PDA

Pogledaj cijelu verziju : Svemir



RayDX
06-01-2008, 19:20
Vjerujem da naslov ne objašnjava previše. Pa evo, da pojasnim. Mene osobno svemir fascinira skoro otkad znam za sebe i nadam se da ću nakon FERa dospjeti na ESA. Pa, eto pala mi napamet ova tema, možda ako ima par vas koje također fascinira svemir i istraživanje, te naravno tehnologija vezana uz to. Ja već duže vrijeme proučavam različite materijale te mi je uz GameDev.net, esa.int drugi dom :D. Dosad sam proučio prilično različite teme od mehanike leta, svemirskog putovanja, teorije o prostoru, vremenu i materiji (preporučam tekst od Stephena Hawkinga koji je doslovno fascinirajući hehe). Također sam proučavao teoriju relativnosti i kvantnu teoriju uz naravno osnove astrofizike, teme poput radijacije, interakcija materije i radijacije, fizika plazme i tako dalje. Ako zna netko dobru i kvalitetnu literaturu, stranu ili domaću ako može dati link gdje mogu kupiti. AKo može, da su koncentirane na teoriju izrade naprednih pogona i elektronika te robotika u svemiru. To bih najviše cijenio.

Oni koji nemaju ništa pametno reći, nek se suzdrže od ove teme.

The Boz
06-01-2008, 19:27
Brojevi 105, 106 i 107 PC PLAYa su za tebe onda :p

I mene to isto tako zanima, i sa znanstvenog i sa kreativnog i fikcijskog aspekta. U glavi si već godinama slažem svemirsku operu, i svaki dan ju još malo razradim i ispoliram, dok ju ne počnem pisati kao neki omnibus ili nešto takvo...

ChR0NoS
06-01-2008, 19:29
mene također fascinira svemir, toliko opsežan i toliko zanimljiv, i kada vidim koliko je naš svemir velik, stvarno se zapitam što sam ja na ovome svijetu

svako ljeto promatram noćno nebo par sati i proučavam zviježđa

kada malo uspoređujem daljine
među zvjezdama
kada gledam zvijezde udaljene nekoliko tisuća svjetlosnih godina
userem se

razmišljao sam čak da za maturu napravim rad "SVEMIR" i napišem nešto vrlo opsežno o svakom zvježđu, pojedinim zvjezdama, galaksijama i ostalim glupostima u tome radu

tu bi se stvarno imalo o čemu pisati

gg za topic rayd

RayDX
06-01-2008, 19:56
Hehe, ja mislio da se Boz zajebava, što ima u tim brojevima PCPlayova? Ne znam možda ste preskočili dio posta, literatura anyone? :D

@Btw. Hellboy morat ćemo se sutra vozati malo po Bridge Commanderu :D Moj sekundarni san bi bio ostvaren kada bi Kobayashi Maru postao MMO :D *drool*

King tiger
06-01-2008, 20:26
ja i maloki smo razvili formulu, kojom se dobije rezultat velicine svemira.

jah

_ZlayA_
06-01-2008, 20:34
svemir ne moze fascinirat samo one osobe koje zive u potpuno materijalistickom smislu i koje od svemira ne vide profit, dok mi obicni smrtnici svemir dozivljavamo kao ''UBER 1337''... trenutno citam jednu knjigu od jacka mcdevitta - omega, i moram priznat da je tematika vrlo interesantna... omega se zovu oblaci koji se smatraju svemirskom tvorevinom i imaju neku vrstu inteligencije, kao neka prava supreme stvorenja koja u principu idu od civilizacije do civilizacije i frknu ju u kameno doba, blago receno... kad covjek razmisli i skonta koliki je svemir, zapita se, da li slicne stvari postoje i probudi se u tebi ono nesto suspicous kad pogledas u vedro nocno nebo...

RayDX
06-01-2008, 20:51
svemir ne moze fascinirat samo one osobe koje zive u potpuno materijalistickom smislu i koje od svemira ne vide profit, dok mi obicni smrtnici svemir dozivljavamo kao ''UBER 1337''... trenutno citam jednu knjigu od jacka mcdevitta - omega, i moram priznat da je tematika vrlo interesantna... omega se zovu oblaci koji se smatraju svemirskom tvorevinom i imaju neku vrstu inteligencije, kao neka prava supreme stvorenja koja u principu idu od civilizacije do civilizacije i frknu ju u kameno doba, blago receno... kad covjek razmisli i skonta koliki je svemir, zapita se, da li slicne stvari postoje i probudi se u tebi ono nesto suspicous kad pogledas u vedro nocno nebo...

Hehe ali to je samo fikcija, ovo nije SF rasprava, barem se nadam da ju tako nisam zamislio :D

_ZlayA_
06-01-2008, 21:12
al stvar je u tome sto mi ne znamo sta se sve osim svemirskih tijela nalazi u svemiru, mislim ono, u svemiru se mogu nalaziti stvari kojih nas nivo fikcije ne moze zamisliti... da pojasnim, kada god nesto zamislis da ce se desiti, da postoji, a da nisi uopste siguran u to, onda je tu 99% sanse da se to NECE dogoditi i da to NE postoji... ev kad bih ja sada rekao da covjekolike kifle postoje negdje u svemiru (ali mi to ne znamo) tu ti je odmah onih 99% da to ne postoji, JER NEMA DOKAZA NITI NAZNAKA.. zakljucak mog posta - expect the unexpected

i mislim da bi se na ovaj topik mogle izlagati fikcije, da ne bi smo sutradan od nekog pametnog vidjeli temu fikcije jer su ga ovi postovi zainteresirali :wink:

RayDX
06-01-2008, 21:20
al stvar je u tome sto mi ne znamo sta se sve osim svemirskih tijela nalazi u svemiru, mislim ono, u svemiru se mogu nalaziti stvari kojih nas nivo fikcije ne moze zamisliti... da pojasnim, kada god nesto zamislis da ce se desiti, da postoji, a da nisi uopste siguran u to, onda je tu 99% sanse da se to NECE dogoditi i da to NE postoji... ev kad bih ja sada rekao da covjekolike kifle postoje negdje u svemiru (ali mi to ne znamo) tu ti je odmah onih 99% da to ne postoji, JER NEMA DOKAZA NITI NAZNAKA.. zakljucak mog posta - expect the unexpected

i mislim da bi se na ovaj topik mogle izlagati fikcije, da ne bi smo sutradan od nekog pametnog vidjeli temu fikcije jer su ga ovi postovi zainteresirali :wink:

U svemiru je sve moguće jer se tamo stapaju vrijeme i prostor, hrpa artefakata i anomalija nastaje. Veoma je moguće da nešto nalik omege oblaka postoji u svemiru ali ovdje je koncentracija na mogućnost karijere u svemirskoj "industriji", literatura i potraga za znanjem kao i moguće rasprave o različitim teorijama. Ne idemo nigdje tako daleko ^^

Grimm-Reaper
06-01-2008, 21:34
Od malena sam frik za zvjezdama, svemirom i svemu u sredini. Tajne, u tome je caka. Puno tajni se krije vani, a ja volim tajne.

Blacky_123
06-01-2008, 21:38
Decki, kako je reko Denise Richards(nadam se da sam dobro napiso):

"Svemir je jedan veliki kompjuter"
:rotfl:

_ZlayA_
06-01-2008, 21:40
karijera u svemirskoj industriji... pa znas sta, dosta ce jos vremena proci dok se covjek ne zaputi u razvijanje ''industrije'' u svemiru, to bi nam pomoglo mnogo jer velika je prednost imati tvornice teske industrije na mjesecu i odpustat CO2 u svemir umjesto na zemlju, naravno u tom slucaju materijal bi se donosio sa zemlje i veliki bi troskovi bili u gorivu. zbog toga, ovakav vid razvoja industrije mogu zamisliti tek nakon sto se ljudi okane ovog stetnog goriva i ne nadju bolje rjesenje.... al ono sto vidim da ce se skorijoj buducnosti desiti (al fkt uskoro, jos koju godinu, dvije max) jest svemirski turizam! vgg, al to ce biti skupo i nece biti namjenjeno nama obicnim smrtnicima...

i da, u slucaju razvoja tih svemirskih nauka, u iducih 50 godina ce se vjerovatno razviti impulsni pogon, znam znam ogame stuff ali je ovo ustvari vrlo moguce jer ipak pricamo o prostoru gdje nema gravitacije...

Neven <R>
06-01-2008, 21:41
Eh baš sam sad dosta čitao o svemiru, to me nekad zna fascinirati i razmišljam satima o tome, zagolica maštu šta bi rekli.

Nodakim
06-01-2008, 21:45
Svemir je onoliko velik koliko ga daleko vidiš.
al dobro,inače ja mislim da je svemir dosta velik ali da niej beskrajan nego da je kao "okrugao" i da ako ideš daleko lijevo doćieš na desno od početne pozicije

spidEY
06-01-2008, 21:57
...mora imati granice...a ja želim znati što je iza njih...

Najtamniji dio svemra u kojem ništa ne postoji te u tom trenutku ne možemo znati u kojem smo vremenu?

Neven <R>
06-01-2008, 22:01
Svemir je prostor koji se širi, dakle da ti kojim slučajem dođeš do granica svemira nastavio bi širit taj prostor.

Maloki
06-01-2008, 22:02
a širio bi se čime?

EDIT: Tojest, da bolje formuliram - u čemu bi se širio?

spidEY
06-01-2008, 22:03
Svemir je prostor koji se širi, dakle da ti kojim slučajem dođeš do granica svemira nastavio bi širit taj prostor.

OK, ali on mora imati neki izvor pomoću kojega se širi?

Nodakim
06-01-2008, 22:03
znači toliko je zakrivljen da se vratiš na početak? zanimljiv pogled...ono što mene zanima je što je iza granica svemira...sigurno nije beskrajan...mora imati granice...a ja želim znati što je iza njih...


ma šta ja znam,sutra će napraviti zaključak da je beskrajan i to će kao biti opće prihvaćeno i za 100 godina će nešto novo dokazati koje će totalno razbiti tu teoriju,ne kužim se u višu fiziku tako da zapravo to ej samo moje osobno mišljenje,a njega prepuštam da dokaže neki fizičar pomoću neke lude formule koju skoro nitko ne shvaća

Neven <R>
06-01-2008, 22:06
OK, ali on mora imati neki izvor pomoću kojega se širi?
Veliki prasak. Sav svemir se širi iz točke velikog praska.

spidEY
06-01-2008, 22:09
[quote="Recon Killer":1rrkpevt]

OK, ali on mora imati neki izvor pomoću kojega se širi?
Veliki prasak. Sav svemir se širi iz točke velikog praska.[/quote:1rrkpevt]

Ali, mi naravno ne znamo gdje se ta točka točno nalazi.

RayDX
06-01-2008, 22:12
pomahnitali, hehe tvornice, to će definitivno doći sa vremenom. Mene ne zanima izričito da postanem astronaut. Što mene zanima jest znanstveno-istraživačka strana svemira. LASERska tehnologija će vjerojatno prva napraviti veći udar na putovanja svemirska. Light amplification by Stimulated Emmisions of Radiation ili kraće laser je definitivno breaking point. Svi ste upoznati sa laserima, u biti tvore veoma intezivnu usmjerenu zraku elektromagnetskog zračenja (čitaj svjetlost) koja je monokromatska i koherentna (čitaj in-phase radijacija). Dakle, kako ovo može pomoći razvoju modernih pogona. Pogonski sustav koji je baziran na laserskoj tehnologiji u teoriji sadržava svjetlosni kolektor čija je svrha sakupljanje svjetlosti od "bliskih" objekata u svemiru, Star trekovci ga mogu zamisliti kao B-collector sa warp nacella, laser naravno, zrcala, jedno obično i drugo polupropusno (samo 5% propušta) i to u akciji bi trebalo omogućiti nešto slično impulsnom pogonu. Dakle, ništa od subspacea još no ima par tehnologija koje ću kasnije pojasniti :D

Neven <R>
06-01-2008, 22:13
Naravno da ne, kad je to samo teorija.

Grimm-Reaper
06-01-2008, 22:21
Ako ćemu uzeti teoriju velikog praska, svemir se u tom slučaju i dalje širi. Što želim reći jest, veliki prasak i dan danas praska.

Naravno, što se više širi to su granični dijelovi sve napušteniji i napušteniji (čitaj; sve manje zvijezda itd.)

RIPtheREAPER
06-01-2008, 22:30
A sto kazete na paralelne svemire?

Fenrir
06-01-2008, 22:33
A sto kazete na paralelne svemire?
U jednom sam vjerojatno oženjen sa Albom i imam lepi auto.

RayDX
06-01-2008, 22:36
A sto kazete na paralelne svemire?

Pošto je vrijeme prilično misteriozan i zanimljiv faktor našeg postojanja, ja bih se usudio reći da postoji više stvarnosti, svaka se vrti u vlastitoj domeni, neovisna o drugoj. Najlakši način sastajanja sa dvije stvarnosti (kojih vjerojatno ima milijun u kojoj se naše odluke (i drugih rasa) odvijaju na milijun različitih načina, ma bezbroj skoro i spajaju tvoreći paralelnu stvarnost) jest kroz crvotočine. Crvotočine su poput tunelaste regije u prostorno-vremenskom kontinuumu koje omogućuju teoretski prolaz iz jedne regije svemira u drugu nevjerojatnom, gotovo instantnom brzinom. Također povezivanje crvotočina kroz tkz. multiverse otvorio bi portal ka drugim paralelnim svemirima te čak i mogućnosti putovanju kroz vrijeme.

Fenrir
06-01-2008, 22:40
Da, ja zamušljam paralelne svemire, bar jedan dio, kao da su poredani u vremenskom kontinuumu, pa da je u svakom za mali djelić, recimo nanosekunda ili manje, vrijeme unaprijed ili unazad. Tak da tehnički, ak bi se mogli kretat kroz jednu takvu crvotočinu, onda bi to bilo putovanje kroz vrijeme, i to precizno, ako se odredi pomak, a ne ono random, stisneš gumb pa završiš u kamenom dobu.

Sonic_Moronic
06-01-2008, 22:40
...

Right.

Enivej, da, zanimljiv mi je svemir. Najviše me zanima da li ćemo morati tražiti druge planete nakon što ovu do kraja uništimo...

RayDX
06-01-2008, 22:56
...

Right.

Enivej, da, zanimljiv mi je svemir. Najviše me zanima da li ćemo morati tražiti druge planete nakon što ovu do kraja uništimo...

Ne smijemo ovu planetu uništiti. I kad bi preživjeli više ne bi vrijedili jednako. Ovo je naš jedini istinski dom. Nije to kao selidba iz kuće u kuću. Nostalgija će biti puno veća.

RayDX
06-01-2008, 22:58
Da, ja zamušljam paralelne svemire, bar jedan dio, kao da su poredani u vremenskom kontinuumu, pa da je u svakom za mali djelić, recimo nanosekunda ili manje, vrijeme unaprijed ili unazad. Tak da tehnički, ak bi se mogli kretat kroz jednu takvu crvotočinu, onda bi to bilo putovanje kroz vrijeme, i to precizno, ako se odredi pomak, a ne ono random, stisneš gumb pa završiš u kamenom dobu.
točno bih tako i ja zamislio...u svakom je vremenski pomak jedan trenutak, neizmjeran je ali nakon nekog broja tih paralelnih svemira putovanjem kroz njih dobio bi putovanje kroz vrijeme...što se tiče lasera, već sam negdje vidio tekst o testiranju prvog laserskog pogona...zanimljivo...mnogo

Nažalost, zasad smo samo zapeli na teoriji. Manipuliranje vremenom i prostorom može omogućiti velika otkrića, no takvo znanje je extremno opasno u našem retardiranom svijetu u kojem živimo.

Grimm-Reaper
06-01-2008, 22:59
...

Right.

Enivej, da, zanimljiv mi je svemir. Najviše me zanima da li ćemo morati tražiti druge planete nakon što ovu do kraja uništimo...

Ne smijemo ovu planetu uništiti. I kad bi preživjeli više ne bi vrijedili jednako. Ovo je naš jedini istinski dom. Nije to kao selidba iz kuće u kuću. Nostalgija će biti puno veća.

Ne smijemo, tu se slažem. Barem ne dok ne budemo sposobni putovati i kolonizirati druge planete a kad do toga dođe, čovjek bi trebao biti na takvoj razini svijesti da ovaj planet niti neće uništiti. Ili tako nešto... :D

Čux
06-01-2008, 23:03
...

Right.

Enivej, da, zanimljiv mi je svemir. Najviše me zanima da li ćemo morati tražiti druge planete nakon što ovu do kraja uništimo...

Mene također svemir fascinira, ali mislim da će mo ovu planetu, a i sebe, uništiti puno prije nego što budemo sposobni kolonizirat druge

_ZlayA_
06-01-2008, 23:07
A sto kazete na paralelne svemire?

kazem da su produkt politicke netrepeljivosti... salim se...

paralelni svemir.... pa recimo dok mi hodamo ulicom, u paralelnom svemiru istim ulicama hodaju covjekolike kifle....

RayDX
06-01-2008, 23:22
Ova knjiga koju čitam je definitivno fascinirajuća. Teorijski sa hrpetinom matematička jednadžbi objašnjava sve koncepte mogućih pogonskih tehnika. Ja stvarno ne shvaćam kako postoje ljudi koji mrze matematiku i fiziku, to mi totalno ne ulazi u glavu :D

Aerial
06-01-2008, 23:37
Zašto nitko ne voli pomisao da uništimo Zemlju? :)

Pa to bi bilo zakon, ostvarilo bi se polovina scenarija SF filmova u kojima kul svemirski brod s posadom preživjelih par ljudi luta svemirom u potrazi za novim domom... ono, ku'iš ... just kidding :)

Danas sam gledao na nekom Discovery Channelu emisiju o životu ljudi nakon zadnje oledbe do prije nekih 11 tisuća godina. I bili nekakvi Indijanci, za koje se pokazalo da su sistematski počeli tamaniti goveda i bizone na određenim područjima, i to ono, masivno. Jebena priroda je pogriješila još prije 11 tisuća godina, a ne mi sad...

...

Khm, enivej... svemir. Mda, zanimljivo je maštati o tome i sve to, ali onda dođete u neku fazu kad vam je to toliko izvan vidnog polja i planova da totalno izgubite interes. Takvi ljudi se onda zaposle, imaju obitelj i tako to. Ona šaka ostalih ostane vjerna svemiru :)

m777
06-01-2008, 23:40
...
Imam copyright na to da znaš.

My people will contact your people.

RayDX
06-01-2008, 23:40
Zašto nitko ne voli pomisao da uništimo Zemlju? :)

Pa to bi bilo zakon, ostvarilo bi se polovina scenarija SF filmova u kojima kul svemirski brod s posadom preživjelih par ljudi luta svemirom u potrazi za novim domom... ono, ku'iš ... just kidding :)

Danas sam gledao na nekom Discovery Channelu emisiju o životu ljudi nakon zadnje oledbe do prije nekih 11 tisuća godina. I bili nekakvi Indijanci, za koje se pokazalo da su sistematski počeli tamaniti goveda i bizone na određenim područjima, i to ono, masivno. Jebena priroda je pogriješila još prije 11 tisuća godina, a ne mi sad...

...

Khm, enivej... svemir. Mda, zanimljivo je maštati o tome i sve to, ali onda dođete u neku fazu kad vam je to toliko izvan vidnog polja i planova da totalno izgubite interes. Takvi ljudi se onda zaposle, imaju obitelj i tako to. Ona šaka ostalih ostane vjerna svemiru :)

Ovisno da li je tebi cilj maštati ili učiti. Meni je definitivno u planu nakon faksa imati žestoke veze sa znanstvenom/inžinjerskom stranom svemira, iako mi je gaming industrija zanimljiva, meni život jednostavno ne bi bio ispunjujuće iskustvo ako se nalaziš u šoubizu svoje vrste.

Aerial
06-01-2008, 23:42
Ovisno da li je tebi cilj maštati ili učiti. Meni je definitivno u planu nakon faksa imati žestoke veze sa znanstvenom/inžinjerskom stranom svemira

Budi spreman poslati zahtjeve za Visu, dobro naučiti engleski i pridružiti se "glupim amerikancima" :)

RayDX
06-01-2008, 23:45
Ovisno da li je tebi cilj maštati ili učiti. Meni je definitivno u planu nakon faksa imati žestoke veze sa znanstvenom/inžinjerskom stranom svemira

Budi spreman poslati zahtjeve za Visu, dobro naučiti engleski i pridružiti se "glupim amerikancima" :)

Ne zanima me NASA (zanima me ESA) , imam CAE u engleskom ( i znam baratati engleskim znanstvenim terminima te pričati i pisati "fluidno" ), ko ih jebe :D

Aerial
06-01-2008, 23:49
hm...ESA? zake ne JAXA? čine mi se daleko napredniji i od NASA-e i od ESA-e...a i Japan je Japan..

Jel znaš reći "diskordancija u prostornom kontinuumu" na japanski?

gl hf

:)

RayDX
06-01-2008, 23:54
hm...ESA? zake ne JAXA? čine mi se daleko napredniji i od NASA-e i od ESA-e...a i Japan je Japan..

Jel znaš reći "diskordancija u prostornom kontinuumu" na japanski?

gl hf

:)

Bitna činjenica jest da je u svim agencijama službeni jezik engleski. Neovisno o položaju geografskom ili političkom. Nadalje, JAXA me ne zanima jer je to daleko od doma, a imam taj afinitet da navijam za "slabije". ESA definitivno ima budućnost, a hebena NASA su samo protjerani zli blizanci iz Europe. Problem ESA jest što oni cijelo ovo vrijeme pokušavaju dokazati da su Japanci alieni sa drugog planeta :D

kikl0p
06-01-2008, 23:55
Fizikalni zakoni koji vladaju u našem vremenu/prostoru, ne odnose se na njih jer koriste zakone drugih denziteta. Mi percipiramo svemir kao 3D prostor, ali on izgleda da ima puno više "sakrivenih" stvari nego što mi možemo i sanjati. Npr. jedno pitanje koje je osnovno: val se širi ako je u nekom mediju ( zvuk u zraku, inače da je u vakuumu - ne čujemo ga; svjetlost također - fotoni itd... ). Ali nas su učili u školi da je su sve planete, sunce, mjesec, komete... okruženi vakuumom?!? Pa kako onda mi vidimo sunce??? Sunce isijava svjetlosne valove, pa kako onda kroz "ništa" ( vakuum ) dolaze do nas? Tu nešto nije kako treba - već na početku naše fizike! Ipak se nešto nalazi u tom vakuumu... Ili možda je sve napravljeno od neke posebne strukture koje još nismo svjesni?

Aerial
06-01-2008, 23:56
Fotoni nisu baš ... valovi.

Aerial
07-01-2008, 00:00
Diskordantnost/diskordancija kao bilo kakva promjena u homogenom uzorku, prekid reda... ili kako god hoćeš.. uglavnom, nije bitno, samo sam htio obratiti pozornost na jezičnu barijeru :)

RayDX
07-01-2008, 00:07
@ray navijaš za slabije? mnogo slabije u ovom slučaju...ali to opet nije tema ove teme...ono što pokušavam reći je da ne radiš za unaprijeđenje nekakvih low-end agencija, nego da učiš o svemiru što više možeš, a JAXA je za to najbolji izbor...napredniju agenciju i općenito bolje ubete za učenje nećeš naći...
@aerial kakve veze diskordancija ima sa svemirom? osim sa geološkog gledišta što meni osobno i nije nekakvo gledište...

Pa nekako mi JAXA kako Aerial kaže ne zvuči domaće.... Zamisli mene i iza mene 50 cm nižih kosookih likovima sa pregačom preko usta xD Ja sam visok 193cm btw :D

Aerial
07-01-2008, 00:10
SJa sam visok 193cm btw :D

Daj posudi 10-tak cm :(

Btw, jel još nekome ova spodoba (http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_%28moon%29)Sizaziva napade paranoje i češanja? Ime mu je zakon, ali izgleda ko' prokleta košnica... yukkie.. :|

RayDX
07-01-2008, 00:24
@ray I? sjeti se da u Japanu ne žive samo Japanci...tamo žive i Japanke... :D :pray:

Jebote volim Azijatkinje :pray: Nema ljepših bića od njih.

Grimm-Reaper
07-01-2008, 00:54
@ray I? sjeti se da u Japanu ne žive samo Japanci...tamo žive i Japanke... :D :pray:

Jebote volim Azijatkinje :pray: Nema ljepših bića od njih.

Azijatke su bolesno dobre (iznimke naravno). Ali previsok sam ja za njih iliti one preniske za mene. A može bit da sam pre gadan za njih...

kikl0p
07-01-2008, 01:07
Fotoni nisu baš ... valovi.nema veze jel jesu valovi il ne ako je u svemiru vakum koji se sastoji od nicega kako onda kroz njega prolazi svjetlost

Grimm-Reaper
07-01-2008, 01:10
jer svjetlost nema korpuskularna svojstva...ne treba joj sredstvo kroz koje bi se kretala kao zvuku...ah...divno je slušati na satu fizike...

Ja sam uglavnom bio među onima koji su spavali na istom... Ali sam u slobodno vrijeme nadoknadio onaj dio koji me zanimao... :D

Nodakim
07-01-2008, 01:11
Meni baš zanimljivo Ameri poslali provg čovjeka na mjesec,a taj njihov tim je uglavnom bio od Njemaca,velika je to država

Grimm-Reaper
07-01-2008, 01:13
Meni baš zanimljivo Ameri poslali provg čovjeka na mjesec,a taj njihov tim je uglavnom bio od Njemaca,velika je to država

Amerika je nacija svih nacija u smislu da mnogi državljani čine Amerikance...

Nodakim
07-01-2008, 01:14
Da samo što su ovi made and improved in germany

Grimm-Reaper
07-01-2008, 01:16
Da samo što su ovi made and improved in germany

I to u najgoroj u povijesti. Ali čuj, iz svakog zla neko dobro. Bez kontinentalnih raketa nebi Neil skakutao po mjesecu niti Japanci planirali koloniju na istom kamenčiću...

RayDX
07-01-2008, 01:26
Najjednostavnije objašnjeno, svjetlost je elektromagnetni val kojem za razliku od drugih tipova valova nije potrebno sredstvo da bi se širilo. U suprotnom, ne bi bilo Zemlje kakvu je danas poznajemo. Inače, Hellboy je dosta dobro objasnio :D

RIPtheREAPER
07-01-2008, 01:51
A sto mislite o crnim rupama? :D

Grimm-Reaper
07-01-2008, 01:57
A sto mislite o crnim rupama? :D

Ima ih kao u priči i ne vole društvo...

RayDX
07-01-2008, 11:36
A sto mislite o crnim rupama? :D

Osobno, meni idu na živce, skrivaju se i onda kad krenu raditi sranja. već je prekasno. Ali gravitacijska sila koja ima dovoljno snage da savije svjetlost... :pray:

Aerial
07-01-2008, 11:38
Meni su pulsari baš kul :)

Plexihack
07-01-2008, 12:07
A sto mislite o crnim rupama? :D

Osobno, meni idu na živce, skrivaju se i onda kad krenu raditi sranja. već je prekasno. Ali gravitacijska sila koja ima dovoljno snage da savije svjetlost... :pray:

I koja bi se mogla upotrijebiti za međuzvijezdana putovanja.
Njena gravitacija bi se mogla koristiti poput praćke (naravno,sa sigure udaljenosti),brod koji bi se pokrenuo sa zemlje bi mogao iskoristiti njenu gravitaciju za skretanje u nekom smjeru bez ozbiljnijeg gubitka na brzini,k tome,još bi se usporilo vrijeme (prema teorijama) tako da bi dodalo još par godina života primarnoj posadi.

Inače,kada bi išli kolonizirati planete izvan solarnog sustava,onda bi brod trebao biti velik,sa dvostrukim brojem žena nego muškaraca za lakšu reprodukciju ( :D ),jer inače bi prva postava posade pomrla od starosti.
Naravno,tu bi morali biti i razni učitelji koji bi poučavali djecu.

Ali dosta zanjimljivo je to šta se svemir konstanto šiti,ali nitko nezna u šta se širi.To je,ako uzmemo da se širi prema teoriji velikog praska,koja je malo sumnjiva,jer je nemoguće da je jedna nakupina atoma sadržavala sve te metale,nemetale,plinove i toliku količinu energije da bi nastalo sve ovo.Netko je već rekao da bi bila sve veća udaljenost između zvijezda,što je netočno(ne posve) jer bi npr. sunce još uvijek držalo planete u našem sustavu na okupu koristeći svoju gravitaciju (a i gravitaciju prethodnog planeta na onom sljedećem,nešto slično vlaku,neda mi se sad objašnjavat),tako da bi se galaksije udaljavale,a ne sustavi i zvijezde.Sada će opet netko reći da bi se i sustavi udaljavali,što je opet netočno jer je dokazano da je u središtu svake galaksije masivna Crna Rupa koja svojom gravitacijom vuče sve prema unutra,pa se zvijezde nebi imale kako udaljavati.

Imao sam davnih dana ideju da bi se energija mogla dobivat postavljanjem neke vrste solarnog štita iznad i ispod sunca (one strane koje ne služe nikojem od naših planeta).Taj 'štit',da ga tako nazovem,bi se sastojao od velikog broja solarnih ćelija,koje bi svjetlosnu energiju pretvarala u električnu,pa bi se ta energija koristila za napajanje svemirskih postaja, a mogla bi se i nekako slati na zemlju.

RayDX
07-01-2008, 12:43
Nikako se ne bi mogla iskoristiti za međuzvjezdana putovanja, vjerojatno si pomiješao crnu rupu sa crvotočinom. Crna rupa uništava sve, niti jedan brod se ne bi mogao oduprijeti toj silini... Ona ne daje nikakav pogon nego te jednostavno povuče unutra i razvuče te do točke kada se raspadneš totalno. Definitivno vjerujem da će u razvoju naprednih međuzvjezdanih pogona veliku ulogu odigrati izotopi vodika koji i već sada pokazuju izrazita svojstva i mogućnosti.

Plexihack
07-01-2008, 12:52
Ja vjerujem da je moguće,ako joj se približi sa sigurne udaljenosti,da njena gravitacija lagano povuče brod u nekom smjeru.Ali to je samo teorija,malo se zna o crnim rupama pa...

Vodik će imati jako veliku ulogu,mislim da je nedavno Honda izdala prvi serijski automobil na vodik.

RIPtheREAPER
07-01-2008, 13:00
Koliko znam, crne rupe nemogu nestati. Nebi li prema tome nakon nekog vremena citav svemir trebao biti usisan u crnu rupu?
I sto bi se dogodilo kada se jedna crna rupa priblizi drugoj? Ja bi rekao da im se gravitacijske sile medusobno ponistavaju.

RayDX
07-01-2008, 13:02
Ja vjerujem da je moguće,ako joj se približi sa sigurne udaljenosti,da njena gravitacija lagano povuče brod u nekom smjeru.Ali to je samo teorija,malo se zna o crnim rupama pa...

Vodik će imati jako veliku ulogu,mislim da je nedavno Honda izdala prvi serijski automobil na vodik.

Vrlo teško... Jer one se stalno kreću i lokacija im nije konstantna, a ljudski brod dok dođe do jedne... Ne može pobogu biti u solarnom sustavu... Nema šanse jednostavno :D

RayDX
07-01-2008, 13:16
zake ne u solarnom sustavu? bilo bi mnogo zanimljivo... :D

Problem je što ne bi samo brod otišao na međuzvjezdano putovanje... Štrik od moje babe, par ovaca i krava iz susjedstva te par kontinenata... Sunce... Pa što, nije da nam treba, ništa strašno :D

_ZlayA_
07-01-2008, 13:17
Koliko znam, crne rupe nemogu nestati. Nebi li prema tome nakon nekog vremena citav svemir trebao biti usisan u crnu rupu?
I sto bi se dogodilo kada se jedna crna rupa priblizi drugoj? Ja bi rekao da im se gravitacijske sile medusobno ponistavaju.

sigurno se ponistavaju, sad moli boga da u svemiru postoji paran broj crnih rupa.....

RayDX
07-01-2008, 13:28
Dečki, upravo nasuprot.... Dvije crne rupe se spajaju u jednu veću, taj proces inače traje i do 10 milijuna godina i na kraju ispadne jedan super turbo über masivna crna rupa sposobna da povede u ništavilo milijarde zvijezda. Einstenova teorija relativnosti predviđa da će u finalnoj stazi spajanja nastati ogromni turbo jaki gravitacijski valovi čije se snage milja supernova može posramiti.

Nitro3d
07-01-2008, 13:38
SJa sam visok 193cm btw :D

Daj posudi 10-tak cm :(

Btw, jel još nekome ova spodoba (http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_%28moon%29)Sizaziva napade paranoje i češanja? Ime mu je zakon, ali izgleda ko' prokleta košnica... yukkie.. :|
Ja tu "spodobu ne bih ni trulim štapom dirao.

RayDX
07-01-2008, 13:42
Istina, dečki, je l' se itko sjeća mog prvog posta? Literatura? :D

Nitro3d
07-01-2008, 13:46
:? a zašto ne? to je ogromna stijena...komentari su ti malo off...
Zato što izgleda ko košnica,a ja se ježim kad vidim košnicu zbog pomisli da bi moglo bit problema sa pčelama.

RayDX
07-01-2008, 13:59
:? a zašto ne? to je ogromna stijena...komentari su ti malo off...
Zato što izgleda ko košnica,a ja se ježim kad vidim košnicu zbog pomisli da bi moglo bit problema sa pčelama.
onda ti evo ovo:
http://bugs.bio.usyd.edu.au/Entomology/images/Topics/importance/beehive.jpg
nek te drži dalje od ove teme...

Sad sam ja ogladnio :rotfl:
Nego, da prekinemo offtopičariti.... Warp drive! Ne onaj iz Star Treka, Star Wars ili drugih pizdarija. Dakle, svemirski pogon baziran na ideji da se proširuje prostor iza svemirskog broda, a onaj ispred sužava stvarajući manipulaciju vremena i prostora u smislu postizanja near lightspeed ili brzine svjetlosti u vakumu (c = 3 * 10E8 m sE-2). Dakle, ne preko, jer to ne podliježe teoriji relativnosti. I da, glavni problem, odnos vremena na brodu i zemaljskog vremena, npr. warp 4.53 (Einsteinovi brojevi, warp brojevi su nešto poput machova (1000km hE-2 == Mach 1)) je 4.53 godine astrounatu, dok je za vrijeme tog istog perioda na zemlji prošlo 200 godina. Fucked up huh? :D

Nitro3d
07-01-2008, 14:04
:? a zašto ne? to je ogromna stijena...komentari su ti malo off...
Zato što izgleda ko košnica,a ja se ježim kad vidim košnicu zbog pomisli da bi moglo bit problema sa pčelama.
onda ti evo ovo:
http://bugs.bio.usyd.edu.au/Entomology/images/Topics/importance/beehive.jpg
nek te drži dalje od ove teme...
Neče baš tako lako,ja ih se u stvarnosti znam naježit samo ak ih je više od 15,ako ih je više od 15,uzimam masku,sprej protiv insekata i oderi...
btw.vratimo se na temu,teorija o nastanku svemira je zanimljivo i volim razmišljat što bi bilo kad svemir više ne bi postojao.

RIPtheREAPER
07-01-2008, 14:25
ili se stope u jednu veću...zake bi se poništile? to su 2 mase toliko velike da savijaju prostor u kojem se nalaze...

koliko znam, crne rupe nemaju masu al zato imaju beskonacnu gravitaciju, right?

Nitro3d
07-01-2008, 14:29
ili se stope u jednu veću...zake bi se poništile? to su 2 mase toliko velike da savijaju prostor u kojem se nalaze...

koliko znam, crne rupe nemaju masu al zato imaju beskonacnu gravitaciju, right?
Ja mislim Da si u pravu.

RayDX
07-01-2008, 14:32
ili se stope u jednu veću...zake bi se poništile? to su 2 mase toliko velike da savijaju prostor u kojem se nalaze...

koliko znam, crne rupe nemaju masu al zato imaju beskonacnu gravitaciju, right?

Gravitacijska sila ovisi o količini mase objekta, tijela kako god. Crne rupe itekako imaju masu. Njihova masa je ooooooooooogromna. Oooooooooooogromna je umanjenica za njenu masu. Masa raste svakim danom jer gutaju sve na svojoj trajektoriji. Dakle, nije beskonačna, ali starno raste.

The Boz
07-01-2008, 14:43
To je samo jedna teorija o crnim rupama.
Naime, dvije su glavne. Jedna je ta, o eksponencijalnom rastu bez prekida, crna rupa raste, guta brže, kako guta tako raste, kako raste tako opet brže guta.
Druga je o zasićenju. Teorija kaže da crna rupa može u svoj nulti prostor progutati samo određenu količinu tvari dok se ne zasiti, i kada se zasiti pretvara se u... nešto sa puno slabijim gravitacijskim poljem.
Po teoriji relativnosti, i jedna i druga teorija mogu sadržavati određenu količinu vode, samo i jednu i drugu teoriju muče razni problemi. Ako je prva točna, kako to da još uvijek postojimo? Ako je druga točna, kuda ide sva ta masa? Pa se tu sada upliču i 4. i 5. dimenzija, druga vremenska dimenzija(teorija o 6 prostornih i 2 vremenske dimenzije itd), kako se to sve vrti, sprema, širi itd.

RayDX
07-01-2008, 14:53
To je samo jedna teorija o crnim rupama.
Naime, dvije su glavne. Jedna je ta, o eksponencijalnom rastu bez prekida, crna rupa raste, guta brže, kako guta tako raste, kako raste tako opet brže guta.
Druga je o zasićenju. Teorija kaže da crna rupa može u svoj nulti prostor progutati samo određenu količinu tvari dok se ne zasiti, i kada se zasiti pretvara se u... nešto sa puno slabijim gravitacijskim poljem.
Po teoriji relativnosti, i jedna i druga teorija mogu sadržavati određenu količinu vode, samo i jednu i drugu teoriju muče razni problemi. Ako je prva točna, kako to da još uvijek postojimo? Ako je druga točna, kuda ide sva ta masa? Pa se tu sada upliču i 4. i 5. dimenzija, druga vremenska dimenzija(teorija o 6 prostornih i 2 vremenske dimenzije itd), kako se to sve vrti, sprema, širi itd.

Veoma je moguća 4. i 5. dimenzija, mnogi su razmatrali te probleme ali jednostavno sve ostaje na teoriji jer nitko ih ne može detektirati po crnoj pozadini, posebice ova naša tehnologija, vidiš ju tek kada počne sranja raditi. Jako zanimljivo izgleda dok se hrani nekom zvijezdom. Ček, imam jedan photo... Here:

http://focus.aps.org/files/focus/v13/st23/pic-v13-st23-1.jpg

Ovo nije realtime footage ali je dosta vjerno prikazano.

Svinjoguz
07-01-2008, 15:02
ja doma imam knjigu Vodic kroz svemir, pregenijalna knjiga, ima 700 stranica, sadrzava sve od vremenskih i prostornih dimenzija, teorije o alienima, mitove, znanstvene podatke o zvijezdama i planetima, teorija u solarnom sustavu, egipatske teorije i to, pulsari...
preporuka :D

unknown
07-01-2008, 15:22
mi smo centar svemira....

Nitro3d
07-01-2008, 16:17
Vjerujete li vi u sudnji dan?

Nitro3d
07-01-2008, 16:22
Ma zaboravi
Never mind

=PcP=F@N
07-01-2008, 16:22
mene isto zanima svemir al ne na toj razini kao autora..

autoru preporcam x3 :D

dok sam ja vise freelancer tip :D

RayDX
07-01-2008, 16:28
Ne vjerujem i kakve veze ovo sada ima sa svemirom. Sudnji dan možda je trenutak kada će se svemir, teoretski, prestati širiti i na prinicipu hidrogenske bombe samo sažeti u početnu točku, u središte i opet eksplodirati replicirajući teoriju velikog praska koja se već dogodila. Mogućnost je da će se to desiti u sljedećih 15 milijardi godina.

RIPtheREAPER
07-01-2008, 16:33
Sto mislite o Big Bangu i ostalim teorijama o nastanku svemira?

Grimm-Reaper
07-01-2008, 16:35
A sto mislite o crnim rupama? :D

Osobno, meni idu na živce, skrivaju se i onda kad krenu raditi sranja. već je prekasno. Ali gravitacijska sila koja ima dovoljno snage da savije svjetlost... :pray:

I koja bi se mogla upotrijebiti za međuzvijezdana putovanja.
Njena gravitacija bi se mogla koristiti poput praćke (naravno,sa sigure udaljenosti),brod koji bi se pokrenuo sa zemlje bi mogao iskoristiti njenu gravitaciju za skretanje u nekom smjeru bez ozbiljnijeg gubitka na brzini,k tome,još bi se usporilo vrijeme (prema teorijama) tako da bi dodalo još par godina života primarnoj posadi.

Inače,kada bi išli kolonizirati planete izvan solarnog sustava,onda bi brod trebao biti velik,sa dvostrukim brojem žena nego muškaraca za lakšu reprodukciju ( :D ),jer inače bi prva postava posade pomrla od starosti.
Naravno,tu bi morali biti i razni učitelji koji bi poučavali djecu.

Ali dosta zanjimljivo je to šta se svemir konstanto šiti,ali nitko nezna u šta se širi.To je,ako uzmemo da se širi prema teoriji velikog praska,koja je malo sumnjiva,jer je nemoguće da je jedna nakupina atoma sadržavala sve te metale,nemetale,plinove i toliku količinu energije da bi nastalo sve ovo.Netko je već rekao da bi bila sve veća udaljenost između zvijezda,što je netočno(ne posve) jer bi npr. sunce još uvijek držalo planete u našem sustavu na okupu koristeći svoju gravitaciju (a i gravitaciju prethodnog planeta na onom sljedećem,nešto slično vlaku,neda mi se sad objašnjavat),tako da bi se galaksije udaljavale,a ne sustavi i zvijezde.Sada će opet netko reći da bi se i sustavi udaljavali,što je opet netočno jer je dokazano da je u središtu svake galaksije masivna Crna Rupa koja svojom gravitacijom vuče sve prema unutra,pa se zvijezde nebi imale kako udaljavati.

Imao sam davnih dana ideju da bi se energija mogla dobivat postavljanjem neke vrste solarnog štita iznad i ispod sunca (one strane koje ne služe nikojem od naših planeta).Taj 'štit',da ga tako nazovem,bi se sastojao od velikog broja solarnih ćelija,koje bi svjetlosnu energiju pretvarala u električnu,pa bi se ta energija koristila za napajanje svemirskih postaja, a mogla bi se i nekako slati na zemlju.

Galaksije bi ostale na okupu, tj planeti, zvijezde i sve ostalo u njima, ali međusobni razmak galaksija se konstantno povećava. Da bude zanimljivije, svemir ne usporava već ubrzava u svom širenju. - Discovery Science

Nitro3d
07-01-2008, 16:38
Ne vjerujem i kakve veze ovo sada ima sa svemirom. Sudnji dan možda je trenutak kada će se svemir, teoretski, prestati širiti i na prinicipu hidrogenske bombe samo sažeti u početnu točku, u središte i opet eksplodirati replicirajući teoriju velikog praska koja se već dogodila. Mogućnost je da će se to desiti u sljedećih 15 milijardi godina.
Pa donekle sam na to ciljao,jer je dobar dio svemira još neistražen.

unknown
07-01-2008, 16:51
ma to su sve nagađanja

RayDX
07-01-2008, 18:19
ma to su sve nagađanja

Zato je ključ svemu istraživanje, a odgovor krije neko svjesno biće puno starije od nas ili neka davno propala civilizacija. Mi ga sami definitivno nećemo dokučiti. Ali moramo se probiti do zvijezda :)

Plexihack
07-01-2008, 18:21
A sto mislite o crnim rupama? :D
/xut

Galaksije bi ostale na okupu, tj planeti, zvijezde i sve ostalo u njima, ali međusobni razmak galaksija se konstantno povećava. Da bude zanimljivije, svemir ne usporava već ubrzava u svom širenju. - Discovery Science

To sam i rekao :)

Netko je rekao da se razmak između zvijezda širi :D

O masi crnih rupa i njihovom kraju Chief Brian says:

Shorts of fat mosquito female combined with brain of a laundry machine equals a black hole demon which eats little kittens.When it is full,it rains frogs!

RayDX
07-01-2008, 18:32
A sto mislite o crnim rupama? :D
/xut

Galaksije bi ostale na okupu, tj planeti, zvijezde i sve ostalo u njima, ali međusobni razmak galaksija se konstantno povećava. Da bude zanimljivije, svemir ne usporava već ubrzava u svom širenju. - Discovery Science

To sam i rekao :)

Netko je rekao da se razmak između zvijezda širi :D

O masi crnih rupa i njihovom kraju Chief Brian says:

Shorts of fat mosquito female combined with brain of a laundry machine equals a black hole demon which eats little kittens.When it is full,it rains frogs!

Samim time što on ubrzava svoje širenje i ne znači da se razmaci galaksija povećavaju, one se samostalno kreću u svom smjeru. Nitko još ništa nije dokazao pa je sve ovo kao što unknown kaže, čista spekulacija. Nego, ajmo mi na bliže stvari nama... U "skoroj" (tri milijarde godina) budućnosti predviđa se da će naša galaksija stopiti se sa Andromedom (također spiralna). Kroz tijek od 500 milijuna godina polako će se spirale "odmotati" te će se jezgre spojiti, a sudbina Zemlje i Solarnog sustava ako u kojem slučaju i doživi taj stadij razvoja neće baš biti ugodna. Što vaše profinjeno iskustvo kaže? :D

Grimm-Reaper
07-01-2008, 18:35
Čuo sam o tome stapanju... Blago onima koji će to moći promatrati jer prema simulacijama će biti spektakularno...

Blacky_123
07-01-2008, 18:49
Decki, kako je reko Denise Richards(nadam se da sam dobro napiso):

"Svemir je jedan veliki kompjuter"
:rotfl:
Denise Richards?
http://img2.timeinc.net/people/i/2006/celebdatabase/deniserichards/denise_richards1_300_400.jpg
:D

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Lol my mistake Denis Richards

Svinjoguz
07-01-2008, 20:52
ja mislim da ce se svemir moc malo bolje istrazit tek kad se napravi warp pogon(putovanje brze od svjetlosti) :D

RayDX
07-01-2008, 20:57
ja mislim da ce se svemir moc malo bolje istrazit tek kad se napravi warp pogon(putovanje brze od svjetlosti) :D

To ćemo ja i ekipa Japanaca ostvariti :rotfl:

Nodakim
07-01-2008, 21:04
Jonh Carmack

RayDX
07-01-2008, 23:37
ja mislim da ce se svemir moc malo bolje istrazit tek kad se napravi warp pogon(putovanje brze od svjetlosti) :D
putovanje brzinom većom od brzine svjetlosti je protivno zakonima standardne fizike...možda je i izvedivo nakon event horizona...ali ovdje nije...čak ni teleportacije ne bi bila rješenje jer bi teleporterska zraka putuući do nekog planeta išla brzinom svjetlosti i kad tad bi oslabila i ako ne cijela, onda barem posada bez nekih dijelova bi sletjela u neku zapizdinu na koju bismo prvo morali teleportirati teleporter da se mogu vratiti natrag...ako uopće dođu u stanju da to mogu...ili ako ih nešto/netko/vatever ne poubia tamo...

Standardna fizika definitivno zasad stoji, no to će biti jedini način na koji će se ljudska rasa ikako dospjeti bilogdje dalje. to jest, kršenjem Einsteinove teorije relativnosti. Kao što Newtonovi zakoni ne vrijede kod većih brzina, tako će se vjerojatno naći neki "shortcut" kod teorije relativnosti. U suprotnom smo doomed :D To će vjerojatno uključiti manipulaciju prostorno-vremenskog kontinuuma. Brzine do i brzina svjetlosti su moguće u skoroj budućnosti. Sve preko brzine svjetlosti je u biti zapravo skoro pa mogu i reći putovanje kroz vrijeme.

Grimm-Reaper
07-01-2008, 23:38
Putovanje brzinom svjetlosti čovjeka kao cijelog se protivi zakonima fizike, tu se slažem. Ali teorija pretvorbe materije u energiju i slanja unutar svijetlosti je druga priča. Al sad ga serem, pa ignorirajte...

Svinjoguz
07-01-2008, 23:41
ej a jel postoji u svemiru gore i dolje

Grimm-Reaper
07-01-2008, 23:47
ej a jel postoji u svemiru gore i dolje

Ovisi o perspektivi, valjda?

McPingvin_v2.0
07-01-2008, 23:49
naravno da postoji, pa nije svemir ravna ploča :)

Nodakim
07-01-2008, 23:55
Zakoni fizike i kemije mjenjanju se ovisno o veličini...

RayDX
08-01-2008, 00:12
Putovanje brzinom svjetlosti čovjeka kao cijelog se protivi zakonima fizike, tu se slažem. Ali teorija pretvorbe materije u energiju i slanja unutar svijetlosti je druga priča. Al sad ga serem, pa ignorirajte...

Upravo nasuprot, izvršena su različita testiranja teleportacijske tehnologije i definitivno su se pokazali uspješnima. No problematično je što su samo objekte transportirali, ne bića živa te mala udaljenost, svega par metara. No napredak je napredak. Ja smatram da je manipuliranje vremenom i prostorom ključ prema daljnjem istraživanju svemira koliko god nevjerojatno se činilo. Ljudi zasad samo razmišljaju na kriv (tj. ne dovoljno dobar) način.

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 00:24
mislim da bi to zahtijevalo ogromne količine energije
s anti- materijom to nije nikakav problem, samo da ekipa iz cern-a smisli učinkovitije dobavljanje iste.

Fenrir
08-01-2008, 00:25
naravno da postoji, pa nije svemir ravna ploča :)
To Oni samo žele da mislimo.

RayDX
08-01-2008, 00:26
teleportacija kao takva danas nije prihvatljiva...uspješno je teleportirana laserska zraka, međutim, prilikom teleportacije, original je uništen i pretvoren u računalni uzorak po kojem je napravljena kopija te je tako obavljena teleportacija...neće mene ugurati u to čudo...što se tiče manipulacije vremensko-prostornim kontinuumom, mislim da bi to zahtijevalo ogromne količine energije...a i pitaj boga što bi moglo uzrokovati...

Dobar je to početak stari... Ima vremena za razvoj. A energija će biti najmanji problem, samo vjerojatno će se morati razviti sigurnosne regulacije na uređajima koji budu manipulirali kontinuumom.

RayDX
08-01-2008, 00:36
Golema moć nosi i golemu odgovornost. Postoji vjerojatno hrpa različitih vrsta energije koje mi nismo ni otkrili. Ako postoje rase koje su ovladale ovim, onda definitivno ima način, a te rase vjerojatno imaju golemu odgovornost i znanje na rukama. Ljudska rasa je mlada i mora još toga učiti.

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 00:38
ako je naš svemir sastavljen od materije...postoji li svemir sastavljen od antimaterije?
meni je dovoljno saznanje što u našem svemiru sazdanom od materije ima tragova anti- materije :)

trudim se ne misliti o paralelnim svemirima, pogotovo u takvom smislu jer ne znam materiju anti- materije, tj. kako bi izgledale stvari građene od nje :)

Ivan_87
08-01-2008, 00:42
gledo sam nedavno neku emisiju gdje su pokazali satelit koji je prije 10 god prošao kraj jupitera i sad luta međuprostorom odnosno svemirom i još ništa nisu našli heeh

Ivan_87
08-01-2008, 00:45
i da...sonde koje su izašle ili će izaći iz našeg solarnog (ogame reference) nisu još dotaknule ni mali djelić svemira...bilo bi zabavno da nam se voyageri vrate natrag a na onim zlatnim pločama sa skicama ljudi docrtani brkovi, očale i slične gadarije :D

sumnajm da će se vratit :roll:

Grimm-Reaper
08-01-2008, 00:49
Putovanje brzinom svjetlosti čovjeka kao cijelog se protivi zakonima fizike, tu se slažem. Ali teorija pretvorbe materije u energiju i slanja unutar svijetlosti je druga priča. Al sad ga serem, pa ignorirajte...

Upravo nasuprot, izvršena su različita testiranja teleportacijske tehnologije i definitivno su se pokazali uspješnima. No problematično je što su samo objekte transportirali, ne bića živa te mala udaljenost, svega par metara. No napredak je napredak. Ja smatram da je manipuliranje vremenom i prostorom ključ prema daljnjem istraživanju svemira koliko god nevjerojatno se činilo. Ljudi zasad samo razmišljaju na kriv (tj. ne dovoljno dobar) način.

Razmišljamo linearno i unutar kutije... Kad dođe novi Leonardo iz Vincija, bit će bolje...

RayDX
08-01-2008, 00:53
[quote="Grimm-Reaper":phmnv87d]Putovanje brzinom svjetlosti čovjeka kao cijelog se protivi zakonima fizike, tu se slažem. Ali teorija pretvorbe materije u energiju i slanja unutar svijetlosti je druga priča. Al sad ga serem, pa ignorirajte...

Upravo nasuprot, izvršena su različita testiranja teleportacijske tehnologije i definitivno su se pokazali uspješnima. No problematično je što su samo objekte transportirali, ne bića živa te mala udaljenost, svega par metara. No napredak je napredak. Ja smatram da je manipuliranje vremenom i prostorom ključ prema daljnjem istraživanju svemira koliko god nevjerojatno se činilo. Ljudi zasad samo razmišljaju na kriv (tj. ne dovoljno dobar) način.

Razmišljamo linearno i unutar kutije... Kad dođe novi Leonardo iz Vincija, bit će bolje...[/quote:phmnv87d]

That is your choice. I tend to think outside the mainstream :)

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 01:01
antimaterija u našem svemiru je ako rijetka pojava...dosad je uspješno samo umjetnim putem stvorena...ako postoji u prirodi (pod priroda ne mislim samo na Zemlju) morala je ili biti proizvedena na isti način by neka rasa, ili leakati odnekud...kako je malo vjerojatno da bi netko puštao antimateriju u tragovima u svemir nakon što ju proizvede (osim ako nema pogon koji ju koristi pa nije dobro zabrtvljen, u tom slučaju preporučan lokalnu željezariju u kojoj imaju fenomenalne brtve po jako niskim cijenama) ostaje mogućnost da je procurila odnekud izvana...što nas dovodi do tog pitanja o antisvemiru...
hm, sjećam se da kad sam čitao knjgu o hologramskom principu funkcioniranja svemira da se malo dotakla i anti- materije... znam da je bila spika da na 10^22 atoma materije dođe po jedan atom anti- materije, no ne sjećam se točne brojke koja je i ovako poprilično gruba :)

cmeljo22
08-01-2008, 01:20
bilo je spike da neka klinka iz okolice černobila ima mogućnost teleportacije objekata i sl.... vjerojatno fejk

GrimReaper
08-01-2008, 01:35
antimaterija se spominje i u knjizi dana browna anđeli i demoni..

fino je raznesla vatikan :)

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 01:40
antimaterija se spominje i u knjizi dana browna anđeli i demoni..
'el ima još toga kupiti na kiJoscima?

RayDX
08-01-2008, 01:43
Danas sam malo pregledavao računalnu tehnologiju i njen razvoj. Recite mi, što vi mislite, da li je binarni sustav kao osnova računala primitivan razvoj tehnologije? Potaknulo me da razmislim malo o ovome kada sam se sjetio jedne epizode Star Treka. Nebitno... Što mislite? :D Nadam se da shvaćate razloge zašto pitam ovo... Računala će odigrati veliku ulogu u razvoju novih svemirskih tehnologija.

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 01:48
pa, da, 0 i 1 su primitivni koncept svega toga... čitao sam nešto i o kvantnim računalima, iako se ne sjećam ničega više o tome... mislim da je to "next step" :)


http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_computing

RayDX
08-01-2008, 02:17
Da, čuo sam za taj tip računala samo sam totalno zaboravio na njih. Hvala pingvin, mislim da sam našao hrpu novog štiva za čitanje i proučavanje. Nemate pojma kako volim školu, posebice matematiku, informatiku, fiziku i biologiju. Uf srce mi zatitra na tim predmetima :D

cmeljo22
08-01-2008, 07:17
SNemate pojma kako volim školu, posebice matematiku, informatiku, fiziku i biologiju. Uf srce mi zatitra na tim predmetima :D

:shock: pazi da od titranja nebi dobio srčani arest...

OT: meni osobno su sve te fore s "naglim" razvojem tehnologije poprilično čudne... do 19xx godine je bilo kao u nekom rpg (mać, štit, and šits) i najednom u nekih 20-50 godina tehnološki booom... mislim da je ipak bilo nekog "kontakta s svemirskim silama"

Jopax
08-01-2008, 08:58
Ne nego su izbili svjetski ratovi a svi znamo da se tehnologija najbolje razvija za vrijeme rata...

KI KI
08-01-2008, 11:39
oke...veliki ratovi i težnja za opstankom su potakli razvoj hrpe tehnologija... ali kako objasniti exploziju u razvoju tehnologije koji se događa od početka ovog stoljeća? nema velikih ratova, a tehnologija se razvija svakim danom sve brže i brže, toliko brzo da ju je nemoguće pratiti više...
istina!
primjer su PC-s kupio ga prije 3 god
sada nemrem pokrenuti ništa što je 2007 izašlo
a prije moj bratič kupio komp 1998 i igro je Wc3 Frozen Throne bez problema

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 11:41
oke...veliki ratovi i težnja za opstankom su potakli razvoj hrpe tehnologija... ali kako objasniti exploziju u razvoju tehnologije koji se događa od početka ovog stoljeća? nema velikih ratova, a tehnologija se razvija svakim danom sve brže i brže, toliko brzo da ju je nemoguće pratiti više...
Kako god okreneš, hladni rat još uvijek traje. Samo sad nije dirket USA- CCCP nego USA- Iran s Rusijom u pozadini.

Motorola i dalje većinu svojih procesora prodaje američkoj vojsci... Mobiteli su im honorarni posao :)

RayDX
08-01-2008, 11:44
Evo baš sam čitao par sati o kvantnim računalima, princip rada, moguće upotrebe... Stvarno fantastično, izgleda kao pravi put za dalje. :bravo:

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 12:04
A ja općenito vjerujem da će nam svijetlost kao takva biti sljedeći korak za energiju... Jer je svijetlost najbrže što možemo kontrolirati, zamisli si samo prelazak 149,598,000 kilometara u osam minuta... Bilo bi fensi, jelda? :)

cmeljo22
08-01-2008, 12:20
danas citam na teletekstu rtl-a... str 137 ili tak nešta...

gospoda iz General Motorsa objavila kako projekti "samovozečih" automobila prolaze odlično i kako se možemo nadati da će za koju godinu automobili voziti sami... jedini problem se javlja u vozaćevoj strasti za vožnjom :D

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 12:35
Isuse, Sato u takvom bolidu :D

Aerial
08-01-2008, 13:41
zamisli si samo prelazak 149,598,000 kilometara u osam minuta... Bilo bi fensi, jelda? :)

Mda, još da na kraju tog putovanja ne upadneš u plazmu od par milijuna celzija, sve super... :)

Grimm-Reaper
08-01-2008, 14:08
[quote="McPingvin_v2.0":c87caiv5]zamisli si samo prelazak 149,598,000 kilometara u osam minuta... Bilo bi fensi, jelda? :)

Mda, još da na kraju tog putovanja ne upadneš u plazmu od par milijuna celzija, sve super... :)[/quote:c87caiv5]

I da upadnješ, nebi ništa osjetio...

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 14:09
nisam rekao u kojem smijeru putuješ jedan AU, samo dajem primjer :)

RayDX
08-01-2008, 14:20
Ja trenutno uz kvantna računala proučavam zakone fizike koje se tiču prelaska brzine svjetlosti. Kako god da postaviš, sve iznad c znači putovanje kroz vrijeme jer tebi zapravo nakon 4 godine (pri warpu 4.53) proleti 200 zemaljskih godina, mora biti način da se time manipulira, neko polje okolo svemirskog broda koji bi djelovalo preventivno. No problem je zapravo, sve moje ideje koje sam dosad smislio i pročitao i što pokušam izračunati protivi se teoriji relativnosti. Warp 1 definitivno nije naš vrhunac, u suprotnom, možemo se jebati. Vjerujem da će za postizanje većih brzina definitivno biti upetljano više moći ljudskog mozga nego ikad.

Aerial
08-01-2008, 14:27
Kompresija prostora... or something... ?

RayDX
08-01-2008, 14:33
Sada sam se sjetio jednog projekta iz 50ih godina prošlog stoljeća. Takozvani Project Orion od strane Amera (ko drugi može smisliti ovako budalaste ideje), dakle, termonuklearni pogon koji energiju dobiva detoniranjem, da, doslovnim detoniranjem nuklearki unutar motora i tako pogoneći ga. U teoriji mogao je postići oko 10% brzine svjetlosti. Naravno, ostatak svijeta ih je sredio zabranom korištenja nuklearnog oružja u međuplanetarnom prostoru.

McPingvin_v2.0
08-01-2008, 14:33
Kompresija prostora... or something... ?
Blizu. Savijanje istog.

RayDX
08-01-2008, 15:54
[quote="Aerial_51":2768c6r6]Kompresija prostora... or something... ?
Blizu. Savijanje istog.[/quote:2768c6r6]

Vrlo blizu:


Nego, da prekinemo offtopičariti.... Warp drive! Ne onaj iz Star Treka, Star Wars ili drugih pizdarija. Dakle, svemirski pogon baziran na ideji da se proširuje prostor iza svemirskog broda, a onaj ispred sužava stvarajući manipulaciju vremena i prostora u smislu postizanja near lightspeed ili brzine svjetlosti u vakumu (c = 3 * 10E8 m sE-2). Dakle, ne preko, jer to ne podliježe teoriji relativnosti. I da, glavni problem, odnos vremena na brodu i zemaljskog vremena, npr. warp 4.53 (Einsteinovi brojevi, warp brojevi su nešto poput machova (1000km hE-2 == Mach 1)) je 4.53 godine astrounatu, dok je za vrijeme tog istog perioda na zemlji prošlo 200 godina. Fucked up huh?

Grimm-Reaper
08-01-2008, 16:04
Nego, da prekinemo offtopičariti.... Warp drive! Ne onaj iz Star Treka, Star Wars ili drugih pizdarija. Dakle, svemirski pogon baziran na ideji da se proširuje prostor iza svemirskog broda, a onaj ispred sužava stvarajući manipulaciju vremena i prostora u smislu postizanja near lightspeed ili brzine svjetlosti u vakumu (c = 3 * 10E8 m sE-2). Dakle, ne preko, jer to ne podliježe teoriji relativnosti. I da, glavni problem, odnos vremena na brodu i zemaljskog vremena, npr. warp 4.53 (Einsteinovi brojevi, warp brojevi su nešto poput machova (1000km hE-2 == Mach 1)) je 4.53 godine astrounatu, dok je za vrijeme tog istog perioda na zemlji prošlo 200 godina. Fucked up huh?[/quote]

Tu nastaje problem... Zato je jednostavniji sistem sa nekom vrstom portala gdje je skok trenutan, bez perioda putovanja ili nečeg tako sličnog. Naravno postavlja se problem izgradnje takvog uređaja i slanje do određene lokacije ali je zato jednostavnije od kršenja zakona fizike... Valjda...

RayDX
08-01-2008, 16:13
Princip stargatea sigurno stoji ali jedostavniji način sigurno nije i lakše rješenje. Teži način jest teži ali je kasnije lakše ;D Nisam dobro quatao knjigu :D Btw. pogledajte temu Star treka, baš se vrti na drugom programu, jako zanimljivo :D

Grimm-Reaper
08-01-2008, 17:25
Princip stargatea sigurno stoji ali jedostavniji način sigurno nije i lakše rješenje. Teži način jest teži ali je kasnije lakše ;D Nisam dobro quatao knjigu :D Btw. pogledajte temu Star treka, baš se vrti na drugom programu, jako zanimljivo :D

Smatram da si u krivo. Baš zbog kompliciranja jednostavnih stvari one postaju teške. Ponekad ako ne vrlo često je riješenje pred nosom, ali čovjek voli komplicirati stvari da bi zadovolio ego u konačnom uspjehu.

Ako se želi putovati do Marsa, to se može... Ima se tehnologije, ima se vremena... Prepreka su solarne oluje koje bi ubile posadu! Da li postoji riješenje za siguran put do Marsa? Postoji! Zašto se ne prakticira? Jer je skupo!

Napredak bez prelaska preko starih navika kapitalizma neće biti. Dok čovjek to ne shvati, ne idemo nigdje...

unknown
08-01-2008, 17:34
ma ne smijemo mi ni razmišljati o svemiru, ako nam amerika ne dopusti(onaj zakon koji je bush potpisao) :rotfl:

Aerial
08-01-2008, 17:39
Može jedno njubovsko pitanje? :)
Koja je razlika između hyperspacea i warpa? (kad je Ray već spomenuo Star Wars, u kojem, koliko znam, nema warpa nego hyperspacea...)

The Boz
08-01-2008, 17:41
ma ne smijemo mi ni razmišljati o svemiru, ako nam amerika ne dopusti(onaj zakon koji je bush potpisao) :rotfl:
Što ti pušiš? Daj meni malo toga!

RayDX
08-01-2008, 17:50
Princip stargatea sigurno stoji ali jedostavniji način sigurno nije i lakše rješenje. Teži način jest teži ali je kasnije lakše ;D Nisam dobro quatao knjigu :D Btw. pogledajte temu Star treka, baš se vrti na drugom programu, jako zanimljivo :D

Smatram da si u krivo. Baš zbog kompliciranja jednostavnih stvari one postaju teške. Ponekad ako ne vrlo često je riješenje pred nosom, ali čovjek voli komplicirati stvari da bi zadovolio ego u konačnom uspjehu.

Ako se želi putovati do Marsa, to se može... Ima se tehnologije, ima se vremena... Prepreka su solarne oluje koje bi ubile posadu! Da li postoji riješenje za siguran put do Marsa? Postoji! Zašto se ne prakticira? Jer je skupo!

Napredak bez prelaska preko starih navika kapitalizma neće biti. Dok čovjek to ne shvati, ne idemo nigdje...

Ta tehnologija je idiotsko gubljenje vremena... Novac jest problem ali iskreno se nadam da ideja zvjezdanih vrata ne zaživi... Nećemo nigdje tako dospjeti. Jedan je način i milijun puteva do njega. Mi ćemo nabasati na jedan prije ili kasnije.

RayDX
08-01-2008, 17:51
Može jedno njubovsko pitanje? :)
Koja je razlika između hyperspacea i warpa? (kad je Ray već spomenuo Star Wars, u kojem, koliko znam, nema warpa nego hyperspacea...)

Hyperspace je totalno fiktivan, a warp nudi neke realistične ideje koje bi se mogle postići iako i on u srži svojoj krši ajnstajnovu teoriju relativnosti.

EDIT: Ispričavam se na double postu xD

The Boz
09-01-2008, 08:38
I Hyperspace i Warp su više-manje bukvalno fiktivni, ali i jedan i drugi imaju neke baze u stvarnosti, premda krše zakon relativnosti. Warp, recimo, savija prostor tako da sužava prostor ispred objekta, proširuje ga iza, i time dobiš ubernapredni mlazni motor. Hyperspace/subspace/bla ima smisla ukoliko je to neka druga dimenzija, ali to ovisi o zakrivljenosti prostor-vremena, koja je za sada isto samo na teoretskoj bazi. On bi radio na principu da bi se brod izuzeo iz 3D svemira i preko 4., 5., 6., 9., ili koje već dimenzije prenesao do lokacije mete u 3D prostoru. Zamislite da je to komad papira, i da držite olovku na tom papiru. Možete olovkom crtati pit do neke lokacije po papiru, ili dići olovku s papira i staviti ju na tu lokaciju. Put je u tom slučaju isti, ali ono ćemu se hyperspace nada je da je taj papir u stvari vrlo zaobljen.

RayDX
09-01-2008, 11:41
I Hyperspace i Warp su više-manje bukvalno fiktivni, ali i jedan i drugi imaju neke baze u stvarnosti, premda krše zakon relativnosti. Warp, recimo, savija prostor tako da sužava prostor ispred objekta, proširuje ga iza, i time dobiš ubernapredni mlazni motor. Hyperspace/subspace/bla ima smisla ukoliko je to neka druga dimenzija, ali to ovisi o zakrivljenosti prostor-vremena, koja je za sada isto samo na teoretskoj bazi. On bi radio na principu da bi se brod izuzeo iz 3D svemira i preko 4., 5., 6., 9., ili koje već dimenzije prenesao do lokacije mete u 3D prostoru. Zamislite da je to komad papira, i da držite olovku na tom papiru. Možete olovkom crtati pit do neke lokacije po papiru, ili dići olovku s papira i staviti ju na tu lokaciju. Put je u tom slučaju isti, ali ono ćemu se hyperspace nada je da je taj papir u stvari vrlo zaobljen.

Ali opet warp pogon 1 je veoma moguć i ne krši teoriju relativnosti :) Sve iznad, e, to već krši. Za hyperspace, on mi je previše fiktivan.

McPingvin_v2.0
09-01-2008, 11:43
Aha, dakle savijanje prostora po volji nije prefiktivno? :)

The Boz
09-01-2008, 11:45
I Hyperspace i Warp su više-manje bukvalno fiktivni, ali i jedan i drugi imaju neke baze u stvarnosti, premda krše zakon relativnosti. Warp, recimo, savija prostor tako da sužava prostor ispred objekta, proširuje ga iza, i time dobiš ubernapredni mlazni motor. Hyperspace/subspace/bla ima smisla ukoliko je to neka druga dimenzija, ali to ovisi o zakrivljenosti prostor-vremena, koja je za sada isto samo na teoretskoj bazi. On bi radio na principu da bi se brod izuzeo iz 3D svemira i preko 4., 5., 6., 9., ili koje već dimenzije prenesao do lokacije mete u 3D prostoru. Zamislite da je to komad papira, i da držite olovku na tom papiru. Možete olovkom crtati pit do neke lokacije po papiru, ili dići olovku s papira i staviti ju na tu lokaciju. Put je u tom slučaju isti, ali ono ćemu se hyperspace nada je da je taj papir u stvari vrlo zaobljen.

Ali opet warp pogon 1 je veoma moguć i ne krši teoriju relativnosti :) Sve iznad, e, to već krši. Za hyperspace, on mi je previše fiktivan.
Warp 1 nije "samo brzina svijetlosti". Warp 1 je brzina svijetlosti dosegnuta pomoću dvostrukog savijanja prostora.

Mr,Gamemaster
09-01-2008, 11:46
http://www.astronomija.net/
http://www.phobos.pcm.hr/linkovi/hrvatske_stranice.htm
http://www.csa.hr/forum/

RayDX
09-01-2008, 11:49
[quote="The Boz":gxcb0usq]I Hyperspace i Warp su više-manje bukvalno fiktivni, ali i jedan i drugi imaju neke baze u stvarnosti, premda krše zakon relativnosti. Warp, recimo, savija prostor tako da sužava prostor ispred objekta, proširuje ga iza, i time dobiš ubernapredni mlazni motor. Hyperspace/subspace/bla ima smisla ukoliko je to neka druga dimenzija, ali to ovisi o zakrivljenosti prostor-vremena, koja je za sada isto samo na teoretskoj bazi. On bi radio na principu da bi se brod izuzeo iz 3D svemira i preko 4., 5., 6., 9., ili koje već dimenzije prenesao do lokacije mete u 3D prostoru. Zamislite da je to komad papira, i da držite olovku na tom papiru. Možete olovkom crtati pit do neke lokacije po papiru, ili dići olovku s papira i staviti ju na tu lokaciju. Put je u tom slučaju isti, ali ono ćemu se hyperspace nada je da je taj papir u stvari vrlo zaobljen.

Ali opet warp pogon 1 je veoma moguć i ne krši teoriju relativnosti :) Sve iznad, e, to već krši. Za hyperspace, on mi je previše fiktivan.
Warp 1 nije "samo brzina svijetlosti". Warp 1 je brzina svijetlosti dosegnuta pomoću dvostrukog savijanja prostora.[/quote:gxcb0usq]

Shvaćam to ali jednostavno ima način, proučavao sam to već. Sad me nos zajebava i sva ta sranja, kasnije ću postati jedan duže argumentirani post, i da, ne govorimo direktno o warpu iz Star Treka, taj je isto fiktivan ali je ponudio jako lijepu soluciju uz par izmjena. Ja iskreno vjerujem da ćemo postići nešto više tek kada naučimo razmišljati na višem nivou. Naša percepcija vremena i prostora je poprilično iskrivljena. Drastični primjer toga je naša prošlost kada smo zbog neznanja smatrali da je Zemlja ploča. BTW. sjetite se prvih letjelica :)

Neven <R>
09-01-2008, 12:05
Možete olovkom crtati pit do neke lokacije po papiru, ili dići olovku s papira i staviti ju na tu lokaciju. Put je u tom slučaju isti, ali ono ćemu se hyperspace nada je da je taj papir u stvari vrlo zaobljen.
Ti si gledao/čitao ovo (http://www.tenthdimension.com/medialinks.php)?

Aerial
09-01-2008, 14:30
Ti si gledao/čitao ovo (http://www.tenthdimension.com/medialinks.php)?

:o

Nisam sve skužio, ali dovoljno da shvatim da je vrlo intrigantno :)

RayDX
09-01-2008, 14:48
Jako zanimljivo... Hehe.

The Boz
09-01-2008, 15:02
Nisam gledao to, ali sama ideja je previše jednostavna da bi se fakat sjećao odakle mi.

P.S.
I ima jednostavniji način.
P.P.S
Pogledo cijeli film. Film pokušava prodat knjigu, i zbog toga koristi primjere koje je mogao objasniti sedam puta jednostavnije, ali nije htio, jer ljudi onda nebi morali kupiti knjigu. Fail.

RayDX
09-01-2008, 15:17
Nisam gledao to, ali sama ideja je previše jednostavna da bi se fakat sjećao odakle mi.

P.S.
I ima jednostavniji način.
P.P.S
Pogledo cijeli film. Film pokušava prodat knjigu, i zbog toga koristi primjere koje je mogao objasniti sedam puta jednostavnije, ali nije htio, jer ljudi onda nebi morali kupiti knjigu. Fail.

Pa svi žele nešto prodati :D Hehe, u tom je cijeli štos.

MoNDi
09-01-2008, 15:27
Uz tu temu mogu samo reci:
Space... the final frontier... DOryEhRT ... re=related (DOryEhRTP7A&feature=related)S^^
Ne vjerujem dok bum ja ziva da ce se ostvariti stvarnost star treka. Prije toga ce biti smak svijeta. XD
A vec je i Albert Einstein dobro rekao:
"Dvoje stvari su bezkrajni: Svemir i ljudki idiotizam, ali za ono prvo si jos nisam siguran."

Ja za sebe ne razmisljam jer jer svemir hologram, velika salica cornfleksa izvanzemaljaca ili bezkrajan. Vec uzivam u njegovoj ljepoti kada si pogledam slike drugih planeta a i prekrazno nebo pun zvijezda ponoci. Zamislite si ako bi nas planet samo za jedan stupanj bio u drugom polozaju ili malo blize do sunca ne bi mogli vise zivjeti na njemu. Cjeli univerzam je stvarno cudo i sada mi nitko nemoze doci s nekom teorijom da se je to sve samo od sebe i slucajno stvorilo.

Grimm-Reaper
09-01-2008, 17:12
Uz tu temu mogu samo reci:
Space... the final frontier... DOryEhRT ... re=related (DOryEhRTP7A&feature=related)S^^
Ne vjerujem dok bum ja ziva da ce se ostvariti stvarnost star treka. Prije toga ce biti smak svijeta. XD
A vec je i Albert Einstein dobro rekao:
"Dvoje stvari su bezkrajni: Svemir i ljudki idiotizam, ali za ono prvo si jos nisam siguran."

Ja za sebe ne razmisljam jer jer svemir hologram, velika salica cornfleksa izvanzemaljaca ili bezkrajan. Vec uzivam u njegovoj ljepoti kada si pogledam slike drugih planeta a i prekrazno nebo pun zvijezda ponoci. Zamislite si ako bi nas planet samo za jedan stupanj bio u drugom polozajuSili malo blize do sunca ne bi mogli vise zivjeti na njemu. Cjeli univerzam je stvarno cudo i sada mi nitko nemoze doci s nekom teorijom da se je to sve samo od sebe i slucajno stvorilo.

Evolucija bi bila nešto drugačija i čovjek bi bio tolerantnijij na veće temperature, dok bi na hladnoći poput pingvina žicali za čaj...

MoNDi
09-01-2008, 17:18
Evolucija bi bila nešto drugačija i čovjek bi bio tolerantnijij na veće temperature, dok bi na hladnoći poput pingvina žicali za čaj...

Zaboravio si rijec mozdaS(za ono prvo).

RayDX
09-01-2008, 17:41
Prilično ste zatvoreni i predajete se onome što vam se čini očitim. Da nije bilo braće Wright, ne bi bilo ni leta, to je isto se činilo poput daleke budućnosti, svi su ih sprdali ali su ostali uporni i uspjeli u svom cilju. Ne mora i neće biti Star Trek stvarnosti dok smo mi živi... Mi stvaramo ljudsku realnost, tako da kopiramo fiktivnu franšizu koliko god nam zanimljiva bila, to ne vodi nigdje.

Technology will advance. Resistance is futile.

Grimm-Reaper
09-01-2008, 17:49
Prilično ste zatvoreni i predajete se onome što vam se čini očitim. Da nije bilo braće Wright, ne bi bilo ni leta, to je isto se činilo poput daleke budućnosti, svi su ih sprdali ali su ostali uporni i uspjeli u svom cilju. Ne mora i neće biti Star Trek stvarnosti dok smo mi živi... Mi stvaramo ljudsku realnost, tako da kopiramo fiktivnu franšizu koliko god nam zanimljiva bila, to ne vodi nigdje.

Technology will advance. Resistance is futile.

Uz dužno poštovanje, velika većina elemenata u kućanstvu te posvuda oko sebe je prije spadalo u znanstvenu fantastiku a danas je svakidašnja pojava u životu.

RayDX
09-01-2008, 18:04
Prilično ste zatvoreni i predajete se onome što vam se čini očitim. Da nije bilo braće Wright, ne bi bilo ni leta, to je isto se činilo poput daleke budućnosti, svi su ih sprdali ali su ostali uporni i uspjeli u svom cilju. Ne mora i neće biti Star Trek stvarnosti dok smo mi živi... Mi stvaramo ljudsku realnost, tako da kopiramo fiktivnu franšizu koliko god nam zanimljiva bila, to ne vodi nigdje.

Technology will advance. Resistance is futile.

Uz dužno poštovanje, velika većina elemenata u kućanstvu te posvuda oko sebe je prije spadalo u znanstvenu fantastiku a danas je svakidašnja pojava u životu.

Tog sam svjestan, zato sam i naveo braću Wright... I let je prije bio SF. Ali smatram da ljudi moraju nastaviti se razvijati na svoj način, ne kopirajući poznatu franšizu koliko god ona bila primamljiva. Ja sam veliki fan Star Treka i smatram da su ideje vrlo dobre. Ali trebat će mnogo truda da dođe do toga, samim time što vjerojatno u Star Treku Einstein se nikad nije ni rodio.

Nodakim
09-01-2008, 19:54
Prilično ste zatvoreni i predajete se onome što vam se čini očitim. Da nije bilo braće Wright, ne bi bilo ni leta, to je isto se činilo poput daleke budućnosti, svi su ih sprdali ali su ostali uporni i uspjeli u svom cilju. Ne mora i neće biti Star Trek stvarnosti dok smo mi živi... Mi stvaramo ljudsku realnost, tako da kopiramo fiktivnu franšizu koliko god nam zanimljiva bila, to ne vodi nigdje.

Technology will advance. Resistance is futile.



Asteroid will hit Earth in 4 years and 345 days.Resistance is futile.Technology will be masacerd!

Grimm-Reaper
09-01-2008, 20:03
Prilično ste zatvoreni i predajete se onome što vam se čini očitim. Da nije bilo braće Wright, ne bi bilo ni leta, to je isto se činilo poput daleke budućnosti, svi su ih sprdali ali su ostali uporni i uspjeli u svom cilju. Ne mora i neće biti Star Trek stvarnosti dok smo mi živi... Mi stvaramo ljudsku realnost, tako da kopiramo fiktivnu franšizu koliko god nam zanimljiva bila, to ne vodi nigdje.

Technology will advance. Resistance is futile.

Uz dužno poštovanje, velika većina elemenata u kućanstvu te posvuda oko sebe je prije spadalo u znanstvenu fantastiku a danas je svakidašnja pojava u životu.

Tog sam svjestan, zato sam i naveo braću Wright... I let je prije bio SF. Ali smatram da ljudi moraju nastaviti se razvijati na svoj način, ne kopirajući poznatu franšizu koliko god ona bila primamljiva. Ja sam veliki fan Star Treka i smatram da su ideje vrlo dobre. Ali trebat će mnogo truda da dođe do toga, samim time što vjerojatno u Star Treku Einstein se nikad nije ni rodio.

I ja volim pogledati ST i sviđa mi se sav taj štih ali ST nije jedina serija iz SF franšize niti sam u bilo kojem trenu mislio na kopiranje iz ST jer ta budućnost je pre daleko od nas. SF je kao žanr uvelike utjecao na razvoj tehnologije.

Da, Wrightovi su pokušali letjeti po uzoru na ptice, prije SF-e. Ali odakle je došla ideja za let na mjesec, tko je došao na ideju istraživanja oceana podmornicom itd. Verne, velika trojka i mnogi drugi su itekako utjecali na razvoj tehnologije. Indirektno, jer ipak je to samo SF, ali njihov utjecaj na znanstvenike koji su čitali ta djela je prvi veliki korak. Iz tih djela je došla IDEJA, a bez ideje nema ničega.

Zato kad kažeš ta SF nema utjecaj u razvoj tehnologije, razmisli... Iako se neke stvari čine teško povezivim one to upravo jesu.

Aerial
09-01-2008, 20:26
Pa da, u biti SF je u velikoj mjeri pokretač znanstvenog napretka...

RayDX
09-01-2008, 20:39
Ideja nudi najveću energiju od svega... Baš je to bilo utorak na Star Treku :D Ja definitivno smatram da ćemo u sljedećih 30 godina razviti tehnologiju koja će nadići Star Trek... Sve brže i brže ide... I nitko ju neće zaustaviti... Sve je moguće kada imaš volje i želiš to stvarno.

Grimm-Reaper
09-01-2008, 20:44
Ideja nudi najveću energiju od svega... Baš je to bilo utorak na Star Treku :D Ja definitivno smatram da ćemo u sljedećih 30 godina razviti tehnologiju koja će nadići Star Trek... Sve brže i brže ide... I nitko ju neće zaustaviti... Sve je moguće kada imaš volje i želiš to stvarno.

Sad smo na istoj valnoj duljini... :D Iako ja smatram da je 30 godina malo prerano...

RayDX
09-01-2008, 20:49
Ideja nudi najveću energiju od svega... Baš je to bilo utorak na Star Treku :D Ja definitivno smatram da ćemo u sljedećih 30 godina razviti tehnologiju koja će nadići Star Trek... Sve brže i brže ide... I nitko ju neće zaustaviti... Sve je moguće kada imaš volje i želiš to stvarno.

Sad smo na istoj valnoj duljini... :D Iako ja smatram da je 30 godina malo prerano...

Automobilima je trebalo 100 godina da dođu do današnjeg nivoa, avionima također, PC industrija prije 50 godina je izbila iz vedrog neba... Ko bi sve to zamislio danas, sve je tu i raste... Evo kvantna računala već dolaze... Sve brže i brže ide... A u svemiru su ljudi duže od pola stoljeća.

Grimm-Reaper
09-01-2008, 23:22
@grim zašto? pogledaj samo razvoj tehnologije od početka ovog stoljeća do danas...u 8 godina tehnologija se razvila nevjerojatnom brzinom...i ide naprijed sve brže i brže...tih 30 godina možda bude i previše vremena...samo da ljudi promjene način razmišljanja i na konju smo...sinoć gledam seriju Taken, uglavnom trebaju ljude da snagom misli pokrenu neki svemirski brod i jednog lika odbiju jer je, citiram: "obojeni"...
pitam se koliko je otkrića i sličnih stvari u našoj povijesti ostalo u mraku i koliko od tih otkrića nikad nećemo vidjeti jer su ljudi zadrta i glupa rasa...

Napredak će doći, tu se sa svima slažem.

@Hellboy. Ovaj dio si pogodio u sridu!!! Kad čovjek krene razmišljati za čovječanstvo a ne sa sebe, onda će napredak bit nevjerovatan čak i unutar 10 godina. Problem je svijet u ovom trenutku.

Kako ja to vidim, čovjek mora preživjeti još jednu revoluciju; napuštanje nafte kao goriva. Kad se ta faza prebrodi, ona će napredak biti eksponencijalan. Ako pogledamo trenutno stanje u svijetu, koliko nafte se pretpostavlja da je ostalo i koliko se ulaže u otkrivanje novih pogonskih sustava, unutar 30 godina je tehnološki skok u smislu u kakvom raspravljamo teško moguć. Što zvuči logično.

RayDX
09-01-2008, 23:27
@grim zašto? pogledaj samo razvoj tehnologije od početka ovog stoljeća do danas...u 8 godina tehnologija se razvila nevjerojatnom brzinom...i ide naprijed sve brže i brže...tih 30 godina možda bude i previše vremena...samo da ljudi promjene način razmišljanja i na konju smo...sinoć gledam seriju Taken, uglavnom trebaju ljude da snagom misli pokrenu neki svemirski brod i jednog lika odbiju jer je, citiram: "obojeni"...
pitam se koliko je otkrića i sličnih stvari u našoj povijesti ostalo u mraku i koliko od tih otkrića nikad nećemo vidjeti jer su ljudi zadrta i glupa rasa...

Napredak će doći, tu se sa svima slažem.

@Hellboy. Ovaj dio si pogodio u sridu!!! Kad čovjek krene razmišljati za čovječanstvo a ne sa sebe, onda će napredak bit nevjerovatan čak i unutar 10 godina. Problem je svijet u ovom trenutku.

Kako ja to vidim, čovjek mora preživjeti još jednu revoluciju; napuštanje nafte kao goriva. Kad se ta faza prebrodi, ona će napredak biti eksponencijalan. Ako pogledamo trenutno stanje u svijetu, koliko nafte se pretpostavlja da je ostalo i koliko se ulaže u otkrivanje novih pogonskih sustava, unutar 30 godina je tehnološki skok u smislu u kakvom raspravljamo teško moguć. Što zvuči logično.

Logika jedino pali u računalnim programima... Jedan mudar čovjek je jednom rekao: "Intuition is the source of scientific knowledge."

Grimm-Reaper
09-01-2008, 23:36
@grim zašto? pogledaj samo razvoj tehnologije od početka ovog stoljeća do danas...u 8 godina tehnologija se razvila nevjerojatnom brzinom...i ide naprijed sve brže i brže...tih 30 godina možda bude i previše vremena...samo da ljudi promjene način razmišljanja i na konju smo...sinoć gledam seriju Taken, uglavnom trebaju ljude da snagom misli pokrenu neki svemirski brod i jednog lika odbiju jer je, citiram: "obojeni"...
pitam se koliko je otkrića i sličnih stvari u našoj povijesti ostalo u mraku i koliko od tih otkrića nikad nećemo vidjeti jer su ljudi zadrta i glupa rasa...

Napredak će doći, tu se sa svima slažem.

@Hellboy. Ovaj dio si pogodio u sridu!!! Kad čovjek krene razmišljati za čovječanstvo a ne sa sebe, onda će napredak bit nevjerovatan čak i unutar 10 godina. Problem je svijet u ovom trenutku.

Kako ja to vidim, čovjek mora preživjeti još jednu revoluciju; napuštanje nafte kao goriva. Kad se ta faza prebrodi, ona će napredak biti eksponencijalan. Ako pogledamo trenutno stanje u svijetu, koliko nafte se pretpostavlja da je ostalo i koliko se ulaže u otkrivanje novih pogonskih sustava, unutar 30 godina je tehnološki skok u smislu u kakvom raspravljamo teško moguć. Što zvuči logično.

Logika jedino pali u računalnim programima... Jedan mudar čovjek je jednom rekao: "Intuition is the source of scientific knowledge."

Da sam živio u Aristotelovo vrijeme, složio bih se s njim. Ali stvari su danas drukčije.

RayDX
09-01-2008, 23:39
[quote=Hellboy]@grim zašto? pogledaj samo razvoj tehnologije od početka ovog stoljeća do danas...u 8 godina tehnologija se razvila nevjerojatnom brzinom...i ide naprijed sve brže i brže...tih 30 godina možda bude i previše vremena...samo da ljudi promjene način razmišljanja i na konju smo...sinoć gledam seriju Taken, uglavnom trebaju ljude da snagom misli pokrenu neki svemirski brod i jednog lika odbiju jer je, citiram: "obojeni"...
pitam se koliko je otkrića i sličnih stvari u našoj povijesti ostalo u mraku i koliko od tih otkrića nikad nećemo vidjeti jer su ljudi zadrta i glupa rasa...

Napredak će doći, tu se sa svima slažem.

@Hellboy. Ovaj dio si pogodio u sridu!!! Kad čovjek krene razmišljati za čovječanstvo a ne sa sebe, onda će napredak bit nevjerovatan čak i unutar 10 godina. Problem je svijet u ovom trenutku.

Kako ja to vidim, čovjek mora preživjeti još jednu revoluciju; napuštanje nafte kao goriva. Kad se ta faza prebrodi, ona će napredak biti eksponencijalan. Ako pogledamo trenutno stanje u svijetu, koliko nafte se pretpostavlja da je ostalo i koliko se ulaže u otkrivanje novih pogonskih sustava, unutar 30 godina je tehnološki skok u smislu u kakvom raspravljamo teško moguć. Što zvuči logično.

Logika jedino pali u računalnim programima... Jedan mudar čovjek je jednom rekao: "Intuition is the source of scientific knowledge."

Da sam živio u Aristotelovo vrijeme, složio bih se s njim. Ali stvari su danas drukčije.[/quote:16i6k7fi]

Ništa nije se promijenilo. Svijet je u rasulu otkako su ljudi postali svjesni svog postojanja te njihove superiornosti nad drugim bićima na Zemlji.

Grimm-Reaper
09-01-2008, 23:43
Ja sam svoje mišljenje na temu iznjeo i bit će da se ne slažemo.

To je moje mišljenje, cijenim tvoje ali ovo je moje...

RayDX
09-01-2008, 23:48
Ja sam svoje mišljenje na temu iznjeo i bit će da se ne slažemo.

To je moje mišljenje, cijenim tvoje ali ovo je moje...

Svakako, i ja tvoje... Svaki čiko ima pravo na svoje mišljenje! Ima vremena, vidit ćemo kako se stvari razvijaju.

Grimm-Reaper
09-01-2008, 23:52
Ja sam svoje mišljenje na temu iznjeo i bit će da se ne slažemo.

To je moje mišljenje, cijenim tvoje ali ovo je moje...

Svakako, i ja tvoje... Svaki čiko ima pravo na svoje mišljenje! Ima vremena, vidit ćemo kako se stvari razvijaju.

Mogli bi i okladu bacit, kad smo već tu... :D

Frky
10-01-2008, 01:48
Fascinira me svemir! Beskrajnost jednostavno ne mogu pojmiti!
Kemija me zanima jer preko nje, takoreći, sve ide!
Antimaterija pogotovo! Kao jedan izvor ogromne energije! I njezina (ne)stabilost...

Svinjoguz
10-01-2008, 01:50
e jel mi moze neko nabacit teoriju o onom fluidic spaceu odkud je 8472 :D

la50
10-01-2008, 12:51
e ja nekad razmišljam o svemiru,al mi ne valja to jer se zamislim kakav je svemir,kakva je Zemlja,i onda skužim da sam samo čovjek-nitko i ništa pa čak ni točkica svemira(pa o tome želim sve manje razmišljat

Grimm-Reaper
10-01-2008, 16:13
o fluidnom svemiru? hm...čuj, to čak i nije toliko nemoguće, ako mi imamo ogroman prazan svemir, zake ne bi postojao i svemir koji je ispunjen nečim?
to bi išlo u korist teoriji o paralelnim svemirima...

Možda neka nakupina tipa maglice koja se proteže na abnormalne udaljenosti... Lako moguće...

Svinjoguz
12-02-2008, 21:18
jel moze neko laicki objasnit zasto se nista nemoze kretati brze od svijetlosti?
sto mislite da li ce ftl pogon biti ikada izumljen?

Korpse
12-02-2008, 21:23
ne znam šta je tu zanimljivo, puno planeta, pras sustava i to je to.

Svinjoguz
12-02-2008, 21:24
ne znam šta je tu zanimljivo, puno planeta, pras sustava i to je to.

ak nemas nikaj pametno za rec nemoj nikaj ni govorit...

TheJopa
12-02-2008, 21:41
Znanstveno je 'prihvaćena' teorija da se svemir širi i to brzinom većom od brzine svjetlosti i to nije u suprotnosti sa teorijom relativnosti jer je sam prostor taj koji se širi i putuje (hope that makes sense) Tako da izvan prostora nema ništa jer ono šta bi došlo do tog ruba nemože bit bže od širenja.

Osobno mislin da je svemir možda neograničen ali ko prostor. To znači da svemir nije neograničen, u smislu da je materija došla samo do neke granice koja se širi, a iza te granice je i dalje svemir, samo prazan, tj. ne bi naišli više na nijednu zvizdu. Osobno mi nije problem pojmit 'neograničen prazan prostor', ali neograničen svemir s neogranilenim brojem planeta i zvijezda jest.

TheJopa
13-02-2008, 09:14
Kažu da je sam prostor taj koji putuje tako da ipak ne bi mogli putovati brže od brzine svjetlosti. Mada po meni teoriju relativnosti ne triba uzet ko nešto apsoultno šta ne bi moglo bit nadopunjeno novijim otkrićima. Mislin ako posli 6k godina tehnološkog razvitka nismo svatili da uvik možemo otkrit nešto novo onda stvarno :-x

Commander Shadow
13-02-2008, 12:06
Dok god postoje star trek i star wars i sl. znanstvenici ce se baviti problemom FTL pogona.

THUNDER_DINIX
13-02-2008, 12:07
Dok god postoje star trek i star wars i sl. znanstvenici ce se baviti problemom FTL pogona.
kak mislis dokle postoje? pa postojat ce uvijek

džidži buffon
23-11-2008, 18:32
jeste li vidjeli svemirsku postaju? malo poslije 17:51,dolazila je sa zapada

ihateu
07-12-2008, 02:03
kao da riba pokusava razumjet zemlja funkcionira , nevjerujem da je ljudski mozak
razvijen dovoljno da to razumije

Nodakim
10-12-2008, 21:48
Misliš tvoj mozak nije dovoljno razvijen da to razumije?

Aerial
10-12-2008, 21:54
Deductio, ergo correctum sum. :roll:

Nodakim
10-12-2008, 22:18
Ne kužim
:(
Translator izbacuje opet neke izreke koje imaju malo previse inverzije riječi

TvRc
12-12-2008, 14:14
nesto kao cogito, ergo sum? il'ti ga: mislim, dakle postojim O.o

Nodakim
12-12-2008, 15:44
Nope...to sto su obadvije izreke na latinskome i imaju 2 riječi iste ne znače da i isto znače :(

Aerial
12-12-2008, 18:00
Ja sam napisao "deduktiram, dakle u pravu sam" :D ma, puknuo bezveze, moš misliti...

Herr Schnitzel
12-12-2008, 18:18
Ja sam napisao "deduktiram, dakle u pravu sam" :D ma, puknuo bezveze, moš misliti...
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

Hellboy
12-12-2008, 18:25
XD
bez obzira što da je napisao rezultat bi bio isti, pa nema ni potrebe paziti na isti ^^ bar ne na ovom forumu :D

Aerial
12-12-2008, 19:53
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

To radim previše... treba mi malo impulzivnosti :)