PDA

Pogledaj cijelu verziju : Cooler bez paste - odvojeno



Bartuc
28-10-2007, 23:01
dali uopce ima paste izmedu hladnjaka i procesora? dali je hladnjak dobro postavljen?

Hladnak bez paste ili žvake neće dozvoliti da se proc budi, tj proc se neće probuditi, ne pročaj gluposti kad ne znaš.

Možeš to malo objasniti :o

Zakaj procesor nebi radio bez paste? Kak cooler zna da je na njemu nanesena pasta? Ili sam te možda krivo shvatio?

Ja sam si tu rečenicu protumačio da procesor neće startati/raditi ako nema paste na njemu...!?

mamlaz
28-10-2007, 23:27
dali uopce ima paste izmedu hladnjaka i procesora? dali je hladnjak dobro postavljen?

Hladnak bez paste ili žvake neće dozvoliti da se proc budi, tj proc se neće probuditi, ne pročaj gluposti kad ne znaš.

Možeš to malo objasniti :o

Zakaj procesor nebi radio bez paste? Kak cooler zna da je na njemu nanesena pasta? Ili sam te možda krivo shvatio?

Ja sam si tu rečenicu protumačio da procesor neće startati/raditi ako nema paste na njemu...!?


Jer je prijenos topline toliko mali, da će se pregrijati za vrijeme posta, i BIOS će ga držati u reset modu...

Bartuc
28-10-2007, 23:47
A jel znaš zapravo za što služi termalna pasta?

Termalna pasta ne služi kao direktni temperaturni vodič, tu ulogu ima bakar odnosno neki drugi materijal coolera! Termalna pasta isključivo služi kako bi se popunile mikropukotine (nejednakosti na površini procesora) tako da se ostvari barem nekakav kontakt između površine coolera i tih "pukotinica"! Kada nebi imao pastu na procesoru, onda bi se na tim djelovima procesora, gdje se mogu nać te sićušne "porice", razvijala veća temperatura! Ali to ne znači da procesor ne može raditi bez paste! Radit će ali sa višim temperaturama i većim rizikom da procesor krepa zbog pregrijavanja! Mada unatoć svemu tome, procesor i bez paste ne mora nikada krepati... ovisi o kvaliteti površine samoga procesora!

PS: Ovo gore što pričam je testirana činjenica!

PPS: Nemoj misliti da pričam u nekom flejm tonu :D Samo pokušavam objasniti neke stvari!

mamlaz
29-10-2007, 00:12
@ Bartuc - Ok, stavi bilo koji box hladnjak bez žvake/paste, pa da vidim kako ćeš se usrećiti...

PS - stavi bilo koji box hladnjak na procesore koji nemaju zatvoreni tip jezgre (tipa duron, athlon XP itd), pa da vidim hoće li dimiti... ;)
(isključi opciju na ploči da ti gasi sustav kod pregrijavanja, pa mi javi)

Bartuc
29-10-2007, 00:23
@Mamlaz

Evo, pošto sam podjelio sve komponente kaj sam imao, nemam nikaj raspoloživo za testiranje i slikanje, ali sam zato našao preko googla par rezultata...

http://www.hardwareanalysis.com/content/article/1278.8/

http://hardware.gamershell.com/forum/sh ... .php?t=437 (http://hardware.gamershell.com/forum/showthread.php?t=437)

Osobno sam isprobao (ali samo isprobao nakon kaj su zastarjeli) na Duron 900 i Palomino 1700, dok npr. frend iz kvarta je koristio također Palomino procesor nekoliko godina bez paste! Da starome ne treba Barton za posao, išao bi i njega testirati :D

Kažem, moguće je, ali nije preporučljivo pošto su poželjne što niže temperature!

mamlaz
29-10-2007, 00:24
Probah i sam P4@1.8, i bilo je burn jezgra ;)

Ne ne intel dobar... :D

EDIT: :rotfl:

Pa lako je sa zalmanom, daj sa boxom, čija podloga nikad neće biti tako ravna kao zalman! :rotfl:

Bartuc
29-10-2007, 00:30
Odvojio sam ovo od teme tak da autor ne poludi :D

Mislio sam da je ovaj tvoj P4 neki link, a na kraju mi izbacuje e-mail adresu zbog mankija :P

OT: Istina da je baza box-a lošja od Zalmana, ali vjerujem da je bolja od prastarih Thermaltake coolera koji su se prije cca 6+ godina prodavali po 40 kuna u dučanima s kojima sam isprobavao takve stvari :D

PS: Kažeš da se tebi p4 skurio? Peh...

mamlaz
29-10-2007, 00:43
Nisam skurio, bila proba :P

Zajebavao sam se, šta sam ja znao, imao sam 15 godina, bio sam mlad, želio sa svašta probat... :D

Gledao sam neki test gdje lik skine hladnjak sa P4, isti ko taj, i prooc sam smanji frenkv i kaže kako je intel zakon itd, ali to je bila varka...

Uglavnom, mislio sam probati bez paste, za početak, i guess what, bio je to baš taj Thermaltake za 120 KN :D

Bartuc
29-10-2007, 00:49
Da, gledao sam i ja nekaj takvoga na Tom's Hardware-u :D Lik skine cooler sa Intela i Quake 3 nastavi raditi ali sa manjim FPS-om... čim vrati cooler (bez ventilatora), iste sekunde se sve vrati na normalu! Kak da ne :D Točno se vidi da je namještaljka!

Reklama za Intel, pošto se AMD iste sekunde zapalio :P

mamlaz
29-10-2007, 01:19
E taj video, majku im :P

29-10-2007, 09:20
Slažem se uz bartucov odgovor.Svaki procesor mora normalno raditi makar uz box cooler bez paste.Naravno da to uopče nije preporučljivo ali je moguče i ne bi smjelo biti nikakvih problema.
Mamlaz kažeš da box cooler nije ravan kao zalman??Kako nije?Da nije ravan ne bi pokrivao bazu u potpunosti.A ti digni samo malo cooler sa strane(1mm)pa češ vidjet svoj rezultat. :wink:

Bartuc
29-10-2007, 10:24
@AMD, mislim da je pod "ravan" mislio na kvalitetu završne obrade baze coolera! Primjer lošeg coolera po tom standardu je npr. ArcticCooling Freezer! Cooler ima zvjerske performanse ali baza mu je koma! Tak da, ako želiš skinuti pastu s kojom dolazi, poželjno je da prije stavljanja nove paste zašmirglaš/spoliraš bazu do prihvatljive mjere! Zato cooler i dolazi sa onak debelim slojem paste :D Skriva ne obrađenu bazu :P

str33t6l0w
29-10-2007, 13:29
dali uopce ima paste izmedu hladnjaka i procesora? dali je hladnjak dobro postavljen?

Hladnak bez paste ili žvake neće dozvoliti da se proc budi, tj proc se neće probuditi, ne pročaj gluposti kad ne znaš.

pričam gluposti? po daljnjem tekstu i ostalim postovima drugih ljudi se vidi tko ovdje pise gluposti.....

nebi ovdje bio mod da sam toliko glup.... razmisli prije postanja...