinama, a nemate ni jednu jedinu mašinu, a kamoli cijelo postrojeneje koje je potrebno. Za one koji su pomislili da se može bez enginea - razmislite, kako će to kompjuter znati šta vi hoćete s tim vašim modelima i ostalim resursima? Jednostavno mora postojati nešto što će kontrolisati i nadzirati sve te resurse igre, "preraditi" ih i na kraju "dostaviti" igraču na ekran i zvučnike (i eventualno još neke periferije). Engine je taj koji pokreće sve (što nekako zvuči logično). Bez njega imate samo beživotnu hrpu materijala koja se neće sama od sebe pokrenuti.

Naravno, ni gamemakeri i slični alati nisu izuzetak - ako vi niste ništa isprogramirali tu, to ne znači da igra radi bez koda. Svi takvi alati imaju svoj engine koji se upotrebljava za sve igre koje u njemu napravite. Upravo iz tog razloga većina programera prezire takve alate - jer u njima nemate kontrolu nad kodom enginea, a engine tog alata sigurno neće biti optimalan za baš sve slučajeve.


(i game engine i programiranje)
Heh, nije šija, nego vrat. Game engine i nastaje kao rezultat programiranja, pa je malo smiješno tako forumilisati rečenicu. Inače "engine" kao pojam je i nastao kada su se počeli pisati sve univerzalniji kodovi za igre, koji bi se lako mogli prilagoditi i za druge igre, pa je prvo počelo od toga da originalni autor upotrijebi svoj code-base za više (obično sličnih) igara, dok se kasnije stvar komercijalizovala, pa su se enginei počeli prodavati (tj. licencirati). Vjerovatno najpoznatiji takav je engine Quake 3 Arene. Sada je već prilično pregažen, ali u to vrijeme je imao najbolja rješenja (Carmack == genije) za mnoge tipične probleme u izradi FPSova, tako da su mnogi odustali od otkrivanja tople vode, pa su kupili gotovo i provjereno rješenje i eventualno ga prilagodili svojim potrebama. A sad, porediti programiranje i modeliranje je malo besmisleno... jer jedno je nauka, a drugo umjetnost.

RayDX
07-03-2008, 15:07
Moze li mi netko reci kako se radi game engine i cemu sluzi, jer meni se kao 3d modelatoru cini kako se moze i bez tog enginea!

Znaci zelim znati sto se to pise u C++ da bi se napravio game engine za neku igru! Neki kazu da je to najtezi dio posla?! :?

Mislim da si malo artiste precijenio... Hehehe, rekao sam već davno, programeri bi možda bez vas mogli, ali vi bez nas ste sjedeće patke ^^

Luka
07-03-2008, 15:21
RayDX ne skreći s teme .. Burek je već objasnio da 3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja

RayDX
07-03-2008, 15:24
RayDX ne skreći s teme .. Burek je već objasnio da 3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja

Hehe, will do... Nisam bio pročitao post od bureka je l' mi je malo lijeno, tek sam se vratio :D pa sam po instinktu :D

downforce3d
07-03-2008, 15:59
3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja

To nije točno jer 3d modeliranje ne pokriva samo igre.

Plexihack
07-03-2008, 16:00
3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja

To nije točno jer 3d modeliranje ne pokriva samo igre.

A tko je napravo programe za 3D modeliranje? :D

downforce3d
07-03-2008, 16:09
Ja govorim o upotrebi programa jer ako se prebacim na ono što si ti mislio dolazim do zaključka da nijedna prava komercijalna igra u ovom dobu ne može bez 3d artista. Dakle nije baš potpuno istinito da se može bez problema pravit nove igre bez njih.

Luka
07-03-2008, 16:09
3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja

To nije točno jer 3d modeliranje ne pokriva samo igre.

ja govorim o izradi igra, mislim da se toliko može shvatiti iz teme


btw, ovo nije topic za raspravljanje što je važnije, pa sljedeće ovakve postove brišem; držite se teme - game engine

Greatboy
07-03-2008, 22:11
@ burek je dobro objasnio!
Ali nekužim kad čitam neki magazin o igrama i sad u
recenziji piše "....Vrhunski game engine"! Pitam se jel game engine ima veze sa grafikom, kvalitetom i načinom prikaza igre! ??

Luka
07-03-2008, 22:21
da .. engine ima veze sa svim navedenim

neznam kako bi objasnio bolje od Bureka -- modeli, teksture, zvukovi, fontovi - sve to nije dovoljno da bi igra radila

zamisli kad igraš npr. Pong, engine je taj koji pomiće lopticu, koji ju sudara s okolinom

engine utječe na sve, uključujući i ono što si ti nabrojao

Greatboy
08-03-2008, 12:41
Da shvatio sam sad što je game engine i čemu služi!

Evo još jedno vama glupo pitanje!
DIRECT X!SZnam da se bez toga igre nemogu pokretati i znam da on utječe prvenstveno na prikaz i grafiku igre, ali pitam vas što se radi u Direct X-u?? Čuo sam da se treba naučiti raditi u Direct X-u kako bi se napravila igra! Pitam vaš što se radi u Direct X-u!

P.S. Kažu da je Open GL bolji od DX-a. Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??

Nemojte mi zamjeriti što se nedržim teme, ali glupo je otvarati teme za moja glupa pitanja! Trebao sam temu nazvati "Moja Glupa Pitanja"! :rotfl:

Plexihack
08-03-2008, 12:53
Da shvatio sam sad što je game engine i čemu služi!

Evo još jedno vama glupo pitanje!
DIRECT X!SZnam da se bez toga igre nemogu pokretati i znam da on utječe prvenstveno na prikaz i grafiku igre, ali pitam vas što se radi u Direct X-u?? Čuo sam da se treba naučiti raditi u Direct X-u kako bi se napravila igra! Pitam vaš što se radi u Direct X-u!

P.S. Kažu da je Open GL bolji od DX-a. Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??

Nemojte mi zamjeriti što se nedržim teme, ali glupo je otvarati teme za moja glupa pitanja! Trebao sam temu nazvati "Moja Glupa Pitanja"! :rotfl:

Većina današnjih igara radi u DX-u i OpenGL-u,OpenGL je lakši od DX-a,kraći kod ima isto.U DirectX-u se piše grafički engine,znači iscrtavaju se stvari na ekran,namješta se osvjetljenje,postavke prozora itd.

downforce3d
08-03-2008, 12:53
Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??


Serious sam, Unreal, HL, Cod, Quake, Doom 3....

Luka
08-03-2008, 13:00
Možeš pogledati u susjednu RayDX-ovu temu u kojoj je objašnjeno što je i ćemu služi :

http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=17035

Greatboy
08-03-2008, 13:04
Mislim da nema neke posebne razlike između DX i Open GL-a i mislim da to nije presudno u izgledu igre, pogotovo ako se radu RTS igre kao Total War!

Zanima me Assassins Creed! :pray: :pray: Jel se on radi u DX ili Op GL?
Stvarno me fasciniraju te igre slične Prince of persia!

A i niste mi dali baš neko objašnjenje na pitanje!

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
08-03-2008, 13:07
Većina današnjih igara radi u DX-u i OpenGL-u,OpenGL je lakši od DX-a,kraći kod ima isto.U DirectX-u se piše grafički engine,znači iscrtavaju se stvari na ekran,namješta se osvjetljenje,postavke prozora itd.

ovdje je objasnjeno...

Luka
08-03-2008, 13:12
A i niste mi dali baš neko objašnjenje na pitanje!

objasnio ti je Plexihack, i dao sam ti link http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=17035

Burek_fr0m_SPACE
08-03-2008, 13:44
DIRECT X! Znam da se bez toga igre nemogu pokretati i znam da on utječe prvenstveno na prikaz i grafiku igre, ali pitam vas što se radi u Direct X-u?? Čuo sam da se treba naučiti raditi u Direct X-u kako bi se napravila igra! Pitam vaš što se radi u Direct X-u!
Zapravo se uSDirectX-u ne radi ništa. To nije samostalan program u kom se nešto radi, već "biblioteka funkcija" koje drugi programi mogu upotrijebiti. Stoga, sve igre koje su napravljene oslanjajući se na DirectX jednostavno ne mogu raditi bez njega - što je logično. DirectX ima više svojih modula za razne namjene (grafika, zvuk, mreža...) i svaki ima cilj da pojednostavi rad sa pojedinim dijelom multimedije, kao i da premosti razlike između različitog hardwarea. Npr. ti samo trebaš reći DX-u "nacrtaj krug", a DX i driveri će se misliti kako to sada izvesti na grafičkoj kartici koja je trenutno u kompjuteru. Naravno, najviše prašine se diže oko grafičkog dijela, tj. Direct3D ili DirectGraphics. Kada uokolo lete fraze tipa "DX9 igra". "DX10 igra" ili "DX10 grafička", tu se prvenstveno misli na korišćenje mogućnosti grafičkog dijela DirectX-a navedene verzije, jer se ostali moduli kroz verzije skoro zanemarivo mijenjaju u odnosu na grafički. Sve u svemu, DirectX shvati kao novi set mogućnosti koji možeš "prikačiti" na programske jezike i onda mnogo lakše praviti multimedijom bogate aplikacije i igre.


P.S. Kažu da je Open GL bolji od DX-a. Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??
Ah, to je još jedan od "svetih ratova" gdje mnogo više lete neosnovane uvrede i pljuvanja, nego konkretne činjenice. OpenGL i DX zapravo i ne spadaju u istu klasu, jer se OpenGL bavi isključivo grafikom. Mogu se porediti OpenGL i Direct3D, eventualno, ali i tu je teško reći koji je bolji. Manje-više, sve što uradiš s jednim, možeš i s drugim - uglavnom stvar navike programera. Ipak, tu je suva činjenica da DX radi samo na Microsoftovim platformama, dok OpenGL radi na svemu živom. Negdje sam skoro pisao neku usporedbu... ne znam sad gdje.

RayDX
08-03-2008, 15:58
Ovo mi daje ideju, možda bi se mogao netko potruditi i napisati osnove o razvoju igara, kako zašto... U smislu da svi skuže kako to rade i da bude sve zaokruženo na jednom mjesto za sve novake.

Greatboy
08-03-2008, 16:31
Ovo mi daje ideju, možda bi se mogao netko potruditi i napisati osnove o razvoju igara, kako zašto... U smislu da svi skuže kako to rade i da bude sve zaokruženo na jednom mjesto za sve novake.

Pa to te ja pitam! Samo se treba potruditi da bude što je kraće moguće, jer niko neželi čitati bibliju! :wink:

RayDX
08-03-2008, 16:35
Ovo mi daje ideju, možda bi se mogao netko potruditi i napisati osnove o razvoju igara, kako zašto... U smislu da svi skuže kako to rade i da bude sve zaokruženo na jednom mjesto za sve novake.

Pa to te ja pitam! Samo se treba potruditi da bude što je kraće moguće, jer niko neželi čitati bibliju! :wink:

Ja sam lijen, Burek isto... Možda reiko, luka ili hellboy :D

DrunkyDuck
08-03-2008, 20:17
Pa to te ja pitam! Samo se treba potruditi da bude što je kraće moguće, jer niko neželi čitati bibliju!
Odmah u pocetku pljuska u lice bilo kome tko bi i zelio napisati takvo sto. Inace, ako te zanima izrada igara, nece biti kratkih tekstova.

DrunkyDuck
08-03-2008, 20:45
Hmm, ako ga vise zanima izrada grafickog sadrzaja ili level editing, sa game makerima bi cak i mogao nesto napraviti.

DrunkyDuck
08-03-2008, 21:06
Svejedno, osobi koja vec ima znanje level designa i zeli ga pretvoriti u igru ce izrada custom 3D enginea produziti stvaranje te igre za par godina, pogotovo ako planira koristiti BSP. Buducem programeru kojeg to zanima bi to bio prirodan proces ucenja, ali jednom game artistu nesto neprihvatljivo.

Osim ako netko misli da je nacin na koji dev industrija danas funkcionira pogresan i da bi svaki clan tima trebao prvenstveno biti programer.

RayDX
08-03-2008, 22:22
Jednostavno novacima treba neka osnovna ideja kako to ide... Treba da shvate kako je krvoločan posao... Dakle, samo će najhrabriji nastaviti odatle, ili najgluplji pa dobiti veslo u usta.. Sve u svemu, everybody wins ^^ Ali ako se ne slažete :)

DragonSoul
08-03-2008, 22:53
Eh, ja sam bio na Game Makerima(RPG Makeru XP) i fino pravio svoje igre. To mi je brzo dosadilo, hard riknio, ostao bez puno toga napravljenog i dosadilo mi. E, sada sam u potpunosti odustao od tih game makera, i pravim sve svoje u C++u. Mogu reći da je to puno, puno, puno, puno teže nego sve do sada što sam radio, ali je nevjervatno zabavno. Ne sada da se kotrljam od smjeha dok pišem ( :rotfl: ), ali kad nešto radi što sam ja izmislio i ja realizirao to je jednostavno wow(ne onaj Blizzardov). A svaki source file se čuva kao oko u glavi kad znaš koliko si se namučio za njega. Sada, ako te zanima samo dizajniranje levela i takve stvari onda si nađi neki grafički engine sa SDK da bi jednostavno mogao provjeravati svoje uratke. 3D modeler nije za programiranje, kao što programer nikad neće praviti 3D modele(rijetko tko je i dobar programer i dobar 3D modeler).

Greatboy
09-03-2008, 17:33
Hmm, ako ga vise zanima izrada grafickog sadrzaja ili level editing, sa game makerima bi cak i mogao nesto napraviti.

Neželim ja raditi igre, nego me jednostavno zanima kako se točno izrađuju, pa ako jednog dana slučajno upadnem u Tim izrade igre, pošto brzo napredujem i već znam raditi u 3d max studiu i blenderu!

Nikad se nezna gdje te život vodi!

Pošto vi neželite ukratko opisati proces izrade igre, evo link ode za sve one koji žele znati!

http://www.code-it.net/?q=node/58S:)

DragonSoul
09-03-2008, 17:44
Pošto vi neželite ukratko opisati proces izrade igre, evo link ode za sve one koji žele znati!

http://www.code-it.net/?q=node/58S:)

Ukratko i izrada igre ne ide u jednu rečenicu. Izrada igara je dug i mukotrpan posao. Šta misliš zašto plačeni teamovi od 50-100 ljudi radi i po 5 godina na jednoj igri? Istina, nitko ne traži od malog tima Crysis, ali oni ulože isto, pa ako ne i više, truda u svoje igre nego neki veliki studio (naravno, ako sami prave engine, glazbu, 3d modele, pa i spriteove ako prave 2d igru). A kad se tim javi i kaže da traži nekog iskusnog developera u Game Makeru i RPG Maker Xpu ili nekom "klik'n'done" programu, onda oni ne rade ništa drugo nego prave jednu od mogućih kombinacija tog programa i onda to nazovu "svojom" igrom.

Plexihack
09-03-2008, 18:01
Hmm, ako ga vise zanima izrada grafickog sadrzaja ili level editing, sa game makerima bi cak i mogao nesto napraviti.

Neželim ja raditi igre, nego me jednostavno zanima kako se točno izrađuju, pa ako jednog dana slučajno upadnem u Tim izrade igre, pošto brzo napredujem i već znam raditi u 3d max studiu i blenderu!

Nikad se nezna gdje te život vodi!

Pošto vi neželite ukratko opisati proces izrade igre, evo link ode za sve one koji žele znati!

http://www.code-it.net/?q=node/58S:)

Yep...ukratko opisano...aha...i burek je malo veća krofna(prema jednom mom prijatelju) :P

Tu nije ukratko ništa opisano i to je kako se rade igre,a ne proces izrade igara.Proces ti je skup nekih postupaka,a piše ovdje šta se radi?

Luka
09-03-2008, 18:27
@Greatboy, ne mogu opisati svoje žaljenje što ti netko nije objasnio proces kako se radi igra ... jesi li razmišljao da je prekomplicirano, pogotovo za nekog tko će nakon pročitanog dijela teksta ustvrditi da to ipak ne želi ? teško je odrediti što te točno zanima, i ne postoji neki univerzalni proces koji bi izradu igra razlikovao od izrade drugih programa. Općenito sve ide ovim redom :

- zamišljanje
- razrada
- programiranje i testiranje (ponavlja se puno puta)
- objavljivanje

A ako misliš da ćeš brzo naučiti programirati igre samo zato što brzo učiš ... odgvoro je ne, programiranje nije toliko teško ali ne treba pretjerivati

Greatboy
09-03-2008, 22:31
@Luka

Shvatio sam ja proces izrade igre, samo sam pitao za Directx i Game engine, jer me je to oduvijek bunilo!
Nisam ja rekao da ću programirati, , nego da se usavršavam u 3ds maxu!
A to kako se radi igra, mislim da nije baš tako prekomplicirano kako što neki odmah dižu ruke čim se spomene riječ računalna igra!
Sve je to jednostavno, samo treba dobra ekipa i dobra volja, a dobru ekipu i volju je gotovo nemoguće naći, pogotovo volju!

Evo ja naprimjer ću za cca god dana biti sposoban raditi dio procesa igre u kojem ću biti zadužen za modeliranje, teksturiranje, animaciju i ideju, neko drugi će biti zadužen za programiranje, neko treći će biti zadužen za to i to... i ako svako zna svoj posao za 2 godine igra se napravi! Kužiš što želim reć! Kažem samo primjer!
Najvažnija je ekipa!

Nemislim ja raditi igre nego samo san znatiželjan! Inače planiram raditi 3d animacije i ništa više!

DragonSoul
10-03-2008, 06:59
@Luka

Shvatio sam ja proces izrade igre, samo sam pitao za Directx i Game engine, jer me je to oduvijek bunilo!
Nisam ja rekao da ću programirati, , nego da se usavršavam u 3ds maxu!
A to kako se radi igra, mislim da nije baš tako prekomplicirano kako što neki odmah dižu ruke čim se spomene riječ računalna igra!
Sve je to jednostavno, samo treba dobra ekipa i dobra volja, a dobru ekipu i volju je gotovo nemoguće naći, pogotovo volju!

Evo ja naprimjer ću za cca god dana biti sposoban raditi dio procesa igre u kojem ću biti zadužen za modeliranje, teksturiranje, animaciju i ideju, neko drugi će biti zadužen za programiranje, neko treći će biti zadužen za to i to... i ako svako zna svoj posao za 2 godine igra se napravi! Kužiš što želim reć! Kažem samo primjer!
Najvažnija je ekipa!

Nemislim ja raditi igre nego samo san znatiželjan! Inače planiram raditi 3d animacije i ništa više!

Izrada igara nije nemogući posao, ali nije ni jednostavan. Je to kako ti kažeš, dobra ekipa, 2-3 modelera, 2-3 programera i 1 koji će praviti soundtrack. E, sada, ako je ekipa neiskusna, modeli će se po stilu razlikovati, programeri će se pokrviti, jer onaj drugi ne radi kako ovaj radi, jedino onaj za soundtrack će svoj posao napraviti, ali ima jako malo ljudi koji se bave audiom, najčešće traže novce. Istina, puno lakše ide ako imaš dobru ekipu, ali sastaviti dobru ekipu je teško, jer ima jako malo ljudi koji su voljni raditi. Ima puno više ljudi koji će doći na gotovo i reći: "To je naša igra!".

Sad, ne želim te ubiti u pojam, ali nije jednostavno. Znam šta pričam, jer je nekoliko nas pokušalo napraviti igru, ali ono, svi čekaju i ništa se ne radi i na kraju se zaboravilo. Sad radim sam u C++u svoj engine za console based RPG. Tebi sretno, jer ako složiš dobru ekipu onda ti se smješi (najvjerovatnije) dobra budućnost u izradi igara.

Greatboy
10-03-2008, 18:25
Izrada igara nije nemogući posao, ali nije ni jednostavan. Je to kako ti kažeš, dobra ekipa, 2-3 modelera, 2-3 programera i 1 koji će praviti soundtrack. E, sada, ako je ekipa neiskusna, modeli će se po stilu razlikovati, programeri će se pokrviti, jer onaj drugi ne radi kako ovaj radi, jedino onaj za soundtrack će svoj posao napraviti, ali ima jako malo ljudi koji se bave audiom, najčešće traže novce. Istina, puno lakše ide ako imaš dobru ekipu, ali sastaviti dobru ekipu je teško, jer ima jako malo ljudi koji su voljni raditi. Ima puno više ljudi koji će doći na gotovo i reći: "To je naša igra!".

Sad, ne želim te ubiti u pojam, ali nije jednostavno. Znam šta pričam, jer je nekoliko nas pokušalo napraviti igru, ali ono, svi čekaju i ništa se ne radi i na kraju se zaboravilo. Sad radim sam u C++u svoj engine za console based RPG. Tebi sretno, jer ako složiš dobru ekipu onda ti se smješi (najvjerovatnije) dobra budućnost u izradi igara.

Za raditi igru triba puno slobodnog vrimena, dobra ekipa koja zna kako triba radit, jedan prostor u kojem će se ekipa okupljati i radno vrime izrade igre svaki dan!
Jer tim izrade igre je kao bend koji zajedno svira i stvara pjesme, a ako jedan loše svira ostali s njim nemogu nastupati!

Iako je to dosta nezahvalan i rizičan posao nitko ko zna radit neće radit bez novčane naknade, a ako igra na kraju bude i moderna, nikad neće biti bolja od proizvoda koji izlaze iz Eelectronic Arta, Rockstar gamesa i ostalih! I ako se proda u više od 200 primjeraka to je velik uspjeh!

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
10-03-2008, 18:27
po meni tim individualaca nemoze napraviti nista za "prodati"... za to treba hrpa novca kojeg individualci nemaju(naravno vecina) ...

DrunkyDuck
10-03-2008, 21:16
po meni tim individualaca nemoze napraviti nista za "prodati"
Garry's mod?
Gish?
Nemam sad volje traziti ostale mini timove i individualce koji prodaju svoje igre.



Iako je to dosta nezahvalan i rizičan posao nitko ko zna radit neće radit bez novčane naknade, a ako igra na kraju bude i moderna, nikad neće biti bolja od proizvoda koji izlaze iz Eelectronic Arta, Rockstar gamesa i ostalih!
Ako je grafika sve sto igra nudi, u pravu si.

koki007
10-03-2008, 22:21
Slazem se sa DrunkyDuck, sada je bas ponovo pocelo doba kad se mali timovi i entuziasti mogu itekako nesto napraviti:

Prva stvar je sto gaming industriju polako jede americki divlji kapitalizam, i polako se fokusira na izbacivanje nekvalitetnih proizvoda veoma kratkog roka trajanja kako bi prodali sto vise proizvoda u seriji. Isto kako je i nekada televizor radio 20god a sad si sretan ako prijede 2 god, istina da je 5 puta jeftiniji ali ga i 10 puta vise kupis...

Sada prof. dev. timovi ne rade novu igru kada dobiju novu ideju nego kada izade nova generacija grafickih API-a i engina... A kada i pogode nesto sto valja onda tu istu stvar prodaju nekoliko puta tako da igri stave novu generaciju engina i povecaju za jedan broj ispred imena igre.

Tako da je novih igra i ideja jako malo, samo kopije na kopiju, sa boljom grafikom naravno...

Druga stvar je sto je open source zajednica postala dovoljno "jaka" da stvara proizvode koji su dovoljno snazni da omogucuju da besplano napravis nesto za sto ti je nekad trebao program koji kosta preko 20 000k.

Imas Blender, Gimp, Dev-C++, MinGW i sl, koji ti omogucuju da sa 0Kn napravis isto ono sto mozes sa komercijalnim programima...

Tako da sada ako imas ideju vec si ispred gaming industrije i imas alate koji ti omogucuju da tu ideju istvaris za 0 kn. Samo jos treba debela volja, entuzijazam, iskustvo, dobra organizacija i nekolicina istomisljenika...

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
11-03-2008, 15:03
po meni tim individualaca nemoze napraviti nista za "prodati"... za to treba hrpa novca kojeg individualci nemaju(naravno vecina) ...

Barathrum
16-03-2008, 03:31
Za raditi igru triba puno slobodnog vrimena, dobra ekipa koja zna kako triba radit, jedan prostor u kojem će se ekipa okupljati i radno vrime izrade igre svaki dan!


Igre se ne rade tako niti se izradjuju u zajednickom prostoru.
Istina da se radi sa mnogo ljudi, placa se isplacuje po zavrsenom projektu svim isto pa cak i sefu odjela tojest onog tko je raspisao natjecaj.
Cesto na nekoj igri rade ljudi diljem svjeta a osnovni nacin komunikacije je neki od messengera.
Dizajneri crtaju, salje se na mail ili preko messangera 3d dizajnerima koji ili imaju zadatak napravit svoje i izmodelirat ili prihvatit tudje i izmodelirat...sve skuplja tim programera i izajnera koji je mozda do 10 u "zapremnom" uredu gdje se radovi pregledavaju i isplacuje odmah cijena rada i otkup prava...bla bla bla... uglavnom ne postoji jedna prostorija gdje svi "oni" marljivo rade vec je internet ta prostorija.




Jer tim izrade igre je kao bend koji zajedno svira i stvara pjesme, a ako jedan loše svira ostali s njim nemogu nastupati!

Iako je to dosta nezahvalan i rizičan posao nitko ko zna radit neće radit bez novčane naknade, a ako igra na kraju bude i moderna, nikad neće biti bolja od proizvoda koji izlaze iz Eelectronic Arta, Rockstar gamesa i ostalih! I ako se proda u više od 200 primjeraka to je velik uspjeh!S

ma gluposti drobis.
nakon sto tim zavrsi sa alfa verzijom igre igra se prezentira i trazi se sponzora, izdavacka kuca, pa bio to EA il neka 50 zainteresirani se uvijek nadju.
ne postoji nitko tko los svira, jer radovi se sortiraju i pregledavaju i za to ne treba puno vremena, 2-3 sata dnevno dovoljno ili svaki drugi dan.

ako si ikad cuo za igru SOLDAT koja je graficki katastrofalna medjutim izvedbom je jedna od igrivijih onlin pucacina...uglavnom htio sam reci da decki rade na novom i konkurentskom naslovu raspisali su natjecaj za dizajnere pa tko zeli nk izvoli ja imam previse posla i projekata za napravit a i skupljam klijente pa me toliko ne zanima prijava za gamemakera.

e sad kako to sve znam - dovoljno je da je iz prve ruke.[/quote]

Barathrum
16-03-2008, 03:31
Za raditi igru triba puno slobodnog vrimena, dobra ekipa koja zna kako triba radit, jedan prostor u kojem će se ekipa okupljati i radno vrime izrade igre svaki dan!


Igre se ne rade tako niti se izradjuju u zajednickom prostoru.
Istina da se radi sa mnogo ljudi, placa se isplacuje po zavrsenom projektu svim isto pa cak i sefu odjela tojest onog tko je raspisao natjecaj.
Cesto na nekoj igri rade ljudi diljem svjeta a osnovni nacin komunikacije je neki od messengera.
Dizajneri crtaju, salje se na mail ili preko messangera 3d dizajnerima koji ili imaju zadatak napravit svoje i izmodelirat ili prihvatit tudje i izmodelirat...sve skuplja tim programera i izajnera koji je mozda do 10 u "zapremnom" uredu gdje se radovi pregledavaju i isplacuje odmah cijena rada i otkup prava...bla bla bla... uglavnom ne postoji jedna prostorija gdje svi "oni" marljivo rade vec je internet ta prostorija.




Jer tim izrade igre je kao bend koji zajedno svira i stvara pjesme, a ako jedan loše svira ostali s njim nemogu nastupati!

Iako je to dosta nezahvalan i rizičan posao nitko ko zna radit neće radit bez novčane naknade, a ako igra na kraju bude i moderna, nikad neće biti bolja od proizvoda koji izlaze iz Eelectronic Arta, Rockstar gamesa i ostalih! I ako se proda u više od 200 primjeraka to je velik uspjeh!S

ma gluposti drobis.
nakon sto tim zavrsi sa alfa verzijom igre igra se prezentira i trazi se sponzora, izdavacka kuca, pa bio to EA il neka 50 zainteresirani se uvijek nadju.
ne postoji nitko tko los svira, jer radovi se sortiraju i pregledavaju i za to ne treba puno vremena, 2-3 sata dnevno dovoljno ili svaki drugi dan.

ako si ikad cuo za igru SOLDAT koja je graficki katastrofalna medjutim izvedbom je jedna od igrivijih onlin pucacina...uglavnom htio sam reci da decki rade na novom i konkurentskom naslovu raspisali su natjecaj za dizajnere pa tko zeli nk izvoli ja imam previse posla i projekata za napravit a i skupljam klijente pa me toliko ne zanima prijava za gamemakera.

e sad kako to sve znam - dovoljno je da je iz prve ruke.

Barathrum
16-03-2008, 03:48
Moze li mi netko reci kako se radi game engine i cemu sluzi, jer meni se kao 3d modelatoru cini kako se moze i bez tog enginea!

Znaci zelim znati sto se to pise u C++ da bi se napravio game engine za neku igru! Neki kazu da je to najtezi dio posla?! :?


koja vrsta 3d modelatora?

1. interijeri
2. ecterijeri
3. organsko modeliranje
4. mrtva priroda


inace za neke druge decke koji se bave programiranjem i tu su stvarno malo pretjerali sa samohvaljenjem htio sam reci...da...sa enginom se mogu "raditi" igre ali sav engine je preovisan o grafickim elementima, ako mislite da u enginu se prave one super magije i slicno jer vidio sam da neki su doslovce skoro to napisali, definitivno ste u krivu, engine, skuplja "slicice", "animacije, i objekte a cijela svrha engina je prilagodit "kod" ekstenzijama materijala i to povezati.

ovdje se puno prica o gotovom proizvodu i slicnom medjutim najteze ga je inicijalizirati i najduze traje.
neznam o programiranju ali teorijski mi je to sve objasnio jedan klijent nedavno.
a njegova kritika na sve za danasnje vrijeme je bila da sto se tice gejming industrije problem je sto su dizajneri dobili puno izbora i tako da im vise ovisnost o programerima nije toliko potrebna jer se sve vise uvodi animacija u kojoj programer je nepotreban dok pak programeri su jako ovisni u zadnje vrijeme o dizajnerima zbog grafickih elemenata ako zele privuc korisnike za svoj program.

za decka xray il kako vec koji ima naviku stalno govorit kako je njemu tesko - kad govoris o programerima i dizajnerima onda specifiraj koja vrsta dizajnera i koja vrsta programera jer inace po 500 put dizajneri mogu bez programera dok programeri nemogu bez dizajnera ako ces globalno gledat. Medjutim 3d dizajneri nemogu bez programa koje je napravio programe ali taj isti programer ne radi igre jer nezna. pa prema tome uvijek tvrdis da si pametan pa ond budi vec jednom. :yuck:
jer deck tiskarski stroj je stariji od racunala, a izrada grafickih elemenata rucno je starije od matematickog broja.
mudrovanje ostavi za sebe!

eto...ponekad kad citam ovaj forum samo vidim:" bla bla bla..."

P.S. - i mala preporuka... nikad nemojte raditi za amere ako niste spremni probdjeti cijeli dan za kontakt sa ovima iz europe i onda cijelu noc za kontakt sa ovima iz amerike.
osim ako niste bas svi "voljni" dizajneri sa puno entuzijazma...etc - razlog zasto me ne zanima se javljat na te natjecaje jer i ovako mi je izradjivati graficke identitete za vanjske klijente muka ali hvala internetu pa nemoram bit poslom ogranicen na sugavu hrvatsku a i redovito placaju iako manje, dok kod nas nekad ni neplate sto se meni sa vanjskim klijentima jos nije dogodilo....

mmmm...laku noc...kreeeeevet..... :cry:

Barathrum
16-03-2008, 04:41
admini ne zamjerite vidim da ovdje ima puno dizajnera i programera pa mozda im je dosadio hrvatski zivot pa zele nesto novo...

evo link stranice gdje se mozete javit za gamemakera.
najvjerojatnije cete morati potpisati ugovor ali novac cete ugledat tek kad prodate igru a sa obzirom da pocinju raditi ozbiljan projekt a ne ponovno igru kao soldat mozda vam se i isplati.

http://www.transhumandesign.com/faq.html

eto..navalite...sam se nemojte kasnije zalit da modeliranje i animiranje i programiranje je ko kopanje kanala jer najcesce 15 sati dnevno ces morati raditi i to ti nece oni odrditi vec kolicina posla.

eto..do sljedeceg puta za koji tjedan. :|

Burek_fr0m_SPACE
16-03-2008, 12:44
Barathrum, a koja si ti to vrsta programera kada znaš sve o programiranju i kako se prave igre i svima možeš soliti pamet?

Plexihack
16-03-2008, 13:14
Hmm...ja znam i programirati,kodirati i dizajnirati,samo neznam 3D modeliranje,a to vjerujem da do 18. godine stignem naučiti.Programeri mogu raditi sami,ne treba neko ogromno znanje da se napravi jedan sprite,iako igra neće imati neku uber grafiku,može postati hit.

Pogledaj samo Crimsonland,kojeg je radio 1 čovjek.

Barathrum
16-03-2008, 15:37
ne, ne solim vam pamet, samo smanjujem vase dozivljaje oko tog programiranja i pokusavam vas prizemljit jer sve globalno govorite a tada grijesite, kao sto rekoh samo 3d dizajneri i graficki dizajneri u neku mjeru su vezani za programere inace niti jedna druga vrsta dizajnera nema potrebu za programerom.
pa vi globalizirajte i dalje i velicajte svoje programerske "skillove" i umanjujte dizajnerske, inace meni je jednako tesko sve, jer daj programeru nek nacrta šaku ili oko..pa onda nek se javi faca kad zadovolji "umjetnicke" kriterije gdje je kritika najjaca a ne u programerstvu...ovo sam namjerno napisao jer nisam ja taj koji velica svoj posao niti opredjeljenje vec neki "kvazi programeri" kojima je smisao pridobivanja paznje velicanje svoje "struke" a pritom nemaju pojma o pojmu izvan nje a ni kako svijet funkcionira ocito.


kao sto rekoh... bla bla bla bla i BLA....tako ovaj forum odise.

Barathrum
16-03-2008, 15:49
Hmm...ja znam i programirati,kodirati i dizajnirati,samo neznam 3D modeliranje,a to vjerujem da do 18. godine stignem naučiti.Programeri mogu raditi sami,ne treba neko ogromno znanje da se napravi jedan sprite,iako igra neće imati neku uber grafiku,može postati hit.

Pogledaj samo Crimsonland,kojeg je radio 1 čovjek.

spritove rade dizajneri ne programeri, programeri samo povezuju sprajtove u animaciju i daju im putanju (gibanje) ali najcesce ispadne da dizajner mroa animirati sprajtove tako da programer odradi sto manje posla.

primjer najuspjelije ti je Metal Slug i Contra.

3d modelirati mozes naucit u tjedan dana, od primitivnog do koristenje rendera.
onda mozda jos tjedan dana za animaciju likova i pola godine do godinu dana do rada sa česticama i afterburnom.
jer rad sa partiklama i afterburnom je "gradivo" samo za sebe potpuno se moze izdvojit iz 3d programa jer ima toliko toga za objasnit i naucit a usput je i povezan progamerski tako da onaj tko radi 3d modele i radi sa česticama mora naucit i kodove koji se rabe za skriptu u 3ds maxu.

sam proces modeliranja nije tezak i brzo se uci ako imas mentora koji ce ti objasnit funkcionalnost programa a ne te ucit po tutorijalima cime i da godinu dana ucis neces shvacat neke "procese" koji ce ti biti od izuzetne vaznosti za sastavljanje kombinacija.

a kako postat dobar 3d modeler...samo vjezbat kako mastu oblikovati.
znaci praksa a renderi ce rjesit sve ostalo.
medjutim bez teorije praksa ti nece valjat uopce.

DrunkyDuck
16-03-2008, 16:09
Programeri mogu raditi sami,ne treba neko ogromno znanje da se napravi jedan sprite,iako igra neće imati neku uber grafiku,može postati hit.

Ovisi da li govoris o igri kao minesweeperu ili Icy Toweru ili necemu kompleksnom za sto su ipak potrebni i graficki dizajneri.

Previse je tu posla da bi jedna osoba bez ikakvog iskustva samo tako naucila.

Za pocetak imas koncept za sto trebas dobro poznavanje anatomije, sjencanja i teoriju boja. Nakon mnostva dizajnerskih odluka i izmjena na tom konceptu, on biva nacrtan "kako spada", odnosno na nacin na koji ce 3D modelar najlakse slike ubaciti u program i iskoristiti ih za stvaranje modela (uglavnom kao nacrt/tlocrt/bokocrt+odredjeni detalji iako nije nuzno).
Uz to, konceptualni umjetnik radi skice scena i kljucnih tocaka u radnji igre, tu mu je bitno u sto kracem roku prikazati ono sto zeli. Profesionalac ce sa samo par poteza brushom vec jasno prikazati ono sto zeli i nakon nekoliko verzija dovrsiti jednu.

Modelar takodjer mora imati dobro poznavanje anatomije, mora predviditi kako ce savijanje "kosti" utjecati na geometriju tako da se nista ne deformira onako kako ne bi trebalo. Tu dodaj i optimizaciju modela, to jest, detalje samo tamo gdje trebaju biti, izradu vise verzija modela, jednog s manjim brojem poligona koji ce biti koristen u igri,a drugog sa ogromnom kolicinom detalja koji ce biti exportirani u bump/normal mapu, nakon toga unwrapping i crtanje teksture, opet sa vecom kolicinom detalja tamo gdje su bitniji, jos jedna mapa koja engineu govori gdje je materijal prozirniji pa ce kroz njega svjetlo lakse prolaziti (nos, usi, prsti - subsurface scattering), pa jos jedna koja engineu govori koje su povrsine sjajne, a koje mat i na kraju dodatno tweakanje svih tih tekstura sve dok se model savrseno ne uklapa u dizajn same igre i ideje leadera projekta.

Naravno, nemoj zaboraviti na izradu mapa, osim sto je potrebno tweakanje tako da cijela mapa sa punim detaljima nije crtana odjednom (level of detail, area portali), pozeljno je i tu poznavati teoriju boja tako da mapa ne izgleda kao sarena bljuvotina. Jos cu spomenuti izradu seamless (bez ruba) tekstura i pametno koristenje istih tako da mapa izgleda sto realnije.


Neke stvari jednostavno ne mozes nauciti samo citanjem tutoriala nego studijama i ucenjem na pogreskama, a to uzima vrijeme.