PDA

Pogledaj cijelu verziju : za totalne nobove



Dropper
10-02-2008, 22:42
ovakva tema jos nije otvorena na ovom podforumu (mozda jest)
tj. tema za one koji nemaju pojma o gamemakingu.......
molim da meni kao jednom od takvih ljudi objasnite apsolutno sve ili samo pocetak toga kako pocet pravit igru!!111 :pray: :pray: :shock:





hvala!

SkunK
10-02-2008, 23:07
o ne...

RayDX
10-02-2008, 23:54
o, da... :rotfl:

Poslat ćemo elitni tim bureka iz vanjskog svemira.

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
10-02-2008, 23:54
ehm, :rotfl:
ok sad ozbiljno, pogledaj malo po ovom podforumu, naci ces sve sto ti treba ( bar sto se tice softverske strane ).

Burek_fr0m_SPACE
11-02-2008, 00:20
ovakva tema jos nije otvorena na ovom podforumu (mozda jest)
tj. tema za one koji nemaju pojma o gamemakingu.......
molim da meni kao jednom od takvih ljudi objasnite apsolutno sve ili samo pocetak toga kako pocet pravit igru!!111 :pray: :pray: :shock:





hvala!
Iz tvog posta i profila se vidi da ti jednosavno nisi čovjek za izradu igara. Površan si i nestrpljiv (jer očigledno nisi detaljno prelistao podforum) - a takvi ljudi malo šta mogu napraviti, a pogotovo ne igre. Time što očekuješ da će ti neko u jednom postu objasniti kako se pravi igra pokazuje da su tvoja shvatanja o svemu ovome svjetlosnim godinama daleko od stanja u kojem trebaju biti da bi bio kompetentan za pravljenje igara. A i to forsiranje jedinica i nasumično nabacivanje smileya mi se gadi, iskreno. Umjesto da tražiš neka uputstva, rađe se zapitaj da li to zaista želiš ili ti je to samo neki prolazan hir (što vjerovatno jeste) i koliko si se spreman potruditi. Neupućenom se zalijetati u izradu igara je kao i novorođenčetu pokušati potrčati prije nego je prohodalo. Da bi pravio igre, iza tebe treba stajati znanje i iskustvo iz matematike, nešto fizike, algoritama specifičnih za igre i jako mnogo programiranja (ako se zaista misliš baviti time), stoga bi se prvo trebao oko svega toga potruditi, pa se onda tek prebaciti na igre. Naravno, uvijek možeš uzeti neki drag'n'drop program za izradu prilično šabloniziranih "igara", pogledati tutorial ili dva, modifikovati par primjera, eventualno napraviti par svojih četvrtproizvoda i onda odustati i zaboraviti. Kao i svi koji su postavljali ista pitanja kao i ti.

I, da, ako misliš da je moj post uvredljiv, pokušaj zamisliti kako se ja osjećam prema tvom postu.

Nefron
11-02-2008, 00:32
http://lolcats.com/images/u/07/24/lolcatsdotcomvpvo45lw3m530p50.jpg

koki007
11-02-2008, 10:49
Dobra slika... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

A decki barem nije rekao da zeli radit Crytek...


Kolega ne obaziri se ti na njih, samo su ifrustrirani jer svaki dan dode netko sa pitanjem kako napravit Crytek za tjedan dana a da ne mrdnem guzicom.

Ako zelis malo zabavljat time usputno, igraj se sa nekim game makerom... Ako mislis da te game maker ogranicava i da mozes bolje onda:

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/S- ili neki slican programski jezik jezik
http://ftp1.sourceforge.net/dev-cpp/devcpp4.zipS- besplatan IDE za njega
i neki game library kao Allegro (http://en.wikipedia.org/wiki/Allegro_library), SDL (http://en.wikipedia.org/wiki/Simple_DirectMedia_Layer)Sili sl. za pocetak

Jel si upoznat sa programiranjem? Jeste u skoli radili sa pascal-om ili sl?

Luka
11-02-2008, 21:14
Žao mi je što tako reagirate, pa svatko od nekud počinje ;)

Dropper, preporučam ti da napraviš ono što je Burek predložio (instaliraš neki game maker pa s njima radiš igre), a ako želiš stvarno naučiti raditi igre, onda je ovo otprilike ono što moraš znati :

- programski jezik : pretpostavljam da ne znaš programirati, a to je najbitnije u cijeloj priči. Koliko ćeš dugo učiti ovisi o jeziku, o tebi i o tome koliko dobro ga želiš naučiti. Ako nemaš iskustva a želiš raditi igre preporučam ti "C#", jer nije prekompliciran.

- grafički api : nakon što si naučio neki jezik (pretpostavljam da će ti trebati do godinu dana da ovladaš nekim jezikom i da si u stanju napraviti koliko-toliko kompleksan program), trebaš naučiti grafički api i općenito kako to igre rade.

- matematika, fizika .. : ako namjeravaš raditi neku 3d igru (ili napredniju 2d igru), morat ćeš imati i znanja iz ovih područja

I nakon ovoga bi mogao raditi igre. Za sam igre je potrebno još stvari (modeliranje, pravljenje glazbe) ali su one za sebe dovoljno komplicirane da se samo njima baviš ;)

SkunK
11-02-2008, 21:29
@koki tako tako samo ti njemu daj da uci C, on je najbolji za pocetnike :pray:

@ Dropper ako stvarno imas volje za puno citanja i ucenje, ja ti nemogu nista drugo preporcuiti nego da pocmes s basicom. Proguglaj "download qbasic" i naici ces na Qbasic 4.5 verziju koja je besplatna...dok 7.1 i nije bas. Isto tako odi na jedan od najboljih site-ova koje sam vidio sta se tice basica a to je , Pete's Qbasic site. Tamo imas sve za pocetnike.

Zasto basic ? :

Ti prvo moras dobit programersku logiku, netrebas odma usvajat sintaksu svakog jezika jer ako neces znati sta i kako ide kod pisanja osnovnog koda, cemu ucenje? Trebas neki lagani pocetak da bi uhvatio taj "Nacin razmisljanja"

Cinjenica je da ako zelis radit nesto vece, qbasic nije izbor ali bas zbog toga bi morao radit u basicu 2-3 mjeseca da se naucis nekim stvarima.

Rezultati u basicu ako zapnes ce doci brzo i to ce ti podignuti motivaciju za daljnjim ucenjem, bolje to nego da krenes na C++ pa odma odustanes od svega jer samo da bi ispisao stvar na monitoru prvih dana mozes poludit ....

to je sve od mene, sve ostalo je na tebi.

koki007
11-02-2008, 22:17
@koki tako tako samo ti njemu daj da uci C, on je najbolji za pocetnike :pray:

Ups! http://www.pic4ever.com/images/4fvgdaq_th.gifS:D

I ja sam poceo bas sa QBasicom, odlican je za pocetak i pocetnike. Ja sam se u njemu naucio programirati jos ko klinac zahvaljujuci njegovom jednostavnoscu i odlicnom Help-u koji za svaku komandu sadrzi primjere...

Jos se sjecam koliko me je mucio taj Qbasic, nikako mu nisam mogao skuzit svrhu, sjecam se da bio skoro identican ko Edit, i tako dugo sam prckao po njemu dok nisam skuzio za sto sluzi... lol

Evo link da za skinut Qbasic: (280 kb)

http://www.savefile.com/files/1374249

Burek_fr0m_SPACE
12-02-2008, 00:11
Jos se sjecam koliko me je mucio taj Qbasic, nikako mu nisam mogao skuzit svrhu, sjecam se da bio skoro identican ko Edit, i tako dugo sam prckao po njemu dok nisam skuzio za sto sluzi... lol
QBasic i jeste edit. Pokreni "qbasic -edit" i dobićeš Edit =) U njemu je dobro i što je jednostavno baratati grafikom. U njemu sam ja napravio dosta grafičkih demoa, od bump-mappinga, preko perlin noisa, pa do 3D stvari. Svašta se da napraviti, samo što je stvar *tragično* spora...

koki007
12-02-2008, 00:27
QBasic i jeste edit. Pokreni "qbasic -edit" i dobićeš Edit =)

sa -edit mi ne radi... :-(

ali radi sa /editor :)


U njemu je dobro i što je jednostavno baratati grafikom. U njemu sam ja napravio dosta grafičkih demoa, od bump-mappinga, preko perlin noisa, pa do 3D stvari. Svašta se da napraviti, samo što je stvar *tragično* spora...

Barem si se sigurno naucio dobro optimizirati.. :D

BTW vidim da ima neku komandu /g - pise provides the fastest update of a CGA screen, jesi to koristio?

BTW2 Sta je perlin nois?

Burek_fr0m_SPACE
12-02-2008, 00:51
sa -edit mi ne radi... :-(

ali radi sa /editor :)S
Previše Linuxa čini svoje...


BTW vidim da ima neku komandu /g - pise provides the fastest update of a CGA screen, jesi to koristio?
Nisam. Iako, ništa nisam ni radio sa CGA modovima. Uglavnom EGA i VGA.


BTW2 Sta je perlin nois?
Višeslojni interpolirani šum koji se uveliko koristi za generisanje tekstura, heightmappiranog terena/zemljišta i koječega... Imaš ovdje (http://freespace.virgin.net/hugo.elias/models/m_perlin.htm)Svrlo detaljan opis algoritma, a ovdje (http://www.sendspace.com/file/tq3cah)Sje moj program za generisanje Perlin noisa (možda će ti trebati Visual Basic 6 runtime fileovi). Primjer slike nastale u njemu :

http://img100.imageshack.us/img100/6660/noyz5wf9.jpg

Dropper
13-02-2008, 15:24
evo skino sam qbasic s linka koji je stavio koki i pokrene mi ga u dosu
neznam sta sad!!!


:o

Iron Storm
13-02-2008, 15:57
evo skino sam qbasic s linka koji je stavio koki i pokrene mi ga u dosu
neznam sta sad!!!


:o

Hmm... da vidimo...
Početnici u programiranju uvijek prvo počinju sa programom jednostavno nazvanim - Hello world.
Dakle, otvori QBasic i upiši ovo.

cls
print "Hello World"
end
Nakon toga pokreni program.
Da razjasnim
cls - skraćeno od Clear Screen
print - funkcija koja ispisuje na ekran (tekst ili vrijednost varijable)
end - označava kraj programa
Ako želiš ispisati tekst kao u ovom primjeru OBAVEZNO ga moraš staviti u navodnike.

Ako ti bude trebala pomoć u vezi QBasica, javi mi se budući da sam i ja prvo počeo s QBasicom a sada sam na Visual Basicu.

Dropper
13-02-2008, 16:53
da,treba mi pomoc poslo sam ti pm,pa mi odgovori na pm!

SkunK
13-02-2008, 19:17
Dropper... odi na http://www.petesqbsite.com/

tamo imas sve sta ti treba, bas sve...

koki007
13-02-2008, 20:47
da,treba mi pomoc poslo sam ti pm,pa mi odgovori na pm!

Sa basicom sam i stavio jednu datoteku PROGRAM.BAS, otvori ju u Qbasicu i pokreni i/ili se igraj s njom.... u njoj ti je program od par redaka sa najosnovnijim komandama....

Dropper
16-02-2008, 09:35
koji je najlaksi i najjednostavniji programskii jezik?

bi li ja mogo odma pocet ucit visual basic ili neki drui a ne se jebat sa qbasicom?

Burek_fr0m_SPACE
16-02-2008, 09:47
bi li ja mogo odma pocet ucit visual basic ili neki drui a ne se jebat sa qbasicom?
Ako ti je i QBasic "jebanje" - nikad od tebe programera (kao što sam i predvidio). Šteta, sad sam provjerio, QB4All je mrtav. Inače, tamo sam ostavio nekoliko svojih programa dok sam još aktivno radio u QBasicu; nije bio loš site.

Dropper
16-02-2008, 10:04
nisam ja reko da mi je qbasic "******" nego da bi zelio prec na neki drugi program je zelim napravit neku igru,makar bila tetris!

SkunK
16-02-2008, 11:40
Isuse... slusaj... moras odnekud pocet...nemozes odma radit igre, onda bi svi radili igre.
Sta si zapeo, imas totalno krive prioritete imho. Vecina programera koji postanu dobri programeri su poceli programirat zato jer ih zanima kako programi rade a ne radi igrica, a sad jedina solucija ti je basic posto je on najednostavniji, uci programerskoj logici i naucit ces kako se zapravo programira sta ce ti biti podloga u buducnosti!


Pa sad ti biraj iako se slazem s burekom.

Luka
16-02-2008, 11:58
nisam ja reko da mi je qbasic "******" nego da bi zelio prec na neki drugi program je zelim napravit neku igru,makar bila tetris!

tetris nije jednostavna igra, i ne možeš ga napraviti a da nisi prije radio nešto drugo (jednostavnije)

ako želiš raditi igre prije nego što naučiš programirati, probaj s nekim Game Maker alatom

Burek_fr0m_SPACE
16-02-2008, 12:08
Sta si zapeo, imas totalno krive prioritete imho. Vecina programera koji postanu dobri programeri su poceli programirat zato jer ih zanima kako programi rade a ne radi igra, a sad jedina solucija ti je basic posto je on najednostavniji, uci programerskoj logici i naucit ces kako se zapravo programira sta ce ti biti podloga u buducnosti!
Upravo.

Osim toga, za Tetris bi ti QBasic bio odlično rješenje, stoga ne znam šta se buniš. I, kao što Luka reče - ne podcjenjuj Tetris. Za nekoga ko nikada nije programirao, on bi mogao biti poveća glavolomka. Ja bih ti preporučio da počeneš s Pongom, ako si već toliko zapeo za igre. Ali važno je da ga dovršiš u svim aspektima, dakle kontrole za dva igrača, brojanje poena, te menu i highscore lista. Nije previše teško, a dobro će ti doći da uvježbaš te elemente.

koki007
16-02-2008, 12:57
nisam ja reko da mi je qbasic "******" nego da bi zelio prec na neki drugi program je zelim napravit neku igru,makar bila tetris!

A po cemu si zakljucio da u QBasicu ne mozes napraviti igru? Ocito nisi ni provjerio njegove mogucnosti...

Evo jedan primjer sto se moze u QBasicu:

http://www.angelfire.com/id2/qbkaboom/S
- u datoteci ti je kod igre pa ako ti je prejednostavno, samo kazi pa cemo ti mi preporuciti nesto "jace"

GamerQ
26-03-2009, 10:07
Tko što neki kažu okani se GameMaker-a tako ja kažem i za Q-Basic jer nema gotovo nikakvu podršku za grafiku i neznam koji je cilj tog programa i što se može isprogramiratiu njemu jer je sav gotov program sve txt based ima jedna stranica ww.q-basic.com tako nešto gdje imaš igara napravljenih u q basicu pa ako samo želiš napraviti igru bez zanimanja da ju naućiš praviti uzmi game maker ako radiš pong možeš biti gotov za 1 sat vremena (ovisno o iskustvu čak i za 10 minuta) ali ako baš želiš naučiti u qbasicu imam ti ja opširni tutorial za njega pa ipak sam ja zbog njega drugi u županiji o jeeeeeeee! :evil:

Luka
26-03-2009, 12:20
Tko što neki kažu okani se GameMaker-a tako ja kažem i za Q-Basic jer nema gotovo nikakvu podršku za grafiku i neznam koji je cilj tog programa i što se može isprogramiratiu njemu jer je sav gotov program sve txt based ima jedna stranica ww.q-basic.com tako nešto gdje imaš igara napravljenih u q basicu pa ako samo želiš napraviti igru bez zanimanja da ju naućiš praviti uzmi game maker ako radiš pong možeš biti gotov za 1 sat vremena (ovisno o iskustvu čak i za 10 minuta) ali ako baš želiš naučiti u qbasicu imam ti ja opširni tutorial za njega pa ipak sam ja zbog njega drugi u županiji o jeeeeeeee! :evil:

Nauči koristiti točku i zarez. I ne reviveaj bezveze stare teme.

Locked.