PDA

Pogledaj cijelu verziju : HELP - Dual Boot -Ubuntu i XP



scorpion667
27-11-2007, 01:55
Evo ovako. Imam na racunalu instaliran windows xp pro. Instalirani su na disku od 160GB i nemam nikakvih particija. E sad mene zanima kako da instaliram UBUNTU STUDIO 7.04 i kako da napravim novu particiju od nekih 12Gb (na koju bi instalirao ubuntu)? Naravno, zelim imati dual boot tj. da imam i windowse i linux. Unaprijed hvala na pomoci!

Lucifel
27-11-2007, 01:59
Odvojis na particiji unallocated space pomocu nekog programa i kad instaliravas ubuntu mu kazes da napravi linux particiju od tog prostora.

Dual boot se instalira automatski ako se dobro sjecam.

DrunkyDuck
27-11-2007, 06:54
OSL2000 Multi Boot Manager (http://www.osloader.com/)

-podrzava sve verzije windowsa, Linux i svaki OS koji i inace mozes instalirati na PC
-moguce je sakriti particije operativnih sustava (U windowsima ne vidis Linux sistemsku particiju i obrnuto, recimo)
-Moguce je baratati sa 100 razlicitih (ili istih) OS-ova na jednom racunalu
-boota sa 2. hard diska i logickih particija
-itd., pogledaj link

Nisam jos isprobao program ali, cini se da je puno jednostavniji od ostalih rjesenja.


Za izradu particije imas Partition Magic (http://www.symantec.com/norton/products/overview.jsp?pcid=sp&pvid=pm80).

Lucifel
27-11-2007, 17:54
Evo provjerih sad, Ubuntu ti dodje sa Grub i Lilo managerima za bootanje, mislim da je Grub defaultni.

Burek_fr0m_SPACE
27-11-2007, 18:28
A što se particija tiče, s Ubuntuom dolazi sasvim solidan editor particija. Nisam se sretao sa Ubuntu Studio distribucijom, ali pretpostavljam da je i nju moguće live bootati s CDa, tako da, kada si u Ubuntuu, idi na System > Administration > GNOME Partition Editor. Tu možeš brisati, dodavati i modifikovati particije. S tim da mijenjanje veličine particije treba raditi samo ako je baš nužno, jer nekada zna poći po zlu. Evo ja sad baš tipkam iz Ubuntua, bootah ga nakon dužeg vremena... skoro sam zaboravio kako je lijepo =)

HalF-DeaD
27-11-2007, 21:33
Ja sam jedno vrijeme imao dual boot...
Prvo instaliro windows na jednu particiju i onda ubuntu na drugu i gg.