PDA

Pogledaj cijelu verziju : User-friendly GD Tools



RayDX
03-02-2008, 13:15
Evo, baš malo razmišljam kako su ovi developeri nekad stvarno smotani... Baš se malo igram sa Radiantom, level editor s kojim je napravljen CoD4, CoD2 itd. Artistima svaka čast kako su odličan posao napravili sa onakvim sučeljem... Totalno neprijateljski neraspoložen UI, hrpa finti 0 dokumentacije... Koji su biseri gaming industrije po dizajnu GD toolsa... Na drugu stranu, moram pohvaliti Crytekov Sandbox2 koji je stvarno intuitivno napravljen... Sa hrpom dokumentacije... Što vi kažete :D

Luka
03-02-2008, 13:32
istina da su komplicirani ali ljudi za koje su rađeni (level designeri) su i dobro upoznati s njima a za napraviti neki program koji je više prijateljski raspoložen prema korisniku je potrebno puno više koda za kojeg nije bilo potrebe

RayDX
03-02-2008, 13:34
Ma nije problem kompliciranost, nudi mnoštvo toga... Uopće nije pretjerano težak ali npr. za wannabe moddera bez ikakvog iskustva to je ubojito iskustvo, i još ta 0 dokumentacije. user-friendly UI je opća potreba... Vjerujem da bi bilo ugodnije i dev timu da ima neki alat koji nije iz doba Quakea.

DrunkyDuck
03-02-2008, 13:48
Ne bi povjerovao koliko je radiant user-friendly editor. Takodjer, usporedjivanje sa sandboxom je besmisleno, buduci da Cry Engine ne poznaje BSP.

S druge strane, level design u Radiantu je orijentiran prema BSP engineima i tu funkcionira odlicno, cak bolje i od nekad preferiranog (s moje strane) UnrealED-a.

Takodjer, Radiant je ekstremno lagano koristiti uz prilozenu dokumentaciju, a tu nisu zakazali developeri alata nego developeri same igre buduci da je na njima da definiraju entitiese (vrata, ragdollse, itemse, svjetla, efekte, triggere i sto god) u .def datoteci koja automatski uz entity ostavi i informaciju kako ju koristiti (unutar editora). Ono sto zelim reci je da je na developerima igre pisanje informacije o nacinu editiranja buduci da su oni razvili svoju metodu preko Radianta. Samim time im editiranje nije bilo nimalo tesko, oni su ti koji su prilagodili alat tako da drze sve konce u rukama.

Kod Sandboxa je situacija nesto drugacija buduci da je napravljen iskljucivo za jedan engine i to bez potrebe za renderiranje portala koji odlucuju sto ce u igri biti crtano, a sto ne( BSP), a to je ekstremno korisno kod urbanih zona u igrama. Cry Engine se oslanja na teren + modele + LOD. CoD moze sve to + BSP. Dakle, otvorena mapa + zgrade sa hrpom hodnika koje je moguce istraziti. Cry Engine je nepraktican kad je rijec o interijerima.

RayDX
03-02-2008, 15:26
Ne bi povjerovao koliko je radiant user-friendly editor. Takodjer, usporedjivanje sa sandboxom je besmisleno, buduci da Cry Engine ne poznaje BSP.

S druge strane, level design u Radiantu je orijentiran prema BSP engineima i tu funkcionira odlicno, cak bolje i od nekad preferiranog (s moje strane) UnrealED-a.

Takodjer, Radiant je ekstremno lagano koristiti uz prilozenu dokumentaciju, a tu nisu zakazali developeri alata nego developeri same igre buduci da je na njima da definiraju entitiese (vrata, ragdollse, itemse, svjetla, efekte, triggere i sto god) u .def datoteci koja automatski uz entity ostavi i informaciju kako ju koristiti (unutar editora). Ono sto zelim reci je da je na developerima igre pisanje informacije o nacinu editiranja buduci da su oni razvili svoju metodu preko Radianta. Samim time im editiranje nije bilo nimalo tesko, oni su ti koji su prilagodili alat tako da drze sve konce u rukama.

Kod Sandboxa je situacija nesto drugacija buduci da je napravljen iskljucivo za jedan engine i to bez potrebe za renderiranje portala koji odlucuju sto ce u igri biti crtano, a sto ne( BSP), a to je ekstremno korisno kod urbanih zona u igrama. Cry Engine se oslanja na teren + modele + LOD. CoD moze sve to + BSP. Dakle, otvorena mapa + zgrade sa hrpom hodnika koje je moguce istraziti. Cry Engine je nepraktican kad je rijec o interijerima.

Dobri argumenti, ali ne raspravljamo o tehnologiji na kojoj je izgrađen engine, Meni se osobno sviđa UI layout kod SandBoxa... Ovaj izgleda malo hostile i nezgodna je kamera u viewportu... Naravno, BSP prisili drugačiji dizajn cijelog toolseta, ali vjerujem da se moglo poraditi na funkcionalnosti istog. Pogotovo kod dokumentacije, kamere i nekih sitnica koje život znače... Samim time što je više igara izgrađeno na njemu i to veoma uspješno, ne poričem njegovu kvalitetu u smilslu exploatacije do zadnjeg bita :D

DrunkyDuck
03-02-2008, 15:35
Vidis, ja kameru u Radiantu obozavam jer nakon desnog klika se mogu strelicama kretati po 3D view-u (nesto kao spectator mode u igrama), a to je najjednostavniji nacin za pozicioniranje do zeljenog objekta. U 2D prozoru se view mjenja tipkama alt+tab, i uvijek se fokusira na poziciju kamere u 3D viewu sto dodatno olaksava rad (smanjuje vrijeme oko trazenja). Jos da napomenem da su manipulacija i selektiranje moguci i u 3D view-u, ma milina.


ali ne raspravljamo o tehnologiji na kojoj je izgrađen engine
Ne raspravljamo, ali su razlike izmedju tehnologija bitne za shvacanje razlike izmedju editora. U Sandboxu ubacujes gotove modele gradjevina na scenu, U Radiantu te gradjevine sam stvaras zid po zid, prostoriju po prostoriju, kat po kat u editoru, zato on i je takav (kakav i treba biti).

RayDX
03-02-2008, 15:46
Vidis, ja kameru u Radiantu obozavam jer nakon desnog klika se mogu strelicama kretati po 3D view-u (nesto kao spectator mode u igrama), a to je najjednostavniji nacin za pozicioniranje do zeljenog objekta. U 2D prozoru se view mjenja tipkama alt+tab, i uvijek se fokusira na poziciju kamere u 3D viewu sto dodatno olaksava rad (smanjuje vrijeme oko trazenja). Jos da napomenem da su manipulacija i selektiranje moguci i u 3D view-u, ma milina.


ali ne raspravljamo o tehnologiji na kojoj je izgrađen engine
Ne raspravljamo, ali su razlike izmedju tehnologija bitne za shvacanje razlike izmedju editora. U Sandboxu ubacujes gotove modele gradjevina na scenu, U Radiantu te gradjevine sam stvaras zid po zid, prostoriju po prostoriju, kat po kat u editoru, zato on i je takav (kakav i treba biti).

ctrl-tab ali to nije bitno hehe...
Nadalje, istina bitna je tehnologija u razlici između editora, osobno mi se sviđa ovaj stil kod Radianta... Ima ga i u Sandbox2ici - solid tool. Previše sam navikao radeći zajebancije u Sandboxu2, ovo će mi definitivno pomoći malo da pregledam cijeli dizajn toolseta... Ali i dalje tvrdim da se sve može uljepšati i bolje posložiti :D Nije doživio promjene dugo vremena.

cerberi
03-02-2008, 16:24
raydx pogledaj si pm (ak nisi dobio por. javi da pošaljem opet)