PDA

Pogledaj cijelu verziju : n00b pitanje- varijable



medusa
19-12-2007, 13:29
eto mene zanima programiranje već neko vrijeme, i nabavio sam free pascal IDE i veselo krenuh tipkati. no onda sam nažalost shvatio da ne kontam varijable. nimalo. :( . na netu nema baš opširnih tutorijala, pa ako se nekoj dobroj duši da da mi objasni malo tko-šta-na-koji-način, bio bih vrlo zahvalan

cerberi
19-12-2007, 17:14
pa ovako varijable su ti mjesta u memoriji koja pohranjuju podatke
npr. ak oćeš zbrojit dva broja napraviš varijablu a i varijablu b... te onda varijablu c koja će ti biti riješenje...var a i b daš vrijednosti(npr. 2 i 5) te onda napišeš nešt kao c = a + b; (neznam pascal, nisam nikad radio u njemu al princip varijabli je uvijek isti)............imaš onda recimo varijable za slova, riječi, brojeve ovake pa onake...pun ku*** vrsti imaš..................................progooglaj malo nešto moraš nać na netu od tutorijala. ili se prebaci na c# ili c++, za njih imaš milijun site-ova i tutorijala...reci ak te još štogod zanima...

SkunK
19-12-2007, 19:56
Zapamti da su varijable promjenljive.

Tracer
20-12-2007, 13:35
Zapamti da su varijable promjenljive.

Ne nužno. Npr.:


const int n = 10;

Onda bi po toj definiciji i ovaj n bio promjeniv... a nije ;)

Uglavnom, varijabla je sinonim tj. oznaka za neku memorijsku lokaciju na kojoj ćeš eventualno spremiti nekakav podatak.

SkunK
20-12-2007, 19:49
Varijable su po defaultu promjenljive, drugo je kad radis konstantu koja je konstantna naravno.
Ne radi me glupim ok ? :)

medusa
20-12-2007, 21:31
ok, hvala ljudi, idem sada prokontat na webu kako assignat varijable u pascalu :D

Iron Storm
20-12-2007, 22:19
Ako budeš što trebao u vezi Pascala šalji mi PP mi ti u MIOCu trenutno učimo Pascal pa ti mogu dosta pomoći. Inače što se tiče varijabli već su ti drugi odgovorili.

Tracer
21-12-2007, 12:50
Ne radi me glupim ok ? :)Woow... hold your horses :D Ne radim te ja glupim ili sl, samo naglašavam da postoje razlike ;) NHF

SkunK
21-12-2007, 18:02
Ma nisam nista krivo mislio kolega, ne brini...jebes forum kad se nemozes posteno nasmijat da covjek ne misli da si zauzeo napadacki stav :)