PDA

Pogledaj cijelu verziju : Evolucija, razvoj i emocije...



njub
22-02-2008, 20:53
vrlo,vrlo dubokoumno...vjerovatno neće...to je kao da zaborave disati

medusa
22-02-2008, 21:07
jedino ako se sami izmjenimo da ih maknemo

Svinjoguz
22-02-2008, 21:16
malo smo gledali tuvoka, jel :D :D :D

Svinjoguz
22-02-2008, 21:21
hmm...kad izumimo warp pogon(ako)vjerojatno ce se zemljani ujediniti u jedan nacionalni entitet i vise se necemo klat sami sa sobom vec sa nekim alienima...
i vjerujem da cemo tako s vremenom bit sposobni vladat novim tehnologijama...

Grimm-Reaper
22-02-2008, 21:24
Zanimljivo...

Emocije nas donekle kontroliraju, razlog su mnogim nedaćama koje su snašle ovo smeće od svijeta ali isto tako i razlog nekim divnom stvarima.

Gubitak emocija evolucijom je jedna od mogućnosti ali je isto tako i bolje razumijevanje istih jedan od mogućih rezultata evolucije. Tko zna?

Zanimljivo...

Korpse
22-02-2008, 21:27
to je super, više neće biti emoa :D

Mafioz0r
22-02-2008, 22:05
Emocije nam prečesto mijenjaju percepciju svijeta oko nas tj. ako im se prepustimo, postajemo neobjektivni i nesposobni privatiti svijet onakvim kakav je. Svejedno, potpuno iskorijenjivanje emocija je nepotrebno - dok god ne dopuštamo emocijama da nas u nečemu sputavaju, one nam neće činiti veće prepreke ili probleme.

Lord Jambrek
22-02-2008, 22:06
Hmmm...mogli bi, isto kako su ljudi još davno imali funkcionalno slijepo crijevo koje je sadržavalo bjelančevine i te stvari pa nisu morali puno jest i imali su hrpu zaliha pa kak je ljudski narod krenuo sve više jest tako mu je i slijepo crijevo gubilo funkcionalnost i danas služi tu kao smetalo.

Može li biti da ako ćemo biti sve više sretni da ćemo zapravo sve manje biti sretni i gubiti sreću?

Neven <R>
22-02-2008, 22:17
Emocije nam prečesto mijenjaju percepciju svijeta oko nas tj. ako im se prepustimo, postajemo neobjektivni i nesposobni privatiti svijet onakvim kakav je.
Koji bullcrap, ne postoji objektivna istina sve je onako kakvim mi nešto vidimo. Bez emocija pogled na neku situaciju neće biti ništa realniji pogotovo ako je riječ o ljudskim odnosima. Zapravo ako ne uzmemo naše emocije u obzir istina kao takva niti ne može postojati.

I hajde mi reci molim te u čemu nas to točno emocije sputavaju?

Maloki
22-02-2008, 22:28
Koji bullcrap, ne postoji objektivna istina sve je onako kakvim mi nešto vidimo. Bez emocija pogled na neku situaciju neće biti ništa realniji pogotovo ako je riječ o ljudskim odnosima. Zapravo ako ne uzmemo naše emocije u obzir istina kao takva niti ne može postojati.
Prestigo si me.


Ne možeš reći da bi jednako o nečemu odlučio sa i bez emocija...da bi bio objektivan ili subjektivan ovisno o postojanju ili manjku emocija...u tome te sputavaju...
Emocije te ne sputavaju u odlučivanju, one ti pomažu u tome...

Neven <R>
22-02-2008, 22:30
U čemu? U tome da donesem pravu odluku? Ako je bit u životu da zadovoljiš svoje osjećaje bila to sreća ,sigurnost ili nešto treće, nema apsolutno nikakvog smisla isključivati iste kako bi ih se zadovoljilo.

I tko kaže da bi bez uključivanja osjećaja itko mogao donjeti pravu odluku bez da se zbog toga grize? Sorry ali to nema ama baš nikakvog smisla.

Ljudsko djelovanje je nemoguće bez emocija, jer nas emocije čine ljudima.

Neven <R>
22-02-2008, 22:37
Govorimo općenito o osjećajima, a ne o snažnim osjećajima. Jedna je stvar racionalno razmišljanje ali uz osjećaje, a druga impulzivno ponašanje. U obadva procesa razmišljanja su uključeni osjećaji, nemoguće ih je isključiti.

RIPtheREAPER
23-02-2008, 00:05
Moze mi netko definirat emocije? :D

Death By Sexy
23-02-2008, 09:54
Ako već govorite o ljudskom djelovanju i motivima istog onda bi spomenuo utilitarizam koji kaže cilj ljudskog djelovanja je osobna sreća i korist. Dok Kant npr. kaže da ljudi djeluju iz osjećaja dužnosti a ne iz suosjećanja, što po meni nije moguće tako generalizirati... ima puno argumenata za ljudsko djelovanje i osjećaje al svi su po meni dosta prazni pa ih više neću nabrajati

Aerial
23-02-2008, 10:57
You know what's interesting?

Na razini stanice imamo membranu koja radi po principu 0/1; ima naboja ili nema naboja. Na razini staničnih struktura opet ista stvar, 0/1 princip.
Hrpa stanica se složi u tkivo koje je onda dakle jedan veliki detektor naboja. I dalje je 0/1.
Hrpa tkiva se spoji u organ. I dalje je sve na razini kemijeske reakcije - ili nečeg ima ili nema.
I onda se organ odluči *za emocije*.

Otkud sad to?...

Otkud nam intuicija, otkud tendecija prema umjetnosti, otkud emocije, ako smo ogromna hrpa membrana koje održavaju naboj preko Natrij-Kalij crpki?...

medusa
23-02-2008, 13:34
Ali trebamo li to učiniti? Jesmo li i hoćemo li biti sposobni kontrolirati te emocije na višim stupnjevima razvoja prije nego što dopustimo da nas te emocije unište...
mi smo sposobni kotrolirati emocije i na ovom stupnju razvoja, uz dovoljnu disciplinu.
premda u zadnje vrijeme imam problema u iskorijenjivanju obsesije prouzrokovane jednom emocijom

Koji bullcrap, ne postoji objektivna istina sve je onako kakvim mi nešto vidimo.
istina postoji, samo što je fluidna 8) kad ne bi uopće postojala, svijet bi se urušio sam u sebe. čak i naše utjecanje na istinu ide po nekim pravilima

Aerial
23-02-2008, 13:39
istina postoji, samo što je fluidna 8)

Postoji temperatura na kojoj evaporira? :o

medusa
23-02-2008, 13:42
:rotfl: možda.
hmmm ipak sam trebao upotrijebiti pojam "relativna"...

Neven <R>
23-02-2008, 14:13
Pa to sam i ja napisao, ovisnost o percepciji = relativnost.

Arbiter of Change
23-02-2008, 16:30
Si morao gledati Crnu Masku 2, Hellboy? :)

Arbiter of Change
23-02-2008, 16:51
Moj bed, budući da je baš to bio tag line Crne Maske na našoj televiziji.

Inače (da ne bude još jedan OT):
Uklanjanjem osjećaja bi se moždaSpostigla optimalna učinkovitost sa kojom bi se uklonilo ovo trenutno variranje u uspješnosti zbog tih istih osjećaja (od lošeg do odličnog), ali bi pritom nestale i same posljedice osjećaja zajedno s nekima elementima ljudskog društva (umjetnost je dijelom uvjetovana osjećajima ili tako čujem).

Nego, pogledati film EquilibriumSkoji je smješten u vrijeme kad ljudi lijekovima potiskuju svoje osjećaje baš iz razloga da ne bi došlo do ratova i sličnih gadarija.

ZorgTheBorg
24-02-2008, 01:09
Ljudi će s vremenom lagano dati prednost razumnom djelovanju, ako Bog da. Osjećaji će biti nadvladani, a tehnološkim razvojem, kasnije.... će nestati kao višak.

Maloki
24-02-2008, 01:28
uklanjanje emocija bi rješilo taj problem.

Uklanjanjem emocija mi bi postali ništa. Ništa više nebi imalo smisla. Bili bi kao prazna ljuska, jer emocije su ono što nas čini onime što jesmo - ljudima.

Snake
24-02-2008, 12:23
A što sad ima smisla?

dosta toga, ako se malo potrudiš. sam stvaraš smisao, ne može tebi nitko reći zašto je nešto dobro/loše to moraš ti sam shvatiti/procijeniti

unknown
24-02-2008, 13:12
A što sad ima smisla?

dosta toga, ako se malo potrudiš. sam stvaraš smisao, ne može tebi nitko reći zašto je nešto dobro/loše to moraš ti sam shvatiti/procijeniti

sretno s time....

Ogg The Dogg
24-02-2008, 15:28
bez emocija život nema smisla. a zašto? zato što ne moš uživat u njeu ako nemaš emocije. možete vi pričatšta oćete ali emocije nikad neće nestat, samo će bit maje pokazivane, što je tužno

ZorgTheBorg
24-02-2008, 15:50
to je tužno
Eto, da nema emocija ne bi bilo tužno, već bi hladnokrvno prešli preko toga i nastaviti.... živjeti...?

Utoplytanian
24-02-2008, 15:57
uvijek ce bit emocija, i mozda ce ljudi u buducnosti postajat sve osjecajniji i sentimentalniji, ovisi o tome u kojem se smjeru bude razvijao svijet
ako sve bude lijepo i bez ratova razvijat ce se kultura i covjek ce se uzdizat prema savrsenstvu... ili ne :roll:

Maloki
24-02-2008, 16:06
[quote="Ogg The Dogg":3i0qy18k]to je tužno
Eto, da nema emocija ne bi bilo tužno, već bi hladnokrvno prešli preko toga i nastaviti.... živjeti...?[/quote:3i0qy18k]

Onda nebi osjećao potrebu za življenjem

unknown
24-02-2008, 16:42
uvijek ce bit emocija, i mozda ce ljudi u buducnosti postajat sve osjecajniji i sentimentalniji, ovisi o tome u kojem se smjeru bude razvijao svijet
ako sve bude lijepo i bez ratova razvijat ce se kultura i covjek ce se uzdizat prema savrsenstvu... ili ne :roll:

ono drugo(ne)

Aerial
24-02-2008, 21:49
[quote="Ogg The Dogg":11nor01h]to je tužno
Eto, da nema emocija ne bi bilo tužno, već bi hladnokrvno prešli preko toga i nastaviti.... živjeti...?

Onda nebi osjećao potrebu za življenjem[/quote:11nor01h]

Instinkti?

Maloki
24-02-2008, 21:57
Ne zaboravi da su instinkti životinjskog porijekla, a mi to ne želimo.

Aerial
24-02-2008, 22:08
Zašto ne? Pa... to bi nas držalo na životu.

Neven <R>
24-02-2008, 22:19
Instinkti su isto jedna vrsta osjećaja tako da ne morate oko toga raspravljati.

ZorgTheBorg
24-02-2008, 22:23
Instinkti su isto jedna vrsta osjećaja tako da ne morate oko toga raspravljati.
True...

ali, da nemamo emocija... hm... postoji li IKAKAV pogon za čovjeka koji nije vezan za emociju? Ne.... Maloki's right... krepali bismo :)

Maloki
24-02-2008, 22:27
Znam Zorg, znam :)

ssalG
24-02-2008, 22:44
Ono što za sada "znamo" o evoluciji nam govori da se ona velikim djelom oslanja i na princip "If you don't use you lose it" tj. da živa bića gube "stvari" koje rijetko koriste, a razvijaju "stvari" koje često koriste.
Budući da je život skoro svakog čovjeka usko povezan sa emocijama i njihovim korištenjem sumnjam da ćemo se mi tako skoro suočiti sa njihovim gubitkom.


Jer, pored svih lijepih emocija kao što su ljubav, privrženost, sreća, imamo i bijes, ljutnju, mržnju - emocije koje nam sa razvojem mogu nauditi više nego što bi nam svijetla strana emotivnosti mogla pomoći... Zamislite samo spoj vrhunske tehnologije, biološkog razvoja i mržnje...

Koliko god ljudi govorili da su te emocije loše činjenica je da nam te emocija vrlo često pomažu.
Bijes nam omogućuje da preživimo situacije koje inače nebi preživjeli, mržnja nam omogućuje da zapamtimo tko nam je naudio i ne dopustimo ih da to ponove, ljubomora nam pomaže da osiguramo da naš partner donese naše potomke na svijet...itd.
Istina ove emocije treba kontrolirati, ali ne i potpuno potisnuti.