PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pomoc Molim



vservera
09-02-2008, 19:24
Uzeo bih plocu ABIT AW9D-MAX

Na nju bi stavio u sli mod 2x 8600 GT

E sad me zanima zasto je na ploci jedan Molex utikac u gornjem lijevom kutu ploce?

takodjer sam vidio da ima 6 pinski P4 konektor a ne 4 pinski

Ako uzmemem od corsaira napajanje od 450 W, dal to napajanje ima 6 pinski P4 konektor?

molim vase cijenjene odgovore!

Hvala puno!

džidži buffon
09-02-2008, 19:27
malo si pretjerao sa tim suvišnim otvaranjem tema,možeš to pitat sve i u jednoj temi a ne otvarat sto

zoky
09-02-2008, 19:33
potpis

vservera
09-02-2008, 19:33
ok

Razer
09-02-2008, 21:23
To je Intelova ploča sa 975 čipset.

Dotični, kao niti jedan do sada, ne podržavaju SLi, nego Crossfire.

Tako da, ako želiš SLI, moraš ići na 650/680/780 čipset.

Gwin
09-02-2008, 23:33
a većina novih ploča ima dodatni molex.. najčešće zbog dodatnog izvora struje za PCI-e slotove

Razer
09-02-2008, 23:40
Što doduše i nije od nekog smisla s karticama koje imaju dodatno napajanje putem PCI-E naponskog konektora ;)

To je, ako bi imalo smisla, bilo bi za kartice tipa 2600XT/8500/8600 ...

Gwin
09-02-2008, 23:46
ima smisla:

pcie 1.0 je predviđen pružat struju do 65W (ili 75W.. sad se više ne sjećam)
na SLI/CF pločama je to 130W..
a sad pretpostavi da ti vrisne kabel/rail od dodatnog napajanja?

ali, da.. kao što si reko.. ima dosta kartica koje nemaju dodatni molex nego vuku struju preko ploče, a ne pričamo samo o grafičkim karticama.. ima dosta uređaja koji idu na pcie 16x, 4x, 1x slotove.. a svi oni u tom slučaju vuku struju preko tog extra molexa..

Razer
10-02-2008, 00:03
Izgubio sam te kod ''ako vrisne rail napajanja''?

Do danas još uvijek nema šire primjene PCI-E sabirnice, osim u smislu spajanja grafičke kartice na dotično sučelje.

Tu imaš jaaako rijetke TV/zvučne kartice, ili pokoji primjerak grafičke kartice koji idu na x1 slot.

Ako su PCI slotovi davali dosta struje karticama, vjeruj mi, PCI-E im daje još i više ;)

I da se vratim. Znam koliko daje PCI-E karticama, no hoću reći, da je taj konektor upravo samo za to, i ništa više - dodatnu struju za SLI/CF konfiguracije.

Znači ako imaš npr 8800 Sli, struju koju trebaju, će vući iz PCI-E naponskog konektora, a ne iz ploče koja već daje maksimum.

Kvaka je u onim karticama koje sam gore spomenuo, one koje su iole jače, a nemaju dodatni naponski konektor. Pričam opet samo o SLI/CF kombinacijama.

Sry mozda je ovo offtopic, vidim da se to kod vas masovno locka, al ono, nema razloga zasto ne raspraviti o tome, kad se ima argumenata i razumnih ljudi za raspravu ;)

Chears

Gwin
10-02-2008, 00:29
ne locka.. bar ne dok sam ja mod :D

pričamo o istom, ali se slabo kužimo..nisam se dobro izrazio očito

daklem.. kod standardne ploče koja nema dodatni molex, struja za pcie dolazi preko 20/24 pinskog kabla.
grafa koja ima dodatno napajanje će vuć struju preko dodatnog 6-8pinskog pcie konektora
grafa koja nema dodatno napajanje će vuć struju preko ploče.
e, sad, da se ne bi bezveze opterećivao 20/24 kabel/rail, ubačen je extra molex koji daje struju ISKLJUČIVO za pcie utore.

u kojem slučaju grafa koja ima dodatni pcie konektor vuče struju preko njega, dok ovaj molex u kombinaciji sa strujom s ploče služi kao backup.
grafa koja nema dodatni pcie konektor će vuć struju sa ploče i tog molexa.

a pod "vrisne rail napajanja" sam mislio na situaciju kad bi teoretski stradao rail na kojem je grafa (odnosno doslovno sam kabel fizički), taj extra molex će donekle zaštitit ploču. jer će grafa u "split secondu" probat povuć svu potrebnu struju sa ploče, a ploča će prije shutdowna lako izdržat overload od 30W ako molex da ostatak struje

Razer
10-02-2008, 00:38
Hm, slažem se s drugim dijelom (iako je navedena teoretska situacija, jako malo vjerojatna), no s ovim prvim pasusom smo si jos mutni.

Imao ti molex ili ne, grafa će prvo izvući sve iz kako ti velis 24pinskog napajanja.

Što hoću reći? Ploča praktički igonorira taj spojeni molex, osim ako ne dođe do većeg opterećenja. A do tada će vući sve što ima raspoloživo iz ploče (kao da nema dodatni molex)

Hoću reći da jače kartice u SLI/CF modu praktički ne trebaju, jer vuku preko PCI-E naponskom konektora koliko trebaju, naravno uz onoliko koliko im daje ploča. A sad, čemu će im struja iz molexa, ako istu mogu dobiti iz PCI-E naponskog konektora?

To ima eventualno smisla samo kod slabijih kartica, bez istog.

EDIT čisto iz razloga da pokazem svoje veselje novoj funkciji :D

Gwin
10-02-2008, 00:52
definitvno se slažem s tobom da grafa koja ima pcie-naponski konektor ignorira struju sa ploče.. nego vuče svojh 12V direktno iz napajanja..

ali konkretno moja DFI struju za pcie utor vuče prvenstveno sa tog extra molexa. svi ostali dijelovi ploče dobivaju struju sa 24-pinskog kabla.. ali elektronika je tak podešena da struja za pcie dolazi prvenstveno sa molexa... što znači da je manje opterećenje na 24-pinskom kablu te efektivno čistija struja..
koliko je ta razlika vidljiva i kolikog utjecaja ima je sasvim drugo pitanje

Razer
10-02-2008, 00:54
Sa zadovoljstvom mogu reci da smo se sporazumjeli :)

Chears

10-02-2008, 12:12
Sry mozda je ovo offtopic, vidim da se to kod vas masovno locka, al ono, nema razloga zasto ne raspraviti o tome, kad se ima argumenata i razumnih ljudi za raspravu ;)

Chears

Ajme sinko za ovo se definitivno varaš...jako mala razina topica je zaključana.U glavnom locka se večinom samo spam, flame,troll i neka ponavljanja tema.

I da ide lock :P

vservera
10-02-2008, 21:08
moze lock.