PDA

Pogledaj cijelu verziju : Windowsi, particije, i ostalo (i system restore)...



FichoM
12-11-2007, 16:21
Novi comp, disk od 320 GB...
Procesor je Athlon64 X2 5000+

- instaliram windows XP, pa me zanima 32bitni, il da stavim 64 bitni...
- i što se tiče diska, planirao sam ovako napraviti:

* 3 particije
* na jednoj od njih instalirati samo windowse, tu particiju bi po potrebi s vremena na vrijeme formatirao i reinstalirao windowse
* druga particija za programe i igre
* treća za video i muziku

sad mene zanima, kada bi sve to napravio tako, a zatim formatirao particiju sa windowsima, reinstalirao ih, kako bi reagirali programi sa druge particije na tu reinstalaciju, ili oni moraju uvijek biti instalirani na particiju sa windowsima? Znam da je za video i muziku svejedno...
I može li me tko od vas uputiti na system restore!? Prijatelj mi je govorio da on, nakon što pokupi virusa i svega ostaloga, ubaci DVD, i sve mu se vrati na prijašnje stanje kad nije bilo infekcije... zanima me kako to ustvari funkcionira!???

Bartuc
12-11-2007, 16:52
1) Ostani na 32bit verziji pošto 64bit verzija nije kako spada razrađena!

2) Napravi si 3 particije:

c:\ Windows & Programi
d:\ Igre
e:\ Muzika i Filmeki

3) Kada formatiraš Windowse, vjerovatno ti 90% programa i igri nebu radilo pošto se pri formatu sustava brišu i registry ključevi od igara i programa! Ali sve jedno je odlična stvar napraviti takav raspored particija pošto je to ujedno i dobar početak optimizacije sustava... Zašto? Zato jer si time osiguravaš daleko manju fragmentaciju podataka i brži/fleskibilniji rad sustava! Naravno, kada sve izformatiraš, onda optimiziraj sustav prema mojem voduču :D Optimizacija WinXP-a (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=414171#414171)

4) System Restore ti radi na principu Save-anja stanja na računala u trenutku kada ti to želiš odnosno kada komp to automatski napravi! Korisna stvarčica pošto možeš ukoliko uhebeš sistem jednostavno kliknuti Restore i sistem ti se vrati na točku gdje je sve bilo OK! Ako ćeš to koristiti, tada preskoči dio u mojoj optimizaciji gdje govorim da ugasite System Restore!

FichoM
12-11-2007, 17:02
Znači, kada formatiram te "tvoje" windowse, moram uvijek ponovo instalirati i programe i windowse skupa, grrr, mrzim programe ponovo instalirati :killyou: :D ...

Al, oće li raditi igre, jer si rekao da bi izbrisao i registry ključeve i od igara a kažeš da njih stavim na posebnu particiju!???


Jel ima netko iskustva sa system restoreom, koliko je to dobro, koji program koristiti za to, jel mogu naći upute negdje!?

Bartuc
12-11-2007, 17:07
Gdje god da ti se igre nalaze (ili programi) nakon formata sustava ti se briše Windows Registry u kojemu se nalaze potrebni ključevi za pokretanje tih igara! Neke igre će raditi pošto će si same kreirati ključeve nakon prvog pokretanja, ali ne sve!

Rekao sam da je dobro odvojiti igre od c:\ particije pošto će ti se sustav manje fragmentirati i imat ćeš bolje performanse sustava! Sustav će ti bolje/brže/lakše disati!

Ako staviš i programe i igre na C particiju, opet bi ih obrisao kod nove instalacije Windowsa!

PS: Nadam se da si svjestan da moraš formatirati particiju na kojoj se nalazi sustav ako ga želiš ponovno instalirati! Ako to ne napraviš, tada nisi zapravo ništa napravio pošto svi virusi i spywarei i sl. gadosti i dalje ostaju na particiji!

Znači obavezan je FORMAT kod svake reinstalacije sustava! Nakon formata i instalacije Windowsa prati onaj vodič...

Što se System Restora tiče, to bum preporustio nekom tko ga je više koristio od mene! Ja ga osobno maknem sa kompa!

FichoM
12-11-2007, 17:13
Nekako mislim, da bih te mogao poslušati što se tiče particija, al što se tiče formatiranja i reinstaliranja privlačniji mi se čini system restore...
Živcira me gubit po cijeli dan na snimanje programa i igara, puno je jednostavnije, napraviti te particije, sve nasnimati što treba, kad počme kašljucati, napraviš system restore i sve na početku...

Il se možda varam, gdje su ti system restoraši sad;) POMOĆ!

Gwin
12-11-2007, 17:14
control panel -> system -> system restore

po defaultu je uključen na svim particijama, koristi 12% particije. bilježi sve bitne promjene na OS-u, drajverima i slično.

može ga se ugasit po pojedinim particijama, jer ekčuli nema smisla imat system restore na particiji sa glazbom.

Bartuc
12-11-2007, 17:20
Moja definitivna preporuka je da ugasiš System Restore pošto je to vrlo površno razrađeni segment WindowsXP sustava, te si umjesto njega nabaviš program po imenu Acronis True Image!

Ovdje ti je link na program, pa si ga malo prouči -> Klik (http://www.acronis.com/homecomputing/products/trueimage/)

Definitivna preporuka je da si zemeš njega pošto je daleko bolji, optimiziraniji, sigurniji! Ima puno više opcija za bekapiranje i zaštitu sustava... Ma program je PERFEKTAN!

System Restore je ugrađen u WinXP samo zato da bi ga čovjek mogao isključiti odmah nakon isntalacije sustava :D

Uživaj!

bezimeni
12-11-2007, 17:24
System Restore je sasvim ok opcija koju istina ne koristim jer je i kod mene isključena ali ne preporučam isključivanje drugima, jer objektivno ,ne radi nikakvu štetu a može poslužiti i spasiti sistem od formatiranja.

FichoM
12-11-2007, 17:59
Nije baš da imam nekih podataka koje se bojim izgubiti, tako da mi formatiranje baš i nije problem osim što me živcira instalacija kompletna...
Prijatelj mi je govorio za neki program, vjerojatno je taj od bartuca, proučit ću ga lipo i možda nabaviti... Nisam mislio na taj system restore što ga koriste windowsi...

Bartuc
12-11-2007, 18:08
Imaš još jedan vrhunski program uz Acronis ali Acronis je bolji! Mada su oba vrhunska programa i možda bu ti se drugi više svidio od Acronisa!

Ime drugog programa je Norton Ghost, i ovdje ti je link na njihovu stranicu pa si to malkoc možeš također proučiti -> Klikni me (http://www.symantec.com/norton/products/overview.jsp?pcid=br&pvid=ghost12)

FichoM
12-11-2007, 18:10
Imaš još jedan vrhunski program uz Acronis ali Acronis je bolji! Mada su oba vrhunska programa i možda bu ti se drugi više svidio od Acronisa!

Ime drugog programa je Norton Ghost, i ovdje ti je link na njihovu stranicu pa si to malkoc možeš također proučiti -> Klikni me (http://www.symantec.com/norton/products/overview.jsp?pcid=br&pvid=ghost12)


E to je taj program o kome mi je prijatelj pričao, Notron Ghost 8) :pray:

Lord Jambrek
12-11-2007, 18:15
Imaš još jedan vrhunski program uz Acronis ali Acronis je bolji! Mada su oba vrhunska programa i možda bu ti se drugi više svidio od Acronisa!

Ime drugog programa je Norton Ghost, i ovdje ti je link na njihovu stranicu pa si to malkoc možeš također proučiti -> Klikni me (http://www.symantec.com/norton/products/overview.jsp?pcid=br&pvid=ghost12)

Acronis je X puta bolji, em manje zauzima, em brže radi!

Bartuc
12-11-2007, 18:16
Jap, naveo sam ga kao možebitnu alternativu :P

FichoM
12-11-2007, 18:31
Može mi netko reći, čime otvaram .DAA, kojim programom...
Čini mi se da bi to trebao biti image, al ga alcohol ne otvara???

Bartuc
12-11-2007, 18:38
Može mi netko reći, čime otvaram .DAA, kojim programom...
Čini mi se da bi to trebao biti image, al ga alcohol ne otvara???

Za otvaranje .daa fileova ti treba PowerISO program!

http://www.poweriso.com/

EDIT:

@Borlic, imaš PP!