PDA

Pogledaj cijelu verziju : Što je to Vertical VSync ?



Peyo
15-11-2007, 12:53
Kada štelam detalje na igrama sve znam što znači ali jedino neznam što je
Vertical VSync i da li to poboljšava detalje u igrama ili smanjuje ? :shock:

Lord Jambrek
15-11-2007, 12:55
Ako se ja ne varam, on sinkronizira framerate sa herzima monitora, dakle ako je refresh rate monitora 75Hz, onda će on napravit Frame lock na 75FPS-a.

flander
15-11-2007, 12:57
@ Lord Jambrek znaći onda ukratko ajmo reći "balansira" herce monitora i FPS-a u igri?

Lord Jambrek
15-11-2007, 12:59
Nisam siguran, ja sam išao po nekoj jednostavnoj logici da bi to mogla biti sinkronizacija Hz-a i FPS-a.

Tak da vam onih 32323 FPS-a u CoD-u ništa ne znači jer neće nitko bolje skakat ak ima 125fps ili 333fps kad monitor nemože iscrtat više nego što vam je refresh rate.

GrimReaper
15-11-2007, 13:03
ja isto ne znam kaj to znaci i htio sam vec pitat prije al meni logika govori ne s drugo...

meni logika govori da to ima veze s stimanjem slike na wide screen monitorima (vertical sync).. dakle vertikalna sinkronizazija.. možda sma u krivu, nek nam netko pojasni :D

Bartuc
15-11-2007, 13:09
Na ti jednostavan odgovor koji sam neki dan pisao Frozenu:


Vjerovatno ti je uključen V-sync opcija! Ona ti radi na prinpicu (:D) ograničavanja FPS-a na nativnu frekvenciju monitora tako da ne dolazi do neželjenih pojava poput Tearing Efekta ili sl.!

Teraing Efekt -> ako ti igra ide iznad nativne frekvencije LCD-a, tada dolazi do pucanja slike što je jako ružno!

Isključi V-sync ali ako ti počne pucati slika, onda ga nazad uključi! PS: To pucanje je bezopasno, samo ružno izgleda!

GrimReaper
15-11-2007, 13:09
evo from wikipedia

Vertical synchronization (v-sync, vbl-sync) refers generally to the synchronization of frame changes with the vertical blanking interval. Since CRTs were nearly the only common video display technology prior to the widespread adoption of LCDs, the frame buffers in computer graphics hardware are designed to match the CRT characteristic of drawing images from the top down a line at a time by replacing the data of the previous frame in the buffer with that of the next frame in a similar fashion. When the display requests current contents of the frame buffer before the current frame is done being written on top of the previous one, the frame buffer gives it the current mishmash of both frames, producing a page tearing artifact partway down the image.

Vertical synchronization eliminates this by timing frame buffer fills to coincide with the display's data requests, thus ensuring that only whole frames are seen on-screen.

Computer games and other advanced programs often allow vertical synchronization as an option, but it is sometimes disabled because it often has the effect of hampering performance on slower hardware (and/or in programs that were not adequately designed for v-synced operation) to the point where frame rates drop below that of the display hardware.

Bartuc
15-11-2007, 13:13
Lakše je ovo moje pročitati i shvatiti :D

Rocchiro
15-11-2007, 15:18
ja dok to nemam ukljuceno u nekoj igri vidim one ruzne crte od refresh rate-a :roll:

Bartuc
15-11-2007, 18:51
ja dok to nemam ukljuceno u nekoj igri vidim one ruzne crte od refresh rate-a :roll:

Te ružne crte su ti Tearing Efekt! Kada pomakneš mišem, onda ti se posred ekrana javljaju crte i slika doslovce puca i neprirodno se kreče...

To je full jako izraženo na LCD monitorima, na CRT-u nema takvih problema!

Zašto je to tako i kako radi V-Sync: (jednostavno objašnjenje tako da svaki noob skuži :D)

Do toga dolazi zato kaj je FPS u igri veći od nativne frekvencije osvježavanja slike na monitoru! Zbog toga, monitor nemre pratiti taj FPS te se zbog toga javljaju problemi lomljenja slike!

V-Sync radi tako da postavi limit FPS-a u igrama na ekvivalent nativnoj frekvenciji monitora! Znači ako vam je LCD na 60Hz, FPS će biti limitiran na 60 FPS-a! Ukoliko vam igra radi savršeno i može potegnuti preko 60FPS-a, tada će vam sa V-sync uključenim, FPS biti konstantnih 60... no ako vam je komp malkoc lošji, pa kadkad igru potegne na 80 FPS-a, a kadkad na 20 FPS-a, tada će vam Vsync peglati FPS-e točno u određenim intervalima kako bi dao što vjerniji prikaz slike na monitoru! Npr. kod 60Hz monitora, FPS će varirati između 20, 30, 45 i 60 FPS-a ukoliko je Vsync uključen!

Pokušao sam što jednostavnije objasniti, ako ste skužili dobro, ako niste... onda ne znam kaj da kažem pošto je ovo "noob proof" objašnjenje :D

Peyo
21-11-2007, 10:52
Može lock

Burek_fr0m_SPACE
21-11-2007, 12:45
Evo još njubastije i malo slikovitije... Zamislite par ljudi koji slažu slagalicu, organizovano, u redovima, odozgo prema dole. Čim završte jednu sliku, počinju mijenjati stare djeliće novima, s novom slikom, ponovo, odozgo prema dole. Tu je i jedan čovjek s Polaroid fotićem koji povremeno, u redovnim intervalima, slika tu slagalicu i slaže slike na hrpu. E, sad, problematika je u vremenu. Ako slagačima treba 5 min za sliku, i fotograf slika sliku svakih 5 min - sve je ok. Međutim, ako se slika složi za 4 min, a ovaj i dalje slika svakih 5 min, onda ćemo na većini fotografija imati nedovršene slike, tj. vidjećemo i dio stare i dio nove slike. E tako nastaje taj "tearing efekat", ilitiga efekat "cijepanja" slike. I tu uskače VSync koji pokušava uskladiti ta vremena. Npr. ako je potrebno 8 min za slaganje slike, a fotografiše se svakih 5 min, VSync će reći slagačima da nakon slaganja slike da nakon slaganja slike odmore 2 min, kako bi pri svakom slikanju slika bila cjelovita (nema veze što će ista slika biti 2 puta slikana). Na kraju ćemo ipak manje puta složiti sliku, ali će bar slike biti čitave na fotografijama. Tako da VSync ponekad može smanjiti performanse, a i dovesti do blagog kašnjenja, upravo zbog onog "odmaranja".

U svemu tome, slagači su sila grafičke kartice koja iscrtava sliku, djelići slagalice su pixeli, polje u kom se nalazi slagalica je framebuffer, a fotografisanje slagalice predstavlja refresh monitora.

- "Vertical VSync" je redudantno, ono V u VSync znači Vertical
- VSync nema apsolutno nikakve veze s "detaljima" u igri
- Nema veze sa widescreen ekranima, svuda je isto
- Nema veze sa LCD ekranima, i na CRT je ista stvar; štaviše, sama problematika je nastala davno prije mainstream LCD ekrana

Išta jasnije?

Bartuc
21-11-2007, 12:51
Na CRT-u je dosta manje izražen Tearing! Sjećam se scena u igrama koje su mi radile debelo preko 100FPS-a na 85Hz monitoru i nije se pojavio Tearing. Dok na LCD-u čim malo pređe 60Hz, sve se cijepa na sve strane :D

Jel to zato kaj CRT ima drugačije osvježavanje slike ili i to ovisi od monitora do monitora?

100EURO
21-11-2007, 14:54
ak to stavis jel zdere performanse ili ne?

Bartuc
21-11-2007, 15:06
ak to stavis jel zdere performanse ili ne?

A da pročitaš malo kaj se pisalo :nonono:

Ako imaš monitor od 60Hz, a igra ti radi na 1060 FPS-a, ova opcija će ti požderati 1000FPS-a kako bi monitor imao kvalitetniji prikaz slike!

Burek_fr0m_SPACE
21-11-2007, 15:43
ak to stavis jel zdere performanse ili ne?
Živjelo pisanje uzalud...


Na CRT-u je dosta manje izražen Tearing! Sjećam se scena u igrama koje su mi radile debelo preko 100FPS-a na 85Hz monitoru i nije se pojavio Tearing. Dok na LCD-u čim malo pređe 60Hz, sve se cijepa na sve strane :D

Jel to zato kaj CRT ima drugačije osvježavanje slike ili i to ovisi od monitora do monitora?
Teoretski, stvar zavisi samo od refresh ratea ekrana, bez obzira kakvu on tehnologiju prikaza koristio. Istina, neki faktor je tu i vrijeme odziva LCDa, iako ne mnogo. Tearing ti je na CRTu vjerovatno bio manje izražen zbog bržeg refresha, a ne zbog toga što je CRT.

Bartuc
21-11-2007, 17:26
@Burek, jasno da mislim na Refresh Rate kad kažem CRT ili LCD pošto je razlika u principu osvježavanja drastična! Samo kadkad ne znam koliko detaljno moram prenjeti svoje misli u tekst pošto ne razmišljamo svi isto :D

I potpis za odgovor na prvi citat :|

Peyo
26-11-2007, 21:11
ak to stavis jel zdere performanse ili ne?

A da pročitaš malo kaj se pisalo :nonono:

Ako imaš monitor od 60Hz, a igra ti radi na 1060 FPS-a, ova opcija će ti požderati 1000FPS-a kako bi monitor imao kvalitetniji prikaz slike!

Više Hertz-a, manje oči bole ako me kužiš ?!