PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problem s RAM-om?



C
22-02-2008, 19:48
Ovako, sve je bilo OK, dok sam imao 2 × 256 MB RAM-a, ali otkad sam ih zamjenio s 3 × 1 GB RAM-a, počeli su maleni problemčići.

Dakle, većinom radi super, ali ponekad, da ga ubijem, neće proraditi. Stvar je u paljenju PC-a. Nakon bootanja Windowsa, i u trenutku kada krenu start-up programi, pojavi se BSOD (blue screen of death) s kvarom:
"PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA"
To mi se većinom pojavljuje kada mi PC bude duže ugašen, pa kada ga upalim. OK, zapisuje dump od 4 GB-a na HDD, restarta se (ili ga ja restartam dok piše dump), i opet, opet, opet i opet, stalno isto, i kada se uspije normalno pokrenuti, Windows mi pokaže kvar:
"256_1"

Ponekad mi se zna po cijeli tjedan ovo ne događati, ponekad se pojavi famozni BSOD, resetiram ga i sve OK, a ponekad, stalno, za redom, nikako da krene normalno, pa mi dođe da ga razbijem. Čim mi pod Windows-om prođu start-up programi, bude mi lakše, he, he.

Mislim da je kvar oko RAM-a, ali ne bih znao.

HalF-DeaD
22-02-2008, 19:56
Probaj izvadit jednu pločicu. Na uputama za moju matičnu piše da se može nešto pokidat ako imaju 3 pločice unutra (može 1, 2 i 4).

C
22-02-2008, 19:58
Imam samo tri utora, i sva tri su uredno popunjena.

Nightyx
22-02-2008, 20:00
kak defektno ploča sa 3 utora...
izvadi jednu onda :(

C
22-02-2008, 20:04
Misliš da će onda biti bolje?

Bio sam zamjenio prvu i treću pločicu, i problem je bio na dugo vremena riješen, ali je opet počeo (pa sam zato otvorio temu).

Edit: Da izvadim drugu po logici?

HalF-DeaD
22-02-2008, 20:30
Probaj kombinirat, ja imam 2x512 i 2x1024 i u nekim kombinacijama pokaže 1GB, u nekim 2, a u jednoj sva 3 GB.

C
22-02-2008, 20:34
Ja nemam šta kombinirati. Rekoh da imam 3 utora i 3 × 1024.

Edit: Detektira mi ga i ovako i onako normalno, a i znam da nije dobro mješati više proizvođača RAM-a, jer se RAM "pokolje" međusobno, a kada bih zamjenio jedan od 1024 sa 256 od drugog proizvođača, možda su mogući problemčići veći nego li ovaj.

zoky
22-02-2008, 21:22
a čuj. neke matične ploče ne vole 3GB; može biti da je i to problem sa tvojom. probaj malo kombinirati sa pločicama kao što i kolege kažu

C
22-02-2008, 21:26
Rekoh da sam već to probao. Zamjenio sam 1 i 3 pločicu i problem je bio riješen, ali ne zadugo, opet ista pašta, samo nakon dužeg vremena.

Xeno Zero
24-02-2008, 17:37
Dali su sve 3 pločice meme od istog proizvođaća?
Ako nisu moguće je da se kolju međusobno, da nisi možda previše spustio latencije ili nešt?

C
24-02-2008, 18:09
Da, sve tri su od istog proizvođača, zato ih nisam htio ni mješati s drugima (s ona dva puta 256 MB-a), da se RAM-ovi međusobno ne pokolju.

Latenciju sam namjestio na automatsku i clocknuo CPU i RAM još davno-davno, ima dvije godine.

Evo, već drugi dan za redom mi se nije pojavio BSOD, niti taj kvar 256_1, ali se bojim da je to samo trenutno, tj. mislim da bi se opet mogao pojaviti.

Možda mi je i do Windows-a što sam bio razmišljao, pa mislim sve važne podatke strpati na DVD-e, i poneke na USB (imam puno važnih podataka), pa srušiti Windows (Longhorn), i staviti Vistu, ili obični XP, ali šta ću kada ne smijem rušiti Windowse do šestog mjeseca. Sada mi se valja mučiti na ovome. Izvršio jučer Update Windows-a, pa se sve poremetilo, užas.
Kada budem mogao srušiti Windowse i dići nove nadam se da će i ovo biti riješeno.

Mislim, za sada je riješeno, ali koliko dugo, uff....