PDA

Pogledaj cijelu verziju : Games making



Napalm3x
28-01-2008, 17:26
Bok. Htijeo bih napraviti igre poput Call of duty-ja. Znam,znam ima puno podforuma za to, ali da nelutam u prazno otvorio sam novi topic. Htijeo bih tako igre izradit a da nemoram kupit neki skupi program, bolje rečeno da nemoram kupiti niti jedan program. Ako mi netko može pomoči onda bih mu bio zahvalan. Zasad neznam ništ o pravljenju igrica. Znam nešto u Qbasic-u, ali neznam dali to koristi. Čuo sam za c++ , ali neznam šta je to. A čuo sam i za c++ tutorial. Gdje bih to mogao skinuti?

cerberi
28-01-2008, 18:21
Ajajajaj. Ti si daleko od pravljenja bilo kakvih igara. Prvo tebaš učiti programirati par godina, googlati, ići po tutorialima i vježbati svaki dan. A onda ćeš tek biti u stanju napraviti nešto kao pong igru. Za COD ti treba veliki tim, resursi(novci), iskustvo, itd.

Kreni polagano. Nadji neke tutoriale na google-u o c++. Pročitaj topice na ovom podforumu o c++. Nemoj da te to obeshrabri. Kreni lagano.

Kaje jaje
28-01-2008, 18:40
frend napravio igru kao doom u mjesec dana, a tek poceo, sada malo s njim radim, lik se zna snaci, a nema ni internet doma....

cerberi
28-01-2008, 18:43
ajde baš da vidim tu igru kao doom napravljenu u mjesec dana. jel može link? šta je neki profesionalac. u kojem engine-u, programu radi?

Kaje jaje
28-01-2008, 18:47
neznam tocno u cemu radi, ali igra je cool, mozda malo vise od mjesec dana radi, zasad demo s nekoliko mapa, kad mi sprzi, svima saljem postom, vi placate, :D

Plexihack
28-01-2008, 19:50
FPS Creator...to su vam rezultati,ljudi se hvale igrama koje su napravili,da tako nazovem,čarobnim generatorom igara (baltazar FTW!)

Kaje jaje
28-01-2008, 20:04
nenenenenenenenenenenene, ja sam njemu bio dao FPS creator-a, ali mu nesto nije sljakao, radi s drugim programom, napravio je sve, ima kutiju onu s slikom, igra izgleda ko originial....

Plexihack
28-01-2008, 20:14
nenenenenenenenenenenene, ja sam njemu bio dao FPS creator-a, ali mu nesto nije sljakao, radi s drugim programom, napravio je sve, ima kutiju onu s slikom, igra izgleda ko originial....

Znači s drugim programom...opet ponavljam generator igara (Baltazar FTW!!!111oneone)

SkunK
28-01-2008, 21:12
Isuse koje provale... dobar dio foruma za nasmijat se.

Napalm3x
28-01-2008, 21:47
Nisam ni mislio u 2-3 mjeseca napraviti neku igru. Puno truda do uspjeha. Još ču se raspitivat o c++. Ali do ljeta ču si prikupit materijale i do onda ču učit, pa ču tek u ljeto s mojim stricem napravit nešt od igre. Moj san je oduvijek bio da postanem netko i nešto, npr kao: EA Games. Mislim da imam team koji pravi igrice u slobodno vrijeme. Ali kao prvo moram dosta toga naučit, vježbat pa ču tek onda moč pravit igrice. Inače hvala.

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
28-01-2008, 22:12
bas su fora ovakvi postovi... :D :pray:

stvarno mislis tek tako napraviti svoju igru u c++? u tako malo vremena?
i koristis izraz "igr1ca" koji me nekako bode u gamersko srce...
najpametnije bi ti bilo uzeti neku knjigu za cpp, i sljakati po malo, od hello worlda do kalkulatora i dalje, razmisljati o igri s tim znanjem i u tom predodredenom vremenu je malo neozbiljno..

RayDX
28-01-2008, 23:27
hahahahahah. Sorry ali morao sam. Da malo argumentiram svoje urnebesno smijanje. Kao prvo, nazivas igre igricama sto te postavlja u kategoriju ispod 13 godina... Kao drugo, letis kao boeing 737 prije nego li mu otkinuta elisa ne zablokira lijevi motor. Tvoj pravopis indicira da nisi dobar učenik te samim time sto mislis napraviti sljedeći cod te sanjas da budes gazda megatvrtke indicira da nemas pojma o kompliciranom procesu izrade igara te opcenito o funkcioniranju svijeta. U sljedecih 10 godina neces napraviti .igru poput coda tako da ti toplo preporucam da se ostavis corava posla te da se uhvatis knjige! Javljam se sa moba i ne da mi se daljne argumentirati.

SkunK
28-01-2008, 23:34
Ako nista, uljepsaju mi dan :rotfl:

Marcellius09
29-01-2008, 00:09
1. nezna radit u c++
2. oce napravit sam igru koju je radilo recimo 50 ak ljudi
3. nije igrica vec IGRA
4. idi igrat pokemone i ostavi se ovog

RIDER32
29-01-2008, 00:45
Pa pustite lika da sanja.
Vi kao nikad niste o tome razmisljsli.
I ja bih se bavio tim stvarima da nemam ovo smece od modema.
Ako uspije, za 10g. ce se on vama smijat. :D
Samo naprijed, probat cu tvoje igre.

SkunK
29-01-2008, 09:11
Ako uspije, za 10g. ce se on vama smijat. :D


Nece. Oces se kladit?

flander
29-01-2008, 19:56
1. nezna radit u c++
2. oce napravit sam igru koju je radilo recimo 50 ak ljudi
3. nije igra vec IGRA
4. idi igrat pokemone i ostavi se ovog


:rotfl:

Marcellius i ja delamo CoD 5, sad smo na kraju priće, sutra vam uplodamo igru, cca 7 Gb :wink:

Burek_fr0m_SPACE
29-01-2008, 20:02
QBasic bi mogao koristiti, međutim, okani se Basica i počni se baviti C++-om
Heh, i ja sam počeo s QBasicom... i nakon nekog vremena počeo pisati kompleksne particle sisteme i softwareske 3D enigne-e... pa tek kad sam dodirnuo granice prastarog QBasica, krenuo sam dalje. S obzirom na ono što sam pročitao ovdje, Napalm, preporučio bih ti da nastaviš još neko vrijeme s QBasicom i probaš naočiti sve one temeljne koncepte programiranja (tipovi, petlje, funkcije, strukture i sl.)... ako ti to "legne", onda i imaš neku šansu za dalju karijeru u programiranju. Učenje C++a "na silu" s ciljem da što prije napraviš igru je apsurdno i samo će te dovesti do gubljenja vremena.

Iron Storm
29-01-2008, 22:46
QBasic bi mogao koristiti, međutim, okani se Basica i počni se baviti C++-om
Heh, i ja sam počeo s QBasicom... i nakon nekog vremena počeo pisati kompleksne particle sisteme i softwareske 3D enigne-e... pa tek kad sam dodirnuo granice prastarog QBasica, krenuo sam dalje. S obzirom na ono što sam pročitao ovdje, Napalm, preporučio bih ti da nastaviš još neko vrijeme s QBasicom i probaš naočiti sve one temeljne koncepte programiranja (tipovi, petlje, funkcije, strukture i sl.)... ako ti to "legne", onda i imaš neku šansu za dalju karijeru u programiranju. Učenje C++a "na silu" s ciljem da što prije napraviš igru je apsurdno i samo će te dovesti do gubljenja vremena.

Heh, ja sam isto počeo s QBasicom, nakon nekog vremena prešao na Visual Basic, te sam sad počeo učiti C++, no nekako mi ne leži... najvjerojatnije ću ostati na dobrom VBu... Inače, dodatak na Burekovo. Nakon što naučiš osnove programiranja, ako baš želiš raditi igre, prvo počni s nečim jednostavnijim (pogađanje brojeva, križić-kružić, loto...) dok se malo ne uhodaš. Zatim prijeđi na 2D igre kao Pong (ja sam sad u toj fazi, mogu se podičiti s Jambom napisanim u VBu). Inače imaš igara na Netu za skinuti a koje su napisane u čistom QBasicu, mislim da imaš i source kodove za njih. Zatim prelazi na DirectX ili XNA (pod uvijetom da si naučio C++ ili C# ili VB, C++ za DirectX a C# ili VB za XNA) te možeš raditi složenije igre. Ali ništa od toga nemoj raditi dok ne skontaš osnove, bez osnova su ti naprednije stvari samo čisti gubitak vremena. Inače, kad sam bio na natjecanju (HONI), lik koji je sjedio pokraj mene (idemo u isti razred) tek je počeo učiti programirati (radimo Pascal :( ) je vidio od mene kako koristim polja te ih je on pokušao koristiti, a nema blage veze o poljima. To je čisto za usporedbu.

RayDX
30-01-2008, 14:16
Pa pustite lika da sanja.
Vi kao nikad niste o tome razmisljsli.
I ja bih se bavio tim stvarima da nemam ovo smece od modema.
Ako uspije, za 10g. ce se on vama smijat. :D
Samo naprijed, probat cu tvoje igre.

Snovi nigdje ne vode... Ideja kombinirana sa znanjem je energija... Energiju gurnuta u pipeline koji se zove Volja&Trud može dati neke rezultate... Prije bih rekao da će se sramiti ovakve gluposti tj. bolje rečeno naivnosti, nego da će se nama smijati. Ako se bude smijao, na istom je nivou kao i sada.

Napalm3x
30-01-2008, 19:53
Hvala na podržci! Znam da moram ogromno puno učit. Ali nisam ni mislio za 5 godine pravit igre. Već ja i moj stric bi za 10g otvorili našu trgvinu s našim pravljeni igrama. Ali gdje je to još... :roll:

RayDX
30-01-2008, 21:10
:rotfl: :rotfl: :rotfl: e stara me pita da li sam normalan koliko se smijem. Reci mi, čime se tvoj stric bavi? Mislim da će mi smjehuljak pregoriti. :rotfl:

RayDX
30-01-2008, 21:12
prokleti pcp server sorry na dabl postu

SkunK
30-01-2008, 21:39
Al kako je lik vec zamislio u glavi da ce prodavat igre u ducanu sa svojim stricem...

decko, zivot je kurva i to nepredvidiva...daj pukni oblacic iznad glave i ako zelis nesto konretno radit sta se tice programiranja net i knjigu pod ruke i samo uci, od snivanja i zujanja po ovom forumu pisuci ovakve stvari neces puno postici.

I mislim da nebi trebao sad pocet ucit programirat nego za jedno 2-3 godine kad budes malo zreliji, sad koristi vrijeme za druge aktivnosti, ovo ti je jako dobar savjet vjeruj mi.

Gravestone_bluz
30-01-2008, 21:58
pa ajde nemoj ga bas ubijat u pojam, snovi su jedna stvar sta drugi ljudi nebi trebali oduzimat, momak, samo se ti trudi i radi i mozda ti se san ostvari :wink:

SkunK
30-01-2008, 22:02
Ne ubijamo ga u pojam, samo smo realni.

Barathrum
03-02-2008, 12:32
Ajajajaj. Ti si daleko od pravljenja bilo kakvih igara. Prvo tebaš učiti programirati par godina, googlati, ići po tutorialima i vježbati svaki dan. A onda ćeš tek biti u stanju napraviti nešto kao pong igru. Za COD ti treba veliki tim, resursi(novci), iskustvo, itd.

Kreni polagano. Nadji neke tutoriale na google-u o c++. Pročitaj topice na ovom podforumu o c++. Nemoj da te to obeshrabri. Kreni lagano.


lol..par godina ucenja programiranja za napraviti pong igru...
bez uvrede ali sto ti trabunjas.
za napraviti neku igru u flashu recimo treba mu mozda oko 3-5 mjeseci ucenja. recimo da je to platformska ili rpg igra.

drugo za napraviti pong treba ti sveukupno 2 dana po 8 sati ucenja i onda konstantno to treba ponavljati da se ne zaboravi i prosirivati kod i ubacivati druge stvari. ali za sami pong neznam nikog tko je potrosio vise od 2 dana a kako danas imas razlicite game makere to mozes u 4 sata.

za izradu igre koja je osnovana na 3d okolishu , svakako da ce mu trebat godinu dana dnevnog ucenja da svlada sve osnove i tehniku ali za izradu igara sa spriteovima mu ne treba vishe od 3-5 mjeseci ucenja da to ispadne neka solidna igra s atim da ce morat malo vishe potrosit i u crtanje i animiranje sprajtova ali godinu dana to nece izac, animiranje sprajtova je jako brzo ak znas modelirat i animirat u nekom 3d programu.
inace uvjek mozes uzet tudje pa je period svega toga jos kraci.

sprite igre su omiljene medju amaterima i ima ih odlicnih kao neki platformski shooteri iako se vecina zasniva na ninji i duke nukemu 1 i 2.

godine ucenja za napravit pong....svasta.

neznam za c++ ali meni je drazi flash i action script.

vrijeme ucenja je napisano pod pretpostavku da ima tutora koji bi mu predavao 2 puta tjedno po 3-4 sata.

Luka
03-02-2008, 13:28
pong za 2 dana ?

ne bi išlo .. možda ako već zna programirati pa sada samo treba naučiti dovoljno od dx/opengl/xna ali ako ne zna programirati .. onda treba još puno učiti prije nego što može napraviti bilo kakav program

RayDX
03-02-2008, 13:32
Prvo mora znati C++ - 2 godine iskustva negdje
Onda Win32 API - barem par mjeseci da shvati osnove vrlo dobro
e onda DirectX - kao i Win32 API ali malo više, prije toga ako planira 3D igre, valja malo 3D matematike ponoviti,

PUUUUUNO POSLA.... Kad znaš sve to Pong jest gotov za 2 dana... I manje možda.

Barathrum
03-02-2008, 15:38
Prvo mora znati C++ - 2 godine iskustva negdje
Onda Win32 API - barem par mjeseci da shvati osnove vrlo dobro
e onda DirectX - kao i Win32 API ali malo više, prije toga ako planira 3D igre, valja malo 3D matematike ponoviti,

PUUUUUNO POSLA.... Kad znaš sve to Pong jest gotov za 2 dana... I manje možda.

VB.net naucis za 6 mjeseci (radjenje knjigovodstvenih programa, sms massengera, dijagnostickih programa i kalkulatora)

sa znanjem izrade ovih bez problema mozes napravit igre tipa fliper, pong, asteroids..etc...

c++ izlazi iz "mode"...htjeli to neki ili ne sve se automatizira i zato vb.net ovdje ima prednost jer ne zahtjeva pisanje "štrudli".

svakako da je c++ težak jer sve moras manualno radit program nishta ne radi za tebe. i govoreci ovdje o nekim godinama svladavanja osnova...
svasta..samnom na predavanje je isao jedan lik koji je racunalo imao svega godinu dana, lik je u 2 mjeseca svladao osnove c++ i visual basica i sharka. za seminarski je napravio knjigovodstveni program (manje verzije) i platformsku igru (sprajtove je uzeo sa neta).

kad ga je prof pitao kako je naucio to sve tako brzo lik je samo rekao - knjiga i vježba.

znaci godine ce trebat nekom tko forsira i ne razumije kodove a kodove nerazumije onaj tko preskace teoriju.

nisam programer, znam action script za flash i za moje potrebe je to dovoljno za pravog programera siguran sma da vecina trazi automatiziran vise manje program te nije ni cudo zasto je u vb.net-u puno lakse inicijalizirati direct3d nego pisati štrudle u c++.

evo za ove koji pocinju sto je rekao prof nekim likovima koji su zeljeli naucit programirati.

"svejedno je s akojim programom pocnes, nepostoji ni laksi ni teski ako svladas teoriju, kasnije se sve svodi na pisanje kodova i vizualizacije a sve dodatno moze olaksati vb.net"

covjek radi za vecinu bolnica i pravi im i izvodi programe, za neke gradjevinske firme i nekoliko kjigovodstveni...tako da ne bude da je to rekao neki blento.

cerberi
03-02-2008, 15:43
barathrum pogledaj si pm. poslao sam ti poruku (ak je nisi primio reci)

sorry na "off topicu"

RayDX
03-02-2008, 15:54
Prvo mora znati C++ - 2 godine iskustva negdje
Onda Win32 API - barem par mjeseci da shvati osnove vrlo dobro
e onda DirectX - kao i Win32 API ali malo više, prije toga ako planira 3D igre, valja malo 3D matematike ponoviti,

PUUUUUNO POSLA.... Kad znaš sve to Pong jest gotov za 2 dana... I manje možda.

VB.net naucis za 6 mjeseci (radjenje knjigovodstvenih programa, sms massengera, dijagnostickih programa i kalkulatora)

sa znanjem izrade ovih bez problema mozes napravit igre tipa fliper, pong, asteroids..etc...

c++ izlazi iz "mode"...htjeli to neki ili ne sve se automatizira i zato vb.net ovdje ima prednost jer ne zahtjeva pisanje "štrudli".

svakako da je c++ težak jer sve moras manualno radit program nishta ne radi za tebe. i govoreci ovdje o nekim godinama svladavanja osnova...
svasta..samnom na predavanje je isao jedan lik koji je racunalo imao svega godinu dana, lik je u 2 mjeseca svladao osnove c++ i visual basica i sharka. za seminarski je napravio knjigovodstveni program (manje verzije) i platformsku igru (sprajtove je uzeo sa neta).

kad ga je prof pitao kako je naucio to sve tako brzo lik je samo rekao - knjiga i vježba.

znaci godine ce trebat nekom tko forsira i ne razumije kodove a kodove nerazumije onaj tko preskace teoriju.

nisam programer, znam action script za flash i za moje potrebe je to dovoljno za pravog programera siguran sma da vecina trazi automatiziran vise manje program te nije ni cudo zasto je u vb.net-u puno lakse inicijalizirati direct3d nego pisati štrudle u c++.

evo za ove koji pocinju sto je rekao prof nekim likovima koji su zeljeli naucit programirati.

"svejedno je s akojim programom pocnes, nepostoji ni laksi ni teski ako svladas teoriju, kasnije se sve svodi na pisanje kodova i vizualizacije a sve dodatno moze olaksati vb.net"

covjek radi za vecinu bolnica i pravi im i izvodi programe, za neke gradjevinske firme i nekoliko kjigovodstveni...tako da ne bude da je to rekao neki blento.

Brz sam na okidaču, ne želim upasti u svađu s tobom, jer to neće dobro završiti... Ne brinem se za tebe, nego za sebe. Možeš u četiri dana "naučiti" C++, DirectX i Win32, ali se 5. dan nećeš ničeg sjećati. U biti što nastojiš reći jest: Carmack se forsira, on zapravo ne razumije što piše...

Barathrum
03-02-2008, 16:10
Brz sam na okidaču, ne želim upasti u svađu s tobom, jer to neće dobro završiti... Ne brinem se za tebe, nego za sebe. Možeš u četiri dana "naučiti" C++, DirectX i Win32, ali se 5. dan nećeš ničeg sjećati. U biti što nastojiš reći jest: Carmack se forsira, on zapravo ne razumije što piše...

carmac je stara škola i poceo je programirat s ajednim od prvih programa koji su sada gledano bili primitivni i imao je tu mogucnost da nadogradjuje svoje "onda" malo znanje nadolazecim novim verzijama programa i to je puno lakse nego danas kad imas dobro ustimane i komplicirane programe sa masu naredbi i beskonacnosti izbora.

reci to tom liku sa kojim sma isao na predavanje...ako se 5 dan nista nesjeca neznam kako sad honorarno radi za jednu slovensku firmu.

i drugi put ne govori sto zelim rec jer to nisam rekao a ti kao i drugi malo previse velicate carmacka jer da ste imalo na zemlji malo bi se vratili u realnost i sagledali kako je to onda bilo a kako danas.

carmack je profic koji od svoje 15 godine ima iskustva i poceo je sa primitivnim programerskim kodovima jer tada nije postojao neki bolji i naprednjiji, stovise najvjerojatnije je poceo sa windows registrijem jer u ono vrijeme to je bio jedan od vrsnijih osnova za programiranje, danas nije..zato me postedi toga sto ja zelim reci jer neznas sto zelim reci i ne ulazimo u nikakav konflikt vec dolazi do toga da neke stvari neki odbijaju prihvatit i govorite kako je vse tesko.

kao sto sma rekao, nisam programer, graficki dizajner sam i 3d dizajner(u tijeku) malo se bavim flashom tek toliko zbog web dizajna i planirane platformske igre tipa GODS a ovo o programiranje sam samo prosao i upoznao tako neke ljude koji uče i mogu uspjesno prkosit ovakvim izjavama da nekoliko godina treba za osnove kako bi se napravio pong.
pola tvrdnji ti pada u vodu a to me dovodi do toga da se dovoljno nekreces i nisi bio u okruzju ili situaciji vidjeti kako se brzo moze napredovati kroz programiranje.

ja nisam talent za kodove jer mi je to monotono i ne vidim zabavu u tome. cudim se ljidma koji su zagrizeni programeri i obozavaju sivilo, ja sam se uvijek volio izrazavati preko crteza i animacije i to svladavam i brze nego sto je predvidjeno. toliko o godinama svladavanja osnova

RayDX
03-02-2008, 16:35
Kao što sam rekao: Whatever makes you go to sleep at night :wink:

SkunK
03-02-2008, 16:39
Ajd da se ubacim malo u pricu :D :

Uglavnom Carmack nije neka posebna stara skola, to sta je on bio dobar C programer ne znaci da je stara skola, stara skola su ljudi koji su se pokusali sta vise spustit na razinu racunala i programirali ko pravi muskarci, u Assambleru :)

salu na stranu, ali posto se sve automatizira to znaci automatski i manju kontrolu nad svojim radom, naravno ima ljudi koji su "vise talentirani" pa ce brze pohvatati neke stvari nego drugi, ali u 5 dana nesto kvalitetno i puno naucit neces jer fizicki nije moguce u 5 dana zapamtiti neke stvari s kojima mozes napraviti nesto.

Barathrum
03-02-2008, 16:46
Ajd da se ubacim malo u pricu :D :

Uglavnom Carmack nije neka posebna stara skola, to sta je on bio dobar C programer ne znaci da je stara skola, stara skola su ljudi koji su se pokusali sta vise spustit na razinu racunala i programirali ko pravi muskarci, u Assambleru :)

salu na stranu, ali posto se sve automatizira to znaci automatski i manju kontrolu nad svojim radom, naravno ima ljudi koji su "vise talentirani" pa ce brze pohvatati neke stvari nego drugi, ali u 5 dana nesto kvalitetno i puno naucit neces jer fizicki nije moguce u 5 dana zapamtiti neke stvari s kojima mozes napraviti nesto.

nije 5 dana doslovce...ja sma kazem da ovaj lik sto je rekao da trebaju godine ucenja za svladavanje osnova da bi se napravio pong pa meni je to smijurija, ja neznam kolika inteligencija nekom mora bit da godine provede uceci kako se programira pong npr... lik nema veze sa stvarnoscu i izmislja, ja sma smao rekao sto je jedan lik kojeg znam u 6 mjeseci napravio.

pa nije..jer ti uvijek mozes mjenjat osnovni kod, jer reci u VB-u neke funkcije koje su osnovne i puno se koriste su automatski isprogramirane a na tebi je smao da jednom naredbom ubacis sve, recimo zaglavlje i slicne stvari su vec isprogramirane, poveznice s agrafickim elementima i slicno ali naravno uvijek mozes otvorit drvo naredbi i mjenjat sto zelis.
kontrola je ista kao i kod bilo kojeg samo sa posebne preinake koje zelis ne moras pisat štrudlu koda vec izmjenish postojeci sto ubrzava rad.

naravno pritom treba dobro savladati ispravljanje gresaka i kontroliranje kako bi kako kaze jedan lik "bio jedan sa kodom!" :)

Barathrum
03-02-2008, 16:50
Kao što sam rekao: Whatever makes you go to sleep at night :wink:

nema probema...to sto tebi treba 3 godine da naucis raditi pong u c++ nekom treba 2-3 mjeseca.
ocito kad budes radio neku 2d platformsku igru imat ces 60 godina.

to je po tvome, sad se smao drzim onog sto ti kazes o goooodinama izrade ponga u c++.

SkunK
03-02-2008, 16:51
Ovisi kakav ce to Pong bit, naravno ako se uhvatis knjige i ako te pogodi da kvalitetno uhvatis znanje sve je moguce pa tako da i u kracem roku nego drugi stvoris neke stvari...ali ipak 3 mjeseca minnimalno

Barathrum
03-02-2008, 16:59
Ovisi kakav ce to Pong bit, naravno ako se uhvatis knjige i ako te pogodi da kvalitetno uhvatis znanje sve je moguce pa tako da i u kracem roku nego drugi stvoris neke stvari...ali ipak 3 mjeseca minnimalno

pa sve je u teoriji..recimo ja kad sma imao negdje 12-13 godina kad sma se prvi put uhvatio 3ds maxa to je tako sporo islo to ucenje nakon 4 godine sma odustao. sad kad sam upisao 3d dizajn kad sam svladao teoriju sve leti.
nema se vise sta razmisljat i mozgati gdje je sta.
zamislio sam recimo neku scenu i samo je radim, znam cemu koji alat sluzi i ne razmisljam o tome kako cu modelirati jer imam svoju tehniku ali teorija mi je omogucila maximalno svladavanje prakse.

isto je i kod programiranja.
mozes ti strebat ko ovaj lik sto godinama radi pong kodove i dovest ce te evo tu gdje je i on.
ali mozes uzet knjigu i upoznat se sa programiranjem, shvatit i naucit principe i nacine i kasnije sve to brzo ide jer uvijek dodjes do rjesenja zahvaljujuci teorijskom znanju a to je poznavanju okolisha u kojem radish.

naravno dobri projekti nikad nisu prvi vec oni koji nastaju vjezhbom kasnije nakon svega.
a tu dolazi i brzina onda.

al ocito neke ne zanima teorija kao sto je RayDX niti nacini kako kod funkcionira pa se odmah bacaju na tutorijale i onda dolaze sa izjavama da ti treba nekoliko godina za pong...da naravno ako ces raditi engine za obicni pong pa ce tu biti jos dva lika jedan gladijator drugi robokap koji ce zamahivati prije neg loptica udari u njihovu lopatu, koji ce trcati, skakati...ali za obicni pong nekoliko godina...boze svasta!

RayDX
03-02-2008, 17:40
Ovisi kakav ce to Pong bit, naravno ako se uhvatis knjige i ako te pogodi da kvalitetno uhvatis znanje sve je moguce pa tako da i u kracem roku nego drugi stvoris neke stvari...ali ipak 3 mjeseca minnimalno

pa sve je u teoriji..recimo ja kad sma imao negdje 12-13 godina kad sma se prvi put uhvatio 3ds maxa to je tako sporo islo to ucenje nakon 4 godine sma odustao. sad kad sam upisao 3d dizajn kad sam svladao teoriju sve leti.
nema se vise sta razmisljat i mozgati gdje je sta.
zamislio sam recimo neku scenu i samo je radim, znam cemu koji alat sluzi i ne razmisljam o tome kako cu modelirati jer imam svoju tehniku ali teorija mi je omogucila maximalno svladavanje prakse.

isto je i kod programiranja.
mozes ti strebat ko ovaj lik sto godinama radi pong kodove i dovest ce te evo tu gdje je i on.
ali mozes uzet knjigu i upoznat se sa programiranjem, shvatit i naucit principe i nacine i kasnije sve to brzo ide jer uvijek dodjes do rjesenja zahvaljujuci teorijskom znanju a to je poznavanju okolisha u kojem radish.

naravno dobri projekti nikad nisu prvi vec oni koji nastaju vjezhbom kasnije nakon svega.
a tu dolazi i brzina onda.

al ocito neke ne zanima teorija kao sto je RayDX niti nacini kako kod funkcionira pa se odmah bacaju na tutorijale i onda dolaze sa izjavama da ti treba nekoliko godina za pong...da naravno ako ces raditi engine za obicni pong pa ce tu biti jos dva lika jedan gladijator drugi robokap koji ce zamahivati prije neg loptica udari u njihovu lopatu, koji ce trcati, skakati...ali za obicni pong nekoliko godina...boze svasta!

Teorija? Ti stvarno želiš otvoriti Pandorinu kutiju ili što? Ja nisam rekao da se pong radi više godina... Ali da bi napravio pong danas trebaš znati neki jezik... kod C++a moraš znati Win32 APi također uz DirectX, a uz C# recimo možeš koristiti form designer ali opet sa hrpetinom DirectXa... Jednostavno me ne možeš uvrijediti jer ja sam u sebi omalovažio tvoje mišljenje... Ja znam što ja znam i ne može meni neki lik koji sam nije sposoban svladati koncepte 3ds maxa reći da nemam pojma. Jednostavno sam te isključio. No ajd, kada već laprdekaš o teoriji. 3D dizajn kažeš? Znaš li ti možda osnove trigonometrije i analitičke geometrije? Opće geometrije? Je l' znaš koja je razlika između lijevog i desnog koordinatnog sustava? Kako se 3D modeli reprezentiraju u memoriji računala? 3ds max je vrlo dobar i intuitivan alat, ali da trebaš sate uzimati da bi ga naučio... Oke, ništa ne kažem, u redu je... Uglavnom Pong ti mogu napraviti u manje od 8 sati rada... Ali prije toga sam sve ovo gore navedeno morao naučiti... Nema te osobe koja ovlada ovim konceptima gore u manje od 2 godine. Naučiti osnove možda ali iskustvo je sve što je bitno u ovoj industriji... Kada budeš npr. išao tražiti posao neće te pitati da li znaš teoriju i da li ju znaš u praksu pretvoriti, pitat će te za radno iskustvo... Svu teoriju možeš ostaviti u magistarskom radu.

Barathrum
03-02-2008, 17:56
Ovisi kakav ce to Pong bit, naravno ako se uhvatis knjige i ako te pogodi da kvalitetno uhvatis znanje sve je moguce pa tako da i u kracem roku nego drugi stvoris neke stvari...ali ipak 3 mjeseca minnimalno

pa sve je u teoriji..recimo ja kad sma imao negdje 12-13 godina kad sma se prvi put uhvatio 3ds maxa to je tako sporo islo to ucenje nakon 4 godine sma odustao. sad kad sam upisao 3d dizajn kad sam svladao teoriju sve leti.
nema se vise sta razmisljat i mozgati gdje je sta.
zamislio sam recimo neku scenu i samo je radim, znam cemu koji alat sluzi i ne razmisljam o tome kako cu modelirati jer imam svoju tehniku ali teorija mi je omogucila maximalno svladavanje prakse.

isto je i kod programiranja.
mozes ti strebat ko ovaj lik sto godinama radi pong kodove i dovest ce te evo tu gdje je i on.
ali mozes uzet knjigu i upoznat se sa programiranjem, shvatit i naucit principe i nacine i kasnije sve to brzo ide jer uvijek dodjes do rjesenja zahvaljujuci teorijskom znanju a to je poznavanju okolisha u kojem radish.

naravno dobri projekti nikad nisu prvi vec oni koji nastaju vjezhbom kasnije nakon svega.
a tu dolazi i brzina onda.

al ocito neke ne zanima teorija kao sto je RayDX niti nacini kako kod funkcionira pa se odmah bacaju na tutorijale i onda dolaze sa izjavama da ti treba nekoliko godina za pong...da naravno ako ces raditi engine za obicni pong pa ce tu biti jos dva lika jedan gladijator drugi robokap koji ce zamahivati prije neg loptica udari u njihovu lopatu, koji ce trcati, skakati...ali za obicni pong nekoliko godina...boze svasta!

Teorija? Ti stvarno želiš otvoriti Pandorinu kutiju ili što? Ja nisam rekao da se pong radi više godina... Ali da bi napravio pong danas trebaš znati neki jezik... kod C++a moraš znati Win32 APi također uz DirectX, a uz C# recimo možeš koristiti form designer ali opet sa hrpetinom DirectXa... Jednostavno me ne možeš uvrijediti jer ja sam u sebi omalovažio tvoje mišljenje... Ja znam što ja znam i ne može meni neki lik koji sam nije sposoban svladati koncepte 3ds maxa reći da nemam pojma. Jednostavno sam te isključio. No ajd, kada već laprdekaš o teoriji. 3D dizajn kažeš? Znaš li ti možda osnove trigonometrije i analitičke geometrije? Opće geometrije? Je l' znaš koja je razlika između lijevog i desnog koordinatnog sustava? Kako se 3D modeli reprezentiraju u memoriji računala? 3ds max je vrlo dobar i intuitivan alat, ali da trebaš sate uzimati da bi ga naučio... Oke, ništa ne kažem, u redu je... Uglavnom Pong ti mogu napraviti u manje od 8 sati rada... Ali prije toga sam sve ovo gore navedeno morao naučiti... Nema te osobe koja ovlada ovim konceptima gore u manje od 2 godine. Naučiti osnove možda ali iskustvo je sve što je bitno u ovoj industriji... Kada budeš npr. išao tražiti posao neće te pitati da li znaš teoriju i da li ju znaš u praksu pretvoriti, pitat će te za radno iskustvo... Svu teoriju možeš ostaviti u magistarskom radu.

lol ja sma odavno svladao koncepte i 3d maxa i zbrusha.

i sad se ti meni tu ides preseravat sa trigonometrijom kao da je trigonometrija nesto sto smao ti znash.

kad budes znao rjesavat "funkcije vise varijable" i radit racunice u 3d ili 4d prostoru mozes mi prodavat znanje i sirovine do tada nemoj.
drugo mene programiranje ne zanima i nemogu ga svladat jer moj talent nije to i necu se prisiljavat na nesto sto za mene nije predodredjeno.
nevolim raditi u monotonskom okruzenju, depresivnom i jednolicnom i bez obzira sto ja znam matematiku i fiziku ja opet nemogu naucit programirati zato sto me ne zanima.
a sto se tice maksa svladao sma modeliranje nakon sto je zavrsilo predavanje teorije u 6 sati.
to je aka 500% brze nego predvidjeno. i neradim po tutorijalima kao ti.

sto se tice radnog iskustva smijem ti se.
ja nisam imao nikakvog radnog iskustva a dobio sam posao naspram 2 lika koji su imali 4 godisnje iskustvo. znas zasto?! u mojoj grani nije bitno iskustvo vec talent a njega ili imash ili nemash a sve pokazuje tvoj portfolio.
pa sad ti uzmi nekog sa 10 godisnjim iskustvom koji ima prosjecan dizajn ili uzmi nekog tko nema iskustva a ima 10 puta bolje ideje i dizajn sto znaci ocjenjuje se kreativnost.

zato molim te postedi me radnog iskustva jer to je tako trivijalan postupak da bih ti se nasmijao u facu sa gorkim ha ha ha!

nisi ti jedini koji radi i brz jesi na okidacu a zbog toga i manje pametniji.
sto brzi to tromiji. mozak ne stigne evidentirati informacije zato ponekad toliko smjesan ispadas da mi je ponekad samo dovoljno staviti ovo: :rotfl:

SkunK
03-02-2008, 18:20
Neznam samo zasto se svadjat oko tako banalne stvari kao sta je pong al ok...

Burek_fr0m_SPACE
03-02-2008, 18:53
Fascinantno je kako ljudi ovdje imaju tendenciju da umjesto da brane svoju oblast (o kojoj, pretpostavljam, znaju više), napadaju tuđu oblast (o kojoj, pretpostavljam, znaju manje). A što se ponga tiče, pong se da napraviti u roku od pola sata po nekom tutorialu, sve i da nikada ništa nisi programirao. Ali to ne znači da si u tih pola sata naučio programirati, niti da si naučio napraviti pong. To je nešto kao i učenje stranog jezika - u jako kratkom roku se mogu naučiti neke šablonske rečenice i osnove gramatike, ne treba previše mudrosti i razumijevanja da na nekom jeziku kažete kako se zovete, pitate gdje je WC ili kažete koliko je sati... ali jednostavno mora proći neko vrijeme dok to čovjek "svari", nakon čega će se početi slobodno izražavati sopstvenim rečenicama.


pa sve je u teoriji..recimo ja kad sma imao negdje 12-13 godina kad sma se prvi put uhvatio 3ds maxa to je tako sporo islo to ucenje nakon 4 godine sma odustao. sad kad sam upisao 3d dizajn kad sam svladao teoriju sve leti.
nema se vise sta razmisljat i mozgati gdje je sta.
zamislio sam recimo neku scenu i samo je radim, znam cemu koji alat sluzi i ne razmisljam o tome kako cu modelirati jer imam svoju tehniku ali teorija mi je omogucila maximalno svladavanje prakse.

isto je i kod programiranja.
mozes ti strebat ko ovaj lik sto godinama radi pong kodove i dovest ce te evo tu gdje je i on.
ali mozes uzet knjigu i upoznat se sa programiranjem, shvatit i naucit principe i nacine i kasnije sve to brzo ide jer uvijek dodjes do rjesenja zahvaljujuci teorijskom znanju a to je poznavanju okolisha u kojem radish.
Iz ovog dijela teksta (a pogotovo iz označenih dijelova) je očigledno da nisi kompetentan pričati o programiranju - kao što sam spomenuo u početku ovog posta. Programiranje nije isto što i naučiti raditi s nekim programom i onda "štancati" proizvode. Pogotovo ona implikacija da se tu "nema više šta razmišljati"... bolno je nebulozna. Programiranje se sastoji više od razmišljanja nego od bilo čega drugog. I da bi bio dobar programer, moraš usvojiti neke nove načine razmišljanja, nepoznate "običnom čovjeku", da tako kažem, koji se jedino mogu steći iskustvom i samostalnom vježbom, neovisno o knjigama i kursevima, za koje, pogađaš - treba vremena. I to znam i na svom primjeru i po posmatranju drugih ljudi koji su (bili) u procesu učenja. Stoga te molim da ne pričaš više o programiranju, osim ako se ne uputiš dovoljno.

RayDX
03-02-2008, 19:35
Sorry Barathorum, nije mi svrha da se preseravam, ali kad si već bio krenio... Meni se stvarno ne da svađati o pongu... Jednostavno moraš učiti i to traje... I tu je točka... Ono oko trigonometrije sam samo naveo kao primjer... Jednostavno ne znaš svu teoriju i to je baš što ti želim reći, nikad nećeš znati sve... Život se vrti oko učenja... Programer možda možeš biti, ali znati sve... Nitko ne zna sve... Mark my words... Nitko! Aj sad dosta... Ovo je pretjerivanje...

SkunK
03-02-2008, 19:59
Sorry Barathorum, nije mi svrha da se preseravam, ali kad si već bio krenio... Meni se stvarno ne da svađati o pongu... Jednostavno moraš učiti i to traje... I tu je točka... Ono oko trigonometrije sam samo naveo kao primjer... Jednostavno ne znaš svu teoriju i to je baš što ti želim reći, nikad nećeš znati sve... Život se vrti oko učenja... Programer možda možeš biti, ali znati sve... Nitko ne zna sve... Mark my words... Nitko! Aj sad dosta... Ovo je pretjerivanje...

A ti ga isto seres...

Chuck Norris zna sve.