PDA

Pogledaj cijelu verziju : za pocetak



RZR
09-01-2008, 19:20
evo koliko vidim predstavljanje nije potrebno (pretpostavljam zbog velikog broja clanova)
ali ipak mislim da je ok nest napisat za prvi put :wink:
odabrao sam ovaj podforum jer mislim da cu ovdje provodit najvise vremena :D
znaci aleksandar, 15 godina, iz rijeke...to je ja mislim sve :D
vidim da mi je netko ukrao nick (R4Z0R) pa sam ga moraomalo skratit
pravila sam procitao, malo su drugacija nego na drugim forumima
vec par dana listam po ovom podforumu (procitao sam sve teme) :D
zbog neceg se nisam mogao registrirat do danas pretpostavljam da je bio neki problem jer koliko sam vidio nije bilo registriranih clanova od 27.12.

uglavnom zanima me programiranje, zato sam i tu
znam neke osnove pascala, sad sam poceo ucit c++
razlog zbog kojeg sam zainteresiran za programiranje su...igre :D
ne zanima me koristenje creatora jer prema tome nemam respekta vec izrada enginea...no necemo brzati :D
uglavnom skino sam za pocetak prvih 100str knjige demistificirani c++, da vidim kakva je, moram priznat da sam zadovoljan
nasao sam i dosta tutorijala, ako negdje zapne cu vas ugnjavit :D
zanima me i modeliranje al i u tom sam pocetnik, ipak to ce morat pricekat jer imam jako los komp pa se nemogu tim bavit, oim toga programiranje mi je bitnije

sad imam jedno pitanje
znam da je c++ visi programski jezik i da je najbolji (ili medju najboljima)
znam i da je dobro znat i ostale, nize jezike, zbog shvacanja principa programiranja
pa neznam bili se treba bavit nekim drugim jezikom ili je ok da odmah krenem od c++-a
znam osnove pascala ali neznam jeli to dovoljno :?

pretpostavljam da vam se nece dat citat cijeli ovaj posta al nema veze, bar sam se malo zabavio dok sam ga pisao :D

btw probao sam auru i mogu rec samo jedno ... :pray: :pray: :pray:
predobro, stvarno nisam ocekivao da to moze napravit jedna osoba u ogranicenim uvjetima
igram je vec 3 dana :killyou:

to je sve, nadam se ugodnom druzenju :wink:

cerberi
09-01-2008, 19:24
Nemaš problema ako kreneš odmah u c++-u učit programirat. Samo si daj truda i kodove iz tutoriala nemoj copy/pastat nego ih sam piši, vjeruj mi zapamtit ćeš tako bolje i brže funkcije i naredbe jezika. Ako te zanimaju knjige o c++ programiranju i programiranju engine-a u c++ javi mi preko pm-a.

spidEY
09-01-2008, 19:26
btw probao sam auru i mogu rec samo jedno ... :pray: :pray: :pray:
predobro, stvarno nisam ocekivao da to moze napravit jedna osoba u ogranicenim uvjetima
igram je vec 3 dana :killyou:

to je sve, nadam se ugodnom druzenju :wink:

Hehe, join the club! :D

viewtopic.php?t=17727 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=17727)

SkunK
09-01-2008, 19:42
Uci C++, pusti sad assambler i te low spike, okreni se potpuno C++-u i objektno-orijentiranom programiranju.
Zgrabi knjigu, uci i pisi svoje projekte,ako te nesto muci pitas na forumu i to je vise manje to.
Netrebas znat sad Pascal ili tako sto, naravno bit ce ti lakse - ali naravno , to je ko da pitas za nogomet dali je dobro sta si ga trenirao prije 3-4 godine, dobro je i moze posluziti ali nije potrebno.

RZR
09-01-2008, 19:52
link sam vec vidio, nisam bas sve procitao al sam poceo i skuzio sam manje vise sve sto sam procitao

pascal sam ucio prije nekih godinu dana
ono sto se u osnovnoj skoli uci
dosao sam do onog for, if...nemogu se sad sjetit kako se zove, mislim da su petlje :?

svaka pomoc je dobrodosla, ako nemoze ovdje onda preko pp-a :wink:

SkunK
09-01-2008, 19:57
A s cime ti treba pomoci?

RZR
09-01-2008, 19:59
nis odredjeno, samo mi treba sto vise materijala
da imam neku bazu za pocet :wink:
za sad sam dosao do onog da mi ispise jednu recenicu na ekranu :D

SkunK
09-01-2008, 21:19
I to je pocetak.
Pocmi s online tutorialima a onda ugrabi knjigu, pogledaj malo forum ovdije na pcplay-u, ja sam napisao neke osnove FMOD-a(kojeg ces koristiti kasnije za reprodukciju muzike) a i napisao sam post jedan gdje je sve na jednom mjestu.

RZR
09-01-2008, 21:40
ma znam, prelistao sam podforumforum cijeli kao sto sam napisao tako da manje-vise znam sta sve ima
za sad mi je jedini cilj naucit c++ koliko je to moguce u nekih godinu-2

Burek_fr0m_SPACE
10-01-2008, 01:42
btw probao sam auru i mogu rec samo jedno ... :pray: :pray: :pray:
predobro, stvarno nisam ocekivao da to moze napravit jedna osoba u ogranicenim uvjetima
igram je vec 3 dana :killyou:
Kad si mi već imenjak, onda ti se moram i posebno zahvaliti na pohvalama =) Može i jedna osoba, ali onda treba vremena... mnogo vremena. Eto, na kraju sam napustio projekat nakon silnih mjeseci koje sam ulupao u njega, ali nije da žalim, bilo je to dragocjeno iskustvo. Što ti je ujedno i vjerovatno najbolji savjet što se tiče učenja programiranja - samo radi nešto po tom pitanju, nije važno šta, samo budi konstruktivan i kucaj neki kod. I kada ne učiš ništa novo, uvijek pokušavaj napraviti nešto novo s onim što znaš - sigurno ćeš tako i sam zaključiti mnoge stvari i to znanje će ti biti "stabilnije" od onoga što će te knjige naučiti. Ja se mogu pohvaliti relativno obimnim znanjem iz oblasti, ali najveći dio toga je proizašao iz iskustva - malo sam ja šta naučio iz knjiga. Najviše sam i najbolje učio u tim nekim samostalnim "avanturama", povremenim Googlanjem i sl. Naravno, neke stvari sam naučio na teži način takvim metodama, a tu te knjige mogu spasiti. Uglavnom, nemoj da te knjiga ograničava, i nemoj žuriti da što više naučiš. Uvijek sačekaj malo da se znanje "slegne". Iz iskustva ti mogu reći da je u programiranju bolje znati manje ali to dobro znati i razumjeti, nego srljati da naučiš što više, a na kraju ne biti siguran ni u šta. Improvizacija čuda čini u programiranju, jer često zapravo i ne postoji "pravi" način za nešto - a i uvijek ćeš se bolje osjećati kada uradiš nešto po svom =) Ako ti se dalo čitati moja sranja dovde, svaka čast, i raspali po C++, nemoj se zamarati Pascalom niti ičim sličnim.

RayDX
10-01-2008, 01:58
Srce mi je zatitralo kada sam vidio topic, pomislih novak koji kani napraviti crysis sutra... Ugodno si me iznenadio... Samo napred kolega vršnjače!

RZR
10-01-2008, 13:49
procitao sam do kraja :D , primjetio sam da na nekim mjestima pise survval by @co :wink:


Srce mi je zatitralo kada sam vidio topic, pomislih novak koji kani napraviti crysisSsutra... Ugodno si me iznenadio... Samo napred kolega vršnjače!S

hmm...da :D necemo sad pretjerivat :D

nego htio sam pitat
jel mogu ja ono sto me zanima o c++-u pisat ovdije, kad mi zatreba pomoc
ili da pisem u za to predvidjenu temu?

SkunK
10-01-2008, 13:54
Ako imas specifican problem pisi u novu temu, ako je nesto minorno pitaj ovdije.

RZR
10-01-2008, 15:02
:D
moji problemi su svi minorni
do specificnih cu doc za nekih godinu dana :D
ne stignem bas zbog skole, sad cu probat iskoristit jos ovo malo vremena sto mi je ostalo od praznka :wink:

edit:
sad sam vidio ovo sto mi pise ''znam upaliti PC''
bas sam se nasmijao :rotfl: :rotfl: :rotfl:

RZR
10-01-2008, 18:12
evo imam par pitanja
stavljam ih ovdje jer su bas pocetnicka, nadam se da je ok :D

znaci imam ovo, radim po knjizi demistificiranj c++



#include <iostream>
using namespace std;

int main() {
cout << "Ja sam za C++!!! A vi?" << endl << "Ne, hvala.";
char z;
cin >> z;
return 0;
}


sad
ovo



char z;
cin >> z;


mi je radilo problem al mislim da sam skuzio
znaci z je varijabla a char je oznaka za tu vrstu variable to sam vec znam
medjutim nepoznata mi je bila naredba cin
pretpostavio sam da je to naredba koja ustvari ceka unosenje odredjne varijable za nastavak

sad me zanima kako bi je mogao bolje definirati tu varijablu
znaci da je odredjeni znak, tada bi napisao npr. pritisni tipku y
pretpostavljam da bi na taj nacin mogao namjestit da varijabli odgovara vise znakova
na taj nacin bi za nastavak bilo potrebno unosenje passworda


druga stvar je zadatak iz knjige

Zadatak: Kako bi izgledao izvorni kod ako bismo zeljeli ispis endl znaka staviti u posebnu naredbu? Dodajte u gornji primjer ispis poruke ''Imamo C++!!!'' u sljedecem retku. Nemojte zaboraviti dodati i ispis endl na kraju tog retka.

zadatak se odnosina ovaj gore kod, problem je sto uopce ne kuzim sto treba napravit
ove rijeci su pre ucene za mene :rotfl:

hvala :wink:

Plexihack
10-01-2008, 18:37
za char si dobro pogodio...

cinS(čita se see in) je naredba za input (ulaz) podataka.Ako želiš upisati password onda moraš upisati

#include <string>

onda definiraš string

string password;
cout << "Upišite šifru za nastavak";
cin >> password;

I tu provjeravaš password:

if (password !== blabla) -> ako pass nije jednak blabla (to je pravi pass :P)
{
neki kod
};

.....

endlSti znači end of line,to je kao \n,označava početak novog reda.

Tako:
cout << "Ja sam za C++!!! A vi?" << endl << "Ne, hvala.";
Se može prikazati kao:
cout << "Ja sam za C++!!! A vi?;
cout << endl;
cout << "Ne hvala";

Žišku? :D

RZR
10-01-2008, 20:21
aha cin znaci ima funkciju read naredbe
pretpostavio sam to al sam mislio da je specificnije odredjeno

ovo na kraju kuzim sve jedino nisam znao sto treba napravit, nisam kuzio sta se od mene trazi

sto se tice stringa to moram jos malo proucit, tek toliko da vidim kako se zapisuje
znam na koji nacin funkcionira, if...then

nego ovo main, znaci program moze imat samo jedan main dio
onda sve ostalo treba bit unutar toga ili se ostali djelovi drugacije oznacuju
main je onaj dio od kud pocinje izvodjenje programa?
to mi nije bas jasno
ima li to funkciju begin-end kao u pascalu ili je nesto drugacije?

i jos nesto, ako sam dobr shvatio varijable semogu dodavati u bilo kojem djelu, znaci ne moraju se unosit skroz na pocetku

a one djelove koje oznacim sa // program u izvodjenju preskace

i da
kad koristim >> a kad << koje ima koju funkciju

hvala :D

bas sam sad zagrizao za ovo :D

edit1:
cout je naredba za ispis?

edit2:
mislim da sam skuzio kad ide << a kad >>
to ovisi jeli unos ili ispis :D

edit3:
password nisam uspio
medjuostalim mi javlja neku gresku za !==
ali naglasak je na medjuostalim :D

Plexihack
10-01-2008, 20:50
Dobro si pretpostavio,<< je za cout.>> je za cin.

Koliko znam,program može imati samo jedan main dio,ali mogu se i dodavati drugi dijelovi.To ti sad ne treba,ja se time nisam služio dok nisam počeo učit OpenGL.

Varijable se inače mogu dodavati bilo di u kodu (prije uporabe),ali neki kompajleri će ti davat error,pa ih onda moraš napisat prije main()-a

RZR
10-01-2008, 21:05
pa moram priznat da se za sad ne razlikuje puno od pascala :D
samos to su druge rijeci za odredjenu naredbu

napravio sam sad program za zbrojit 2 broja i radi :D
i to sam ga sam napisao bez tuta :D

RZR
12-01-2008, 18:16
e ovako
ja sams e bi skinuo dev-c++
a sad cuo za visual c++
sad me zanima u cemu je razlika, jeli se razlikuju po necem bitnom, koji mi je bolji za pocetak i jeli tesko prec s jednog na drugi
ako mi preporucujete visual c++ koja je verzija najbolja i koliki je za skinuti s neta ako je free
jeli mi za njega potrebno nesto dodatno ili ga samo instaliram i pocnem raditi u njemu kao sto sam poceo sa dev-c++?

Luka
12-01-2008, 18:27
e ovako
ja sams e bi skinuo dev-c++
a sad cuo za visual c++
sad me zanima u cemu je razlika, jeli se razlikuju po necem bitnom, koji mi je bolji za pocetak i jeli tesko prec s jednog na drugi
ako mi preporucujete visual c++ koja je verzija najbolja i koliki je za skinuti s neta ako je free
jeli mi za njega potrebno nesto dodatno ili ga samo instaliram i pocnem raditi u njemu kao sto sam poceo sa dev-c++?

Razlika je u tome što je "Visual C++" ima malo izmjenjeni c++ compiler, odnosno postoji razlika u programiranju u njemu i drugim alatima.

Za početak preporučam dec-c++ jer je po standardu

Ako želiš VC++, skini MS Visual C++ 2008 Express, sa MS-ovih stranica.

Za njega je dovoljan samo on, sve što trebaš bi trebao dobiti u paketu s njegovom instalacijom (.net i sl.)

SkunK
12-01-2008, 18:54
Bolje da se uci na VC ++

RZR
12-01-2008, 20:01
razlicit kompajler :?
to znaci da su samo neke naredbe drugacije oznacene ili je jos nesto
vjerojatno cu se zadrzat na dev-c++ jer sam u njemu vec poceo nes malo a ako je po standardu onda mi je mozda lakse za njega nac i tutove :D

Luka
12-01-2008, 20:29
razlicit kompajler :?
to znaci da su samo neke naredbe drugacije oznacene ili je jos nesto
vjerojatno cu se zadrzat na dev-c++ jer sam u njemu vec poceo nes malo a ako je po standardu onda mi je mozda lakse za njega nac i tutove :D

nije neka velika razlika ali nećeš uvijek moći pokrenuti c++ kod iz vc++ u nekom drugom compileru

vc++ je "narječje" c++-a

RZR
12-01-2008, 22:18
a onda mi nije toliki problem jer jos ucim, nis ne izradjujem
mislio sam samo da se razlikuju u nekim mogucnostima pa sam se u tom slucaju htio odmah u startu prebacit :wink:

hvala :D

matowin59
27-01-2008, 20:37
a onda mi nije toliki problem jer jos ucim, nis ne izradjujem
mislio sam samo da se razlikuju u nekim mogucnostima pa sam se u tom slucaju htio odmah u startu prebacit :wink:

hvala :D
...evo pogledaj i moju stranicu ako želiš....možda ti pomogne..
http://metrobroadband.metronet.hr/helena-drpic

THUNDER_DINIX
27-01-2008, 23:43
SAko te zanimaju knjige o c++ programiranju i programiranju engine-a u c++ javi mi preko pm-a.
kakve imas? mene zanimaju

orehovac100
28-01-2008, 11:54
ako neko zeli uci u moju "tvrtku",mozemo raditi ako igre,i pokazati vam c++ i takve pocetne stvari

RZR
29-01-2008, 10:02
link imam vec...tnx
cerberi sta je s knjigama, ubacio sam te na msn al te nikad nema..mozda sam nes zeznuo :?
a ova zadnja ponuda mi zvuci malo naivno :D ...nhf

RZR
29-01-2008, 10:04
link imam vec...tnx
cerberi sta je s knjigama, ubacio sam te na msn al te nikad nema..mozda sam nes zeznuo :?
a ova zadnja ponuda mi zvuci malo naivno :D ...nhf

cerberi
29-01-2008, 11:24
@RZR...evo bit ću danas cijeli dan skoro al ću biti pod appear offline pa kad dodješ nemoj otići odmah pa ću ti poslati. koji nick ti je?

RZR
31-01-2008, 10:39
jbg nisam vidio post do sad :?
nick mi je R4Z0R
bit cu vjerojatno veceras poslje 8 pa ako budes imao vremena :wink: