PDA

Pogledaj cijelu verziju : XNA



cerberi
28-12-2007, 19:32
Evo danas sam malo razmišljo o XNA i tome kako je razvio svoju reputaciju u vrlo malo vremena. XNA je, može se reći nešto kao revolucija, u programiranju igara.

Evo ovdje možete pitati pitanja, stavljati svoje projekte, potražiti savjete, itd. Možda napravim koji manji, početnički tutorial malo poslije.


Ovo su neke od informacija o tome što je XNA:::

1.SXNA nije akronim. To znači da slova XNA nisu kratica od nekog punog naziva
2.Ssa XNA-om možete kreirati igre za windows i xbox360. Što se tiče aplikacjia, njih možete razvijati jedino za windows jer je XNA orijentiran prema xbox360 samo za razvoj igara.
3. XNA je skup mnogih biblioteka(libraries) koje se koriste kao managed(nisam se mogao sjetit kako da prevedem tu riječ) kod koji omogućuje developerima lakšu, bržu ali i veoma kvalitetnu izradu igara koja bi bila znatno duža ako bi se radila u dx-u od temelja a ne u XNA.
4.Sda bi te mogli pokrenuti XNA Game Studio morate imati instaliran barem C# 2005 Express(free) ili Visual Studio 2005 cijelu verziju(nije free) te NET Framework 2.0. Uz to vaša grafička kartica mora posjedovati shader model 1_1 ili preporučeni 2_0 model.
5. bez brige...ima mnogo tutoriala i primjera za XNA te mali milion ljudi koji su prihvatili XNA kao sredstvo za izradu bilo kakvih igara. Medju njima sam i ja, a nadam se da ću i vas povući na tu stranu.


Pišite, postajte i dajte šansu XNA-u i nećete požaliti..garantiram.


Ee da, može sticky?

RayDX
28-12-2007, 19:38
Dobra tema, pretpostavljam da ju nećete zaspammati Crysis-egotripovima ^^ Zanimljiv je proizvod ali malo me nervira što svuda guraju svoj Xbox360 i opet bilo bi ok da besplatno možete raditi igre za X360 nego morate biti u nekom creators guildu, klanu... Ma nekoj sekti od majkrosofta u biti hehe.

I da, XNA jest akronim... Stoji za (Direct)XSNot Acronymed :D

Iron Storm
28-12-2007, 19:50
Počeo sam programirati koristeći XNA, razvijam svoju verziju Ponga pišući u Visual Basicu, napravljene su teksture reketa i lopte (zasad to)...

Ako imate cijeli Visual Studio, bilo express edition (samo verzija 2008) ili peticu (nije free), nitko vam ne brani da svoje proizvode pišete i u Visual Basicu, samo se onda morate malo više potruditi jer su neki poslovi, što se tiče kreacije novih projekata za C#, obavljeni. Ne žalim, jer zbilja ima korisnih metoda (npr. metoda Keydown) te se lako može prilakoditi tipkovnici, mišu i (moraju oni) XBox 360 kontroleru.

Luka
28-12-2007, 19:57
i ja radim u XNA-u ... odličan alat

(od radova za sada imam jedan nezavršeni pong i jednu igru koju u ovom trenutku radim :) )

@Iron Storm - dobro je što ima podršku za gamepad jer nije samo za x360 gamepad nego i za običan (upravo isprobano ;) )

stickyfied na zahtjev

cerberi
28-12-2007, 21:21
e ovako imam i ja jedno pitanjce...može pomoć???....pratim tutoriale na http://www.thehazymind.comStočnije tutorial1 za xna engine sad me zanima zašto mi ne radi. Bio bih zahvalan ako bi itko mogao proći kroz njega i poslat mi project file. To bi vam bilo 5 min posla pa da vidim di sam zeznuo. hvala

Luka
28-12-2007, 21:29
e ovako imam i ja jedno pitanjce...može pomoć???....pratim tutoriale na http://www.thehazymind.comStočnije tutorial1 za xna engine sad me zanima zašto mi ne radi. Bio bih zahvalan ako bi itko mogao proći kroz njega i poslat mi project file. To bi vam bilo 5 min posla pa da vidim di sam zeznuo. hvala

ne radi ti pdf ili ?
ne možeš skinuti cijeli projekt, kod je u dijelovima raspoređen po tutorialu

cerberi
28-12-2007, 23:57
ma ne...krivo si skužio. Ja cijeli projekt napravim, sve ali kad napravim dva projekta u solution-u onda mi baca error..poslao sam ti na mail moj project a ti ga probaj pokrenuti pa mi javi.

Luka
29-12-2007, 00:07
nemaš entry-point, to je dio koji započinje aplikaciju, trebao bi izgledati otprilike ovako :


using System;

namespace MojaIgra
{
static class Program
{
static void Main(string[]Sargs)
{
using (Game1 game = new Game1())
{
game.Run();
}
}
}
}
// Game1 zamijeniš s nazivom klase igre - u tvom slučaju HMDemo

cerberi
29-12-2007, 00:11
da.ali problem je što u tutorialu ne piše takav entry point nego ono što ja imam...i jel ti radi kad staviš ovaj svoj entry point????
....i još nešto..radi sa onim mojim entry pointom kad stavim HMDemo.cs u projekt od HMEngine-a, onda radi ali stvar je u tome što treba prvi projekt(HMDemo) pokretat drugi(HMEngine)...

Luka
29-12-2007, 00:14
ima ga i u tutorialu ali pod drugim nazivom (main funkcija) ali ga ti nemaš
poslat ću ti cijeli projekt kad ga napravim po njima ...

cerberi
29-12-2007, 00:16
ajde ok..hvala. Koliko će ti trebati otprilike?

Luka
29-12-2007, 00:20
ajde ok..hvala. Koliko će ti trebati otprilike?

edit : poslao sam ti

i meni se nakon što sam sve napravio pojavljivala greška, razlog je što "HMEngine" projekt moraš staviti kao "class library" jer on nema main funkciju a autor tutoriala to nije napomenuo. To se inače radi tako što klikneš desnom tipkom na HNEngine > Properties > Output type > Class Library

Tracer
25-01-2008, 09:20
na vaš zahtjev otvoren je i XNA forum (http://programiranje.big-forum.net)

Luka
25-01-2008, 13:35
na vaš zahtjev otvoren je i XNA forum (http://programiranje.big-forum.net)

drago mi je

inače ja samo tamo regan kao "itf4n"

Tracer
25-01-2008, 13:44
na vaš zahtjev otvoren je i XNA forum (http://programiranje.big-forum.net)

drago mi je

inače ja samo tamo regan kao "itf4n"skužio sam po potpisu ;)

RayDX
26-03-2008, 20:46
Opet smo zanemarili ovaj zanimljiv proizvod, izgleda da se jedino Luka bavi njime ozbiljno... Aj evo ja skinuo baš malo, mogao bih se baciti na neki projekt... Hehehe....

XNA 2.0 je izašao!

http://creators.xna.com

Plexihack
26-03-2008, 20:53
Ja bi se pozabavio time,ali ne sviđa mi se C# visual studio...
btw,od kraja godine,po cijelom svijetu microsoft daje besplatne licence za svoje komercijalne programerske alate svim studentima i 12 mjeseci članstva u XNA creators klubu...

Luka
26-03-2008, 22:26
btw,od kraja godine,po cijelom svijetu microsoft daje besplatne licence za svoje komercijalne programerske alate svim studentima i 12 mjeseci članstva u XNA creators klubu...

sumnjam da to vrijedi i za HR, jer ustvari jedini razlog zbog kojeg bi se netko htio učlaniti u Creators club je mogućnost prebacivanja igra na Xbox,a za skidanje dodatka koji to omogućuje na Xbox potreban je Xbox Live - a Xbox Live nije službeno dostupan u HR

Plexihack
26-03-2008, 22:39
Pročitao sam to u mreži,novi broj...

Do kraja godine bi podršku trebao imati cijeli svijet,što bi trebalo i hrvatsku valjda uključivati...

RayDX
26-03-2008, 23:13
btw,od kraja godine,po cijelom svijetu microsoft daje besplatne licence za svoje komercijalne programerske alate svim studentima i 12 mjeseci članstva u XNA creators klubu...

sumnjam da to vrijedi i za HR, jer ustvari jedini razlog zbog kojeg bi se netko htio učlaniti u Creators club je mogućnost prebacivanja igra na Xbox, za skidanje dodatka koji to omogućuje na Xbox potreban je Xbox Live - a Xbox Live nije službeno dostupan u HR

Mnogi stave adresu u Italiji i VB... I igraju legalno.. Što i jest njihovo pravo...

Luka
26-03-2008, 23:17
da, i ja sam regan u VB, ali s obzirom da ovo provodi MS, ako do tad ne uvedu podršku u ostale zemlje, onda to neće biti po cijelom svijetu