PDA

Pogledaj cijelu verziju : nova konfa - komentari i prijedlozi



karloman
14-12-2007, 13:59
Pozdrav društvo, evo još jedne njubine :rotfl:

- pošto su danas jako teša vremena, zadovoljan sam svojim financiskim stanjem, koje mi dopušta kupnju konfiguracije cijenovnog ranga, jedne iznad prosječne plače (5000-7000kn), uključena je i periferija(monitor, miš).....da ne duljim osvrnuo bi se na komponente !!!!

MBO:MB Gigabyte M52S-S3P, sAM2, nVidia NF520, SATA II RAID, GLAN (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1010056)S- 373kn
CPU:CPU AMD Athlon64 X2 5000+ BOX, dual core, SckAM2 (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1060002)S - 741kn
VGA:Powercolor Radeon HD3870 PCIE, 512MB, TVout, dual DVI (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1130155)S- 1505kn
RAM:DDR2 1GB PC6400 (800MHz) x 2, Kingmax (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=22162)S- 139x2=278kn
HDD:HITACHI HDT722516DLA380 160GB SATA300 7200rpm 8MB (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?sifra=20574)S- 325kn
NAPAJANJE:FORTRON BlueStorm 500W, HQ, PFC, 2x12V, 12cm fan (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?sifra=3792)S- 565kn
KUĆIŠTE:THERMALTAKE Soprano DX, VE7000BWS, MIDI (http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=1_34_102&products_id=4425)S- 735kn
OPTIKA:DVD+RW/-RW Pioneer DVR-115DBK, Dual Layer, 20x (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1160062)S- 238kn
MONITOR:Samsung SM 206BW, 20" (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1110158)S- 2000kn
MIŠ:Razer Lachesis (http://www.feniks-kompjutori.hr/index.php?module=naslovna_opsirnije&id=129)S- 509kn

eto, i to bi bilo to....
ja komp koristim dosta za obradu slika u Photoshopu CS2, a za to če mi 2Gb rama i proc dati dušu :rotfl:
na starom kompu ne igram baš neke nove naslove, ali s novom strijelom bi zicer postao gejmer, tak da sam stavio ovu grafu, koju svi hvale, mislim da bi trebala biti OK.....
Zanima me:
1) dal sam odabrao adekvatno napajanje ili treba jače, makar sumnjam....
2) kako se LCD monitori ponašaju u igrama (do sad baš i nisam čuo neke pohvale)
3) i zanima me vaše mišljenje o svemu ovome....

Thx...... :roll:

EDIT: sve je iz Ve-Mila osim miša(Feniks) i Kućišta(ADM)

14-12-2007, 14:18
AMD Athlon64 X2 4800+ BOX, dual core, SckAM2 711kn
Gigabyte M52S-S3P, sAM2, nVidia NF520, SATA II RAID, GLAN 373kn
2xHITACHI HDT722516DLA380 160GB SATA300 7200rpm 8MB 650kn
4xDDR2 1GB PC6400 (800MHz), Kingmax 480kn
Powercolor Radeon HD3870 PCIE, 512MB, TVout, dual DVI 1505kn
DVD+RW/-RW/RAM NEC AD-7170SATA, SATA, bulk 192kn
Chieftec power supply 550W, EPS, ATX 2.0, 3×12V, Active PFC, AFC, 12cm fan, 2×SATA connectors 500kn

Monitor Philips 220WS8FS, 22" LCD, widescreen, 300cd/m, 1000:1, 5ms, VGA, DVI-D, 2099kn
Logitech Ultra Flat Keyboard USB/PS2 HR /967653-0138 135kn
Logitech MX518 Gaming-Grade Optical Mouse, USB/PS2 /931352-0914 359kn
--------------------
7004kn...sve iz ve-mila...

Dakle ova konfa se može pohvaliti gotovo svakom komponetom.Sasvim solidan prosesor,sa 4gigabajta rama,2 diska po 160gb koja možeš staviti u radi polje i dobiti dosta na povišenju perfromansi,odlično napajanje koje če poslužiti i u budučnosti,22" monitor vrhunske kvalitete,jedan od boljih miševa kojeg cijeni svaki gamer zbog brzine i ergonomije te fina i elegantna logitech tipkovnica.

NAPOMENA:Sve komponente su dostupne osim grafičke kartice.I naravno nije navedeno kučište...iz razloga jer vjerujem da če ti i staro kučište poslužiti kak spada.Bilo bi šteta ovakav setup ne uzet zbog kučišta.Ak ti je baš bitno skreši si proc na 4000+ i uzmi neko kučište.
Sad čekam da mi veliš kaj misliš.

karloman
14-12-2007, 15:37
Hmhm.... :o
kao prvo, ne kužim kaj će mi dva diska od 160Gb, radje onda uzmem jednog od 250Gb, to bi mi svakako trebalo biti dosta, možeš odma reći kakvo je to radi polje i kak to disk povečava performanse...
kao drugo, kaj će mi 4Gb rama, 2Gb rama su mi sasvim dovoljno
kao treće, monitor od 20" mi je takodjer dovoljan, ako sam sad na 17", prijelaz na 20" je ipak velika promjena na bolje, i netreba mi veći samo me zanima kako se ponaša ovaj Samsung koji sam naveo u igrama....
A šta se tiče kućišta uzeo bi ovo koje sam i naveo, jer mi se staro gadi

Gwin
14-12-2007, 15:41
eto. i onda se pitamo zakaj ekipa odustaje od pomaganja ljudima.
daš pametan savjet a on se (kao što je i sam rekao) njubina nađe pametovat

RAID POLJE je mreža dva ili više identičnih diskova. RAID 1 je backup. RAID 0 dijeli podatke na dva diska i efektivno udvostručuje brzinu zapisivanja i pretraživanja diska.

ZATO 2x160 a ne 1x320..

14-12-2007, 15:46
ja odustajem... :wink:

Ako ti znaš da ti je 2gige rama i 20" monitor dosta onda čemu da ti ja slažem bolje za istu lovu??

Isto ako znaš da je 250gb bolje od 2x160gb što imam dalje komentirati???...

Gwin
14-12-2007, 15:58
ja komp koristim dosta za obradu slika u Photoshopu CS2, a za to če mi 2Gb rama i proc dati dušu :rotfl:
1) dal sam odabrao adekvatno napajanje ili treba jače, makar sumnjam....
2) kako se LCD monitori ponašaju u igrama (do sad baš i nisam čuo neke pohvale)
3) i zanima me vaše mišljenje o svemu ovome....
obrada slika u photoshopu -> što više rama to bolje
napajanje suxx. bluestorm suxx, za te novce ima daleko boljih uređaja
novi lcd-i se super ponašaju u igrama. nismo u 1998
sveukupno si se zajebo..

eto.. odgovori na tvoja pitanja

karloman
14-12-2007, 16:00
eto. i onda se pitamo zakaj ekipa odustaje od pomaganja ljudima.
daš pametan savjet a on se (kao što je i sam rekao) njubina nađe pametovat

RAID POLJE je mreža dva ili više identičnih diskova. RAID 1 je backup. RAID 0 dijeli podatke na dva diska i efektivno udvostručuje brzinu zapisivanja i pretraživanja diska.

ZATO 2x160 a ne 1x320..

Joj ok, to sam i pretpostavio, kaj se odma pjenite, samo sam tražil da mi malo pojasni kaj je naveo, jer nisam u to ufuran ko vi....i cijenim koristan savjet.....
naveo sam komponente i u kakve svrhe koristim komp, i samo tražim savjet i mišljenje, a ne novu konfu....

Pretpostavljam da bi mi 2Gb rama bilo sasvim dovoljno ako sad radim sa 768mb

14-12-2007, 16:04
Pretpostavljaš krivo.Navel si da koristiš fotošop.Kad nam to neko kaže onda mislimo da se i ozbiljnije bavi slikom.

A i nevidim zakaj si nebi uzeo odmah 4 gigice ionak su jeftine i vista ti bu letela s njima ak budeš danas sutra htel s tim raditi.

Gwin
14-12-2007, 16:05
a gle.. amd ti je složio BOLJU konfu za te novce. što je znači izražavanje njegovog mišljenja.
ja se slažem s njim.
a ti ako misliš da znaš bolje, onda složi po svojem.
sve 5, nitko se ne pjeni.

karloman
14-12-2007, 16:12
nisam baš neka iskusnjara, koja uvijek nešto znjara, ali kad me vide uvijek viču, evo cara :D
ok dečki, slažem se da je sad grijeh ne kupiti bar koju pločicu rama i više nego kaj ti treba....
ali ne kužim ovu šemu sa diskovima, dajte objasnite malo, ak vam nije bed... :pray:

Gwin
14-12-2007, 16:15
pretražnik
ključna riječ RAID
autor gwin
podforum hardver

viewtopic.php?t=18612&highlight=raid (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=18612&highlight=raid)

@svima, naučite se koristit osnovne funkcije foruma

karloman
14-12-2007, 16:18
Gwin hvala na pametovanju..... :D

EDIT:....i na svemu ostalom !!!

kulamasta
14-12-2007, 16:45
Eh... da se i ja malo ubacim...

Nebi se slozio sa ovom shemom od 2x160 gb hardom...

Za danasnji omjer cijene/perfomanse 160 gb modeli, posebice ako ih se pocinje punit, postanu brzo premali. Posto i cijene im brzo padaju nisu niti isplativi vise za prodaju. Kupnjom dodatnog diska u kucistu se vec radi guzva od 3 harda.

Sto se raida tice, nisam previse upucen, jer nisam ga nikada koristio, al iz druge ruke preko neta i raznih foruma sam citao da su raid kontroleri koji dolaz intergrirani na mama plocama dosta nekvalitetni te da nije neubicajno da diskovi ispadaju iz raid polja te dolazi do gubitka podataka na oba diska. Ako se racunalo koristi u profi svrhe, i gdje je brzina diskovnog sustava pozeljna, ovakva situacija ne nedopustiva. Ako se racunalo koristi za home & fun, jedan brzi disk dovoljnog kapaciteta je vise nego dovoljan.

Po mome dakle, ako covjeku treba RAID tada bi treba kupiti i posevan RAID kontroler koji garantira neku kvalitetu, a ako mu netreba raid, tada se bolje i ne zajebavat sa njime.

Tako da je moj tip na hdd od 320 gb a kada postene premali dokupi se jos jedan pa ako se bas zeli slaze se raid polje...

14-12-2007, 17:09
Al opet s druge strane bolje imat dva diska nego jedan...ako jedan odape ima drugog...A današnje ploče imaju podršku za više diskova... :wink:

kulamasta
14-12-2007, 17:16
Ak odapne jedan izvadi ga i odnese tam di ga je kupio... Barem diskovi imaju garanciju dobru... Sto se tice podataka, ako je torrent man tada ionaki nece izgubiti nesto prepametno, a ako na računalu stvarno drzi bitne podatke tada je jamstvo sigurnosti jedino i iskljucivo jedino rjesenje redoviti Backup podataka... Danas su barem dvd mediji jeftini.

Napominjem, ima ljudi, poslova, situacija gdje je rjesenje sa RAID-om vise nego pozeljno, tipa drzanje nekog File servera ili slicno; međutim forsiranje raida samo zato jer se moze imat a korisnik u biti niti pojma nema da ga ima nije pozeljno... Moguca je veca steta od koristi.

karloman
14-12-2007, 17:40
složio bi se s kolegom kulamastom, kaj ću se zajebavat s raid poljem i s 2 diska, niti neznam kako to funkcionira i kak to podesiti....... ako neko ima volje nek malo objasni....
nisam ja sad neki projektant u Autocadu da mi trebaju 2 diska i 4Gb meme, za stabilniji rad; mene bi disk od 250Gb i 2Gb meme zadovoljio i to pošteno, tak da se nemorate više zamarat oko toga....
sad me još zanima jedna stvar, a to je napajanje, Gwin je reko
(napajanje suxx, bluestorm suxx).....vjerujem da postoje bolja napajanja, ali me zanima zašto ovo nije dobro ????

FichoM
14-12-2007, 18:00
Mene ste jako zainteresirali za ta dva RAID povezana diska,
kad budem kupovao novi comp vjerojatno ću to ugradit, a moguće je i nadokupit još jedan disk na postojeći comp...
Svejedno nemam ništa bitno na compu, a kad sam vidio recenziju RAIDa, upitah se zašto to ja već dosad nemam, hehe...
Diskovi svejedno nisu tako pokvarljivi, to mi se nikad nije dogodio (osim ovaj jedan externi u ICY boxu, koji nema svoga hlađenja a držao sam ga po više od dva tjedna upaljenog, tako da to i ne čudi 8) )
Ako se šta pokvari, tu je garancija...
- recimo 2 od 320gb diska, znači imaš oko 600Gb, to je jako puno, sve ti brže ide (zna se da je HD danas kočnica PCa), jedini je rizik kvar a garancija ti ionako sve pokriva ako nemaš bitnih stvari na disku...

14-12-2007, 18:23
Ak odapne jedan izvadi ga i odnese tam di ga je kupio... Barem diskovi imaju garanciju dobru... Sto se tice podataka, ako je torrent man tada ionaki nece izgubiti nesto prepametno, a ako na računalu stvarno drzi bitne podatke tada je jamstvo sigurnosti jedino i iskljucivo jedino rjesenje redoviti Backup podataka... Danas su barem dvd mediji jeftini.

Napominjem, ima ljudi, poslova, situacija gdje je rjesenje sa RAID-om vise nego pozeljno, tipa drzanje nekog File servera ili slicno; međutim forsiranje raida samo zato jer se moze imat a korisnik u biti niti pojma nema da ga ima nije pozeljno... Moguca je veca steta od koristi.

Ono nisam retard i znam za garanciju.ALi kad tebi rukne taj od 320gb ti se moš "hebat" tvoj komp ne radi.A njemu če jedan disk raditi i za to vrijeme če drugi već nekako doć do servisa.Gledam na to da naš krlo nije iz zg-a.

Dva diska uglavnom imaju više smisla od jednog.

Kaj se tiče raida zanimljivo je kulumasta da pričaš o njemu,di se koristi i koliko je kvalitetan a sam si reko da nisi nikad to osobno isprobao i nisi baš previše informiran oko samog principa rada.

E pa zaputi se u bios ako imaš sata utoriće pa češ vidjet kako je lako to pošteljat.Tako da ovo što govoriš da je komplicirano ti pada u vodu.

Meni se osobno neda pisat još jedan sticky...ali niti želim reći da ti kulamasta neznaš neke stvari već da nije onako kako to ti gledaš.Sagledaj situaciju još jednom i promisli pa sam zaključi.I to kaj se tiče gubljenja podataka je neka šala?Znaš li kolike su šanse da nešto otiđe u krivom smjeru??Ja ču ti reć gotovo nikakve.

kulamasta
14-12-2007, 18:54
Ak odapne jedan izvadi ga i odnese tam di ga je kupio... Barem diskovi imaju garanciju dobru... Sto se tice podataka, ako je torrent man tada ionaki nece izgubiti nesto prepametno, a ako na računalu stvarno drzi bitne podatke tada je jamstvo sigurnosti jedino i iskljucivo jedino rjesenje redoviti Backup podataka... Danas su barem dvd mediji jeftini.

Napominjem, ima ljudi, poslova, situacija gdje je rjesenje sa RAID-om vise nego pozeljno, tipa drzanje nekog File servera ili slicno; međutim forsiranje raida samo zato jer se moze imat a korisnik u biti niti pojma nema da ga ima nije pozeljno... Moguca je veca steta od koristi.

Ono nisam retard i znam za garanciju.ALi kad tebi rukne taj od 320gb ti se moš "hebat" tvoj komp ne radi.A njemu če jedan disk raditi i za to vrijeme če drugi već nekako doć do servisa.Gledam na to da naš krlo nije iz zg-a.

Dva diska uglavnom imaju više smisla od jednog.

Kaj se tiče raida zanimljivo je kulumasta da pričaš o njemu,di se koristi i koliko je kvalitetan a sam si reko da nisi nikad to osobno isprobao i nisi baš previše informiran oko samog principa rada.

E pa zaputi se u bios ako imaš sata utoriće pa češ vidjet kako je lako to pošteljat.Tako da ovo što govoriš da je komplicirano ti pada u vodu.

Meni se osobno neda pisat još jedan sticky...ali niti želim reći da ti kulamasta neznaš neke stvari već da nije onako kako to ti gledaš.Sagledaj situaciju još jednom i promisli pa sam zaključi.I to kaj se tiče gubljenja podataka je neka šala?Znaš li kolike su šanse da nešto otiđe u krivom smjeru??Ja ču ti reć gotovo nikakve.

Da... i stojim iza toga... Što ne znači da neznam više od drugih... A ako i znam ne znači da znam previše ili išta... Ako pročitam dvije recenzije nekoga proizvoda na netu ne znači da sam doktorirao tematiku.

A druga stvar kolega AMD... Argumente tipa "Znaš li kolike su šanse da nešto otiđe u krivom smjeru??Ja ču ti reć gotovo nikakve., pričaj nekome drugome, a ne meni, ok?

14-12-2007, 18:57
Kad mi nađeš osobu kojoj se to dogodilo i kad če imat pravi razlog zašto je do toga došlo slobodno me poklopi.Pratim forume i mogu reći da je to vrlo rijetko a nameće se samo kao jedna negativnost a ne kao vjerovatnost.

I ne vidim razloga zašto to nebih i tebi rekao?Neželiš prihvatiti moj savjet?U REDU.Samo drugi puta onda vi mene naučite i ispravite ako sam u krivu jer jer ovako imam osječaj ko da okrečete leđa bez odgovora.

karloman
14-12-2007, 19:05
:rotfl: , nemojte mi se tu svadjat i pjenit na prvom topicu, pokrenuo sam raspravu da saznam neke nove i korisne stvari, a ne da pokrenem svadju :killyou:

14-12-2007, 19:10
S moje strane nema nikakve svađe.Samo nevolim da netko kritizira moje odgovore bez nekog provjerenog riješenja.

karloman
14-12-2007, 19:15
je štima kolega(ma to je sve kulamasta zakuhal), i najljepše se zahvaljujem na tvojim toplim savjetima, neke budem možda i uzel u obzir, ali još mi niko nije odgovorio zašto ne ono napajanje :-x

14-12-2007, 19:18
Ukratko zato kaj je chieftec za 500kn 550w kvalitetniji i vše daje,a opet je jeftiniji.

A da bi to shvatio imaš jedan lijep tekst od mojeg dragog kolege gwina koji možeš pročitati ovdje:

viewtopic.php?p=481862#481862 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=481862#481862)

ezav
14-12-2007, 19:23
Oko cega se vi natezete :?

E sada da vam Čiko Ezav kaze ...

Imam iskusta s raidom bilo ATA, SATA ili SAS diskova ....

Da drug kulmusta ima prav ... na nForce 4 i nizim serijam nForce 5 cipova (500-560) i intelovi 915 i 965 cipseti se koriste "losi" sata kontroleri ali za kucnu upotrebu su vise nego ok.

Kaj to znaci ..

Da znaju ispasti iz Raid 0 polja sto je dosta pogubno za podatke .. tj. izgube se ... ako se to desi u mirroru nije tak strasno ...

Znam slucaj kada je Epox-voa ploca s nForce 4 ultra cipsetom nakon mjesec dana skurila 36Gb Raptora (bjasu dva u raid 0 ) .....

Ima svega , par frendva zezaju diskovi i ispadaju iz polja, ovisi koliko kontroler na ploci voli diskove, sve ovisi kakvu srecu imas ali normalnom korisniku raid jednostavno ne treba i tocka ...

Drugo je kada se slaze emajl server ili data server pa se ima SAS diskove u duplim ili troduplim mirrorima ...

Ili kada imate firmu za graficki dizajn kao frend pa si je stavil diska od 1Tb u mirror rajd ...

Ali isto tak su dva diska vrlo pametna investicija ...

Uzme se jedan mali (npr 40 ili 80GB) za win i programe (znaci ne igre) i jedan veci za igre, muziku i ostale dide .. tada se moze biti najvise siguran
u cjelocu svojih podataka ...

bezimeni
14-12-2007, 19:24
je štima kolega(ma to je sve kulamasta zakuhal), i najljepše se zahvaljujem na tvojim toplim savjetima, neke budem možda i uzel u obzir, ali još mi niko nije odgovorio zašto ne ono napajanje :-x

napajanje koje si naveo;

Power Supply FORTRON BlueStorm 500W, HQ, PFC, 2x12V, 12cm fan

ATX (rev. 2.0)Sje odlično napajnje i sa večom snagom od prvog BlueStorma koji je bio preskup za ono što je nudio a nudio je manje od sadašnjeg fortona 400 w pnf model.Ova revizija 2 je jako dobra i ako ga kupiš nebudeš pogriješio.Po meni to je bolje napajanje od čifteka 550 w.

14-12-2007, 19:28
ezav:sve je to ok...ali njegova buduča ploča sa tim chipsetom nema takvih problema :D

+naveo sam korištenje raid-a kao mogučnost.A na njemu je jel če to prihvatiti il ne.

Svinjoguz
14-12-2007, 19:29
neznam, gwin veli da bluestormci nisu tak dobri, chieftec je provjeren i preporucio bih mu da uzme chieftec 550W za 500kn, uzme 250GB disk ili kasnije doda jos jedan od 160GB

karloman
14-12-2007, 19:35
je štima kolega(ma to je sve kulamasta zakuhal), i najljepše se zahvaljujem na tvojim toplim savjetima, neke budem možda i uzel u obzir, ali još mi niko nije odgovorio zašto ne ono napajanje :-x

napajanje koje si naveo;

Power Supply FORTRON BlueStorm 500W, HQ, PFC, 2x12V, 12cm fan

ATX (rev. 2.0)Sje odlično napajnje i sa večom snagom od prvog BlueStorma koji je bio preskup za ono što je nudio a nudio je manje od sadašnjeg fortona 400 w pnf model.Ova revizija 2 je jako dobra i ako ga kupiš nebudeš pogriješio.Po meni to je bolje napajanje od čifteka 550 w.

Ma samo smo tebe čakali, to je moj čovjek 8)
ja to ne kužim, rade tolku filozofiju oko napajanja koda je neznam kaj, onaj Gwin ga je tolko popljuvao, da sam odma dobio dojam da će mi sve otići u k...., ako si njega nabavim
i ljudi samo još jedna stvar, ja slažem osobno računalo, PC, koristit ću ga u svrhe malog čovjeka, a ne ko server, zato manje filozofije oko 4Gb meme i Raid diskova :D

14-12-2007, 19:43
1.Ja ti osobno jamčim da Gwin zna najviše o napajanjima od svih ovdje na forumu.Tako da pričekaj njegovu završnu riječ

2.Kaj se tiče raid polja nemoraš imati server...možeš imati raid polje kao običan korsnik.A to što neki ne kuže da postoji RAID0 i RAID1 te RAID10 koju radi na principu RAID0 zajedno sa RAID1 tj brzina i sigurnost zajedno opet ja nisam kriv.Al da budem pisal još jedan sticky bome nebudem.

3.Kaj se tiče rama meni je stao u cjenovni rang i nije na odmet imati 4 gige.Pogotovo ako se baviš photoshopom i želiš koristiti vistu.

karloman
14-12-2007, 19:51
1. Pričekat čemo Gwina, da vidimo kaj će on reči, jedino ako se nije naljutio, pa neče ništ pisat (misli si: ko ih jebe, nek se snalaze sami), Gwin majstore čekamo te, vrata ovom topicu su ti uvijek otvorena :rotfl:

2.Kaj se tiče Raid diskova, čini mi se kao odlična stvar, ali nemam pojma o tome, kak to šljaka i kak se to složi... daj malo objasni Amd freak, netrebaš pisat sticky

3. Pitanje rama smo već riješili, znači zaključak je: grijeh je ne kupiti i višak rama nego kaj ti je potrebno, jer je cijena prihvatljiva ko nikad do sad....

slušam kaj ćete reči....

14-12-2007, 19:55
jednog dana kad me pozoveš do sebe onda ču ti ja sredit konfu kak Bog zapoveda :)....pa buš vidio kaj je raid power... :wink:

karloman
14-12-2007, 20:04
dodi odma :)

kulamasta
14-12-2007, 20:09
Što se tiče RAID polja... Stvar je vrlo jednostavna... Imaš Raid0 polje za koje ti treba minimalno 2 HDD. Prednost toga jest da se podaci istovremeno i pišu i čitaju na sve diskove unutar polja. Znači rad 2 dva manja diska u polju je duplo brži od 1 velikog.

Negativna stvar je u tome da ako dođe do ispadanja diska iz polja da se podaci na diskovima gube. Također ako se jedan disk pokvari, gube se podaci i na drugome. Kao što sam i ja rekao na početku i kasnije kolega Ezav, Raid kontroleri n pločama nisu baš neke kvalitete i postoji rizik da ti disk ispadne iz polja. Naravno to ne znači da če se i desit.

Raid 1 se koristi gdje je presudna sigurnost podataka. Ukoliko se pokvari jedan disk, polje ne puca več drugi normalno radi.

RAID 10 je kombinacija RAID 0 i RAID 1 i za to su ti potrebna 4 HDD

Znači raid 10 automatski ti ispada iz igre, osim ako ne mislis kupovat 4 x 80 gb...

Raid 1 u tvome slučaju također ispada iz igre osim ako ne želiš na dva harda zapisivat iste podatke radi sigurnosti. Mislim da za ono što tebi treba dovoljan i običan Backup

Ostaje jedino Raid 0 koji bi u tvome slučaju imao nekoga smisla. Tu dobivaš na brzini. Koliko bi ti se to osjetilo u tvome svakodnevnome radu, također je upitno.

Ali najbolje ti je da to pitaš AMD-a jer on vjerujem koristi RAID Power u svakodnevnome radu... Mogao bi nam tu staviti i neka svoja testiranja i mjerenja brzina da vidimo koliko koliko su dobici u praksi

bezimeni
14-12-2007, 20:13
Da i mene bi zanimala neka konkretna mjerenja na raidu.Amd bi nam to mogao pokazati sa HD Tune programom koji fino prikazuje perfomanse nekog harda...

karloman
14-12-2007, 20:19
Što se tiče RAID polja... Stvar je vrlo jednostavna... Imaš Raid0 polje za koje ti treba minimalno 2 HDD. Prednost toga jest da se podaci istovremeno i pišu i čitaju na sve diskove unutar polja. Znači rad 2 dva manja diska u polju je duplo brži od 1 velikog.

Negativna stvar je u tome da ako dođe do ispadanja diska iz polja da se podaci na diskovima gube. Također ako se jedan disk pokvari, gube se podaci i na drugome. Kao što sam i ja rekao na početku i kasnije kolega Ezav, Raid kontroleri n pločama nisu baš neke kvalitete i postoji rizik da ti disk ispadne iz polja. Naravno to ne znači da če se i desit.

Raid 1 se koristi gdje je presudna sigurnost podataka. Ukoliko se pokvari jedan disk, polje ne puca več drugi normalno radi.

RAID 10 je kombinacija RAID 0 i RAID 1 i za to su ti potrebna 4 HDD

Znači raid 10 automatski ti ispada iz igre, osim ako ne mislis kupovat 4 x 80 gb...

Raid 1 u tvome slučaju također ispada iz igre osim ako ne želiš na dva harda zapisivat iste podatke radi sigurnosti. Mislim da za ono što tebi treba dovoljan i običan Backup

Ostaje jedino Raid 0 koji bi u tvome slučaju imao nekoga smisla. Tu dobivaš na brzini. Koliko bi ti se to osjetilo u tvome svakodnevnome radu, također je upitno.

Ali najbolje ti je da to pitaš AMD-a jer on vjerujem koristi RAID Power u svakodnevnome radu... Mogao bi nam tu staviti i neka svoja testiranja i mjerenja brzina da vidimo koliko koliko su dobici u praksi
ma ti si čovjek, tj. pravi forumaš, izvrijeđamo te, a ti samo dalje šrajbaš, takve trebamo :rotfl:

ma super si sve rekao i sad su mi jasnije neke stvari...
Ispravak: Raid 10 ne postoji, to je 1+0.... reko si da to ne dolazi u obzir jer tada minimalno trebam 4 HDD-a, pa di piše da neću ugraditi 4 po 1T, mislim da bi mi to bilo taman :D šalim se, nemoj ovo uzet u obzir....

Svidja mi se Raid0 polje, ali glupo mi je to slagat ako je riskantno držat podatke na Hdd-ovima s obzirom da se polje ne slaže najbolje s mojim čipsetom, tada u obzir dolazi Raid1, ali nisam najbolje svatio, koristeći Raid1 polje imam 2Hdd i na svakom su isti podaci ???
zbilja mi glupo zvuči, ali tak sam svatio, mislim da sam malo pobrko stvari, nemojte se ljutit, ipak sam ja njubina :rotfl:

kulamasta
14-12-2007, 20:32
Dobro si shvatio, Raid1 na oba diska piše iste podatke. Njegova je namjena sigurnost. U slučaju kakve havarije na jednome disku, podaci ostaju na drugome. Takvo što je tebi potpuno bespotrebno.

Ti bi nešto dobio jedino sa raid0. Dali ti treba to je druga stvar...

karloman
14-12-2007, 20:37
Ma majstore sad mi jee sve jasno, samo ne kužim zašto se ne vole Raid0 i moj čipset :rotfl: , moramo ih pomiriti :D

kulamasta
14-12-2007, 20:44
Nemo to veze sa ljubavlju. Stvar je u tome da kvalitetan samostalan RAID kontroler košta kao nekoliko tvoji ploča sa RAID kontrolerom. Koliko para toliko muzike.

Gwin
14-12-2007, 21:19
1. Pričekat čemo Gwina, da vidimo kaj će on reči, jedino ako se nije naljutio, pa neče ništ pisat (misli si: ko ih jebe, nek se snalaze sami), Gwin majstore čekamo te, vrata ovom topicu su ti uvijek otvorena :rotfl:.
meni su svi topici otvoreni, s obzirom da je ovo moj podforum :D

bluestorm napajanja, prva verzija, su imali veći broj vraćenih uređaja nego bilo koje brand-name napajanje dotad. loš odabir kondenzatora, čudno posložena elektronika i bogznakaj su kumovali lošim radom i dosta nestabilnosti.

bluestorm2 je daleko bolje izvedeno napajanje, stabilnije. ali PRESLABO. bluestorm2 ima dva 12V raila sa 15A na svakom railu. što zna bit preslabo za određene high-end komponente.

dok recimo chieftec 550W, koji je 50-ak kuna jeftiniji, ima tri 12V raila sa 18A na svakom. što je već sasvim druga priča. osim toga, kompletnu seriju chieftec napajanja radi Delta Electronics, koji su poznati po stabilnim uređajima duge trajnosti i visoke izdrđljivosti..

zato moj glas ide chieftecu, a ne preskupom bluestormu

bezimeni
14-12-2007, 21:30
Ovaj bluestorm od 500 w je SASVIM dovoljan za komp koji namjerava kupiti a tih 50 kuna donekle opravdava ljepšom linijom i bužiranim kablovima.Za ovaj njegov komp će super poslužiti ali da se za te novce vjerovatno može i bolje to ne tvrdim.
Osobno bi mu preporučio Forton 400 W PNF za 280 kuna u ADM-u.Ima 2X 18 A na 12 V i 350 W na 12 V ali nema pci ex granu što lako riješi adapterom.Za te novce definitivno najbolja kupnja.Tiho,jako ,stabilno sa dvije godine garancije i JEFTINO ali lagano ružnjikavo u odnosu na ovog bluestorma.

Karlo_from_Bjelovar
14-12-2007, 21:35
+1 za chufteka... :wink:

ezav
14-12-2007, 21:48
Ovaj bluestorm od 500 w je SASVIM dovoljan za komp koji namjerava kupiti a tih 50 kuna donekle opravdava ljepšom linijom i bužiranim kablovima.

Oprosti cif od 550w verzija 2 (i jedina koja se skoro godinu dana moze kupiti) ima isto kablove u buziru ... a to kaj nije plavi i ne svijetli plavo po meni je samo bonus :D

Ja sam na svojem kucistu odspojil lampice od powera i diska jer svijetle iritantno plavo koje jako bode u oci , a kada najdem vremena moram otvoriti
zvucnike da ubijem iritantnu plavu lampicu na njima da vise nemoram imati karton prekeljen prek zvucnika :rotfl:

bezimeni
14-12-2007, 22:03
inače taj čiftek od 550 w daje 360 w na 12 v tako da stvarno nema potrebe dizati to napajanje u nebesa,ali istina je da daje puno za uloženo i sam sam ga predlagao x puta...bluestorm na 12 v daje nekih 350 w tako da su po snazi tu ngdje više-manje...a sad koje je ljepše ovisi o ukusu,meni je plavo ljepše a pošto kupuje kučište sa plexi prozorom...

RECENZIJA (http://www.hardocp.com/article.html?art=MTMzOSw1LCxoZW50aHVzaWFzdA)

The FSP BlueStormII started off the review process coming from a manufacturer with a good reputation for making workhorse power supplies but from a particular line noted for having ripple/noise issues with its high powered members. The build quality was good for a midrange power supply. During load testing the FSP was the diametric opposite of the Apevia and Powertek units. The unit performed within specifications on all of our load tests and did so with good efficiency averaging in the high 70%'s to 80%. Equally well performing was the unit’s DC output. The unit started off a bit active in Test #1 but settled down in Test #2 and then slightly rose again throughout testing, but it never approached the ATX12v specification limits unlike the higher power output Epsilon units made by the same company. This combination of good performance and good DC output made the FSP the only unit to survive our testing with a full pass. If someone is looking for a solid performing power supply in the 500w range the FSP BlueStormII should be on their short list as not only does it provide everything it is billed to do it does so with ease. On top of that the FSP BlueStormII was priced at only $86.99 (currently $76.99 with MIR) and as such is easily recommended.

Gwin
14-12-2007, 22:53
znači, sam si rekao; chieftec je
- jači
- jeftiniji
- nije poznato da chieftec serija masovno umire

a kao što rekoh.. chiefteca radi Delta. nemam ja niš protiv fortrona. imaju neke vrhunske proizvode, ali imaju i neke katastrofe koje je bolje zaboravit. dok delta još nema registriranih problema sa napajanjima.

a samo da dodam, što se tiče maksimalne snage bluestorma; da.. zaista ima ukupnih 29A na 12V, ali podijeljeno na 14+15. ako uzmeš u obzir da ćeš uštekat cijelu ploču na jedan rail, i da preko tog raila ide struja za proc, ventove na matičnoj, te za PCI-e, onda se bojim da bi 14A moglo bit premalo. chieftec ima istu izlaznu kontinuiranu snagu, ali sa 18A može izdržat "overload" od skoro 50W više na pojedinom railu u odnosu na fortrona.
nemojte zaboravit da samo pci-e na ploči pruža 65W za grafu.

IGoR_2803
14-12-2007, 23:06
Osobno bi mu preporučio Forton 400 W PNF za 280 kuna u ADM-u.Ima 2X 18 A na 12 V i 350 W na 12 V ali nema pci ex granu što lako riješi adapterom.Za te novce definitivno najbolja kupnja.Tiho,jako ,stabilno sa dvije godine garancije i JEFTINO ali lagano ružnjikavo u odnosu na ovog bluestorma.

moram se malo nadovezati na ovo. imam toga fortrona i napajanje radi bez problema ali fakat je zajeb ovo kaj nema granu za napajanje pci e. a ovo s adapterom nebi vjerovali kakve probleme sam imal. prosel sam jucer pola zagreba, 4,5 trgovina s inf. opremom i niko nema. a posto uzimam club3d hd3850 mi ovo treba. na kraju mi ga je poklonil decko iz VŽ hgspota (jos jednom hvala btw!) :D

bezimeni
14-12-2007, 23:15
Za to je glavni krivac Club 3D koji isporučuje 3850/3870 bez tog adaptera dok svi ostali proizvođači stavljaju takav adpter kao osnovnu opremu u pakiranje.

http://www.diskont24.com/product.php?pr ... =57&page=7 (http://www.diskont24.com/product.php?productid=3524&cat=57&page=7)
(ovaj na linku mi je lagano čudan,ima muško/ženski priključak dok isprvano treba biti dva ženska kako bi se mogle uključiti dvije različite grane iz napajanja,barem je tako kod mene)
meni ga poklonili u Links servisu,i ja im se zahvaljujem ovim putem.

karloman
14-12-2007, 23:28
Nemo to veze sa ljubavlju. Stvar je u tome da kvalitetan samostalan RAID kontroler košta kao nekoliko tvoji ploča sa RAID kontrolerom. Koliko para toliko muzike.

ma znam, šalim se, ali ova ploča koju sam ja odabrao ima Sata2 Raid, nebi se smjeli klat, a daj reci diskovi moraju biti istog kapaciteta ???

kulamasta
15-12-2007, 00:03
Da bi postavio RAID 0 polje diskovi nemoraju biti istoga kapaciteta, medjutim kada napravis RAID polje ono ce biti velicine onoga najmanjega. Disk od 100 GB i disk od 160 Gb dat ce ti polje od 200 GB.

Dakle, ako radis RAID 0 radi ih od dva diska identicne velicine

15-12-2007, 11:58
Ma karlo ne brini...ovak...ak te financije spriječavaju za prvu silu uzmi jedan disk..ako imaš love svakako uzmi dva.Barem češ biti miran dugo vremena.A ak bu trebalo ja skoknem do tebe jedan dan pa ti sve složim i odmah testiramo kolka je dobit..kk?

karloman
15-12-2007, 12:44
ok frikče, moram prvo popravit stanje na faksu, sad su se svi urotili protiv mene, sa svih strana samo kritike :twisted:
izgleda da bez toga neide, sad se ja primam posla, motivi su jasni :)

IGoR_2803
15-12-2007, 13:32
Za to je glavni krivac Club 3D koji isporučuje 3850/3870 bez tog adaptera dok svi ostali proizvođači stavljaju takav adpter kao osnovnu opremu u pakiranje.

navodno da sa club3d hd3870 dolazi taj konverter, ali ne i sa 3850, mislim da sam na pcekspert forumu to pročital negdi...


http://www.diskont24.com/product.php?productid=3524&cat=57&page=7
(ovaj na linku mi je lagano čudan,ima muško/ženski priključak dok isprvano treba biti dva ženska kako bi se mogle uključiti dvije različite grane iz napajanja,barem je tako kod mene)
meni ga poklonili u Links servisu,i ja im se zahvaljujem ovim putem.

da, nije to to kaj imaju u diskontu24, ima toga i u infoplusu u Harambašičevoj, ja sam se zaletil do tam i pitam da li imaju,i na kraju razočarenje dok sam skužil tamo da nije to to. uglavnom, taj ima samo 3 pina, i na kraju je jedan muški i jedan ženski priključak.

Lordan1
25-12-2007, 21:47
Pozdrav društvo, evo još jedne njubine :rotfl:

- pošto su danas jako teša vremena, zadovoljan sam svojim financiskim stanjem, koje mi dopušta kupnju konfiguracije cijenovnog ranga, jedne iznad prosječne plače (5000-7000kn), uključena je i periferija(monitor, miš).....da ne duljim osvrnuo bi se na komponente !!!!

MBO:MB Gigabyte M52S-S3P, sAM2, nVidia NF520, SATA II RAID, GLAN (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1010056)S- 373kn
CPU:CPU AMD Athlon64 X2 5000+ BOX, dual core, SckAM2 (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1060002)S - 741kn
VGA:Powercolor Radeon HD3870 PCIE, 512MB, TVout, dual DVI (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1130155)S- 1505kn
RAM:DDR2 1GB PC6400 (800MHz) x 2, Kingmax (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=22162)S- 139x2=278kn
HDD:HITACHI HDT722516DLA380 160GB SATA300 7200rpm 8MB (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?sifra=20574)S- 325kn
NAPAJANJE:FORTRON BlueStorm 500W, HQ, PFC, 2x12V, 12cm fan (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?sifra=3792)S- 565kn
KUĆIŠTE:THERMALTAKE Soprano DX, VE7000BWS, MIDI (http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=1_34_102&products_id=4425)S- 735kn
OPTIKA:DVD+RW/-RW Pioneer DVR-115DBK, Dual Layer, 20x (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1160062)S- 238kn
MONITOR:Samsung SM 206BW, 20" (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1110158)S- 2000kn
MIŠ:Razer Lachesis (http://www.feniks-kompjutori.hr/index.php?module=naslovna_opsirnije&id=129)S- 509kn

eto, i to bi bilo to....
ja komp koristim dosta za obradu slika u Photoshopu CS2, a za to če mi 2Gb rama i proc dati dušu :rotfl:
na starom kompu ne igram baš neke nove naslove, ali s novom strijelom bi zicer postao gejmer, tak da sam stavio ovu grafu, koju svi hvale, mislim da bi trebala biti OK.....
Zanima me:
1) dal sam odabrao adekvatno napajanje ili treba jače, makar sumnjam....
2) kako se LCD monitori ponašaju u igrama (do sad baš i nisam čuo neke pohvale)
3) i zanima me vaše mišljenje o svemu ovome....

Thx...... :roll:

EDIT: sve je iz Ve-Mila osim miša(Feniks) i Kućišta(ADM)
Gle sve je ok to sto si odabrao ,osim GIGABYTE matične koje su totalni šrot.imam iskustva sa njima,užas,samo problemi,nekompatibilnost itd :twisted:

bezimeni
25-12-2007, 21:49
Lordan1 daj ne diži stare teme,čovjek je do sada sigurno kupio komp i žali se GIGABYTE-u za svoje probleme umjesto što ovdje ponavljaš jednu te istu stvar.

Gwin
26-12-2007, 04:20
waking up the dead.. damn...