PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dugoročnost napajanja...



FichoM
22-11-2007, 19:39
Evo prateći stanje na tržištu hardvera, primjetih da se dosta komponenti okreće smanjenju potrošnje struje, sve se izrađuje u sve boljoj tehnologiji, sve manjoj nanometarskoj, počevši od novih radeonki...

pa me zanima, kolika bi bila dugoročnost jednog Antecovog (ili nekog drugog kvalitetnog) napajanja od 500W, jer se nadam da se zahtjevi za strujom neće povećavati sa godinama;)

Bartuc
22-11-2007, 19:44
Za Anteca nisam ziher ali jedan Corsair 450W ili Seasonic 430W bi mogli još dugi niz godina bez bada veselo kucati u non SLI konfiguraciji... to su neke realne pretpostavke!

Ivan_87
22-11-2007, 19:50
Evo prateći stanje na tržištu hardvera, primjetih da se dosta komponenti okreće smanjenju potrošnje struje, sve se izrađuje u sve boljoj tehnologiji, sve manjoj nanometarskoj, počevši od novih radeonki...

pa me zanima, kolika bi bila dugoročnost jednog Antecovog (ili nekog drugog kvalitetnog) napajanja od 500W, jer se nadam da se zahtjevi za strujom neće povećavati sa godinama;)


imo sam zadnje dvije godine asus 360w koji je danas živ :) a siguran sam da bi trajala ova napajanja bar 5god tipa tagan,corsair,seasonic a antec nisam baš siguran,nebi ti baš preporučio da uzmeš antec-a kad možeš jedno od ovih

Bartuc
22-11-2007, 19:53
potrošnja po grafama (http://www.codinghorror.com/blog/images/video-card-power-consumption-chart-16.png)S- bez serije 8 i HD2xxx
potrošnja po procevima (http://www.codinghorror.com/blog/images/cpu-power-consumption-graph-16.png)S- doduše samo neki modeli su navedeni, no po ovome se vidi da se potrošnja zapravo ne mijenja drastično, potrošnja procesora pada, a grafa naprimjer raste...

Daj pogle Core2Duo kako je zakon naspram ostalih procesora! Ne samo da je najbolji OCer u povjesti već je također full hladan zbog minimalne potrošnje snage... Zvjer i pol! Pa neka mi netko nahvali svog AMD-a uzevši u obzir ta 3 faktora :P

@Borlic, lijepo sam ti rekao da se ide na Intela za onolike silne nofce :nonono: :D

FichoM
22-11-2007, 19:56
Za Anteca nisam ziher ali jedan Corsair 450W ili Seasonic 430W bi mogli još dugi niz godina bez bada veselo kucati u non SLI konfiguraciji... to su neke realne pretpostavke!

A kontam, radije da se uzme bolje napajanje, bolje kućište odmah, taman i po cijenu grafičke pa da se kasnije po nekoj eventualnoj nadogradnji ima više prostora jer se neće uvijek morat te stvari kupovat, jednom kupljeno ovijek je tu, isto ko i monitor...

Ja sam sebi slagao konfiguracije, i kad stavim 8800GT moram uskratit dosta komponenti, i nekako mi comp izgleda JADNO, bez obzira što imam tako dobru grafičku... nekako razmišljam da mi je bolje kupit X1950Pro, pogotovo uzevši u obzir da zadnjih 2 godine nisam igro nijednu HighEnd igru sa super grafikom, a s tom grafom ću sve to moći nadoknaditi, pa i ove novije, a kad kupiš tako dobre sve ostale komponente, lako je naknadno novu grafičku ubacit, al samo nju... a kako i inače nisam neki bolesnik što se tiče rezolucija i tih sranja (dugo sam igrao na 800x600, i nije mi uopće ništa falilo), moći ću igrati normalno i Crysis na toj grafulji, bar na nekom mediumu...

NiX4
22-11-2007, 19:58
Imam ti čifteka od 11 mjeseca 2005 i još uvijek radi na konfi :

Athlon 3000 + @ 2 ghz
1 GB RAM 400 Mhz
2 LG pržilice
2 HDD-a
6600 256 MB @ 315 / 480

bez problema ide !


Nikad ne uzimmaj no name ili loše kvalitetna napajanja (čitaj : MS , Codegen (ko degen :rotfl: ) ili ona koja dobiš sa kućištem !
A nemoj uzimati niti Raptoxx-a jer je jako jeftino napravljan , areklmaira se kao vrhunsko gaming napajanje :cry:

Uvijek uzmi Chiefteca , Fortona (PNF , nikako Blue Storm ! ) , Corsair , Seasonic , itd.


To su napajanja za prosječnog korisnika , a ovaj Corsair i Seasonic za bolje clockere i jače komponente !

EDIT : rađe uzmi GT verziju , isti je kukac jer će i GT biti shit kada će i PRO , Crysy ćeš igrati medium - high , i onda skupljaš pare makar bi ja uštedio na mišu , tipkovnici i zvučnicima pa i kupio sve to za 200 kuna umjesto za 500 ili više i tak skupio bi , ali bi imao pravi komp sa 8800 GT a poslijelako nabavim miš , tastaturu i zvučnike !

FichoM
22-11-2007, 19:58
Evo prateći stanje na tržištu hardvera, primjetih da se dosta komponenti okreće smanjenju potrošnje struje, sve se izrađuje u sve boljoj tehnologiji, sve manjoj nanometarskoj, počevši od novih radeonki...

pa me zanima, kolika bi bila dugoročnost jednog Antecovog (ili nekog drugog kvalitetnog) napajanja od 500W, jer se nadam da se zahtjevi za strujom neće povećavati sa godinama;)


imo sam zadnje dvije godine asus 360w koji je danas živ :) a siguran sam da bi trajala ova napajanja bar 5god tipa tagan,corsair,seasonic a antec nisam baš siguran,nebi ti baš preporučio da uzmeš antec-a kad možeš jedno od ovih

Pokušat ću doći do jednog od tih, al problem je što mi je izbor sužen, praktički samo na njega...
A jel mi može netko objasnit razliku, zar nije uvijek bolje 500W od 400W, naravno da postoje nijanse, al zar baš tolike... Inače o Antecu sam čuo samo najbolje, malo precijenjen al dobar...

Cali
22-11-2007, 20:00
nova corsair napajanja ti imaju 5 godina garancije, pa sam zaključi...

Bartuc
22-11-2007, 20:01
Točno tako! Zato sam naveo u onom vodiču da se periferija, monitor i kućište kupuje u malo boljoj kvaliteti pošto su to "dugoročne" komponente!

8800GT je zvjer od grafe ali je već sada zastarjela pošto će uskoro doć geForce serija 9 sa podrškom za dx10.1

Ja imam 7900GS te igram Crysis na 1280x1024 sa medium/high postavkama bez trzanja... ne pada mi na pamet kupovati novu grafu zato kaj bum mogao još dvije postavke prebaciti sa medium na high :D

NiX4
22-11-2007, 20:03
Pokušat ću doći do jednog od tih, al problem je što mi je izbor sužen, praktički samo na njega...
A jel mi može netko objasnit razliku, zar nije uvijek bolje 500W od 400W, naravno da postoje nijanse, al zar baš tolike... Inače o Antecu sam čuo samo najbolje, malo precijenjen al dobar...


ajde reci kolko para imaš pa da mi procijenimo što će stati od periferija a što od komponenata !

500 W je bolje od 400 W ali to nije izraženo na no name napajanjima jer tamo 500 W nije niti pravih 400 W tako da ne vjeruj što piše !

npr. Corsair ti ima pravih 450 W , ili Seasonic pravih 430 itd da ne nabrajam !

Bartuc
22-11-2007, 20:06
Jap, Seasonicovih 430W je bolje od Chieftecovih 550W!

Nije bitna wataža koliko su bitne struje na pojedinim railovima te sama iskoristivost napajanja!

Gwin
22-11-2007, 20:20
uff. kak znate izletit sa izjavom..

stari Anteci su HEC (aka. Herolchi Electronic, aka. Compucase) i recimo da su prolazni..

novi Anteci; Truepower serija, Neopower serija su rađeni u Seasonicu ;D i po kvaliteti ravni Seasonic/Corsair proizvodima.
jedino kaj od Anteca treba izbjegavat je Basiq linija

Lord Jambrek
22-11-2007, 20:35
Imam no name napajanje od 400W već 3 godine i radi k'o suza.

1. konfa na njemu je bila

Intel Pentium 4 1.7GHz
Neka FIC VC11 matična
Radeon 9000Pro
512 SDRAM PC133
Maxtor 40GB disk
Sound Blaster Live
LG DVD-Rom
LG CD-RW

2. konfa je(sadašnja
AMD Athlon 3700 @ 2.9GHz
ASUS A8NSLi
Nvidia 7800GT
Hitachi SATAII 120GB
1GB Kingmax DDR400+2x256 Blitz DDR400
Audigy 2 ZX
LG DVD-Rom
ASUS DVD-RW

Karlo_from_Bjelovar
22-11-2007, 22:02
potrošnja po grafama (http://www.codinghorror.com/blog/images/video-card-power-consumption-chart-16.png)S- bez serije 8 i HD2xxx
potrošnja po procevima (http://www.codinghorror.com/blog/images/cpu-power-consumption-graph-16.png)S- doduše samo neki modeli su navedeni, no po ovome se vidi da se potrošnja zapravo ne mijenja drastično, potrošnja procesora pada, a grafa naprimjer raste...

Daj pogle Core2Duo kako je zakon naspram ostalih procesora! Ne samo da je najbolji OCer u povjesti već je također full hladan zbog minimalne potrošnje snage... Zvjer i pol! Pa neka mi netko nahvali svog AMD-a uzevši u obzir ta 3 faktora :P

@Borlic, lijepo sam ti rekao da se ide na Intela za onolike silne nofce :nonono: :D

bartuc, ovo je post s jednog "private-wannabe" foruma gdje se da nac za dl sve i svasta... :D




nije točno... prije ces naic na neoverclockabilnog AMDa nego intela, a i taj neoverclockabilni intel se clocka barem duplo bolje od neoverclockablinog amd-a...

Da, ali malo clockani AMD poje(b)[d]e (cca 200-400 MHz) pojede Intela overclockanog za 600-900 MHz...

A i defoult AMD GAZI intela...SI stabilniji je, radi na nižim nazivnim naponima, bolji stock hladnjak (heatpipe), C&Q tehnologija...

ovo podcrtano nisam siguran...

cijeli post ide opet na provale stoljeca... :damnfunny :damnfunny

ja sam shad0w a valnjes je glavni admin foruma...

FichoM
22-11-2007, 22:24
potrošnja po grafama (http://www.codinghorror.com/blog/images/video-card-power-consumption-chart-16.png)S- bez serije 8 i HD2xxx
potrošnja po procevima (http://www.codinghorror.com/blog/images/cpu-power-consumption-graph-16.png)S- doduše samo neki modeli su navedeni, no po ovome se vidi da se potrošnja zapravo ne mijenja drastično, potrošnja procesora pada, a grafa naprimjer raste...


E, al ako pogledaš onu novu ATIjevu seriju 38XX, vidi se drastično smanjenje potrošnje... A vjerojatno će i nVidijina nova serija smanjiti potrošnju, pretpostavljam da i oni prelaze na niži proizvodni proces...

Bartuc
22-11-2007, 22:27
Ma uskoro bu sve Perpetuum Mobile

FichoM
23-11-2007, 14:46
heh da...
Ficho, imaš kakvu usporedbu između recimo serija hd2xxx i hd3xxx po potrošnji?

evo imaš ovdje:

http://guru3d.com/article/Videocards/472/8/

pogledaj razlike između 2900XT i 3850, ova prvo troši skoro pa duplo više struje...

FichoM
23-11-2007, 15:05
zanimljivo...zahvaljujem na linku...ovo znači da nam uskoro neće ni trebati toliko moćna napajanja...s obzirom da SSD-i su pred vratima i troše manje struje od HDD-a...memorije nisu zahtjevne...

nadam se da si primjetio da ispod one tablice piše:

"Please do understand that you are not looking at the power consumption of the graphics card, but the consumption of the entire PC."

jel znaš možda kakve su trenutno cijene SSDa, i kapaciteti!?


e kad bude comp građen od 8jezgrenog procesora, koji je u 10nm tehnologiji radjen kao i grafičke geForce14 i radeon 80XX, te SSD od 300Gb, uz 10Gb DDR4 rama
hehe, bit će dosta i napajanje od 50W a ne 500W, jedva čekam :shock: :D

FichoM
23-11-2007, 15:19
trenutno se SSD-i uopće ne isplate...npr, 32gb verzija dođe oko $600
zar je moguće da je proizvodni proces tako skup...
to bi moglo trenutno poslužiti samo za instalaciju OSa, koji bi u tom slučaju letio, klikneš tipku shut down i et ti odmah windoza... :cry:

FichoM
23-11-2007, 15:51
Alienware nudi 3 prijenosnika sa SSD diskovima...brzina im je nevjerojatna

a bome i cijena im je nevjerojatna :D
vjerojatno imaju u sebi i normalan HDD jer je 32Gb danas preprepremalo...

FichoM
23-11-2007, 16:21
naravno da imaju, a u Area 51 PC ugrađuju 2 64gb SSD-a (naravno potpuno su opcionalni)...brzina tog čuda je apsolutno nevjerojatna...cijena jednog takvog ugodno složenog računala se kreće preko $11k

ne brini sve će to doći s vremenom i do nas,
ja se sjećam kad sam svoj stari comp platio 2500KM, to je oko 10 000 kuna, i kupio sam:
- Athlon 1000MHz - prvi sa 1 GHzom, tada je to bila velika barijera
- 128Mb SDRAM - to je tada bilo standardno
- GeForce2MX, ta grafulja je vukla 3-4 godine sve (naravno ne u najvećim rezolucijama)
- HDD od 40Gb
- Neka MSIjeva matična, ne sjećam se

al dati 10 000 kuna za jedan po svemu prosječan, osim po procosoru comp, je danas suludo, možeš imat zvijerku...
tako će doć i SSD u moj comp 8) nekad...

- uglavnom, ja mislim da će napajanje od 500W (kvalitetno) bit dovoljno i za 5-6 godina, osim ako neko ne stavlja SLI/Crossfire ili par HDDova i par pržilica...

NiX4
23-11-2007, 18:26
slažem se napajanje od 500 W će biti dovoljno !

Procesori su sve manji i manje troše , grafe sve manje troše , HDD postaju memorijske kartice , ...