PDA

Pogledaj cijelu verziju : Raid



Slayer
05-12-2007, 21:38
ovako uskoro cu dobiti novi komp i namjeravam staviti dva seagatea (250gb) u raid mod nemam puno iskustva s time i gledam sad u neke brojke... Raid0, raid1, raid5, raid10

koji od tih treba uzeti ili to uopce nema veze sa stvaranje raid veze?

Gwin
05-12-2007, 22:44
ukratko..
imaš dva osnovna modela RAIDa,
1 i 0

raid 0 dijeli podatke na dva diska, pri čemu OS misli da barata samo sa jednim diskom. znači, dvostruka brzina prijenosa, pretrage itd.. ali ako ti umre jedan disk, možeš se pozdravit sa podacima. jer na identičnom polju na drugom disku imaš drugi dio informacije koja više nije kompletna.
raid 1 je efektivno backup.. svi podaci se istovremeno pišu na dva diska.. sistem radi, dokle god je barem jedan disk u pogonu

raid 10 nije 10, nego 1+0, znači kombinacija ova dva gore, minimalno 4 diska, uvijek parni broj. podaci se pišu na prva dva (veća brzina), a druga dva pružaju backup.

baci pogled na http://en.wikipedia.org/wiki/RAIDS, dosta solidno objašnjeno

Gothmog
05-12-2007, 22:44
Mislim da prosjecnom korisniku RAID bas i nije od velike potrebe...eventualno mirroring...

Malo o RAID-u (http://www.webopedia.com/TERM/R/RAID.html)

Slayer
05-12-2007, 22:46
mislim da cu onda staviti raid0 i instalirat diskeepera pa da sve to bude solidno :wink:

pimp
06-12-2007, 08:40
a znaci ako imas 2 diska u raid 0 imaju i veci brzinu snimanja i rada opcenito?

Gothmog
06-12-2007, 11:16
Da,performanse se strippingom povecavaju,ali moras bit svjestan da u slucaju rikavanja jednog od ta dva diska,gubis sve podatke (znaci i sa drugog diska)...Gwin je vec gore upozorio na to...

RAID najvise koristi office racunalima,i serverima,jer su tamo podaci kudikamo vrijedniji...ti svoj backup,koji se sastoji od savegameova,slika i pjesama,uvijek mozes staviti na par DVD-a...

Gwin
06-12-2007, 11:22
RAID najvise koristi office racunalima,i serverima,jer su tamo podaci kudikamo vrijedniji.....
yup.. i to office računalima čisto kao backup..
dok serveri koriste brdo diskova. imao sam prilike vidjet jedan UNIX server sa 32 diska. prvih 8 diskova je u RAID0 konfiguraciji, zbog brzine, ostala 24 diska su složeni kao trostruki backup. teoretski postoji šansa da izgube podatke samo ako umru sva 4 diska sa iste pozicije u raidu odjednom :D

Gothmog
06-12-2007, 11:28
hehehe,ali sansa ipak postoji... :)

FichoM
06-12-2007, 12:54
RAID najvise koristi office racunalima,i serverima,jer su tamo podaci kudikamo vrijedniji.....
yup.. i to office računalima čisto kao backup..
dok serveri koriste brdo diskova. imao sam prilike vidjet jedan UNIX server sa 32 diska. prvih 8 diskova je u RAID0 konfiguraciji, zbog brzine, ostala 24 diska su složeni kao trostruki backup. teoretski postoji šansa da izgube podatke samo ako umru sva 4 diska sa iste pozicije u raidu odjednom :D

Kakvo je tu napajanje :shock:

Gwin
06-12-2007, 13:27
serversko. mislim da je bilo Andyson. mrcina sa preko 2000W. ali to je malo drukčiji dizajn uređaja nego u klasičnom pc-u, nebitno za raspravu o RAID-u

Slayer
06-12-2007, 15:21
to sto se tice krepavanja mislim da sam dovoljno kvalitetne diskove uzeo tak da nema problema :D a dosad nisam imao iskustva sa rikavanjem hard diska, sa ovim kompom starim 6-7godina...