PDA

Pogledaj cijelu verziju : Način leveliranja u RPG-ima



The Great Duck
12-01-2008, 22:54
Da pojasnim:

Expirience-based:dobivate expirience ubijanjem monstera i rješavanjem questova,onda dižete skillove i atribute(DnD,Diablo).

Skill-based:Dobivate levele korištenjem glavnih skllova,koje jačate također njihovim korištenjem,i raspoređujete bodove na atribute (kao u Morrowindu i Oblivionu).

Teon
12-01-2008, 22:57
Ma nema do DnD pravila (zato su mi takvi RPGi puno bolji, i to su mi jedini istinski pravi, turn based ftw)

No u biti Skill Based u TES je nekako logicniji no jednostavno mi ne pase (nadam se da nece bit ovako u Fallout 3)

Lord Coldwolf
12-01-2008, 23:03
pa neka kombinacija bi bilo najbolje rijesenje,.
u biti,. nemora leveliranje uopce biti realno,. nego vise da ima nekakvog smisla.
Najvaznije je da level up bude zanimljiv kroz cijelu igru, a opet da se igra ne svodi samo na nabijanje levela(hack&slash i sl)

Arbiter of Change
12-01-2008, 23:12
Mislim da nema idealnog riješenja. Ako staviš EXP based onda se gubi onaj neki osjećaj da stvarno "radiš za svoj EXP", a ako je Skill-based onda si praktički ubio bilo kakav ozbiljno i praktično koristanSneborbeni skill zato jer se samo borbeni skillovi mogu ovako podizati, a da čitava stvar ostane manje više zanimljiva. Isto tako, idealno bi bilo kad bi se igrači nagrađivali za razne radnje (kao što je u Baldur's Gate prikazano da dobiješ EXP kad otključaš bravu, razmontiraš zamku, itd), a to nije baš izvedivo skill-based sistemom... osim ako ne želimo nazvati igru "Monotonija - Iz dana u dan".

Fencing_LORD
12-01-2008, 23:32
Skill based pristaje samo TES igrama, za sve ostale je bolje rješenje XP based jer te to uglavnom tjera da ideš dalje i izvršavaš ozbiljne questove. XP based je više za vrlo linearne igre.

MTF*
12-01-2008, 23:34
meni osobno uopce ne pase skilled, vec EXP nacin...
ne svidja mi se taj skilled, navikao sam i ostat cu pri EXP... :D

Nightyx
12-01-2008, 23:36
expirience-based mi je draže...makar sam fan TES serijala...

Rang€r
12-01-2008, 23:36
skill-based mi nekak vise pase, pogtovo kad se dobro realizira

ChR0NoS
13-01-2008, 00:21
skill-based mi nekak vise pase, pogtovo kad se dobro realizira
slazem se

Hugh Bliss
13-01-2008, 00:23
Draži su mi Expirience-based.

flander
13-01-2008, 00:28
ma exp FTW!!! heheh samo maži i kolji, znaš da ti treba neznam 10k exp-a za next lvl i grindaj hehe :D

Arbiter of Change
13-01-2008, 00:30
ma exp FTW!!! heheh samo maži i kolji, znaš da ti treba neznam 10k exp-a za next lvl i grindaj hehe :D
Pusti, to WoW progovara iz tebe. :D

Stryder
13-01-2008, 00:31
skill-based

Svinjoguz
13-01-2008, 00:33
onakak sistem kakav je u balduru i tormentu rula :D

flander
13-01-2008, 00:35
ma exp FTW!!! heheh samo maži i kolji, znaš da ti treba neznam 10k exp-a za next lvl i grindaj hehe :D
Pusti, to WoW progovara iz tebe. :D


neeeeee :D


Need exp to feed my self muahahah!!! :kill: <----grind smajl

Samael
13-01-2008, 10:50
Obadva sistema mi pašu...putem experiencea je lakše dobivati levele, no putem skilla se također laganije dižu kad imaš love za trening. Fan sam i TES-a i Baldura, Diabla itd, pa mi niti jedan nioje stran ili nerazumljiv, ili složen

gg za oba :thumbs2:

meroveh
13-01-2008, 11:33
Experience mi je puno draži

Herr Schnitzel
13-01-2008, 13:08
Skill based je puno logičniji način lvlanja.

Duh
13-01-2008, 13:13
Ma nema do DnD pravila (zato su mi takvi RPGi puno bolji, i to su mi jedini istinski pravi, turn based ftw)

No u biti Skill Based u TES je nekako logicniji no jednostavno mi ne pase (nadam se da nece bit ovako u Fallout 3)

teon je rekao sve sto ja imam za reci.

Thx na ustedivanju vremena :D

The Great Duck
13-01-2008, 13:24
skill based...experience progression mi nema veze sa RPG-om...kako ću ja to napredovati ako tamanim hrpe neprijatelja...na koju foru ću nešto naučiti...s druge strane, ako koristim skillove, uvježbat ću se s njima i tako ću napredovati...
Slažem se.meni je skill-based bolji,jer je realniji.Stvarno ne znam kako je ovo moguće:
Imam ratnika koji ne radi ništa osim klanja protivnika.
On pobije njih dvadeset,levelira se,onda pojača healing i neku magijsku školu.
Mislim,WTF?Kako ja mogu jačati magijske skillove ako samo koljem monstere i rješavam questove?Znam da su mi nakon dugotrajnog igranja Morrowinda RPG-ovi s exp.based leveliranjem zbog te nerealnosti bili odbojni.:D
Ali dobro,istina je da je skill-based leveliranje prilagođenije slobodnijim igrama poput TES-a,nego linearnijim RPG-ima.
Ali ipak,Skill FTW,exp. WTF.

mravojed20
13-01-2008, 13:40
I jedan i drugi način mi je dobar. Oba imaju mane ali to je sasvim nebitno dok igraš.

Utoplytanian
13-01-2008, 13:50
ali ako se vec koristi skill lvling kao u oblivionu,onda bi trebali iskljucit da netko moze stalno bacat isti spell na 1 predmet i tako podizat atribut, kao npr open lock i podizes alteration,ili longsword na necemu poput onih everlasting scampova,postane prelako

la50
13-01-2008, 13:57
draži mi je expirience-based

Death By Sexy
13-01-2008, 14:02
draži mi je expirience-based

Arbiter of Change
13-01-2008, 14:29
Meni je osobno najbolji hibridni sistem - dobivaš EXP jedinstven za točno onu kategoriju kojom se baviš (kao što smo vidjeli u FABLE-u i SWG), tj. ako se boriš melee dobiješ taj EXP, a ako bacaš magije taj. Uz to dodati i Common EXP, ali koji se ne bi dobivao što god radio (kao u FABLE-u) već baš za ove radnje koje ne spadaju u nijednu drugu kategoriju (možda ako dobro središ dijalog, riješiš dodatne zagonetke, itd) i koji bi ti služio za situacije kad ti baš "ono malo fali" da nešto unaprijediš u nekoj specifičnoj kategoriji.

Drugim riječima, malo detaljniji i promišljeniji FABLE sistem. Naravo, mogli bi mi sada pričati o dodatnim proficiency sistemima za pojedine kategorije oružja, oklopa, magija, itd... ali nećemo kad se već pita samo za EXP. :P

Herr Schnitzel
13-01-2008, 15:09
Pa zar nije to u biti skill-based sustav?

THUNDER_DINIX
13-01-2008, 15:50
exp ofc

The Great Duck
13-01-2008, 18:42
Molio bih samo da ne pišete samo "bolji je exp/bolji je skill",nego i da pojasnite zašto.

Gravestone_bluz
13-01-2008, 20:11
ja i da nema levela čak i da se samo ojačavaju atributi, ali ni da se to ne očituje u brojkama nego ono ko oblivion i morrowind (apprentice, master etc.) i da se atributi mogu razviti samo korištenjem određenog.

W3DR4N
13-01-2008, 22:12
Draži mi je klasičan expirience sistem. Ionako kad imaš grupu s fighterom tučeš, s healerom liječiš, s magom bacaš magije, i na level upu pojačavaš te atribute. Logično je i radi.

Arbiter of Change
13-01-2008, 23:32
Pa zar nije to u biti skill-based sustav?
Ne baš, čisto zato jer ipak dobijaš EXP.

HalF-DeaD
13-01-2008, 23:48
Jedini RPG koji mi valja su Pokemoni pa znači XP :)

Lord Coldwolf
13-01-2008, 23:51
Jedini RPG koji mi valja su Pokemoni pa znači XP :)
ajoj :rotfl:

Bishop_45_(2)
14-01-2008, 01:05
skill based mi je logicniji i zabavniji, jedini razlog zbog kojeg ne igram one besplatne MMORPG isprtke jest razlog sto cu 90% vremena utuci na killanje monstera da bih leveliro, i opet necu biti nesto posebno snazan;

treba ova 2 sustava kombinirati...

Sybelius
14-01-2008, 12:22
Skill based mi djeluje najlogičniji.

Raynor
14-01-2008, 20:42
Draži mi je skill based jer je nekako realniji možeš vidjeti kako ti se lik u nekim granama razvija od totalnog nespretnjakovića do majstora. Vježbom do savršenstva. Mada bi vjerojatno nekakva kombinacija jednog i drugog (skill i exp.) bila najbolje i najuvjerljivije riješenje.

Hrvoje
14-01-2008, 21:20
Draži mi je expiriens.

nosferatu25
15-02-2008, 13:26
puno je bolji expirience način levelovanja. Potpuno je besmisleno jačati npr svoje melee karakteristike besprekidno mašući mačem (kao u Fableu, npr)

kulamasta
15-02-2008, 14:14
skill based...experience progression mi nema veze sa RPG-om...kako ću ja to napredovati ako tamanim hrpe neprijatelja...na koju foru ću nešto naučiti...s druge strane, ako koristim skillove, uvježbat ću se s njima i tako ću napredovati...
Slažem se.meni je skill-based bolji,jer je realniji.Stvarno ne znam kako je ovo moguće:
Imam ratnika koji ne radi ništa osim klanja protivnika.
On pobije njih dvadeset,levelira se,onda pojača healing i neku magijsku školu.
Mislim,WTF?Kako ja mogu jačati magijske skillove ako samo koljem monstere i rješavam questove?Znam da su mi nakon dugotrajnog igranja Morrowinda RPG-ovi s exp.based leveliranjem zbog te nerealnosti bili odbojni.:D
Ali dobro,istina je da je skill-based leveliranje prilagođenije slobodnijim igrama poput TES-a,nego linearnijim RPG-ima.
Ali ipak,Skill FTW,exp. WTF.

Igre ne treba biti realna vec zabavna

Marcellius09
16-02-2008, 13:27
expirience-based mi je bolji

ChakNorris
17-02-2008, 00:50
onakak sistem kakav je u balduruSi tormentu rula :D

torment nisam igral... al ovako je u biti

Iron Storm
17-02-2008, 01:08
Ne znam kakav je u KotORu, čini mi se da je exp-base, ali mi je dobar jer imate 2 vrste skillove, well, preferred i non-preferred. E sad koji su vam to ovisi o klasi. Ulaganje u preferred skillove je jeftinije, znači nekakav minoran skill-based, ali se leveli dobivaju na exp-based sustavu. Još da dodam - sva članovi partyja dobivaju xp, bilo da su aktivni (idu s vama) ili neaktivni, tako da nećete, ako bude bilo potrebe zamijeniti, nikad uzeti člana partyja koji je slabiji od ostalih, vać kada ga uzmete a da ga prije niste imali bit ćevam dostupna mogućnost levelupa. I, da, nije logično da tech engineer (ne znam kako točno ide klasa Bao-Dura, nisam dugo igrao) uzima Treat Injury skillove, zar ne? Dok je Light Side Jediu to korisno budući da Force Heal više liječi što je Treat Injury veći, ne? :)

Bartuc
17-02-2008, 11:19
Meni je definitivno Exp način levelupanja bolji! Valjda zato kaj su najveće legende ilitiga 98% RPG-ova rađeni s tim principom pa mi se pod kožu uvuklo!

Samael
17-02-2008, 11:37
Meni je definitivno Exp način levelupanja bolji! Valjda zato kaj su najveće legende ilitiga 98% RPG-ova rađeni s tim principom pa mi se pod kožu uvuklo!

da!

koji je rpg osim TES-a rađen po skill basedu?

znamo da je Fable križanac...

Bartuc
17-02-2008, 11:41
Pa je, jedino se mogu TES-a sjetiti da ima taj način levelupanja! Dok legende poput Baldur's Gate, Icewind Dale-a, Diabla, NWN-a, Fallouta (1, 2 i Tactics)... svi imaju exp based levelupanje!

WAFFLE
08-06-2008, 08:39
Treba xp to je najžešće. Ono furam diablo i silkroad

bornathepicek
08-06-2008, 15:02
Skill based mi je zesce

ZorgTheBorg
08-06-2008, 15:39
Skill based je realniji... iako je exp based praktičniji... "yay vidio sam smrt 100metarskog diva (mogao sam biti i leđima okrenut) i sad sam 10 puta bolji u rukovanju lukom i strijelom! Yay!

GaTa666
08-06-2008, 18:48
Nije mi vazno koji je sistem levelovanja.
Samo da je dobra igra.
Kad bi bas morao birat izabaro bi skill based jer mi je morrowind naj igra svih vremena.

m777
08-06-2008, 19:52
Istina je da je skill based sistem realniji, ali ne volim TES ni Dungeon Siege, tako da... Experience based.

Hrvoje
08-06-2008, 20:29
exp mi je draži kokneš neprijatelja i hop lvl gore. :)

Cthulhu
09-06-2008, 12:47
sviđa mi se quest based nacin kao u vampire bloodlines,predobar nacin i meni omiljen.

ScorpiuS
09-06-2008, 16:02
Skill based je puno bolji, ali je rijeđi.

Tricerotaps
10-06-2008, 22:51
mada sam ljubitelj DnDa, glasujem za skill based.
pazi sad, exp trosis na skillove, koji kad ih odredjen broj digned lvliras.... ajme muke tek xD

eddie2142
11-06-2008, 19:16
exp based, u tes serijalu ja sam skakuci skupljao lvle i to mi je nekako minus

Wishmaster
11-06-2008, 21:08
ovisi od igre do igre..skill based je jako dobar u Danđn siđu 2 a opet exp based u Arcanumu npr... sve ovisi od igre do igre...

eddie2142
11-06-2008, 21:52
jedina malo slavnija 2 rpga koja sam igrao skill based su bili morrowind i oblivion, pa nemojte zamjeriti ako sam nesto krivo reka

Silver_Wolf
07-08-2008, 18:08
bolji mi je expirience based iz diabla, al opet kad pogledaš ne pristaje svim igrama (kao npr. Oblivionu)

Wishmaster
07-08-2008, 20:33
E da...mislim da najbolji sistem ima Dark Messiah of Might and Magic.
kad pređete određeni dio mape,zadatka ili "proživite" neki događaj općenito onda dobivate jedan pa do nekoliko skill pointova...onaj dio di te bodove raspoređujete je pak savršenstvo.
nekome se možda takaf način ne sviđa ali meni je jedan od najboljih ako ne i najbolji.
...no dobro znam da ta igra nije baš pravi RPG ali ima neke elemente tak da...

Cthulhu
11-08-2008, 19:49
E da...mislim da najbolji sistem ima Dark Messiah of Might and Magic.
kad pređete određeni dio mape,zadatka ili "proživite" neki događaj općenito onda dobivate jedan pa do nekoliko skill pointova...onaj dio di te bodove raspoređujete je pak savršenstvo.
nekome se možda takaf način ne sviđa ali meni je jedan od najboljih ako ne i najbolji.
...no dobro znam da ta igra nije baš pravi RPG ali ima neke elemente tak da...
to ti je quest based nacin,opet kazem da je odlican.

Silver_Wolf
12-08-2008, 20:27
Ja ne volim skill based leveliranje. Evo vam Oblivion kao primjer :
Ako npr. staviš alchemy i athletics kao glavne skillove za par sati igranja postaneš lv.44 plazibat.
Da ne kažem da se s većim levelom pojavljuju jači monsteri, pa kad dobiješ level zbog gore navedenih skillova, naje** si jer su ti skillovi za borbu niski ........ ukratko ----> mutavo