PDA

Pogledaj cijelu verziju : fantasy



unknown
10-04-2006, 11:04
fantasy zanima me tko je počeo sve ovo tko je dao naziv fantasy odakle sve to potječe ne igre sve su to kopije mislim po elementima ali i tolkinen je kopirao on je barem ja tako mislim uzimao elemente za svoju knjigu iz narodnih priča ali onda dolazimo do pitanja gdje narodu tolike sve priče i kako to da su sve slične npr. navedimo zmaja legendarno biće i pojavljuje se u svim narodima svjeta u onom ili u ovom obliku KAKO ???? ali svi narodi su bili nepovezani tako je slično i sa elfovima jel netko može odgovoriti na moja pitanja ?

W3DR4N
10-04-2006, 15:05
Ukratko, Tolkien i Gygax su najviše zaslužni za fantasy kakav danas poznajemo i volimo. Tolkien je već početkom 20. stoljeća oblikovao fantasy, dok je Gygax, kao začetnik i tvorac D&D-a, kojeg je predstavio sedamdesetih, zaslužan za većinu današnjih fantasy knjiga i igara.

Rocchiro
10-04-2006, 15:27
Tolkien je izmislil orcove,a ostatak je uzel iz raznih mitologija(najvise nordijska)

unknown
10-04-2006, 17:50
Tolkien je izmislil orcove,a ostatak je uzel iz raznih mitologija(najvise nordijska)

trolovi su postojali i prije oni su samo neka nova vrsa koja se nastavlja na trolove ali što je tolkinen baš izmislio mislim koju vrstu novu a da se ne nastavlja na staru niitko ne kaže da tolkinen nije odličan pisac ali što je on točno izmislio

Wizard
10-04-2006, 18:17
Nije Tolkien puno toga izmislia, vecinom se posudiva bicima, cudovistima, rasama i drugim stvarima iz raznih svijetskih mitologija, on se nije previse bavia izmisljanjem novih nego svrstavanjem starih u cjelinu da bi napisa savrsenu knjigu, on je prije svega bio jezikoslovac i jako se razumio u drevne jezike, te u mitoloske jezile, zato njegove knjige obiluju sa tako puno razlicitih jezika, koji nisu samo izmisljeni kao pojam u knjigi vec su to pravi jezici koje je on razvio do te mjere da smo ih mogli sada koristiti umjesto englenskog, hrvatskog jezika, te razna isma bazirana na englenskoj mitologiji, tj. rune koje su mogle zamjeniti latinicu

Prince-Artas
10-04-2006, 18:21
Nije Tolkien puno toga izmislia, vecinom se posudiva bicima, cudovistima, rasama i drugim stvarima iz raznih svijetskih mitologija, on se nije previse bavia izmisljanjem novih nego svrstavanjem starih u cjelinu da bi napisa savrsenu knjigu, on je prije svega bio jezikoslovac i jako se razumio u drevne jezike, te u mitoloske jezile, zato njegove knjige obiluju sa tako puno razlicitih jezika, koji nisu samo izmisljeni kao pojam u knjigi vec su to pravi jezici koje je on razvio do te mjere da smo ih mogli sada koristiti umjesto englenskog, hrvatskog jezika, te razna isma bazirana na englenskoj mitologiji, tj. rune koje su mogle zamjeniti latinicu

potpis, ma on je jedan od najvećih pisaca svih vremena

kumE
10-04-2006, 18:56
Tolkien je izmislil orcove,a ostatak je uzel iz raznih mitologija(najvise nordijska)

Tolkien je, koliko je meni poznato, izmislio Entove ...
mislim da su Orci od nekuda preneseni ...
... ali kad smo vec kod Orkova ... u LOTR-u ima objasnjenje da su Orci nastali od Elfova ... .. u Warcraftu - Orci dolaze iz druge dimenzije!? ... wtf? .... .. anybody?

Wizard
10-04-2006, 19:05
Pa nece sad svi kopirat jedni druge, bilo bi glupo, i nisu isti orci u Warcraftu i u LOTR, u Warcraftu su cak i pomalo smjesni, a u LOTR tako gadni i glupi

kumE
10-04-2006, 19:28
Pa nece sad svi kopirat jedni druge, bilo bi glupo, i nisu isti orci u Warcraftu i u LOTR, u Warcraftu su cak i pomalo smjesni, a u LOTR tako gadni i glupi

lol :rotfl:
nesto mi nije najbolje sjelo ovo objasnjenje ... hmm ... .. mislis da bi bilo u redu da svako ima svoju verziju price o Orcima? ... ... vidis li kaos na kraju toga puta? :wink:

Wizard
10-04-2006, 19:31
Pa nece sad svi kopirat jedni druge, bilo bi glupo, i nisu isti orci u Warcraftu i u LOTR, u Warcraftu su cak i pomalo smjesni, a u LOTR tako gadni i glupi

lol :rotfl:
nesto mi nije najbolje sjelo ovo objasnjenje ... hmm ... .. mislis da bi bilo u redu da svako ima svoju verziju price o Orcima? ... ... vidis li kaos na kraju toga puta? :wink:SPa pogledaj malo bolje odredjene rase iz LOTR-a i Warcrafta pa ces vidit da tu postoje velike razlike, ne samo na bazi izgleda, nego i opcenito kulture, razvijenosti, nacina ratovanja, itd.

Glass
10-04-2006, 19:34
Nemogu vjerovat ovo što čitam, jel vi ovo ozbiljno raspravljate o podrijetlu orkova :rotfl:

kumE
10-04-2006, 19:40
hm, hm ... ... e sad smo na pravom putu ... upravo to je bit mog pitanja ...
dakle ... zbog cega? iz kojeg razloga se razlikuju price o tim rasama? .... .. blizzardovcima se nije svidjala tolkienova prica o Orcima? ... nisu imali para da otkupe licencu na postanak Orkova? :rotfl:
... kako ce se u konacnici to odraziti na fanovima fantasy zanra kada budemo imali vise teorije postanka neke rase, bica, stvari, svijeta? ... hoce li to naskoditi zanru?

Wizard
10-04-2006, 19:50
hm, hm ... ... e sad smo na pravom putu ... upravo to je bit mog pitanja ...
dakle ... zbog cega? iz kojeg razloga se razlikuju price o tim rasama? .... .. blizzardovcima se nije svidjala tolkienova prica o Orcima? ... nisu imali para da otkupe licencu na postanak Orkova? :rotfl:
... kako ce se u konacnici to odraziti na fanovima fantasy zanra kada budemo imali vise teorije postanka neke rase, bica, stvari, svijeta? ... hoce li to naskoditi zanru?Snece, slicnosti izmedju orcova iz LOTR-a i Warcrafta su vrlo male, zaprvo se skoro svode na samo ime i na berbenost rase, ali Blizzard nije gradia svoju pricu na LOTR-u nego su dosta toga kopirali sa razlicitih strana da se napravi prica, malo bolje proucite Warcraft i vidjet cete da nema cega nema

Osiru$
10-04-2006, 20:52
Ukratko, Tolkien i Gygax su najviše zaslužni za fantasy kakav danas poznajemo i volimo. Tolkien je već početkom 20. stoljeća oblikovao fantasy, dok je Gygax, kao začetnik i tvorac D&D-a, kojeg je predstavio sedamdesetih, zaslužan za većinu današnjih fantasy knjiga i igara.

može.

ja bih volio samo još spomenuti Roberta E. Howarda kao, hajmo reći, začetnika akcijsko-ratnog fantasy podžanra/stila.

Rocchiro
10-04-2006, 21:02
orkove vam je izmislil tolikien-ideju je uzel iz Etrušćanske mitologije(barem mislim),orcis-je tam značilo podzemni,zli.onda je uzel elfove(nordijska mitologija) i iskombiniral ih u "zle" elfove-orkove


Nije Tolkien puno toga izmislia, vecinom se posudiva bicima, cudovistima, rasama i drugim stvarima iz raznih svijetskih mitologija, on se nije previse bavia izmisljanjem novih nego svrstavanjem starih u cjelinu da bi napisa savrsenu knjigu, on je prije svega bio jezikoslovac i jako se razumio u drevne jezike, te u mitoloske jezile, zato njegove knjige obiluju sa tako puno razlicitih jezika, koji nisu samo izmisljeni kao pojam u knjigi vec su to pravi jezici koje je on razvio do te mjere da smo ih mogli sada koristiti umjesto englenskog, hrvatskog jezika, te razna isma bazirana na englenskoj mitologiji, tj. rune koje su mogle zamjeniti latinicu

rune su iz nordijske mitologije.inace,cijeli LOTR svijet je slika europe u povijesti:orkovi-vikinzi(barbari,rune,divljaci,"pogani",trolovi itd.),Rohan-Francuzi,Gondor-Englezi,Elfovi-Finci(mislim da su Elfovi izmisljeni u Finskoj mitologiji-velike sume itd.)

kumE
11-04-2006, 11:10
tko želi znati više o Orcima ... na Wikipedia webu imate iscrpna objašnjenja o toj zanimljivoj fantasy rasi/vrsti ...... čak su sortirani i po igrama :)

mental_mind
11-04-2006, 12:32
Da se zavrshi ovo o orcovima.
Oni su divlji,borbeni,neshto malo magije itd.
Inace kaj ne bi bilo dosadno da je sve u fantasy igrama isto po Tolkienu.

Inache meni su trolovi puno zanimljiviji.
U LOTR-u su oni glomazna stvorenja,u Warcraftu su mrshavi i mogu raditi saltoe,a u Fable-u su ko neki elementi.
Mislim da su iz nordijske mitologije,ali kaj su tamo (su tamo ko iz LOTR-a ili kaj)

Wizard
11-04-2006, 13:17
orkove vam je izmislil tolikien-ideju je uzel iz Etrušćanske mitologije(barem mislim),orcis-je tam značilo podzemni,zli.onda je uzel elfove(nordijska mitologija) i iskombiniral ih u "zle" elfove-orkove


Nije Tolkien puno toga izmislia, vecinom se posudiva bicima, cudovistima, rasama i drugim stvarima iz raznih svijetskih mitologija, on se nije previse bavia izmisljanjem novih nego svrstavanjem starih u cjelinu da bi napisa savrsenu knjigu, on je prije svega bio jezikoslovac i jako se razumio u drevne jezike, te u mitoloske jezile, zato njegove knjige obiluju sa tako puno razlicitih jezika, koji nisu samo izmisljeni kao pojam u knjigi vec su to pravi jezici koje je on razvio do te mjere da smo ih mogli sada koristiti umjesto englenskog, hrvatskog jezika, te razna isma bazirana na englenskoj mitologiji, tj. rune koje su mogle zamjeniti latinicu

rune su iz nordijske mitologije.inace,cijeli LOTR svijet je slika europe u povijesti:orkovi-vikinzi(barbari,rune,divljaci,"pogani",trolovi itd.),Rohan-Francuzi,Gondor-Englezi,Elfovi-Finci(mislim da su Elfovi izmisljeni u Finskoj mitologiji-velike sume itd.)Stako je :bravo:

Rocchiro
11-04-2006, 15:26
Divovi-nordijska mitologija,slavenska mitologija(veli jože itd. :) )
Vilenjaci elfovi (staronordijski. álfar)-nordijska mitologija
Patuljci(s bradama i sjekirama)-nordijska mitologija
Trolovi-nordijska mitologija