PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dark Basic Profesional-genijalan alat za pocetnike i hobiste



Time trek
28-01-2008, 20:47
Cudi me da ovdje nema vise spomena o ovom programskom jeziku. Nastao kao nastavak Dark Basica, DBPro pruza hobistima i pocetnicima nevjerovatne mogucnosti sa veoma ravnom krivom ucenja. Naravno mana mu je malo sporije izvrsavanje. Za naprednije korisnike, postoji i Dark GDK, koji koristi mogucnosti DBProa u C++ sintaksi. Veoma topla preporuka bilo kome ko nema puno iskustva u programiranju, a ne zeli da se zeza sa nekim Game creatorima i slicnim stvarima. Prica se da i neke profesionalne kompanije koriste DBPro za prototipove svojih igara.

SkunK
28-01-2008, 21:14
Koristio sam ga kad sam poceo programirat da bi na kraju vidio da je isto smece kao i vecina takvih stvari koje obecavaju mnogo i naplacuju se isto...pogadjate mnogo.

Uglavnom, ako vec pocinjete programirati zaozbiljno cilj vam je neki od C jezika, a za pocetak vam je bolje onda uzeti free Qbasic da se zagrijete nego placat za Dark Basic.

Plexihack
28-01-2008, 21:14
Ali problem je u tome šta ako se želiš ozbiljno baviti izradom igara,onda te nikoja kuća neće primiti ako kažeš da znaš raditi u DB-u.

Vidio sam DB,ok je,ali nije popularan zato jer je u sredini.
Onim instant game maker likovima se ne sviđa jer se mora programirati (oh noes!),a oni željni znanja će rađe naučiti neki jezik.

Time trek
28-01-2008, 21:50
Pa i kazem da nije za ozbiljne stvari, nego za pocetnike i hobiste. Za razliku od kreatora, pruza mnogo vecu slobodu, a i mnogo je napredniji dok se rezultati mnogo brze dobijaju nego da radite u C++ naprimjer, tako da pocetnici nece biti obeshrabreni. Naravno na stranu sad argument da Basic zaglupljuje, neko ko hoce ozbiljno da se bavi koristice C ili nesto tako, sto je nekima previse napora za hobi.