PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako ocistit dvd??



Blacky_123
02-02-2008, 22:40
Imam dvd Hitman blood money i malo je zgreban.
kada dode na 99% zasteka i javi gresku na dvd-u.
Jel mi mozete rec s cim da obrisem dvd-e.
Neznam dal probam s alkoholom ili??

Sickmanno1
03-02-2008, 00:18
probaj onu foru sa bananom xD

Lord Jambrek
03-02-2008, 00:36
probaj onu foru sa bananom xD

:pray: čuo sam sve, ali molim da mi se ovo opiše jer za ovo nisam čuo još.

Što se tiče zubne paste, probaj se potrudit da ima ona zrnca unutra jer više otupe ogrebotine i lakše laser čita, odnosno manje se lomi.

Iron Storm
03-02-2008, 00:55
Pranje DVDa pastom za zube? Čime treba nanijeti pastu i da li to vrijedi i za CDe?

džidži buffon
03-02-2008, 09:59
vrijedi za sve osim DL medija i novijih (blue ray i slično) uzmeš pastu i namažeš ju ravnomjerno na medij (prstom je najjednostavnije ali možeš koristiti i razne fensi metode pa tako možeš pastu za zube po CD-u i penisom razmazati) i onda ju trljajući ispereš pod mlazom hladne vode...
što se tiče banane, uzmeš bananu i prepoloviš ju i makneš koru i time natrljaš medij i zatim to ispereš...

:rotfl:

Blacky_123
03-02-2008, 10:36
Hvala na savjetima..
Sad cu prvo probat s pastom pa s bananom hehe :rotfl:

Sickmanno1
03-02-2008, 12:30
probaj onu foru sa bananom xD

:pray: čuo sam sve, ali molim da mi se ovo opiše jer za ovo nisam čuo još.

Što se tiče zubne paste, probaj se potrudit da ima ona zrnca unutra jer više otupe ogrebotine i lakše laser čita, odnosno manje se lomi.

Ciscenje CD/DVD-a bananom (http://www.dekhona.com/tech-it-videos/ehjadvqqs)

DrunkyDuck
03-02-2008, 12:35
BTW, nemoj cistiti alkoholom.

Tegla Ajvara
03-02-2008, 13:13
bilo bi dobro da se nesta smisli na foru tokarice, da se dvd/cd namontira na to i ful vrti i onom ostricom da se skine jedan blagi sloj tamo gdje je izgrebano, dvd/cd bi trebo bit ko suza cist, gladak i ravan i mislim da bi to upalilo.

DrunkyDuck
03-02-2008, 14:59
Zapravo, to i postoji, vidio sam u jednom nasem casopisu, sad ne zelim nagadjati kojem jer nisam siguran. Googlat cu.

Inace, naprava je bila velicine manjeg printera, CD se stavio u prihvat slican onom u CD walkmanima, nakon toga pri velikim okretajima stalnom brzinom preko povrsine predje noz i skine desetinku (ili manje) milimetra sto je dovoljno da ocisti povrsinu.

Dakle, bacam se na google.

EDIT:
Evo (http://www.totaldiscrepair.com/product_detail.php?id=66)
Nesto kompaktnije rjesenje (http://ebwstore.com/osc/product_info.php?products_id=6773)
Jos jedan (http://www.totaldiscrepair.com/product_detail.php?id=75)


...znaš li koliko bi to precizno moralo biti?prvo 3d skeniranje pvršine i mjerenje najdublje ogrebotine i zatim prilagođavanje sustava brušenja toj dubini da bi se skinuo sloj dovoljno debeo da nestanu sve ogrebotine...
Zapravo i ne. Ako kod jednog prolaza skine 0.05mm, recimo, i to se pokaze nedovoljnim, bilo bi dovoljno pustiti vise ciklusa sve dok ogrebotina ne nestane (ili dok se disk ne pretvori u prasinu ako je ogrebotina napravljena sa iskrenim trudom :D ).

Sad jos razmisljam i o DiY (do it yourself - uradi sam) strojceku za poliranje CD-a, mislim da bi jedan elektromotor iz razvaljenog HDD-a bio sasvim dovoljan (5000-7000RPM), a i nije neko opterecenje skidati tako tanak sloj sa plasticne povrsine. Hmm.

DrunkyDuck
03-02-2008, 16:11
Vec sam spomenuo, rijec je vise o poliranju nego tokarenju. Sumnjam da bi slucajno izgreban CD imao ostecenja dublja od maksimalnoS0.1mm, a to bi se jos dalo spasiti.

džidži buffon
03-02-2008, 17:22
zapravo začudio bi se koliko slučajno ogrebani mediji mogu imati duboke ogrebotine...rupe...i slično... :D

pogotovo ako ga poliraš s onim šta si ti rekao :rotfl:

$p1tf1r3
03-02-2008, 17:56
ja prvo uzmem maramicu i dobro ispoliram od prstiju (cd/dvd), zatim na vatu stavim acetona i premazem,i pricekam malo dok se osusi i samo ga maramicom ponovno ispoliram i radi mi savrseno :pray:

Tegla Ajvara
03-02-2008, 18:10
probaj neki naj skuplji cd malo razrjedjivacemi polit i ostavit. :)

B4j4
03-02-2008, 19:17
bilo bi dobro da se nesta smisli na foru tokarice, da se dvd/cd namontira na to i ful vrti i onom ostricom da se skine jedan blagi sloj tamo gdje je izgrebano, dvd/cd bi trebo bit ko suza cist, gladak i ravan i mislim da bi to upalilo.
to vec postoji -.-'

RIDER32
03-02-2008, 19:30
Ja uzmem turpiju i poravnam. :rotfl:

Darth_Gabe
05-02-2008, 12:10
Najbolje ti je sa bananom...ako oces video imaš ga na metacafe-u...tamo sve detaljno objasne :D

$p1tf1r3
05-02-2008, 12:12
ja prvo uzmem maramicu i dobro ispoliram od prstiju (cd/dvd), zatim na vatu stavim acetona i premazem,i pricekam malo dok se osusi i samo ga maramicom ponovno ispoliram i radi mi savrseno :pray:
acetonom? nije baš pametno acetonom po CD-u ići...nemoj se čuditi ako ti se jednom počne CD u pol čišćenja otapat...frend je čistio mob acetonom i rastopio je dio maske...


cistio sa mnogo cd/dvd-ova tako niti jednom nista nije bilo, radio je perfektno :wink:

Zwer
05-02-2008, 15:55
Imam dvd Hitman blood money i malo je zgreban.
kada dode na 99% zasteka i javi gresku na dvd-u.
Jel mi mozete rec s cim da obrisem dvd-e.
Neznam dal probam s alkoholom ili??

najbolje ti ja da odes u shop u kojem si ga kupio i zamjenis za novi (ne igreban) naravno ako se ne radi o piratskoj verziji ali probaj pastom za zube moglo bi uspjeti