PDA

Pogledaj cijelu verziju : Popravka Windowsa XP



Bartuc
17-02-2008, 17:57
Kak nemreš nač? Pa sve ti je ovdje u prvome postu -> viewtopic.php?t=16289 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=16289)

To je format pa install! Ako želiš samo reinstall, što ti ne savjetujem pošto ne rješava nikakve probleme, samo ih može još zakomplicirati... onda samo ubaciš CD od Windowsa te instaliraš sustav kao igru i opet pratiš taj prvi post samo nisam ziher od koje točke...

Bartuc
17-02-2008, 18:30
To je pametna odluka! Dosta ljudi napravi samo reinstall i onda se čude zašto im se problem opet javlja...

Čak koliko sam skužio po pričama na ovom forumu, jako puno ljudi samo reinstallira sustav, a malotko ga temeljito formatira i stavlja friški sustav što je stvarno ogromna greška!

MTF*
17-02-2008, 18:53
jel brisanje sa ghostom temeljiti format?

Bartuc
17-02-2008, 19:25
Nebih znao... nisam nikada to probao tak da nemrem reč!

Ja pod temeljiti format podrazumjevam boot sa WinXP CD-a i formatiranje Full Formatom kad te se traži prije instalacije sustava! Quick Format također zaformatira HDD ali on pobriše samo FAT ali ne čisti "dubinski" :D

Dyslexia
17-02-2008, 19:31
jel brisanje sa ghostom temeljiti format?



Pa je moj ujak je to radio jedno vrijeme i radilo mu je, vrati ti sve kako si snimio s ghostom i registry ti obrise ma sve kako si snimio u njegov image. Ali neznam da je to bas dobra ideja. Ja bolje volim kad ja formatiram pa sve ljepo iznova stavim nove svjeze programe i onda znam sta sam napravio. Sve ostaje na tebi, pa neformatiras svaki dan komp pa nije to problem.
Sad jel temeljiti format, nebih ti znao 100% rec ali ti vraca sve postavke vjerujem da formatira pa taj image samo kopira na hard i to je to.

Bartuc
17-02-2008, 22:20
A joj, pa kaj si ti napravio :D Kad si dobio onaj plavi screen kod instalacije sustava, trebao si odabrati opciju da instaliraš na C disk i u sljedećem koraku odabrati Full Format (NTFS) i potvrditi ga...

Zajebao si situaciju! Sad moraš zaformatirati E disk na kojemu ti je taj novi WinXP... To napravi tako da klikneš 2x na MyComputer, desni klik na E disk i odabereš Format (poželjno Full Format)! Nakon toga ponovno bootaš WinXP CD i ovaj put instaliraš sustav na C DISKS:D

Ali dobro je, jednom kad prođeš kako spada taj postupak, znao buš formatirati čitav život :P

Dyslexia
17-02-2008, 23:04
Da pojednostavimo, bootas winse sa cd-a i obrises sve particije sto imas, ljepo napravis nove, instaliras winse na c disk i gotovo. To ti je najednostavnije

Bartuc
17-02-2008, 23:11
Je, samo nemoj zaboraviti napraviti nove particije :D Postupak je jednostavan, samo prati kaj ti piše na ekranu i logično idi prema cilju!

18-02-2008, 09:42
Eh,to sam i htio,ali kad sam probao da formatiram C rekao mi je da su tu instalacione datoteke,i da ga nemoze formatirati...
Ima li bilo koji drugi nacin,neda mi se opet sve to raditi :shock:

Pa stavi frišku instalaciju xp-a bez formatiranja...samo pripazi da sve stvari koje imaš da dektopu...premjestiš u poseban folder na tom disku.Jer se desktop miče.Što je i logično.Isto vrijedi i za my documents.

Bartuc
18-02-2008, 13:07
Eh,to sam i htio,ali kad sam probao da formatiram C rekao mi je da su tu instalacione datoteke,i da ga nemoze formatirati...
Ima li bilo koji drugi nacin,neda mi se opet sve to raditi :shock:

Normalno kad si probao to raditi iz Windowsa! Moraš staviti CD od XP-a u komp, resetirati sistem i dok ti se dižu Windowsi pratiti situaciju kada će ti na dnu ekrana napisati "Boot from CD Rom" i "Press any key to boot from..."! Kad ti kaže "Press any key..." onda bilo kaj stisni da bootaš sa CD-a i snimaš Windowse onak kako se MORAJU snimati!

Postupak je gotovo indentičan onome koji si prošao unutar Windowsa, tak da nemaš frke što se toga tiče!

PS: Obavezno na taj način formatiraj! Nikada Win iz Win-a snimati... to ti je kao da piliš granu na kojoj sjediš!!!

Dyslexia
18-02-2008, 13:13
A i imas ljepo u Instalaciji i optimizaciji winsa sto je amd freak napisao pa si ljepo to isprintaj i kreni po tom postupku i vidjet ces da je to lagano. Sljedeci put ces vec znat sam a poslje ces i ti druge ucit. Uzivaj i javi kako je proslo.

Gwin
18-02-2008, 13:16
e , vidiš.. to je bila greška..

NIKAD ne radiš samo C: particiju..

UVIJEK radiš C: i D: particiju. možeš i više, ali nema potrebe..

na C: metneš windowse.. a D: koristiš kao arhivu.. igre, glazba, filmovi itd..

nek ti sutra, nedajbože, umru windowsi opet, moraš formatirat cijeli disk.
ovak bi formatirao samo C: particiju, dok bi ti sva arhiva ostala na D: particiji netaknuta..

FichoM
18-02-2008, 14:21
Nebih znao... nisam nikada to probao tak da nemrem reč!

Ja pod temeljiti format podrazumjevam boot sa WinXP CD-a i formatiranje Full Formatom kad te se traži prije instalacije sustava! Quick Format također zaformatira HDD ali on pobriše samo FAT ali ne čisti "dubinski" :D

KAd smo već kod toga, ja sam gotovo uvijek radio Full Format, al sam zadnji put odradio quick format jer mi se nije dalo čekat...

- zar se osjeti razlika u ta dva slučaja, ja baš nemogu potvrditi da sam je osjetio!?

Dyslexia
18-02-2008, 14:33
Prilikom formatiranja uklanjaju se svi zapisi na driveu koji se formatira, međutim koristite li full, Windowsi će tada napraviti i kontrolu tog diska za bad sectore, oštećene sektore na koje više nije moguće zapisivati podatke niti ih pročitati sa njih. Bad sectori će biti obilježeni i struktura diska će biti postavljena tako da više nikada neće biti upotrijebljeni. Format quick će obaviti samo posao uklanjanja datoteka i preskočiti provjeru za bad sectore.

FichoM
18-02-2008, 16:44
Prilikom formatiranja uklanjaju se svi zapisi na driveu koji se formatira, međutim koristite li full, Windowsi će tada napraviti i kontrolu tog diska za bad sectore, oštećene sektore na koje više nije moguće zapisivati podatke niti ih pročitati sa njih. Bad sectori će biti obilježeni i struktura diska će biti postavljena tako da više nikada neće biti upotrijebljeni. Format quick će obaviti samo posao uklanjanja datoteka i preskočiti provjeru za bad sectore.

Pa ako su neki sektori oštećeni, samo po sebi nalaže da više nemogu biti korišteni, bez potrebe da budu označeni...

Gwin
18-02-2008, 18:45
da.. ali ako izvrtiš quick format, windowsi ne znaju da imaš bad sectore i pokušavaju instalirat OS preko bad sektora što dovodi do pucanja instalacije..
odnosno, desi im se da se zabune, prebace podatke na bad sector, ne pukne instalacija, prođe startup, a onda pukne pri prvom čitanju tog sectora..
a ti poludiš i dođeš ovdje "zakaj mi se ruše windowsi.. sinoć sam ih instalirao"....