PDA

Pogledaj cijelu verziju : Help za frienda, brisanje windowsa



Karlo_from_Bjelovar
03-11-2007, 20:51
ovako, frend je zabunom installo 2 windowsa, jedan mu je sjeban a drugi radi... e sada, pojavljuje mu se dual boot... kako ispravno zbrisati jedne windowse? el je dovoljno samo pokrenut ispravne windowse, pronac instalaciju neispravnih i jednostavno ih deletat?

thx na odgovoru...

Lucifel
04-11-2007, 02:03
Jesu na istoj particiji, ili na 2 razlicite?

Ako su na 2, moze onda bez problema formatirati ovu losu.

Ako nije, moze napraviti hard delete fileova lose particije windosa (pod uvjetom da zna koji su), i ako ima problema poslije, piknuti cd od windosa, restart, repair console i upisat fixmbr (fix master boot record).

Ako se dogodilo da ima samo jednu instalaciju windosa, i da je druga otisla preko prve a ocitava 2, onda fixmbr bez brisanja.

Valjda pomaze, nisam siguran kako je tocno doslo do problema.

Karlo_from_Bjelovar
04-11-2007, 13:53
Jesu na istoj particiji, ili na 2 razlicite?

Ako su na 2, moze onda bez problema formatirati ovu losu.

Ako nije, moze napraviti hard delete fileova lose particije windosa (pod uvjetom da zna koji su), i ako ima problema poslije, piknuti cd od windosa, restart, repair console i upisat fixmbr (fix master boot record).

Ako se dogodilo da ima samo jednu instalaciju windosa, i da je druga otisla preko prve a ocitava 2, onda fixmbr bez brisanja.

Valjda pomaze, nisam siguran kako je tocno doslo do problema.

mmm, thx... danas sam bio do njega i windowsi su na 2 razlicite particije...
kako da formatiram particiju? (znam kako, ali buduci da se na njoj nalaze windowsi ne mogu "samo tak"...)

Lucifel
04-11-2007, 15:37
Moglo bi raditi da odes na My Computer, desni klik na particiju koju hoces formatirati i Format...

Medjutim, ovo nisam nikad koristio osim za formatiranje floppyja, a sto se rada s particijama tice preferiram neki specijalizirani program poput Paragon Partition Manager ili slicno.

DrunkyDuck
04-11-2007, 15:49
Ili:

Recimo da su funkcionalni windowsi na C:\ particiji, a oni defektni na D:\

-Logiraj se na funkcionalne
-desna tipka na my computer> manage, pod storage odaberi Disk management
-nakon toga s desne strane odaberi particiju s defektnim windowsima (d:\ u primjeru), desni klik na nju pa format

Mislim da ce ti na taj nacin dozvoliti formatiranje sistemske particije, nemam sad s cim isprobat.


Na kraju otvori c disk i boot.ini, tamo mozes namjestiti da ti kod startup-a ne nudi odabir log in-a na 2 particije.

Karlo_from_Bjelovar
04-11-2007, 19:53
Ili:

Recimo da su funkcionalni windowsi na C:\ particiji, a oni defektni na D:\

-Logiraj se na funkcionalne
-desna tipka na my computer> manage, pod storage odaberi Disk management
-nakon toga s desne strane odaberi particiju s defektnim windowsima (d:\ u primjeru), desni klik na nju pa format

Mislim da ce ti na taj nacin dozvoliti formatiranje sistemske particije, nemam sad s cim isprobat.


Na kraju otvori c disk i boot.ini, tamo mozes namjestiti da ti kod startup-a ne nudi odabir log in-a na 2 particije.

sry na pokusaju pomoci ali to sam vec probao...
nes mi je frend pricao da je on negdje nesto vidio//cuo da moram nest napravit sa CDom od windowsa...
anybody?

Lucifel
04-11-2007, 19:58
S cedeom od windosa isto mozes brisati i formatirati particije. Valjda se mislilo na to.

DrunkyDuck
04-11-2007, 21:31
nes mi je frend pricao da je on negdje nesto vidio//cuo da moram nest napravit sa CDom od windowsa...
anybody?

Da, bootas sa CDom windowsa XP
-kad se sve izvrti ces na ekranu imati 3 stvari za odabrati, ti odaberi "Recovery console" ili slicno tako da stisnes "r" na tipkovnici.
-Tada ce te prebaciti u command prompt i traziti te da se log-inas na jednu od instalacija windowsa, svejedno koju odaberes, samo moras znati administratorsku sifru (po defaultu prazno, dakle, samo stisnes enter)
-zadnji korak je upisivanje format x:S(u kojem je x slovo particije sa ostecenom instalacijom)

PS. u command promptu bi dvotocka mogla biti pod shift+č
PPS. ako napises format x: /qSbiti ce napravljen quick format koji ce puno krace trajati
PPPS. kad format zavrsi restartiraj racunalo, nemoj bootat s CD-a.

Karlo_from_Bjelovar
05-11-2007, 19:34
nes mi je frend pricao da je on negdje nesto vidio//cuo da moram nest napravit sa CDom od windowsa...
anybody?

Da, bootas sa CDom windowsa XP
-kad se sve izvrti ces na ekranu imati 3 stvari za odabrati, ti odaberi "Recovery console" ili slicno tako da stisnes "r" na tipkovnici.
-Tada ce te prebaciti u command prompt i traziti te da se log-inas na jednu od instalacija windowsa, svejedno koju odaberes, samo moras znati administratorsku sifru (po defaultu prazno, dakle, samo stisnes enter)
-zadnji korak je upisivanje format x:S(u kojem je x slovo particije sa ostecenom instalacijom)

PS. u command promptu bi dvotocka mogla biti pod shift+č
PPS. ako napises format x: /qSbiti ce napravljen quick format koji ce puno krace trajati
PPPS. kad format zavrsi restartiraj racunalo, nemoj bootat s CD-a.

mmmm... thx puno... :wink: