PDA

Pogledaj cijelu verziju : drunken boxing



unknown
23-01-2008, 14:53
jel tko zna može li se negdje u hrvatskoj učiti ova borilička vještina

edit: evo malo infoa

'Drunken Boxing' techniques are based on the legend of the 'The Eight Drunken Immortals'. Each of the techniques in the Drunken Set demonstrates an attribute of one of the Immortals. These "elements" from all eight Immortals' styles are combined to form a beautiful and effective fighting art.

Drunken boxing includes almost everything contained in any other kung-fu style and above all that it contains a deceptive philosophy. As the pugilist staggers about, he or she is concentrating on creating momentum and avoiding attacks with the style's trademark unorthodox adaptive moves; for example, if someone is going to push the pugilist, he or she rolls over his arms and hits him, and sometimes sinks his or her weight upon him, according to the situation.

There are two kinds of Drunken Boxing, traditional and contemporary. Traditional Drunken Boxing is fight oriented. Contemporary Wushu Drunken Boxing is acrobatic and is very different from the Traditional Drunken Boxing. Contemporary Wushu exaggerates its drunken appearance, so much so that anyone actually under the influence of alcohol would have a tough time performing such actions. Traditional Drunken Boxing also involves stumbling and staggering, but not to such an extreme as Contemporary Wushu Drunken Boxing. (mene zanima tradicijonalna verzija)

B4j4
23-01-2008, 17:39
znam da onaj murjak Lee iz tekkena 3 koristi tu tehniku ( mislim... ) :rotfl:
edit: sry, fabia.. necu vise :(

Human m0nst3r
23-01-2008, 18:48
Ovako ili nemate odgovora ili imate ostale postove brisem. Covjeku necete unistavati temu.

Ogg The Dogg
24-01-2008, 20:43
ovo je meni vrlo zanimljiva tehnika borbe. zapravo protivnik ni ne zna jel te pošteno okinio il se ti samo "blesiraš" tak da nikad ne zna na čemu je. ali imam i neki dojam da kad te okine poštenski, pošto ti se tijelo stalno nalazi na rubu nekog ravnotežnog položaja, vrlo lako padneš. što u borbama nije baš dobro.
Offtopic: zašt su svi na forumu nekako nabijani u zadnje vrijeme? samo neke teme o tučama i tehnikama borbe :)

Korpse
24-01-2008, 21:53
ja sam street fighter.

unknown
24-01-2008, 23:49
ovo je meni vrlo zanimljiva tehnika borbe. zapravo protivnik ni ne zna jel te pošteno okinio il se ti samo "blesiraš" tak da nikad ne zna na čemu je. ali imam i neki dojam da kad te okine poštenski, pošto ti se tijelo stalno nalazi na rubu nekog ravnotežnog položaja, vrlo lako padneš. što u borbama nije baš dobro.
Offtopic: zašt su svi na forumu nekako nabijani u zadnje vrijeme? samo neke teme o tučama i tehnikama borbe :)

Fight Science: Drunken Boxing

http://youtube.com/watch?v=isd25BMylrU

Ogg The Dogg
26-01-2008, 13:49
vidiš, ovo je nešt savim drukčije od onog što sam vidio. na youtubeu ima neki video gdje je neki tamo redovnik sparšio takog jednog pijanog boksača, samo zato što se ovaj klimo ko mali isus

Aerial
26-01-2008, 14:27
Fight Science: Drunken Boxing

http://youtube.com/watch?v=isd25BMylrU

Damnit, lik ima dobre flipove...