PDA

Pogledaj cijelu verziju : Jeste li ikada probali napisati knjigu?



Gravestone_bluz
15-11-2007, 18:35
Jeste li kad to probali, ja sam probo , doso do negdje 5 stranica (onih a4 i s malim fontom) i dosadilo mi , mozda nastavim, ako ste vi ikad probali recite o cem ste pisali , ili kakav bi roman pisali kad bi probali?

McPingvin_v2.0
15-11-2007, 18:37
Došlo mi da lockam pošto je pola foruma nepismeno :)

Da, par puta, najdalje što sam došao je s pričom koja i dalje čuči na 17- 18 stranica i nemam inspiracije za dalje...

... tj. imam, ali nemam volje za pisati tako nešto sretno i savršeno :/

MoNDi
15-11-2007, 18:39
Jesam... pocela sam jednu ali nisam dugo vec pisala na njoj, a napisala sam vec 68 stranica... i nije jos gotova prica zato moram koji dan zavrsiti. Inace bi znacilo da sam bez veze napisala toliko puno. Inace imam ideju za jednu drugu knjigu i zanimljiva je, tu sam napisala dve stranice.

Dreamer Deceiver
15-11-2007, 18:39
pišem zbirku pripovjetka, dosad napisao 10+ priča , ali me čeka još dug put jer am dosad napisao samo 60 strana ( 5 priča ) u rokovnik kamo pišem samo neke priče, dok ce druge uć u drugu zbirku, a također planiram napisati novelu zvanu Strani Svijet

Gravestone_bluz
15-11-2007, 18:42
Ja pisem neku fantasy knjigu, i stvarno se trudim da ne kopiram nista, tolko sam mjenjo imena i tako, al mi je i palo napamet par vrlo originalnih, evo sad ste me potakli pisem dalje :)

Hamti Damti
15-11-2007, 18:49
kao mali sam pisao o nekom ninji kinezu koji se dobro fajta.
Došao sam daleko s pisanjem, al mi se kasnije nije dalo.

Inače imam puno ideja, ali mi se jednostavno neda..

Armachus
15-11-2007, 18:50
Pišem, ne zna mkoliko sam strana napisao!

callista
15-11-2007, 18:51
jesam jednom stavio naslov neke. ali sam skonto da je totalni promašaj.

Sonic_Moronic
15-11-2007, 18:53
Probao, ali nema šanse da ja skupim dovoljno materijala za to. Najbolje napisati kratku priču, jer inače odustanem prije nego počnem...

Dreamer Deceiver
15-11-2007, 18:53
inače moje ( i ostale ) priče možete ročitat ako kliknete na slikicu u mom sigu ;)

Gravestone_bluz
15-11-2007, 18:55
oh cool, mozda kasnije ja postan ovih par stranica moje ako zelite i kad malo uredim

m777
15-11-2007, 18:57
Nedavno (prije par dana) dobio ideju za priču, ali sumnjam da ću išta napisati. Nikada ništa ne napišem...

Morgoth, ako se ipak dogodi nemoguće, očekuj rad za ocjenjivanje na svom sajtu...

Dreamer Deceiver
15-11-2007, 18:59
inače ja napišem svaku ideju koju dobijem i radni naslov, zasad imam 50 priča :D

Gravestone_bluz
15-11-2007, 19:06
probat cu napisat fantasy roman na hrvatskom, to nije bas lagano kad su imena u pitanju :(

Dreamer Deceiver
15-11-2007, 19:08
a zašto biš koristio izmišljena imena ? englezima i amerima naša stara imena liče ko da su iz nekog fanttasy svijeta :D

Gravestone_bluz
15-11-2007, 19:16
"Na rubu litice stajao je veliki ratnik, njegove bitke od njega su ucinile spodobu koja nije sposobna za ikakve emocije, njegova dusa puna ocaja, njegove misli pune smrti, veliki ratnik DAL'IBOR" :rotfl:

ma slim se, naso sam na internetu par arhaicnih imena s ovih prostora, imam ih u pricuvi za nove likove koje cu dodat.

FaTaL_mRkvA
15-11-2007, 19:19
nisam i ne namjeravam :|

_ZlayA_
15-11-2007, 19:21
jednom sam krenuo pisat romam, no kad sam skontao da se furam na lotr obrisao sam taj document od 100 strana....

Samael
15-11-2007, 19:22
napisao sam dosta kratkih priča, desetak dužih (100ak strana).
Bile je tu svega, najviše fantasyja, pa malo horrora, svega i svačega.
izašle su dvije priče u časopisu moje škole (osnovne)...

Gravestone_bluz
15-11-2007, 19:23
jednom sam krenuo pisat romam, no kad sam skontao da se furam na lotr obrisao sam taj document od 100 strana....

pa sta , mos napravit pricu u svijetu LOTRA, ako je nemislis objavljivat ovak i prodavat, zasto ne?

flander
15-11-2007, 19:25
ne :D

McPingvin_v2.0
15-11-2007, 19:27
aha, da, imam i zbirku od trideset pjesama... njih 5- 6 je na engleskom.

B4j4
15-11-2007, 19:32
nisam probo... neam ja ni volje ni inspiracije za to... al sam jednom imo ideju za film... mapa sa ut2k4 ona di treba osvojiti konvoj koji prevozi neku bombu il tak nes :rotfl:

Aerial
15-11-2007, 19:35
Sal sam jednom imo ideju za film... mapa sa ut2k4 ona di treba osvojiti konvoj koji prevozi neku bombu il tak nes :rotfl:

Bio bi to vrhunski film...
Ekipa prevozi bombu dok ih neki drugi napadaju...
I tako oni to prevoze i pucaju.
...
I prođe jedno 15 minuta i dođu do kraja mosta.
Kraj filma.

:rotfl:

Arbiter of Change
15-11-2007, 19:35
Pišem (engleski i hrvatski), ali ništa previše međusobno povezano. Treniram. :D

Mafioz0r
15-11-2007, 19:37
Obećao sam si da ću skočit sa savskog mosta ako ikad odlučim nešto počet pisat... jednostavno saksam.

B4j4
15-11-2007, 19:39
Sal sam jednom imo ideju za film... mapa sa ut2k4 ona di treba osvojiti konvoj koji prevozi neku bombu il tak nes :rotfl:

Bio bi to vrhunski film...
Ekipa prevozi bombu dok ih neki drugi napadaju...
I tako oni to prevoze i pucaju.
...
I prođe jedno 15 minuta i dođu do kraja mosta.
Kraj filma.

:rotfl:
ma ne... to bi bila glavna radnja... vratiti bombu da teroristi ne naprave dernek... al bila bi tu i dvostruka agentica sa velkim sisama i ja u glavnoj ulozi :rotfl:

Paran0a
15-11-2007, 19:41
Ne..previse je to za mene..

Babitz
15-11-2007, 19:48
ne. lijen sam. i nemam tolko mašte

SkunK
15-11-2007, 19:53
Razmisljao sam o tome ali zasad nista.

medusa
15-11-2007, 20:01
knjigu njet. jednom sam počeo roman, ali stalo je nakon par stranica. humoristični krvavi fantasy nije lagano pisat, treba imati puino inspiracije. znao sam pisati kraće priče, u zadnje vrijeme nemam vremena, ali skupljam inspiraciju i kad sve puknem na papir... 8)

FaTaL_mRkvA
15-11-2007, 20:06
knjigu njet. jednom sam počeo roman, ali stalo je nakon par stranica. humoristični krvavi fantasy nije lagano pisat, treba imati puino inspiracije. znao sam pisati kraće priče, u zadnje vrijeme nemam vremena, ali skupljam inspiraciju i kad sve puknem na papir... 8)
dobro ajde, knjiga-roman-sve je to isto

Plexihack
15-11-2007, 20:35
Svaki dan mi padne ideja za desetak novih svijetova i stvari od kojih bi knjigu mogao napraviti...pišem si u glavi i onda pročitam i zadržim za sebe

Dreamer Deceiver
15-11-2007, 20:44
Evo da napišem par riječi koji sam započeo pred neko vrijeme i koji još leži na mrtvoj točki. Znači riječ je o jednoj noveli ( 100+ str ) koja ce imati par sf dodataka izmjeđanog s okultnim ( tu ce i gospon Himmler imati svoje prste ). Znači radi se o noveli nazvanoj Strani Svijet. Priča se dešava u današnjem dobu te kako rekoh imat ce malo sf elemenata ( koji su još u razradi da bi lakše pisao priču, a tu ce biti isto podosta filozofiranja ). Radnja ce se dešavati u 7 dana, znači biti će jedan chapter za svaki dan. Priča će imati malo akcije ( šta nisam prije prakticirao, osim u jednoj priči kojui nisam objavio ). Radnja započinje jedne jesenske večeri kad jedna cura traži jednog mladića koji je nestao pred par dana jer je imao problema s nekim opakim dečkima. Također djevojka osjeća nešto čudno, a to je da ništa ne čuje čega ona nije totalno svijesna jer se ponaša kao da čuje a to njoj se sve čini kao jedan san. Nakon par trenutaka ona pronalazi nestalog mladića, koji se skrivao u staroj i napuštenoj zgradi gdje se misli napravit banka. Djevojka i mladić s počinju svađati. Iako ne čuje ništa i nezna o čemu se svađa te što govori, djevojka osjeti nekakvu jad u svojem srcu, a suze joj navrnu na lice. U tom trenutku noć postaje dan, a zemlja se počne užasno tresti. U tom trenutku djevojka doživi nesvijesticu. Probudi se drugog dana na istom mejstu gdje je napuštena zgrada s bocom ( praznog ) vina u ruci. Ne sjeća se onog što se događalo prije, samo tog čudnog "sna". Takođeer ona je potpuna drugčija nego šta je bila u snu, a i većina ljudi oko nje su drukčiji. Počela je zapitkivati svoje prijatelje o tom nestaom mladiću, ali nitko nije čuo za njega jer on uopće ne postoji. Dok se tješi time da je sve to bio san u školu dolazi isti mladić , ali potpuno drugog imena i posve druge osobnosti. Također njega vreba misteriozni čovijek. Polako polako
počinje otkrivati što se desilo te večeri i što ce se dogoditi opet za 7 dana...
Evo to ej bio kratki "trailer" :D I šta mislite o ovome dijelu ? Hoće li biti dobro i ima li potencijala ?

Dreadlock
15-11-2007, 20:48
Pokusao sam sa pisanjem knjiga vec u 5. razredu...tada su to bili srotni akcici,i to se dugo oduzilo.No,proslo me to! Sada vec pisem jednu radnju (necu reci detalje) i vec sam na 50 strani :D

Marcellius09
15-11-2007, 23:35
nema mi se pisat kratko i jasno

100EURO
15-11-2007, 23:55
ja dok sam bio klinjo sam imao neku ideju ludu da nekaj napisem ...neku pricu ...al neznam negde sam to zametnuo ..

Lord Jambrek
16-11-2007, 00:12
Jesam, ali sam shvatio da sam pismen k'o Tikvić :(

Jopax
16-11-2007, 00:16
Kad sam imao desetak godina pošo sam pisat neki horor o duhu nekom i došo do naslovnice, nacrtao je i to je to, dalje nisam znao šta :rotfl:

Rocchiro
16-11-2007, 07:40
da.i sveki put odsutal nakon pol sata

*Fila*
16-11-2007, 08:05
nisam
ni ne kanim!

Gravestone_bluz
16-11-2007, 10:46
Evo da napišem par riječi koji sam započeo pred neko vrijeme i koji još leži na mrtvoj točki. Znači riječ je o jednoj noveli ( 100+ str ) koja ce imati par sf dodataka izmjeđanog s okultnim ( tu ce i gospon Himmler imati svoje prste ). Znači radi se o noveli nazvanoj Strani Svijet. Priča se dešava u današnjem dobu te kako rekoh imat ce malo sf elemenata ( koji su još u razradi da bi lakše pisao priču, a tu ce biti isto podosta filozofiranja ). Radnja ce se dešavati u 7 dana, znači biti će jedan chapter za svaki dan. Priča će imati malo akcije ( šta nisam prije prakticirao, osim u jednoj priči kojui nisam objavio ). Radnja započinje jedne jesenske večeri kad jedna cura traži jednog mladića koji je nestao pred par dana jer je imao problema s nekim opakim dečkima. Također djevojka osjeća nešto čudno, a to je da ništa ne čuje čega ona nije totalno svijesna jer se ponaša kao da čuje a to njoj se sve čini kao jedan san. Nakon par trenutaka ona pronalazi nestalog mladića, koji se skrivao u staroj i napuštenoj zgradi gdje se misli napravit banka. Djevojka i mladić s počinju svađati. Iako ne čuje ništa i nezna o čemu se svađa te što govori, djevojka osjeti nekakvu jad u svojem srcu, a suze joj navrnu na lice. U tom trenutku noć postaje dan, a zemlja se počne užasno tresti. U tom trenutku djevojka doživi nesvijesticu. Probudi se drugog dana na istom mejstu gdje je napuštena zgrada s bocom ( praznog ) vina u ruci. Ne sjeća se onog što se događalo prije, samo tog čudnog "sna". Takođeer ona je potpuna drugčija nego šta je bila u snu, a i većina ljudi oko nje su drukčiji. Počela je zapitkivati svoje prijatelje o tom nestaom mladiću, ali nitko nije čuo za njega jer on uopće ne postoji. Dok se tješi time da je sve to bio san u školu dolazi isti mladić , ali potpuno drugog imena i posve druge osobnosti. Također njega vreba misteriozni čovijek. Polako polako
počinje otkrivati što se desilo te večeri i što ce se dogoditi opet za 7 dana...
Evo to ej bio kratki "trailer" :D I šta mislite o ovome dijelu ? Hoće li biti dobro i ima li potencijala ?


E ovo sta si sad reko zvuci jednostavno genijalno i originalno, mislim da ta knjiga ima potencijala, recimo ja bi je stvarno volio procitat jel radnja zvuci vrlo zanimljivo, samo naprijed!

Svinjoguz
16-11-2007, 13:08
namjeravam napisat Warcraft all in one knjigu..al bas sve o warcraftu , to nebu tak skoro :wink: .

B4j4
16-11-2007, 13:46
/ kat


E ovo sta si sad reko zvuci jednostavno genijalno i originalno, mislim da ta knjiga ima potencijala, recimo ja bi je stvarno volio procitat jel radnja zvuci vrlo zanimljivo, samo naprijed!

to zenska ima neki deza vu il kaj... ko ono sa kapetanom kirkom kad su uletili u onu anomaliju pa se stalno isto ponavlja :D

Korpse
16-11-2007, 14:03
no way hose.

Dreamer Deceiver
16-11-2007, 15:48
evo danas dobio ideju za jednu božičnu priču, koja ce biti malo tmurnije atmsofere ali ipak s happy endom ( kako za koga :roll: ) za kojeg ce biti potrebna ogromna žrtva. Neće imati nikavih horror scena, nece bit triler nego prava malo drama s malo natprirodnog ( anđeli ). Priča se zove Božićni Anđeo

Gravestone_bluz
16-11-2007, 16:08
cool, informiraj nas :)

Lord Ragnarok
16-11-2007, 16:16
nikad nisam i neću

Korpse
16-11-2007, 16:32
evo danas dobio ideju za jednu božičnu priču, koja ce biti malo tmurnije atmsofere ali ipak s happy endom ( kako za koga :roll: ) za kojeg ce biti potrebna ogromna žrtva. Neće imati nikavih horror scena, nece bit triler nego prava malo drama s malo natprirodnog ( anđeli ). Priča se zove Božićni Anđeo
je si našao izdavača.

Dreamer Deceiver
16-11-2007, 16:42
nisma tražio niti neću tražiti dok ne završim s prvom zbirkom pripovjesti i dok ne napunim 18 god.

Korpse
16-11-2007, 17:21
dakle ti si pisac...
napiši nekakvu knjigu kao LotR iliti ga HP pa zaradu brdo love...

Dreamer Deceiver
16-11-2007, 17:24
necu pisati o nekom glupom prištavom tinejđeru koju nije ševio u životi i koji si zabija čarobni štapic u dupe.

Sonic_Moronic
16-11-2007, 17:39
necu pisati o nekom glupom prištavom tinejđeru koju nije ševio u životi i koji si zabija čarobni štapic u dupe.

Hehe, nice one. :) Koliko ti još priča fali?

Dreamer Deceiver
16-11-2007, 18:11
još oko 20 njih

Blaster32
16-11-2007, 18:20
napisao nekih 30 stranica u wordu al sam odustao jer je bilo previše isprepletenih radnji i previše mrtvih likova.. pobio glavne likove i onda nisam znao vise sta bih

Gravestone_bluz
16-11-2007, 18:33
Da, jedno je sigurno, ako namjeravas napravit pricu treba napraviti u natuknicama tj, napisat glavne dogadaje i to, onda popisat glavne likove i glavne sporedne likove i onda sam sve to spojis :P ja sam par put radio bez toga i onda dodes do tocke u kojoj ostanes bez radnje, al za ovu pricu sto radim sad sam spreman naso na internetu cak i puno zakon imena i prezimena od izumrlih naroda tak da to nece bit problem :)

Samael
16-11-2007, 18:36
Da, jedno je sigurno, ako namjeravas napravit pricu treba napraviti u natuknicama tj, napisat glavne dogadaje i to, onda popisat glavne likove i glavne sporedne likove i onda sam sve to spojis

tako ja radim...

inače, Gravestone Blues vam je dao možda najbolji mogući savjet ako imate puno stvari u glavi, a neznate gdje bi i kako bi s time...

:pray:

Gravestone_bluz
16-11-2007, 19:05
evo sad za koji dan cu vam postat chapter 1,2,3 pa mi vi recite jel vam se svida i ak imate sta za predloziti.

Dreadlock
16-11-2007, 20:31
sa koliko god se smije objavitit knjiga...jel neko zna?

r0pe
16-11-2007, 20:32
s kolko ju napišeš

nikad nisam niti cu napisati, nevolim ni citati ni pisati

Gravestone_bluz
16-11-2007, 20:33
nisam siguran....na onoj (fala bogu bivsoj) emisiji "Sanja" je bio neki klinac ...14-15 god objavio 2 sf romana vec , fino se prodaju, i mislim da za roman nema dobna granica , a i ne bi trebala biti

Korpse
16-11-2007, 20:35
napisao nekih 30 stranica u wordu al sam odustao jer je bilo previše isprepletenih radnji i previše mrtvih likova.. pobio glavne likove i onda nisam znao vise sta bih
to je zakon.. netko čita tvoju knjige i voli je.. i jadnom ti taj lik dopizdi i tu mu ubiješ najdražeg lika tako da mu npr. mačka gurne miša sa stola i on padne na nekakvu polugu i uključena pegla iskoči pogodi ga u guzice i on upadne u kadu i treskom poljulja policu na kojo je bilo sušilo za kosu i ono upadne u kade, sprži ga tako je postao nigga, on čudom preživi i dogega se do balkona da zovne staricu da pozove hitnu jer mu telefon ne radi, starica ne čuje jer je pojačala kolo sreće, on ljutit udari nogo od ogradu balkona, skakuće na mjestu od boli, i utom trenutku dođe pas i potkači ga, on padne sa 5-og kata, i čudom preživi, onaka gola ga vidi ženske i smiju mu se zbog malih genitalija, on osramljen ne čuje kamion te ga on pregazi, napokon dođe hitna i poveze ga, na putu do hitne vozač zaspne, i vozilo hitne pomoći propadne kroz ogradu od mosta i upadne u more, teško se izvuče iz vozila hitne pomoći, i počne plivati, onda ga rastrgaju morski psi, i napokon umre u 100 dijelove, i u raju dobije vijest da mu pola tijela nisu našli u tih 50 % mu je i nadprosječno mali qu***..
e to je zakon! :D

hkirin1
14-02-2008, 17:09
nisam i neću. ne želim protratiti cijeli život pisajući neku svoju bezveznu knjigu. peace

Maja
14-02-2008, 17:19
napisala sam jednom kratku knjigu (tj. priču) o teensima (ne grupi) i dala frendicama da čitaju. njima to bilo odlično, sve super, ovo ono, ali sam je bacila zato što... hmm... ne znam ni ja zašt, samo znam da sam je bacila!

GrimReaper
14-02-2008, 17:36
volim puno citat i citam puno, trenutno radim na svojoj prvoj knjizi, vise je kao produkt dosade i zezancije tako da na nista ne racunam...

King tiger
14-02-2008, 18:02
i nemojte se vise vređat.

Regnikolarna Deputacija
14-02-2008, 21:54
Ja bi napisala neku fantasy knjigu, nešto i fantasy i zajebantski (ko amberske kronike rogera zelaznyja ako je itko čita) ali ne bih podnijela da knjiga bude sranje a za to uvijek postoje šanse (jer čitah jednu knjigu i knjiga je bila tako užasno napisana i još gore prevedena da je to bilo bolno pa mi je to dalo gadne primisli).
A ako bi onda bi pod pseudonimom.

Arbiter of Change
14-02-2008, 21:58
Problem je što treba imati vrlo jasan fokus kudSideš sa knjigom, a to je meni nevjerojatno za zamisliti (mislim, ja sam imao i problema sa zadaćnicama - napišem 1. stvar za probu i onda nešto toliko izmjenjeno u zadaćnicu zato jer mi se činilo bolje) i znati to pošteno prezentirati.

Snake
15-02-2008, 11:46
napisao par, jedna mi izdana. došlo mi spontano kao da su osjećaji pisali misli, sad nakon 3 godine više nije tako radije razvijam stil pazeći što pišem, sto puta čitam ponovo i prepravljam sve.
ima puno toga što bi volio napisati, ali ne mogu posložiti riječi. zato se slažem s prethodnim postom, teško je imati vrlo jasan fokus kud ideš s knjigom. pogotovo ako je pišeš duže vremena, već pri samom kraju ako dođeš do toga čini ti se da priča gubi vrijednost pa probaš nešto novo, na kraju ispadne totalno drugačije nego si planirao.

Arbiter of Change
15-02-2008, 18:14
Koja ti je to bila izdana, ako se može znati? Jesi li šta zaradio na tome ili si to napravio iz nekog drugog razloga? Isplati li se uopće započeti pisati i izdati knjigu kao mlad i nepoznati pisac?

Sonic_Moronic
15-02-2008, 18:25
Ja mislim da se bitno razlikujem od ostalih koji pokušavaju pisati. Ja uopće ne smislim glavnu temu, ideju. Počnem od samoga početka, zamislim uvod, tako da ni sam neznam o čemu se radi. Kasnije "prilagođavam" glavnu temu početku, pa može doći do preobrata koji iznenade i mene. :D

Snake
15-02-2008, 20:25
Koja ti je to bila izdana, ako se može znati? Jesi li šta zaradio na tome ili si to napravio iz nekog drugog razloga? Isplati li se uopće započeti pisati i izdati knjigu kao mlad i nepoznati pisac?

Knjiga se zove O.N.A. nisam zaradio mnogo, ali dovoljno za novu konfiguraciju :), za godinu dana prodano je oko 200 / 500 primjeraka, a samo djelo postiglo je tek nekakvu regionalnu popularnost
Nisam počeo pisati to da bi nešto zaradio, tad mi je bilo 17 i prije nego je knjiga izdana čitala se po školi, a kad je došlo do stručnih osoba predloženo mi je da to izdam
isplati li se ili ne, to je dvojbeno. ovisi što očekuješ od toga. Imao sam nekoliko prezentacija po gradu i bilo je super, bio na tv-u u novinama, nekoliko intervjua i tak ništ strašno. smatram da odnekud moraš početi, samo nemoj očekivat da ćeš od toga zarađivati za život, možda jedino ako imaš vraški dobar stil i zanimljive priče, te puno puno sreće (ja se tješim činjenicom da je prvo izdanje Harry Pottera bilo tiskano u sličnom broju primjeraka kao i moje djelo, pa eto :))

njub
15-02-2008, 20:46
ne bi rekao knjigu...prije priču na oko 10-ak stranica.....sve su bile šit :(

Arbiter of Change
15-02-2008, 21:41
@Snake: Može malo, ako nađeš vremena i ako ti se da, opisati kako je općenito išao taj proces od same ideje za knjigu do trentka kad je izdana i kad je lova počela stizati? Zanima me jer mi nitko na ta pitanje ne može konkretno odgovoriti, bar nitko tko je do sada izdao knjigu.

Snake
15-02-2008, 22:34
@Snake: Može malo, ako nađeš vremena i ako ti se da, opisati kako je općenito išao taj proces od same ideje za knjigu do trentka kad je izdana i kad je lova počela stizati? Zanima me jer mi nitko na ta pitanje ne može konkretno odgovoriti, bar nitko tko je do sada izdao knjigu.

ideja - Inspiraciju možeš naći doista svagdje, samo je potrebno maštati. (meni je uzor bio Silent Hill, ponajviše dijalozi likova u igri) ovisi o žanru, temu si podređuješ vlastiti mogućnostima rasprave o istoj, dakle pišeš o onome što ti najbolje ide. Kad nađeš način kako uklopiti to u priču, samu priču moraš umotati u nekakav setting specifičan za bit priče. Grubo rečeno, krećeš od kraja ako si sve već zamislio u glavi. Ako imaš samo razrađenu ideju o likovima, njihovim namjerama, početku priče itd. razvijaš priču stranicu po stranicu, poželjno po chapterima. Ideju izneseš na papir u obliku kratkih odrednica, nije važno koliko će djelo imati stranica, važno je kojim tempom želiš ispričati tu priču. U biti kad ti ideja sine, pustiš je da se razvije, ne modificiraj je previše na početku već kad se baciš na pisanje.
Ja sam tu knjigu koja je izdana pisao na jedan čudan način - kao slagalicu, ovisno o tome kako sam koji dan bio raspoložen za koji dio knjige, podijelio sam ju na poglavlja, a poglavlja na odlomke. Tako da sam kraj napisao prije nego početak. To nije ni bitno, samo kažem da ideju, bit djela ne valja mijenjati jer to vuče priču u krivim smjerovima na mnogo načina.
Ima tu još puno toga u vezi kreiranja djela, ali mislim da te više zanima što bude kad završiš s pisanjem
proces - isprintao djelo, uvezao ga. najviše mi je pomoglo to što je knjiga našla pravu publiku u razredu, a onda je sve krenulo. Ako ne ideš u školu ne znam točno kako to ide, to ću ubrzo saznati s novom knjigom. Kad odeš do izdavača (u mom slučaju Matica Hrvatska) daš im primjerak na razmatranje, pa kad im se svidi onda počinju pregovori. prvo oni u vezi novca - opet ovisi od izdavača do izdavača, hoćeš li ti platiti dio troškova tiskanja ili će oni pokriti sve troškove ali će ti u tom slučaju zarada biti manja. anyway tu postoji više mogućnosti ali ne mogu o tome previše, nisam ni upoznat s tim, tek mi je jedna knjiga ugledala svijetlo dana. Kad se dogovorite oko financiranja odmah se dogovorite i oko zarade - u mom slučaju konkretno je bilo kad/ako se knjiga proda u više od 150 primjeraka, onda i ja počinjem dijeliti zaradu, dogovorite se i oko očekivane cijene knjige. Sve to potvrdiš ugovorom. To je zapravo najvažniji dio, onda poslije slijede dogovori oko forme knjige, o naslovnici, ako je nešto potrebno izbaciti i sl. te lektoriranje mogućih grešaka, to ti sve izdavač napravi. Vrlo važna stvar je da kod naslova moraš bit dosta originalan jer izdavači ne žele stereotipne naslove, riječi koje se često pojavljuju u naslovima drugih knjiga - kod mene je promjenjen naziv Uspavani anđeli jer se u to vrijeme našlo dosta djela koja su imala motiv anđela u naslovu - anđeli i demoni, anđeo u ofsajdu i sl...) Naravno tebi kao autoru dozvoljena je najveća sloboda u odlučivanju svih potencijalnih izmjena/dopuna, bla bla. Kad je spremno sve za tisak dobiješ ti na uvid kako bi sve to trebalo izgledat pa da na vijreme komentiraš.
Proces 2 - zaboravio sam reći, prethodno se dogovoriš s izdavačem koliko knjiga ti kao autor dobiješ besplatno (ja sam dobio 60), s njima možeš što god, najpametnije kao i ja - prodaš ih s nekim popustom :). Za ostale primjerke izdavač se dogovara s knjižarama knjižnicama i inim trgovinama te sl. ipak najviše se primjeraka uvijek proda na prezentaciji. Prezentacije organiziraš u dogovoru s izdavačem, ako imaš neku posebnu želju i sl. Sam program prezentcije također možeš osmislit sam, i tak. To je u biti to, od love dobiješ ovisno o ugovoru, no najjednostavnije je prodati primjerke koje si dobio, pogotovo ako imaš puno poznanika. i to je u biti to, ukratko

Death By Sexy
15-02-2008, 22:41
veoma zanimljivo... možeš dati neki skrinšot naslovnice? i može se tvoja knjiga kupiti negdje sad?

Snake
15-02-2008, 22:50
neznam točno di se može kupit, ali postat ću link za pdf verziju

GrimReaper
15-02-2008, 23:43
snake svaka cast...

pogotovo zato sto dajes pdf verziju i to free :D

ja bi recimo bio posten i kupio knjigu,volim podržavat ljude koji rade takve projekte,pogotovo zato sto je danas tesko uspjet malom covjeku... a naravno izdavacke kuce ugl iskoristavaju te autori u biti najmanje profitiraju od svega.

Snake
16-02-2008, 01:03
http://rapidshare.com/files/92205318/Ona.pdf.html

nažalost nema naslovnice u pdf-u, ali što se može.
nije sve u novcu, novac dolazi i odlazi, priče ostaju, što ih više ljudi pročita, to bolje

Empe Tri
16-02-2008, 01:16
da vise puta i jos uvjek ju pisem al o tome vise kad ju zavrsim nadam se za par godina ;)

GrimReaper
16-02-2008, 01:33
http://rapidshare.com/files/92205318/Ona.pdf.html

nažalost nema naslovnice u pdf-u, ali što se može.
nije sve u novcu, novac dolazi i odlazi, priče ostaju, što ih više ljudi pročita, to bolje

pa nije,al ti si se trudio da napises to i ulupao sate i sate...najmanje kaj mogu je kupit knjigu i tako ti se oduzit za dobru pricu :pray:

Arbiter of Change
16-02-2008, 09:50
@Snake: Hvala ti što si našao vremena i potrudio se objasniti nam postupak. :wink:

Sad nekoliko konkretnijih pitanja. Jesi li imao važnijih problema kod pronalaska izdavača/lektore/itd? Prihvaća li Matica sve uratke što čini razmatranje više periodom da vide isplati li im se ili imaju neke stroge kriterije? Na kraju krajeva, zašto si baš njih izabrao?

Eh, ja mislio da je to jednostavno:
1. napišeš
2. dogovoriš razmatranje
3. ???
4. profit.

kad ima tu rada koliko vidim, posebno sa svim tim prezentacijama koje moraš odraditi. Hvala na savjetima pri pisanju i svjestan sam da ja uglavnom pišem zbrčkano zato jer sam mijenjam dosta toga kroz samo pisanje tako da se pogubim ili napravim takav nered da se ne mogu snaći u svemu.

Death By Sexy
16-02-2008, 11:20
http://rapidshare.com/files/92205318/Ona.pdf.html

nažalost nema naslovnice u pdf-u, ali što se može.
nije sve u novcu, novac dolazi i odlazi, priče ostaju, što ih više ljudi pročita, to bolje

hvala :pray:

ak ćeš imati vremena slikaj naslovnicu :wink:

Snake
16-02-2008, 14:24
Jesi li imao važnijih problema kod pronalaska izdavača/lektore/itd? Prihvaća li Matica sve uratke što čini razmatranje više periodom da vide isplati li im se ili imaju neke stroge kriterije? Na kraju krajeva, zašto si baš njih izabrao?

Kod nas ovdje u sb-u nema veliki izbor izdavačkih kuća, pa zato matica. Ni ja tad sa 17 nisam znao puno kak to ide, i još uvijek učim, dosta mi je pomogla škola/ravnatelj, jer je on imao poznanike kod izdavača... Prihvaća li sve uratke, pa u biti trebali bi, kad sam ja bio na razgovoru došlo je još par ljudi isto tako čisto informativno sa svojim pjesmama i sl. Ne znam točno jel imaju stroge kriterije no jasno je da uvijek gledaju prema zaradi. Lektora ti nađe izdavač, oko tog se ne brineš. Uglavnom najteži/najvažniji dogovor je onaj o financijama jer je logično da ako izdavač nije baš pretjerano uvjeren da će knjiga dobro proći, o izdavanju ovisi to koliko si ti spreman dati za troškove tiskanja. Rekao sam već ja ne mislim da mi je tekst nešto spektakularan niti da će ikad bit popularan kao Potter, njima je najinteresantnije bilo što sam imao 17 godina i kako kažu rijetko se kada pojavi netko sa 17 tko izda knjigu. Pa je to bilo naglašeno u svim novinama i vijestima, više nego sama priča i ostalo.

MindReader
16-02-2008, 14:32
meni su predložili da napišem knjigu zbog bolesnog humora i filozofskih sranja, al mislim da bi to bila samo bezvrjedna,besmislena hrpetina

Arbiter of Change
16-02-2008, 15:57
@Snake: Ah, znači ti si im bio kuriozitet? :D

Kad sam pitao uzimaju li sve žanrove i vrste uradaka mislio sam imaju li nekakvu moralnu klauzulu po tom pitanju (ne mislim sada na sadističke uradke ili zakonom kažnjivo, nego čisto malo mračnije od "uobičajenog") kojom su im neki sadržaju ograničeni? Po pitanju izlaska knjige... jesi li bio zastupljen samo u svojoj županiji ili šire (brine li se nakladnička kuća uopće za promociju ili to moraš u potpunosti sam ako želiš kvalitetu)?

Eh, da je Morgoth tu... ovo je kao za njega stvoreno.

Peyo
16-02-2008, 16:03
Nemam ja tako debele živce da idem pisat knjigu :nonono:

Snake
17-02-2008, 12:59
[quote="Arbiter of Change"]imaju li nekakvu moralnu klauzulu po tom pitanju (ne mislim sada na sadističke uradke ili zakonom kažnjivo, nego čisto malo mračnije od "uobičajenog") kojom su im neki sadržaju ograničeni? Po pitanju izlaska knjige... jesi li bio zastupljen samo u svojoj županiji ili šire (brine li se nakladnička kuća uopće za promociju ili to moraš u potpunosti sam ako želiš kvalitetu)?quote]

Čini mi se da nemaju nikakvu klauzulu. Jer ako ti kao autor očekuješ neku zaradu od toga oni kao izdavači očekuju još veću. Nije važno je li dijelo hm... kontroverzno, ako će na njemu zaraditi. Tako da na djelo gledaju koliko ima potencijala da zainteresira čitatelje i postane popularno. Ako procjene da djelo mračnije tematike može zaraditi dosta, prihvatit će ga. Nisu sve izdavačke kuće iste pa ne treba samo stati na jednoj ako odbiju. Neke se bave isključivo izdavanjem jednog žanra knjiga, neki uopće ne izdaju romane već samo pjesme itd.
Ne znam koliko ti je "mračna" priča, ali nemoj brinuti o tome, više pažnje posveti na stil i fabulu. Ako je stil dobar, a priča zarazna, nikoga neće smetati to što je malo drugačija od svega ostalog. Danas nekako najviše pažnje privlače kontroverzne knjige (DaVincijev kod npr.) pa ako imaš nekakav kontroverzni motiv u djelu, gradi sve ostalo na njemu. Stil možeš usavršit tako da kad završiš djelo čitaš ga ispočetka modificiraš/nadopunjuješ i sl.
Sad o zastupljenosti, tu ti ne mogu previše reći, bilo je to više na razini županije. Naravno to ovisi koliko je izdavačka kuća poznata (ako ti na knjizi stoji algoritam ili nešto tako...), te koliko financijski očekuju od knjige. Meni je bilo govora o prezentaciji u Zagrebu, ali od toga još uvijek ništa, nisam ni pitao zašto. Nakladnička kuća se brine za promociju, ali i ti možeš tu učinit nešto ako ne želiš samo sjedit i čekat. Ja sam kontaktirao par udruga iz svog mjesta i predložio im prezentacije, neke su čule za djelo pa su i same ponudile, te takve prezentacije nemaju veze s izdavačem, no oko takvih mogućnosti moraš se dogovorit s izdavačem prije tiskanja knjige da ne bi bilo kakvih tužbi.

prcko
17-02-2008, 13:01
Kakvu knjigu lol nisam ni proctio ni jednu knjigu u zivotu,mozda samo jednu,al nema šanse.

Arbiter of Change
17-02-2008, 13:07
@Snake:
Hvala na iscrpnim informacijama i na trudu da objasniš ovo sve. Nadam se da nije samo meni koristilo. :wink:

Pišeš li sada nešto, mislim vidiš li to kao svoju budućnost (pisanje), ili je to bio više eksperiment da vidiš kako će proći? E da, ako ti ne smeta, kolika ti je uopće bila zarada i na kojem principu je išla (znam da si rekao da je isplata počela nakon što je knjiga prodana u određeni broj primjeraka, ali zanima me jeste li unaprijed dogovorili koliki će ti iznos biti isplaćen ili su tantijemi išli po prodanoj knjizi)?

Snake
17-02-2008, 13:32
@Arbiter of Change

Ne znam koliko često čitaš PcPlay, mogao si o meni nešto pročitat u 104. broju (prosinac 07). Ondje sam baš odgovorio na ta pitanja: pišem i sad, probavam napravit nekakvu sagu iako to u početku nisam planirao, dakle povezat svoju prvu knjigu s ostalim (još jednom koju sam napisao, ali nije još izdana, te ovom novom koja je pri kraju). Vidim pisanje kao svoju budućnost, ali ne kao nešto od čega ću živjeti, nego više kao hobi, dužnost da na taj način podijelim priče koje zamislim s drugim ljudima. Eksperiment je bio na početku, i dobro je prošlo, stvorio sam si teren za dalje.
Zarada... Knjiga se prodavala/prodaje po 50 kn (cijenu odredi izdavač), ja sam od svojih primjeraka prodao oko 50 neznam sad točno (sve po pedeset) + još cca. 50 primjeraka prodanih od strane izdavača (ukupno oko 200 po ugovoru nakon 150 i ja dobivam zaradu). Znači oko 100 knjiga x 50 kn eto toliko sam ugrubo zaradio za godinu dana.
način na koji dobivaš novce dogovoriš određen je ugovorom, preporuče ti da otvoriš račun u banci pa ti ondje stiže uplata svaki mjesec (ovisno koliko je knjiga prodano tog mjeseca), ili možeš svaki mjesec navraćati do izdavača po "plaću". Opet kažem to ovisi od nakladničke kuće, tako da nemoj sve uzeti da to mora biti isključivo tako i nikako drugačije, tek mi je jedna knjiga izdana i sam sam još novi u tome

Arbiter of Change
17-02-2008, 14:24
Aha... tako znači. Nisam ranije vidio tvoje odgovore u PCPlayu zato jer ga ne čitam baš u zadnje vrijeme.

Nego, mene sada zanima što se događa u periodu u kojem si sada - u vremenu nakon izdavanja knjige. Prodalo se u dovoljno primjeraka da zaradiš, tj. prodalo se koliko je i bilo tiskano. Što se sada događa? Je li ti bilo tiskano još komada koji su još u opticaju ili?

Snake
17-02-2008, 20:34
missed some' nije se prodalo koliko je tiskano već negdje oko pola, što će biti sa ostalom polovicom to mi preostaje još za vidjet, ali ne očekujem daljnju zaradu od toga - ne mogu živjeti na staroj slavi ili kako se već kaže, gledam prema budućnosti, završavam novo djelo i pokušat ću ga izdati. Ako ti je knjiga tražena i ako se prodaju svi primjerci ide se na 2. izdanje, ako ne, ideš dalje pišeš nova djela.

Dreadlock
17-02-2008, 20:37
e da,mene takoder nesto zanima...u kojem trenutku tvoja knjiga postaje patentirana?

Snake
17-02-2008, 20:49
u kojem trenutku tvoja knjiga postaje patentirana?

kad izdavač napravi zahtjev za katalogizacijom djela pa ti iz neke sveučilišne knjižnice dodijele isbn broj, jedinstveni broj pod kojim je tvoja knjiga ajmo reć upisana u nekakav registar, inače taj isbn broj vidiš na početku gdje piše tko je izdao knjigu kada gdje...

Sonic_Moronic
18-02-2008, 14:39
Ah, ta knjiga je dnevnik-style. Takve je bar lakše pisati, gg.
Posebno mi se sviđaju smajlići, knjiga je zafrkantska. Možda ću je pročitati jednom kad budem imao vremena...

Avalon
18-02-2008, 15:05
lijepo lijepo...

inace Arbiter i ja..cemo u vidu par godina haha, pobat srociti jedan Ultimate Fantasy/Triler/SF/Drama tale :killyou:

m777
18-02-2008, 23:26
http://rapidshare.com/files/92205318/Ona.pdf.html

nažalost nema naslovnice u pdf-u, ali što se može.
nije sve u novcu, novac dolazi i odlazi, priče ostaju, što ih više ljudi pročita, to bolje
Nakon druge rečenice odlučio sam da neću dalje čitati.
Pa čak i da je za priča za Nobela, ne možeš napisati knjigu ako ne znaš hrvatski ili barem nemaš dobrog lektora.

Snake
19-02-2008, 11:00
http://rapidshare.com/files/92205318/Ona.pdf.html

nažalost nema naslovnice u pdf-u, ali što se može.
nije sve u novcu, novac dolazi i odlazi, priče ostaju, što ih više ljudi pročita, to bolje
Nakon druge rečenice odlučio sam da neću dalje čitati.
Pa čak i da je za priča za Nobela, ne možeš napisati knjigu ako ne znaš hrvatski ili barem nemaš dobrog lektora.

jel to optužba da ne znam hrvatski? ne razumijem posve, druga rečenica u knjizi ili u ovom postu?
ako misliš na drugu rečenicu u knjizi znaj da sam to napisao sa 17 nisam imao namjeru to izdati, a to su mi predložili ljudi koji su studirali hrvatski, 2 puta je lektorirano pa mi objasni što ne valja
ako misliš na drugu rečenicu prethodnog posta znaj da na forumima ne marim oko sklada rečenice i gramatičkih pravila.
obrazloži što ne valja u toj rečenici pa ću onda to shvatiti kao kritiku, ovako je to samo optužba na moje djelo, optužba onome tko je to lektorirao. ne kažem da je knjiga bez grešaka, pa kvragu nemam 50 godina književnog iskustva nego 2, samo znam da mnogo ljudi voli samo kritizirati bez temelja jer su duboko u sebi ljubomorni na onoga tko je nešto postigao. razuvjeri me da nisi takav/takva

Sonic_Moronic
19-02-2008, 12:53
http://rapidshare.com/files/92205318/Ona.pdf.html

nažalost nema naslovnice u pdf-u, ali što se može.
nije sve u novcu, novac dolazi i odlazi, priče ostaju, što ih više ljudi pročita, to bolje
Nakon druge rečenice odlučio sam da neću dalje čitati.
Pa čak i da je za priča za Nobela, ne možeš napisati knjigu ako ne znaš hrvatski ili barem nemaš dobrog lektora.

Matija, srce, ne slažem se s tobom. Ova knjiga je napisana u obliku dnevnika, što opravdava gramatiku. Možda je čak i namjerno, jer, tko je rekao da je glavni lik dobar u hrvatskome? :wink:

m777
19-02-2008, 18:20
@Snake
Bez brige, nije optužba. Why so defensive? Nisam imao vremena uobličiti misao pa je vjerojatno ispalo pomalo grubo.

Rečenica u pitanju je:

Valjda zato jer sam se na današnji datum rodio.
Ne tvrdim da je gramatički pogrešna (možda i jest, ja za razliku od tvojih lektora nisam studirao hrvatski pa to ne moram znati), ali je stilski svakako loša.
Zato i jer nikada ne dolaze zajedno u kolokaciji, ili koristiš samo jer ili zato što.

Još dvije stvari.
1. Ako su tvoji lektori studirali hrvatski, to samo može (ali ne mora, zbog današnjeg školstva) značiti da znaju gramatiku, ali ne znači da znaju pisati.
2. Ja imam 17 godina. Godine nisu nikakav argument.

Ako je Sonic u pravu, onda slobodno piši kako želiš, ali smatram da uživljavanje u lik nije nikakav razlog.

I, ako te to tješi, zato jerSgovori oko (po slobodnoj procjeni) 95% Hrvata, ali pisci (ako se tako želiš zvati) ne bi trebali.

GrimReaper
19-02-2008, 18:22
ja sam za totalnu slobodu pisanja

zašto? jerbo nismo svi studirali hrv jezik,i obicni ljudi pricaju obicno,sa svim prednostima i manama
jedna stilski i gramatički losa recenica moze 100 puta bolje docarat neku situaciju od stilski i gramatički ispravne.

m777
19-02-2008, 18:25
Samo jedno pitanje - koliko si ti knjiga pročitao u životu?

Samo sam znatiželjan.

la50
19-02-2008, 19:02
najveća stvar koju sam napiso je sastav u osnovnoj,nikad nisam bio ljubitelj pisanja

Snake
19-02-2008, 19:04
@m777
ok sad je kritika na mjestu, uzet ću je kao pogrešku na kojoj ću nešto naučiti. Ja sebe ne smatram "piscem" (pišem tek toliko iz hobija, to mi nije "struka") ali znam da se oni, i umjetnici općenito ne vole ograničavati pravilima, gdje bi ja završio kad bi se dvoumio kako se piše internet velikim ili malim slovom. Prvenstveno gledam na formu onoga o čemu govorim, kako to što realnije dočarati čitatelju. Pri tome radim puno pogrešaka, nesvjesno, Istina je da gotovo svake godine izlaze novi pravopisi, jedni se svađaju o ne ću i neću, kod gramatike jednostavno ne možeš sve uhvatiti. Hoću reći kad bi stalno pazio na gramatiku, izražavanje, nijednu priču ne bi priveo kraju. Smatram da je za pisanje knjiga poznavanje gramatičkih i stilskih pravila itekako važno, ali ne postoji osoba koja zna apsolutno sve. Kad bih ja bio takav lektori bi ostali bez posla. Znam također još jednu stvar - danas se dosta ljudi baca na pisanje knjiga, autobiografija iako o tome imaju tek neko osnovno znanje. Lektori su oni koji snose veliki dio stilske odgovornosti, naravno ako to autor dozvoli. hell neki čak pišu knjige skupljajući novinarske članke na netu, takvo što ne volim i ne vidim kao umjetnost. Zbog toga se danas više treba cijeniti nečiji trud i pokušaj nego ukupno djelo s gramatičkom greškom u drugoj rečenici

a što se tiče stručnosti ljudi koji završe faks to ti je u Hrvatskoj vječito pitanje. Puno ljudi studira i više od 5 godina. Znam lika koji je završio pedagoški i radi kao profesor informatike. 5 godina je studirao informatiku. Na kraju ne zna instalirati windowse. Na kraju ne zna napravit adsl konekciju. Ja koji znam to, +ono što je on učio o wordu exelu i sl., nisam završio faks i ne radim kao profesor informatike. Tako da... vidiš što hoću reći

Dreadlock
19-02-2008, 20:22
m777,moram ti priznati,postajes presmjesan.

imam jedno pitanje,jesi li citao "lovca u zitu"?pa ta knjiga je po tvom onda puna gramatickih pogrjeski.stvarno si smjesan sto se toga tice.

ZorgTheBorg
19-02-2008, 20:23
Da ja napišem nešto nitko to ne bi razumio :)))

Nemesis
19-02-2008, 20:24
meni se živo jebe jer ne pamtim kad sam zadnji put dobio 4 iz zadaćnice iz gramatike ili iz diktata.kako iz hrvatskog,tako i iz njemačkog.

GrimReaper
19-02-2008, 20:58
knjige se pisu da zabavljaju ljude,neke da uce ljude...

najvažnije je kako sto bolje prenijet poruku koju želiš prenijet pisanjem knjige.

gramatika i stilska dorecenost nisu bitni ako citatelj shvati bit knjige koju drzi u ruci.

m777
19-02-2008, 23:47
m777,moram ti priznati,postajes presmjesan.

imam jedno pitanje,jesi li citao "lovca u zitu"?pa ta knjiga je po tvom onda puna gramatickih pogrjeski.stvarno si smjesan sto se toga tice.
Ti očito nisi upoznat sa značenjem pojma gramatika. Na sreću, ja neću biti jadnik koji će te morati prosvijetliti.

U "Lovcu u žitu" nema nikakvih gramatičkih pogrešaka - barem ne namjernih. Ti govoriš o raznolikosti stila, a ja ne. Tko je tu smiješan? (Da, piše se smiješan. Osim ako govoriš o miješanju, naravno...)

@Snake - Slažem se, sve si dobro rekao. Ali danas je književno tržište prezasićeno svakakvim nadri-umjetničkim smećem pa moram imati neke kriterije. Možda sam u tvom slučaju pogriješio...

Dreadlock
20-02-2008, 10:59
@m777

super,znaci,ti si prestao citati knjigu iz razloga sto je nekoliko lektora (koji by the way imaju zavrsene fakultete sto se tog tice) prepravilo knjigu nekoliko puta,al si ti uocio neku gresku (koja i nemora bit greska) i zato si prestao citati?

sto se ovog tice

Ali danas je književno tržište prezasićeno svakakvim nadri-umjetničkim smećem pa moram imati neke kriterije
volio bih vidjeti sto bi ti napisao...

m777
20-02-2008, 11:04
super,znaci,ti si prestao citati knjigu iz razloga sto je nekoliko lektora (koji by the way imaju zavrsene fakultete sto se tog tice) prepravilo knjigu nekoliko puta,al si ti uocio neku gresku (koja i nemora bit greska) i zato si prestao citati?
Da.


sto se ovog tice

Ali danas je književno tržište prezasićeno svakakvim nadri-umjetničkim smećem pa moram imati neke kriterije
volio bih vidjeti sto bi ti napisao...
Dobro da ja nisam nikakav pretenciozni umjetnik. Ja sam jedan od onih za koje se knjige pišu.

Dreadlock
20-02-2008, 11:12
super,znaci,ti si prestao citati knjigu iz razloga sto je nekoliko lektora (koji by the way imaju zavrsene fakultete sto se tog tice) prepravilo knjigu nekoliko puta,al si ti uocio neku gresku (koja i nemora bit greska) i zato si prestao citati?
Da.

bar imas dobar razlog

m777
20-02-2008, 11:36
Stilska kvaliteta tebi nije dobar razlog?

Možda su mi kriteriji u nekom pogledu previsoki, ali smatram da su mi razlozi na mjestu.

Nodakim
20-02-2008, 11:59
@m777

super,znaci,ti si prestao citati knjigu iz razloga sto je nekoliko lektora (koji by the way imaju zavrsene fakultete sto se tog tice) prepravilo knjigu nekoliko puta,al si ti uocio neku gresku (koja i nemora bit greska) i zato si prestao citati?

sto se ovog tice

Ali danas je književno tržište prezasićeno svakakvim nadri-umjetničkim smećem pa moram imati neke kriterije
volio bih vidjeti sto bi ti napisao...


koja je tvoja logika ako ne možeš bolje od nekoga tko je loš nemoj čitati nešto bolje od nekoga drugog?znači ja ne mogu igrati bolje ne znam neki sport od tebe pa zato ne smijem igrati sa nekim drugim tko je bolji od tebe

Sonic_Moronic
20-02-2008, 13:46
@m777

super,znaci,ti si prestao citati knjigu iz razloga sto je nekoliko lektora (koji by the way imaju zavrsene fakultete sto se tog tice) prepravilo knjigu nekoliko puta,al si ti uocio neku gresku (koja i nemora bit greska) i zato si prestao citati?

sto se ovog tice

Ali danas je književno tržište prezasićeno svakakvim nadri-umjetničkim smećem pa moram imati neke kriterije
volio bih vidjeti sto bi ti napisao...


koja je tvoja logika ako ne možeš bolje od nekoga tko je loš nemoj čitati nešto bolje od nekoga drugog?znači ja ne mogu igrati bolje ne znam neki sport od tebe pa zato ne smijem igrati sa nekim drugim tko je bolji od tebe

Huh? Daj sad to ponovi, barem MALO gramatički ispravno. Ovo je katastrofa.

Demon Hunter
21-02-2008, 12:42
Ja sam jednom zabrio da napisem knjig.....ono napravio jua i mapu na hamer papiru,likove,gradove,zemlje i sve ostalo.

E al onda neznam pocet i tako malo sam poceo nesto pa je to palo u vodu i tako.

i sad mi mapa stoji kuci!

Tricerotaps
21-02-2008, 14:07
Ne ali pisem DnD kampanju, koliko je to slicno ili ne nisam ni sam siguran :P
Jedini problem je pisati na hrvatskom ili engleskom, s obzirom da tminogorje zvuci cudno, gloomhill je bolje, ali opet ima i hrvatski svoje prednosti. :)

Arbiter of Change
21-02-2008, 14:24
Ja sam jednom zabrio da napisem knjig.....ono napravio jua i mapu na hamer papiru,likove,gradove,zemlje i sve ostalo.

E al onda neznam pocet i tako malo sam poceo nesto pa je to palo u vodu i tako.

i sad mi mapa stoji kuci!
To je po meni greška koju je lagano izbjeći (premda sam i ja sam slično napravio) - ne misliti ništa grandiozno odmah na početku. Ono, pišeš lagano i na kraju oblikuješ svijet da odgovora tebi i onome o čemu pišeš, a da i ne spominjem kako ćeš dok pišeš smisliti brojna imena koja kasnije možeš iskoristiti za imenovanje svega što želiš na karti. To naravno znači da bi bilo pametno voditi neku vrstu bilješki pored samog materijala na kojem radiš da ne zaboraviš sočne detalje. :)

Sonic_Moronic
22-02-2008, 13:40
Uh, da, najveća greška je odmah misliti na veliko. Također, bolje da si napisao poneku priču prije nego si pravio mapu. Ono, recimo, napišeš par kratkih priča sa različitim likovima u istom settingu. Vjerojatno najbolji početak, polako oblikuješ svijet i dopunjuješ ga...

Grimm-Reaper
22-02-2008, 14:49
Pametno je pristupit velikoj ideji malim koracima. Zapisivai događaje koji ti padnu na pamet u busu/školi/bilo gdje. Na kraju, većina tih malenih priča se uz malo rada da ukomponirati u jednu veliku.

I ja sam još u osnovnoj zabrijao na brzinu. Pročitao LOTR i mislio si, idem ja složit nešto. Došao do 100 stranica a kad sam ih prelistavao ništa nije imalo smisla, nikakve veze jedno s drugim, itd.

Danas se sve radi polako. Pisanje knjige, priče, scenarija nije nešto što se može napravit u mjesec dana (KVALITETNO napravit). Treba vremena, dara i što je najvažnije, IDEJA.

majstoro
02-09-2008, 08:41
jesam horror ali mi uvjek nestane ideja
mislim mastu imam razvijenu samo za gaming

Sonic_Moronic
02-09-2008, 13:44
Sjajna nekrofilija...

Okay, da ne ispadnem whining biyatch: I ja trenutno polako razvijam jedan svijet. Ovaj puta ću ga pokušati podvrgnuti potpuno svojoj volji, jer u prošlim pokušajima sam uvijek dolazio do "slijepih ulica" u kojima nisam imao izbora nego da krenem neželjenim putem. Kasnije se sami od sebe počnu razvijati, freaky. :P

Mirko L
13-09-2008, 09:11
više puta ali brzo odustanen....za karte stvarno iman mašte napravin ih puno i onda se to nagomila pa moran sve bacit u smeće...
ali u knjigama onako znan kako da priča ide i to al mi je tlaka sve to pisat pa...

v4MP1r3
13-09-2008, 10:25
jednom. i napisao ju cijelu. nekih 100 stranica. neznam gdje je, al znam da su svi bili odusevljeni xDDD a da idem ispocetka, well, it would be fun. al nemam vremena P:

cham3leon
30-10-2008, 22:26
Wow! Puno potencijalnih pisaca. Ljudi, baš mi je drago zbog vas, i NE ODUSTAJTE! Netko negdje je zainteresiran za vašu priču.

I sam sam dobio sjajnu ideju za sf "svemirsku operu" kako danas zovu taj žanr. Toliko me pukla inspiracija da sam morao to počet pisat. Dovršio sam nekih 20-ak stranica, ali sam uočio jednu stvar: Priča je postala čisto nabrajanje događaja, što treba izbjeći. Svaki događaj treba opisati maximalno opširno i pozabaviti se svim mogućim detaljima što nije lako, a pogotovo nije lako držati taj pristup cijelu knjigu. Zato imam par savjeta za one koji su već počeli, i one koji tek namjeravaju.

1. Najvažnije- nikad ne pišite "na silu" - kad vas pukne dovoljna inspiracija za neku temu, osjetit ćete to i poželjet napisat koji ulomak o tome, ali dok niste inspirirani - ništa.
2. Počnite s nekom kraćom pripovjetkom, da se ispraksirate za duže tekstove.
3. NIKADA ne počinjite od naslova. Takva djela su unaprijed osuđena na propast.
4. Imajte cijelu priču u konceptualnom obliku u glavi prije nego počnete pisat.
5. Dok opisujete neki događaj oslonite se na inspiraciju i opišite sve razloge zašto smatrate taj događaj intrigantnim, kako biste u potpunosti prenijeli svoju ideju u tekst.

I to je uglavnom to. Sretno!

Babitz
31-10-2008, 07:47
Ja jednostavno ne mogu napisati neku knjigu ili priču jer po svemu što napišem vidim otkud mi utjecaji, ideje i sve to. Jednostavno se grozim od toga. :(

Dok, s druge strane, bez problema napišem neki esej il recenziju... Pišem za hcl otkad postoji, btw. :(

Lenkota
31-10-2008, 11:30
naravno da ne......gdje cu ja knjigu.....mogao bi slikovnicu :gitara:

Abadon
31-10-2008, 16:53
Ja sam pokusao i sve sto sam vise pisao kniga je sve vise licila na pricu iz diabla pa sam odusto.

Sonic_Moronic
31-10-2008, 18:00
ja trenutno pisem cetvrtu knjigu, prva je bila dobra sa neznam tocno koliko stranica, ali mi se u jednom trenutku hard pokvario i obriso ju, iduce dvije mi se nisu uopce svidjale, a sa ovom cu vidik sta ce bit, zasad sam zadovoljan iako ima tek pet strana, neznam jos ni potpunu radnju. znam samo da je namjeravam napisat kao neku klasicnu knjigu koja ukljucuje vukodlake i vampire. zove se "Kava , mjesec i sve ostalo" iako bi se i naslov mogao promijenit

Sviđa mi se naslov. :)

Upload-aj ponešto od toga, da vidimo.

Sonic_Moronic
31-10-2008, 20:07
Nije loše, nasmijalo me.

cham3leon
02-11-2008, 20:58
Pa nije ni loše!

btw, moja "djela" isto uvijek nalikuju na već viđeno, što naravno treba izbjegavati, ali ništa zapravo nije originalno, već je samo mješavina utjecaja drugih.

Dreamer Deceiver
02-11-2008, 21:47
za one koje interesira pitanja, oko na ovu temu

viewtopic.php?f=1&t=27608 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=1&t=27608)

crowap
09-11-2008, 16:49
jesam, naravno bio sam neuspješan..... :)

cham3leon
09-11-2008, 20:35
Kažem, početnička greška koja je najprisutnija je to što poželiš ispričati sve događaje što prije, pa ti radnja krene prebrzo.

_ZlayA_
09-11-2008, 22:53
ne bih imao zivaca za citavu knjigu... volim raditi neke oneshot nidjevezne price/novele al nista tako veliko... trebaju tu zivci i sposobost detaljnog izrazavanja, ja dok skontam sta bih napisao u prvoj recenici odleti mi koncept citav ostatka, tako da... mozda za kojih 20-30 godina, al trenutno sam prelijen...

cham3leon
10-11-2008, 07:18
ne bih imao zivaca za citavu knjigu... volim raditi neke oneshot nidjevezne price/novele al nista tako veliko... trebaju tu zivci i sposobost detaljnog izrazavanja, ja dok skontam sta bih napisao u prvoj recenici odleti mi koncept citav ostatka, tako da... mozda za kojih 20-30 godina, al trenutno sam prelijen...

Da, istina.

Novele su dobar početak, u svakom slučaju. A mogu i dobro ispast.

yvohr
30-11-2008, 16:27
Spremam se na kraju 8. razreda izdat zbirku pjesama, imam jedno 20 pjesama :D :D , za to sam nadaren, ali sto se sastavak tice i phail :(

cham3leon
30-11-2008, 17:30
Ha dobro, svakome nešto ide. Ako su ti pjesme forte, onda se njih drži.

Dreamer Deceiver
30-11-2008, 17:47
Spremam se na kraju 8. razreda izdat zbirku pjesama, imam jedno 20 pjesama :D :D , za to sam nadaren, ali sto se sastavak tice i phail :(

kako misliš izdati zbirku pjesama ?

Cthulhu
30-11-2008, 18:06
Davno, davno, na starom kompu sam pisao neki hororac, i ne sjećam se što je na kraju bilo s njim.
Doduše, nikad ga nisam dovršio...

yvohr
01-12-2008, 20:12
Spremam se na kraju 8. razreda izdat zbirku pjesama, imam jedno 20 pjesama :D :D , za to sam nadaren, ali sto se sastavak tice i phail :(

kako misliš izdati zbirku pjesama ?
Isprintal bih pjesme na A4 papire, stavil u tvrde korice...

Dreamer Deceiver
01-12-2008, 22:02
eh, ja sam mislio da si baš naša izdavača :))

wavefunction
01-12-2008, 22:56
ja pisem scenarij za polulinearnu avanturu, mogu vam sazeti, a ako netko hoce citavu polulinearnu strukturu nek me pma

cham3leon
02-12-2008, 12:17
Mislim da već imaš topic za scenarije i te stvari.

wavefunction
02-12-2008, 14:53
u tom slucaju nisam napisao knjigu

Dreamer Deceiver
02-12-2008, 15:37
Mislim da već imaš topic za scenarije i te stvari.

može link za taj topic ?

cham3leon
02-12-2008, 18:03
Ne mogu ga nać, sada, sry. Mislim da je bio u Programiranje i izrada igara. Kako bilo, izgleda da je sada mrtav :P

Ok, postaj ovdje, ako oćeš i ako se moderatori slažu.

Dreamer Deceiver
02-12-2008, 18:38
mah, zadnih dana imam veliku temu za napisati scenarij za neki film :)
sad preko ferija cu počet s pisanjem, pa kad završim fakultwt u ameriku s njim :P

cham3leon
05-12-2008, 22:10
Evo, ljudi ja opet počeo pisat ovaj svoj roman, i neću stat dok ne bude besprijekoran u mojim očima, pa makar ga pisao pola života. I ne želim postati nikakav isječak ovdje jer se bojim da će me netko spustit na zemlju i reć da je sranje, što vjerojatno je, a to ne želim.

Khorne
09-12-2008, 13:26
Jebemti,danas je tesko biti originalan kraj tolko sf,fantasy i horror knjiga i filmova.Ja sam također kao i neki,prelijen da bi poceo pisati knjigu,razmisljao sam malo o tome,i stvarno bi morao biti 100% u tome inace bi to ispalo na kalup nekog vec poznatog sf ili fantasy djela....
Vjerujem da se malo vise pojavila ideja tih pisanja kniga nakon ekranizacije Tolkienovog LOTR-a,no međutim ,danas za neku inovativnost treba imati dosta bujnu mastu jer ce inace vase djelo ako ima neku slicnost s nekim poznatim piscem biti proglaseno "jos jednom" kopijom.

Dreamer Deceiver
09-12-2008, 15:39
Evo, ljudi ja opet počeo pisat ovaj svoj roman, i neću stat dok ne bude besprijekoran u mojim očima, pa makar ga pisao pola života. I ne želim postati nikakav isječak ovdje jer se bojim da će me netko spustit na zemlju i reć da je sranje, što vjerojatno je, a to ne želim.

Tako je i kod mene, dok ne bude savršeno ne izdajem :D

Baldrick
09-12-2008, 16:14
jesam, uvek sam se palio na to, i knjige i scenarije za filmove, a pošto sam dosta maštovit imam mnogo ideja koje su sjajne, to znam, al pošto nisam mnogo čitao knjiga u životu, ne umem to da napišem. biće jednog dana sigurno. smislim i strukturu filma, i likove, i sve, al ne umem to da napišem.

THUNDER_DINIX
09-12-2008, 16:15
kak ne? nisi valda nepismen...

Baldrick
09-12-2008, 16:35
nisam, ali nije to tako lako... imam mnogo početaka scenarija, tj. imao sam ih, ko zna gde je to sad, samo sam jednom stisnuo zube i izgurao do kraja.. kažem do kraja, nije baš do kraja, jer bi takav film trajao maksimum pola sata. bio bi fin za neki omnibus. samo da nije totalno sranje, kao što jeste.

THUNDER_DINIX
09-12-2008, 16:54
pa pocni s bilo kojim pocetkom, ako valja uopce nije bitno

Baldrick
09-12-2008, 16:58
ma nisu to početci za isti film, nego za različite filmove. smislim ja tako početak za neki film, i ne umem da razradim radnju. tako imam sto filmova koji imaju samo početak, i iako imam neku ideju o razvijanju radnje, ne umem... to mora ozbiljno da se prione na posao.

THUNDER_DINIX
09-12-2008, 17:02
pa mora naravno. a polako onda, doci ce ti ideje s vremenom

Dreamer Deceiver
09-12-2008, 17:21
jesam, uvek sam se palio na to, i knjige i scenarije za filmove, a pošto sam dosta maštovit imam mnogo ideja koje su sjajne, to znam, al pošto nisam mnogo čitao knjiga u životu, ne umem to da napišem.Sbiće jednog dana sigurno. smislim i strukturu filma, i likove, i sve, al ne umem to da napišem.

šta si mrtav da ne možeš više čitat ?
čitaj brate knjige sada :D

cham3leon
09-12-2008, 17:50
ma nisu to početci za isti film, nego za različite filmove. smislim ja tako početak za neki film, i ne umem da razradim radnju. tako imam sto filmova koji imaju samo početak, i iako imam neku ideju o razvijanju radnje, ne umem... to mora ozbiljno da se prione na posao.

Nije dosta imat ideju za početak. Volio bih da nije tako, ali djela bazirana na početku su automatski osuđena na propast. Pravi trenutak za početak pisanja je kad dobiješ ideju za sredinu radnje, odnosno objekt inspiracije postaviš kao bit priče oko kojeg se cijela vrti. Nakon toga tokom pisanja ideš u detalje.

Dreamer Deceiver
09-12-2008, 18:12
ja uvijek, ali ama baš uvijek za svaku priču imam kraj :(
ponekad neku središnju radnju ali rijetko kada :(

cham3leon
09-12-2008, 19:16
ja uvijek, ali ama baš uvijek za svaku priču imam kraj :(
ponekad neku središnju radnju ali rijetko kada :(

Slična situacija kao i s početkom, bojim se... :)

Dreamer Deceiver
09-12-2008, 19:22
a čj, meni je još to okej pošto pišem priče koje sasvim izokrenu stvar na kraju pa dobro dođe no moram proradit malo na središnjem djelu :))

cham3leon
09-12-2008, 20:13
a čj, meni je još to okej pošto pišem priče koje sasvim izokrenu stvar na kraju pa dobro dođe no moram proradit malo na središnjem djelu :))

Svejedno...
Središnji dio je ključan za svaku priču.

Dreamer Deceiver
09-12-2008, 21:12
evo, napisao sam prvu stranicu i pol mog scenarija ( tj. prvu scenu ) :D
baš sam hepi sad