PDA

Pogledaj cijelu verziju : Je li gaming umjetnost?



Daniel666
11-12-2007, 20:31
Ako je ples, dakle, skupina pokreta smatran umjetnošću može li se isto reći i za vještinu igranja igara?

callista
11-12-2007, 20:35
fala bogu da može.

SnowFlake
11-12-2007, 20:36
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost

Teon
11-12-2007, 20:52
Pa sad .. ovisi kako gdje, ako je igranje Simsa umjetnost ... onda sam ja Chuck Norris o_0

Igranje Quake-a, PES-a sa onim Pr0 skillom e to bi vec mogla bit umjetnost, o RTS da ne pricam (Koreanci ftw :D )

Maze
11-12-2007, 20:53
Ne, po meni. Just a hobi, tj. oblik zabave.. ne zahtjeva ništa kreativno.

Lord Myrkul
11-12-2007, 21:06
au, nisan mu ni procita pitanje a glasa san, how foolish of me. nije to nikakva umjetnost

prcko
11-12-2007, 21:15
Gaming nema veze s umjetnoscu.

ZorgTheBorg
11-12-2007, 21:18
Gaming je kombinacija sporta i umjetnosti.

McPingvin_v2.0
11-12-2007, 21:25
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost
slažem se u potpunosti.

izrada igre, od smišljanja naziva, pisanja priče, kodiranja, modeliranja pa sve do testiranja je umjetnost. gameri su ništa prema svemu tome. oni samo uživaju u tuđem radu.

*Fila*
11-12-2007, 21:28
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost
slažem se u potpunosti.

izrada igre, od smišljanja naziva, pisanja priče, kodiranja, modeliranja pa sve do testiranja je umjetnost. gameri su ništa prema svemu tome. oni samo uživaju u tuđem radu.
mislim da su dečki sve rekli! :pray:

Svinjoguz
11-12-2007, 21:32
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost
slažem se u potpunosti.

izrada igre, od smišljanja naziva, pisanja priče, kodiranja, modeliranja pa sve do testiranja je umjetnost. gameri su ništa prema svemu tome. oni samo uživaju u tuđem radu.

correct, izradba igre je umjetnost, igranje istih nije cak ni da ste neki pro leetzor ala fatal1ti

bezimeni
11-12-2007, 21:41
Mislim da bi mogla postati umjetnost.Ako su filmovi umjetnost u kojima danas prevladavaju računalne animacije (Gospodari prstenova-pobrao hrpu oskara...) onda bi i igre mogle postati umjetnost.

Marcellius09
11-12-2007, 21:42
glupa anketa

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2007, 21:51
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost
slažem se u potpunosti.

izrada igre, od smišljanja naziva, pisanja priče, kodiranja, modeliranja pa sve do testiranja je umjetnost. gameri su ništa prema svemu tome. oni samo uživaju u tuđem radu.
Guess who agrees...

DrunkyDuck
11-12-2007, 21:54
Umjetnost nastaje iz potrebe osobe da se izrazi. Gaming = industrija.

Helena
11-12-2007, 21:55
Umjetnost nastaje iz potrebe osobe da se izrazi. Gaming = industrija.

Potpis.

bezimeni
11-12-2007, 22:04
Danas je sve industrija uključujuči i umjetnost.Nitko ne radi za badave ...

Iron Storm
11-12-2007, 22:17
Na sav glas vičem da je programiranjeSigara umjetnost, i to takva umjetnost koja može ujediniti većinu ostalih umjetnosti (književna - scenarij, filmska - cut scene, animacija, glazbena - glazbena pozadina, likovna - scenska pozadina, modeli itd. ...), samo što to većina ljudi (čitaj: ne-gameri a pogotovo antigameri) ne razumiju.
Ako bi igranje igara trebaloSbiti umjetnost, onda bit pod to spadao žanr RTS.

DrunkyDuck
11-12-2007, 22:24
Danas je sve industrija uključujuči i umjetnost.Nitko ne radi za badave ...

Pa, ne bih isao bas tako daleko i rekao da je sva umjetnost industrija. No dobro, ima tu i "umjetnika" koji rade WC skoljke i namjestaj sa potpisom...

Sto se tice igara, tesko je ocekivati ista vise od dobre zabave. Cini se da pomaze stav proizvodjaca, to jest, da li ce igru napraviti iz vlastitog gusta (Fahrenheit, Psychonauts, ... Indie gaming takodjer) ili je rijec o igri radjenoj po filmu/jos jednom nastavku koji se stanca zbog popularnosti.

BTW, sjetim se svih onih igra/igric.a rasprava pa se zapitam gdje svrstati naslov koji je moguce preci u nekoliko sati? :D

bezimeni
11-12-2007, 22:36
Danas je sve industrija uključujuči i umjetnost.Nitko ne radi za badave ...

Pa, ne bih isao bas tako daleko i rekao da je sva umjetnost industrija. No dobro, ima tu i "umjetnika" koji rade WC skoljke i namjestaj sa potpisom...

Sto se tice igara, tesko je ocekivati ista vise od dobre zabave. Cini se da pomaze stav proizvodjaca, to jest, da li ce igru napraviti iz vlastitog gusta (Fahrenheit, Psychonauts, ... Indie gaming takodjer) ili je rijec o igri radjenoj po filmu/jos jednom nastavku koji se stanca zbog popularnosti.

BTW, sjetim se svih onih igra/igric.a rasprava pa se zapitam gdje svrstati naslov koji je moguce preci u nekoliko sati? :D

I svrha umjetnosti je dobra zabava.zašto kozumiramo umjetnost,kako bi se oplemenili,je moš mislit.Ili ti je zanimljivo i zabavno ili ti je dosdno,ostalo su filozofiranja.U početku je i film smatran tehnološkim čudom pa je ipak proglašen umjetnošču.Imaš "animiranih" filmova kompletno izrađenih na računalu.OK tu možeš reči da je to samo tehnika izražavanja.Zašto bi igra koja pruža neko novo nedoživljeno iskustvo bila manje umjetnost od filma.Ljudi se i kroz igru mogu izraziti na razne načine.Uostalom tko to propisuje što je umjetnost.Danas umjetnot sve više gubi smisao i sve je potrošna roba kratkog vijeka.
Mislim da će se za ovu vrstu proizvoda u skoroj budučnosti riječ igra zamjeniti sa virtualni doživljaj ili nešto slično...

DrunkyDuck
11-12-2007, 22:53
To ce samo reci da umjetnost vise nije ono sto je bila. Zapravo, shvacanje umjetnosti.


Mislim da će se za ovu vrstu proizvoda u skoroj budučnosti riječ igra zamjeniti sa virtualni doživljaj ili nešto slično...
Marketinski trikovi, potreba da se na proizvod zalijepi odgovarajuca etiketa.

ChR0NoS
11-12-2007, 23:01
ja mislim ipak da je gaming umjetnost.... a o programiranju kao umjetnosti da i ne pričamo... programiranje je umjetnost svoje vrste

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2007, 23:03
Što se tiče industrije ("komercijale") i umjetnosti u igrama, stvar je ista kao i u ostalim poljima izražavanja... Game development je u osnovi umjetnost, kao i film, i muzika i sl. I tu opet imaš one kreativne ljude i one za koje je to samo posao. Kao što u muzici imaš turbo-folk naspram starih majstora i novih alternativnih i progresivnih pokreta, u filmu imaš romantične komedije s Meg Ryan naspram legendi poput Kubricka - tako i u gamingu imaš EAove FIFAe naspram inovativnih koncepata poput impresivnog Portala, npr. Broj "pravih" umjetnika je uvijek bio proporcinalan broju ljudi koji znaju cijeniti "pravu" umjetnost - a takvi su, nažalost, uvijek bili u manjini.

FioPro
11-12-2007, 23:08
Ako bi igranje igara trebaloSbiti umjetnost, onda bit pod to spadao žanr RTS.

Ja bih ipak umjesto RTS rekao RPG...

RayDX
11-12-2007, 23:23
Gaming u smislu igranja nije umjetnost. Ali game development je vraška umjetnost. To ni jedan Direr ne može napraviti... Prelijepa formacija kôda... Funkcije u svakom kutku :)

W3DR4N
11-12-2007, 23:24
Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.



U većini se slažem s DDuckom, radi se o čistoj industriji s ponekim biserom u blatu. Gaming bi bila umjetnost da u industriji ima više pojedinaca koji rade s nevjerojatnim entuzijazmom. Ljudi poput Wrighta (najgenijalniji produkt gaminga The Sims), Carmacka (otac i majka FPSa), Meiera (jedan i jedini CIV), Kojime (MGS)...
Kao i film, igra bi morala imati čelnog čovjeka. Čovjeka s voljom i vizijom.

Većinu igara radi previše ljudi, neovisni jedni o drugima, pa se u postprodukciji na brzinu spajaju djelovi.

Neven <R>
11-12-2007, 23:27
Tako je isto kao što pop glazba i hollywoodski filmovi nisu umjetnost već industrija.

DrunkyDuck
11-12-2007, 23:31
Jos bi na listu dodao Tima Schafera (http://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Schafer), Davea Grossmana (http://en.wikipedia.org/wiki/Dave_Grossman)Si Rona Gilberta (http://en.wikipedia.org/wiki/Ron_Gilbert), ljude koja je gaming masina (Lucas Arts) prozvakala i ispljunula.

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2007, 23:43
Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.
Ok, možda sam mogao naći bolji primjer, ona mi je bila prva asocijacija uz romantično komediju, a romantične komedije većim dijelom uopšte nisu zakon.

W3DR4N
11-12-2007, 23:44
pop glazba
Umjetnost je.

hollywoodski filmovi
Umjetnost su.

W3DR4N
11-12-2007, 23:48
Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.
Ok, možda sam mogao naći bolji primjer, ona mi je bila prva asocijacija uz romantično komediju, a romantične komedije većim dijelom uopšte nisu zakon.

Jesu. Ako ih rade britanci, onda se i kamenje rascmolji. :)

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2007, 23:50
[quote=Neven <R>]pop glazba
Umjetnost je.

hollywoodski filmovi
Umjetnost su.[/quote:2faov16f]
S nekog apsolutnog gledišta, sve je umjetnost, ali mi ovdje pokušavamo uspostaviti neke relacije između različitih uradaka ili različitih vrsta uradaka u nekoj umjetnosti. Prosječan hollywoodski teen movie je ništa u usporedbi sa nekim istaknutijim filmskim ostvarenjima (misleći na kvalitet).

RIPtheREAPER
11-12-2007, 23:53
au, nisan mu ni procita pitanje a glasa san, how foolish of me. nije to nikakva umjetnost


Istina da je lijepo za vidjeti nekog skilera kako stvara umjetnost po glavama neprijatelja, ali bas da bi se moglo nazvat umjetnoscu...
Hm...

Helena
12-12-2007, 00:06
Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.
Ok, možda sam mogao naći bolji primjer, ona mi je bila prva asocijacija uz romantično komediju, a romantične komedije većim dijelom uopšte nisu zakon.

Jesu. Ako ih rade britanci, onda se i kamenje rascmolji. :)

Eh, šta bih dala da vidim tebe rascmoljenog...

Neven <R>
12-12-2007, 00:16
[quote=Neven <R>]pop glazba
Umjetnost je.

hollywoodski filmovi
Umjetnost su.[/quote:2hbcgc52]
Ne, to je umijeće prodaje. Umjetnost nikako.

Pop glazba i hollywoodski filmovi su umjetnost podjednako kao što su umjetnost neke figurice koje možeš kupiti na placu za 15kn.

McPingvin_v2.0
12-12-2007, 00:19
Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.
Ok, možda sam mogao naći bolji primjer, ona mi je bila prva asocijacija uz romantično komediju, a romantične komedije većim dijelom uopšte nisu zakon.

Jesu. Ako ih rade britanci, onda se i kamenje rascmolji. :)

Eh, šta bih dala da vidim tebe rascmoljenog...
that can be arranged.

Rocchiro
12-12-2007, 07:28
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost

slazem se u potpunosti

THUNDER_DINIX
12-12-2007, 09:46
pravljenje igre je umjetnost, ma i igranje je :D

The Boz
12-12-2007, 13:53
Ako Retar... Ronaldinhoa mogu zvat umjetnikom s loptom, e pa bome mogu i gamera. Svakako mislim da se može naći dobra doza umjetnosti u nekim gamerima i načinima igranja nekih igara. Isto mislim što se tiče usporedbe gaminga i sporta, uvijek se mogu naći dobre usporedbe i slučajevi koji dokazuju velike sličnosti.
A što se tiče razvoja igara, točno ono što je Burekče reklo, imaš artiste i imaš štanc-majstore.

Bishop_45_(2)
12-12-2007, 15:06
nije,programiranje je umjetnost,....


da, imam pitanje za vas; smatrate li rijesavanje zadatka iz logike i/ili mat umjetnoscu ???, Vidis kako je lakse prihvatiti da je programiranje umjetnost, ali nitko nebi bas tako brzo rekao da je rijesvanje zad iz mat umjesnost :wink:


// naravno kada kazem programiranje ja NE mislim na pricu i koncept, mislim na programiranje !!!


EDIT: inace, slazem se s Boz-ovim postom iznad mene; ako netko naziva nogometasa umjetnikom, ne vidim razog zbog kojeg nebi Fatal1ty (http://en.wikipedia.org/wiki/Johnathan_Wendel)-a mogli prozvati umjetnikom ..., ali mi se ne svidja idaje da gaming postaje sport, jer ako to gledate iz moje perspektive, kada gaming postane normalan sport, svi mi, likovi koji prakticiraju gaming iz ciste zabave, biti cemo isto sto su ovi danasnji football fanovi,.... gadi mi se pomisao na to, mozda cak uzivam u tome sto sam drugaciji, .....

Grimm-Reaper
12-12-2007, 16:03
za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost

Slažem se.

Ali s obzirom kakve gluposti danas nazivaju umjetnošću, ne bih se čudio da i mi svi skupa postanemo hrpa new age umjetnika ili tako nešto. Kud ovaj svijet ide?

Aerial
12-12-2007, 16:07
Gaming je zabava ko i svaka druga (nogomet, biljar, hrkljuš...) i fkorz, nije umjetnost.

Sad, da li same igre mogu biti umjetničko djelo, to je već druga tema (koju sam mislim čak i ja otvorio, ne sjećam se više) i o kojoj mi se zapravo ni ne raspravlja toliko...

Burek_fr0m_SPACE
12-12-2007, 19:05
A što se tiče razvoja igara, točno ono što je BurekčeSreklo, imaš artiste i imaš štanc-majstore.
Riječ je o skoro 90 kg bureka, molim lijepo...

MoNDi
12-12-2007, 19:37
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost

To i ja mislim. Nije umjetnost,vec hobby ili posao. ^^ Uglavnom zabava.

A dobro,i slikanje neki put isto nije bas umjetnost kada si pogledamo neke slike "modernog" slikanja di se u sredini vidi crna tocka a prodaje se slika za 20.000 $. = . =
Jednom su napravili test i pustili majmuna s bojom i kistovima na papir da nacrta nesto i onda pokazali te slike nekom kriticaru slika. A on je onda rekao,kako taj slikar imaj uzasno veliki talent i mastu. :rotfl:

Freestyler
12-12-2007, 20:20
moja mama ima brkove

Burek_fr0m_SPACE
12-12-2007, 20:29
da, imam pitanje za vas; smatrate li rijesavanje zadatka iz logike i/ili mat umjetnoscu ???, Vidis kako je lakse prihvatiti da je programiranje umjetnost, ali nitko nebi bas tako brzo rekao da je rijesvanje zad iz mat umjesnost :wink:
Programiranje je daleko mnogo više od zadatka i rješenja - bez obzira što vas u školi obično uvjeravaju da je programiranje baš to, daveći stotinama trivijalnih zadataka, pa programiranje izgleda kao i matematika - imaš zadatak, nađi rješenje, idi na slijedeći zadatak. Cilj programiranja je da dobiješ neki upotrebljiv program na kraju, a to u školi jedva da se ikad radi. Kada zagaziš u neke složenije sisteme, prostor za kreativnost u programiranju je ogroman, vjeruj mi, godinama sam već u tome. Na osnovu svojih iskustava, kao i mnogih tuđih radova kojima sam posvjedočio, odgovorno tvrdim da je programiranje umjetnost. Ali ne ono "školsko".

Lord AngelRI
12-12-2007, 20:29
da naravno...

Bishop_45_(2)
12-12-2007, 20:37
@Burek , pitao sam zato sto, kada bih probao rijesiti nesto na nekoliko razlicitih nacina, sve razlike su bile u logickom pristupu problemu, tako da sam automatski pretpostavio da je jedina ujetnost u tome logicko razmisljanje, prema tome, likove koji rijesavaju logicke probleme na papiru, njih mozemo smatrati umjetnicima takodjer, ne?

Inace jedina stvar koju sam sreo u pisanju slozenijih programa, a toga nema u mat i logici jest organizacija, no to smatram toliko trivijalnim, naravno za nekoga tko ima te kapacitete da pwna u logici i mat...

Burek_fr0m_SPACE
12-12-2007, 20:55
@Burek , pitao sam zato sto, kada bih probao rijesiti nesto na nekoliko razlicitih nacina, sve razlike su bile u logickom pristupu problemu, tako da sam automatski pretpostavio da je jedina ujetnost u tome logicko razmisljanje, prema tome, likove koji rijesavaju logicke probleme na papiru, njih mozemo smatrati umjetnicima takodjer, ne?

Inace jedina stvar koju sam sreo u pisanju slozenijih programa, a toga nema u mat i logici jest organizacija, no to smatram toliko trivijalnim, naravno za nekoga tko ima te kapacitete da pwna u logici i mat...
Ali štos je što nije sve u "problemu" i "rješenju". To bi bilo da trebaš napraviti, ne znam, "PC kasu" - imaš zadatak, nekoliko različitih (ali opet dosta sličnih) načina da to riješiš i na kraju dobiješ neki program koji će opet neodoljivo podsjećati na stotine programa iste namjene, jer u takvom slučaju jednostavno nema ni potrebe ni prostora za neke varijacije. Takvi slučajevi su više straightforward poslovi, nego neki izrazi kreativnosti. Ja sam mislio na kompleksnije i manje ograničene slučajeve, gdje programer ima kreativnu slobodu da napravi nešto prema svojoj viziji, a ne prema nekim striktnim specifikacijama. Programiranje je mnogo više od poznavanja osnovnih komandi i odabira pravog tipa promjenjive. Štos je u dizajniranju i realizovanju složenih sistema koji će samostalno funkcionisati, biti efikasni, logični i doslijedni, a za to je potrebno usvajanje novih načina razmišljanja i novih koncepata sa strane programera. Istina, logiku nikada nisam mnogo izučavao, ali toga svakako nema u matematici.

SnowFlake
12-12-2007, 21:14
ajmo ovako u umjetnosti se nešto stvara u matematici ništa ne stvaraš nego samo pokazuješ to što se "dogodilo",jer sve je to već tu(samo što nije kod tebe nego kod profke,osim ako niste mudri), dok u programiranju koristiš tu matematiku da bi nešto stvorio,može tak?

Helena
12-12-2007, 23:50
[quote=W3DR4N]Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.
Ok, možda sam mogao naći bolji primjer, ona mi je bila prva asocijacija uz romantično komediju, a romantične komedije većim dijelom uopšte nisu zakon.

Jesu. Ako ih rade britanci, onda se i kamenje rascmolji. :)

Eh, šta bih dala da vidim tebe rascmoljenog...
that can be arranged.[/quote:2vljbfgo]

Jel? Javi se... :D

Bishop_45_(2)
13-12-2007, 14:45
ajmo ovako u umjetnosti se nešto stvara u matematici ništa ne stvaraš nego samo pokazuješ to što se "dogodilo",jer sve je to već tu(samo što nije kod tebe nego kod profke,osim ako niste mudri), dok u programiranju koristiš tu matematiku da bi nešto stvorio,može tak?

da, sad to ovisi o profesorici, ako ti profesorica zna zadati dobar zadatak, zacudio bis se koliko mozes biti kreativan u matematici, ali ta je kreativnost razlicita od onoga o cemu prica burek.
No da se razumijemo, matematika nije nacin izrazavanja osjecaja i/ili dozivljaja ..., tako da mat ne mogu uklopiti u nekakvu def umjetnosti, ja sam samo ispitivao na sto to vi tocno mislite kada navodite programiranje kao umjetnost, .... o tome je ocito mislio samo bureq, vi se ostali samo drzite onoga: don't bite the hand tht feeds u .... :D

Grimm-Reaper
13-12-2007, 14:52
Shakespear, Emerson, Shaw, Da Vinci, Mozart, to su umjetnici. Programiranje se može nazvati umjetnošću ali ako ispred i iza te riječi stoje ".

Bishop_45_(2)
13-12-2007, 14:54
Shakespear, Emerson, Shaw, Da Vinci, Mozart, to su umjetnici. Programiranje se može nazvati umjetnošću ali ako ispred i iza te riječi stoje ".

ti to naravno baziras na svojih 20 god iskustva, te nepokolebljivim poznavanjem visoke matematike , .....

learn not to bite the hand tht feeds u....

Grimm-Reaper
13-12-2007, 15:17
Programeri jesu umjetnici, na svoj način.

Ali staviti ih u isti koš sa ranije spomenutim ljudima mi nema previše smisla. Svaka čast vama koji programirate, da je meni takvo znanje matematike, ali dizat se u rang jednog Shakespeara, Mozarta i ekipe je za mene malo previše.

Ovo je moje mišljenje, cijenim vaše ali ovo je moje.

PS:Poštedite me napadanja, metofaro tipa ruka koja te hrani, i sličnih glupost, samo iskazujem svoje mišljenje.

Bishop_45_(2)
13-12-2007, 15:25
PS:Poštedite me napadanja, metofaro tipa ruka koja te hrani, i sličnih glupost, samo iskazujem svoje mišljenje.

e, jebi ga sad, ako ostanem neutralan, ona nista nisam rekao, a ako krenem sa direktnim prigovorom da bih pokrenuo kakvu raspravu, onda sam bezobrazan, make up ur mind ...



Ali staviti ih u isti koš sa ranije spomenutim ljudima mi nema previše smisla. Svaka čast vama koji programirate, da je meni takvo znanje matematike, ali dizat se u rang jednog Shakespeara, Mozarta i ekipe je za mene malo previše.

gledaj, umjetnost je prilicno apstraktan pojam, jer iz ovo sto si ti naveo, nekakav lokalni slikar, ili danasnja pop glazba takodjer nije umjetnost, jer kako se to moze mjeriti s jednim Mozartom; tako da na taj nacin na to ne mozes gledati ...

Grimm-Reaper
13-12-2007, 15:29
Bishop, svo poštovanje prema tebi/vama, imaš mišljenje i stojiš iza njega. Ja osobno ne volim kad me se napada jer sam izrazio svoje mišljenje, to je sve.

Volim literaturu, književnost i sve to još od malena, zato ljude koje sam nabrojio smatram umjetnicima. Nemam ja ništa protiv programera i nerijetko se uhvatim tokom igranja kako sam sebe pitam "Kako su to napravili?". Svaka im čast. Ali radije bi smislio novu titulu za programere, nego ih nazvao umjetnicima što bi ih u mojoj knjizi smjestilo rame uz rame s onom gospodom.

Daleko od toga da nema umjetnosti u onome što rade, ima. Ali neke drukčije umjetnosti.

Grimm-Reaper
13-12-2007, 15:32
gledaj, umjetnost je prilicno apstraktan pojam, jer iz ovo sto si ti naveo, nekakav lokalni slikar, ili danasnja pop glazba takodjer nije umjetnost, jer kako se to moze mjeriti s jednim Mozartom; tako da na taj nacin na to ne mozes gledati ...

Danšnji umjetnici to nisu.

Grimm-Reaper
13-12-2007, 15:32
U redu, onda ih nazovimo virtuozima virtualnog svijeta ili takvo nešto. :)

Bishop_45_(2)
13-12-2007, 15:52
[quote="Bishop_45_(2)":2lmu566c]
gledaj, umjetnost je prilicno apstraktan pojam, jer iz ovo sto si ti naveo, nekakav lokalni slikar, ili danasnja pop glazba takodjer nije umjetnost, jer kako se to moze mjeriti s jednim Mozartom; tako da na taj nacin na to ne mozes gledati ...

Danšnji umjetnici to nisu.[/quote:2lmu566c]

oke, znaci umjetnost pre apstraktan pojam da bi bilo moguce apsolutisticki odrediti sto sapda u nju a sto ne, .... to samo znali i prije :P

Grimm-Reaper
13-12-2007, 16:05
5QiBID--uDQ

Nisam jedini... :D

Unnamed
13-12-2007, 18:57
NE

SnowFlake
13-12-2007, 20:08
ajmo ovako u umjetnosti se nešto stvara u matematici ništa ne stvaraš nego samo pokazuješ to što se "dogodilo",jer sve je to već tu(samo što nije kod tebe nego kod profke,osim ako niste mudri), dok u programiranju koristiš tu matematiku da bi nešto stvorio,može tak?

da, sad to ovisi o profesorici, ako ti profesorica zna zadati dobar zadatak, zacudio bis se koliko mozes biti kreativan u matematici, ali ta je kreativnost razlicita od onoga o cemu prica burek.
No da se razumijemo, matematika nije nacin izrazavanja osjecaja i/ili dozivljaja ..., tako da mat ne mogu uklopiti u nekakvu def umjetnosti, ja sam samo ispitivao na sto to vi tocno mislite kada navodite programiranje kao umjetnost, .... o tome je ocito mislio samo bureq, vi se ostali samo drzite onoga: don't bite the hand tht feeds u .... :D


pod prvo ovo u matematici što si rekao mislim ono da u matki moš biti kreativan ali tom kreativnošću ništa ne stvaraš jer sve je već tu(fizika je već malo drugačije) i blebetaš glupost oko toga
a oko programiranja,thats true,ali ja sam prvi to spomenuo a kada on to već argumentiro zašto opet,a kada toliko želiš mogu to potpisati?

Plexihack
13-12-2007, 21:13
E ovko.Igranje CS-a,W:ET-a,UT-a i ostalih online FPS-ova je umjetnost.
Igranje Online RTS-ova (SC,WC) je umjetnost.
DnD i RPG je umjetnost.
Izrada igara je umjetnost.

Lord AngelRI
13-12-2007, 22:18
normalo bila bi ludost reć da je svaka umjetnost ista jer nije...

Burek_fr0m_SPACE
13-12-2007, 23:35
Ako umjetnošću smatramo ispoljavanje kreativnosti kroz stvaranje - onda i programiranje može u umjetnost, jer tu ima dosta onog navedenog. I kad vidjeh ono "ponekad se zapitam kako su to napravili" - ne možeš programiranje procjenjivati samo po onome što vidiš i čuješ na površini - to je vrh ledenog brijega. Tek spoznajom načina funkcionisanja i/ili gledanjem i razumijevanjem koda možeš to cijeniti kao što bi cijenio neko drugo umjetničko djelo. Naravno, za to treba biti upućen, a to i jeste glavna barijera prema širem prihvatanju. Jedan dio programerskog umijeća i jeste to da ne nabijaš svoju tehnologiju korisniku u facu, već da djeluješ "iz tame" - a to je često mnogo teže, pa se i jako cijeni.

Burek_fr0m_SPACE
14-12-2007, 10:16
Neke igre jesu,neke nisu.Ne mozete nazvati Painkiller ili Serious Sama umjetnoscu,zar ne
Zadnji put kad sam provjerio, i Serious Sam i Painkiller su imali muziku (muzika, je l'), imali su texture i modele (likovna umjetnost), Sam ima dosta one-linera, a i NECTRISA priča, u Painkilleru imamo FMV sekvence (gluma/film)... Tako da, tehnički gledano, skoro svaka igra ima elemente više umjetnosti u sebi, tako da i krajnji rezultat uglavnom ima neke veza sa umjetnošću. Naravno, opet je to relativno - vjerovatno nećemo priču ni jedne, ni druge igre nazvati umjetničkim djelom, prosto iz razloga što su beznačajne u poređenju s nekim drugim pričama i sl.

Slayer
14-12-2007, 10:44
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost
slažem se u potpunosti.

izrada igre, od smišljanja naziva, pisanja priče, kodiranja, modeliranja pa sve do testiranja je umjetnost. gameri su ništa prema svemu tome. oni samo uživaju u tuđem radu.

slazem se

Sybelius
14-12-2007, 11:42
Izrada igara može proči kao umjetnost,igranje je više blisko sportu.
Samo u ovoj vrsti umjetnosti nema onih neshvaćenih umjetnika koji su ispred svog vremena,uglavnom kasne za svojim vremenom.A i mnogo je plagijatora. :D

Aerial
14-12-2007, 11:56
O bože, 50% je za DA... :|

SnowFlake
14-12-2007, 12:27
moja mama ima brkove

Aerial
14-12-2007, 13:08
moja mama ima brkove

i tata isto... i tata...

Grimm-Reaper
14-12-2007, 13:13
Jel zakljčak donesen, ili se još pametuje?

Lord AngelRI
14-12-2007, 20:49
Neke igre jesu,neke nisu.Ne mozete nazvati Painkiller ili Serious Sama umjetnoscu,zar ne

da slažem se ali opet mislim da je svaka igra umjetnost ipak je to trebalo napravit iskomponirat složit...


@Grimm-Reaper a pametovat će se još...

Svinjoguz
14-12-2007, 20:51
wtf...

painkiller nije umjetnost :o
preforomuliraj to, ja u zivotu nisam vidio originalniji level design i monster i design, a da ne govorem o bacacu kolaca

SnowFlake
14-12-2007, 20:54
joj pa umjetnost ne znači nešto novo...nije to umjetnost jer je skroz drukčije i dobro je,ima novih stvari itd. nego zbog quote bureq yourself....

Lord AngelRI
14-12-2007, 20:58
ova rasprava nigdje ne vodi da ne da ne da ne....

uglavnom nemojmo komplicirat gaiming je umjetnost neke igre manje neke više i to je to... ende...

Grimm-Reaper
14-12-2007, 21:33
D fors iz strong in dis uan... A majti đedaj bikom hi vil...

Lock it, and let`s get it over with...

Burek_fr0m_SPACE
15-12-2007, 03:06
Koji je vama s tim lockovima? Napravite sebi forum na Forumeru, pa lockajte do mile volje.

Nightkiller
19-12-2007, 13:34
pogledaj Oblivion, pa sad ti reci da se nisu trudili, ili Supreme Commander

Nightyx
19-12-2007, 14:42
pogledao oblivion...nisu se trudili
Znao sam da ćeš ovo reći, pazi ZNAO SAM... :)

Sonic_Moronic
19-12-2007, 15:03
Burek, Kad je Harry sreo Sally je THE klasik, a romantična je komedija, s Meg Ryan. Ryanica je zakon.
Ok, možda sam mogao naći bolji primjer, ona mi je bila prva asocijacija uz romantično komediju, a romantične komedije većim dijelom uopšte nisu zakon.

Liar! :(

Što da kažem? Slažem se da je programiranje umjetnost, a gejmanje nije.

Lord AngelRI
19-12-2007, 20:24
pogledaj Oblivion, pa sad ti reci da se nisu trudili, ili Supreme Commander

slažem se za Supreme Commander

Bishop_45_(2)
19-12-2007, 20:47
pogledaj Oblivion, pa sad ti reci da se nisu trudili, ili Supreme Commander

slažem se za Supreme Commander

sad ja imam pravo reci da se NISU trudili, supreme commmander je rippoff, samo za klince koji imaju pare za compove koji to mogu pokretati ...

Lord AngelRI
20-12-2007, 20:50
[quote=Nightkiller]pogledaj Oblivion, pa sad ti reci da se nisu trudili, ili Supreme Commander

slažem se za Supreme Commander

sad ja imam pravo reci da se NISU trudili, supreme commmander je rippoff, samo za klince koji imaju pare za compove koji to mogu pokretati ...[/quote:2t8bbhk8]

da to je istina ja sam igro samo demo od SC-a i super je no nažalost moja makina to baš nije vrtila najbolje pa nisam igro cijelu igru nego kada nabavim novu e onda....

a vrtilo to tebi ili ne igra je super u svakom smislu...

Kablam
21-12-2007, 09:00
Yes i moja učiteljica iz engleskog ima Brkove

Burek_fr0m_SPACE
21-12-2007, 17:19
Yes i moja učiteljica iz engleskog ima Brkove
Bolje brkove nego marked. Suzdrži se od vrlo suvišnih komentara poput ovog ako želiš ostati na forumu.

EvilMinded
21-12-2007, 19:16
ne

Rang€r
21-12-2007, 19:19
da, burek je već dosta razloga naveo...

btw jel moraš tako dugačke postove pisat? :cry:

Stryder
21-12-2007, 20:25
pravljenje igre to je umjetnost, a gaming je sport :D

EvilMinded
21-12-2007, 21:38
da, burek je već dosta razloga naveo...

btw jel moraš tako dugačke postove pisat? :cry:
pa ako ti toliko smeta, nastojat cu odsad pisat duze postove :wink:

Lord AngelRI
21-12-2007, 22:32
pravljenje igre to je umjetnost, a gaming je sport :D

sport nemojmo pretjerivat sport je fizička aktivnost a gaiming to nije... umjetnost to da...

Arbiter of Change
21-12-2007, 22:34
Reci to Koreancima i Starcraftu. :D

v4MP1r3
22-12-2007, 11:34
ovo pitanje na gaming forumu. bistro. vec se zna odgovor :)
u danasnje je vrijeme sve umjetnost. pa makar bila cudna i cyber izgleda.
ajmo svi se obuci u predatore i napraviti veliki cyber elektro lan party u boogaloou.
dakle. sve je ovo bilo prije svega, prije davnih godina, i od pocetka je sve pocinjalo iz "zezancije" prelaziti u posao. nekima je ovo posao a ima ljudi koji stvarno vole ovu umjetnost. stoga je njima to umjetnost, no komercijalnim tvrtkama je samo zarada, e tu se povlaci crta izmedju umjetnosti i love.

Gregor847
22-12-2007, 21:16
ovo pitanje na gaming forumu. bistro. vec se zna odgovor :)
u danasnje je vrijeme sve umjetnost. pa makar bila cudna i cyber izgleda.
ajmo svi se obuci u predatore i napraviti veliki cyber elektro lan party u boogaloou.
dakle. sve je ovo bilo prije svega, prije davnih godina, i od pocetka je sve pocinjalo iz "zezancije" prelaziti u posao. nekima je ovo posao a ima ljudi koji stvarno vole ovu umjetnost. stoga je njima to umjetnost, no komercijalnim tvrtkama je samo zarada, e tu se povlaci crta izmedju umjetnosti i love.
:rotfl: super post :thumbs2: umjetnost je danas raznolik pojam, mislim da je promatranje gaminga kao umjetnost individualna stvar

Lord AngelRI
23-12-2007, 20:39
ovo pitanje na gaming forumu. bistro. vec se zna odgovor :)
u danasnje je vrijeme sve umjetnost. pa makar bila cudna i cyber izgleda.
ajmo svi se obuci u predatore i napraviti veliki cyber elektro lan party u boogaloou.
dakle. sve je ovo bilo prije svega, prije davnih godina, i od pocetka je sve pocinjalo iz "zezancije" prelaziti u posao. nekima je ovo posao a ima ljudi koji stvarno vole ovu umjetnost. stoga je njima to umjetnost, no komercijalnim tvrtkama je samo zarada, e tu se povlaci crta izmedju umjetnosti i love.

nebi se složio nije svima u mislima zarada EA-u je ali ima i onih kojima nije... i nije baš sve umjetnost nemojmo pretjerivat...

CheeseW01f
20-01-2008, 17:16
nije,programiranje je umjetnost,za gejmanje da kažeš da je umjetnost isto je kao da kažež da je gledanje slike ili slušanje glazbe umjetnost
slažem se u potpunosti.

izrada igre, od smišljanja naziva, pisanja priče, kodiranja, modeliranja pa sve do testiranja je umjetnost. gameri su ništa prema svemu tome. oni samo uživaju u tuđem radu.

correct, izradba igre je umjetnost, igranje istih nije cak ni da ste neki pro leetzor ala fatal1ti
Naravno da se pravljenje igara može nazvati umjetnošću.