PDA

Pogledaj cijelu verziju : D3D vs OpenGL



Plexihack
17-12-2007, 19:05
Ajde da vas pitam...u čemu je razlika?
Šta se prije isplati naučiti,šta je lakše,a šta je bolje?

btw,ima koji tutorial za OGL a da nije za Visual C++ compiler?

The Boz
17-12-2007, 19:11
Nauči OGL.
SMRT DXu!

RayDX
17-12-2007, 23:18
Ajde da vas pitam...u čemu je razlika?
Šta se prije isplati naučiti,šta je lakše,a šta je bolje?

btw,ima koji tutorial za OGL a da nije za Visual C++ compiler?

Naravno da ima, cijeli smisao OpenGLa je da bude konkurencija Microsoftoj soluciji tj. DirectXu. Malo progooglaj. Osobno smatram da je D3D jednostavniji za početnika do negdje intermediate ali ako misliš praviti kvalitetne igre nema do OpenGLa. Iako većinu je pokupovao GfW bulšit od Microsofta pa je 99.95% na strani M$a dok hrabri se još bore za OpenGL i to poprilično uspijevaju (čitaj John Carmack)

Plexihack
18-12-2007, 11:24
A u čemu je razlika?

EDIT:

Evo,našao sam tut za dev-c++.Instalirao sam GLUT,izgleda lakše od Win32...

Burek_fr0m_SPACE
18-12-2007, 18:44
A u čemu je razlika?
Razlika ima dosta, između ostalog, u interfaceu (očigledno, pristupanje određenim funkcijama je drugačije između OGLa i D3Da), u vlasništvu i politici, organizaciji i podržanim platformama. Probaću sastaviti kratak "fact-sheet"...

S- Puni naziv -
D3D : Direct3D (dio DirectX-a, 3D = 3 Dimensions)
OGL : OpenGL (GL = Graphics Library)

- Nastanak -
D3D : 1995. (u sklopu tadašnjeg Windows Game SDK a.k.a DirectX)
OGL : 1992.

- Vlasništvo -
D3D : isključivo Microsoft
OGL : razvijen od strane SGI-a (Silicon Graphics), trenutno ga kontroliše Khronos Group, a tu je i ARB (Architecture Review Board) koji se sastoji od vodećih stručnjaka iz oblasti, koji rukovode razvojem OpenGL-a

- Primarna namjena -
D3D : u početku razvijan kao light-weight alternativa OpenGLu, razvio se u vrlo napredan API, najviše korišten za real-time 3D grafiku u igrama
OGL : profesionalno orijentisan, primarno dizajniran za CAD aplikacije, simulatore leta, vizualizacije naučnih podataka i sl., sa nešto manjom, ali i dalje znatnom primjenom u igrama

- Podržane platforme -
D3D : isključivo Microsoftove platforme (Windows i XBox)
OGL : otprilike sve zamislive (Windows, UNIX (Linux, Solaris), MacOS, mnoga custom i embedded rješenja, OpenGL ES za mobilne platforme i sl.)

- Programski jezici s kojima radi -
D3D : Microsoftove implementacije C++a i Basica, Delphi i još par njih
OGL : jako mnogo (C/C++, C#, Delphi, Fortran, Java, Lisp, Perl, PHP, Python, Ruby, SmallTalk, itd...)

- Nadogradivost -
D3D : isključivo novim verzijama, ponekad i ucjenama (DX10 i Vista)
OGL : znatno rjeđe nove verzije, ali velika mogućnost proširavanja sistemom extenzija

- Brzina/performanse -
D3D/OGL : vječita prepucavanja, a nikakve konkretne, ni značajne razlike - mnogo veći faktor je samo umijeće programera

- Jednostavnost upotrebe -
D3D/OGL : ponovo, vječita prepucavanja, a na kraju se sve svodi na lični ukus


Potrudio sam se navesti što tačnije informacije, a ako neko uoči grešku, slobodno nek' me ispravi.

Plexihack
18-12-2007, 20:55
Evo,probao sam OpenGL i nakon toga mogu reći samo da sam oduševljen.Nakon pola sata čitanja,instalacije i podešavanja,već sam počeo crtkarati po prozoru.

OpenGL :pray: :pray: