PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mitologija...



Dreamer Deceiver
26-01-2008, 22:49
Zanima još koga mitologija ovdje ? I kakva vas zanima ? Egipatska ? Grčka ? Staroslavenska ? Nordijska ?
Ineč kako se zovu u grčkoj mitologiji one vještice koje su plele sudbinu ?

McPingvin_v2.0
26-01-2008, 22:59
Sumeranska mitologija i njihvoa božanstva su mi gg, pored toga grčka.

Fencing_LORD
26-01-2008, 23:01
Sumeranska mitologija i njihvoa božanstva su mi gg, pored toga grčka.

Slažem se. Pročitao sam Gilgameša, odličan ep.

Inače obožavam grčku, germansku i nordijsku mitologiju.

RayDX
26-01-2008, 23:14
Ja sam veliki fan egipatske mitologije. :)

Fenrir
26-01-2008, 23:15
Mene zanima mezopotamska, egipatska i nordijska. Grčka mi nekak ne sjeda, volim i to, al ne toliko ko prije navedene.

Master_of_Soup
27-01-2008, 00:10
Sve mitologije su mi cool, ali su mi manje drage one iz amerika (indijanska, asteška,..). Inače na prvom mjestu one sa sjevera europe.


Ineč kako se zovu u grčkoj mitologiji one vještice koje su plele sudbinu ?

Sisters of Fate - Lachesis, Atropos, Clotho...

The Boz
27-01-2008, 00:21
Da, bilokoja mitologija koja ima nešto "mesa" me zanima, pogotovo nordijska i grčka(što je više manje klasik).

Jopax
27-01-2008, 01:41
Pa većina mi ih je kul, moćne su mi Asteška, Nordijska i Grčka :)

Rang€r
27-01-2008, 01:58
sve su dobre...

btw zanima me otkad sam AoM odigro igra je pwnala, katkad bi pokrenuo igru i umjesto da igram cito bi descriptione unitsa xD

Lord Jambrek
27-01-2008, 02:24
Mene je oduvijek zanimala egipatsa mitologija, nekako mi je najdraža, iako čim čujem mitologija odmah pomilsim na grke.

sry ak ima typoa, frendov 18. j e danas i cugalo se :D

Norther
27-01-2008, 09:55
Finska mitologija,...vikinzi...predobro mi je i njihovo viđenje svijeta ^^

Outmind
27-01-2008, 09:58
A kaj je sa nama slavenima hmmmm? Perun i veles nisu nikom ovdje zanimljivi? BTW jedan od predmeta na faxu mi je komparativna mitologija

Armachus
27-01-2008, 10:07
Ja sam veliki fan egipatske mitologije. :)

JA nekad bio... do prelaska na germansku.

Ogg The Dogg
27-01-2008, 10:18
Finska mitologija,...vikinzi...predobro mi je i njihovo viđenje svijeta ^^
meni se sviđa njihovo viđenježivota poslije smrti :)

B4j4
27-01-2008, 10:23
razrednik mi je frik za mitologiju :D reci cu vam jednu stvar... htio je nazvati sina Zeus :D

FaTaL_mRkvA
27-01-2008, 10:29
razrednik mi je frik za mitologiju :D reci cu vam jednu stvar... htio je nazvati sina Zeus :D
lolčina.... :rotfl:
mene zanima egipatska mitologija odkad znam za sebe...
moram otić taj Egipat! :D
one piramide i bogovi i pijesak i blago i dolina kraljeva i....

B4j4
27-01-2008, 10:50
razrednik mi je frik za mitologiju :D reci cu vam jednu stvar... htio je nazvati sina Zeus :D
lolčina.... :rotfl:
mene zanima egipatska mitologija odkad znam za sebe...
moram otić taj Egipat! :D
one piramide i bogovi i pijesak i blago i dolina kraljeva i....
mi izgleda u egipat na maturalac... moj razrednik :pray: :pray: :pray:

Death By Sexy
27-01-2008, 10:58
nordijska mi je najzanimljivija, pored nje staroslavenska

McPingvin_v2.0
27-01-2008, 11:30
Inače, samo da vam spojlam, egipatska i grčka mitologija, zajedno s babilonskom, su copy- paste sumeranske :)

la50
27-01-2008, 11:36
volim grčku mitologiju

DrunkyDuck
27-01-2008, 11:49
Inače, samo da vam spojlam, egipatska i grčka mitologija, zajedno s babilonskom, su copy- paste sumeranske
Ukljucujuci i ove, trenutno aktualne mitologije

McPingvin_v2.0
27-01-2008, 11:54
Ukljucujuci i ove, trenutno aktualne mitologije
Ovo? (http://www.imagesforme.com/show.php/19471_spoilers.jpg.html)S:D

Znam Ducky, ali trebali bi se suzdržati od vjere na forumu navodno :)

Fencing_LORD
27-01-2008, 13:03
Finska mitologija,...vikinzi...predobro mi je i njihovo viđenje svijeta ^^
meni se sviđa njihovo viđenježivota poslije smrti :)

Yep, Valhalla s valkyrama, raj... :)

Nemesis
27-01-2008, 13:34
meni je najdraža grčka mitologija.

Helena
27-01-2008, 14:23
Grčka, Egipat.

Fencing_LORD
27-01-2008, 14:28
Valhalla nije finska,nego nordijska.Finci su drugi narod...

ma daj... :roll:

Ali u pravu si da nije, pogriješio sam, iako je finska mitologija preuzela puno elemenata iz baltičke i skandinavske a.k.a nordijske.

Wolfwrath
27-01-2008, 14:55
O grčkoj mitologiji sam pročitao sve moguće što postoji.

Obožavam nordijsku,egipatsku i grčku.

Koje vam je najdraže stvorenje iz mitologije?

Fencing_LORD
27-01-2008, 15:43
O grčkoj mitologiji sam pročitao sve moguće što postoji.

Obožavam nordijsku,egipatsku i grčku.

Koje vam je najdraže stvorenje iz mitologije?

Satiri i zmajevi su mi među dražima.

The Great Duck
27-01-2008, 15:59
Volim grčku,egipatsku i nordijsku mitologiju,pogotvo zbog toga jer je iz njih potekao fantasy žanr.

Što se tiče bića,najdraži su mi zmajevi i himera.

medusa
27-01-2008, 16:09
obožavam nordijsku i egipatsku. uskoro ću se baciti na proučavanje keltske. slavenska je također zanimljiva (baba yaga :pray: ). hrčka je preperverzna za moj ukus :yuck: . ti ljudi stvarno nisu imali ništa pametnijeg za raditi nego smišljati takve stvari... pedofilski bogovi... *shudders* :yuck:

callista
27-01-2008, 16:47
mitlogije o izmišljanju nastanka svjetova su niđe veze.

Jopax
28-01-2008, 00:18
Od kreatura su mi draži zmajevi, hydra, scarabsi i trollovi, Valkyre se podrazumjevaju :D

Lord Ragnarok
28-01-2008, 01:11
nordijska posebice, valkyre,Loki i ragnarok

ZorgTheBorg
28-01-2008, 12:41
Sumeranska i indijska.... ima veze s alienima

medusa
28-01-2008, 15:10
zaboravih da mi je i židovska super :pray:

Samael
28-01-2008, 15:17
skandinavska
egipatska
slavenska
keltska

to su moji interesi 8)

Kostolomac
28-01-2008, 20:14
prije sam proučavao egipatsku i grčku, ali nažalost mi dojadilo kao i paleontologija :cry:
ali volim čitat o bilo kakvoj mitologiji. neki dan sam malo čitao o egipatskoj drevnoj knjizi mrtvih. jeste znali da je horus setha kastrirao? :rotfl:

Fencing_LORD
28-01-2008, 21:27
prije sam proučavao egipatsku i grčku, ali nažalost mi dojadilo kao i paleontologija :cry:
ali volim čitat o bilo kakvoj mitologiji. neki dan sam malo čitao o egipatskoj drevnoj knjizi mrtvih. jeste znali da je horus setha kastrirao? :rotfl:

da, hehe

Također, kad je Izida "sklapala" Ozirisovo tijelo, nije mogla pronaći spolni organ...a kasnije je s njim dobila dijete :rotfl:

Demon Hunter
29-01-2008, 11:47
Najvise me zanima Grcka...dosta o njoj znam.
Ali i sve ostale su mi dobre...Egipatska isto zbog bogova posebno Horus...Oziris....Ra.
Ili Thora Odina i tako!

Volim bas istrazivat o Mitologiji!

Kostolomac
30-01-2008, 11:54
da, hehe

Također, kad je Izida "sklapala" Ozirisovo tijelo, nije mogla pronaći spolni organ...a kasnije je s njim dobila dijete :rotfl:
možda ni nije njegovo... :shock: ... :rotfl:

Fencing_LORD
30-01-2008, 15:50
da, hehe

Također, kad je Izida "sklapala" Ozirisovo tijelo, nije mogla pronaći spolni organ...a kasnije je s njim dobila dijete :rotfl:
možda ni nije njegovo... :shock: ... :rotfl:

:shock:

inače, sve su te mitologije vrlo incestoidne...

Demon Hunter
31-01-2008, 11:40
Mene jos zanima i Mitologija Inka to mi se cini zanimljivim!

Mirko L
03-10-2008, 19:58
nordijska i egipatska najviše

neox99buleseye
03-10-2008, 20:10
Ja volim grcku mitologiju jer su iz nje izasli "strasni" ( doslovno i u prenosenom smislu rijeci) horori-pucacine/horor-avanture.

majstoro
03-10-2008, 20:13
zanima me ona sa kiklopima ...

neox99buleseye
03-10-2008, 20:22
zanima me ona sa kiklopima ...

Neznam na koju ciljas, ali meni je najdraza Will Rock..... Get ready to Rock

LorlonWarrior
03-10-2008, 20:27
Meni su zanimljive Nordijska, Slavenska i Grčka.

_ZlayA_
03-10-2008, 20:41
nordijska i egipatska... inace opcenito germanska mitologija mi je kul...

Windwalker
03-10-2008, 22:14
Meni je najdraža biblijska mitologija, i likovi kao Bog, Sotona, demoni i anđeli; a to zbog serije Supernatural.

Deadwalker
03-10-2008, 23:00
grcka i egipatska mitologija...genijalno prikazane u igri Age of Mythology :pray:

Maja
04-10-2008, 08:42
Ja sam veliki fan egipatske mitologije. :)

Me2, vrlo je zanimljiva... A osim egipatske... Grčka je KUL. :D

RIPtheREAPER
04-10-2008, 09:30
grcka i egipatska, o ostalim neznam previse

Mirko L
04-10-2008, 09:38
nordijska i egipatska... inace opcenito germanska mitologija mi je kul...
moj čovik...
iz nordijske su proizašla stvorenja iz fantasy filmova ka goblini,vilenjaci,patuljci,divovi,trolovi

obožavan i egipatsku,bogovi su mi tamo odlični

zato mi je age of mythology odlična igra koju san još nedavno sa braton igra u multiplayer

LorlonWarrior
05-10-2008, 14:21
Je zna neko ko je Perun? :wink:

Ajde sad da vidimo kolko znate vi što volite Slavensku mitologiju :D

GaTa666
05-10-2008, 17:34
O staroslavenskoj mitologiji sigurno znam previse za jednog 16-godisnjaka :) , zato sto smo ja i jos dva druga jedno vrijeme pravili igru na temu mitologije nasih naroda. Sve dok nam nije otisao 2d animator pa sve proplao. Mozda nabacim ono sto smo napravili do sad u programiranje i izradu igara.

Inace osim staroslavenske mitologije me zanima Nordijska iz nekoliko razloga: Zato sto je iz nje potekao fantasy zanr, zato sto je cesta tema skandinavskih metal bendova, i zato sto je jednostavno cool :)

GaTa666
05-10-2008, 17:35
Je zna neko ko je Perun? :wink:

Ajde sad da vidimo kolko znate vi što volite Slavensku mitologiju :D
Vrhovni slavenski bog munje i groma ako se ne varam.

LorlonWarrior
05-10-2008, 18:10
Correct! A koji je bio njegov stalni "suprotnjak"? :D (nemoj samo koristit google :()

BTW Don't make duple postove :D

Wolfwrath
06-10-2008, 18:56
Grčka (sve),egipatska (Horus rulz) i nordijska (Fenrir,najbolje mitološko biće svih vremena,i amen).

Znam jedino za nekog troglavog boga iz slavenske mitologije.

Germanska je također kulj,pošto obožavam werewolfe,a u germanskoj ih ima...

Imam i AOM i Titans expansion,igra nije loša zbog originalne ideje,ali izvedba je mogla biti puno bolja.

Još uvijek se nadam dvojci...

Sonic_Moronic
06-10-2008, 19:33
Grčka i egipatska mi ownaju, to jest, kad se koriste u okultne svrhe. Od grčke mi je omiljena Eris, Božica Kaosa (trenutno čitam Principia Discordia, odlična stvar).

Abadon
12-10-2008, 19:07
Nordiska mitologija kicks ass, sve i jedan njihov bog je prejak, Thor, Odin, Loki prejako.
A ni Grcka mitologija nije losa a najaci im je bog Kratos.
:pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

Herr Schnitzel
12-10-2008, 19:17
Nordiska mitologija kicks ass, sve i jedan njihov bog je prejak, Thor, Odin, Loki prejako.
A ni Grcka mitologija nije losa a najaci im je bog Kratos.

Kratos? On je najobicniji slugan bez osobnosti.

LorlonWarrior
12-10-2008, 21:43
E jel zna neko za Irfita? Igro sam neku igru i on je kao bio neki bog vatre ako se ne varam...

POSA
12-10-2008, 22:51
balkanska mitologija ftw

al za ozbač sad. slavenska, ljudi slaveni smo, neki više neki manje, ali davor, baba jaga i ta ekipa

Mirko L
22-10-2008, 07:35
E jel zna neko za Irfita? Igro sam neku igru i on je kao bio neki bog vatre ako se ne varam...
idi na godchecker.com tamo ti ima sve

Mordor
25-10-2008, 10:42
mene zanima egipatska mitologija jer ucimo iz povjesti egipat i dolinu nila

Abadon
02-11-2008, 13:50
Iskreno nije veoma zanimljiva.

Sonic_Moronic
02-11-2008, 18:31
A šta mitologija mora biti zanimljiva?

Zašto je onda kršćanstvo tako popularno, a tako je dosadno?

Dreamer Deceiver
02-11-2008, 20:49
Nordiska mitologija kicks ass, sve i jedan njihov bog je prejak, Thor, Odin, Loki prejako.
A ni Grcka mitologija nije losa a najaci im je bog Kratos.

Kratos? On je najobicniji slugan bez osobnosti.

sve mi se čini da on voli kratosa zbog god of wara ili kako se zove ona igra :(

Sgt. Bull
02-11-2008, 20:51
Mitologija je VEOMA dosadna stvar, vjerujte mi na riječ, prva godina fakulteta imam predmete koji se bave Grčkom i Egipatskom mitologijom... oh my... sucks alot =/

Wishmaster
02-11-2008, 22:15
budimo realni sve kaj je "na silu" je dosadno.. :)
npr. neko voli biologiju i te stvari i rado pogleda dokumentarce ili kakvu enciklopediju, ali ju mrzi v školi...stvar pristupa..
škola je zato i tu da nas lagano zatupi..(šala....................ili ne?... :P )

SirZizzy
25-01-2010, 14:09
evo, kak sam ja vec zainteresiran za povijest zanima me dal itko zna ovdje ista o slavenskoj mitologiji? bili smo nepismeni skroz do 7. stoljeca tako da nije puno toga sacuvano :D (a ni dan danas nismo bas nesto previse pismeni, kad samo pogledam postove na ovom forumu place mi se :cry: )

inace htio bi malo rasirit te slavenske mitove posto su gotovo vec svi zaboravljeni, a puno su kulniji od nordijskih. Svi znaju nordijske, a nase slavenske nitko :(. A jos sam zaboravio napomenut da vecina sacuvanih stvari iz slavenske kulture i mitologije dolazi iz hrvatske.

Tak recimo svi znaju za "baba rogu", a nitko nezna da je to babetina iz slavenske mitologije. Isto tako posvuda imamo stvari koje imaju "perun" u imenu (glavni slavenski bog), kao recimo perunika, perunac, perudina, perutovac itd. E i da, izgleda puno kulnije od thora. ([http://forum.krstarica.com/picture.php?albumid=3431&pictureid=30754
http://mythologica.fr/slave/pic/perun.jpg)

thor izgleda ko neki basutelac sa cekicem u usporedbi sa njim.

Idemo dalje, triglav (ona big ass planina u sloveniji) je isto ime od jednog slavenskog boga, utjecaja ima POSVUDA, svako trece selo po hrvatskoj i drugim slavenskim zemljama ima ime koje vuce iz slavenske mitologije. A necu ni spomenut imena ljudi. Takodjer su recimo slavenski obicaji usli u katolicku i ortodoksnu crkvu (necu sad nabrajat al cuo sam da je gotovo sve od one svete vodice pa do neznam vise cega bio slavenski obicaj)

Onda recimo od popularne kulture i vampiri i vukodlaci i vile su takodjer slavenski. I one malene sablasne curice koje se nalaze posvuda, od FEAR-a pa do the ring-a dolaze iz slavenske mitologije kao nekakvi zli duhovi.

Nordijsko drvo zivota je takodjer doslo iz nase mitologije, ali su ga gadovi ukrali :-x

Neda mi se nabrajat sve utjecaje i porijekla, ali samo sam htio evo napravit jedan informativni post, googlajte ako zelite jos saznat, inace stvarno je nevjerojatno koliko stvari potjece iz slavenskih obicaja i vjerovanja.

cham3leon
25-01-2010, 14:16
Meni su najinteresantniji Krsnici, odnosno Witcheri, kako to istoimena igra zove, kakvih navodno još uvijek ima...

hrčak
25-01-2010, 14:20
Čital sam neku knjigu i vidi se da kršćansto kod nas zapravo sačinjeno od hrpetine blagdana koje smo imali kao pogani.

SirZizzy
25-01-2010, 14:26
Meni su najinteresantniji Krsnici, odnosno Witcheri, kako to istoimena igra zove, kakvih navodno još uvijek ima...

Da, zanimljivo, nacuo sam nesto o njima. Steta sto se ne moze nac ama bas nista o njima. Inace, the witcher posvuda ima te slavenske korijene, recimo the beast iz predgradja vizime, onda oni totemi, itd. Zanimljiva igra sa uzasnim combat systemom.
I zaboravio sam spomenut, prica o ivici i marici je takodjer iz slavenske mitologije.

I u medjimurju ono preskakanje preko vatre itd., sve to vuce korijene. Bas sto vise istrazujem to vise stvari nalazim, nevjerojvatno.

Arbiter of Change
25-01-2010, 14:38
Meni su najinteresantniji Krsnici, odnosno Witcheri, kako to istoimena igra zove, kakvih navodno još uvijek ima...
Ili Kresnici, kako su meni poznati. :)
Morao bi se raspitati malo o njima putem lokalnog Istrijanskog stanovništva ako koga ulovim na MSN-u (khm, khm). Isto tako, postoje neka zanimljiva vjerovanja po pitanju "standardnih" mitova koja nisu drugdje popularna baš (npr, da vampir mora provesti neko vrijeme kao vukodlak, protivno popularnom mišljenju koje ih često stavlja na suprotne strane).

@SirZizzy:
To preskakanje preko vatre se isto veže uz jedan vampirski mit, ali konkretno da se trebalo tjerati stoku ili čovjeka preko vatre kako bi se vampir/duh "odlijepio" od njega i izgorio kroz nekoliko dana.

Wishmaster
25-01-2010, 14:39
E i da, izgleda puno kulnije od thora(perun)
Ovisi o crtaču :D
Nordijska ti je možda dosadna pošto si puno o njoj čul. Meni je recimo egipatska i grčka nezanimljiva (dobro svaka mitologija mi je zanimljiva ali ove dve su mi malo manje zanimljive (mora da je to utjecaj Age of Mythologyja)).
A Slavenska i Nordijska su zapravo dosta slične. Najvjerovatnije imaju zajedničke daleke 'pretke'. Sad baš da su ljudi krali jedni od drugi je bezveze za reči. Vjerovatno ljudi koji su putovali prepričavali svuda po Europi pa su dosta slične i dosta toga se stopilo samo pod drugim imenima.
Sve mitologije su večinom u korjenu slične jedino je razlika o imenima i prikazivanju bića ovisno o pokrajini iz koje su.

Zizzy ako najdeš nekve dobre linkove slobodno nabaci.

SirZizzy
25-01-2010, 14:54
dida mi je bio pricao prije par godina o jednom starom groblju negdje u juznoj srbiji gdje je sve prepuno kipova vukova i di na grobovima pisu jezive stvari koje se povezuju sa vukodlacima kao "ovdje lezi moja zena *ime*, lezi i rezi, putnice bezi!"

http://fang2.files.wordpress.com/2007/09/1127425236_werewolves.jpg

vukodlaci se najvise spominju po srbiji i rumunjskoj, a rumunji su najpoznati po vukodlacima i vampirima zato sto su se doselili na slavenske teritorije, pa su sa vremenom preuzeli velik dio nase kulture. Tako vjerojatno niste znali da oni takodjer govore "da", i imamo bas dosta slicnih rijeci.

inace krsnici se najvise spominju po unutrasnjosti istre, zadnja vijestica u hrvatskoj spaljena u 18. stoljecu u istri (mi uvijek kasnimo za svijetskim trendovima :D )

evo vam jos jedna lijepa slavenska slika koju sam nasao (http://slavs.org.ua/img/paintings/ivanov/16.jpg)

odma cete primjetit slicnost sa nasim narodnim nosnjama.

nasao sam i ovaj kratki blogic, dobar je, pogledajte. http://gerovit.blog.hr/2005/09/index

i da se jos jednom nadovezem na prvi post, kad su poceli pokrstavat slavene onda su prenijeli hrpu stvari koje sam vec spomenuo, a jedna od tih stvari su likovi. Peruna su pretvorili u svetog Iliju, a Svarozica u svetog juraja (lika koji je ubio zmaja)

SirZizzy
25-01-2010, 15:17
nasao sliku slavenskih totema, doduse sa albuma je jedne ruske grupe :P (arkona, slavic pagan metal, koje sve zanrove nece izmislit XD)
http://2.bp.blogspot.com/_QGiSo4zjtwg/SvQ0uxjEUhI/AAAAAAAAC9g/ci73iK95tto/s400/Arkona+-+Ot+Serdtsa+K+Nebu+%282007%29.jpg

inace ti slavenski totemi su nestali nakon pokrstavanja (neznam za kojeg boga su bili namjenjeni), ali ta tradicija se ocuvala u stečcima (http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/6/6/66638f8b3042745a8d25a9e6b0c77cdb_content_large.jpg ).

najvise stečaka na svijetu se nalaze na nekom groblju pored knina

Feanor
25-01-2010, 15:35
najvise stečaka na svijetu se nalaze na nekom groblju pored knina

Da i toliko su popularni tamo, da su ih je masa završila uz rub ceste(na velebitu) kao pregrada da ne padneš u ponor ako se skucaš autom. Cijeli onaj potez od starog masleničkog mosta pa uz velebit ti je ''ograđen'' stećcima... Doduše nije svaki kameni blok stećak, ali onako ima ih dosta...

Ah hrvati i očuvanje tradicije, da nije Unesco počeo djelovati na ovim prostorima početkom i krajem rata bili bi sve razjebali.

Sgt. Bull
25-01-2010, 15:35
Prvo kao prvo, odmah ti mogu preporučit da ne čitaš blogove i to, moja ti je preporuka da, ako te to već zanima, uzmeš stručnu liteteraturu koja se bavi time i pročitaš. Za vukodlake, koliko se sjećam, veže se priča za početak ranog srednjeg vijeka, zapad Europe - Francuska. Obzirom kako se val nasilja morao nečime opravdati, razne stvari su se izmišljale pa su tako nastale mnoge mitološke zvijeri, tako je nama profesor na faxu objašnjavao. Stećaka u BiH ima oko 60 000, posebno na području Hercegovine, Radmilja kod Stoca je jedna od najljepših i najbrojnijih nekropola.
The Encyclopedia of Eastern Mythology (http://www.amazon.com/Encyclopedia-Eastern-Mythology-Rachel-Storm/dp/0754812553), The Encyclopedia of Mythology (http://www.amazon.com/Encyclopedia-Mythology-Arthur-Cotterell/dp/0681375817/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1264429392&sr=8-1)Si tako to. Moja definitivna preporuka za sve ljubitelje grčke mitologije je istoimena knjiga od Roberta Grevsa, sadrži tonu mitova i veoma je opširna.

SirZizzy
25-01-2010, 15:44
najvise stečaka na svijetu se nalaze na nekom groblju pored knina

Da i toliko su popularni tamo, da su ih je masa završila uz rub ceste(na velebitu) kao pregrada da ne padneš u ponor ako se skucaš autom. Cijeli onaj potez od starog masleničkog mosta pa uz velebit ti je ''ograđen'' stećcima... Doduše nije svaki kameni blok stećak, ali onako ima ih dosta...

Ah hrvati i očuvanje tradicije, da nije Unesco počeo djelovati na ovim prostorima početkom i krajem rata bili bi sve razjebali.

pa ja bi okupio ekipu, izvukao to iz zemlje sa lopatama i prodao muzeju. (il bi stavio u dvoriste pored cvijeca, bilo bi awesome)

nazalost nemrem danas nista vise napisat jer moram ic ubrzo, al sutra il preksutra cu jos stvari i slika stavit. Puse i zagrljaji! :oops:

Outmind
25-01-2010, 19:56
Pošto na kraju krajeva studirah etnologiju, nekaj malo znam i o tome. Preporučio bih vam 2 knjige koje mogu poslužit ko izvrstan uvod u tematiku:

"Vjerovanja i običaji Srba i Hrvata" od E. Schneeweisa te

"Hod kroz godinu" V. Belaja, mog već pomalo legendarnog sad već bivšeg profe.

rudeboy95
26-01-2010, 09:56
Znam da su ljudi na području današnjih Brela prije mnogo stoljeća (neznam jesmo to mi, ili oni koje smo mi potjerali) štovali boga po imenu Silvanus (ili tako nešto) uglavnom on je bio poganski bog šuma.(lat? Silva=šuma) Zanimljivo je to što su kasnije kad su radili D&D knjige njega stavili kao boga, i nisu apsolutno ništa izmijenili na njemu. Nemaštoviti ameri :( .

Horny Devil
26-01-2010, 16:36
Je li mozda otuda potekao i naziv za ono hodajuce drvece u Dragon Age-u? Tamo su ih nazvali Wild Sylvan.

osvetnik_sch3l3
26-01-2010, 16:56
http://mythologica.fr/slave/pic/perun.jpg

warcraft 3 flashback

Wishmaster
26-01-2010, 21:33
http://www.wulflund.com/index.php
Evo baš sad našel.. ima zanimljivih stvarčica za pogledati.

SirZizzy
03-02-2010, 15:05
steta je sto nas nikad u igre ne stavljaju, vikingzi su posvuda, a mi nigdje :cry:

cham3leon
03-02-2010, 15:06
Witcher, perhaps?

Wishmaster
03-02-2010, 15:50
Witcher, perhaps?
Nije to to. Treba nekaj di bi fokus bil na bogove i takve stvari. Nekaj kak je bil Age of Mythology ali s Slavenskom mitologijom i recimo RPG tipa.
Nije vrag da to još nisu probali napraviti. Ako nikaj drugo bar imaju zagarantiranu prodaju u cijeloj istočnoj Europi...

SirZizzy
03-02-2010, 17:12
opa, napokon sam pronasao slavenske toteme

http://oceanospotamos.files.wordpress.com/2009/06/svetovid-statuie.jpg

taj pripada bogu svetovidu

svetovid povezivan je s ratovima i proricanjem. Opisivan je kao cetveroglavi bog cije su glave gledale na cetiri strane. Ovako udruzenih glava, on moze obuhvatiti pogledom sve strane svijeta (Svevid). (dal ja jedini imam asocijaciju na Saurona iz LOTR-a?) Njegov konj bijele boje cuvan je u njegovom hramu i o njemu su se brinuli svecenici. Vjerovalo se da ratuje protiv neprijatelja jasuci na ovom konju. Isti konj sluzio je i za gatanje.

i kad je krscanstvo doslo on je i dalje ostao u liku svetog vida. cool :killyou:

I dal ste znali da su se u srbiji jos uvijek odrzali neki njegovi obicaju u "vidovdanu". Ako niste culi za vidovdan onda niste sa ovih prostora :) .

ako znate za jos nesto sto ima "vid" ili takvo nesto u imenu (bilo sela, planine, bilo sto!) znaci da je to ostalo od svetovida.

i jos njegova slikica:

http://www.varvar.ru/arhiv/gallery/russian/vasilyev/images/konstantin_vasilyev_1971_1.jpg

Mirko L
03-02-2010, 18:17
Zašto na zadnjoj slici nema 4 tikve?

SirZizzy
03-02-2010, 19:07
uf, sorry, moja greska.

http://i49.tinypic.com/16gz6rs.jpg

Wishmaster
03-02-2010, 19:42
Hahaha u jebemti sunce kaj sam se ve nasmijal na zadnju sliku...
E ali ovi iksevi na sisama epik.

str1k3r
03-02-2010, 19:44
Zašto na zadnjoj slici nema 4 tikve?
http://www.imagesforme.com/upload/0f27aceb.jpg

kulamasta
04-02-2010, 11:42
Prije par i vise godina imao sam na fakultetu kolegij hrvatska mitologija.

Problem je u tome sto sama po sebi nemi neki "sistem", kao primjerice grcka mitologija vec se sastoji od niza nepovezanim mitova koji su se vremenom prenosili s koljeno na koljeno. Karakteristika tih mitova sto su vecinom lokalne prirode, tj. medjusobno nisu dio nikakvog sistema.

Tako imamo vjestice i vjesce, krjesnike, riba kao otok, itd...

Jedan od razloga je sigurno i taj sto su vrlo brzo od dolaska na ova podrucja hrvati prihvatili krscanstvo, tako da od pocetka imamo sluzbeno religiju

rudeboy95
06-02-2010, 22:51
Poznato je da crnogorske vještice su uzimale lude gljive kako bi dobili kontakt s duhovima i dobile razne moći.

Rang€r
07-02-2010, 19:01
dobile bi mana boost

kak mi se igra witcher sad... taman ga obriso prije 2 tjedna >.>

baš bi mogo pitat didu jel zna kakvu legendu il neki qrc sljedeči pat kad ga vidim, nordijska i ova naša slavenska su mi najbolje mitologije, jer su nekak "mračne" nisu tolko ko egipatska di žena nađe svaki dio muškarca osim kite, il grčke di lik jebe vlastitu mamu...

rudeboy95
07-02-2010, 19:34
U juznu Ameriku magicne pecurke su poznate hiljadama godina kao kontakt sa drugim magicnim svijetom, a takodje u Evropi (pogotovu u Srbiji -Vinca, Lepenski vir, i Crnoj Gori-predeo od Morace do Vasojevica, ) nasi predci imali su veliko iskustvo sa magicnim pecurkama, ali nazalost religija, inkvizicija i ludi politicari, pogotovu komunisti, unistili su skoro sve podatke o tome.

U Crnoj Gori su ostala samo maglovita sjecanja na ,,vjestice" i ,,zduvace"! Bilo je i novijih slucajeva ,,magije" kada je jedan lovac na Komovima zanocijo pored vatre u sumi. Vjerovatno da je probao pecurke, (ili jeo ovsjeni hleb sa ,,kukoljem'') a potrefijo neku ,,halucinogenu", i citavu noc do u zoru dozivljavao najcudnije vizije koje je pripisao ,,djavolima i vanzemaljcima"!

Crnogorski predjeli su vrlo bogati sa svim vrstama magicnih biljaka, pecurki i trava! Inace pleme Vasojevica je uvijek vjerovalo u ,,vjestice, vampijere i zduvace"! (Nazalost, to isto junacko pleme, sada vjeruje fanaticno u najopasnijega vampijera sa Dedinja, komunjaru Milosevica, koji je prvi put u Istoriji Srpstva, osramotijo, ponizijo, doveo do prosjackog stapa deset milijona Srba, a srecom sada je ,,Zloba’‘ u zatvoru u Hagu)!

Ipak ,,magija" i tajne skole alhemije postoje jos u Crnoj Gori! Mi smo zivi svjedoci te skoro zaboravljene vjekovne tradicije novog misljenja i zdravih prirodnih eksperimenata! Navedena psihodelicna sredstva dijele se u vise faktora:-halucinogena, umnoprosirujuca, psihodelicna, psihotropska, enteogena, itd. Izraz ,,enteogen" znaci:-probuditi boga u sebi! Svako ljudsko bice ima bozanske elemente u sebi.

Ne želim linkat originalni tekst, izbrisali bi mi post. :( Ako netko oče, pošaljem mu link na PM.

loo
08-02-2010, 15:21
evo, kak sam ja vec zainteresiran za povijest zanima me dal itko zna ovdje ista o slavenskoj mitologiji? bili smo nepismeni skroz do 7. stoljeca tako da nije puno toga sacuvano :D (a ni dan danas nismo bas nesto previse pismeni, kad samo pogledam postove na ovom forumu place mi se :cry: )




E, svaki dan u zadnjih tjedana pogledam ovu temu i jedva nekako se suzdržim a da ne komentiram ovo šta si napisao. Tvoj uvodni post je vrhunac nepismenosti na ovom forumu od odlaska poznatog nam amd freaka...

SirZizzy
08-02-2010, 16:05
onda sam postigao sto sam zelio, jer sam se ispocetka prikljucio na forum da bi trollao i hvalio mortal online (pogledajte sve postove od ranije sto sam napisao), ali sad sam se uozbiljio 8)

Sonic_Moronic
08-02-2010, 18:48
Ovo o Svetovidu ti je ludilo, daj stavi još neke informacije, bogove, štaveć. :D

Evo, našao sam zanimljiv sajt: http://www.starisloveni.com/index.html

Delirium
08-02-2010, 18:53
Hmmm...mislim da ste trebali otvorit jedan thread "Mitologija" bilo bi vise aktivnosti...
Inace ni nordijska nije za bacit...

Mirko L
08-02-2010, 19:25
Postoji.

Dvije, zapravo.
Sjećam se, davno, postanja u temu ''mitovi i legende''...onda kad sam govorio zavičajno, sjećate se? :)

Raz
08-02-2010, 19:41
Sjećam se, davno, postanja u temu ''mitovi i legende''...onda kad sam govorio zavičajno, sjećate se? :)

Oh da... na kraju je završila zaspamana od teh_zoh-a. :)

edit: spojeno sa starijom temom

Wishmaster
01-03-2010, 02:00
Bok curke.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nj%C3%A1ls_saga
Ovo. Ima di u bližoj okolici knjiga za kupiti?

Death By Sexy
01-03-2010, 09:05
http://www.egyptorigins.org/osirisandjesus.htm
http://www.religioustolerance.org/chr_jcpa2.htm

Meni je ovo megazanimljivo... Sve su religije zapravo neki mitovi koji su se održali do danas kao sredstva mass delusiona...
Smijemo se scijentolozima i mormonima, a kršćanstvu ne? Alien ili tip na nebu, mislim ono... Fora je u tome da su se na ove današnje najmnogoljudnije religije ljudi priviknuli, pa nikome nije čudno govoriti o bezgrešnom začeću i govorećoj zmiji...

Budizam mi jedini djeluje razumno...

SirZizzy
01-03-2010, 10:29
bas tako, zato sam i nabrajao slavenske bogove koji su presli u krscansku religiju, da ljudi vide kako je sve to samo copy-paste starog doba i nista vise od obicne price. 8)

Sonic_Moronic
01-03-2010, 22:49
http://www.egyptorigins.org/osirisandjesus.htm
http://www.religioustolerance.org/chr_jcpa2.htm

Meni je ovo megazanimljivo... Sve su religije zapravo neki mitovi koji su se održali do danas kao sredstva mass delusiona...
Smijemo se scijentolozima i mormonima, a kršćanstvu ne? Alien ili tip na nebu, mislim ono... Fora je u tome da su se na ove današnje najmnogoljudnije religije ljudi priviknuli, pa nikome nije čudno govoriti o bezgrešnom začeću i govorećoj zmiji...

Budizam mi jedini djeluje razumno...

Tu opet dobijam dojam su jedine religije one glavne. Previše ljudi tako misli, i ja ne znam zašto. :(

Mirko L
01-03-2010, 23:23
Da, baš zato što su zastupljene toliko.
A većina ljudi ni ne razmišlja, roditelji ih učili tako, dobro, kršćanstvo it is.

Also, uvijek sam govorio kako su mi budizam i hinduizam zakon religije, zbog njihove smirenosti, koncentracije, mudrosti.Izuzmimo hidnuističku mitologiju.

cham3leon
02-03-2010, 12:14
Razlika je u tome što (bar kod svih kršćanskih vjera, a mislim i šire) možeš kad god poželiš preobratiti se u neku drugu vjeru i izaći iz vjerske zajednice u kojoj si bio, dok kod Jehovinih svjedoka i sličnih sekti jednom kad uđeš nema izlaska, a ako pokušaš izaći, zagorčat će ti život.

Reaper3412
27-05-2010, 09:15
meni je egipatska prvi izbor, pa grčka. ostale mi baš i nisu nešto, osim koji mit od azteka. :thumbs2: :thumbs2: :thumbs2:

croat1gamer
27-05-2010, 09:35
Also, uvijek sam govorio kako mi je hinduizam zakon religija, zbog njegove smirenosti, koncentracije, mudrosti.Izuzmimo hidnuističku mitologiju.
Tko je rekao da imas pravo glasa, prljava parijo.


Razlika je u tome što (bar kod svih kršćanskih vjera, a mislim i šire) možeš kad god poželiš preobratiti se u neku drugu vjeru i izaći iz vjerske zajednice u kojoj si bio, dok kod Jehovinih svjedoka i sličnih sekti jednom kad uđeš nema izlaska, a ako pokušaš izaći, zagorčat će ti život.
Marthin Luther.

Al da, nije toliko izrazeno jer jedan vjernik nije tako vazan kao u nekim sek(re)tama.

cham3leon
27-05-2010, 09:38
Kako misliš da 1 vjernik nije važan?

croat1gamer
27-05-2010, 09:39
As in, 1 vjernik nece napraviti veliki utjecaj u religiji koja ima 1mlrd vjernika kao sto bi 1 vjernik napravio utjecaj u sek(re)ti koja ima 10k vjernika.

TheGamer
14-06-2010, 11:30
Znam skoro sve iz Grcke mitologije,ona i nordijska su najzanimljivije

CrazySmurf
30-06-2010, 12:38
Grčka mi je zakon, a i freak sam za mistiku i misterije.