PDA

Pogledaj cijelu verziju : OC zezancija....



Cookie24
26-01-2008, 20:24
Poštovani, imam jedno pitanje za vas... Prije kupovine novog kompa sam se posteno načitao dosta artikala po raznim testerskim forumima (Tom's Hardware i dr.) i konačno donio odluku što ću sve kupiti... Postavio sam stroj, sve radi super. Sistem je overclockan podosta i dosta smo ga palili po stability testovima. Malo sam ga podešavao dok nisam našao neki optimum, i sad sve radi bez problema.
Međutim, kad overclockam proc (dignem FSB na BILO ŠTO iznad defaulta), događa se nešto što neznam s čim bi povezao. Ako isključim napajanje nakon gašenja kompa (tj. razvodnu kutiju u koju je uštekan, ne napajanje), kada ga drugi put palim nakon toga (nakon što ponovo uključim razvodnu kutiju, naravno) komp se upali na sekundu, pa se ugasi i stoji sekundu-dvije, i onda se opet upali i radi sve kak treba.... Ali ako ne isključujem razvodnu kutiju, pali se normalno (bez tzv. double-postanja) Ajde, s tim se nisam baš previše zamarao, jer sam vidio da se i drugima događalo s ovom matičnom...

Neznam kad mi se točno počeo javljati ovaj problem, ali sam ga primjetio nedavno (nakon igranja recimo-Hitman 4).
Upalim komp, vidim FSB na 200 MHZ (default), odem u BIOS, podesim nazad na 320, save & exit, sve radi ok. I nakon par dana opet ja primjetim da mi je nakon paljenja kompa FSB OPET na defaultu (sve, ama baš SVE postavke su ostale onako kako sam ih podesio, samo mi FSB vrati na default, točnije isključi tzv. CPU Host Frequency control u BIOSu)
Mene zanima, zašto? Imam uključen thermal monitor koji kaže da smanjuje neke postavke (između ostalog, i frekvenciju proca) ako temperatura prijeđe treshold, meni postavljen na 70 stupnjeva. Ali mislim da to nije moguće jer čak i u najgorim testovima temperatura ne prelazi 65 stupnjeva... Molim vas pomozite, ako trebate više informacija, slobodno pitajte. Hvala unaprijed!

Inače ugledao sam se na jedan article na Tom's Hardware, gdje piše da su uspjeli overclockati E2160 na 3.2 GHz sa stock (STOCK) coolerom da radi stabilno. Pa sam si ja mislio, ako mogu oni na 3.2, mogu ja valjda na 2.8... :-x

Konfiguracija:
MB: GA-P35-DS3L
CPU: Intel E2160 @ 2.9 GHz
CPU cooler: Stock
Grafa: Radeon HD 3870
PSU: stock s kućištem, 400 W
HDD: Segate 250 GB
DVD dual layer pržilica iz starog kompa
+ miš, itd....

FSB: 320 MHZ (ili se bar trudi biti tolko... ) :kill:
CPU Host FQ. control : Enabled (da bi mogo overclockat)
Množitelj CPU-a: 9x
Množitelj memorije: 2.5 (drito ispadne 800 MHZ, na koliko je memorija i "rejtana")
Voltage mi je na manual, nešto sitno je dignut iznad normale

Ivan_87
26-01-2008, 20:35
problem je u napajanju vjerojatno

i vjerojatno je to no-name napajanje,napiši nam točno o kojem se napajanju radi,ako neznaš otvori bočnu stranicu na pc-u pa pročitaj na napajanju

26-01-2008, 22:59
Gotovo savršeno postavljanje topica.Samo da ste naveli sve komponente.Naime niste naveli proizviđača i model napajanja.Što je kod overclokinga veoma biitno.

Isto tako je preporučljivo nakon kupnja nove ploče updejtati bios sa najnovijom verzijom.Nerijetko se događa da baš to riješava probleme poput ovog.

Gwin
27-01-2008, 02:36
meni 3 stvari ovdje nisu 100% jasne..

1. definitivno me zanima koje je napajanje..
2. ovo prvo sa double postanjem mi liči na problem sa mrtvom baterijom na BIOSu. što se zna desit, da dođe prazna baterija sa pločom. u kojem slučaju se dešava da dok je napajanje pod zidnim naponom, iz napajanja u komp ide +5VSB struja (tzv. StandBy). da nema te struje on/off switch ne bi reagirao uopće. znači, dok je ta struja na ploči, BIOS drži snimljene podatke. kad se napajanje iskopča sa mreže, prestane dolazak te 5V standby struje na ploču i ploča se efektivno ponaša kao da smo napravili CLEAR BIOSa. jer je BIOS izgubio svaki izvor struje. nema niti mrežni +5V niti bateriju. pa je svaki slijedeći boot automatski sa default postavkama.
3.
FSB= 320.
CPU množitelj= 9
RAM množitelj= 2.5

možda probat sa drukčijim množiteljima a nižim FSBom

npr
FSB 266
CPU množitelj 11
RAM množitelj 3

Karlo_from_Bjelovar
27-01-2008, 11:08
da znam odgovor jako bi se potrudio da ti sto bolje objasnim kako i što, jer jos NITI JEDNOM da novi user ovde napise nesto tako "detaljno", a ne da napise 2 recenice i onda moras informacije iz njega tiskat...

reci cu ti sto su ti i ostali rekli:
-otvori kuciste i reci nam ili jos bolje slikaj model (proizvodaca) napajanja...
-updateaj bios...

:wink:

Ivan_87
27-01-2008, 11:10
ma najprije ti pogledaj koje napajanje imaš,pa se nama javi za dalje,ako imaš neki ms300w odma znaš što ti je činit :)

Sickmanno1
27-01-2008, 12:47
ma najprije ti pogledaj koje napajanje imaš,pa se nama javi za dalje,ako imaš neki ms300w odma znaš što ti je činit :)

kak bi imao ms300w ak je u prvom postu napisao da ima 400w <_<

Meni se ista stvar desavala a imam dobro napajanje...sve radi dobro i onda se jednom komp zblinka i vrati mi FSB, voltazu i letencije na default...problem sam rijesio updateom biosa i iskljucivanjem svih safe opcija u biosu...

bezimeni
27-01-2008, 14:10
Može biti ovo što Gwin kaže da je baterija prazna pa vraća postavke na defaltne vrijednosti ali sumljam da je takav slučaj jer bi onda i sat ortišao na nepravilno vrijeme.Ako ti vrijeme vraća na defoltne vrijednosti onda je baterija ali ako ti je vrijeme točno onda bi se bios mogao svaki puta resetirati zbog prevelikog overkloka i mislim da bi baš to moglo biti kod tebe.Gotovo sve nove matične ploče imaju takvu zaštitu ugrađenu u sistemu.

Sickmanno1
27-01-2008, 14:47
da moguce je sto veli i bezimeni...to sto na tomshardwareu pise da proc ide na toliko nemora znaciti da svaki ide na toliko...mozda si jedan od pehista koji je dobio proc koji se neda dobro clockati...

vex
27-01-2008, 14:48
meni se to isto zna dešavat kad restartam nekad.
resetirao sam bios i sad je ok valda..

Cookie24
28-01-2008, 15:32
Prije svega, hvala svima na brzim odgovorima. :)

Oprostite zbog izostavljenog napajanja, kasnije sam tek skužio da sam i RAM zaboravio...

RAM: 2 x 1024 MB Kingston DDR2 (800 MHz)
Napajanje: CODEGEN 400W

Morao bih samo dodati da mi se ne resetiraju sve postavke iz BIOS-a, samo mi CPU Host clock control prebaci sa Enabled na Disabled. (ispričavam se ako sam se krivo izrazio u prvom postu :(, FSB ostane na 320, ali nema efekta jer je clock control disejblan, pa onda koristi default clock koji iznosi 200 MHz) Ja ga onda vratim na enabled, save, exit i procesor opet radi na 320x9... I nakon par dana kod bootanja opet uočim: FSB->200 Mhz....
Bios sam updateao već prije, sa verzije 6 na verziju 7....
Sad sam skinuo i verziju 8 pa ću vidjeti što će biti...

Na prošloj konfiguraciji sam imao problema s praznom baterijom i sjećam se da mi se prvo vrijeme počelo blesiti (a nakon toga su i postavke u BIOS-u otišle na default)...

Probat ću u toku slijedećih par dana sročiti poruku Gigabyte-u, pa da vidim što oni kažu...

28-01-2008, 15:51
bilo kako bilo čudim se kaj ti to napajanje vuče na defaultu tu konfu a kamoli kad klokaš.Pod hitno to mjenjaj jer ti je napjanje katastrofa.

Svinjoguz
28-01-2008, 20:25
CORSAIR 450W, VX Series CMPSU-450VXEU, 12cm vent.,ATX2 za 515kn u admu ce rijesiti sve tvoje probleme

Ivan_87
28-01-2008, 20:25
problem je u napajanju vjerojatno

i vjerojatno je to no-name napajanje,napiši nam točno o kojem se napajanju radi,ako neznaš otvori bočnu stranicu na pc-u pa pročitaj na napajanju

kao što rekoh dok ne kupiš novo napajanje RIJEŠENO :wink:

29-01-2008, 11:39
Kad je gwin spomenuo bateriju mirisalo mi je na problem s njome.Ali autor je reko da mu se samo neke opcije vrate na default što je čudno.

Tako da može biti i do napajanja i do baterije.Treba prvo jače napajanje pa onda probat.

Cookie24
29-01-2008, 15:00
Čudno... Nisam 100 % siguran, ali mislim da mi se isto događalo i sa starom grafičkom, koja je bila posuđena dok ne uspijem nabavit ovu koju sad imam. Nisam siguran koja je točno bila, jer ju je čak i ATI catalyst prijavljivao kao (Radeon X1300/X1550) Uglavnom, trošila je dosta manje... Jer je moguće da prilikom onog double startanja matična provodi neki "sejfti-test" budući da je procesor overclockan, pa da zbog slabijeg napajanja (za koje smo, usput rečeno, ustanovili da i nema baš najbolji stabilizator napona) procesor ponekad "padne" na testu, pa ga ovaj samo vrati na default clock?

Naime, čak i ako postavim napon procesora na nešto konstanto (dakle, ne na auto), i to čak iznad njegovog default napona, nakon pokretanja nekog zahtjevnijeg testa za proc (između ostalog, everestov system stability test -> FPU stress test), proc potegne brdo energije i napon mu malo padne... Kad ga prestane "stressat", napon mu se opet vrati na normalu...

EDIT: HG spot mi je blizu, a vidio sam jedno napajanje u njemu, pa me zanima što vi mislite: http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=025832

Sickmanno1
29-01-2008, 17:34
Sto se tice napajanja, dobro napajanje za te pare...s njim ne bi trebao imati nikakvih problema prilikom clocka...

Cookie24
29-01-2008, 18:26
Mislim da je problem riješen: izgleda da je ipak baterija na matičnoj... Danas popodne upalim komp, i vidim: 01.01.2007 -> 00:00 na satu... Izgleda da je počelo zbog toga, samo s drugim simptomima... Probat ću promijeniti bateriju pa ću vidjeti dali će onda radit kako treba...
Sad nisam baš pri novcima, pa ću morati malo pričekati s napajanjem :(.

29-01-2008, 19:20
Najbolje od svega:

-Preloše napajanje koje itekako može raditi sranja
-Čemu overklokiraš ak imaš problema a napajanje ti je koma?
-Sumnjaš na bateriju,ali glavno da ujedino klokaš jer tvoj proc očito nesmije bit na defaultu.
-Već si prije imao problema s baterijom kaj je iznimno čudno i to na drugoj ploči


Puno toga ne kužim u tvojem slučaju.

vservera
30-01-2008, 22:51
http://img81.imageshack.us/img81/5248/m2082mhzix8.th.png (http://img81.imageshack.us/my.php?image=m2082mhzix8.png)

ljudi je dobar sta set FSB za clockanje da nemoram stalno u bios.

zoky
31-01-2008, 15:30
Tako ti je teško ići u bios? a kolko ja znam bolje je clockat iz biosa! a što se tiče programa..... neznam :)

callista
31-01-2008, 15:51
bolji je bios iz više razloga. jedan opd njih je to što će te ploča spasit ako pretjeraš u klokanju neće ti se dić windowsi ili komp neće uplait, a ako radiš iz tog programa već je sve upaljeno i rizikuješ dosta.