PDA

Pogledaj cijelu verziju : pojmovnik



Svinjoguz
18-01-2008, 21:18
kaj kazete da se u ovoj temi napravi pojmovnik u kojem bismo mogli objasnjavati razne kratice , pojmove i znacenja nekih rijeci...
time bismo pomogli onima sa oskudnijim znanjem o hardwareu...
recimo znacenje kratice BIOS, pojam overclock i to...
kaj kazete?
napravio sam par pojmova i kratica samo za primjer kak bi to trebalo izgledat, ako se slazete tema bi mogla bit sticky


A
Atitool-je program za overclock ATi i Nvidia grafickih kartica.Overclockuje se tako da stisnete na "find max mem" i "find max core".Nakon sto vam program to nadje vrtite 3dmarkove i cryisis par sati.
Ako se pojave artefakti spustite par mhz i to je to.

B
BIOS-Basic Input/Output System.BIOS upravlja bootanjem te se u njemu mogu disablati odredjeni uredjaji, iz BIOSa takodjer mozemo overclockirati neke komponente kao RAM i CPU.BIOS se moze updaetati ali ako dodje do pogreske racunalo moze nepovratno zatajiti

C

D

E

F

G
GPU-je dio racunala zaduzen za procesiranje grafike.Od prvih 2D grafika GPU je evoluirao do supermodernih grafickih rijesenja koji su sposobni vrtiti fotorealisticnu grafiku i filmove.GPU se sastoji se od mnogo tranzistora za procesiranje grafike i najzasluzniji je dio za pokretanje next-gen igara, za kvalitetnu sliku i video.Za GPUe postoje AGP i PCIE utori, za sada PCIE prevladava jer moze dati vise struje od AGPa a moderne graficke kartice nisu male pahuljice koje trose struje ko komp u standby modu.Postoje 2 proizvodjaca grafickih kartica, ATi(Radeon) i nVidia(GeForce), koji proizvode samostalne graficke kartice koje su u 98% slucajeva brza od integriranih rijesenja koja su ugradjuju u uredske kompove i slabije laptope.
Geforce-je serija grafickih kartica koje izdaje nVidia.Trenutno je aktualna Geforce 8 serija temeljena na G80 i G92 arhitekturi.Postojale su jos Geforce 256,GF2,GF3,GF4,GF FX,GF6,GF7 i sada GF8.



H

I

J

K

L

M

N

O
OverDrive-je specijalizirana tweak aplikacija za AMD Athlon 64 procesore i AMD Phenome.Iz njega mozemo overclokirati i memoriju.Ima razne monitoring settingse s kojim mjerimo voltazu, memory latenciju i ostalo, takodjer ima i razne stability testove kako biste se uvjerili da sustav stabilno radi.
Overclock-je podizanje frekvencija iznad deklariranih tvornickih postavki.Mozemo overclockirati graficke kartice, procesore i RAM memorije.Graficke mozemo relativno jednostavno overclockirati iz windowsa pomocu programa Atitool ili Riva Tuner, dok cemo procesore i ramove overclockati iz BIOSa(no i to se mijenja sa aplikacijama poput OverDrivea).Najvaznije je prije overclocka smanjiti toplinu u racunalu(slaganjem kabela, stavljanjem boljih hladnjaka) jer hladnije komponente znace stabilnije racunalo.No koliko god overclock bio bezbolan uvijek kada overclockirate POSTOJI mogucnost da ce nesto zgorit, pregorit, crknut...
Stoga overclockirajte razumno i nakon clocka usporedite dali vam je overclock bio zaista potreban tj. dali je doslo do veceg povecanja fps-a.

P

PC-Personal Computer odnosno kad se prevede na hrvatski znaci osobno racunalo.

Q

R
Radeon-je serija grafickih kartica koje proizvodi ATi(AMD).Trenutno aktualna je serija HD2000 i HD3000 temeljene na R600 arhitekturi.Iako je serija HD2K mocna pregazena je od strane HD3K serije koja je trenutno aktualna(i jeftinija od konkurencije iz nvidie).Postojali su Radeoni R100, R200, R300, R420, R520.

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Ivan_87
18-01-2008, 21:24
pametno hehe trebamo popunit to ako se ostali slažu

Dux
18-01-2008, 21:37
zašto to raditi kad je sve na wikiju? :o

Svinjoguz
18-01-2008, 21:39
zašto to raditi kad je sve na wikiju? :o

ovo je zajednicki projekt pcp forumasa u kojem bismo svi mogli nesto naucit i jos se zabavit...
a i mogli bismo vidjet kakva sve znanja imaju croati :D

Karlo_from_Bjelovar
18-01-2008, 21:43
vidipedija...

any1? :?

Svinjoguz
18-01-2008, 21:50
vidipedija...

any1? :?

kolko ja znam vidipedija se otvara tek u svibnju za sve korisnike dakle 4,5 mjeseca, dotad bi ovo mogla bit impresivna baza podataka :D

karloman
19-01-2008, 15:15
svinjoguz ljepo si počeo, sad samo nastavi tak dalje i ok bude.... :D

callista
20-01-2008, 11:57
upišem u google "POST" ili npr GPU i prva stranica što mi se otvori u opisu bit će Power on self test i graphics processing unit... zašto ovo onda uopće raditi??

NITROS
20-01-2008, 12:37
upišem u google "POST" ili npr GPU i prva stranica što mi se otvori u opisu bit će Power on self test i graphics processing unit... zašto ovo onda uopće raditi??

Ili wikipedia koja jednostavno rastura sto se tice brzog pronalazanja informacija, a ako ne nades tamo imas uvijek external linkove na kraju teksta gdje ces sigurno naci kaj te zanima :)

Burek_fr0m_SPACE
20-01-2008, 14:27
a i mogli bismo vidjet kakva sve znanja imaju croati :D
Damnz it... ne smijem učestvovati... :cry:

MasaKrisT
20-01-2008, 15:10
lol burek:)

NoNCoNFoRMiST
20-01-2008, 15:18
gege, imas 8 pojmova, jos samo 1000 puta toliko da bi to na nesto licilo..

Cali
20-01-2008, 18:27
smatram da je ova tema beskorisna, jer forum nije mjesto za nešto toliko opsežno. u svakom slučaju, već prvo što sam pročitao je bio bios, i definicija istoga je potpuno loša, nepotpuna i promašena.

a mislim da svi znaju šta znači pc.

za takve stvari služi google.

W3DR4N
20-01-2008, 18:43
Ako netko ima ambicija raditi pojmovnik, nek napiše nekoliko tekstova za novootvorenu VIDIpediju.

http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=19788&start=0