PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problem pri paljenju kompa(izbor hard diska)



M3do
02-01-2008, 11:20
Dakle ovako:imam problem kad palim komp.....Nedavno mi je radio skoro 15sati (u komadu),i onda mi se ugasio.Izvadio sam bateriju iz maticne ploce na 20-tak sekundi,i od onda vise ne mogu birati koji hard zelim da mi se digne(imam ih vise...)U cemu bi mogao biti problem....Pri paljenju kompjutora tipkovnica mi uopce ne radi....

DrunkyDuck
02-01-2008, 11:28
Vadjenjem baterije si kompletan BIOS resetirao. Stisni DEL nakon paljenja racunala i podesi sve postavke.

M3do
02-01-2008, 11:30
Vadjenjem baterije si kompletan BIOS resetirao. Stisni DEL nakon paljenja racunala i podesi sve postavke.

dakle sve se resetira?to nisam znao....a gdje se (u biosu)nalazi ta opcija za ukljucivanje ps/2 utora?

DrunkyDuck
02-01-2008, 11:35
Vidis, to je cudno, mislio sam da imas USB tipkovnicu, naravno u tom slucaju bi trebao i jednu ps/2 da bi uopce mogao editirati BIOS.

Inace, sve opcije u BIOS-u su logicki nazvane pa ne bi trebao imati problema sa modificiranjem postavki. Vjerojatno drugacije nego u BIOS-u mog racunala pa ti tu ne mogu pomoci na nacin da te vodim korak-po-korak.

Jos jedna stvar, pronadji manual maticne ploce pa ga malo prouci, tamo bi svaka opcija trebala biti detaljno objasnjena.

M3do
02-01-2008, 11:38
Vidis, to je cudno, mislio sam da imas USB tipkovnicu, naravno u tom slucaju bi trebao i jednu ps/2 da bi uopce mogao editirati BIOS.

Inace, sve opcije u BIOS-u su logicki nazvane pa ne bi trebao imati problema sa modificiranjem postavki. Vjerojatno drugacije nego u BIOS-u mog racunala pa ti tu ne mogu pomoci na nacin da te vodim korak-po-korak.

Jos jedna stvar, pronadji manual maticne ploce pa ga malo prouci, tamo bi svaka opcija trebala biti detaljno objasnjena.

joj bas sam debil....krivo sam napisao...meni uopce ne treba pomoc u vezi ps/2 utora kad ga ni ne koristim(to su ona dva za mis i tipkovnica?-ako jesu onda ja to uoppce ne koristim.)meni treba pomoc u vezi usb-a.
sry,krivo sam napisao...dal mozda sad znas kako to rijesiti?(u bios mogu uc,ali ne mogu birati hard disk koji zelim)

DrunkyDuck
02-01-2008, 12:11
Ok, na pocetnoj "stranici" bi trebao imati opciju koja se zove "Standard CMOS features" otvori ih i trebao bi vidjeti nesta slicno ovome:

http://www.computerhope.com/help/bios4.gif

Kod tebe bi ove 4 opcije (primarni i sekundarni master i slave) trebale biti postavljene na "auto". Odaberi svaku od njih i stisni enter, tada bi trebale biti auto-detektirane. Nakon toga izadji ali spremi nove postavke.

Sad idi na iducu "stranicu" - advanced CMOS features:

http://www.computerhope.com/help/bios5.gif

Tu bi trebao imati "First, second & Third boot device". Ti namjesti redoslijed koji zelis. Recimo First - Hdd0, Second - CDROM, third - Floppy.

Dakle, Hdd0 ce biti bootan prvi. Ako nije bootabilan (formatiran, recimo), slijedeci na redu je opticki uredjaj, itd.

Naravno, ako zelis bootati nesto sa CD-a (optickog uredjaja), a hdd0 je u uporabi, uvijek mozes staviti CDROM na prvo mjesto, ili, jos jednostavnije, pogledaj ekran na kojem se ucitavaju rami i osnovni hardware, osim sto pise "press DEL to enter setup" ili slicno, takodjer ces vidjeti da pise i "press x for boot menu" (u kojem je x odredjena tipka, kod mene F8).
Dakle, pritisnes tu tipku i na iducem "ekranu" imas izbor uredjaja s kojeg zelis bootati, bez obzira na postavke u BIOS-u (first, second, third).

Ajd, nadam se da je ovo bilo donekle jasno. :)

M3do
02-01-2008, 12:27
e hvala stvarno si car :pray:

EDIT:dakle ovako,to mi bas nije pomoglo al me odvelo na pravi put,i sada je sve u redu....to je bilo negdje u postavkama u biosu.thx anyway