PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problemi sa procom



RayDX
28-10-2007, 11:04
Evo moj susjed ima problema sa dual core procom, Intelov E6400... Dakle, pregrijava se... Kad pokrene 3d aplikaciju temp skoči do 70-80 celzijusa.. A fan se vrti na 1500 rpma a inače na 800 te 41 celzijus bez ikakvog napora, čudno zvuči hlađenje na procu te nakon malo dužeg igranja počne pištati ko sirena od hitne. To mu se tek jučer počelo događati, a ja ne znam kako da mu pomognem pa ako ima netko neku bolju ideju... Inače, protok zraka je odličan, PC mu je sav otvoren, a još mi je čudno kako nije uopće OCan a u sobi mu je 15-20 celzijusa... Ima tko kakvu ideju? :D

callista
28-10-2007, 11:06
jeli vent čist?
neka nađe neki drugi cooler za sck 775 i neka proba sa njim pa vidi hoće li se isto događati. ako ne, do coolera je onda.
to vam je najjednostavnije.

RayDX
28-10-2007, 11:12
jeli vent čist?
neka nađe neki drugi cooler za sck 775 i neka proba sa njim pa vidi hoće li se isto događati. ako ne, do coolera je onda.
to vam je najjednostavnije.

To sam mu i ja rekao... A baš i nije sada u nekoj novčanoj situaciji :D

str33t6l0w
28-10-2007, 13:27
dali uopce ima paste izmedu hladnjaka i procesora? dali je hladnjak dobro postavljen?

Bartuc
28-10-2007, 21:45
A možda ima i previše paste... Pasta ako se nanese u pre debelom sloju, ne služi više kao temperaturni vodič već kao temperaturna izolacija! Znači može pošteno gušiti performanse hladnjaka ukoliko nije stručno nanesena!

mamlaz
28-10-2007, 22:55
dali uopce ima paste izmedu hladnjaka i procesora? dali je hladnjak dobro postavljen?

Hladnak bez paste ili žvake neće dozvoliti da se proc budi, tj proc se neće probuditi, ne pročaj gluposti kad ne znaš.

Ako je žvaka, to je najgora solucija.

Ako hladnjak zna pištiti, ili nije dobro sjeo na coket, ili se malo pomaknuo zbog vibracija u samom kućištu, ili je poun sranja pod krilcima...

Očisti ga, pq probaj (ne moraš sve skidati, samo skini plastični dio, a ostatak usisaj).

Ako poslije toga radi, super, ako ne, skini lagano hladnjak, skini žvaku s njega i procesora, hladnjak fino očisti etilenom, a proc ne, njega samo smiješ posebnim alkoholom koji ne vodi.

Onda staviš malo paste na prst, i razmažeš tanak sloj na procesor, i to je to. Staviš hladnjak, i vozi.

Ako radi, super, ako pišti opet, ošli su ležaji u cooleru, ili se odvojio...

RayDX
29-10-2007, 00:01
Ma likovi, alo... Jednostavno ima taj problem da mora kupiti cooler, a prestati koristiti stock one... Pošto mu se restarta stalno pc dok igra može zatražiti reklamaciju za njega :D Vidjet ćemo sutra...

Bartuc
29-10-2007, 00:10
Stock cooler nije neka sreća, ali dizajniran je tako da se mora solidno nositi sa temperaturama tog procesora! Osobno mislim da nije problem do coolera, mislim da je matična kriva, a to možeš provjeriti samo na 1 način!

-> Za vrjeme igranja, neka ti frend popipa bazu coolera! Ako je procesor stvarno na 70-80 celzija, baza cooera će bit poprilično kipuća! Ako je baza mlaka, tj. ako može držati prst duže od par sekundi na bazi coolera, znači da je procesor relativno hladan i da je pokvarena sondica na matičnoj ploči!

Ako je pokvarena sondica, matična registrira krivu temperaturu i izbacuje alarme ; resetira komp ; smanjuje radnu frekvenciju procesora ; smanjuje voltažu na procesoru -> ovisno o kvaliteti zaštite na matičnoj ploči!

Tak da, prije servisa, uvjerite se da nije problem u tome...

RayDX
29-10-2007, 00:17
Stock cooler nije neka sreća, ali dizajniran je tako da se mora solidno nositi sa temperaturama tog procesora! Osobno mislim da nije problem do coolera, mislim da je matična kriva, a to možeš provjeriti samo na 1 način!

-> Za vrjeme igranja, neka ti frend popipa bazu coolera! Ako je procesor stvarno na 70-80 celzija, baza cooera će bit poprilično kipuća! Ako je baza mlaka, tj. ako može držati prst duže od par sekundi na bazi coolera, znači da je procesor relativno hladan i da je pokvarena sondica na matičnoj ploči!

Ako je pokvarena sondica, matična registrira krivu temperaturu i izbacuje alarme ; resetira komp ; smanjuje radnu frekvenciju procesora ; smanjuje voltažu na procesoru -> ovisno o kvaliteti zaštite na matičnoj ploči!

Tak da, prije servisa, uvjerite se da nije problem u tome...

Nije hardverska greška, to mu se jedino događa dok igra World of Warcraft. Tada poludi.